Menší batoh (25-35 litrů)

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Menší batoh (25-35 litrů)

Příspěvekod Quido » pon říj 17, 2022 21:12

@Etheric
to jsou furt jen domnenky, namisto abys sel a vyzkousel...
Neber tom zle, ale trochu te podezrivam, ze mozna nevis presne, jak se s podobnymi vecmi na batohu zachazi...
Taky jsem nejprve zkousel S-ko s tim, ze 40 je zbytecne velka, ale nesedela mi vubec, fakt hodne kratke zada, ta 40 pak sedla, ale az po chvilce hrani si s popruhy / reminky a s plnym batohem... na prazdnem nic poradne nenastavis

@apuka
Tohle reseni balancnich a stavecich reminku na ramennich popruzich je dost bezne u vetsiny vetsich batohu, vlastne kdysi se na to dost hledelo a batoh bez techo ficurek bych si ani nekoupil (netyka se mensich batohu do 30 l, ale pokud tam jdou, je to vyhoda, i kdyz mala pritez) - ja ty plancni reminky pouzivam pomerne aktivne, zejmena na delsich trecich, kdy reguluji naklon batohu jinak pri vystupu a jinak pri sestupu, je to o jistem stupni pohodli, naucil mne to Radovan Marek a docela to funguje ...
Davam ti za pravdu - na Traversu je to hodně podobne, ne-li totozne, jako na tve fotce, jen ty ramenni popruhy jsou tu tuzsi, neb jsou z vnejsi strany olemovany pevnou lemovkou... temi "reminky"se da nastelovat do jistemiry delka zad, ci vyska tela batohu nad urovni krku (tou spodni casti reminku, tesne nad popruhem) a balancni casti (ta hornim cast reminku) pak urcuje taky prilehnuti / vzdalenost batohu od zad, neboli naklon - toto napriklad pouzivam pomerne casto v akci, kdy reguluji naklon batohu jinak pri vystupu a jinak pri sestupu... tohle mne naucil Radovan Marek a docela to funguje ...
Na S-kove varinte Traversu je to upevneno uplne stejne jako na te regulerni 40-ce; a bylo to i na te starsi rade 20/21; ja ty batohy sleduji uz delsi dobu, a vyckaval jsem, az se ceny trochu umoudri...
(trochu odbocim - ta lonska rada byla dle meho ponekud povedenejsi, viz take ma pripominka k upevneni sitky na helmu, ale zase byla o fous tezsi...)
Naposledy upravil Quido dne úte říj 18, 2022 13:59, celkově upraveno 2
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Menší batoh (25-35 litrů)

Příspěvekod Etheric » úte říj 18, 2022 6:04

Quido píše:ale trochu te podezrivam, ze mozna nevis presne, jak se s podobnymi vecmi na batohu zachazi...

Prosimtě, to je jen tvá domněnka a zcela mylná, batoh si nastavit umím, nikdy jsem s žádným problém neměl. U Ortovoxu jsem postupoval klasicky - nabalil jsem batoh svou výbavou, lehce naddimenzovanou, řekněme pro dost náročný výlet od tmy do tmy. Zkoušel jsem jak svůj způsob balení, který mi vyhovuje co do rozložení váhy ve všech mých batozích, pak jsem zkoušel i těžiště jinak, hrál jsem si s balančními popruhy, ramenními i prsním, přičemž jsem zkoušel i co udělá rozdíl v posunu o milimetr, dva. Bral jsem to dost důkladně ;)

Každopádně souhlasím s tím, že jak říkám, že mi standartní velikost zad sedět nebude - ano, toto je moje čistá domněnka. Jak píšu, velikost jiná, tudíž se to bude celý chovat jinak. Jak? To jediná možnost jak zjistit, je to zkusit.
Ta starší řada by seděla - popruhy právě o ty 2-3cm na opačnou stranu, než jsou teď..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8067
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Menší batoh (25-35 litrů)

Příspěvekod Quido » úte říj 18, 2022 7:42

no dobře... zkusil jsem to :twisted:

