Lyžáky telemark (NTN) + TLT

pokec o zimním HW/materiálu - co a kde (ne)koupit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Lyžáky telemark (NTN) + TLT

Příspěvekod Buca » stř úno 4, 2015 20:41

Takže, po téměř roční odmlce, kdy jsem jel jen asi dvakrát na Vaňkáči v Kyjovicích jsem se konečně dostal na hory se sněhem (i když to po novém roce byla celkem tragédie s 15 cm sněhu i ve Fr Alpách...).

Report z kombinovaného užití NTN bot. Měl jsem s sebou jedny boty (Scarpa TX NTN) a dvoje lyže - Hagan Daemon (d 174cm/ r 19m) s NTN vazkem (Rottefella NTN Freedom - to víc šlapací) a klasické sjezdovky (d 164cm/ r 16m).

1) NTN bota do klasického vazka sedne, chvilku (asi 2 kratší jízdy dole kopcom) jsem si jen musel zvykat na pružení boty v tele kloubu. Na (dys)funkci vazka toto nemělo vliv. Ale pro udržení jakéhos-takéhos stylu na klasických lyžích je vhodné si tyto ponechat, ač má komín boty ve ski módu relativně ostrý úhel, záklon je těžce návykový.

2) Telemark paráda (se "starým" systémem 75mm tele vazka nemám zklušenosti, nemůžu porovnávat). Ozkoušeno i vypínání - fakt to funguje. Za celý týden to vyplo nechtěně jednou (nastavené to mám na nejmenší sílu vypínání), začal jsem tomu věřit, když poslední den napadlo půl metra těžkého sněhu a všechno fungovalo OK. Bonusem bylo, že i po vynutí vazka zůstala lyže zachycená na botě, takže jsem i v klidu zastavil, srovnal si to a znovu zapnul.

3) Když jde do tuhého na místech, kde si v tele nevěřím, s mírným záklonem (á la prašan, je třeba chvíli hledat ideální polohu) jde s NTN smýkaným/skákaným obloukem udupat vše, na co jsem si na sjezdovce i mimo troufnul na klasických sjezdovkách. IMHO pokud si člověk pořídí NTN, je blbost vymýšlet nějaké FrankenTele nebo TTS. Počet míst, kde jsem smýkal/skákal se postupně zmenšoval ve prospěch telemarku. Po 3 dnech jsem se pustil i na černou olympijskou sjezdovku. Výsledkem bylo klepání+křeče stehen a na xichtě rohlík od ucha k uchu.

4) Skoro každý den jsem si jednou vyšlápnul na kopec (Chamrousse 1700 - La Croix 2250)+/- po sjezdovkách, bo mimo sníh skoro nebyl. Na pohodu a kochačku se v tom šlape pěkně, je ale cítit, že to dohromady něco váží. V porovnání s davem fitness-skialpinistů jsem si občas připadal asi jako kamion na dálnici. Místo abych je honil, tak jsem radši dal pauzu, vytáhnul z batohu foťák a zaměřil se na panoramata :wink:

5) Když bylo kde, zkoušel jsem i carvovat. V principu to nějak funguje, ale chce to trochu odvahy a zkoušení předozadní stability v postoji před zahájením větších akcí. V mém případě hlavně kvůli charakteru lyže, radius 19 není úplně málo a ty hagany se umí docela rozjet [-o< , na druhou stranu, v rychlostech, kterých jsem dosahoval, netrpěly nějakou nestabilitou.

Tolik asi k tomu, co umím při současném stavu "vědění" rozpoznat a pojmenovat.
...let the good times roll...
Uživatelský avatar
Buca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: pát dub 20, 2012 16:13
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Lyžáky telemark (NTN) + TLT

Příspěvekod Buca » stř úno 4, 2015 21:02

Martinek123 píše:...možnost použití NTN lyžáků do TLT vázání + s kombinací odnímatelného kabelu pro telemark...

S odmlkou, kdy už jsem si komplet NTN ošahal: Vzhledem k cenám, nevím jestli se to čarování s TLT špičkou oproti koupi NTN vazka oplatí. Samozřejmě, pokud už lyže s techem nemáš a ideálně i díly k tele vázání. Porovnej si, jak vysoko (nízko) nad lyží trůní bota zapnutá v techu (náhodné obrázky z google) a jak vysoko je chytnutá bota při telemarku (jak NTN, tak klasika).
Nejsem strojař ani odborník na materiály, ale oříšek asi bude i ten kus, na který se bude telemarková pružina přichytávat (némlich odnímatelná). A kdybys toho kočkopsa chtěl používat i na sjezd se zapnutým techem, tak tu destičku pod botu budeš muset vytunit minimálně na dvojnásobnou tloušťku (i když to je asi to úplně nejmenší...)
...let the good times roll...
Uživatelský avatar
Buca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: pát dub 20, 2012 16:13
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Lyžáky telemark (NTN) + TLT

