Boty a vázání na běžky

pokec o zimním HW/materiálu - co a kde (ne)koupit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Boty a vázání na běžky

Příspěvekod @Martin@ » úte pro 28, 2021 3:59

Na jednu stranu je výborné, že dochází ke zkompatibilnění vázání SNS a NNN. Viz třeba vysvětlující článek: https://snowbiz.cz/historie-systemu-sns ... jedne-ery/. Bohužel kompatibilita není tak dokonalá, jak článek popisuje. A to ani v rámci jednoho systému. Konkrétně nové vázání od Rottefelly (tedy "NNN") totiž má na patě ty 2 lišty širší, než vpředu. U klasického vázání od Rottefelly používaného mnoho let byly "lišty" (a tudíž i drážky v botách) stejně široké vpředu i vzadu. Na netu není jednoduché najít obrázek, který ty rozdíly ukazuje. Je třeba zde: https://www.eber365.top/ProductDetail.a ... 6&pr=73.88.

Já nyní řeším problém, že nemohu najít boty na "starý, klasický" typ NNN Rottefella. Docela zmatení jsou i prodejci, protože o "problému" vůbec nevědí a klidně zákazníkovi tvrdí, že je vše kompatibilní a žádný problém není. Teoreticky by se nová bota na staré vázání použít dala. Do vázání se zacvakne. Jenomže díky širším drážkám na patě (Fischer tam dokonce ani nemá 2 drážky, ale jenom 1 velkou díru skoro jak u SNS) nové boty dobře nesedí na lištách a jakákoli výhoda lišt třeba při zatáčení (prostě aby bota ve vázání dobře seděla) odpadá. Pata by byla skoro tak volná, jako ve starém vázání N 75 (75MM).

Nevíte někdo, jestli se ještě dají sehnat boty na staré vázání NNN (= 2 tenké drážky vpředu i vzadu)? Případně i tip kde,...
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Boty a vázání na běžky

Příspěvekod Lipon » úte pro 28, 2021 7:41

Velké krámy jako Sportisimo jsi zkoušel? Mívají starší skladové zásoby. Nebo pak leda odkup z půjčovny.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Boty a vázání na běžky

Příspěvekod @Martin@ » úte pro 28, 2021 18:05

No velké krámy jsem právě zkoušel. Dokonce poprvé právě Sportissimo. Tam jsem vracel nově zakoupené boty od firmy Fisher, neboť jsem zjistil tu nekompatibilitu. Půjčovny mě taky napadly, ale asi to nebude jednoduché,... V každém případě je to naprosto neuvěřitelný způsob. Velké firmy se prostě dohodnou, že ze dne na den skončí výrobu jednoho typu výrobků, takže kdo to dosud používa má prostě smůlu a staré vázání může fakticky vyhodit, protože neseženy boty :supz: Pěkná hajzlovina,...
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Boty a vázání na běžky

Příspěvekod apuka » úte pro 28, 2021 18:44

Mozna blby napad, ale zkus napsat a zeptat se ceskych vyrobcu - Sporten a Artis -, mozna o tom neco budou vedet.

Bohuzel, ja podobne hledam pro manzelku boty na bezky SNS. Stare se ji (po mnoha letech) rozpadly a od unoru lonskeho roku se prakticky nedaji sehnat zadne. Jeste v prosinci jich bylo hafo, kopili jsme synovi, ale v pandemii a uzaverach, navic s dostatkem snehu vsichni kupovali bezky i s botami - samozrejme nejlepe vyprodejove (tj. nejvice SNS), takze ted nic neni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Boty a vázání na běžky

Příspěvekod aksam » úte pro 28, 2021 20:24

SNS už Salomon nevyrábí ani nevyvíjí, přešli na prolink. Podívej se na skol.net česky výrobce bot, dělají i SNS a sehnat se dají, dělají dokonce i vázání SNS.
@Martin@...a co máš konkrétně za vázání? a jaký model boty ve sportisimu jsi bral? Tam jsou schopni prodat a tvrdit cokoli nějak se mi nechce věřit, že boty nejsou kompatibilní, starší modely bot se sehnat dají v bežkových specialkách, bazoš, sbazar apod.
Mám 10 let staré vázání od rottefelly a letos nové boty a sedí normálně.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Boty a vázání na běžky

Příspěvekod @Martin@ » sob led 1, 2022 23:16

Mám turistickou verzi vázání Rottefella. Obrázek se prakticky na netu nedá dohledat (neuvěřitelný). Jaké to bylo přesné označení nevím. Šedá verze je k vidění třeba na této stránce: https://www.lyze-radotin.cz/nakupni-rad ... cke-vazani? (jinde se mi ta verze nepodařila dohledat). Botu jsem kupoval tu nejlevnější od Fishera (myslím, že toto: https://www.sportisimo.cz/fischer/xc-touring/263034/). V obchodě jsem se koukal i na dražší verze od Fishera. Ale všechny jsou už nekompatibilní. Koukal jsem i na Alpinu. Ta by byla eventuelně ještě možnou alternativou. Má totiž tenčí drážky na podrážce alespoň v té přední části. Dobře by nebyla fixována jenom pata. Takže by to bylo ještě asi použitelné alternativní řešení. Ještě zkusím popátrat. Asi kontaktuji i přímo dovozce Rottefelly.
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Boty a vázání na běžky

Příspěvekod zonn » ned led 2, 2022 7:59

Koukni na Botas :wink:
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 955
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Boty a vázání na běžky

Příspěvekod aksam » ned led 2, 2022 8:52

Budeš mít asi T3 od Rottefelly jako já:), mám boty od Rossignolu normálně s NNN podrážkou a sedí ok, když jsi z Trutnovska zajeď si do Jaroměře do Active sportu lyžařská speciálka, mají i starší skladové zásoby a velký bazar nebo do Náchoda do Sport Hotárek.
Alpiny jsem měl minulé boty a vše ok, psal jsem výše i o společnosti Skol, dělají boty Spine jak na NNN tak SNS, viděl jsem podrážku a mají normálně dvě drážky po celé podrážce.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Boty a vázání na běžky

Příspěvekod ratel » pon led 3, 2022 20:17

Loni jsem koupil rotefellu performance NIS. letos po nasunuti do nis desky jsem zjistil, že pojistné jazýčky nezapadnou oba do zářezu v desce, protože jsou od sebe o cca 1 mm dál než u jiných vázání.
Vázání se nedá pouzit, po pár krocích vázání vyjede ven z desky.Jiné vázání s deskou (origo rotefella) fungovala, problematické vázání s jinýma deskama ne.
Nechápu jak to mohli pustit ven. Setkal se s tím někdo?
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem


Zpět na Bílé zboží