Nový batoh - 50 - 75l

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod mike » ned říj 8, 2017 2:06

A pritom zrovna tenhle tyden je tak hnusne, ze by si to u nas uzit mohl :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod mike » ned říj 8, 2017 2:15

remy77 píše:Ale najdi si v Alpach alebo niekde inde v horach turu hoci len na vikend, kde budes mat pasaze s obtiaznostou ll. UIAA alebo B/C feraty a potom napis ako sa islo so 4-kilovym batohom a stanom.

Klidne i bez lezeckych pasazi. Staci normalni znacena stezka v Alpach se prevysenim aspon 1500 m denne, ktera pujde pres 2500 m.

Driv jsem na to nosil dvoukilovy Deuter. Mel maximalne tak 17 kilo. Ted jsem ho degradoval na prepravni a obcas v nem nosim 20 - 25 kilo. Sedi a vzdycky sedel dobre, ale s touhle zatezi si nedovedu predstavit, ze bych s nim prosel to, co driv. Ani ne tak kvuli tomu, ze bych to musel vytahnout nahoru, ale kvuli balancu, tohle uz je proste moc a poznam to i kdyz jdu do schodu. Po horske stezce clovek slape z kamene na kamen, vyrovnava nerovnosti, aniz by to vnimal, ale s takovym monstrem uz to vnimat sakra bude.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » ned říj 8, 2017 8:43

2 kg Deuter...? Ten byl nějak vykuchanej ne? ;)

1500 m za den není tolik - k tomu ani nemusíš do Alp to udělám i v Cuillin hills ;) - jen bokem - 1500 m nastoupam na ziletce velmi rychle cca 1,5 hodiny - profíci umí třeba Mont Ventoux za 55 minut tam je 1700m - ver tomu ze v i v čase dvou hodin to bolí sakra víc než to šlapat pěšky s 20kg batohem kor když na to mas celej den. A Jo v Alpách sem chodil ty 3-3,5.

Ten balanc si trefil dobře - respektive to je to proč bych s tím nějaké nebezpečné nebo náročné úzké úseky nechodil.
Je to dost ale na druhou stranu je dost lidi co nosí víc. A pokud člověk trochu pohleda i zde na foru sou lidi co těch 20-25 nosí. Taky jde o to jakou mas postavu - proste pro drobného 170cm 65kg chlapa je 20kg trochu něco jiného než pro 190cm 100kg osvaleneho pořízka. Což je třeba kamos v UK a nosí i 30kg. Já mám 186cm s 90kg a s 20kg opravdu nemám problém.
Tím neříkám ze nosit 10kg by nebylo fajn, jen ne na úkor něčeho co mne dle vlastních zkušeností omezuje.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod fps » ned říj 8, 2017 8:57

Michal82 píše:Materiál podlahy 30D místo 100D co mám to bych na podloží s krovisky nemohl postavit.

já mám naspáno v MSR Hubba který má podlážku 30D bez footprintu cca 200 nocí, a žádný problém z odolnosti, takže nevidím důvod k tomu mít podlážku 100D
Michal82 píše:víc místa

v MSR Hubba a v MSR Access 1 je stejně místa
Michal82 píše:Tím neříkám ze nosit 10kg by nebylo fajn, jen ne na úkor něčeho co mne dle vlastních zkušeností omezuje.

