Běžky s šupinou či bez ???

pokec o zimním HW/materiálu - co a kde (ne)koupit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Běžky se šupinou ???

Ano
12
34%
Ne
23
66%
 
Celkem hlasů : 35

Re: Běžky s šupinou či bez ???

Příspěvekod aksam » pon led 30, 2012 9:32

bandolero......když je koupíš v nějaké speciálce na běžky....tak by tam měli mít flextester nebo aspoň papírkovou metodou Ti určí mazací komoru,co se týká klasiky tak aspoň 15cm delší lyže než si Ty

jinak když si vezmeš lyže bez šupin tak se na nich líp svezeš.......pravda je,že jejich přípravou ztratíš trochu času,ale není to tak hrozné..základ pro dobré svezení je na skluzné části skluznice používat parafin..zažehlování není až taková věda dá se použít i stará nenapařovací žehlička,když nechceš investovat do speciální,pak Ti stačí nylonový a bronzový kartáč,smývač starých vosků.......používám univerzální parafin Ski-go LF graphite,který se pro mně jako hobíka hodí na většinu sněhových podmínek....na stoupací komoru dávám vosky až na místě podle podmínek a jen rozkorkuji.

šupinové lyže jsem používal loňskou sezonu,pravda je,že míň jedou z kopce,ale nezatracoval bych je..jak píše lukasx nemusíš se jim tolik věnovat,ale i ty musíš parafinovat na skluzných částích a na šupiny se používá třeba od Swixu vosk ve spreji Easy glide.Používám je už jen na první a poslední sníh,kdy si nechci ničit hladké lyže.

pro pohodové vyjížďky bych se šupin nebál,pokud chceš lepší svezení ber hladké.....spíš řeš,aby si měl správně tvrdé běžky...a doporučil bych vyhnout se Sportenům jejich skluznice nestojí za moc.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Běžky s šupinou či bez ???

Příspěvekod Bandolero » pon led 30, 2012 10:01

Asi pojdem do tych supin,len skoda ze sa s nimi neda korculovat (skateovat).
Bandolero
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: pon říj 11, 2010 20:53
Bydliště: blizko LV (SR)

Re: Běžky s šupinou či bez ???

Příspěvekod jonza » pon led 30, 2012 10:05

ja jsem uplny bezkar amater, namazat se mi nepodarilo uspokojive snad nikdy (stal jsem na tom asi 3, celkove 40km), ale ta radost, kdyz to najednou funguje, je nepopsatelna. Rad se ucim nove veci a rad si zanadavam. Ale takhle jsem nastvany na sebe a moc mi to ani nevadi, ale nadavat na supiny bych nemohl.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Běžky s šupinou či bez ???

Příspěvekod Bandolero » pon led 30, 2012 10:10

No ja moc casu rano pred bezkovanim nebudem mat.Kym sa dostanem k najblizsim horam to je asi 1,5 h...Rano o 5tej sa mi vstavat kvoli voskovaniu nechce :roll:
Bandolero
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: pon říj 11, 2010 20:53
Bydliště: blizko LV (SR)

Re: Běžky s šupinou či bez ???

Příspěvekod oodoow » pon led 30, 2012 10:22

Taky jsem nikdy nenavoskoval tak, aby to jelo dokonale. Většinou se musím spokojit s tím, že mi to moc neklouže a jsem rád, že se na to nelepí sníh. Chci se hlavně projet a ne dělat alchymii s voskem,žehličkou, korkem pak to zase sundávat dolů :)
Ale naštěstí doba pokročila a objevilo se ještě jedno možné řešení. Atomic Skintec - ani šupinky ani vosk. Jediná nevýhoda je trochu dražší cena, ale pokud bych teď kupoval nové běžky, tak bych do toho určitě šel.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Běžky s šupinou či bez ???

