Vydrží zádový systém na suché zipy větší dlouhodobou zátěž?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Vydrží zádový systém na suché zipy větší dlouhodobou zátěž?

Příspěvekod Pudloo » stř bře 23, 2022 9:01

Ahoj

Máte zkušenosti s těžkými batohy (>25 kg), které mají posuvný zádový systém na suché zipy? Co to udělá po čase? nějak k tomu nemám důvěru.
Pudloo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte bře 26, 2019 10:47

Re: Vydrží zádový systém na suché zipy větší dlouhodobou zát

Příspěvekod apuka » stř bře 23, 2022 9:19

Ten zadovy system skoro jiste vydrzi. Ta vaha neni na tech suchych zipech - hlavni cast je na bedernim popruhu a ramenni popruhy sedi na Tvou ramenou, navic by mely byt k batohu pripevnene pres balancni popruhy. Do Tvych zad se ta vaha prakticky skoro neprenasi, kdyz neco, tak to jde do tech balancnich popruhu.

Pokud se neceho muzes bat, tak je to caste prenastavovani, tj. rozpojeni a znovuspojeni suchych zipu. Ale kdyz batoh pouziva jeden clovek, tak by se to melo nastavit jednou, samozrejme s pripadnymi nekolika malo korekcemi zpocatku. Potom se uz koriguji popruhy pres balancni popruhy, na suchym zipem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vydrží zádový systém na suché zipy větší dlouhodobou zát

Příspěvekod mike » stř bře 23, 2022 16:14

Mam Deuter stary asi tak 18 let. Zadovy system jsem nastavil na zacatku, pak ho behem prvniho roku trochu dotahnul, jelikoz to vrzalo, a od te doby jsem na to nesahnul. Chodil jsem s nim po horach, kde mel maximalne tak 20 kilo, pak jsem si poridil lehci a v tomhle uz nosim akorat nakupy, ktere ovsem maji pres 20 kilo, maximalne tak tech 25. Naprosto zadny problem se suchym zipem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vydrží zádový systém na suché zipy větší dlouhodobou zát

Příspěvekod Bertik V. » stř bře 23, 2022 20:29

Pudloo: Dnes ti ten ruksak chcípne spíš tak na použitém materiálu, náchylných místech nebo se prodře tam kde se dostává materiál do kolize např. s přezkama nebo pokud to položíš někde na kámen. To ten suchý zip se na tebe bude smát v plném zdraví i když bude ruksak na sra.čku :lol:
Bertik V.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: sob dub 17, 2010 9:49

Re: Vydrží zádový systém na suché zipy větší dlouhodobou zát

Příspěvekod Pudloo » ned bře 27, 2022 13:41

Bertik V. píše:Pudloo: Dnes ti ten ruksak chcípne spíš tak na použitém materiálu, náchylných místech nebo se prodře tam kde se dostává materiál do kolize např. s přezkama nebo pokud to položíš někde na kámen. To ten suchý zip se na tebe bude smát v plném zdraví i když bude ruksak na sra.čku :lol:


to jsou dneska tak mizerný materiály? Můj Treksport Patagonia po 30 letech odřený není, natož aby se něco páralo.
Pudloo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte bře 26, 2019 10:47

Re: Vydrží zádový systém na suché zipy větší dlouhodobou zát

Příspěvekod Bertik V. » ned bře 27, 2022 21:29

Nemyslel jsem tím přímo kvalitu materiálů ale životnost toho sucháče. Co se týká kvality atd. tak si pročti tohle fórum, je tu toho o tom hodně.
Co se týká materiálů tak dnes se na výdrž nehraje. Dnes jde o to aby to bylo light, to co má jeden výrobce musí mít za chvíli i ostatní a v neposlední řadě je ekologie. Tj. recyklované materiály atd. To je jako se vším ostatním. Nevím jestli je lepší mít věc z recyklovaného k přírodě šetrnějšího materiálu kterou stejně hodím do popelnice v polovině životnosti té "neekologické" z festovního materiálu. Nepočítám do toho ještě ceny za jaké se prodává.
Bertik V.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: sob dub 17, 2010 9:49

Re: Vydrží zádový systém na suché zipy větší dlouhodobou zát

Příspěvekod mike » pon bře 28, 2022 1:47

Mas nejaky duvod si myslet, ze recyklovane materialy vydrzi vyznamne (nebo vubec) min, nez nerecyklovane? Mne tohle marketingove vytezovani (pseudo)ekologie taky stve, ale netusim, jestli to ma i nejaky negativni vliv na zivotnost nebo vlastnosti materialu. Peklo jsou treba "ekologicke" impregnace, ktere neimpregnuji a jeste nadelaji fleky.