v čem tě to omezuje? mě tedy omezuje v pohybu velká dvacetikilová (a víc) almara na zádech
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » ned říj 8, 2017 11:10

fps - já myslel Access 2 - 1 je úplně prťavá.
Stavíš tu 30D na křoví nebo na trávě a skále a sněhu?
Jak dlouho ten stan mas? A na jak dlouho ho ještě planujes?
V čem mě to omezuje?
Vždyť to je pořád dokola - u stanu v tom ze ty varianty co zde zminujete nejsou stany co se daji stavět v dešti aby zůstal suchej - stany nejsou do větru nad 100km/h a to mám často výrazně víc - třeba Hubba je tak do 50 max.
A velký rozdíl je spát potom v takových stanech při takovém větru - tedy orkán/hurikán - 3 prutový stan se silnými tyčemi které se tolik neohnou a tropiko je kotveno na 22 místech a odstup tropika od vnitřního stanu je výrazně větší - nebo 1 prutová konstrukce se slabou tyčí která se ohýbá na hranici zlomení a steny ti díky menšímu počtu kotvících bodů a dělení tyčí na velké plochy plácají sem tam a ve stanu je řev jak když startuje letadlo a pleská ti to přes obličej.
Batoh - žádný lehký batoh mi nenabídl pohodlí s 20kg - pohodlne sou do 15 jak BD který mám tak ty co sem zkoušel - Osprey Aether 2,3kg , Xenith (byl lepší jak Aether), Fjallraven Abisko 2,4kg, něco od Milletu z hlavy už nevím
Těžší batohy jako Lowe Alpine Cerro Tore 3kg, Deuter AirContakt 3,3kg - ten byl po Kajce nejlepší - na tom byli již lip ale i tak to byl rozdíl - nejvíc se blížil ten Deuter ale osobně se mi jejich batohy proste nějak nelíbí - osobní preference.

Ten batoh není zas tak velkej a hlavně mě nijak nenutí se předklánět a vyrovnávat tak těžiště.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod wawrik » ned říj 8, 2017 11:24

Mi to fakt nedá - pri orkáne alebo hurikáne spí v stane iba kokot. Dámy prepáčia. Normálny človek sa takou možnosťou vôbec nezaoberá.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » ned říj 8, 2017 12:07

wawrik - ukoncime to - TAK JSEM KOKOT ;)
Proste mám trochu jiné pojetí toho co sou pro mne náročné podmínky a od toho požadavky na vybavení.
Kdybych chodil v podmínkách jako většina zde tak taky přejdu na lehčí výbavu.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod remy77 » ned říj 8, 2017 12:32

Pri jednej vikendovke vzal wawrik anemometer a skusali sme merat rychlost vetra na hrebeni. Pri cca 80-90 km/h bol uz dost velky problem chodit. Cize len tolko k realite fungovania v nejakom orkane.

Chapem, ze na nosenie 25, 30 kg alebo aj viac je potrebne mat batoh, ktory to zvlada komfortne. Ak by som bol nejaky vyskumnik, filmar, polarnik a pod., ktory potrebuje odniest kvantum techniky, zariadenia, veci, beriem tiez pancierovy deuter alebo hoci kajku. Ak by som isiel v zime cez Bajkal alebo za polarny kruh, vzal by som Staiku a kotvil hoc na ladovcovych skrutkach.

Ale nepochopim vlacit 4 kilovy stan lebo sam potrebujem miesto pre dvoch a aby vydrzal v orkane (v ktorom si nevien predstavit pohyb) a 3,5 kg batoh aby som to odvliekol, je mimo mojej logiky...
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod apuka » ned říj 8, 2017 12:52

Ja jsem sice nekde vedle tvrdil a tvrdim, ze se da s velkymi obtizemi posouvat (chuzi bych to ani nenazval) i ve vetru 100km, kdyz to trochu umis. A taky si myslim, ze se najdou lidi, kteri ve stanu jsou (spankem bych to taky nenazval) i pri takovem vetru, ale to byl ten stan postaveny pri mnohem mensim (vyskove tabory v Himalajich, Aconcagua s Viento Blancem, ...) . Pri 100km neverim, ze by nekdo byl schopen stan postavit, je s tim hodne velky problem uz i pri 50-60km. A kdyz v tom stanu spis sam, tj. zatizis jej jen malo, tak to musis sakramentsky dobre a pevne ukotvit (zase jeste pred vetrem), aby neuletel klidne i s Tebou.
Pokud si dobre spominam, psal jsi, ze zvyknes taborit na jednom miste a spis tam dele. V tom pripade bych ten vitr"bral", ale protoze jsem jej uz zazil, vim, ze pokud bys byl venku dal od nej, do/ke stanu se v nem s nejvetsi pravdepodobnosti nedostanes, navic bez zatizeni by dlouho na miste nevydrzel, i kdybys jej "bezne" ukotvil. Jasne, par takovych narazu asi jo, ale urcite ne soustavny, asi ani casto opakovany ne.
Zase podle vseho je pravda, ze "bezne" vetruodolne stany by se znicili mnohem drive.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16607
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod fps » ned říj 8, 2017 13:07

