Nový batoh - 50 - 75l

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod mike » úte črc 26, 2016 17:07

Slouceno. Kazdy den si nekdo udela konto a okamzite zalozi zbytecne vlakno ](*,)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod kleris » čtv srp 4, 2016 12:39

Ahoj všichni,
vybírám nový batoh na cca 7 denní túry. Před tím jsem měla půjčenou od Treksportu Tatran4 60 a spokojenost.

Rozhoduji se mezi těmito:
OSPREY Kestrel 58 (2015) http://www.rockpoint.cz/batoh-osprey-kestrel-58-2015-/pOSP21030064-2/
Lowe Alpine Cholatse II 65:75 nebo 50:60
http://eshop.lowealpine.cz/velke-batohy/cholatse-ii-6575-2143

Vybírala jsem akční zlevněné batohy osvědčených značek, jsem studentka a můžu jít tak max do 3500,-.
Máte někdo zkušenost s uvedenými modely? Oba mi sedí naložené dobře. Jen by mě zajímali Vaše poznatky. Díky moc.
kleris
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv srp 4, 2016 12:17

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Mawenzi » čtv srp 4, 2016 13:31

oboji to sou osvedceny znacky, kestrel tu pouziva dost lidi k jejich spokojenosti, lowe alpine taky. za me bych rekla hodit si korunou nebo si vzit levnejsi... pripadne zvazit veci jako pocet kapes ve viku/velikost kapes na bederaku/resenej vstup/ruzny poutka - a vybirat podle toho, co mi vic vyhovuje. Nekdo chce hodne kapes tak vzit ten, co jich ma vic, jinej chce maximalne jednu ve viku, podle reseni vstupu do batohu, podle moznosti oddlelit/neoddelit komory - zkus se zamyslet, ktery vlastnosti od batohu opravdu chces a na kterych ti nezalezi a podivat se, kterej jich vic splnuje?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9378
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod fps » čtv srp 4, 2016 14:52

kleris@
je celkem jedno který koupíš, oboje to jsou osvědčené značky, jde jenom o to aby ti seděl, a měl vše co požaduješ, ještě se můžeš kouknou na další osvědčené značka Deuter, Gregory, Vaude
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod kleris » čtv srp 4, 2016 14:59

Mawenzi píše:oboji to sou osvedceny znacky, kestrel tu pouziva dost lidi k jejich spokojenosti, lowe alpine taky. za me bych rekla hodit si korunou nebo si vzit levnejsi... pripadne zvazit veci jako pocet kapes ve viku/velikost kapes na bederaku/resenej vstup/ruzny poutka - a vybirat podle toho, co mi vic vyhovuje. Nekdo chce hodne kapes tak vzit ten, co jich ma vic, jinej chce maximalne jednu ve viku, podle reseni vstupu do batohu, podle moznosti oddlelit/neoddelit komory - zkus se zamyslet, ktery vlastnosti od batohu opravdu chces a na kterych ti nezalezi a podivat se, kterej jich vic splnuje?


Teda to je rychlost! :) Moc děkuji za vyčerpávající odpověď.
kleris
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv srp 4, 2016 12:17

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod kleris » čtv srp 4, 2016 15:02

fps píše:kleris@
je celkem jedno který koupíš, oboje to jsou osvědčené značky, jde jenom o to aby ti seděl, a měl vše co požaduješ, ještě se můžeš kouknou na další osvědčené značka Deuter, Gregory, Vaude


Díky! Deutera už jednoho doma mám na kratší výšlapy a je super. Každopádně ta cena a možná i trochu větší hmotnost mě teď odrazuje. Na Gregory a Vaude jsem koukala též, ale asi to nebyla láska na první pohled. :)
kleris
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv srp 4, 2016 12:17

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Veverka » pon srp 8, 2016 11:49

