Pípáky, lavinové vyhledávače

pokec o zimním HW/materiálu - co a kde (ne)koupit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pípáky, lavinové vyhledávače

Příspěvekod FrantaB » pon led 25, 2021 22:37

Jenom pro vyjasnění pro ty, kteří se v těch přístrojích orientují méně, resp. hledají co pořídit a tohle je trochu vyděsilo:
Jsou dvě konstrukce přepínače a pojistky a dva materiály, existují tři kombinace materiál-konstrukce.

Stará konstrukce (první generace?) se širokým jezdcem přepínače a lichoběžníkovou pojistkou, obojí je z materiálu podobně lesklého a tvrdého, jako pouzdro vyhledávače (starý materiál). Pojistka lichoběžníková, nemá vybrání na bříško prstu. S tímhle pokud vím problém není.

Nová konstrukce (třetí generace?)-pojistka je obdélníková, šoupací do strany s vybráním pro bříško prstu, materiál pojistky i jezdce je matný a podstatně měkčí (ohebnější) v porovnání s materiálem pouzdra. S tímhle taky problém není, aspoň co vím. Na svém Pro BT jsem se snažil docela hodně, ale i když se mi nejvíc zamlouvá řešení z "první generace", nepřišel jsem na nedestruktivní způsob, který by se s přepínačem dalo hnout.

Problém by měl být s druhou generací (?), která má díly stejně tvarované jako generace první, ale z měkčího materiálu, podobného jaký má generace třetí. Potíž evidentně nastává vlivem pružnosti dílů, souběhu tolerancí a působením vnějších sil, zvlášť pokud se někdo moc nemaže se stiskem pojistky při běžné obsluze.
FrantaB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon srp 21, 2017 10:20

Re: Pípáky, lavinové vyhledávače

Příspěvekod apuka » úte led 26, 2021 9:28

@FrantaB: Pro upresneni.

Nevi presne, v cem byla chyba v konstrukci. Problem je nasimulovatelny cilenym tlakem do cca prostredku pipaku, tj. na "pouzdru", mimo prepinac. Kdyz se dosahla urcita hodnota, tak se pojistka jednoduse uvolni a prepinacem jde uz mizivou silou bez odporu hybat. Asi to bude dano "deformaci" celeho vnejsku krabice ("pouzdra") a tim "posunuti" a uvolneni zapadky pojistky prepinace.

Predpokladam, ze pouzivas slovo "pouzdro" na material krabice pipaku, ne na to vnejsi pouzdro, do ktereho se ma ukladat, to je totiz z uplne jineho materialu (a taky je pomerne malo pevne, navic nijak moc nekryje prepinac, coz se taky projevuje na nebezpeci pohnuti nim pri zavaleni zavadenim o obleceni).

Popravde receno ale nejvetsi problem je v Black Diamondu v tom, jak se k tomuto problemu postavil. Vi dobre, ze je tam smrtelne nebezpeci, ale nedela svolavaci/vymennou akci s odvolanim se na to, ze jeho vyrobek splnuje pozadovane normy. Tj. prenesene do srozumitelne reci "my vime, ze az Vas zavali, s velkou pravdepodobnosti pipak nebude fungovat vadou konstrukce, ale protoze normy splnuje, je nam to jedno".

Mimochodem, ten vadny model se stale jeste prodava po celem svet, protoze BD/Pieps to nezakazal a nestahl. I u nas, napr. tady.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pípáky, lavinové vyhledávače

Příspěvekod aksam » úte led 26, 2021 10:09

Nejjednodušší je se na Pieps vykašlat, pořád jsou s nimi nějaké problémy a pořídit si Arvu, Bca, Mammuta nebo Ortovox.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Pípáky, lavinové vyhledávače

Příspěvekod apuka » úte led 26, 2021 11:13

To je jasne. Ted uz. Prave ze si v BD vubec neuvedomuji, ze timto pristupem si v dane komunite docela dobre zavarili a muze to mit na jejich obchod nakonec hodne neprijemne dopady. Samozrejme, nejenom na znacku PIEPS, bo alespon v Americe jsou si lidi dobre vedomi, ze to je Back Diamond.
Kdyz v teto brandzi jednou ztrati duveru, ta se tezko ziskava zpet.

