skialp lyze Dynafit vs. Hagan

pokec o zimním HW/materiálu - co a kde (ne)koupit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

skialp lyze Dynafit vs. Hagan

Příspěvekod minqea » pon úno 6, 2017 15:10

Ahojte :lol:
Riesim dilemu s lyzami. Momentalne slapem a jazdim na lyziach sirokych 70 mm pod topankou, radius 15. Tocive a lahke lyze (2.5kg). Slapanie je uplne v pohode, lyzovanie -zjazd zavisi od podmienok. Ked je makksi sneh, tak OK, ale na lade lietam a na rozbitom sa trapim.
Tak mi napadlo, ze co takto skusit dalsie lyze. Vsetci teraz kupuju siroke lopaty, no ja by som stale chcela komfort pri slapani, pretoze slapat chcem vela. Chcem jazdit aj volny teren, nejake tie zlaby( lahsie, napr. ako salatin, ziarska, baranie rohy, nieco na chopku..)

Do oka mi padli napr Dynafit Baltoro woman, pod lyziarkou 84mm, radius 18-19, cize tocivost horsia
http://www.skialpinista.sk/dynafit-balt ... woman-2017

alebo mi ponukli Hagan Chimera 2 lady, sirka 83mm, radius cca tych 15, cize tocivejsie
http://www.skialpshop.cz/skialpove-lyze ... ntain-lyze

pripadne som mala v oku ski trab altavia
https://www.horosport.sk/skialpinistick ... 4-altavia/

alebo lasportivu altavia - podobna altavii od ski trab, len trosku uzsia
http://www.skialpmania.sk/katalog/produ ... via-Women/

podotykam, ze s lyziarkami vazim 50 kil, takze velmi tvrde lyze by mi nepadli dobre (raz som mala..)

vdaka za kazdu radu a nazor. potesilo by ma, keby ma niekto aj osobnu skusenost.

p.s. a na lyziach by som si chcela obcas zajazdit aj na zjazdovke :lol:
minqea
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: sob úno 4, 2017 20:27

Re: skialp lyze Dynafit vs. Hagan

Příspěvekod grco » pon úno 6, 2017 15:17

Na lad a rozbity teren nepotrebujes sirsie lyze, ale tazsie lyze, ktore su zas horsie na slapanie samozrejme :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: skialp lyze Dynafit vs. Hagan

Příspěvekod pickard » pon úno 6, 2017 17:32

Tak tak. Výhoda širších lyží je pouze v hlubokém sněhu. Na ledě, na udusaným a v rozbitým jsou buď stejný nebo horší. V ledovým a rozjebaným terénu, jak správne pravil grco, fungují především lyže tvrdé, těžké a torzně tuhé. To jsou obecně vlastnosti u skialpinistických lyží málo obvyklé.

Radius je zcela zbytečné řešit. Radius ovlivňuje především délku a razanci carvingového oblouku, což je něco, co se na skialpech jezdí málo. Občas se jede takovej deep carv v hlubokáči, ale tam je podle mě radius dost jedno, to prostě jede hezky :)
Zejména v prudkých a jinak problematických místech se jezdí oblouk snožmý či rovnou přeskakovaný (nebo naopak různé opatrné přívraty), kde radius nehraje roli a nebo zcela minimální.

Pokud je tedy primární problém, který řešíš, nízká výkonnost lyže na ledě a v rozjebaným, jde to bohužel proti tvému požadavku na lehkou lyži.

Pokud máš penízky, můžu vřele doporučit tohle:

http://www.stoeckli.ch/intde/ski/ski/fr ... rmrider-83

Síla lyže je ve sjezdech, velmi dobrá i na sjezdovce. Osobně bych se vyhnul tomu Baltoru, je to nejnižší model, což se podle mě projeví právě v torzní tuhosti a ve výkonnosti v bordelu. Jestli seš zvyklá na užší lyži, mohly by se ti líbit Broad Peaky, který jsou prý stavěný na led a bordel. Ale nejel jsem na nich.

U nás doma se chodí/jezdí na Fischerech Transalp/Stella Alpina a spokojenost je značná.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: skialp lyze Dynafit vs. Hagan

Příspěvekod minqea » úte úno 7, 2017 15:38

Hmm, veď ja som sa v predajni spýtala, že koľko je to teda ťažšia lyža, no ale ani to som sa nedozvedela :D jednoducho mi niečo ponukli,ale váha bola stále nieco cez kilo na lyzu.
Najnovšie mám ponuku na dynafit 7summits,ale model 16/17. Má vraj nejaké výstuhy a trojity rádius, čo zlepsuje stabilitu v zlom teréne.
minqea
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: sob úno 4, 2017 20:27

Re: skialp lyze Dynafit vs. Hagan

Příspěvekod minqea » úte úno 7, 2017 15:45

Pokud máš penízky, můžu vřele doporučit tohle:

http://www.stoeckli.ch/intde/ski/ski/fr ... rmrider-83

Síla lyže je ve sjezdech, velmi dobrá i na sjezdovce. Osobně bych se vyhnul tomu Baltoru, je to nejnižší model, což se podle mě projeví právě v torzní tuhosti a ve výkonnosti v bordelu. Jestli seš zvyklá na užší lyži, mohly by se ti líbit Broad Peaky, který jsou prý stavěný na led a bordel. Ale nejel jsem na nich.