Michal82 píše:fps - já myslel Access 2 - 1 je úplně prťavá.

já jsem zkoušel i Access 1, a i na mích cca 195 cm je plně dostačující, určitě není prťaví tak jako některý jiný UL stany

Michal82 píše:Stavíš tu 30D na křoví nebo na trávě a skále a sněhu?
Jak dlouho ten stan mas? A na jak dlouho ho ještě planujes?

stavím tam kde je místo a rovina na stan, ale na křoví jsem stan ještě nestavěl, jaksi k tomu nevidím žádný důvod, vždy se najde ňáké normální místo na stan, a to třeba i v Alpách nebo Tatrách

Michal82 píše:Jak dlouho ten stan mas? A na jak dlouho ho ještě planujes?

mám ho šestým rokem, a jelikož je stále bez závad, a jsem si na něj hodně zvyk, tak se mi ňák nechce kupovat jiný, ale když se objevil MSR Access 1, tak o jeho koupi uvažuji, ale bylo by mí líto se případně zbavit MSR Hubba, takže stále váhám

Michal82 píše:u stanu v tom ze ty varianty co zde zminujete nejsou stany co se daji stavět v dešti aby zůstal suchej

a to si vzal kde, je jsem MSR Hubba stavěl mnohokrát v dešti nebo při sněžení, a nevidím v tom problém, úplně stačí na začátku stavění stanu přehodit tropiko přes vnitřní stan, a tak stan stavět, samo že ňáké mokro nebo sníh se dovnitř dostane, ale to po dostavění otřu

Michal82 píše:A velký rozdíl je spát potom v takových stanech při takovém větru - tedy orkán/hurikán - 3 prutový stan se silnými tyčemi které se tolik neohnou a tropiko je kotveno na 22 místech a odstup tropika od vnitřního stanu je výrazně větší - nebo 1 prutová konstrukce se slabou tyčí která se ohýbá na hranici zlomení a steny ti díky menšímu počtu kotvících bodů a dělení tyčí na velké plochy plácají sem tam a ve stanu je řev jak když startuje letadlo a pleská ti to přes obličej.

tak tohle jsem ještě nezažil, a to jezdím na těžko do přírody přes 30 let, když hodně fouká, tak si najdu místu kde to není tak hrozné, a nebo si případně udělám větrolam či se zahrabu do sněhu, ale tohle se mi stalo jen párkrát, takže nevidím důvod tahat čtyřkiloví (čí více) expediční stan, expediční stan bych vzal třeba na osmitisícovky, a nebo na jižní a severní pol, ale jinak je expediční stan předimenzovaný

Michal82 píše:žádný lehký batoh mi nenabídl pohodlí s 20kg - pohodlne sou do 15

tak to mě ani žádný těžký batoh nenabídl pohodlí s 20 kg a víc, dle mě je zbytečné tahat cele dny na zádech víc jak cca 15 kg, by mě docela zajímalo co vše sebou taháš že máš batoh tak těžký? určitě by se dalo na váze vybavení zapracovat, a nebylo by to žádný UL, tady je co vozím já za vybavení, ale už je to trochu staršího data, to budu muset zase aktualizovat
Naposledy upravil fps dne ned říj 8, 2017 13:12, celkově upraveno 1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » ned říj 8, 2017 13:08