Jako nejvetsi vysmech mi prijde, ze nakonec na velky natlak udelaji nabidku, ze kdo ma probematicky pipak jeste v zaruce, tak mu vymeni zdarma na odpovidajici novy model (napr ale Sport se stale primo Piepsem nabizi jaky je, bez jakekoliv zmeny ](*,)) nebo pokud uz ne, tak si muze "levneji" koupit nejaky novsi model za cca pulku ceny. Mimochodem, sice registraci se rozsirila zaruka ze 2 na 5 let, ale na toto neplati.
Jenze mnoho lidi s dotcenymi pipaky totalne ztratila duveru v Pieps modelech a chce si koupit neco jineho. Pro ne nenabizi zadne moznosti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pípáky, lavinové vyhledávače

Příspěvekod FrantaB » stř led 27, 2021 11:06

To právě není tak jednoduché. I se svými hodně omezenými zkušenostmi si nemůžu pomoct, ale Pieps má prostě obnovu azimutu nejrychlejší a rychlost hledání nejvyšší, hlavně u vícenásobného zasypání. Pro má full analog (štve mne, že ne do sluchátka-tak je napůl na nic), který s radiotechnicky základně informovanou osobou dokáže docela zachránit divné situace, jako polosvlečený batoh nad tělem, kde lopata kryje pípák šikmo shora vůči povrchu (zkoušel jsem). Spolupráce s Iprobe (krátké vypnutí nalezeného), což je někdy jen cool gadget, ale už u dvou (o třech nemluvě) dokáže ušetřit klidně minutu už na hledání druhého, zvlášť s míň zkušenými lidmi. Navíc u pípáku do metru pod povrchem se stačí párkrát rozmáchnout sondou a dá se získat představa i o poloze natočení piepsáckého pípáku. Trefení pak na tři nápichy a dá se nacvičit asi i takových 70-80% na první. Tohle nikdo jiný nemá. Ano, člověk si to musí docela dost a cíleně vyzkoušet. Dál-nejsnáz nastavitelný a nejkratší automatický návrat z hledacího na vysílací mód. Displej dobře čitelný i na slunci (třeba Mammut v tomhle podle mne není žádná sláva).

Navíc Mammut i Ortovox měli v posledních pár letech každý tuším dvě velké svolávačky i kvůli tendenci vodit ve vzrušených admirálských kruzích, což považuju za velký lapsus, stejně jako to, že Ortovoxy se v některých kombinacích SW a HW u modelu tuším z 2018 (skoro) neviděly ani na dohledávce. O praskajících drátech u S1 (svolávané snad už čtyřikrát), kdy se na displeji nic nepozná, ač pípák prostě nemaká ani nemluvě. (Trochu přetaženo-jestli někdo nedokáže vybrat dodavatele kabelů do takovéhle aplikace, tak co vlastně kua umí?) Nejen mně se zdá, že se všechny non-pieps hůř vyrovnávají s interferencí...

Že k tomu BD zvolil takový navenek imbecilní přístup je pro značku dost nepříjemné, na druhou stranu-jsou v US, kde náznak přiznání možné chyby znamená předem prohrát jakýkoliv soud o náhradu. Takže to možná tak imbecilní přístup není, ale navenek to působí dost hrozně.
FrantaB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon srp 21, 2017 10:20

Re: Pípáky, lavinové vyhledávače

Příspěvekod apuka » stř led 27, 2021 11:37

Jo, pri vyhledavani vychazely skoro vzdy Piepsy nejlip, vsak jsme si je taky proto poridili. To taky malokdo vyvraci.

Jenze problem neni ve vyhledavani, ale vysilani - kdyz pohrbeny prestane vysilat, tak sebelepsim vyhledavacem jej nenajdes. Zustava jen sonda. To je proste holy fakt.

Zeby si vozit dva pipaky, jeden ne-Pieps na vysilani a Pieps na vyhledavani??? :(( (coz, samozrejme taky nemusi vubec dobre fungovat).

Cloveka nejvice stve, ze se cele sere na veci, ktera je docela dobre resitelna - prepinaci s pojistkou. Na to je vice jednoduchych a bezpecne funkcnich reseni. Jen mozna nespadaji do nejake designove koncepce pipaku, tak si vymyslime neco jineho a pouzijeme materialy (coz taky muze byt tou snahou o maximalni odlehceni), ktere na to vhodne rozhodne nejsou.

