BC běžky / Back Country běžky

pokec o zimním HW/materiálu - co a kde (ne)koupit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Back Country Bezky

Příspěvekod DAV » stř led 6, 2010 16:40

Potřebuji poradit, běžky, boty, vázání mám již vybráno, akorát mne zajímá, zdali existuji stoupací pásy na BC běžky.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Back Country Bezky

Příspěvekod Schnappi » stř led 6, 2010 16:44

To sice nevím (docela pochybuji, ale možné je vše), avšak dříve se vyráběly běžky s protiskluzovými pásky zhruba v délce stoupací komory - právě sháním někoho, kdo by mi vysoustružil do skluznic mých Favoritů drážky, protože na mých starých běžkách to bylo opravdu k nezaplacení.
Dokdy to potřebujete vědět? :oops:
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Re: Back Country Bezky

Příspěvekod DAV » stř led 6, 2010 16:50

Ptám se po skialpovaných stoupacích pásech co jdou nasadit na běžky. Jde o šířku!
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Back Country Bezky

Příspěvekod Schnappi » stř led 6, 2010 23:26

Jasně - a já mluvím o páscích, které jsou ze skialpových pásů vystřižené. Na těch starých běžkách jsou dva pásky na každé skluznici, šířka kolem 1 cm - a fungovalo to. Nemusely se nasazovat, skluz sice asi trošku utrpěl, ale do kopce to šlapalo suverenně. \:D/
Dokdy to potřebujete vědět? :oops:
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Re: Back Country Bezky

Příspěvekod fia » čtv led 7, 2010 7:54

DAV píše:Ptám se po skialpovaných stoupacích pásech co jdou nasadit na běžky. Jde o šířku!

Já mám BC běžky-forester a k nim pásy udělané na míru z metráže š.110, rozděleno na 1/2 a upravené podle tvaru běžky-na špici mám gumu a vzadu háček. Hotové pásy co se prodávají na běžky nemají vzadu háček! Jinak já jsem je využila jen párkrát (např. naprosto zmrzlý hřeben v Jeseníkách, kdy jsem na nich jezdila i dolů- byla jsem prostě líná je sundávat a nandávat a taky to jelo krásně pomalu a když jsme šli na Kraličák po hranicích), protože jen málo kdy se jde na běžkách, tak dlouho do tak prudkýho kopce, aby se ta manipulace vyplatila . Mám na těchto běžkách i protismyk v tom místě pásy moc nedrží, ale nijak mi to zatím nevadilo (tím, že mám dobře vypnuté). Prostě je to tak, že mám většinou v batohu a kopec raději vyšlápnu a nebo tam plácnu nějaký "lepidlo" jako klistr :wink:
fia
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: pát kvě 5, 2006 6:38
Bydliště: Brno

Re: Back Country Bezky

Příspěvekod DAV » čtv led 7, 2010 16:12

Schnappi:aha, no jak to tam přilepit? Dám to na Highlandry. :-k
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Spokojenost?

Příspěvekod jurysek » čtv led 7, 2010 17:47

jurysek píše:Zdar, právě taky přemýšlím nad podobnou sestavou pro podobné účely..:-) Chtěl bych se zeptat, jak si spokojen s výbavou pro BC?
Zatím přemýšlím nad dvouma věcma: Jestli nekoupit lyže trošku širší-Ranger... s snima se klasické běžkařské stopy asi vůbec nevejdu, co?

Někde jsem četl že do bot Alpina občas trošku teče, že sou lepší s mambránou... Nevím jestli to není až moc velký komfort.. Jak tobě tyto boty vyhovujou?



Nazdar nazdar,

Co se tyce Rangeru, tak s tema se nevejdes urcite; ja s tema svejam strednima se vejdu tak tak a to jen odpoledne, kdyz je stopa roznahnana; po ranu cerstve vyjeda ani nahodou :-/

No a co se tyce bot, tak s tim nemam problem vubec; jezdim vetisnou na dny nekam (spim ve zdaraku v lese) a mam je na nohach defakto porad a nikdy jsem nemel problemy, toz tak..

Gavis
jurysek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř dub 15, 2009 16:02

Re: Back Country Bezky

Příspěvekod Schnappi » čtv led 7, 2010 19:38

Opět dám odkaz na poradnu Nyč sportu - dotaz zcela dole na stránce. Tak nevím... :-k
S tím připevněním pásků - koupit pás na metr, vystřihnout pásky podle drážky a pak to tam přilepit asi obyčejným sekundovým lepidlem, uvažoval jsem i o pojištění šroubkem, ale to už je dost radikální řešení, které jsem obratem zavrhnul. Sekundové lepidlo by snad mělo stačit, na těch předchozích běžkách (které jsem už koupil použité) se pásky moc neodrbaly. A když by je stejně bylo třeba vyměnit, tak asi zkusit debondér na sekundové lepidlo a nalepit nové.