Starší řada se dá pořád sehnat... a rozhodně bych se nevzdával té možnosti zkusit regular velikost, to eSko je fakt dost jinak... byla by škoda nevyužít všech možností, protože je to fakt vyjímečně povedený batoh (jak před nedávnem všichni vychvalovali Ospreye, a brzy na to pak Gregory - mimochodem, ani jeden mi nesedl a ani mi jinak nevyhovovaly - tak tenhle batoh je daleko před nimi, IMO obecně Němci batohy umí dost dobře, nicméně, nechci tu ale rozpoutat polemiku o značkách batohů, každý to má jinak)
:smt023
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Menší batoh (25-35 litrů)

Příspěvekod mitau » úte říj 18, 2022 7:55

Jen takova nahodna myslenka - nemuze Ortovox ramenni popruhy u Skovych zad trochu vic optimalizovat pro zenskou postavu? Ze by to byl sice "unisex" batoh, ale u kratsich zad by ocekaval, ze vetsina kupujicich budou zeny. Protoze chlap si nikdy nekoupi damsky batoh, i kdyz mu bude sedet, (a asi i naopak) tak to oficialne nechava jako unisex batoh. Ale mam pocit, ze to na popisovane problemy nesedi.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Menší batoh (25-35 litrů)

Příspěvekod apuka » úte říj 18, 2022 8:06

@Quido: Ono je trochu slozite debatovat o Traverse 28/30, kdyz mas (zkousel jsi) 40/38 a sledujes 20/21. Jak manzelka zkousela, pocitove ji sedela 30-ka bez jakehokoliv nastavovani, ale protoze ma Peak 42S, tak si koupila 28S a ta ji sedi bez nastavovani taky, nejspise trochu lip (ja jsem si jedno i druhe taky hodil na chvili na zada a citil jsem to podobne - ale to bylo s velmi malym zatizenim a fakt jen tak na minutku, takze to neni relevantni zkusenost). Samozrejme, je to zatim jen "prvni pocit", bezne noseni prijde pozdeji, ale ukazuje na to, ze mozna je neco u 30/28 trochu jinak nez u 38/40. Ja jsem ty vetsi nemel nikdy na zadech, ale nova 30/28 ma opravdu jen obycejny jeden reminek na pripevneni ramenniho popruhu, tam to pouzijes vyhradne jako balancni popruh.

Toto muze byt duvod, proc Ty ne uplne chapes Etherica a on zase Tebe...

@Mitau: Jasne, ze muze. Ale podle Ethericem citovane reakce na strankach vyrobce oni fakt neco zmenili (posunuli popruhy do sirky) od predchoziho modelu. Nejspise vetsine lidi to vadit nebude, mozna bude i lepsi, ale kdyz jsi nekde "na hrane", tak to pocitis hodne neprijemne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Menší batoh (25-35 litrů)

Příspěvekod Etheric » úte říj 18, 2022 8:40

Nejlepší bude názorná ukázka.
Aby byl vidět rozdíl, jak mi seděly popruhy Ortovox, tu je foto s batohem LA Eclipse 25. Ten má taky vykrojený popruhy, maj je všechny moje batohy, ale na žádným nejsou vykrojený tak moc. Oranžový čáry značí rozdíl ve vykrojení.
IMG_20221018_093106.jpg

Stejně, jako u tohoto, mi sedí popruhy Cholatse 45 kterej mám na ryby a na nošení kuchanejch jehňat, kůzlat atd /jezdím pro to na kole nebo chodim pěšky /. Úplně stejně sedí i popruhy Bergans Birkebeiner 40l což je juniorský batoh s nastavitelnou délkou zad, kde mi nastavení vychází tak, že do maximální délky mi ještě kousek zbývá. Díky tomu ty popruhy padnou skvěle, je to nejpohodlnější batoh, co jsem kdy měl. Dělá se i 30l verze, ta má taky nastavitelný záda, bohužel jsou kratší, holt dětský, ne juniorský. Třeba brýle mám taky juniorský, dospělácký mi sou velký..

