Stoupací pásy a vše okolo nich

pokec o zimním HW/materiálu - co a kde (ne)koupit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Stoupací pásy a vše okolo nich

Příspěvekod wertigo » ned bře 10, 2019 22:52

njn, je fakt ze dnes tam celkem huste snezilo a byl to fest mokry snih. to budou tie specifika jarnich vyletu. na zalozni pasy nejsou love...
wertigo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 401
Registrován: pon lis 28, 2005 14:48

Re: Stoupací pásy a vše okolo nich

Příspěvekod pavproch » pon bře 11, 2019 8:33

Když pásy v průběhu používání přestanou (druhé nasazování během dne) lepit nebo už lepí málo, tak vždycky osvěžuju lepidlo Quick Fix sprejem od Colltexu, a to třeba i 3x za sezonu (a mnoho sezon po sobě - takže na pásech je už poněkud tlustší vrstva lepidla, ale po osvěžení furt lepí a nestrhává se) . Komplet výměnu lepidla na pásech (stržení starého a nanesení noveho z folie) sem už nedělal asi 8 let (pásy mám Colltex)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Stoupací pásy a vše okolo nich

Příspěvekod wertigo » pon bře 11, 2019 19:27

sem ted stare pasy udělal refresh: dal pečicí papir a prejel zehlickou, zda se ze lepidlo je lepsi, otazka jak dlouho. nejake zkusenosti nekdo s timto?

btw. sprej ted neni skladem kde nakupuju.
mam i folii na kompletobnovu lepidla, mozna ji tam jebnu
wertigo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 401
Registrován: pon lis 28, 2005 14:48

Re: Stoupací pásy a vše okolo nich

Příspěvekod aksam » pon bře 11, 2019 20:13

Dobrý je mít sebou taky duct tape, když jsou pásy mokré a při opakovaném použití už nelepí, tak je natvrdo na několika místech přilepit.

Když si udělal refresh pak folii použij až se lepidlo zhorší a uvidíš jak dlouho žehlička pomůže.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Stoupací pásy a vše okolo nich

Příspěvekod aksam » čtv črc 4, 2019 10:27

sobb.... jak jste spokojeni s bezlepidlovými pásy po cestě na sever?
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Stoupací pásy a vše okolo nich

Příspěvekod sobb » čtv črc 4, 2019 10:39

Bohužel nemůžu vůbec hodnotit, v podstatě jsme je jen vyvenčili. Nakonec jsme všechno odšlapali na šupinkách (překvapivě většinou docela dobře zabíraly i s pulkem za zadkem), stromkem a ve dvouspřeží. Asi je pro otestování budem muset vzít do větších a delších kopců. Tady by se sice párkrát též hodily, ale šlo to i bez nich, tak se nám nechtělo s nimi manipulovat, na nejdelší přejezd jsme to riskli a ani je s sebou nebrali.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Stoupací pásy a vše okolo nich

Příspěvekod sobb » ned říj 11, 2020 22:46

Právě jsem při vyklízení auta po návratu z výletu měla v ruce pásy a vzpomněla si, že zde dlužím odpověď. Letos na ně v norské Femundsmarce i švédských horách došlo a hodily se náramně.
Jen podotýkám, že jsou to moje jediné pásy a s jinýma nemám zkušenosti, takže jsou to prostě jen dojmy, žádné srovnání. Použití na BC lyžích.

Co se týče manipulace, tak bezva, jednoduché nasazení i sundávání. Slepujeme je k sobě navzájem, drží tak dobře a rozlepit jdou snadno. Na lyžích drží dobře.

Problém je sníh, ale to předpokládám i u lepidlových. Na vrcholu Store Svuku se v členitým ledo-firnu nějak přihodilo, že se vysmekla jedna hrazdička ze špičky (vůbec netuším jak, je dost napnutá) a pás se svlíkl, prašan se nalepil a pás už absolutně nedržel. Naštěstí to bylo přímo na vrcholu a čekal nás jen sjezd.

Nepříjemným překvapením byl malý skluz. Asi jsem příliš doufala v zázrak mohéru. Takže jsme je používali jen v delších stoupáních, pak šly dolů. Představa, že v členitým terénu ráno nasadím a za týden sundám, byla mimo.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Stoupací pásy a vše okolo nich

Příspěvekod pavproch » pon říj 12, 2020 6:39

Moher moc (dopředu) neklouže, to je pravda, krapet se to dá na chvíli zlepšit navoskováním (po natáhnutí a přilepení pásu na lyži pošuchám sfíčkou po směru chlupů pásu - proti srsti to samozřejmě nejde)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Stoupací pásy a vše okolo nich

Příspěvekod oodoow » pon říj 12, 2020 10:32

Oproti umělině klouže dost, samozřejmě oproti lyži bez pásu klouže málo. :)
btw. na Červenohorském sedle už maj kvůli sněhu kalamitu, ještě pár takových dní půjde vyrazit i u nás
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Stoupací pásy a vše okolo nich

Příspěvekod sobb » pon říj 12, 2020 19:08

Holt jsem měla ohledně skluzu moc velká očekávání.
Navoskovat příště zkusím, dík za tip.