A uplne nejvice mne osobne stve, ze si BD z toho nic nedela, dokonce Sport prodava prakticky nezmeneny stale jako bezpecne zarizeni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pípáky, lavinové vyhledávače

Příspěvekod FrantaB » stř led 27, 2021 16:41

Jediné, co se u toho problémového změnilo, je materiál přepínače a pojistky, pokud jsem dokázal zvenku identifikovat. Původní verze z tvrdých plastů měla bleskový a dost zřetelný návrat pojišťovacího zobáčku, nový materiál je línější. Sice nepochybně odolnější v mrazu, ale línější a s nižším odporem. Když jsem to poprvé viděl (ještě před těmi událostmi a jejich medializací), moc se mi to nelíbilo. Původní verzi z tvrdých plastů považuju za lepší. U toho nového materiálu jsem usoudil, že je třeba pokaždé přepínačem zavrklat, aby si pojistka dobře sedla.
Pokud tohle potichu vyřešili materiálem, nebo změnou rozměru tak, aby byla stiskací pojistka víc napružená, asi není důvod aby to nefungovalo stejně dobře jako původní ("gen1") varianta z tvrdých plastů. A to se dá udělat potichu, postupným stažením od distributorů a výměnou kus za kus, na zbytku přístroje se nemusí nic měnit.
A z americkoprávnických důvodů se o takové akci taky nebude mluvit, tohle by mohlo celý BD a Pieps poslat úplně do kopru.
Další věc-pouzdra pro Pieps "Gen1" (a asi i první část dodávek Gen2) přístroj hodně objímaly a byly z docela silného a tuhého materiálu (ta verze, kde se odepnutím pojistné spony a zatažením přístroj povytáhne ven). To, co se asi 2016/2017 začalo dodávat, má o něco líp vyřešené popruhy, je to lehčí, ale samotná kapsa přístroj objímá (a chrání) míň a je z materiálu o asi 2/3 tloušťce, který zdaleka není tak tuhý. Docela by mne zajímalo, který nosný systém ti dva měli. protože si snadno dovedu představit, že v tom novém problém nastane snáz.


Ne-pieps na vysílání-jako třeba Ortovox s lámavými kabely? Zapátral jsem a prý se to netýká jedině první generace... Mammut, který při náklonu kolem 60° někdy dělal/dělá (pokud si dobře pamatuju) ve směru pravého horního rohu "díru" ve vysílaném signálu, jak se nemohl rozhodnout na kterou anténu pojede a při pinpointu se namísto signálu s nejnižší vzdáleností dokázal i úplně ztratit? To třeba považuju za mnohem větší prů*ery než přepínač, protože to člověk nezjistí... Přepínač překontroluju i hmatem. Jasně, pokud se přepne když si vezu zadek už zavalený metrem sněhu, je vymalováno-ale je na to potřeba souběh podmínek, zdá se.
Nějak si nevybavuju, že by měl Pieps recall kvůli problému vnitřního HW. SW-ano, redukce dosahu z X na Y kde Y je "industry average", menší citlivost na některé jiné přístroje ve velké vzdálenosti a tak. Jeden pípák, který komplet stáhli a vyměnili, když se před 10-11 lety snažili dostat na úplně minimální rozměr a trochu předběhli vývoj elektronických komponent. Ale až doteď nic, co by ohrozilo použitelnost pro dvě základní žádané funkce. Všichni ostatní výrobci za sebou mají nejmíň jeden případ, který z pípáku dělal těžítko-a tolik zloby nevyvolali.
A když k tomu došlo, nemá to jednu příčinu a podmínku, spíš to vypadá na problém při souběhu podmínek, na který se zadělávalo drobnými konstrukčními změnami a provozem během několika let (ošoupanost, nosný systém, teplota, orientace displejem ven/dovnitř, možná poloha knoflíků, zipů, dalšího vybavení...), které vyvolají prohnutí přístroje ve správném místě a zároveň posunutí přepínače. Ano, má to být úplně idiotensicher vždycky, ale furt mi to připadá jako menší prohřešek z technického i etického hlediska než cokoliv jiného, co jsem zatím slyšel o problémech jiných vyhledávačů.