U klasických velikostí batohů, i s nastavitelnými zády, mi často nesedí ramenní popruhy z jednoho důvodu - když opomenu, že většina jich je moc široká a daleko od sebe a záda mi jsou často i na nejkratší nastavení velká, tak ten zbytek batohů, kde sedne délka zad, je nastaven v rozsahu max na 20% délky od spodního limitu, díky tomu, že jsou ty popruhy tak nízko, je to posune tak, že nesedí, přesněji řečeno díky tomu posunu sedí jinde a jinak, než by měly. A s posunem výše už zas nesedí záda. Proto mi sedí líp popruhy na batozích s kratšími zády.

Btw stará verze Traverse nemá to, co bysem chtěl, narozdíl od nový. A sehnat tu starou verzi na zkoušku v ČR asi nepůjde, leda by mi ju někdo zapůjčil.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8067
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Menší batoh (25-35 litrů)

Příspěvekod Quido » úte říj 18, 2022 9:31

apuka píše:@Quido: Ono je trochu slozite debatovat o Traverse 28/30, kdyz mas (zkousel jsi) 40/38 a sledujes 20/21. J
Toto muze byt duvod, proc Ty ne uplne chapes Etherica a on zase Tebe...


Souhlas - tady v tom se moc omlouvam - mel jsem svuj postreh od pocatku hodit do jineho vlakna pro vetsi batohy. Ale jinak, po celou dobu pisu o batohu 38/40 ... a dokonce jsem zminil, ze ty mensi batohy nemivaji vzdy ty vychytavky na ramennich popruzich... Tady u tech Traverse 28S/30 jsou jen balancni popruhy, nicmene tva fotka teto casti batohu je z uplne jineho modelu, kde jsou obe casti reminku, a je defakto reagoval na to...
Naposledy upravil Quido dne úte říj 18, 2022 9:42, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Menší batoh (25-35 litrů)

Příspěvekod Quido » úte říj 18, 2022 9:34

mitau píše:...nemuze Ortovox ramenni popruhy u Skovych zad trochu vic optimalizovat pro zenskou postavu? Ze by to byl sice "unisex" batoh, ale u kratsich zad by ocekaval, ze vetsina kupujicich budou zeny. Protoze chlap si nikdy nekoupi damsky batoh, i kdyz mu bude sedet, (a asi i naopak) tak to oficialne nechava jako unisex batoh. Ale mam pocit, ze to na popisovane problemy nesedi.


co ja jsem pochopil, tak S-ka jak vyrobce, tak i prodejci prezentují, coby batoh pro ženy... :roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Menší batoh (25-35 litrů)

Příspěvekod Etheric » úte říj 18, 2022 9:52

Prezentují to jako unisex batoh pro lidi s kratšími zády. Když si prohlédneš produktový fotky 28S a 30, vidíš tvar popruhů úplně stejnej. Tzn rozdíl bude pouze a jen v délce zad, možná budeci větší rozestup mezi popruhy
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8067
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Menší batoh (25-35 litrů)

Příspěvekod Quido » úte říj 18, 2022 9:54

Etheric píše:Nejlepší bude názorná ukázka.

Ta fotka je o nicem - mas povoleny bederak, batoh ti "visi" jen na ramennich popruzich - z toho moc nevycteme... udelej vice fotek s naplnenym batohem, tak jak ma byt, a treba i z vice uhlu, pak muezme diskutovat, co je dobre ci spatne

Podle meho ti bude batoh jen maly, - jaky jsi mel dovod zkouset S-ko?
sedět to má asi takto (já bych si jen dal trochu výše ten hrudní popruh)

Ortvox traverse.JPG
Ortvox traverse.JPG (19.91 KiB) Zobrazeno 2543 krát
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Menší batoh (25-35 litrů)

Příspěvekod Quido » úte říj 18, 2022 10:05

Ortovox backpacks
Přílohy
Ortovox backpacksJPG.jpg
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Menší batoh (25-35 litrů)

Příspěvekod apuka » úte říj 18, 2022 10:18

@Quido: Ja jsem svoji poznamku vubec nemyslel ve zlem. Ja jsem taky "zil v tom", ze tam je mozne to nastaveni, az prisel batoh domu, jsem si uvedomil, ze to tak neni.
Jo, mozna zes mohl dat svoje postrehy k vetsim batohum, na druhe strane zase to neni o tolik vetsi, o Traverse se debatovalo prave tady (v tech vetsich ani jsem to nikdy nepostrehl) a myslim si, ze mnohe Tvoje postrehy jsou uzitecne i pro mensi model, bo mnoho veci je na nich stejnych.

