Batoh 35-45 litrů

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod apuka » čtv srp 16, 2018 8:28

Will psal, ze to ma u jednoho batohu, i jinych ne, takze to asi z hulek neni.

Ale by me vazne zajimalo, jak jsi dosel k tomu, ze Ty to mas z chuze s hulkami? Neni to spise nejaky problem s Tvym telem (a kvuli tomu muze ten jiny pohyb s hulkama zpusobit neco), rekl bych nejspise s pateri?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16550
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod salaon » čtv srp 16, 2018 8:29

Zeptám se majitelů Kestrela 48 - mohli by mi zmeřit skutečné rozměry bez naplněného víka? Psal jsem dotaz do jedné prodejny, tam mi potvrdili to, co je v katalogu. Jenže teď jsem si změřil svého Stouta 75l a ten má na výšku 63 cm a nezdá se mi, že by 48l měl mít na výšku udávaných 72 cm, zvlášť když můj Guide 45 má na výšku 54 cm. Obecně to nějak nechápu - Kestrel 38 má psanou stejnou šířku i hloubku a jen o 1 cm menší výšku než verze 48l, a to nemůže těch 10l udělat...?
salaon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 60
Registrován: stř črc 9, 2014 10:52

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod salaon » čtv srp 16, 2018 8:31

Apuka: Zjistil jsem to tak, že když jdu s hůlkama, tak po cca dnu tyhle problémy mám, když je přestanu používat, tak to za ten cca den zmizí. Souvislost s batohem to může mít takovou jako u mě - kupoval jsem nový batoh a u toho i hůlky a začal jsem to používat současně, do té doby jsem chodil bez nich.
salaon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 60
Registrován: stř črc 9, 2014 10:52

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod apuka » čtv srp 16, 2018 12:38

Diky. Tak jsem si to nejak myslel. Ptal jsem se spise proto, ze mne by fakt napadlo jako prvni, ze mam nejaky problem ja, moje telo. Protoze jo, chozeni s hulkama ma svoje stinne stranky, ale pro zdrave telo rozhodne ne ty popisovane. Ty si umim predstavit pouze pri totalne spatnem pouzivani (spatne nastavena delka, spatni zpusob chozeni s nima) nebo pri soubehu nezvykleho zatizeni tela/patere a nejake poruchy v tech oblastech. Vetsinou je to vsak obycejne boleni svalu rukou, ramen, pripadne trochu i hrudnych.
Proto me zarazilo, zes ty potize jsi okamzite pripsal hulkam.
V pripade, zes predtim hulky nepouzival me napadava napr., zes mohl chodit s ruksakem (hlavne nalozenym) mirne ohnuty dopredu, svaly si zvykly na tento zpusob a s hulkama se telo mirne narovnalo, coz vedlo k zatizeni predtim nepouzivanych svau a naopak uvolneni predtim vice pouzivanych. Ale to se bezne projevuje bolavym svalem, "svalovkou".

(Prosim, neber to osobne, nemyslim si vubec, zes neco delal spatne, any Te nechci privest zpatky k pouziti hulek. Jen ve mne vrtalo, jak by takove neco mohly hulky zpusobit.)

Ad velikost batohu: Ja jsem nekde na OF psal sve zkusenosti s batohama, s novymi a starymi verzemi (ne Kestrel) a tam bylo jasne videt, ze uvedene litraze casto vubec neodpovidaly fyzickym rozmerum (podle vyrobce), napriklad zrovna U Deuter Guide 45 mezi starou a novou verzi je obrovsky rozdil v rozmerech, ale tvrdi se, ze to ma stejny objem. Nejlepe udelas, kdyz zajdes nekde do obchodu, kde maji Kestrel 38 i 48 a osobne si je srovnas.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16550
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod salaon » čtv srp 16, 2018 12:51

V pohodě, já zase nevylučuju, že s hůlkama prostě jen neumím chodit. Vždy je sebou tahám kvůli brodění, ale většinu času je mám na batohu, chtěl bych se s nima naučit chodit kvůli kolenům, ale nějak to nejde. I do kopce mi přijde, že jsem schopný jít rychleji bez nich než s nima, naposledy jsem si to vyzkoušel o víkendu na Fatře. Na skialpech to bohužel bez hůlek moc dobře nejde.