Tak on ten orkán netrvá měsíc - proste když už to není k tomu postavis stan, zalezes a druhy den nebo až to přejde dle situace pokracujes dal. Ale ten stan to proste musí vydržet a ty musíš vědět ze to v klidu vydrží jinak budeš celou noc stresovat jestli ti nepraskne tyčka nebo se neroztrhá tropiko a td. A v tom je to kouzlo takových stanu. A Staika zas není takové monstrum - jak jsem psal, řada lidí nosí stany jako Tarra 4,3kg Saivo 5,3kg Saitaris 6,6kg - na severu to jsou dost časté stany nebo oblíbené tunely jako Keron GT 4,9kg je to proste jen o tom ze zde většina lidi do takových podmínek nechodí a tak jim stačí 1,5-2,5kg stan třeba s 1 tyckou. Staiku nemám jen pro prostor ale pro tu odolnost - jednomistny stan se v této kategorii nevyrábí. A lehčí Allak 3,3kg nemá silne tyče - tropiko a td by ještě šlo - a když nahradis tyče stojí to víc jak Staika která je trochu prostornejsi a pevnější a váha půjde nahoru takže už to nebude zas takový rozdíl. Proto rovnou Black série - a ano i ve dvou sem ho používal.

Zrovna tak ten batoh - když ho potřebuješ naložit tak ho naložis a je to pohodlne - a když do nej dam jen 10-15kg tak je to proste pocitově velmi lehké a stále pohodlnější než u starého batohu co sem měl.

Hele už to opravdu nereste - myslím ze rada lidi koupila batohy jako Deuter, jako třeba ten Cerro Torre od LA a td - tedy batohy v tomto objemu cca 3kg a více.
A 3,3kg u Kajky v 75l mi proto neprijde jako nějaký úlet kor když nabídne odolnost a perfektní zadovej systém.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod dudy » ned říj 8, 2017 16:01

Já chci vidět stan, co vydrží orkán/hurikán.
A chci vidět borce, co ho v tom postaví.
Normálně se lidi kliděj do sklepa, no a někteří vyráží na stanovačku.
](*,)
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3966
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » ned říj 8, 2017 16:19

Každý H je testovany tak ze ho postavis v dešti/sněhu v rukavicich a ve větru 90km/h.
Jde to postavit v pohodě.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Pierre111 » ned říj 8, 2017 16:33

Me zase teda trochu zarazilo tech 1500 vyskovych metru za 1,5hodiny. :) To jako jdes s turistickou vybavou nebo jako bezec ? Prijde mi to celkem jako vrazedne tempo. Nebo to je za nejakych zvlast dobrych podminek.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » ned říj 8, 2017 17:07

Si to přečti znovu - já tam psal na žiletce. A že to bolí víc jak s 20kg batohem za den což je pohoda.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod apuka » ned říj 8, 2017 17:40

Michal82 píše:Každý H je testovany tak ze ho postavis v dešti/sněhu v rukavicich a ve větru 90km/h.
Jde to postavit v pohodě.