Ahoj všem,
vidím, že více lidí aktuálně váhá mezi podobnými batohy, jako já.
Mám mezi favority Lowe Alpine Diran: http://bit.ly/2b7OFMc
a Lowe Alpine Cholatse: http://bit.ly/2b7bOg3
Cholatse má jen 1,65 kg, což mě trochu znejisťuje, zda má nosný systém skutečně ideální na několikadenní nošení větší zátěže. Deset let jsem nosila Doldy TravelX, která se mnou prošla spoustu zemí a hor, nosila se vcelku dobře, ale měla masivnější konstrukci. Jelikož mám ale 158 cm, přeci jen by mi nižší váha krosny pomohla, na druhou stranu potřebuju, aby byla vhodná na několikadenní túry, týdenní cestování a měla dobrý a pohodlný váhový systém.
Máte někdo s výše uvedenými zkušenost? Budu vděčná za jakékoli tipy! Díky!
Veverka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon srp 8, 2016 10:37

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 8, 2016 12:19

veverka nizsi vahy je vetsinou dosazeno jinym materialem batohu - misto cordury a podobne sou pouzity lehci materialy. Vetsinou sou teda i min odolny, coz znamena ze nevydrzi 20 let ale treba jen 10, ale nebala bych se toho, ze nizsi vaha se projevi negativne treba v tom, jak to sedi na zadech... vetsinou modernejsi/lehci/drazsi materialy u osvedcenych znacek nejsou duvod k obavam o pohodlnost ci nosnost.

lowe alpine je obecne velmi dobra koupe, pokud ti dobre sedi ten batoh nalozenej, udelas si sama predstavu co zada/bederak a tak...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9378
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod daew » pon srp 8, 2016 18:55

Zdravím všechny, tak po dlouhém pročítání jsem dospěl k rozhodování mezi dvěma batohy Osprey Kestrel 58 a Lowe Alpin Airzone 45:55. Potřebuji ho již na příští týden na 4 denní přechod Taur po chatách. Přikláním se spíš k tomu Ospreyi, ale u toho LA mne láká asi větší odvětrávání - dost se potím. Četl jsem, že toho Kestrela tu má mnoho lidí, jak větrá? A teď jsem se díval, že toho Kestrela mají v Rocpointu s 30% slevou! Dík David.
daew
nováček
nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř říj 8, 2014 12:01

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 8, 2016 19:49

nikdy nebude kestrel vetrat jako bagl se sitkou nebo jinak resenyma zadama. ja mam zasadne triko i zada dycky durch.

ps: vsimla sem si na novych kestrelech, ze maj spodni stahovaci popruh ne pres kapsu ale uplne dole. Je to pak vubec k necemu dobry? kdyz navic nemaj stahovani jeste v prostred... ? pak se z toho neda ani udelat velkej bagl nalozenej malo vecma aby se vsechno nevypoulilo ve stredu...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9378
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod daew » stř srp 10, 2016 4:45

tak jsem se nakonec rozhodl pro LA airzone 45:55 Trek+, nevšiml jsem si, že ten Kestrel se slevou v Rockáči je ta nová verze, co tu někdo pomlouval....
daew
nováček
nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř říj 8, 2014 12:01

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod fps » stř srp 10, 2016 12:57

jaképak pomlouvání, mně se jenom ty nové při prvním obhlédnuti moc nelíbí (mam starý), ale někdy první pohled klame, a v reálu to může být úplně jiné, přeci jenom Osprey dělá kvalitní batohy už hodně dlouho
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod daew » stř srp 10, 2016 18:22

však jsem to "pomlouvání" tak myslel, ten Kestrel jsem v reálu neviděl a nezkoušel, jen jsem na ten starý typ četl dobré recenze a myslel jsem si, že je v Rockpointu starý typ za 2990 a nový za 4600, jak to tak bývá a pak jsem dokoukl a je to opačně, takže nový typ nebude o polovinu levnější pro nic za nic, jak píšeš, a ten LA trek+ jsem prohlížel někde asi před 2 měsíci s tím, že je dost času a ono to nějak uteklo, takže jsem si ho musel objednat přes net - LA Airzone Trek+ 45:55 a zítra by měl být doma
daew
nováček
nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř říj 8, 2014 12:01

Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod FrantaKrajta » sob říj 1, 2016 17:37

Abych nezakladal zbytecne nove vlakno, hledam bagl okolo 60l a idealne 2kg, nejlepe klasicky s vrchnim a spodnim plnenim. Nosim bud starou velkou Gemmu nebo lehky tlumok, a ted hledam neco mezi. S normalnima zadama. Koukal i zkousel nekolik v prodejnach, Osprey, Lowe, atd. Ale u Osprey Aether mne odrazuje dratovy ram vedeny sitovinou okolo zad, prijde mi, ze to je recept na prodreni nekde v kleci, i kdyz jinak sedel pekne. Atomosy uz vubec, Lowe ma ten Axiom zadovy system uchyceny na kusu prisiteho plastu, coz mne take nenadchlo. Tatonku u nas nikde nevyzkousim, zbyva Deuter, sedel pekne, zpracovani vypadalo skvele, jen ta vaha. Nemate nejaky tip na podobny bagl okolo 2kg bez ospreyackych/lowe serepeticek co se akorat rozbijou, nejlip s klasickym plnenim (vrch, spodni), stahovakama po stranach i dole na karosku a normalnima zadama na zatez 20kg? Nechci nejaky lezecky bez pohodlnych zad. Zatim se klonim k tem Deuterum, ale radeji bych o fous lehci
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Příspěvekod budo » pát říj 7, 2016 5:17

Aether mám. Konstrukce drží dobře, nikdy se nic neprodrelo. Jen ten drát začal na pár místech od potu rezivet. Tak až se mi bude někdy v zimě chtít, vyndam ho a nechám v lanovkách opakovat a nakomaxitovat.

Dodám, že hodně zajímavý jsou bagly Osprey Exos. Prostor, variabilita, perfektní ergonomie a nizka hmotnost. Ten budu teď kupovat. 58l.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod PaKo » pát říj 7, 2016 5:34

Exos 58 mohu jen a jen doporušit
PaKo
 

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Guly » pát říj 7, 2016 6:00

Aj ja, ale len do 10 - 12 kg. Potom začne vadiť mäkký bederák a mäkké popruhy. A treba rátať aj s tým, že nízka hmotnosť je dôsledkom použitia slabších a menej odolných materiálov. Takže žiaden držiak to nie je a hrubšie používanie mu môže uškodiť. Že vydrží veľa rokov pri častom používaní, by som veľmi nespoliehal. Je to jednokomorák s vreckami len vo veku. Mám len 38l a také mám s jeho používaním skúsenosti. Inak je ako sen. Len 58 litrový batoh by som ja, na dlhé treky naťažko, radšej hľadal niečo pevnejšie určené na vyššiu záťaž. Ale zdôrazňujem to "ja"!
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod PaKo » pát říj 7, 2016 7:23

Tak špatně bych to neviděl, před jeho pořízením jsem si psal s někým z nalehko.com, snad nebude vadit, když to sem nakopčím:

Dobrý den/ahoj,záleží jaký model Osprey máš na mysli.My doporučujeme kromě batohů,které sami prodáváme od Osprey modely Exos a Talon.Já sám mám dlouho model Exos a Petr s ním šel PCT(4500km) a batohy se nám oběma osvědčily jak pohodlností,tak kvalitou zpracování,fičurama,tak i životností.Ale musíš brát v úvahu jak těžky náklad do něj nasypeš.Nad 15kg už tlačí ramenní popruhy i když batoh zvládne náklad i nad 20kg.Prostě důležité je nejdřív snížit základní hmotnost vybavení a batoh řešit až pak.


Takže pokud vydržel nonstop zápřah 4500km a ještě je i potom kladně hodnocen, neměl bych o výdrž strach. Jinak já mám od 9 (na konci) do 15kg (na začátku) a necítím se nějak nepohodlně, stačí v něm dobře rozložit váhu a utáhnout správně a dobře bederák a jde se jedna báseň (když jsem ho měl nově, měl jsem obojí špatně a to se silně projevovalo hlavně u těch ramen).