Vyrobce ty modely "S" nijak nerozlisuje v popisech od mirne vetsich "bez-S", jen v popisu velikosti najdes, ze "S" je pro kratsi zada i s centimetry. Nic o zenach/muzich nepise. Ortovox na to jde trochu jinak nez napr. Deuter nebo Lowe ALpine (pardon, ted uz Rab).
Edit: vidim, zes to uz i sam zjistil :wink:.

Myslim podle fotky, ze Etheric ma nejspise problem s tim, ze nema siroka ramena a proto ma min prostoru pro ramenni popruhy. Trochu to mam podobne, i kdyz v jine velikostni skupine, takze ho docela chapu. Ono je hodne tezky umistit ty podpruhy tak, aby vyhovovali co nejvetsimu poctu lidi...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Menší batoh (25-35 litrů)

Příspěvekod Quido » úte říj 18, 2022 11:41

@apuka:
neberu to ve zlem, ani naznakem... :wink:
Ja taky nemam siroka ramena a sedi mi to, ale jak jsem uz uvedl, dost jsem si s tim vyhral; ja anechci Ethericovi nic posouvat, nicmene uz i z te fotky ma pocit, ze si jen mysli, ze to ma dobre - takhle vyfotit batoh a argumentovat tim, no nevím...
ono dobre - opravdu spravne a dobre - nastaviut batoh neni zase az tak banalni, jak se muze zdat, kor, kdyz clovek nema konfekcni postavu... ucil jsem se to taky nejaky cas a az postupne jsem zjistoval, co vsechno jsem delal blbe... a jak se vyviji konstrukce batohu, meni se i pristup k tem vychytavkam atp. i kdyz principialne je to davno vsechno vymyslene, ne kazdy vyrobce vsechno uplatnuje... kdysi jsem nosil leta Deutery a porad jsem tam mel neco spatne, pak jsem se naucil spravne nastavovat a ejhle, najednou to byly uplne jine batohy... proc nepripustim, ze jen ja jsem byl natvrdly - protoze se divam, co a jak nosi lidi po horach, a neprestavam se divit, nekdy je s podivem, ze jeste jdou... dobrych 80% jich akorat odtrhne visacku z obchodu, nacpe bagl a jde, dalsich 50% nevi, k cemu je bederak... skoro je mi jich lito :-s
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Menší batoh (25-35 litrů)

Příspěvekod Etheric » úte říj 18, 2022 18:47

@Quido: a dost, já nedebatuju o tom jestli to mám správně nebo umím nastavit batoh. Mám a umím. Ta fotka je ilustrační, jak mi sedí popruhy správně a je nakresleno, jak seděly u Ortovoxu.
Co máš s tím bederákem? To maj jako popruhy podle tebe sedět jen se zaplym bederákem? Musí prostě sedět jakkoliv to budu nosit, zaplej nebo ne.
Většinou chodím bez bederáku. Proč ne, když mám na zádech 3kg včetně batohu samotnýho ..
Btw batoh na fotu není prázdnej... Ale o to vůbec nejde, šlo jen ukázat, jak mi seděly ty popruhy Ortovoxu vs jak sedí 3 batohy, který mám..

Lidí se špatně nastavenými batohy potkávám fůru. Stejně jako cyklistů se špatně nastaveným posezem. To je běžný, to sou prostě lidi..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8067
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Menší batoh (25-35 litrů)

Příspěvekod Quido » úte říj 18, 2022 19:50

Etheric píše:....

Lidí se špatně nastavenými batohy potkávám fůru. Stejně jako cyklistů se špatně nastaveným posezem. To je běžný, to sou prostě lidi..