Promin, ze Te takto prudime, ale zajimalo by me, jak ho (ten stan) primo v 90 km vetru postavis?
Ja to vidim cca takto:
Hodis dolu na zem sam sebe (resp Te tam hodi vitr), pote batoh a snazis se jej hned zachytit, aby Ti jej neodfoukl vitr nekam do haje. OK, povede se. Rekneme (pro zjednoduseni), ze stan mas na boku v obalu a ne vevnitr bez. Odepnes jej a v momente se Ti jej snazi odfouknout vitr, ale Ty jej udrzis jednou rukou (druhou drzis batoh). OK, povede se. Treti rukou otevres obal, vitr se snazi vsechno z nej okamzite odvat - Ty ale podrzis ctvrtou rukou tropiko, patou tyce. OK, povede se. Treti rukou ted zavres obal a pomoci treti a pate poskladas tyce a nandas do tropika (ze ktere se nejakym zazrakem neudelal paraglid a neodletelo i s Tebou) a poskladas jej. Nejakou sestou vyberes koliky a sedmou je zatluces jako zpevneni (a zazrakem stale tropiko) zustava ve Tvych rukou a das pod nej batoh, obal i sebe. Ted konecne muzes vybrat vnitrni stan a postavit jej - pritom ale nepouzivanyma rukama jeste zevnitr drzis tropiko, aby neodletelo.... (a to jsem nepsal o tom, zes musel kolem sebe pobihat na ruzne strany, abys ukotveni udelal vsude).

Pokud mas jiny postup, prosim, popis jej. Mne by to fakt zajimalo, jak se to da udelat. Nezpomen pri 90 km/h vetru! Na dest ted zapomen, myslim, ze pri tom vetru na nej nebudes myslet ani setinu vteriny.

Si tak matne vybavuji, co se mnou a roztazenym tropikem Jurka v rukou udelal necekany mirny naraz vetru odhadem 30km/h na hrebeni v Norsku, jak jsem rano rozebiral stan a nepocital jsem, ze jsem na zavetrne strane tesne za hrebenem a chtel jsem odepnute tropiko hodit rozlozene na zem o tri kroky dal od stanu a ja blb jsem je udelal smerem ke hrebenu, cimz se tropiko v mych rukou ocitlo uz na vetrnem miste...No, bylo to pred 24-ti lety, byl jsem mlady, blby a nezkuseny, ale nektere zajimave zkusenosti se do pameti ukladaji docela hluboko. A ne, tropiko neodletelo ani mne neodfouklo, ale mel jsem co delat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16607
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod dudy » ned říj 8, 2017 18:31

Tady je stavba Soula ve větru 70 km/h (mě se zdá, že je to míň, protože takovej vichr už by bral i ty tyčky na trávě). Postaví to (nevím jestli tohle je pohoda), ale je to jen větrák na travičce u rybníka, ne celodenní fičák v horách.
Tady pak Akto ve větru 120 km/h kdy už párkrát leží na zemi. To je tak na holý přežití.
Jinak orkán je 118 km/h a výš.
Takže Akto orkán už nedá, protože se bortí konstrukce.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3966
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » ned říj 8, 2017 19:03

Přesně tak - proto jsem Akto nahradil Staikou - tedy 1 prut 9mm za 3 pruty 10,25mm - se silnějším materiálem a většími kolíky. Je to proste vyšší odolnější série, která je opravdu určena do takového počasí.
PS už ale i v RED sérii ty 3 prutové stany jako Soulo a Allak jsou samozrejmne odolnější než 1 prutové Akto - BLACK série je potom ještě jinde.

Tady je pěkný postup stavby ,,jen,, dvouprutoveho tunelu ve 112km/h

https://youtu.be/3eFAyKMz314
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod mike » ned říj 8, 2017 19:13

Michal82 píše:2 kg Deuter...? Ten byl nějak vykuchanej ne? ;)

Act-Lite. Nevidim zadny duvod kupovat tezsi a odolnejsi variantu. Tenhle uz mam asi 13 let a zabrat v horach dostaval slusne. Bezne jsem sjizdel snehove svahu po zadku a mel jsem ho na zadech, takze jsem z casti jel po nem. O odirani o skaly ani nemluve, proto mi tva snaha o maximalni vahu a odolnost prijde trochu smesna :)

Pierre111 píše:Me zase teda trochu zarazilo tech 1500 vyskovych metru za 1,5hodiny. :) To jako jdes s turistickou vybavou nebo jako bezec ? Prijde mi to celkem jako vrazedne tempo. Nebo to je za nejakych zvlast dobrych podminek.