Light je spravne. Je nesmysl tahat na zadech o par kilo vic jen proto, aby to misto 15 let vydrzelo 30 (kdo to potrebuje?).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vydrží zádový systém na suché zipy větší dlouhodobou zát

Příspěvekod apuka » pon bře 28, 2022 8:25

mike píše:Mas nejaky duvod si myslet, ze recyklovane materialy vydrzi vyznamne (nebo vubec) min, nez nerecyklovane? Mne tohle marketingove vytezovani (pseudo)ekologie taky stve, ale netusim, jestli to ma i nejaky negativni vliv na zivotnost nebo vlastnosti materialu.
Minimalne v recyklovanych surovinach je nejake male mnozstvi znecisteni, ktere muze mirne ovlivnit vlastnosti. Nakolik a jak, to netusim. Ale pred par lety jsem nekde zahledl clanek, ktery pojednaval o tomto problemu, ze vyrobci o tom vedi, ale nedokazou to znecisteni plne odstranit.

Kazdopadne ale kdyz srovnam nektere vlastnosti veci podle nazvu a slozeni ze stejneho materialu (krome privlastku X% Recycled), tak vnimatelne rozdily tam jsou. Ale vzhledem k tomu, ze se to nejvice tyka veci z PES, napr. flisek nebo izolaci, tak je tezke rict, jestli je to recyklatem nebo zmenou vyrobnich technologii nebo necim jinym (staci spomenout, ze moje flisky jsou z materialu Polartec...).

Abys to mohl sam trocha posoudit, tak typicky priklad je Primaloft. Silver Eco ma ted (!) clo vyrazne nizsi nez mel ne-Eco, stejne tak Black. (Pri ohlaseni, ze prechazeji na Eco verze clo puvodne zustalo, zmenilo se to jen v tichosti.) Gold ma sice papirove stale stejne jako predtim, zato se staci podivat na BPL forum a najdes tam hodne zkusenosti lidi, ze maji stejnou bundu se starsim Goldem a novejsim (tj. vice Eco) a ztrata loftu je vyrazne vyssi u novejsich. Jeste vice je to videt mezi PL One a PL Gold Eco (i kdyz ne vzdy je tam to Eco uvedene, tak v soucasnosti je kazdy PL z recyklatu, minimalne z velke casti).

Ale, jak rikam - nemusi to nutne byt zpusobene recyklaty.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vydrží zádový systém na suché zipy větší dlouhodobou zát

Příspěvekod Bertik V. » pon bře 28, 2022 17:46

A ještě co té recyklace týká, tak existuje nějáká služba kde tedy odevzdám produkt z recyklovaného materiálu opět k recyklaci a dostanu za něj produkt nový byť se sebemenší slevou? Na druhé straně dnes existuje spousta výrobců kteří nabízí i pozáruční servis. U některých je to jednoduché u některých to prodejci neumí a ani nechtějí. Pro mě je daleko ekologičtější si věci s kterýma jsem spokojený si nechat opravit byť by měli sloužit dalších pět let.
Bertik V.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: sob dub 17, 2010 9:49

Re: Vydrží zádový systém na suché zipy větší dlouhodobou zát

Příspěvekod lojzmen » stř bře 30, 2022 23:05

mike píše:Mas nejaky duvod si myslet, ze recyklovane materialy vydrzi vyznamne (nebo vubec) min, nez nerecyklovane? ....


Někde jsem četl, že zpracováním plastu při recyklaci (třeba jen prosté přetavení a lisování) se zkracují vlákna vzniklá při primární polymerizaci.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Vydrží zádový systém na suché zipy větší dlouhodobou zát

Příspěvekod Bertik V. » pon dub 4, 2022 10:41

Vrátím se trochu zpět k tématu. Někteří výrobci používají trochu jiný systém nastavení, kde mají místo sucháče klasickou plastovou sponku viz: https://www.globetrotter.de/fjaellraeve ... id=1&pid=5 plus místo klasických hliníkových výztuh dřevěné.
Nemá někdo zkušenosti jakou mají ty plastové spony životnost v porovnání se suchým zipem a také co snesou ty dřevěné výztuhy. Někde se to tu řešilo ale to téma sem jaksi nenašel. Tak trochu mě zaujal Fjallraven Keb 52.
Bertik V.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: sob dub 17, 2010 9:49


Zpět na Batohy