V tomhle s tebou souhlasim, asi jedinem tady z toho, cos ted napsal...
:supz:
a v tom ostatnim - ani nevis, jak se mylis, v mnohem, ale komu neni rady...
(vztekat se nemusis, neni to nic proti Tobe)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Menší batoh (25-35 litrů)

Příspěvekod Etheric » stř říj 19, 2022 4:11

V životě mě neviděl, nic o mě neví, a je přesvědčen, že neumím nastavit batoh a nosím to špatně. Nemám slov. :roll:
To, co píšeš o nastavení batohu, je doslova o voze a o koze, srovnáváš s úplně jiným typem, větším které se řeší v jiném vlákně. U těch větších bývá více možností nastavení, na těch malých moc co nastavovat není.
A to, že batoh musí sedět i bez bederáku, to platí. Může ti to připadat divný, ale spousta lidí bederák na takto málem batohu s malou zátěží nepoužívá..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8067
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Menší batoh (25-35 litrů)

Příspěvekod Quido » stř říj 19, 2022 7:16

Jak to, že neviděl...? :mrgreen:
https://www.youtube.com/watch?v=XDJEPjvbbs4
Nechápeš - nic ti nevnucuju, je to tvůj bopj, už třeba to, že zkoušíš S-kovopu verzi...
Ano, píšu o větším batohu, vysvětlení je výše, nicméně o bederáku to platí na všechny batohy... a že bederák nepoužíváš, je jiná věc.
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Menší batoh (25-35 litrů)

Příspěvekod Etheric » stř říj 19, 2022 7:25

Asi se vzájemně vůbec nechápeme nebo nevim..
Batoh musí sedět za všech okolností tj i bez bederáku a hlavně proč být zapásován, když v batohu mám pitomý 3kg... Bederák zapnu když nesu něco těžšího, ale při váze, kterou já obvykle v batohu nosím, bederák absolutně postrádá smysl. Takže ty ramenní popruhy musí fungovat a být pohodlný i samostatně.

Btw, co je divný na tom, že člověk s velikostí S zkouší velikost S? Já ti člověče vůbec nerozumím, mluvíš nějakou pro mě nesrozumitelnou řečí..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8067
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Menší batoh (25-35 litrů)

Příspěvekod apuka » stř říj 19, 2022 7:44

Etheric píše:že batoh musí sedět i bez bederáku, to platí
Ethericu, samozrejme, klidne muzes nosit - hlavne tak lehky - batoh bez bederaku, to neni v nicem spatne. Ale batoh si muzes dobre nastavit bud S bederakem nebo BEZ bederaku, ale malokdy to nastavis tak, aby to sedelo stejne dobre S bederakem jako BEZ bederaku.

Logicky. Kdyz ma sedet BEZ bederaku, tak nosi prakticky vsechnu vahu ramenni popruhy. Kdyz to ma sedet S bederakem, tak drtiva vetsina vahy ma byt na bederaku a na ramennich popruzich jen minimum, v extremu si muzes nastavit i tak, ze prakticky nic, ramenni popruhy jen budou drzet batoh "na miste" aby nepadal do boku.

S 3kg batohem nepocitis moc rozdilu, to je pravda. Jen mi prijde, ze zrovna OV Traverse 28/30 mi prijde na noseni 3 kg zbytecne velky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Menší batoh (25-35 litrů)

Příspěvekod Quido » stř říj 19, 2022 8:00

apuka to tu zmínil a měl pravdu, což jsem potvrdil, že jsme se my dva (apuka a já) začali bavit o nastavení u větších batohů a já pak omylem sem vložil zkušenost s větší verzí batohu... to jsme si vysvětlili

A pravdu nehodlám řešit to, jak nosíš batoh ty, to je už úplně tvoje věc... Obecně však to, že batoh sedí či nesedí, pokud má bederák, a není zapnutý, ale už není jen tvoje věc... jde o to, že na nesprávně zapnutém batohu nemůžeš demonstrovat, že batoh nesedí ... tím chci říct, že když tobě nesedí, pokud ho nesprávně nasadíš není chyba ani vlastnost batohu...

