Sněžnice

pokec o zimním HW/materiálu - co a kde (ne)koupit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Sněžnice

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv úno 14, 2019 11:28

325, pár let, už docela omlácené. Mačkoidní výdrž jsem od těch gripů samozřejmě ani nečekal, to zase ne. Je to jen kus plechu. Vlastně mne i udivilo, že vydržely tak dlouho :D

Spíš to uchycení, kde každý grip pevně drží jen na třech hrotech a zbytek jen nasunutý na plastové liště - prostě se zlomily, když byla příliš velká páka do strany na nějakém kusu ledu nebo v namrzlejším traverzu, ty síly do strany tam můžou být dost vysoké... Když se podíváš na ty fotky, tak se zlomily přesně v tom zůženém místě, kde je plechu nejméně. Trochu špatný design.

No měl jsem je rovnou oddělat předtím - TSL ke sněžnicím dělá i takové mini haršajzny, které by v takovém terénu byly asi praktičtější. V mokrém sněhu se mezi ty gripy zase akorát nabaluje a namrzá sníh (není tam nic, co by mohlo fungovat jako antibott), pak chodíš s koláčema sněhu...

TSLgripy.jpg

Na třetí fotce je vidět ta konstrukce posuvu paty pro velikosti bot (u tohoto typu vázání, TSL má několik typů), drží to jen na těch mini plastových zobáčcích, přesně ty se mi minule vycvakly a vypadla pata.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Sněžnice

Příspěvekod maty » čtv úno 14, 2019 15:29

Tak tohle je masakr. Tobe se nezlomil grip, ale plastova cast sneznice v ktere je ten grip nasazen.
maty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon led 29, 2018 11:18
Bydliště: Praha

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » čtv úno 14, 2019 17:12

Jj, spatny design. Podle mne puvodne na TSL 325 gripy nebyly a pridali je az dodatecne a podle toho to vypada. 438 to maji vyresene lip, gripy sedi v drazce a jsou delene (aspon u me verze), tohle by se nestalo. Navic nejsou prohnute, proste jsou delane jako soucast sneznice.

Tve sneznice jsou na odpis. Ruplo to mj. proto, ze material uz mel dost. Kolik v nich mas asi tak nachozeno?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv úno 14, 2019 22:02

@Maty, plastová část se nezlomila, ten plast u TSL vydrží snad všecko. Zlomil se ten grip kvůli torznímu namáhání, u jedné sněžnice, když se ulomil hrot (na kterém gripy drží), u druhé i bez zlomení hrotu. Zkus si to, ten grip jde po odendání ze sněžnice celkem lehce zlomit rukou, bez použití větší síly. Každopádně, uvidíme, co na to řekne výrobce, ještě by měly být snad v záruce (tyhle mám asi dva roky).

@Mike, zas takový rozdíl od 438 nevidím, akorát jsou gripy víc zapuštěné pod plast, takže víc chráněné proti torznímu namáhání. Možná to pomůže, možná zas tolik ne. Každopádně dobré s tím počítat, je to prostě slabé místo, a ten kov asi opravdu není dobrý. Příště raději MSR (i ty se semtam lámaly, ale MSR to aspoň uznávalo a upravilo, co vím). Nebo TSL s těmi haršajznami. Ostatní vady TSL (plastové zoubky držící některá nastavitelná vázání pohromadě) ale zůstávají...

Je to škoda, jinak mi tvarem celkem vyhovují. Akorát to, že gripy se dají lehce zlomit rukou, mne moc důvěry v ně nepřidává.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » čtv úno 14, 2019 22:11

Mne taky prislo, ze je zlomena i umela hmota, ale tezko rict, o moc hur to asi nafotit neslo ;-)

Ja ten rozdil vidim, jelikoz sneznicim davam zabrat hodne a praskaji mi hroty, gripy se akorat ohybaji. Jestli jsou jeste v zaruce, tak jsem zvedav na vysledek reklamace. Myslel jsem, ze jsou starsi, dva roky nic moc. Ale fakt si myslim, ze 438 jsou vyrazne lepsi, vyzkousene mam oboje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv úno 14, 2019 22:22

Hele, fotky na fóru maj max 1200px, co bys chtěl víc :D

umělá hmota je v pohodě, akorát to uchycení gripů je u 325 trochu jiné... materiál je předpokládám stejný (MSR Revo jsou aspon z martenzitového železa, podle toho, co píšou). Slabé místo je v tom zůžení, je tam málo materiálu, tak se lámou lehce v ohybu. Ohybu by mělo zabránit jejich nasazení na plastovou lištu, ale zjevně to ne vždy funguje...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » čtv úno 14, 2019 22:32