Nechci vypadat jako advokát Piepsu, ale mám dojem, že se z toho dělá větší problém než to technicky je. FB, Twitter a emoce jsou mocné čarodějky s obrovskou synergií...
FrantaB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon srp 21, 2017 10:20

Re: Pípáky, lavinové vyhledávače

Příspěvekod apuka » stř led 27, 2021 17:45

Uvedom si akurat jednu vec.
FrantaB píše:Přepínač překontroluju i hmatem.
Jak pises, to muzes zkontrolovat akurat, kdyz vidis, ze se na Tebe v dostatecne vzdalenosti riti lavina :wink:. Ale stejne Ti to bude naprd, protoze tam jde o to, ze kdyz se zmackne ten pipak cca uprostred (je uplne jedno jestli v nebo mimo pouzdra), uvolni se pojistka a jede prakticky samovolne. No a kdyz Te zvali snih, tak ta masa, samozrejme tlaci na Tvuj pipak i pres obleceni a to radove vetsi silou nez je treba na vyvolani problemu.

Mne by spise zajimalo, kolik zanmych pripadu je, kdyz nekoho fakt zavalila lavina a nezustal s pipakem ve vzduchove kapse, ze mel funkcni pipak Pieps Sport/PRO. Prave pro napsane . ze ten snih Ti skoro automaticky vyvine dostatecny tlak a nejspis musis mit stesti, aby problem s uvolnenim tlacitka nenastal.
Tech, kteri tam zustali, vetsinou nenapadlo hned po vyndani ze snehu zkontrolovat funcknost pipaku, hlavne, kdyz jej hledali dlouho. Vlastne az tu pani, co jako prvni na to upozornila (prakticky bez odezvy) BD.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pípáky, lavinové vyhledávače

Příspěvekod FrantaB » stř led 27, 2021 18:35

Bohajeho...
O kontrole před lavinou nic nepíšu.
Přepínač překontroluju hmatem, ale zlomené/uklepané dráty uvnitř fakt ne a polohu ve které se zastavím taky ne
](*,) .

Derailment masterclass
FrantaB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon srp 21, 2017 10:20

Re: Pípáky, lavinové vyhledávače

Příspěvekod Vectrix » pon úno 15, 2021 15:23

Zdravím vespolek,
taky jsem měl Pieps DSP sport. Kupoval jsem ho někdy v roce 2017 tuším. Na pípáku nebyly zřetelné žádné známky opotřebení, zejména na tom pojistném "tlačítku". I tak se mi ale podařilo zreprodukovat to, že po již mírném zmáčknutí pípáku zhruba ve středu, došlo k uvolnění jezdce a ten se jednoduše přepnul do polohy "Search". Ještě zajímavější bylo, že síla, kterou bylo potřeba vyvinout se ukázala větší v případě "nesprávně" uloženého přístroje v pouzdře, tedy displejem ven.
Vyměnil jsem si s Piepsem pár naštvaných emailů a po asi dvou týdnech jsem měl doma nový Pieps Powder BT...takže za mě nakonec spokojenost, že mám spolehlivý pípák a nemusím řešit nějaké coby kdzby, jakby, a támhle to zbastlit...

Na závěr přidám, že dnešní skialpové sety by se měly rovnou prodávat ve formě lyže, vázání, pásy a trojset. Laviny očividně v Česku padají už při lavinovém stupni 2. Ale samozřejmě i ten nejlepší pípák nenahradí správné plánování, trénink, zkušenosti a hlavně používání mozku.
Vectrix
Vectrix
nováček
nováček
 