Ad Kestrel - já právě teď nemám žádný obchod v dosahu. Kestrela jsem měl před nějakou dobou na zádech a seděl mi, tak jsem si ho chtěl objednat přes internet, ale zaráží mě, že bych mohl mít 2 batohy stejné velikosti.
salaon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 60
Registrován: stř črc 9, 2014 10:52

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod apuka » čtv srp 16, 2018 13:09

Ja jsem TI to radil kvuli tomu, ze si pamatuji, jak v OV v Nove Karoline mely v Rockpointu ve vykladu vedle sebe radu asi 4 nalozenych Kestrelu ruzne velkych a pekne bylo videt, kde a jak se jednotlive velikosti lisi. Myslim, ze jeden takovy pohled napovi mnohem vic nez mereni deseti lidi. Skoda, ze tu moznost nemas.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16550
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Pierre111 » čtv srp 16, 2018 15:07

Bolest zad pod lopatkami je často (většinou) způsobena svalovou dysbalancí. Chce to správně cvičit a protahovat.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod mike » čtv srp 16, 2018 18:01

Paliva bolest je typicky nerv, zvlast kdyz je jen na jedne strane. Tady bych tipnul, ze s hulkama je jine postaveni tela/patere a nekde se skripne nerv. Se svaly to samozrejme souvisi taky, skripne se, protoze svaly neco neudrzi. Presnou pricinu by mel umet urcit fyzioterapeut.

Zrovna mne uz par dni pali misto na dlani. Jen v nekterych polohach tela, ve stoje ano, v sede ne. Skoro jiste krcni pater, mam v tomhle smeru dost zkusenosti :?

salaon píše:chtěl bych se s nima naučit chodit kvůli kolenům, ale nějak to nejde. I do kopce mi přijde, že jsem schopný jít rychleji bez nich než s nima, naposledy jsem si to vyzkoušel o víkendu na Fatře. Na skialpech to bohužel bez hůlek moc dobře nejde.

Kasli na hulky. Lepsi je umet chodit bez nich. Kolena te bolet neprestanou a zacnou jeste ramena a lokty ;-)

Na lyzich nebo sneznicich potreba jsou, ale to je jiny pohyb.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod fps » čtv srp 16, 2018 18:47

jojo, hůlky jsou pro staré a nebo nemocné lidi kterým dělá problém chodí jen po dvou nohách, a to i na sněžnicích, pro mně je to jen módní záležitost

Dalsi diskuse na tema hulky presunuta sem. mike
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod pby » pát lis 16, 2018 10:34

mam dilemu Guide 35+ alebo Guide 45+
Pouzitie na 1 dňovky zima a 2 a viac dňovky leto / zima.
-VHT, Feraty, Tatry, Alpy

Guide 35+ sa da naplnit az na 43l a 45+ az na 53l
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Pierre111 » pát lis 16, 2018 11:11

To záleží kolik máš věcí a jak jsou velký :D. Ale tak z malého batohu velký neuděláš a nosit hodně věcí zvenku taky není dobrý. Já mám Guide tour 45+ a přijde mi slušně velký, osobně si vystačím s Ortovox Peak 35. Na jednodenní akce mi 45 přijde už moc, pokud to máš na vícedenní akce se spaním venku a budeš tahat stan a jídlo tak 45 asi využiješ. Pokud by jsi se rozhodl pro ten větší, tak já mám v úmyslu ten můj Guide tour 45+ prodat. ;)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod mitau » pát lis 16, 2018 11:44