Jednak jsi nemusel davat tri dohromady a jednak jde spis o zaber ;-)

Vsak souhlasim, ze je to navrzene spatne, u 438 je to jinak. Z MSR budes nejspis zklaman, pro mne to byly nejhorsi sneznice, co jsem mel na nohach. Nejvic vadily prave ty gripy, jelikoz pri chuzi chytaly o podklad.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv úno 14, 2019 22:44

Hmm, tak pro příště TSLka s haršajznami :) Uvidíme... Ale trochu mne tím zklamali, celkově mi fakt vyhovovaly, až na toto...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » čtv úno 14, 2019 22:48

Zkus 438 a jine uz chtit nebudes ;-) Proslap je silne navykovy. Tam teda zas praskaji hrazdicky, viz moje starsi prispevky na tohle tema. Zrejme zalezi na vaze a jak moc do toho dupes.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv úno 14, 2019 22:49

To si nevybereš, pořád něco někde praská... Hrazdičky, gripy, MSR, TSL, zlatý sněžnice samodomo z ohnuté hliníkové trubky s výpletem :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » čtv úno 14, 2019 22:57

Prasklou hlinikovou trubku na sneznicich uz jsem videl taky ;-)

Jinak to nejhorsi, co mi grip na 438 udelal, je tohle. Uz pred lety, prasknul hrot, grip jsem myslim ztratil a praskla ta umela hmota. Hrot i grip jsem dal nove, umelou hmotu prilepil vterinakem a az vloni na konci sezony to zas prasklo, protoze se grip nekde na sutru ohnul. Tady je aktualni stav (musim to zas slepit):
grip3.jpg
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » čtv úno 14, 2019 23:00

Tady jsem nasel fotku slepeneho stavu: viewtopic.php?p=446070#p446070. Takze to lepeni vydrzelo skoro 4 sezony, to jde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv úno 14, 2019 23:04

Jo, ten plast je fakt bytelný. Škoda, že ty gripy jsou takové plechové...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » čtv úno 14, 2019 23:12

Ony by se asi daly udelat bytelnejsi, mista v te drazce je dost, ale chtel bys tahat na nohach jeste o pul kila vic? ;-)

Taky je mozna lepsi, kdyz se grip ohne, nez aby neco prasklo. Dost mne prekvapily ty hroty, ty jsou bytelne dost a stejne praskaji. Sice jsem sice zadny praskly nevidel, ale uz to mam prokazane. Prelepil jsem srouby shora paskou a kdyz jsem pak prisel o dalsi hrot, sroub zustal neposkozeny, takze hrot musel prasknout.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv úno 14, 2019 23:15

Jo, par hrotu mi taky prasklo...ale sroub tam zustak
Naposledy upravil FrantaKrajta dne čtv úno 14, 2019 23:16, celkově upraveno 1
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » čtv úno 14, 2019 23:16

A mel jsi nejaky praskly v ruce? Docela by mne zajimalo, jak to vypada.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod FrantaKrajta » pát úno 15, 2019 0:29

Praskle hroty? Podivam se, ale myslim, ze praskly v tom sroubu - ten vetsinou zustal.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Sněžnice

Příspěvekod FrantaKrajta » pát úno 15, 2019 0:32

A kdyz prasknou ty hroty, trci pak ven, bych se bal, ze to akorat vic poskodi plast. Nebo prekazi...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » pát úno 15, 2019 0:56

O praskle hroty jsem vzdycky prisel, takze nic netrci. Prisel jsem i o srouby, dokud jsem je neprelepil, proste tam nic nezustalo :) Plast nikdy poskozeny nebyl. Taky myslim, ze to praskne v zavitu a pak hrot proste vypadne a volny sroub se casem vyklepe.

