Návody a rady pro údržbu a servis běžeckých lyží

pokec o zimním HW/materiálu - co a kde (ne)koupit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Návody a rady pro údržbu a servis běžeckých lyží

Příspěvekod pavproch » úte pro 7, 2010 13:29

...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Návody a rady pro údržbu a servis běžeckých lyží

Příspěvekod Dena » úte pro 7, 2010 14:12

já dám spíše na tohle
Uudelle lumelle ja hienorakeiselle lumelle skol :musher: :mrgreen:
ıɯřʎʇč uǝsǝu žǝu 'ɯíupǝɾ uǝznos ʇýq íšdǝl
_____________________________
Uživatelský avatar
Dena
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2675
Registrován: čtv led 5, 2006 23:03
Bydliště: Kladno, (předtím celá léta Brno ..)

Re: Návody a rady pro údržbu a servis běžeckých lyží

Příspěvekod Dena » čtv pro 9, 2010 9:51

Na žádost uživatele Tata_FIDO přidávám odkaz na web s videem na mazání lyží.
ıɯřʎʇč uǝsǝu žǝu 'ɯíupǝɾ uǝznos ʇýq íšdǝl
_____________________________
Uživatelský avatar
Dena
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2675
Registrován: čtv led 5, 2006 23:03
Bydliště: Kladno, (předtím celá léta Brno ..)

Re: Návody a rady pro údržbu a servis běžeckých lyží

Příspěvekod teoretic » sob úno 5, 2011 8:37

Cituji z forumbezky.cz dobrý a podrobný návod pro parafínování od uživatele Pedro:


K přípravě lyží potřebuješ mít je do čeho chytit, nejlepší je kopyto, je tu v jiných vláknech dopodrobna prodrbáno, stačí hledat. Dále pak žehličku. Můžeš využít starou domácí žehličku, která se již nepoužívá, mnohem lépe se však dělá s žehlou přímo dělanou na parafínování, také je to tu probráno. K tomu plastovou škrabku na strhávání parafínu, škrabku na žlábky a hrany a pak kartáče. Na základní parafínování Ti bohatě postačí dva - bronz a nylon. Prosímtě, nepořizuj si kombi kartáč, je to zbytečnost zbytečností, něco jako to (bez urážky) pořízení Sportenů..
Uchytíš si lyži, pokud máš jemný fibertex, lehce novou skluznici (dělá se to i s přebroušenou) přejeď od špičky k patě. Pak vem bronzový kartáč a několikrát (ve správném směru kartáče!!) přejeď vždy jen ve směru špička->pata. Pak nanes parafín. Já to dělám tak, že jej lehce nahřeju na žehličce a pak s celým tím špalkem přejedu po skluznici. Tak aby tam parafínu bylo dostatek. Nemusí jej být přehršel, ale zase ne málo. Množství si vychytáš časem. Vrstva je nejlepší co nejvíce souvislá. Pak stačí jedním rozvážným tahem přejet žehlou přes skluznici, tak, že se parafín rozpije a zateče do skluznice. Netahej sem a tam, pokud se neroztaví všude dokonale, pooprav to až po provedení toho tahu. Ve finále by měla skluznice být krásně natažená parafínem. Pokud neparafínuješ těmi opravdu velmi tvrdými parafíny (SkiGo Graphite, Swix LF4, Toko modré LF), nech parafín vytuhnout. Stačí několik minut. Poté vem škrabku na žlábky, protáhni žlábek(ky) a hrany. Poté parafín strhni škrabkou na parafín. Netlač příliš mnoho, zase ne příliš málo. Ze začátku, než přijdeš, jak na to, raději tlač méně. Od špičky k patě a i vícekrát, tak, aby na skluznici nezůstala viditelná vrstva parafínu. Zbytek se odstraní kartáčováním. Přejeď to několikrát bronzovým (zase pozor na směr) a nakonec vylešti nylonem. Na ten klidně i zaber a jezdi sem a tam. U nových lyží celou tuto proceduru doporučuju provést tak pětkrát, aby se lyže pěkně nacucaly parafínu a nevysušovaly se. Ovšem u Sportenů asi ani to nepomůže..
Ideální na proparafínování je buď nějaký měkký vosk (SkiGo žluté či oranžové, Swix CH či LF8 nebo 10..), nebo vosky grafitové (SkiGo Graphite, Swix moly fluor, Toko Molybden LF). Osobně se přikláním k tomu SkiGu Graphite. Jednak je pěkně tvrdý, takže se v skluznici drží, a druhak je díky grafitu mastný, což přesně nová lyže potřebuje.
Dále se pak používají vosky n konkrétní podmínku. Dělí se na vosky hydrokarbonové (CH), které moc nejedou, já je používám jen na vymývání skluznic, dále pak lehce fluorizované (LF), jsou to vosky jednak podkladové pod vosky závodní a také vosky tréninkové, které už poměrně jedou. Běžnému lyžaři, co se chce svézt právě ony doporučuju. Každý výrobce má svojí ucelenou řadu. Zase, zní to jako reklama, jedná se o to, že to mám ozkoušeno a funguje - pořiď SkiGo. Zdaleka se vyhni Toku, krom toho Molybdenu prostě nejede ať Ti říká kdo chce, co chce. Nejede. K sehnání (v Bedřichově na stadionu) je nyní i Maplus, z doslechu vím, že je skvělý, nemůžu však přímo doporučit, protože jsem ho ještě netestoval.
Ucelená řada je fajn, pokryješ tím všechny podmínky a když se to pak naučíš (u parafínů to není složité), pokaždé Ti to poměrně pojede. .Není to však nutnost, důležité je, aby lyže byla naparafínovaná..
Ze SkiGa doporučím mít ten graphite (dospod, proparafínování, na velmi špinavé sněhy, nebo když absolutně netušíš, co mazat, jede vždy..), pak modrý (zázrak na čerstvý prachový sníh) a oranžový (kolem nuly), popřípadě žlutý (pro sněhy nad nulou a méně špinavé jarní sněhy). Zelený (velmi chladné podmínky), fialový (přemrzlé sněhy) a červený (kolem nuly po oblevě, špinavý a hrubozrný sníh) nechám na Tobě.
Pak jsou už vosky velmi skluzné, vysocefluorizované (HF), které oceníš především při vyšších vlhkostech vzduchu a sněhu a pak ultraskluzné a nechutně drahé věci jako prášky, urychlovače a tak dále. Pokud nechceš závodit, pro Tebe zcela zbytečné.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem


Zpět na Bílé zboží