Příspěvekod Simi » pon led 30, 2012 10:34

Kvůli mazání rozhodně v 5 vstávat nemusíš. Ona ta příprava běžek časově až takový drama není. Pokud člověk maže na klasiku, můžeš si to v klidu připravit už večer nebo klidně víc dní předem. Glider podle předpovědi +-trefíš a kdyby ne, tak holt bude o trochu horší skluz. Do komory maximálně tak zažehlíš base a stoupák stejně namažeš až přímo na horách podle situace. Nebo pokud jedeš na kratší výjezd(<30km), tak i ten base je v podstatě zbytečný. Z domova stejně stoupák velmi často netrefíš, pokud zrovna není předpověď -8 a sucho a slunečno a lupneš tam modrej extráč. ;-)
Umět namazat běžky KDYKOLIV je celkem věda, ale po určitých zkušenostech to už většinou trefíš a když ne, tak to někde ve stopě přemázneš. Těch 5 minut nikoho nezabije...

A co se týče s nebo bez šupin, tak podle mě je ta volba hlavně podle toho, co na tom budeš chtít dělat? Pokud chceš běhat a především ve stopě(o případném bruslení ani nemluvě), tak jedině bez. Pokud na tom chceš ťapat, tak je to asi fuk. Šupiny mají svoje pro i proti, na což tu názory zazněly. Pro mě osobně teda mají jen to proti.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Běžky s šupinou či bez ???

Příspěvekod Simi » pon led 30, 2012 10:45

oodoow píše:..Chci se hlavně projet a ne dělat alchymii s voskem,žehličkou, korkem pak to zase sundávat dolů :)

Ale jakápak alchymie? Prostě zažehlím a stáhnu glider, vyčistím komoru od starého stoupáku a pak do toho něco namažu a rozkorkuju. Alchymie nastává jen při mazání v teplotách kolem 0. ;-)

oodoow píše:Ale naštěstí doba pokročila a objevilo se ještě jedno možné řešení. Atomic Skintec - ani šupinky ani vosk. Jediná nevýhoda je trochu dražší cena, ale pokud bych teď kupoval nové běžky, tak bych do toho určitě šel.

Podle mě to až takové terno nebude. Těžko se bude ladit délka "komory" podle aktuální situace. O tom, jaký to bude odraz by mohli mluvit spíš skialpinisti? Pokud to dobře chápu, je to v podstatě normální mohérový pás jako na skialpech.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Běžky s šupinou či bez ???

Příspěvekod Bandolero » pon led 30, 2012 10:50

Tak ten skintec zrovna lacny nieje :roll: Uvidime co ponuknu v predajni...
Este by mohli prispiet bezkary co pouzivaju supinky na klasicke bezkovanie.
Bandolero
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: pon říj 11, 2010 20:53
Bydliště: blizko LV (SR)

Re: Běžky s šupinou či bez ???

Příspěvekod kohai » pon led 30, 2012 11:04

Hodně asi záleží, jaké výsledky chceš dosáhnou.
Pro sportovce s vysokými cíli bez šupin, pro nás šourače jsou šupiny v pohodě.

Asi 14 dní zpět jsme byli v Jeseníkách. Na hůlkách jsem si ulomil oba košíčky a do kopce jsem to vyšlapal jen nohama díky šupinám. Kluci co šli za mnou mazali a klouzali mazali a dřeli se.

Pro mě jednoznačně s. Neřeším mazání, nazuju a jedu, to že jsem z kopce o něco pomalejší mě netrápí.
kohai
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř říj 29, 2008 17:53

Re: Běžky s šupinou či bez ???

Příspěvekod Jary » pon led 30, 2012 11:12

Simi píše:Ale jakápak alchymie? Prostě zažehlím a stáhnu glider, vyčistím komoru od starého stoupáku a pak do toho něco namažu a rozkorkuju. Alchymie nastává jen při mazání v teplotách kolem 0. ;-)

Já bych to ještě zjednodušil. Spousta lidí stejně žádný glider nemaže - nikdy. Navíc tahle část přípravy běžek je stejná pro šupiny i bez. Takže vynechme vše okolo skluzných vosků a zažehlování basu (začátečník stejně víc jak 25 km nepojede, a když ano, tak s pořádnou pauzou na oběd, během níž přimázne). Pak nám tu zbude:
u šupin - nedělám nic a z kopce se pomalu ploužím, zuřivě se odpichujíc hůlkami za vrčivého zvuku zpod běžek.
u hladkých - po příjezdu do hor vytáhnu z kapsy patřičný vosk, nanesu a rozkorkuji. Práce tak na 2 minuty. Pokud mi prokluzuje, prodloužím mazací komoru nebo přidám teplejší vosk. Do kopce stoupám, z kopce se vezu
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Běžky s šupinou či bez ???

