Krosna 100l - Osprey, Pinguin, Forclaz, Doldy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Krosna 100l - Osprey, Pinguin, Forclaz, Doldy

Příspěvekod Michal1983 » pon kvě 22, 2023 13:32

Zdravím všechny outdoorové nadšence a chtěl bych požádat o pomoc při výběru krosny cca 100l, resp. se pozeptat na zkušenosti s batohy:

- Osprey Aether Plus 100,
- Pinguin Explorer 100,
- Doldy Big Horn 100+20,
- Forclaz MT 900 Symbium 90+10l,
tj. krosnami, mezi kterými budu vybírat. Pokud máte tip na jiné, budu rád.

Předem děkuju za příspěvky.
Michal1983
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon kvě 22, 2023 12:15

Re: Krosna 100l - Osprey, Pinguin, Forclaz, Doldy

Příspěvekod mitau » pon kvě 22, 2023 19:25

A co s tou krosnou planujes delat? Je to spis na "stehovani" veci s tim, ze nekolik kilolmetru pujdes (treba mas chatu, kam nejde dojet autem) nebo na turustiku, kde planujes s tim batohem nekolik dni natezko jit (v tom pripade ti tu vetsina lidi poradi, abys trochu odlehcil, protoze 100l bys skoro nikdy nemel potrebovat)?
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Krosna 100l - Osprey, Pinguin, Forclaz, Doldy

Příspěvekod Dromedaro » pon kvě 22, 2023 21:07

Ten Osprey jsem měl, když jsem měl tlusté svetry,náhradní rifle, mikiny, na jídlo konzervy, obří ešus atd. Prostě staré vybavení, co dům dal. Abych pobral třeba na 10dní, co potřebuji, tak jsem pořídil ten 120L osprey ( jde nastavit +20litrů). Váha třeba i 25kg. A už bych to nechtěl takto tahat. Ten batoh jsem prodal a místo toho začal odlehčovat. I s tím ospreyem mě bolela hrozně ramena z těch popruhů. Jako takový mi ten batoh špatný nepřišel ohledně odolnosti, kapes atd. Pokud to tedy máš na to, že chceš tahat těžké náklady na vandru, tak bych spíš dal na doporučení pořídit batohy, které jsou na to speciálně určené, mají ty záda z trubek, že jen batoh váží třeba 3,5kg, ale těžké náklady se v tom nosí dobře.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Krosna 100l - Osprey, Pinguin, Forclaz, Doldy

Příspěvekod Michal1983 » úte kvě 23, 2023 5:31

Díky za odpověďi, plánujeme 9ti denní přechod v Gruzii se zakončením na Kazbegu, takže do batohu bude třeba uložit jak teplejší věci, stan, jídlo, vodu, tak lezeckou výbavu (mačky, cepín, sedák, lano) pro přechod přes ledovec.... Zároveň mám 2 menší děti, se kterými chodíme na vicedenní túry, takže i tak bude batoh využit. Přiznávám, že stan a spacák nemám nejmenších možných rozměrů, ale hmotnostně se to dá.
Michal1983
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon kvě 22, 2023 12:15

Re: Krosna 100l - Osprey, Pinguin, Forclaz, Doldy

Příspěvekod mitau » úte kvě 23, 2023 18:35

Ja bych do tech moznosti pridal jeste Deuter Aircontact. Zvlast pokud Deuter porad podmeruje objem. Kdybys nasel nejaky kolem 80l, klidne bude stejne velky jako 90-100 u jinych vyrobcu. Tak jako Deuter neumi lehke batohy, tak ty tezke se nesi fakt dobre.

Zaujalo me, ze mas v moznostech relativne levnejsi batohy a pak Aether Plus za skoro dvojnasobek. Muzes ho sehnat nekde fakt s dobrou slevou? Pokud ne, tak bych se nebal koukat po tech levnejsich neboz druhe ruky - protoze si porad myslim, ze brzy zjistis, ze treba 80l by mohlo byt dostatecnych. A ty ctyri tisice cenoveho rozdilu ti muze odlhcit vybavu jinde.

Tahat ve ctyriceti devet dni krosnu natezko vcetne ledovcove vybavy mozna bude docela ocistec. Tak se na to priprav a uvidis, jestli pro priste nebudes vymyslet, jak to odlehcit.

(Je to offtopic a bezne tyhle kecy UL lidi taky nemusim. Ale s rozumnym vybavenim jsem se na tyden na tezko v Alpach pres ledovce dostal do 52l batohu, i kdyz trochu vetsi by byl pohodlnejsi)
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Krosna 100l - Osprey, Pinguin, Forclaz, Doldy

Příspěvekod Dromedaro » úte kvě 23, 2023 18:40

Ten Deuter Aircontact má kamarádka i její přitel a jsou s ním moc spokojení. Chodí na těžko a prý se jim to v tom nosí dobře.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Krosna 100l - Osprey, Pinguin, Forclaz, Doldy

Příspěvekod booze » úte kvě 23, 2023 19:05

Určitě vyzkoušej LOWE ALPINE CERRO TORRE 100:120.
Dá se sehnat ve výprodeji.
Potom je ještě jeden, starší model, ale nemůžu si vzpomenout na název.

Dej si pozor na ramenní popruhy, ať se ti nezarezavaji do ramen. Pořádný bederak a nejdůležitější věc je, naučit se tu svini balit.

Nechápu, jak jsem se dřív vlezl s lezenim, jídlem a spaním do Deutru 45+
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Krosna 100l - Osprey, Pinguin, Forclaz, Doldy

Příspěvekod Michal1983 » úte kvě 23, 2023 19:53

mitau: Moc děkuju za užitečné rady, na Deuter určitě mrknu. Jinak je to jak píšeš, Osprey bych se pokoušel sehnat bazarovej, cena je vyšší, ale zatím jsem obecně na Osprey slyšel skoro jenom chválu. Odlehčování mě nemine, ale bude to chtít víc času se dovybavit s těma cenama. Jestli si se sbalil na týden na ledovec i s jídlem a se všim všudy do 52l batohu, tak to klobouk dolů, to je pro mě nadlidskej výkon. Je to bohužel o tom, co mám právě k dispozici a jestli se ve skupině nedomluvíme jinak, tak v případě stanu potáhnu Husky Fighter 3-4, ale o ten se podělíme, pokud jde o nošení, místa ale zabere stejně dost.

Dromedaro, booze: Děkuju za reference na Deuter a tip na dalšího kandidáta.
Michal1983
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon kvě 22, 2023 12:15

Re: Krosna 100l - Osprey, Pinguin, Forclaz, Doldy

Příspěvekod mar00 » čtv črc 27, 2023 7:04

Předpokládám, že už jsi vybral. Co jsi pořídil a jak jsi spokojený?

Přidávám další variantu, i když drahou.
Fjällräven Kajka 100
mar00
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát srp 30, 2019 8:40

Re: Krosna 100l - Osprey, Pinguin, Forclaz, Doldy

Příspěvekod Michal1983 » sob črc 29, 2023 8:44

Děkuji za tip,

nakonec jsem šel do Ospreye 100l a naprostá spokojenost, peněz nelituju a věřím, že mi bude ještě dlouho dělat radost. Právě se vracím z 9 denního putování na těžko po Gruzii včetně Kazbegu a batoh svoji práci odvedl na 100%, takže doporučuju. Je dražší, ale člověk si ho nekupuje na chvilku.

Michal
Michal1983
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon kvě 22, 2023 12:15


Zpět na Batohy