Co mi na začátku vadilo, byl jen přístup seshora, ale tak nějak jsem si zvykl a už mi to moc nepřijde. Jo a Exos v Lku má dokonce 61 litrů, zatímco v nejmenší verzi myslím 56 litrů ;)
PaKo
 

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod booze » pát říj 7, 2016 9:37

Jeste se podivej na batohy HAGLÖFS, Black Diamond.
Od Lowe Alpine model Cholatse. :supz:
A plne souhlasim, ze Axiom je slepa ulicka vyvoje LA. :vom:
btw taky by te nezabilo otestovat toto :-..
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Guly » pát říj 7, 2016 19:18

PaKo@
Ten Exos je pri 15 kg už nestabilný, ramenné popruhy a bederák to už len ťažko zvládajú a mňa režú už pri 12 kg. K tej trvanlivosti Ti odporúčam dať vedľa seba Exos a nejaký Deuter, požmoliť materiál v rukách a pochopíš, o čom ja píšem. Netvrdil som, že Exos je handra, iba že rozhodne držiak nie je. Mám ho a preto viem o čom hovorím a to mám len 38 l. Do 58 sa neubrániš nabaliť viac. Snáď z toho nebudeme robiť prestížny spor. Ja píšem len o svojich skúsenostiach, nevylučujem, že Tvoje budú iné.
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod FrantaKrajta » pát říj 7, 2016 19:55

U mne to nakonec to vyhrava Deuter, holt bude tezsi, ale sedel mi fajn aspon pri zkouseni v prodejne. Takze nejspis Aircontact 55+10, nebo (hodne mozna) o jednu vetsi. Ale zas na velke veci mam porad starickou 85ku uz ani nevim od ktereho zanikleho ceskeho vyrobce, co porad drzi...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod fps » sob říj 8, 2016 8:57

Guly píše:Aj ja, ale len do 10 - 12 kg. Potom začne vadiť mäkký bederák a mäkké popruhy.

já v Osprey Exos 48 nosím na začátku delšího výletu z jídlem, a nebo večer z vodou na táboření taky i cca 15kg, a žádný problém v tom nevidí, ba právě naopak, jak jsem napsal tady, tak "je to nejpohodlnější batoh co jsem kdy měl", a je to právě tím že má měkký bederák a ramenní popruhy
Guly píše:A treba rátať aj s tým, že nízka hmotnosť je dôsledkom použitia slabších a menej odolných materiálov. Takže žiaden držiak to nie je a hrubšie používanie mu môže uškodiť. Že vydrží veľa rokov pri častom používaní, by som veľmi nespoliehal.

dlouhodobou odolnost já ještě nemůže potvrdit ani vyvrátí, zatím jsem ho použil za pět měsíců 21 dni na těžko, ty si ho už ňák poškodil?
Guly píše:Ten Exos je pri 15 kg už nestabilný, ramenné popruhy a bederák to už len ťažko zvládajú a mňa režú už pri 12 kg.

to pak někde děláš chybu při nastavení či utažení popruhů, a nebo taky může být problém s kompatibilitou či velikosti, samotný bederák unese celou váhu batohu i 15kg, a když pořádně utáhneš popruhy které jsou nad ramenními popruhy, tak je Osprey Exos úplně stejně dobře stabilní jako kterýkoli jiný batoh co jsem kdy měl, jak jsem už psal, "je to nejpohodlnější batoh co jsem kdy měl"
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Guly » ned říj 9, 2016 4:06

Aj ja ho považujem za veľmi pohodlný. Nič mu nevytýkam. Len ťažko naložené sú mi osobne pohodlnejšie Deutery (stará futura 32, nová futura pro 42, stará futura vario 50 + 10 aj detský nosič Deuter comfort kid 3 čo je podobný nosný systém ako na aircontact).
Podobný názor odporúčanej použiteľnosti do 25 libier majú aj na
http://www.outdoorgearlab.com/Ultraligh ... ey-Exos-48