Příspěvekod Jary » pon led 30, 2012 11:21

kohai píše:Asi 14 dní zpět jsme byli v Jeseníkách. Na hůlkách jsem si ulomil oba košíčky a do kopce jsem to vyšlapal jen nohama díky šupinám. Kluci co šli za mnou mazali a klouzali mazali a dřeli se. Pro mě jednoznačně s. Neřeším mazání, nazuju a jedu, to že jsem z kopce o něco pomalejší mě netrápí.


No viděl jsem i obrácené případy. Šupinkáři se ve zledovatělé stopě nehnuli z místa a já s klistrem valil krásně nahoru. U hladkých lyží se dá promazat. Ale také se dá přímo v horách domazat či přemazat. S šupinkami nic neuděláš. Když nezabírají, tak jedině lyže na ramena...

Ještě bych tuhle diskusi mohl rozšířit o další rozměr. Jezdíš-li sám, jezdi na hladkých. Jestli bys měl dělat servisáka celé rodině, nech je koupit si šupiny. Nebudeš se muset starat o tolik lyží a nikdo ti nebude nadávat, že jsi namazal špatně.
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Běžky s šupinou či bez ???

Příspěvekod oodoow » pon led 30, 2012 11:28

@Jary: Popisuješ to jednoduše, ale takhle to funguje jenom když to člověk umí.
U mě to bylo v extrémním případě takhle: Do kopce to podkluzovalo, tak jsem přidal teplejší vosk, jak tu píšeš a vyjel jsem nahoru. Tam se ale ochladilo a nebyla prošlapaná cesta, takže tam byl prašan a za chvilku jsem měl na lyži přilepenou silnou vrstvu sněhu, že se na nich nedalo ani pořádně stát...nějak jsem s tím došel na chatu, kde jsme dali polívku, pak jsem to všecko pracně seškrábal..chvilku to jelo z kopce v pohodě, ale pak tam byl malinkej kopeček a zase to klouzalo...pro mě prostě opruz #-o
Uznávám ale, že pokud bych jezdil pořád jenom ve vyfrézované stopě a nešlapal do hlubokého sněhu, tak by se to tak nelepilo. Podle mě čím víc plánuje člověk chodit do volného terénu, tím víc bych se přikláněl k šupinám. Čistě na ježdění ve stopě bych si šupiny taky nevzal.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Běžky s šupinou či bez ???

Příspěvekod Simi » pon led 30, 2012 11:29

kohai píše:Hodně asi záleží, jaké výsledky chceš dosáhnou.
Pro sportovce s vysokými cíli bez šupin, pro nás šourače jsou šupiny v pohodě.

Opravil bych to na "pro kohokoliv na sportovnější jízdu" a s pohledem šouračů souhlas.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Běžky s šupinou či bez ???

Příspěvekod goro » pon led 30, 2012 11:35

za mně jednoznačně S šupinama. používám je mnoho let, v 80% situací jsem rychlejší než kamarádi s hladkou skluznicí.
když má být nějaké stoupání, pořád zastavují a mažou, do kopce jim to stejně klouže, musí stoupat pomalu, hodně širokým stromečkem. Já s šupinama jdu normálně rovně nahoru. Prostě paráda!
Při sjezdu ty šupiny opravdu možná trochu brzdí, ale vzhledem k tomu, že se snažím jet raději bezpečněji, pomaleji, mi to vyhovuje. Když sjíždíme nějakou menší muldičku, normálně mi to jede, nechápu ty názory, jako že to bere radost z jízdy, apod.
goro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 94
Registrován: sob črc 1, 2006 5:19
Bydliště: doma (Olomouc)

Re: Běžky s šupinou či bez ???