Příspěvky: 51
Registrován: stř zář 24, 2014 17:01

Re: Pípáky, lavinové vyhledávače

Příspěvekod FrantaB » pon úno 15, 2021 18:45

Powder s novým provedením přepínače je asi OK.
Jestli narážíš na ty dva nešťastníky v Úpské jámě, tak výbavu podle všeho měli. Ano, je dvojka-před dvěma týdny do sněhu napršelo a rázem zmrzlo, od té doby trocha sněžení, poslední čtyři dny byla zima jaxviň, každou noc pár centimetrů úplně suchého sněhu a vítr setrvale 10-30 m/s trvale ze stejného směru (SSV-S), včera do toho fest zasvítilo slunko a vrchni vrstva natála do těžkého jarního mejdla a už tak v pět odpoledne zmrzla, pod ní furt sypko.
Byl jsem tam včera a protože vím, jak se tam počasí vyvíjelo, párkrát jsem si hrábnul do sněhu na Luční a ani by mne nenapadlo lézt na hranu čehokoliv bezprostředně u hraničního hřebene, nemluvě lézt pod ni. Aktuální podmínky jsou v těch místech čistou sebevraždou.
FrantaB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon srp 21, 2017 10:20

Re: Pípáky, lavinové vyhledávače

Příspěvekod Vectrix » pon úno 15, 2021 19:55

Powder má ten přepínač úplně jinak, je to vlastně BD Recon (jsou to identické vyhledávače). Mám k němu své výhrady (zámek ne vždy zaskočí a je třeba to hlídat, jakmile zaskočí, vše je OK), ale celkově je fajn a oceňuju, že má stejný způsob ovládání a orientace, jako DSP, na který jsem se trénoval a na který jsem byl zvyklý. Takže ikdyž jsem uvažoval přejít na Barryvox, tak tohle mě zviklalo zůstat u Piepsu.

Jinak Nenarážím jenom na ty dva dnešní nešťastníky, protože je to letos vlastně už druhý případ úmrtí v lavině při 2, takže bych hledal systémovou chybu a zaměřil bych se na to, kdo dneska do hor chodí a cílil bych na tuto skupinu vzdělávání.
K tomu dnešku, to je velká tragédie, ale už to nikdo nevezme zpátky. Příroda zase jednou ukázala, že chyby trestá tvrdě.
Teď budu trochu cynický, ale z mého pohledu. Já tu oblast kolem Sněžky vůbec neznám, ale po přečtení lavinové předpovědi, prohlédnutí si sněhového profilu (5. 2 byl v okolí - Modrý důl - proveden test stability, s výsledkem nestabilní profil, ECTN22 a ECTN25 na tuším méně než 30° sklonu) a prohlédnutí svahu ve Fatmap jsem došel k názoru, že já bych tam nešel. Ani nahoru, ani dolů. Otázka je, jestli to urvali při výstupu nebo sjezdu, ale to je jenom kosmetický rozdíl.
Já žiju v Tyrolsku, chodím po horách většinou sám a tak pokud je lavinová 3 (velká část sezóny), tak se držím tam, kde to znám a kde chodí lidi, protože se při sjezdu držím ve vyježděném koridoru. Takhle jsem teď o víkendu udělal dva kopce. O týden dříve jsem ale zabalil túru v Pitztalu prostě protože se mi to na místě nelíbilo. Po cestě jsem pak ještě potkal chlápka, co chtěl jít na ten samý vrcholek a když jsem mu řekl, proč jsem to zabalil, tak se taky otočil...navátý sníh, lavinová pole, relativně pozdě, kolem 13 hod. I tady ale umírají lidé (v Tyrolsku tuto sezónu zatím 7).
V každém případě, ještě jednou, vzdělávat se je důležité...já jako základ považuji STOP or GO od Alpenvereinu...každý rok si trénuju s pípákem vyhledávání, před každou túrou studuju lavinovou předpověď (od A do Z), lavinové problémy (Gefahrenmuster), jak se chovat, studuju trasu, kde se dá kam odbočit a dostat se dolů...klidně hodinu, dvě přípravě věnuju. Samozřejmě, každý děláme chyby a otázka je, jak moc za ně zaplatíme a jak moc jsme schopni se z průšvihu dostat.
Taky musím dodat, že před cca 2 týdny našli 2 mrtvé skialpinisty u Juifenau, oba měli aktivované airbagy, pípáky a nepomohlo jim to...prostě když jsou zasypáni oba (všichni), tak i pípák je jenom nástroj, pomocí kterého HS najde mrtvá těla rychleji. Takže nejlepší způsob, jak nezahynout v lavině je se do laviny nedostat...všechno ostatní už je jenom pomoc v průšvihu.
Jsem si vědom, že většina příspěvku je mimo téma, ale myslím si, že by se o lavinovém vzdělávání a o chování na sněhu mělo více hovořit s tím, jak moc přibývá lidí na skialpech. Prosím o případné přesunutí do adekvátního vlákna :-)
Vectrix
Vectrix
nováček
nováček
 