Asi to zní úchylně, ale už se na lyže zas těším :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Stoupací pásy a vše okolo nich

Příspěvekod lojzmen » pon říj 12, 2020 22:09

Já kvůli skluzu volím na BC užší pásy.
A vlastně mám i na skialpy jedny úzké.

A všichni samozřejmě známe nevýhody v traverzu a v prudkém stoupání.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Stoupací pásy a vše okolo nich

Příspěvekod wertigo » úte led 19, 2021 18:24

loni sem koupil bazar ski a k nim byly pasy(cena lyzi pokryla v poho i ty pasy, tak sem neresil co to vlastne je...), colltex, "lepici" strana oranzova, a tam napis CT40.
uz jak sem to omakaval, bylo mi divne ze to vubec nelepi, na netu psali high-tech supr trupr technologie, drzi v teple , zime, vsude. mno.
vypada to jako slepa vetev vyvojova, ni ? Jeste na jare sem to 3x nandaval a lepilo to nejak, dnes sem to nandal doma, ok, po prvnim kole, uz se to nechytalo ale jak sem zatizil tak to nejak drzelo, treti kolo nic, pas visel od spicky po patu, dnes to nelimitovalo bo dobry/mekky snih a krasna stopa. Ale duvera je pryc.

Ma smysl to nejak refreshnout , jde to nejak ? nebo ta technologie stoji ta hovno, a je lepsi od toho dat ruce pryc a poridit nejakou klasiku co drzi?
wertigo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 401
Registrován: pon lis 28, 2005 14:48

Re: Stoupací pásy a vše okolo nich

Příspěvekod oodoow » úte led 19, 2021 18:38

No, pokud jsi je dostal vlastně zadara a stejně nefungují, tak bych je zkusil znovu natřít normálním lepidlem, třeba to bude držet. Sám jsem natíral tímhle a drží to jak přibitý.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Stoupací pásy a vše okolo nich

Příspěvekod pavproch » úte led 19, 2021 18:42

Než se patlat lepidlem z tuby (roztírat ho), tak je lepčí na refreš použít lepidlo ve spreji (CollTex). Dělám to už jen tím, nesundavám staré, prostě na nelepící nastříkám lepidlo, nechám zaschnout (v teple = +20C ca 30min) a můžu používat.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Stoupací pásy a vše okolo nich

Příspěvekod oodoow » úte led 19, 2021 19:03

@pp: Sprej bude pohodlnější na aplikaci, ale mně šlo i o cenu, tuba vydrží na dlouho a fakt lepí. Mám úzký lyže, tak potřebuju aby to dobře drželo, bo je to malá plocha.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Stoupací pásy a vše okolo nich

Příspěvekod wertigo » úte led 19, 2021 19:06

Sou to tyhle. Tam snad klasické lepidlo ani není, ale nějaká kosmická technologie:
klasické lepidlo (hotmelt): ne
makromolekularní přilnavost: ano
https://skitourguru.com/vybaveni/detail/794-colltex-ct-40-premium
wertigo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 401
Registrován: pon lis 28, 2005 14:48

Re: Stoupací pásy a vše okolo nich

Příspěvekod mike » úte led 19, 2021 21:15

Asi se ti rozbily makromolekuly :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stoupací pásy a vše okolo nich

Příspěvekod lojzmen » stř led 27, 2021 20:34

wertigo píše:Sou to tyhle. Tam snad klasické lepidlo ani není, ale nějaká kosmická technologie:
klasické lepidlo (hotmelt): ne
makromolekularní přilnavost: ano
https://skitourguru.com/vybaveni/detail/794-colltex-ct-40-premium


Zde je nějaký pokec k pásům a co si vzpomínám, někde na jejich webu bylo, že ty pásy s molekulární přilnavostí (nebo jak se to píše) stačí umýt, mýdlem či jarem, hledat to tam už nebudu.
https://www.skialpshop.cz/clanek/10/kte ... vhodnejsi/
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Stoupací pásy a vše okolo nich

Příspěvekod oodoow » stř led 27, 2021 21:28

Co máte vzadu za uchycení? Teď mám tohle a v hlubokým sněhu se to nakonec překlopí a vypne. Nemám vzadu přizvedlé konce lyží tak potřebuju něco, co nebude moc dřít zespodu do sněhu a bude to držet líp než tohle.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Stoupací pásy a vše okolo nich

Příspěvekod aksam » čtv led 28, 2021 7:20

Na jedněch pásech mám klasický háček na nýty, zatím s tím nebyl žádný problém, druhé pásy jsou originál G3, kde na konci je plastový pásek s kovovým klipem, která se přes patku zaklapne, ještě se mi nikdy neotevřel sám od sebe. Na třetí pásy, které jsem si sestavoval jsem si pořídil právě od G3 jejich Tip and tail connector kit.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Stoupací pásy a vše okolo nich