Příspěvekod Bandolero » pon led 30, 2012 11:37

takze na klasiku su vhodne vsak?Myslim tym klasika v stope alebo na upravenej trati.
Bandolero
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: pon říj 11, 2010 20:53
Bydliště: blizko LV (SR)

Re: Běžky s šupinou či bez ???

Příspěvekod lukasx » pon led 30, 2012 11:46

Bandolero píše:Myslim tym klasika v stope alebo na upravenej trati.


Jistě, s tím není problém. V Dolomitech jsme s nima nakroužili za 4dny přes 100km po jejich dokonale vyfrézovaných běžkařských dálnicích.
lukasx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: pon pro 5, 2011 7:38
Bydliště: Valašská Polanka

Re: Běžky s šupinou či bez ???

Příspěvekod ellik » pon led 30, 2012 13:04

goro píše:za mně jednoznačně S šupinama. používám je mnoho let, v 80% situací jsem rychlejší než kamarádi s hladkou skluznicí.
když má být nějaké stoupání, pořád zastavují a mažou, do kopce jim to stejně klouže, musí stoupat pomalu, hodně širokým stromečkem. Já s šupinama jdu normálně rovně nahoru. Prostě paráda!
Při sjezdu ty šupiny opravdu možná trochu brzdí, ale vzhledem k tomu, že se snažím jet raději bezpečněji, pomaleji, mi to vyhovuje. Když sjíždíme nějakou menší muldičku, normálně mi to jede, nechápu ty názory, jako že to bere radost z jízdy, apod.

Pokud se někdo nenaučí mazat ani za mnoho let, tak pro něj jsou určeny opravdu pouze běžky se šupinama. Já jsem se naučil mazat během jedné sezony a nevidím v tom problém. Výhody určitě převyšují. Letos jsem byl asi 5 víkendů na běžkách, z toho jeden den se na klasiku nedalo pořádně namazat - mejdlo kolem 0, tak jsem radši skejtoval. Minulej rok v Ramsau, jedna kámoška měla šupiny - do kopce jsme jí utekli a z kopce jsme jí ujížděli - vrčela si někde v dáli. Letos si koupila nový běžky - hladký.
ellik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: stř zář 1, 2010 8:02
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Běžky s šupinou či bez ???

Příspěvekod Simi » pon led 30, 2012 13:47

No tak nějak, ono je snadný srovnávat se s někým, kdo vůbec neumí namazat. Pokud má někdo dobře namazáno, tak je vždy rychlejší než šupináč (při stejné výkonnosti) - lepší skluz do kopce i po rovině.
Hlavně pokud ti nefunguje máza, máš i na kopci šanci s tím něco udělat. Pokud ti nebudou držet šupiny(ledová stopa apod), nenaděláš vůbec nic.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Běžky s šupinou či bez ???

Příspěvekod lukasx » pon led 30, 2012 13:53

ellik píše:Minulej rok v Ramsau, jedna kámoška měla šupiny - do kopce jsme jí utekli a z kopce jsme jí ujížděli - vrčela si někde v dáli.


Ale vždyť je to pořád do kola a na tomto jsme se shodli. Pokud je pořízení běžek za účelem výkonu a rychlosti - jednoznačně hladké. Původní dotaz byl na turistické občasné vyžití. A tam jsou šupinky ta nejmenší brzda. Stačí když chci fotit (což při turistice jaksi dělám), tak zastavení, vyndání foťáku, kompozice, zmáčknutí a uklizení foťáku zcela jistě kompenzuje jakoukoliv techniku.

Takže z mé strany hawgh, důvody jsem důkladně popsal na předešlé stránce. Nakonec byste i zájemci o skialpy doporučili hladké běžky, protože po rovině, do kopce a než sundá pásy i z kopce jste přeci rychlejší...
lukasx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: pon pro 5, 2011 7:38
Bydliště: Valašská Polanka

Re: Běžky s šupinou či bez ???