Příspěvky: 51
Registrován: stř zář 24, 2014 17:01

Re: Pípáky, lavinové vyhledávače

Příspěvekod apuka » pon úno 15, 2021 20:53

Vectrix píše:Nenarážím jenom na ty dva dnešní nešťastníky, protože je to letos vlastně už druhý případ úmrtí v lavině při 2, takže bych hledal systémovou chybu a zaměřil bych se na to, kdo dneska do hor chodí a cílil bych na tuto skupinu vzdělávání.
Bohuzel, toto skoro vubec u nas nema smysl.

Tady si hodne skialpinistu jde podel vlastni hlavy a podle toho, ze cetli nekde popis pekne cesty, tak to taky projdou. No a lavinova 3, to je jeste dobre, to jeste nam nic moc nehrozi. Lavinova 2? To je super, to se nic nestane... Teda pokud alespon vedi, ze existuje celkem 5 stupnu...

Jinak neznam presnou situaci, kde se ted neco stalo, ale fakt je ted dost blbe, co se tyce snehu. Jak FrantaB psal, snezilo, potom prselo za mrazu, takze pekna krusta, hned na to zase nasnezilo, poradne mrzlo, foukalo,...
Takze skutecne lavinova 2, ale mistama klidne az 4-ka, v extremu (navejove strany nekterych "Dolu") mozna i petka.... Ty desky se tam musely pekne poskladat, tam staci fakt male zatizeni...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pípáky, lavinové vyhledávače

Příspěvekod Vectrix » úte úno 16, 2021 7:36

apuka píše:Tady si hodne skialpinistu jde podel vlastni hlavy a podle toho, ze cetli nekde popis pekne cesty, tak to taky projdou. No a lavinova 3, to je jeste dobre, to jeste nam nic moc nehrozi. Lavinova 2? To je super, to se nic nestane...

A to je právě to nejvíce zarážející. Osobně znám lidi, kteří ty peníze mají, aby si koupili lavinovou výavu, ale prostě to neudělají. Oni totiž hlavně lžou sami sobě. Když jsem jim pomáhal vybrat lyže, tak jsem se jich ptal, co chtějí dělat. Odpověď byla po práci si zajít po sjezdovce. Realita? Běhají po Krkonoších a Jeseníkách všude možně, jenom ne po sjezdovkách. A kompletně bez lavinové výbavy.
A nejhorší je, že toto si pak přenesou na dovolenu do Alp či Tater. Pustí se do volného terénu a pak...no statistiky mluví jasně. Loni v Rakousku zahynulo 14 osob v lavinách, z toho 5 Čechů. Češi byli také zodpovědni za nejtragičtější lavinovou událost roku (Dachstein) a stali se příkladem toho, jak se nechovat v horách (viz https://www.youtube.com/watch?v=aXvTCgIy4Rk čas 1:14:25).
Asi ty české hory nebudí takový respekt a lidi, kteří v nich chodí získají (falešné) sebevědomí.
Vectrix
Vectrix
nováček
nováček
 
Příspěvky: 51
Registrován: stř zář 24, 2014 17:01

Re: Pípáky, lavinové vyhledávače

Příspěvekod apuka » úte úno 16, 2021 9:58

Vectrix píše:V každém případě, ještě jednou, vzdělávat se je důležité...já jako základ považuji STOP or GO od Alpenvereinu...každý rok si trénuju s pípákem vyhledávání, před každou túrou studuju lavinovou předpověď (od A do Z), lavinové problémy (Gefahrenmuster), jak se chovat, studuju trasu, kde se dá kam odbočit a dostat se dolů...klidně hodinu, dvě přípravě věnuju. Samozřejmě, každý děláme chyby a otázka je, jak moc za ně zaplatíme a jak moc jsme schopni se z průšvihu dostat.
No, mne by docela zajimalo, jestli by nekdo v Cechach dokazal lidi (nejenom skialpinisty, tyka se to i obycejnych "pesaku", sneznicaru, abychom zustali jen v zime) naucit toto :(( :-k :-k Docela o tom pochybuji. Kdyby se udelala statistika, kolik lidi se zucastnuje lavinovych kurzu (tech opravdu dukladne venovanych problematice, tj. ne beh tri-ctyr stejnych kurzu, kde se akurat nauci, co je pipak, co je lopata a jeste dva zakladni rezimy pipaku) a kolik lidi chodi na skialpy nebo sneznice do lavinovych oblasti v Alpach, samozrejme vztazene na ceske lidi.