Příspěvekod oodoow » stř úno 4, 2015 22:08

@buca: Dík za report, taky myslím, že se ta pevná pata přeceňuje, s ntn je to vázání dost bytelné, aby se na tom dalo sjet ledacos.
Možná příští rok přejdu taky na NTN systém, buď freedom anebo teď to nové Meidjo.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Lyžáky telemark (NTN) + TLT

Příspěvekod Buca » čtv úno 5, 2015 10:59

Není zač ;-)

To meidjo vypadá zajímavě. Rozumím tomu dobře, že se do toho leze nejdřív tím zadním zubem a pak se zacvakne špička? A bezpečnost pak obsatrávají obě. Na tohle by se tím pádem dala vesele přidělat tech pata a tady už by to možná bylo na místě, když píšou, že rozsah pohybu a progresivita jako u klasické 75mm. Akorát, zatím je to jen asi na jedny boty - Scarpy terminator:-). Jak jsem se díval, telemark.cz prodává dvoje scotty na NTN, ale ani jedny nemají body na techa...
...let the good times roll...
Uživatelský avatar
Buca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: pát dub 20, 2012 16:13
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Lyžáky telemark (NTN) + TLT

Příspěvekod oodoow » čtv úno 5, 2015 12:06

Jo, boty jsou největší problém. Zatímco na skialp se pořád vyvíjejí nové lehčí, na telemark Scarpa každý rok změní maximálně barvu. :) Je to moc malý trh, aby se vyplatilo vyvíjet něco nového.
Tu je video, jak se do toho leze. Ještě tak rok by to ale chtělo počkat, je to nové a musí se vychytat chyby a taky přidat brzda.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Lyžáky telemark (NTN) + TLT

Příspěvekod ratel » čtv úno 5, 2015 20:46

Buca píše:
1) NTN bota do klasického vazka sedne, chvilku (asi 2 kratší jízdy dole kopcom) jsem si jen musel zvykat na pružení boty v tele kloubu. Na (dys)funkci vazka toto nemělo vliv. Ale pro udržení jakéhos-takéhos stylu na klasických lyžích je vhodné si tyto ponechat, ač má komín boty ve ski módu relativně ostrý úhel, záklon je těžce návykový.


Mels tam podlozku pod predni casti boty?
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Lyžáky telemark (NTN) + TLT

Příspěvekod Buca » stř kvě 27, 2015 8:25

Podložku jsem neměl, mám klasické vazko na desce, takže i když se bota trochu prohýbá, neudělá tak hluboký oblouk aby se mohla vysmeknout.
Někdy v únoru jsem byl v Malenovicích a na závěr dne jsem si půjčil nějaké slalomky testovačky, bo mě z telemarku už bolely nožičky. Ty měly jen podložky pod špičkou+patou a taky to bylo bez problému. Přece jen, klasické vazko není tech, kde je to na milimetr.
...let the good times roll...
Uživatelský avatar
Buca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: pát dub 20, 2012 16:13
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Lyžáky telemark (NTN) + TLT

Příspěvekod ratel » stř kvě 27, 2015 18:11

ptám se protože mi jedna praskla a chvilku jsem s techem jezdil bez. Ale nic se nestalo, teď ji reklamuju a doufám že úspěšně.

BTW až pojedeš do MAlenovitz, dej vědět, přidám se.
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Lyžáky telemark (NTN) + TLT

Příspěvekod ixo » čtv led 12, 2017 21:39

Meidio pry neni zatim nic moc, prvni generace se vytrhavala z lyzi, druha uz mela vic sroubu, takze se to nevytrhavalo, ale neni to pry tak moc dobre. Zpracovani na tuto cenovu skupinu nic moc. Samotne lyzovani pry taky neni uplne to prave. Jedinou vyhodou je vaha a velky uhel pri slapani.
ixo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob pro 15, 2007 14:17