Teď ovšem docela koukám - Jurysek cituje Juryska a následně Jurysek odpovídá Juryskovi s jiným podpisem? :shock: :drinkers:
Dokdy to potřebujete vědět? :oops:
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Re: Back Country Bezky

Příspěvekod DAV » pát led 8, 2010 22:24

Tak jsou doma, tedy to vázání, jako je širší a je to dosti cítit v celkové stabilitě, akorát :(( kuva se mi dostává sníh pod vázání, ale asi je to skutečně tím, že jsem se brodil po kolena v prašanu. Co jsem si všiml, tak naprosto supr na skate.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Back Country Bezky

Příspěvekod Schnappi » pát led 8, 2010 23:01

A co je to za vázání? Ovšem jestli trajdáš v takovém hlubokém sněhu, tak se to dá docela předpokládat u SNS i NNN... *
Dokdy to potřebujete vědět? :oops:
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Re: Back Country Bezky

Příspěvekod DAV » sob led 9, 2010 8:32

no tak je to BC NNN, jinak se mi zdá, že SNS to tak moc nedělá, ale kuva zase ta stabilita :(( , clověk si nevybere. Pravda, že se to lépe čistí, něž u normálních plechů.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Back Country Bezky

Příspěvekod uplne jinej martin » pon led 11, 2010 0:11

Nevím co přesně definuješ jako BC běžky, nicméně zimně turistické běžky např. ve finsku mají min. délku tak 230, šest sedm cenťáků na šířku a vázko je na velkou gumovou botu. Vygoogli forest skis a uvidíš.
Budocnost patří aluminiu!
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Re: Back Country Bezky

Příspěvekod Schnappi » pon led 11, 2010 21:22

Mrkni na http://www.sporten.cz , http://www.fischer-ski.cz či http://www.alpina.si a uvidíš, co se pod pojmem "back-country běžkování" myslí ve střední Evropě... :wink:
Dokdy to potřebujete vědět? :oops:
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Re: Back Country Bezky

Příspěvekod ZbynekN » ned úno 14, 2010 11:51

Tak si říkám, že na další zimu si pořídím nějaké BC běžky. Ve stopě se pohybovat nechci, spíš se tak motat po českých horách. Z toho důvodu si nechci pořizovat skialpy, protože mi přijdou na můj účel zbytečné. Lyže bych si představoval s šířkou kolem 70 mm, kovové hrany, jestli šupiny nebo hladké, to zaleží na tom, co seženu, ale asi stejně bude lepší nasazovat pásy. Jezdí tu někdo na Sporten Ranger?
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Back Country Bezky

Příspěvekod Petras » ned úno 14, 2010 12:06

Zbyňo o těch Rangerech jsem původně uvažoval,ale nakonec jsem koupil ADVENTURE (starší tipa za 900,-) a na to moje ježdění naprostá spokojenost.
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Re: Back Country Bezky

Příspěvekod ZbynekN » ned úno 14, 2010 12:11

Jak koukám, tak šířkou jsou stejné. Ale myslím, že kovové hrany bych asi využil :-k
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Back Country Bezky

Příspěvekod Petras » ned úno 14, 2010 12:47

ZbynekN píše:...Ale myslím, že kovové hrany bych asi využil...

...kde a jak ??? :-k
Věř tomu že jsou to furt jen běžky,na nějakej sjezd to fakt není,si to pujč a uvidíš,já měl také mylnou představu.
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Re: Back Country Bezky

Příspěvekod ZbynekN » ned úno 14, 2010 12:53

Dobře. No, do další zimy je dost času *
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Back Country Bezky

Příspěvekod DAV » ned úno 14, 2010 15:16

Já si nemůžu kovové hrany vynachválit, konečně jsem našel něco opravdu účinného na zledovatělý sníh, pravda lyže je to těžší a pomalejší, ale prostupnost terénem se blíží skyalpům. Ještě sehnat stoupací pásy a nemám si na co stěžovat. \:D/
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Back Country Bezky

Příspěvekod ZbynekN » ned úno 14, 2010 15:19

A jaké běžky tedy máš?
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Back Country Bezky

Příspěvekod DAV » ned úno 14, 2010 17:06

no já mám highlandry možná jsem si mohl koupit o nějaký ten centimetr delší s velkým batohem na zádech se trošku víc propadám, ale nalehko s termoskou a něčím na převlečení, ideál.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

volba BC běžek

Příspěvekod Vondrysen » čtv bře 29, 2012 11:27

Chtěl bych poradit od někoho, kdo má praktické zkušenosti s BC běžkami od Sportenu. Láká mne jízda mimo stopy a nevím zda odpovídá tabulka výrobce ohledně volby délky. Jde mi o to, že chci lyže s protismykem a proto je třeba mít odpovídající tvrdost lyže. Chtěl bych totiž, aby ty lyže i jely a protismyk moc nebrzdil při sjezdech, zároveň by samozřejmě měl fungovat do kopce.
Na mou váhu – 95kg bych měl koupit 190cm – jde o Rangery.
V mém případě jde o turistiku na okolních loukách bez prudkých stoupání a sjezdů.Ale nechci jen chodit – chci i jezdit.
Kvůli únosnosti v prašanu by byly vhodné i širší lyže, ale mám obavy, že ty už jako běžky po rovině nejedou. U těch Rangerů očekávám i možnost svézt se v širší rozježděné stopě.
Doufám, že nebudu muset zhubnout :prayer: .
Vondrysen
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv bře 29, 2012 11:24