Příspěvekod pavproch » čtv led 28, 2021 11:51

Já mám na každé lyže pásy přesně na míru (délka na milimetry), vepředu kovové hranaté očko na špičku lyže nafest na pásu a vzadu háček (do drážky zezadu patky lyže) nafest nanýtovaný na pás (= žádné štelování délky pásu nebo nějaký "pružný" element). Nasazuju i sundavám "silou" - využívám pružnosti pásu. A funguje to, když semi pás odlepí od skluznice (= dostane se mezi něj a skluznici sních), tak díky přesnému rozměru a očku vepředu a háčku v drážce vzadu můžu (sice blbě, s :plandajícím pásem pod lyží)) šlapat dál, (i nepřilepený) pás na lyži drží a nespadává.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Stoupací pásy a vše okolo nich

Příspěvekod oodoow » pát led 29, 2021 12:42

@pavproch: Takže potom, když lepíš pás na lyži, tak první zahákneš vpředu i vzadu a pak teprve lepíš? Pokud bys lepil od špičky, tak potom už pás moc nenatáhneš, když je přilepený k lyži.
Asi to tak taky zkusím.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Stoupací pásy a vše okolo nich

Příspěvekod wertigo » pát led 29, 2021 13:00

Mám stejný postup. Jak sem lepil od špičky tak háček na pate šel blbe. Teď dám špicy patu a dolepim, jde to líp.
Btw. pásy sem omyl mydlovou vodou, je to o fous lepsi, letos ty jednodenky s tím půjdou, a co bude za rok se uvidí...
wertigo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 401
Registrován: pon lis 28, 2005 14:48

Re: Stoupací pásy a vše okolo nich

Příspěvekod pavproch » pát led 29, 2021 13:09

Jo, zaháknu oko za špičku, natáhnu pás = nad skluznicí, protože lyže je prohnutá, zaháknu hák za patku a přilepím. Sundavám tak, že silou vyrvu hák z drážky a pak odlepuju odzadu celou délku lyže. Mně to takle funguje už mnoho let.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Stoupací pásy a vše okolo nich

Příspěvekod ratel » stř úno 8, 2023 11:21

Dotaz: obnovil jsem lepidlo pomocí fólie. Po prvním použití jsem si všiml, že cca 3-5 mm od kraje je pás bez lepidla, na okraji jsou žmolky. I vizualne je na pasu vidět proužek jiné barvy - jako když třeba namocite a pak ususite papír - taková mapa.
Co jsem udělal špatně? Čekají mne ještě jedy pásy, tak se rád poucim.
Staré lepidlo jsem coltex žehličkou odstranil poctivě téměř dosucha.
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Stoupací pásy a vše okolo nich

Příspěvekod pavproch » stř úno 8, 2023 11:31

(Dyž sem ešče skialpoval) Kdysik dávno sem taky jednou obnovoval lepidlo pomocí pásu/folie a měl se ve výsledku stejný problém - okraje pásu bez lepidla se žmolky, proč NATO sem nepřišel, ale od té doby sem vždycky obnovoval lepidlo Col-Tex sprejem (= ne folií) a vždy bez problémů (= lepidlo i na krají pásů)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Stoupací pásy a vše okolo nich

Příspěvekod oodoow » stř úno 8, 2023 11:58

Taky nepoužívám folii na obnovu lepidla. Mnohem lepší je si koupit celé lepidlo a potřít to štětečkem. Používám toto.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Stoupací pásy a vše okolo nich

Příspěvekod apuka » stř úno 8, 2023 12:12

Prihloupa otazka (a jeste nelyzujiciho laika) - stoji za to si pasy obnovovat doma? Lepidlo stoji kolem tech 650, co oodoow linkoval, musi se to rucne odstranit, patlat se s tim, tj. dost casu. Vcera jsem manzelce vzal pasy na vymenu do dobreho skiservisu - bude to stat nejakych 850 Kc, vcetne impregnace. Proste mne by se to hrani se s tim za dve stovky nestalo (a to nepocitam cenu za pripadnou domaci impregnaci). Predpokladam, ze vysledek domaci obnovy lepsi nejspise nebude.

Samozrejme, otazka je relevantni jen pro toho, kdo ma nablizko dobry servis, ktery to dela.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Stoupací pásy a vše okolo nich

Příspěvekod pavproch » stř úno 8, 2023 12:21

To mě teda nikdy nenapadlo uvažovat o tom, nechat si to (za peníze) udělat v servisu. Vždycky sem se s tím patlal DIY.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Stoupací pásy a vše okolo nich

Příspěvekod oodoow » stř úno 8, 2023 12:46

No, mně to lepidlo stačí minimálně na trojí přelep. Ale já mám úzké pásy asi 50mm šířka. Takže pro mě se vyplatí si koupit lepidlo a napatlat to. Dělal sem to pořádně před 3 lety a pořád drží. A to se s nima nijak nemazlím. Sundávám je s lyžema na nohou, bo jsem líný si sundávat lyže a pak je lepím lepidlem k sobě, bo jsem línej je dávat na folii.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

PředchozíDalší

Zpět na Bílé zboží