Příspěvekod pawn » pon led 30, 2012 14:16

Pridam jeste jeden tip, ktery povazuji za kompromis supiny vs. hladka skluznice - nanogrip na bezkach Peltonen.
Poridil si je svagr pro sebe i pro manzelku pod stromek a velmi si je pochvaluje. Byli jsme pred 14 dny v Jizerkach a ac jsem k podobnym univerzalnim resenim dost skepticky, rekl bych, ze to funguje vice nez uspokojive, tzn. z kopce to jede celkem obstojne (samozrejme trochu pomaleji nez dobre namazane bezky), ale hlavne to drzi i do kopce. Bohuzel jsem nemel moznost vyzkouset, protoze mam SNS vazani, a on ma NNN, takze dojmy jsou pouze zprostredkovane, resp. odpozorovane.
Uživatelský avatar
pawn
nováček
nováček
 
Příspěvky: 179
Registrován: stř pro 7, 2005 10:02

Re: Běžky s šupinou či bez ???

Příspěvekod eva marova » čtv úno 2, 2012 12:13

Známý, který po létech přešel na šupiny říkal, že jízní rychlost je stejná - hladké jsou rychlejší, ale zatímco ostatní mažou on jede..

Myslím, že to je dost přesné. Mám několikery běžky hladké i šupinaté. Když jsem si šupinaté před lety koupila, chtěla jsem je po prvním víkendu prodat - přišlo mi, že nestoupou ani nejedou.. Dost let jsem je používala jen občas při teplotě okolo 0. Pak takových situací přibývalo. A před 4 lety jsem začala vjíždět z okraje Jizerek do stopy. Převýšení není velké - ani ne 400 m, většinou na lyžích jen 300, ale podmínky je hodně liší a musím přes neupravené cesty. Opakovaně se mi stalo, že jsem nejdřív klouzala, pak přimazala a nahoře lepila.. Navíc mi bylo vyčítáno, že zdržuji - na šupinách je cesta pomalejší, ale odpadají přestávky na mazání a přemazání. Teď jsem měla na víkend hladké lyže a po namazání to bylo výborné, ale po sjedu se na ostrém sněhu vše sjelo a klouzalo to... a bylo nutné přimazat..

Určitě je lepší optimálně namazané lyže, ale bohužel to často nejde. A na šupinách nikdy není totální beznaděj s lepením.. (vždy vozím čistič, ale po klistru se v terénu čistí těžko)

U šupin také záleží na tom jaké - jsou lisované (většinou vypadají opravdu jako šupiny) a frézované. Mám zkušenost jenom s frézovanými, přátelé s lisovanými je po několika sezónách vyměnili za frézované - lisované jsou asi účinější, ale víc brzdí a hlučí.

Shrnuto - záleží na očekávání a plánovaném terénu, trasách...
eva marova
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř bře 14, 2007 13:25

Re: Běžky s šupinou či bez ???

Příspěvekod Wolfi » čtv úno 2, 2012 13:18

Přikláním se též k šupinám,
jezdíme či spíše chodíme turisticky, já mám šupiny a má drahá klasiky hladké, takže se musí mazat. Nu a málo kdy je s namazáním spokojená, jednou se to lepí pak zas podkluzuje. (naposledy už byla tak naštvaná že chtěla prodat běžky) Co se týká pomalejších sjezdů nezaznamenal jsem zásadní rozdíl. Když sjíždíme vedle sebe tak jelikož jsem těžší tak jsem ve sjezdu stejně rychlejší, takže dle mého má větší vliv na rychlost to kdo veze termosku s čajem než ten kdo má či nemá šupiny.
A ta pohoda za to stojí, prostě se nacvaknu do lyží a pak už se jen kochám krajinou a nařeším jestli je tu sníh víc mokrej nebo zmrzlejší.

(ovšem je možné že kdybychom uměli mazat a nedej bohové třeba i závodili tak možná mluvím jinak)


Takže pro občasné běžkaře co běžkují z místa A na B, a nezáleží jim na nějaké vteřině jednoznačně považuji za vhodnější běžky se šupinama.
Dobrodružství začíná tam kde končí komfort.
Uživatelský avatar
Wolfi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 319
Registrován: čtv čer 10, 2010 7:48
Bydliště: Předměřice n.J.