pby: Kazdy ma jinou vybavu, kazdy vyrobce uvadi litry jinak... Nejlepsi by bylo, kdybys vzal do prodejny nejakou svou maximalni vybavu, co v tom chces tahat, a oni te skoro jiste nechaji batoh zkusit zabalit. Neni to sice tak moc bezne, ale je to nejspolehlivejsi zpusob, jak se rohodnout o velikosti. Minimalne kdyz das do toho batohu par svych nejobemejsich veci (spacak, stan, karimatka, voda), tak dostanes dobrou predstavu o velikosti v porovnani s tim, co pouzivas ted.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod pby » pát lis 16, 2018 13:06

ono ano je to pravda ze skor vyskusat, ale skor som to myslel tak ze co je vhodnejsie, lebo OK vybavu nenatrepem do 35 ani do 45 ale len do 75l a je taka 75ka vhodna na vystupvy v zime v tatrach / alpach ? Nebude uz velka ? OK o 75l sa nebavime to bolo len ako priklad. Skor nieco take ma zaujimaci je vhodnejsia ta 35ka preto lebo alebo 45 je uz velka budes mat taky a taky problem..
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Pierre111 » pát lis 16, 2018 13:50

Tak to taky záleží jak jsi sám velký, ale především jak náročné cesty chceš chodit/lézt. Samozřejmě, že čím náročnější cesta, tím je menší a lehčí batoh vhodnější. Nicméně si myslím, že 45l je pořád ještě v normě. Já byl s tím guide tour 45+ například na přechodu Tater a taky jsem ho měl sebou v Itálii na ferratách, kde jsem 4 dny byl nahoře. Měl jsem ho sebou v Alpách například na Venedigeru, Hochalspitze a další. Tyhle batohy mají postranní kompresní popruhy, takže lze velikost zmenšit. Asi bych se tedy v tomto případě spíš orientoval podle výbavy, co chci do batohu dát. Případně jestli máš finance a nevadí ti mít víc batohů, tak pořídit dva batohy odlišné velikosti. Guide je více méně batoh určený k lezení a VHT. Pokud s tím nepočítáš lézt nějaké stěny, nevidím problém ani v té větší velikosti.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod slezacekm » pát lis 16, 2018 17:40

souhlasim s Pierre111, akorat bych se mozna podival i na jine typy batohu, Guidi mi prijdou celkem tezke. Mel jsem jak 45+, tak 35+. Na jedno dvoudenni VHT se spanim na chate mi prisel 35 absolutne v pohode(az dokonce zbytecne velky a tezky). jit to s 45 by mi prislo fakt zbytecne.
Naproti tomu mam Crux AK 57 na zimu a velikostne mi na par dni se spanim venku vyhovuje (je nacpany po strechu). bez lezeckych cajku teda.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod mike » pát lis 16, 2018 18:00

@pby: kdyz jezdim do hor natezko, mam 60l batoh. Obcas se stane, ze chci na nejaky vrchol, a tak vetsinu veci necham nekde na bivaku nebo schovam nekde venku a jdu nahoru s poloprazdnou sedesatkou. Trochu ji postahuju a neni s tim vubec zadny problem. Maly batoh nenafouknes, velky ale zmensit muzes a navic neni zadna povinnost mit batoh plny ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod zonn » pát lis 16, 2018 18:07

Jsem za vetsi. Kdyz kouknes na rozmery, tak 45 je o 6 cm vyssi a o 2 sirsi, takze zadny velky rozdil.
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod zonn » pát lis 16, 2018 18:10

Aha, koukal jsem na starsi verzi, v soucasne je rozdi 2+2+3cm.
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Bertik V. » sob lis 17, 2018 12:43

pby: U báglu velikosti 45l bych už chtěl nastavitelná záda, u 35l bych o tom přemýšlel. Měl jsem Guida 35+, když jsem měl optimálně bederák, neseděl mě zase batoh na hřbetu tak dost dobře a zas naopak, když jsem stáhnul ramenní popruhy tak neseděl bederák... Nejlíp se to pozná tak po dvou, třech dnech při skutečné zátěži.
Jinak nevím jak nové Guidy jsou na tom s vodoodolností, ten starý celkem slušně promokl a pláštěnka se musela dokupovat zvlášť.
Bertik V.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: sob dub 17, 2010 9:49