Pokud jde o ty ramenní popruhy a bederák - nebavme se teďo batůžku s 3 kg nákladu, to můžu nést i na jednom rameni a je to fuk - ale o batohu s nákladem na nějaký ten celodenní či vícedenní trek - tedy cca od 6 do 10 kg... bederák nese 80-90% nákladu, ramenní popruhy mají jen korigovat stabilitu a jaksi sounáležitost batohu s postavou, jinak to nefunguje správně - pokud celou váhu batohu (opakuji u batohu konstruovaném s bederákem) pověsíš na ramenní popruhy, nefunguje rozložení sli, nesoucí váhu batohu, jak má, a tím pádem se mohou ty ramenní popruhy chovat jinak, tahat jiným směrem anebo se deformovat jinak, než měl konstruktér v úmyslu... to jsem se snažil naznačit... nějak jsem předpokládal, že když prezetuješ, že víš, jak se batoh nastavuje a nosí, že to pochopíš...

Ale musím se znovu omluvit, protože se to opravdu týká spíše větších batohů:

Nicméně, můžeš mi prosím osvětlit, proč jsi zkoušel S-kovou verzi? Anebo jsi zkoušel obě?
Jak dlouhá máš záda? Měřeno od posledního krčního obratle (C7) k poslednímu bedernímu obratli (L5)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Menší batoh (25-35 litrů)

Příspěvekod Etheric » stř říj 19, 2022 8:13

apuka píše:malokdy to nastavis tak, aby to sedelo stejne dobre S bederakem jako BEZ bederaku.

To já ale vím, od toho je ten řemínek na ramenních popruzích a balanční dotahy taky pomůžou.

Quido píše: o batohu s nákladem na nějaký ten vícedenní trek - tedy cca od 6 do 10 kg...

O tom se bav s někým jiným, a nejspíš ve vlákně o větších batozích, málokdo se zabalí do 30l, který řeším já. Navíc já vícedenní treky nechodim a na celodenní mám max 5kg startovní váhu, včetně váhy batohu. Už jsem to zmiňoval kolikrát :roll:
Nehodlám ani diskutovat litráž protože vím co potřebuju, co nosim, kam chodim..

A už vůbec nechápu, proč ze mě děláte trotla, kterej si neumí nastavit batoh. Umím a nehodlám na tohle téma diskutovat, to už mám roky za sebou. Tu a teď jsem se o vlivu těchto nastavení ani nezmínil protože jsem myslel, že tohle je pro každého turistu zde na fóru samozřejmostí, tady nejsme venku, kde to půlka lidí má blbě. Chyba, tak to přece jen pro vás asi není samozřejmostí, že zdejší toto znají... Divný... Vzhledem k tomu, že nikdo z nás už dávno není začátečník to nechápu.
Btw chápejte prosím text jak je a pozor - mezi řádky nic není, tak si tam nic nedomýšlejte :roll:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8067
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Menší batoh (25-35 litrů)

Příspěvekod Quido » stř říj 19, 2022 8:28

@Etheric
No nic, více času s tvým dětinským egem ztrácet nebudu - toho trotla ze sebe děláš sám, ale to už není moje věc.
hoď si uzlík na záda - batoh vlastně vůbec nepotřebuješ a ještě ušetříš... tož hodně štěstí a pěkný výlety
:yawinkle:

A všem se omlouvám, že jsem do tohoto vlákna zanesl něco o větších batozích... :oops:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Menší batoh (25-35 litrů)

Příspěvekod Etheric » stř říj 19, 2022 8:43

Mně teda jedinej, kdo se chová jako trotl, přijdeš ty. Taky už tím nehodlám ztrácet čas, nemá to cenu.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8067
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Menší batoh (25-35 litrů)

Příspěvekod apuka » stř říj 19, 2022 9:01

Nehadejte se - stejne je to cele jen o vzajemnem nepochopeni napsaneho.
Quido píše:jsme se my dva (apuka a já) začali bavit o nastavení u větších batohů a já pak omylem sem vložil zkušenost s větší verzí batohu.
K Traverse 28/30 to nepatri, to je pravda, ale do tohoto vlakna ano. Napriklad uz Ortovox Peak 32S/35 uz ma takto resene pripevneni ramennich popruhu a ten batoh do vlakna rozhodne patri. Podobnych batohu se da ale najit i vice. Rozhodne toto neni vysada pouze vetsich batohu.