Re: volba BC běžek

Příspěvekod DAV » pát bře 30, 2012 17:11

Mám Highlander, jako pro jízdu bez batohu dobrý, ale s batohem se vše rapidně zhoršuje. Ne že by má jízda byla nějaká fantastická, ale s tím batohem je to fak trága, ale bude to určitě i tím že jsem špatný sjezdař. Doporučuji přidat +20 kg na nosnost.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: volba BC běžek

Příspěvekod Simi » pát bře 30, 2012 18:09

Na tabulkový hodnoty u běžek obecně bacha. Sedívá to tak plus mínus. Pokud chceš skutečně správnou délku, jediná cesta je nechat si tvrdost lyže změřit, což ti udělají v každém slušnějším obchodě.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

určení vhodné délky BC běžek

Příspěvekod Pitrisek » pát pro 14, 2012 17:54

Ahoj, zakoupil jsem přes telefon výbavu na BC běžkování - lyže Alpina tracker, což jsou dle sdělení výrobce Sporten forester, model s šířkou 64 mm, na mou váhu 82 kg jsem si vzal délku 185 cm, což dle tabulky Foresterů je interval 80-92 kg. Dodatečně jsem zjistil, že lyže nejsou identické s Forestery, jak mi prodejce původně tvrdil, ale jsou údajně trošku měkčí. Vzhledem k tomu, že jsem v tomto amatér, tak se chcu doptat, jak poznat, zda lyže nejsou na mou váhu více měkké než by měly být, protože jsem zjistil dle tabulky přímo od Alpiny, že bych měl mít délku 195 dm. Mám lyže s protismykem, prý se této úpravy nedělá "papírkový test". Díky za každou radu, mám prej ty lyže vyzkoušet, případně to vymění za ty delší.
Pitrisek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv srp 25, 2011 14:47

Re: určení vhodné délky BC běžek

Příspěvekod DAV » pát pro 14, 2012 21:58

Onen papírový test považuji za takový obchodní fígl, prostě blábol. Připočítal jsi k té váze i váhu batohu, pokud tedy plánuješ několikadenní tůry s báglem na zádech?
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: určení vhodné délky BC běžek

Příspěvekod Pitrisek » pát pro 14, 2012 22:14

ten připočtený není, současná rodinná situace umožnuje jenom půldenní výlety, do budoucna maximálně celodenní, takže do případného báglu jen pití, jídlo, takže minimální váha navíc. No po Vánocích ty lyže otestuju, snad to bude OK a na rovině je nebudu nějak drasticky prošlapávat. Zajímalo by mě právě, jak konkrétně u BC běžek poznat, že lyže už je vzhledem k váze měkká až moc, protože s tímto nemám zkušenosti, obecně tento typ lyží je měkčí a do těchto lyží jsem šel s vědomím, že pojedou při skluzu pomaleji...
Pitrisek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv srp 25, 2011 14:47

Backcountry běžky

Příspěvekod Maaagor » pon pro 8, 2014 21:51

Zdravím, nenarazil jsem na podobné téma...
Proto si dovolím založit a rovnou se svým konkrétním dotazem.

Chci BC běžky. Provoz bude po Brdech, Křivoklátský pahorkatině občas Krkonoše, Jizerky, Šumava. Žádné stopy, magistrály. Pláně, lesní cesty...Vážím 72kg, komplet člověk s výbavou bude kolem 85kg
Lyže budou zřejmě Sporten Ranger (68-60-65) Má pro dané použití zvažovat NN75 nebo jen nějaké širší NNN asi BC od Rotefelly. S botama a hůlkama jsem totálně mimo.
Naposledy upravil vonkreuz dne pon pro 8, 2014 22:28, celkově upraveno 1
Důvod: Že prej nenašel. Bo jsi málo hledal nebo jsi byl líný.
Maaagor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte led 17, 2012 21:44

Re: BC běžky / Back Country běžky

Příspěvekod lojzmen » sob pro 20, 2014 0:17

Úplně přesně neznám profil tvých kopců, ale vím, že traverzy a plužení na NN75 bylo zoufalství. A jak se vymlely dírky v botě, bylo to jen do rovin.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1092
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: BC běžky / Back Country běžky

Příspěvekod booze » ned pro 21, 2014 12:17

.
Naposledy upravil booze dne stř bře 27, 2024 14:25, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

PředchozíDalší

Zpět na Bílé zboží