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod pby » pon lis 19, 2018 9:33

Bertik V a nejaky iny typ na podobny batoh ? Zameral som sa na Deuter Guide lebo ho vela ludia ma a tvrdai ze je OK, no je mozno aj nieco ine co stoji za to.
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Pierre111 » pon lis 19, 2018 9:53

Takových batohů je velká spousta. Já osobně tedy nastavovací záda nepotřebuju, podle mě je to i zbytečnost, pokud je batoh určen pro jednu osobu. Prostě bud sedí na zádech a koupíš ho, nebo nesedí a nekoupíš ho. :) 35l batoh s nastavitelnýma zádama bych si nekoupil, zbytečná váha navíc, větší složitost, případně se může něco rozbít. Já mám rád třeba batohy Ortovox Peak, do té 45l by jsi se možná mohl sbalit i s tím stanem, ale to musíš posoudit sám. jinak valná většina batohů co jsou dnes na trhu promokne, maximálně mají PU potah na vnitřní straně batohů ale nemají podlepené švy a nepromokavé zipy. Ochranu proti vodě musíš řešit pláštěnkou nebo lépe nepromokavými pytli dovnitř batohu. Ty Ortovoxy jsou proti vodě právě o něco odolnější, ale nepromokavé nejsou.

https://www.ortovox.com/uk/shop/backpac ... nthracite/
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod apuka » pon lis 19, 2018 10:13

@pby: Ohledne velikosti - bacha na hodnoceni Guidu! Starsi verze jsou uplne jine batohy, pojmou mnohem vetsi objem, mirne se zmenily minimalne tvar, ramenne popruhy a taky material. Kdyz zajdes nekam do Hudy kde maji starou 45 i novou 45, budes fakt prekvapeny rozdily.
Jinak si rozhodne nezemeruj na jeden typ batohu jen kvuli tomu, ze jiny jej chvali. Zrovna u Guidu nasobne plati, ze bud Ti sedi dobre a potom mas perfektni batoh nebo ze to tak uplne nesedi a potom budes na nej nadavat furt.
Jine typy - mel bys prvotne specifikovat, na co to chces. Kdyz jsi psal o zimnich vystupech v Alpach a Tatrach, tak bych na Tvem miste kouknul i na Pierrem odkazovany Ortovox Peak 35 nebo 45 (musis vyzkouset velikostne), Gregory Targhee 35 nebo 45 (bacha na velikost zad, maji M a L a napr. u 35 je L na pohled znatelne vetsi i rozmerem batohu). Tyto batohy jsou "alpinisticke" a pocitaji i s moznosti ulozeni zimni vybavy mimo hlavni kapsu.
Dalsi batohy najdes od Mammuta, Osprey, lezecke i od Lowe Alpine. Konkretne modely Ti nereknu, to si fakt musis sam zjisitit, ktery model splnuje Tvoje pozadavky a hlavne ktery ti bude sedet.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16550
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Bertik V. » pon lis 19, 2018 18:22

pby: Guida hodně lidí používá, také jsem ho měl a kdosi mě tvrdil že to je lezecký bágl. Deuter má batohy rozdělené pro různé aktivity. Jako příklad je třeba Trans Alpine - ruksak na kolo a do města ale dal by se v pohodě použít i na jednodenní turistiku. Leč nemá očka na hůlky, to je na první pohled prkotina, ale prakticky zjistím že je to na houby když přemýšlím kam je strčit..
K tomu nastavení zad, nemyslím si jak někdo tvrdí že je to zbytečné a váha navíc. Já třeba nesnesu když musím délku zad doladit na ramenních popruzích, tak aby mě seděl bederák a nesnesu už ani krátké ramenní popruhy viz třeba ACT Trail který šel po dvou použitích. Proto jsem třeba testoval Gregory Stout 35 a vyměnil Dojtry za Osprey Stratos.
Jinak co se týká většího batohu, zkus si promyslet to ještě jednou. Ty píšeš na začátku že se dá naplnit Guide 45+ až třeba na 53l.
Já jsem třeba orientačně srovnával Gregory Stout 45, Osprey Kestrel 48, Stratos 50 s Osprey Atmos 50. Jestli ta hmotnost a její rozložení nebude na úkor komfortu u Kestrelu a toho Stratosu. Rozebíral jsem to s výrobcem i na prodejnách.
Podíval bych se určitě na Ospreye, Ortovox, na Gregory asi taky, ale tam mě příjde že vše jde jaksi "ultralight" směrem. Deuter nebude špatnej ale je to víc o kompromisu.
Bertik V.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: sob dub 17, 2010 9:49