Je dobre o tom zde mluvit, protoze zrovna toto nastaveni, kterym dokazeme jemne prizpusobit vysku zadoveho systemu a chovani ramennich popruhu malokdo zna, vyrobci se o nem vubec nezminuji a na ruznych strankach, kde se venuji nastaveni batohu se o tom malokde (pokud nekde vubec) zmini. Pricemz Quido ma pravdu v tom, ze pomoci nej se da udelat z "docela sediciho" batohu "skvele sedici".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

batoh 20-35 litrů

Příspěvekod Quido » pát říj 21, 2022 12:47

Kdybyste dnes potřebovali, či se rozhodli si pořídit nový batoh přibližně v této kategorii (20-35 l), napište prosím jaký by to byl.
Jen značku a model v případě že už přesně víte, co byste si pořídili, anebo výčet značek a modelů, který byste chtěli vyzkoušet, abyste se rozhodli o pořízení konkrétního batohu.
Zatím prosím bez komentářů a poznámek, jen značku a model, případně výčet...
Děkuji
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Menší batoh (25-35 litrů)

Příspěvekod Quido » úte lis 15, 2022 10:49

nikdo nic? :((
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Menší batoh (25-35 litrů)

Příspěvekod apuka » úte lis 15, 2022 11:57

Ja si myslim, ze je to tezke. Napr. ja jsem shanel 35-45 l batohy pred par lety a postupne jsem vyzkousel (nebo kvuli necemu predem vyradil) vetsi cast nabidky v CR - ale mezitim se udelaly "updaty" a "upgrady", neco se uz nevyrabi, neco nahradily nove modely... Takze moje tehdejsi zkusenosti by nemusely byt dnes vubec relevantni. Navic, kdyz odmyslis Ethericuv "nestastny" pokus (bo batoh i podle nej skvely, ale nesedi mu popruhy) s Ortovox Traverse, tak posledni dobou moc lidi si tady novy batoh nekoupil a pokud ano, tak spise mestsky batoh.
Takze "cerstve" poznatky moc nejsou - a mozna vice lidi to citi podobne jako ja, ze o novych verzich nevi nic.

Ale abys nebyl osizen o nazor - kdybych takovy batoh na turistiku shanel a zada by mi sedela (par minutove zkouseni nenaplneneho batohu v obchode mi toho tak moc nereklo), tak bych asi sel do Ortovox Traverse 30, zkusil bych i Peak Light 32. Od jinych vyrobcu bych zkusil neco od Lowe Alpine (vlastne ted uz Rab), Aeon, Cholatse nebo Altus - ale tam uz nesleduji, jak se to menilo po prevzeti, jen doufam, ze nektere "cvocky" uz delaji odolnejsi.
Osprey me nijak neoslovuji, Gregory mi vetsinou prijdou ponekud krehci a co jsem je zkousel, tak bych jim uplne neveril (vim, predsudky...), u Deutera mi prijde jedine - pro mne - pouzitelny Trail 30, ale to se mi taky zdu dost plytke. O ostatnych vyrobcich nevim, co maji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Menší batoh (25-35 litrů)

Příspěvekod Etheric » úte lis 15, 2022 13:03

Lowe Alpine už mi nesedí, bo prodloužili záda. O kousek, ale ten kousek už způsobuje, že je mi velkej..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8067
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Menší batoh (25-35 litrů)

Příspěvekod apuka » úte lis 15, 2022 14:27

To je presne ukazka duvodu, proc bych se nechtel vyjadrovat k aktualnim modelum na zaklade zkusenosti se starsimi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Menší batoh (25-35 litrů)

Příspěvekod Quido » úte lis 15, 2022 19:57

Etheric píše:Lowe Alpine už mi nesedí, bo prodloužili záda. O kousek, ale ten kousek už způsobuje, že je mi velkej..

Pro mne dobra zprava - mam to presne naopak :prayer: :supz:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

PředchozíDalší

Zpět na Batohy