Re: Lyžáky telemark (NTN) + TLT

Příspěvekod Buca » pát dub 27, 2018 13:18

Update, po pár pokusech lyžování na sjezdovkách jsem myslel, že všecko vím, ale ukázuje se, že vím leda velké h... záleží i na vázání, kam se snažím NTN botu dostat.
1) Testování sjezdovek Sporten s NTN lyžákama - tuším dávají všude Tyrolii. Celý den v různých lyžích bez problémů, jen do toho drátkového vázání na snowblade jsem nevešel. Servisák tvrdil, že je do toho obloučku moc vysoká, byla fronta, bez kecání jsem vzal jiné lyže. Dobře se v tom testuje tvrdost lyží, je krásně cítit, jestli a jak moc lyže pracuje.
2) Půjčil jsem si lyže od tchána a nestačil jsem se divit... na 8 mm rozdílu délky podrážek jsem to musel posunout o dost víc (12?mm), patka nechtěla pojmout můj podpatek při přesném nastavení délky podrážky. Měla nějaký jiný tvar, asi drží lyžáky víc za zadní část podpatku, moje sjezdovkové (Rossignol axium asi 15 let staré) má proti tomu jeho patku docela hlubokou, širokou a výstupky, co drží spíš po stranách. Pak při stejném stupni vypínání moje vazko vyhazovalo v odpoledním bordelu o dost později.
...let the good times roll...
Uživatelský avatar
Buca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: pát dub 20, 2012 16:13
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Lyžáky telemark (NTN) + TLT

Příspěvekod Buca » čtv bře 17, 2022 22:56

Ahoj, po letech tady vypustím tady pár zkušeností a poznatků k NTN po dlouhodobém užívání:
1) Je to boží, až mi ty terminatory odejdou, objednávám nové. Původní myšlenka byla, že když vydrží 6 sezón a praskne měch, je to útrata 2 litry za sezónu a za takové prachy bych si stejně koupi lyžáky, neřku-li skialpové boty. Už drží osmou sezónu (od Vánoc 2013), loni a 2016 jsem moc nenajezdil, ale měch se netváří, že by chtěl praskat. Ty boty jsou brutálně pohodlné, takže se v nich dá ztrávit celý den na svahu učením (i u začátečníků při držení za špičky v předklonu), pobíháním a zařizováním úplně v pohodě.
2) Věci, co jsem tu psal o sjezdových vázáních se ukázaly blbě odpozorované - nejdůležitější je asi tloušťka podrážky, podobně jako když se do sjezdového vazka cpou AT boty. Jak se to trochu ošůchá, není problém. U některých typů je kombinace bota-vazko blbuvzdorná (jak se dupne, tak to drží) a u některých ne. Pak je třeba dát pozor, botu nasadit rovně a nečekat, že si ji vazko usadí do osy. Jediné, kam se origo nevlezou, je to jednoduché drátkové vazko na snowblade a SNB... už druhou sezónu zvažuju, že zoban trochu vybrousím po stranách, aby vešel. Pak bych při namontování race nebo split vázání s těmahle botama obsloužil i SNB, což mně dost láká, mít jedny boty na všechno.
3) Možná (a možná taky ne) jsem kvůli pružení měchu vytrhnul vázání i s deskou u jedněch lyží. Ale po mnoha letech (s NTN botama minimálně 2-3 sezóny) a častém používání - s lyžema jsem učil coby instruktor minimálně 3x týdně celou sezónu. Taky tam možná jen zatekla voda a jak mrzla a povolovala, uvolnily se šrouby desky. A stalo se to jen na jedné lyži, přišel jsem na to až ve chvíli, kdy měla deska ve předu žraloka a závity vrutů nebylo kam šroubovat, jak si vyšoupaly díry. Žádný držkopád po vytržení ve sjezdu nebo tak. Každopádně, to jak je cítit fungování lyží pod botama s měchem, jsem si hodně oblíbil. A i kdyby to netradiční namáhání snižovalo životnost lyží, tak mi to neva. Mám jeté děděné nebo bazarovky a všechny u mně vydržely 5+ let, takže pohoda.
4) Před covidem jsem se ocitl na jedné akci, kam jako hosta pozvali Ondru Nováka ze Snow, aby zahrál a před tím ještě hodil přednášku o telemarku, takže jsme pěkně pokecali. Přiznal se, že byl před lety v hlavní skupině odpůrců NTN jako nebezpečného. Tak jsem byl rád, že jsem si tehdy nepořídil všechno na 75mm :-D . Dneska velebí tu desku na Freeride, že to sice stojí dvojku, ale pak má lyže, co při balení zabírají hrozně málo místa a výměna vazka je otázkou 2x3 šroubů. A že ve finále to na 4 páry vyšlo finančně jako shánět staré 75mm vazka po bazarech.
5) Na jedné testovačce nedávno jsem si jen při šlapání do kopce a po rovině vyzkoušel nějaké rámové vazko Fritschi a NE-E! To vazko na to nění dělané a dostává s tou měkkou botou děsný kouř, je to cítit... Tam bych se toho hodně bál, u jednoho Diamira II už se mi zadařilo, že tyčka s brzdou a patkou zůstala na botě a lyže bez brzdy zajela nevratně do lesa. Sice z půjčovny s nejasnou historií, ale stalo se. Na normálních pevných botách, ne NTN...
...let the good times roll...
Uživatelský avatar
Buca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: pát dub 20, 2012 16:13
Bydliště: Ostrava-Poruba

Předchozí

Zpět na Bílé zboží