U nás doma se chodí/jezdí na Fischerech Transalp/Stella Alpina a spokojenost je značná.[/quote]

Stoeckli sú podľa popisu dobre,ale toľko nemienim investovať. .
pozerala som broad peaky, no ale ved tie sú ešte lahsie:) ale píšu že su super na ladovych plátniach. Tak si ich ešte pozriem. Vďaka.

No a v pláne mám aj testovacku lyží. Len škoda že nebude aj dynafit. Hádam budem potom múdrejšia.
minqea
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: sob úno 4, 2017 20:27

Re: skialp lyze Dynafit vs. Hagan

Příspěvekod pickard » úte úno 7, 2017 16:06

No, ty Broad Peaky jsou lehčí, protože jsou užší. Jsou ale docela pevný a jsou dělaný cíleně na bordel. Nebudou nic moc v hlubokým. Pro někoho, kdo chce především snadnej výstup nahoru (tzn. lehký lyže) a vyšší bezpečí a ovladatelnost v ledovatým a problematickým terénu, to může být dobrá volba. Obětovat musí výkon a požitek v hlubokým, no.

Seven Summits jsou jak to Baltoro. Základní model, jistě funkční, ale zrovna v ledu, krustě, kuloárech a zmrazcích úplně šťastný nebudou; to je terén, kde skialpový lyže selžou jako první - zejména ty levnější. V prašanu jede víceméně všecko.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: skialp lyze Dynafit vs. Hagan

Příspěvekod pavproch » úte úno 7, 2017 17:44

grco píše:Na lad a rozbity teren nepotrebujes sirsie lyze, ale tazsie lyze, ktore su zas horsie na slapanie samozrejme :)


Dovolím si nesouhlasit.... karbonovky mohou být zároveň širší a zároveň přitom nebýt těžké, díky tuhosti dané karbonem budou naprosto OK v "rozbitém" a střídavém sněhu/ledu a přitom do kopca se s nima nenadřeš... vím, mám čtvery.... scotty (pow´d air a x´plor air) .... :mrgreen:
(.... akoráth ta cenoffka, no....)

Je ale fakt, že opravdové UL lyže (navíc ještě úzké) jsou v rozbitém úplně na pikaču.... tu chybu sem raz udělal (Dynafit UL ski) a při jízdě po zmrzlé roletě šikmo svahem to bylo na zabití (se)....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: skialp lyze Dynafit vs. Hagan

Příspěvekod minqea » stř úno 8, 2017 10:16

pavproch píše:Dovolím si nesouhlasit.... karbonovky mohou být zároveň širší a zároveň přitom nebýt těžké, díky tuhosti dané karbonem budou naprosto OK v "rozbitém" a střídavém sněhu..

aj 7 summits maju karbonovu konstrukciu..na spicke..

Špička lyže Flex Tip obsahuje 3D karbónovú konštrukciu a v súčinnosti so scoop rockerom pružne a rýchlo tlmí otrasy v kôrovom a hrboľatom snehu. Horizontálne uložená bočnica-micro sidewall zvyšuje prenos sily na hranu a zároveň prispieva k celkovému zníženiu váhy lyže.

Konštrukcia jadra: veľmi ľahké drevo Paulownia v kombinácií s pevnými lamelami buka a s oceľovými vkladmi
ale niekde uvadzaju jadro: Drevené jadro Light z paulownie + carbónové výstuhy

karbon alebo titanal je rozdiel, nie?
kazdopadne pozeram konkretne model 16/17..a ten je konstrukcne iny ako starsie modely
minqea
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: sob úno 4, 2017 20:27

Re: skialp lyze Dynafit vs. Hagan

Příspěvekod pavproch » stř úno 8, 2017 10:30

Jak píšu, jsem již nějaký pátek dostatečně vybaven (čtyřmi páry), takže se v těch nových a novějších lyžích nevyznám.... podle popisu se zdá, že mají podobnou konstrukci jako ty moje scotty (lehké dřevěné jádro, kabroňové výztuhy a 3d karbonová konstrukce).... IMHO pokud je lyže dostatečně tuhá a utlumená, tak už od nějakých 1500-1600 grms/kus je i dostatečně" těžká" aby i v rozbitém terénu nedělala problémy, o kterých píšu výše a přitom ještě stále dostatečně "lehká", aby se na ní dalo šlapat horekopcom (ale nesmí sa to "zabít" těžkým vázáním, proto mám na všech lyžích Techy).

Titanal jsou (teda býval dřív, když jsem se o to ještě zajímal) výztuhy v lyži ve formě plátů plechu (titan-zinek, myslím, bývaly hlavně pod botou/vázáním), které sice výrazně ztužovaly lyži, ale zároveň ji udělaly opravdu těžkou (např. Stoeckli). Já tahle "závaží" ve svých lyžích nemám a ani nechcu....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: skialp lyze Dynafit vs. Hagan

Příspěvekod minqea » úte úno 21, 2017 21:38

Tak to tu updejtnem :lol: bola som, skúsila som a kúpila som :lol: dynafit 7summits. O ďalšie zážitky sa potom podelím. Vďaka za odpovede.
minqea
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: sob úno 4, 2017 20:27

Re: skialp lyze Dynafit vs. Hagan

Příspěvekod salaon » sob dub 22, 2017 12:31

Minqea: Ahoj, jaké jsou ty Seven Summits? Napíšeš sem prosím nějaké dojmy? Začínám přemýšlet o odlehčení výstroje a do oka mi padly Manaslu 2.0 a právě Seven Summits 2.0.
salaon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 60
Registrován: stř črc 9, 2014 10:52


Zpět na Bílé zboží