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod mike » pon lis 19, 2018 18:47

Bertik V. píše:Leč nemá očka na hůlky, to je na první pohled prkotina, ale prakticky zjistím že je to na houby když přemýšlím kam je strčit..

Do nejblizsi popelnice ;-)

K tematu: taky mam radeji radeji batohy bez nastavovani zad. Proste koupim takovy, ktery sedi i bez toho. Je uz dost znacek, co delaji ruzne delky zad a clovek si muze vybrat tu spravnou.

Nastavovani delky zad mam na starem Deuteru. Pouzil jsem to prave jednou, hned na zacatku. Pak uz s tim byly jen problemy, protoze suchy zip se casem trochu povoli a cele to zacne vrzat. Celkem mi trvalo, nez jsem prisel na to, ze vrze prave tohle...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod Bertik V. » pon lis 19, 2018 19:34

mike píše:Nastavovani delky zad mam na starem Deuteru. Pouzil jsem to prave jednou, hned na zacatku. Pak uz s tim byly jen problemy, protoze suchy zip se casem trochu povoli a cele to zacne vrzat.


Myslíš ten sucháč co používá Deuter dodnes na Aircontactech? Třeba u Stouta nebo Kestrela je plocha na suchý zip podstatně větší a to nedrží takovou hmotnost. Tak nevím...
Bertik V.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: sob dub 17, 2010 9:49

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod mike » pon lis 19, 2018 21:47

Jo, to myslim, akorat to je ActLite, ale ten system je asi stejny. Plusy a minusy si musi zvazit kazdy sam, podle mne maji nastavitelna zada plusy hlavne pro vyrobce (nemusi delat vic verzi).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod dudy » stř lis 21, 2018 19:23

Seru na všechny ty dementní experimenty...
Objednal sem zpátky svůj oblíbený Talon 44 a bude.
Má svý mouchy, ale funguje...
Zjistil jsem, že chci klasiku, chci dolní vstup, kapsy na bederáku a tu fičuru na hůlky za chůze, nepotřebuju na čtyřiačtyřicítce záda jak na expedičním hovadu, nechci aby to vážilo jako sedmdesátka a zároveň nepotřebuju aby mi to vodfouk vánek, nepotřebuju absolutně nepromokavej bágl, nejezdím na tom sjezdy kamenitým žlabem ani se nepotýkám s drsnou krajinou Skye, nenosím v tom půl, ba ani čtvrt metráku a i když nejsem zrovna outlocita, nechvám se k tomu úplně jako hovado...
Ojevil jsem Ameriku a poté, co sem vyšpulil nekřesťanský prachy za hokusy pokusy se vracím dom, tam kde se máme rádi.
Talon forever...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod mike » stř lis 21, 2018 19:26

dudy píše:Seru na všechny ty dementní experimenty...

Jake dementni experimenty jsi udelal? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod dudy » stř lis 21, 2018 19:42

Osprey Exos 38
Deuter ACT Trail Pro 40
Deuter Aircontact Lite 40+10
Black diamond Speed 40
Lightwave Fastpack 40
Gregory Z 40
Fjallraven Abisko Friluft 45
Montane Ultra tour 40
...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Batoh 35-45 litrů

Příspěvekod mike » stř lis 21, 2018 19:47

Co konkretne na nich bylo dementniho? Zajimal by mne Lightwave Fastpack 40, o tom jsem trochu uvazoval a s LW Ultrahike 60 jsem docela spokojen.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Batohy