Rovnaké poznatky má aj editor Svetoutdoora cz v recenzii
http://www.svetoutdooru.cz/batohy-nosit ... y-exos-48/
Ja Exos nehaním, len upozorňujem na pre niekoho možný nedostatok!
Ešte som ho nepoškodil ako Ty Tallon, používam ho len naľahko na vychádzky. Predierať sa ním kosodrevinou a hustým neprerezaným lesom alebo krovím by som sa neodvážil. Každým Deuterom okrem Ac Lite som to už mnohokrát bez poškodenia absolvoval.
Exos je nadpriemerne pohodlný batoh a každému by som ho doporučil tiež, len so spomínanou výhradou a upozornením.
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Příspěvekod budo » ned říj 9, 2016 7:17

Guly pokud se takto vyjadřuje k Exosu, tak bude zřejmě rozdíl v tom, jak se kdo k báglu chováme. Já s ním nehazim, nevalim ho po zemi, nesedam si na něj, neodiram ho o skály. Životnost má velmi dobrou, jak to vidím u lidí, kteří se k báglu chovají stejně šetrně, jako já.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod FrantaKrajta » úte říj 11, 2016 23:18

tak asi nikdo snad neceka, ze lehky bagl se sitovejma zadama pripadne obdelnikovym dratovym ramem drzicim na sitovine a presahujicim zada (tj odkryty kazdemu oderu pri prodirani rosti) vydrzi stejne jako bagl z matrose s tezsi gramazi a schovanym x ramem. Asi je kazdy na neco jineho, na prodirani kosodrevinou bych
si asi sitovy Osprey nebral, celkem myslim pochopitelne. A protoze spousta "stezek" ji vede, tak jsem ho ani nekoupil. Ale proti chuti zadny disputat, na jine treky muze byt klidne uplne skvely. A o chovani k batohu to myslim az tak neni, nikdo ho schvalne nehazi po zemi ci nekutali ze svahu, ne? Proste kdyz se mas prodirat echtovnim kroviskem ci kosodrevinou, kde sice mela byt dle map cesta, ale asi jen pro srnky (typove balkan a vychod), tak preferujes neco pevnejsiho, ne? A kamkoliv kde nekufrujes a nekrosis zarostlym terenem ale po cestach muze byt lehoucky batoh naopak super.

tl;dr: Horses for courses...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod mike » stř říj 12, 2016 0:54

FrantaKrajta píše:A o chovani k batohu to myslim az tak neni, nikdo ho schvalne nehazi po zemi ci nekutali ze svahu, ne?

:-k proc ne?

(Potrebuju slezt obtizne misto. S batohem to nedam. Hodim batoh dolu a slezu za nim)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod PaKo » stř říj 12, 2016 5:58

Tak mi podle diskuze přijde, že ty kluky někdo na tom PCT odvezl autem, protože není možné, aby těch cca 4000km vydržel :) A nebo měli nějaké festovnější "víajpí" kusy :D
PaKo
 

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Chmeld4 » stř říj 12, 2016 7:45

Musíš tu diskuzi tady brát tak že to to tady lidé řeší "zbytečně" do extrému. Když půjdeš PCT tak budeš mít v báglu docela určitě nějakej ten provázek (niť, vlasec ... ) a jehlu, kterou defekt vyspravíš a batoh bude sloužit dál. Jinak se přikláním k budovi. Prostě si dávám trochu pozor a zbytečně své vybavení neprasím.
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod fps » stř říj 12, 2016 9:10

je to o tom jak se kdo k věcem chová, a kde je používá, já se k věcem chovám šetrně, a jsem turista, takže nepotřebuji batoh s horolezeckou odolností
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Mickie » stř říj 12, 2016 21:13

Ahoj,
OSPREY Atmos AG 65, OSPREY Aether 70
dokázal by mi někdo vysvětlit v čem se liší využití těchto baťohů? Máte osobní zkušenosti? Především s tím Atmosem, ten zádový systém vypadá dost zajímavě a i pěkně sedí, ale nezničí se po dvou trecích?
Mickie
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: pát lis 7, 2014 14:38

PředchozíDalší

Zpět na Batohy