Mam tu log od oodoowa, o ktery jsem si schvalne rekl, protoze je tam usek s asi 1100 m prevysenim bez hluchych useku po dobre stezce. Nastoupal 1080 m za 66 minut, coz dava temer tech 1500 za hodinu a pul (a on by tim tempem byl schopny pokracovat). Sel to v teniskach, nalehko a rikal, ze se snazil celkem slapat. No a jemu se tu vetsina z nas ani vzdalene neblizi :) Sel to prumernou rychlosti asi 16.4 m/min a ja jsem to kdysi davno, kdyz jsem byl jeste mlady a stihly, sel asi 11 m/min a to jsem zkousel jit, co to da.

Michal82 píše:Ten balanc si trefil dobře - respektive to je to proč bych s tím nějaké nebezpečné nebo náročné úzké úseky nechodil.

Jenze ja nepisu o nejakych nebezpecnych usecich, ale o normalnich znacenych stezkach ve vyssich polohach. Kdyz slapes z kamene na kamen, tak ten balanc musis udrzovat pri kazdem kroku a cim vetsi zatez, tim vic te to namaha. Ani o tom nemusis vedet, ale vecer to sakra poznas. Tady mas fotku znacene stezky v Italii (okolo 2800 m) a po tom bych s 20 a vice kily na zadech fakt jit nechtel (mel jsem asi 15).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » ned říj 8, 2017 19:42

Já chodím třeba tady v cuillin a s teskym batohem je to ok.
https://youtu.be/w-f7LmMGWuc
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod mike » ned říj 8, 2017 19:47

Kazdy sveho stesti strujcem :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Pierre111 » ned říj 8, 2017 20:50

Nevimco je ziletka :). A stejne je to podle me prepalene hebo nejaky extra specialni priklad, ktere jen tak mimochodem v popisu ruznych situacich vubec nesetris spis naopak. :). Naprikla ja sel z chaty Tschierva do sedla Prievlusa nebo jak se jmenuje priblizne 3:15 je to asi 3km a 900m prevyseni. Chvili jsem hledal cestu takze neco ztratil ale jinak jsem sel docela svizne. Nechci se tu hadat ale spis jen poukazat ze k popisu casto pouzivas extremni situace. Ja bych napriklad nikdy nechtel spat na krovi :).
Na druhou stranu ocekavej nejlepsi ale priprav se na nejhorsi. Takze nejakou rezervu ve vybave se vyplati mit. ;)
Skoda ze jsi nesehnal ten Klattermusen to je o dost zajimavejsi batoh.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Pierre111 » ned říj 8, 2017 20:57

S tim 20kg+ batohem i lezes jako je to na tom videu ? :D
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod slezacekm » ned říj 8, 2017 21:08

Pierre111 píše:Skoda ze jsi nesehnal ten Klattermusen to je o dost zajimavejsi batoh.

Kletrmyskin je proste technicky pytel. Mam doma Arvaker 60 coz je “odlehcena” verze Mjonera. Kdyby ty batohy tak desne nepreplacali, byly by jeste mnohem lepsi.
pritom by stacilo udelat jednodussi zadovy system a pro me jeste nejakou dostupnou vnejsi kapsu.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27


Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod slezacekm » ned říj 8, 2017 21:29

zkopíruji sem to, co jsem psal i pro Michal82 když vybíral mezi Mjönerem a Kajkou:

Nosný systém Klättermusen je složitý jak atomovka a první nastavení je na to vzít si půl dne dovolené. zase to ale mají vymyšlené tak, že to asi sedne každému. seřizuješ nejen nahoru dolů, ale i do stran. stejně tak bederák nohoru dolů a do stran. za jediné slabé místo považuji tu šňůrku, kterou přitahuješ batoh k zádům. na jejich produktovém videu (nevím zda u mjonera nebo arvakera) to mají natočené. prostě zatáhneš a zaaretuješ a pak ti ty šňůrky plandaji na hrudníku. samozřejmě by šly nějak zavázat nebo zkrátit (osobně je vážu k sobě na hrudníku). můj Arvaker 60 mi přijde relativně malý, pokud beru jenom objem toho pytle, zvenku se toho dá navěsit milion. nosím ho víceméně hlavně v zimě, tudíž spaní jídlo sněžnice na dva tři dny. váha cca 15 kg a pocitově v pohodě. odolnost vůči vodě je hodně dobrá, ale nepromokavé 100% to nebude.
batohy jsou vyrobené v Číně, šití mi přijde hodně pevné, nikde se nic nepáře. Materiál je dost odolný, ale podle mě hlavně proti protržení, nikoli tak proti prodření.bten materiál jsou vlastně takové kostičky (něco jako ripstop) a když se hodně tře, trochu začíná chlupatět. je to pro mě estetická záležitost, nijak mi to nevadí a nevypadá, že by to vadilo. nejnamáhanější místa jsou vyztužena kevlarem.
ty přídavné kapsy jsou krásný nápad, ale provedení není úplně nejlepší. snažím se mít batoh co nejjednodušší a nemít nic venku. navěšení kapes je jednoduché, ale zas se pak ztratí ta jednoduchost batohu. navíc cena těch kapes...používám hodně to vrchní upínání na karimatku nebo pohotovostní bundu. Arvaker nemá žádnou vnější pohotovostní kapsu (kromě jedná blbě dostupné za krkem). tím pádem pro všechno musíš dovnitř batohu (pokud nemáš ty kapsy).
pro mě je to přístup...dáme ti lodní pytel a uzpůsob si ho jak chceš. někomu to vyhovuje, někomu už méně. proto Klättermusen udělal ty nové řady batohů, u kterých trochu změnil zádový systém. je to taková kombinace jejich nosného systému pro velké a malé batohy (velké brutálně složité, malé hodně jednoduché).
člověk musí u balení více přemýšlet (prostě loďák), ale treba mjoner má i dolní komoru, čímž se to zjednodušší.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod wawrik » ned říj 8, 2017 21:36

Jo, tie voľné šnúrky dosť vadili aj mne :D Arvarker má tiež nejaký systém na nastavenie šírky medzi popruhmi? To mi u Mjölneru prišlo ako dosť dobrý nápad.

Nepoznám úplne to príslušenstvo, čo môžeš navešať na bágel... Nemajú tam niečo také, do čoho sa vlezie litrová termoska a vedel by som to nejako prispôsobiť na iný batoh (Crux AK57)?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod dudy » ned říj 8, 2017 21:37

Pierre111 píše:Nevimco je ziletka


Silniční kolo.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3966
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod dudy » ned říj 8, 2017 21:41

slezacekm píše:...tudíž spaní jídlo sněžnice na dva tři dny...


Bereš na dva tři dny víc sněžnic než na vodpoledne a míň než na tejden?
:twisted:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3966
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod slezacekm » ned říj 8, 2017 21:45

wawrik píše:Jo, tie voľné šnúrky dosť vadili aj mne :D Arvarker má tiež nejaký systém na nastavenie šírky medzi popruhmi? To mi u Mjölneru prišlo ako dosť dobrý nápad.

Nepoznám úplne to príslušenstvo, čo môžeš navešať na bágel... Nemajú tam niečo také, do čoho sa vlezie litrová termoska a vedel by som to nejako prispôsobiť na iný batoh (Crux AK57)?


kazdy ramenni popruh se steluje samostatne, clovek si to muze krasne nastavit podle zad.
v ramci toho prislusenstvi by to musela asi byt ta jejich bocni kapsa nebo primo drzak na termosku (ten mi ale prijde dost maly). co zkusit nejaky bezny drzak na termosku napr. v Decathlonu jsme videl.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

PředchozíDalší

Zpět na Batohy