Tak ono je docela zajimave, jak mnoho lidi se zacne divat na laviny jinak, kdyz udelaji "model"/"obet" a zahazou jej (bezpecne) snehem, aby meli ostatni koho vyhledavat a vysvobozovat. I ty velci frajeri, jsou po desetiminutovem pobytu (a nedej boze, ze se to protahne na pul hodiny) pod tym snehem - hooodne jemne receno - neskutecne stastni, ze je nasli... A protoze uz maji (sice jeste hodne zkreslenou, protoze mista a vzduchu tam meli a byli na toto pripraveni) zkusenost byt pod snehem, podruhe bez vedomi toho, ze me za chvili vyhrabou uz to zazit nechteji, zacnou se tematice venovat dukladneji a zacnou delat pripravu, cos popisoval. A taky se jim s lehcim srdcem rika, ze se otoci.

A to je ten druhy problem Cechu - uz jsem mnohokrat psal, ze u nasich lidi je v horach jedno z nejcastejsich poslednich slov pred katastrofou "to dame", "uz tam skoro jsme", ... A taky pred vyrazenim kdyz se dozvedi, ze je vsechno spatne, nemeli by tam jit, tak "kdyz uz jsem tu, tak prece pujdem, ne?".
Nejsme nauceni vyhodnocovat riziko. Ja na skialpy nechodim, ani v zime do Alp, ale i v lete mi dlouho trvalo, kym jsem si uz dokazal vyhodnocit situaci, ze TED a TADY na to nemam, resp. to riziko je prilis velke a otocit se - jeste predtim, nez se mi neco stane. Ze je o mnoho radu vetsi pravdepodobnost, ze ten kopec tam bude stat i priste, i za lepsich podminek nez ze za tech hodne spatnych tam dojdu a hlavne se vratim cely a zdravy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pípáky, lavinové vyhledávače

Příspěvekod Vectrix » úte úno 16, 2021 12:36

apuka píše:Nejsme nauceni vyhodnocovat riziko. Ja na skialpy nechodim, ani v zime do Alp, ale i v lete mi dlouho trvalo, kym jsem si uz dokazal vyhodnocit situaci, ze TED a TADY na to nemam, resp. to riziko je prilis velke a otocit se - jeste predtim, nez se mi neco stane. Ze je o mnoho radu vetsi pravdepodobnost, ze ten kopec tam bude stat i priste, i za lepsich podminek nez ze za tech hodne spatnych tam dojdu a hlavne se vratim cely a zdravy.


Mě riskmanagement hodně rychle naučila zkušenost po přestěhování do Innsbrucku. Cestou na Kleiner Bettelwurf někdy začátkem června mi propadla noha zbytkovým sněhovým polem. Když jsem tou dírou viděl 100 m hluboko, děkoval jsem Bohu, že jsem to přežil. Chytnul jsem se skály a po pár minutách rozdýchávání jsem upaloval dolů na chatu, toho času ještě zavřenou. Celou cestu dolů k autu se mi klepala kolena. Od té doby nemám problém túru ukončit a jít pryč.
Vectrix
Vectrix
nováček
nováček
 
Příspěvky: 51
Registrován: stř zář 24, 2014 17:01

Re: Pípáky, lavinové vyhledávače

Příspěvekod apuka » stř bře 3, 2021 17:16

Alespon trochu prijemna novinka od Piepsu - vymysleli novy "obal" na ty problemove pipaky. Vypada (podle videa), ze ohledne samovolneho prepinani by to mohlo fungovat, i kdyz vlastne ten "hardcase" zrusili.
Meli by po konktaktovani a poslani udaju od pipaku a fotky poslat ten "obal" zdarma.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Předchozí

Zpět na Bílé zboží