Zkousel jsem je i lepit, aby aspon ulomek na sroubu zustal a stejne to nepomohlo :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod scinkk » sob úno 16, 2019 11:38

Trochu bych vychazel z prepdokladu, ze co neznici Mike, neznici nikdo :) Tim padem se daji 438 stale doporucit :)
Vcera jsem koukal, ze mam taky asi jeden zub na gripech dost ohnuty, musim se na to podivam a narovnat, jeste dosychaji na chodobe.
Vcera jsem v nich sel nahoru a dolu an skale na Jizere a drapajici se bazkari v botkach to nemeli lehke. A to jsem si s proslapem jeste pulku skaly vyslovene sebehl snehem nejprudsim dolu.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Sněžnice

Příspěvekod apuka » sob úno 16, 2019 20:48

Tak podle dnesni zpravy aktualni zkusenosti z Rakous, z Oberreichu:
- s TSL 325 s pridavnymi gripy se chodi (relativne) dobre i v traverzech, ale lepi se na ne mokry snih, a to docela dost; navic se zabori do snehu vice
- s Inook OX se taky chodi dobre, ale hur v traverzech (nema gripy, jen hroty, ty ma ale vyrazne lepsi nez TSL), nelepi se vsak na ne mokry snih a zabori se do snehu mene
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » ned úno 17, 2019 0:51

scinkk píše:Vcera jsem v nich sel nahoru a dolu an skale na Jizere a drapajici se bazkari v botkach to nemeli lehke. A to jsem si s proslapem jeste pulku skaly vyslovene sebehl snehem nejprudsim dolu.

Jj, chodim v nich az k poslednimu zebriku a na sestupu bezkari krici hruzou uz na prvnim ;-) Nebo jsi vylezl az na vrchol?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod FrantaKrajta » ned úno 17, 2019 12:47

@Apuka, to lepení mokrého sněhu mezi gripy jsem tu několikrát zmiňoval - další nevýhoda. Zkus na ně ty TSL haršajzny, co jsem tu odkazoval výše, docela by mne zajímaly, když už mám ty samé sněžnice. Ale nevím, jestli je někdo do Česka vůbec dováží.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Sněžnice

Příspěvekod scinkk » ned úno 17, 2019 19:37

Jo az nahoru, horni zebrik je pod snehem, takze produpat hlubsi snih a pak hlavne nahore je ta zatacka zledovatela, tedy cely vrsek, takze v botech to slusne klouze, jeste ze je tam zabradli :) 438 bez zavahani :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » ned úno 17, 2019 20:16

Tak to ziram, tolik snehu, aby se dalo dostat pres ten horni zebrik, jsem tam nezazil. Zavidim. Ono to tam v botach klouze skoro vzdycky a zabradli se hodi :)

BTW, nemas fotku? Fakt by mne zajimalo, jak se da pres ten zebrik dostat, je pomerne strmy a ma aspon 2 metry... To tam musi byt nafoukana hromada, ne?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » ned úno 17, 2019 20:34

@FrantaKrajta: to neni (jenom) gripama. Co jsem mival TSL 325 z pujcovny, tak to v blbem snehu delalo i bez gripu. 438 jsou na tom trochu lip, jelikoz maji pod nohou diru a nalepeny snih se vyklepava. Kdyz je fakt hodne lepivy, tak nestaci ani to a pak obcas clovek taha na noze o kilo vic... nastesti to ale byva jen vyjimecne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod fps » sob bře 2, 2019 10:41

Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Sněžnice

Příspěvekod aksam » sob bře 2, 2019 11:47

Škoda, že v Jeseníkách na hřebenech je beton, kdyby byl prašan tak je vyzkouším....
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » sob bře 2, 2019 23:40

Super :) Lidem s velkyma nohama rikam, ze maji misto bot kajaky a ted mne muzou vzit za slovo :twisted:

Prijde mi to fajn pro lidi, co berou sneznice jako nutne zlo, kdyz se potrebuji nekam dostat. Kdyz uz to bez nich nejde, tak holt vytahnou z baglu a nafouknou :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod FrantaKrajta » ned bře 3, 2019 1:18

Tvl, maji dokonce i nafukovaci sneznice kompatibilni s mackama :D to je skvely nakup, to jde preci tak dobre dohromady :twisted:

Ostre hroty a nafukovacka, nejlepsi spojeni!

I kdyz, treba tolik ne - je to z cordury, kdyz to nebude nafouknute nadoraz, tak by to neco vydrzet mohlo (lano taky mackama normalne nepreriznes, pokud neni napnute). Ale nevim... (tm)

Je to hrozne velky, v nejakem realnem terenu typu ufoukana ne-nosna ledova krusta s kamenim, na ktere jsem naposled na Balkane lamal hroty a gripy TSL, opravdu nevim nevim :) To same treba v kosodrevine na Slovensku.

Trosku mi to pripomina "Solution in search of a problem" ](*,)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

PředchozíDalší

Zpět na Bílé zboží