Re: Běžky s šupinou či bez ???

Příspěvekod Vachon » čtv úno 2, 2012 17:32

Šupiny nešupiny, toť věčný spor...

Mazání k běžkování prostě patří a šupiny to právě v těch problematických situacích, co někdo např. zmiňoval klistr, teploty kolem nuly apod. neřeší. Jen je samozřejmě ještě horší promazat...

Ale čestně přiznávám, že patřím do skupiny mazajících, tak můj pohled nemusí být objektivní.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Běžky s šupinou či bez ???

Příspěvekod Semo » čtv úno 2, 2012 19:27

Stale sa aj v pripade nudze na blbom snehu daju namazat aj supiny. A v pripade kupy hladkych lyzi a vyfrezovania supin az v servise podla vlastnej vahy padne aj problem s drhnutim komory o sneh.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Běžky s šupinou či bez ???

Příspěvekod ellik » pát úno 3, 2012 9:15

Ja bych to shrnul takto: na běhání na lyžích hladký běžky. na chození na lyžích běžky se šupinama:) (ve stopě)
ellik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: stř zář 1, 2010 8:02
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Běžky s šupinou či bez ???

Příspěvekod Vachon » pát úno 3, 2012 10:00

A na chození mimo stopu sněžnice a na ježdění mimo stopu skialpy :rock:
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Běžky s šupinou či bez ???

Příspěvekod paldo » úte úno 7, 2012 13:33

Stoupací „bačkory“ na běžky
ja nebežkujem... len ma to zaujalo :)
"Šoféři land roverů si vzájemně přejí mnoho šťastných metrů."

František Ringo Čech
Uživatelský avatar
paldo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 506
Registrován: pát led 23, 2009 18:40
Bydliště: Kubíková = Malá Fatra za kopcom

Re: Běžky s šupinou či bez ???

Příspěvekod -ant- » úte úno 7, 2012 13:49

Vachon píše:A na chození mimo stopu sněžnice a na ježdění mimo stopu skialpy :rock:


Nesouhlasím, u nás stopy nejsou, tak je dělám běžkami __II :twisted:
Obrázek
Uživatelský avatar
-ant-
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1272
Registrován: čtv lis 30, 2006 13:33
Bydliště: Praha.

Re: Běžky s šupinou či bez ???

Příspěvekod Bandolero » úte úno 28, 2012 16:26

Dam to sem pretoze na forumbezky.cz sa to nedoriesilo...

Ahoj,

hned na zaciatok upozornim ze som absolutny zaciatocnik.. Kupil som si bezky s extrudovanou sklznicou a to Rossignol X-tour intense AR so supinami.Kupil som k tomu toto http://www.youtube.com/watch?v=E--ZVEAv2Vc Mozem to nanasat vo viacerych vrstvach?Mozem dat ako zakladnu vrstvu klasicky parafin SKIVO (napr. modry) alebo to naniest len tak priamo na sklznicu?Za tie bezky ma neukamenujte.Su to moje prve bezky a na nich sa chcem naucit...Hlboke vdaka za odpovede
Bandolero
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: pon říj 11, 2010 20:53
Bydliště: blizko LV (SR)

Re: Běžky s šupinou či bez ???

Příspěvekod aksam » úte úno 28, 2012 19:22

bandolero.........jako zakladní vrstvu parafín určitě dát můžeš,ale jen na skluzné části lyže,to znamená jen tam ,kde nemáš šupiny.....na nové lyže je potřeba dát parafin několikrát,aby se skluznice dobře promastila a pak lépe držela vosky........jen Ti doporučím na skivo raději zapomeň,když už sis koupil ten vosk toko,tak si pořiď i parafin toko nebo swix nebo holmenkol nebo rex nebo ski-go.....dobré jsou grafitové parafiny od uvedených značek..............ten tvůj vosk je hlavně na šupiny,aby se Ti na ně nelepil sníh a jelo to..
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

PředchozíDalší

Zpět na Bílé zboží