Nový batoh - 50 - 75l

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod TomF » pát pro 21, 2018 10:12

Michale souhlasím, nové modely od Klattermusen nebrat. Ten původní byl hezkej, ale pro mě už možná moc velkej komín a radši bych vzal Arvaker. Ale to řešit nemusím, mám Kajku :wink:

I přidělávání věcí na Klattermusen není moc šikovně vyřešený. V tom mi přijde Savotta nejvychytanější. I když se mi mole vazba nelíbí vzhledově, tak je funkční a batoh se dá lehce nastavovat.

T.
TomF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: pon led 2, 2017 10:25

Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » pát pro 21, 2018 10:21

TomF - no je to škoda, že slevili z kvality.

Hele jelikož sem to pochopil tak že tobě by se případně ten JÄÄKÄRI líbil bez vrchniku asi víc, kdybys tedy někdy zvažoval něco jiného než Kajku, tak se koukni na

SÄRMÄ TST RP80
https://www.varusteleka.com/en/product/ ... pack/60736

Je to malosériovka vyráběná v Savottě.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » pát pro 21, 2018 10:23

V podstatě upravenej rám a pár detailů jinak bez vrchníku - ale tuším, že se dá možná dokoupit mají k tomu dost věcí.

Já ho zas mohu odepnout no ale proč ho platit když ho člověk nechce.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Miuan » pát pro 21, 2018 11:26

Michale sel bys s takovymhle batohem a vybavou co mas na nejaky nekolikamesicni trail jako je Pacific crest trail, Te Araroa a podobne? Jako vim zes o tom nikdy nemluvil a asi to v planu nemas, ale troufnul by sis na to s timhle?
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Pierre111 » pát pro 21, 2018 11:46

Samozřejmě, vždyť se na to dá přidělat i raketomet !!! :D
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » pát pro 21, 2018 12:33

Miuan - hele nevím.... upřímně? Asi ne.

Ale asi by to nebylo kvůli výbavě jako spíše kvůli lokalitě a stylu - mne tyhle provařený traily kde je to jak na Václaváku prostě nebaví.

Už sem to tu kdysi říkal měsíční akce sem dal - ale dávám prostě přednost tomu jít si kam se mi chce a jak se mi chce a ne jít po nějaké cestě s nějakým plánem. I proto dávám přednost detailní mapě pro volný terén jak sem teď psal zas v jiném vláknu.

Plus taky chodím chodivý terén tedy úseky bez lezení a td takže když vidím něco co není k tomu tak to prostě obejdu i když je to třeba den dva navíc....

Ale víš jednu věc trochu nechápu.
Jasně každý tu má výbavu 6-8 někdo možná 10-12 par lidi s 15-17kg.....?
Víš já se do těchto limitů taky vejdu - s Kajkou sem byl kolem 13kg. Zbytek té váhy je jídlo palivo, voda.

Nejde mi do hlavy jak to děláte ze na měsíční akci jdete třeba s batohem 13kg - tohle proste nechápu..... co dělám špatně ze moje ,,zásoby” váží třeba 15kg a vaše skoro nic :)

Napadá mne snad jen:

https://youtu.be/yfvEUanfb1U
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod TomF » pát pro 21, 2018 12:50

:lol: :lol: :lol:
Kde se taková jitrnice kupuje? Já bych jí potřeboval když tahám "zbytečně" 3kg těžký batoh... ](*,)
TomF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: pon led 2, 2017 10:25

Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » pát pro 21, 2018 15:18

Myslím, že u hostinského Pečínky ;)

Ne ne jako vážně, ještě sem nepřišel na to jak zařídit aby můj batoh vážil 12kg a byl v něm stan, spacak a td, vaření, náhradní oblečení a nějaká voda na den dva, palivo a jídlo na měsíc.

Ať se pose....u nechápu jak se dostat na takovou váhu ani s UL vybavením ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Pierre111 » pát pro 21, 2018 15:59

Jednoduše, pokud vím, tak tyhle lidi jídlo na měsíc nenosí. Plánují a doplňují jídlo po cestě. Automaticky to neznamená, že když jdu takový trek, tak nemůžu nikde zastavit a doplnit zásoby pokud je možnost. Jídlo na měsíc může vážit kolik ? Tak 15kg třeba ? O moc míň asi ne, ale klidně to může být o 5kg víc. Přičti k tomu svojí výbavu a 30kg bud velmi optimistický odhad ;).
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » pát pro 21, 2018 16:12

Pierre111 :) tak mě je to jasný to měla být ironie s tím, že nechápu jak se na tu váhu mohou dostat - je mi jasný že si ty zásoby nenesou - kdyby si je nesly musejí mít váhu batohu kolem 25kg i s lehoučkou výbavou.

Takže zde je ten důvod proč se zde lidi diví tomu proč někdo tahá až 30kg - to není tím, že mám těžší batoh nebo stan, je to tím že si prostě nesu vše sám od začátku do konce.

No - dostanu se i pod těch 15kg na těch zásobách ale je to vždy něco za něco.
Vybavení sem měl na 13kg - teď to bude 14kg.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod slezacekm » pát pro 21, 2018 17:08

Michal82 a TomF: jen detail ke Kletrmyskinu...souhlasim s tim, ze bomboroof batohy uz nedelaji, ale “neodolnost” materialu se tykala predchozi verze jejich batohu. napr. Ratatosk 1.0 (odolny kevlar cordura), Ratatosk 2.0 (material se trepi a nic moc), Ratatosk 3.0 soucasny se jednak dela ve verzi z kevlaru a klasicka verze ma opet jiny material. osobne mi prijde na omak mekci nez verze 2.0. je hladsi a osobne bych tusil, ze se nebude tolik trepit. dlouhodobejsi zkusenost ale zatim nemam.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » pát pro 21, 2018 17:41

slezacekm - hele už sem byl 2 v Praze si mohl Kajku už testovat - dej vědět protože potom pojedu zas fuč tak ať se už nějak srazíme.

Dělají teď ten MJOLNER nějak nebo ho už zarizly? Ten byl prave jen 1.0 kevlar a 2.0 eco - a to se dle recenzi co sem tehdy zjišťoval nesetkalo s nadšením a v každé recenzi to zminovali ze 1 je mnohem lepší.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod slezacekm » pát pro 21, 2018 18:28

Mjöner už nedělají, byl nahrazen "univerzálnějšími" batohy. Je to jak píšeš, verze 1.0 bývaly fajn, 2.0 už nic moc a materiál 3.0 je nyní...a na ten moc recenzí zatím není.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod oodoow » pát pro 21, 2018 19:43

Miuan píše:oodoow, to maji a vim o tom uz nejakou dobu, ale neni mi jasny jak to funguje. Ano je to dirkaty jako plastev, ale prece aby tam byl nejaky pruvan tak by tam mely byt nejake pruchozi vzduchove kanalky ne?.

Nevím no, já to kupovat nebudu, protože v zádech nosím takovou tu trojitou skládanou karimatku, na které pak i spím.
Podle těch ohlasů to funguje, ale zas jsou to ohlasy na jejich stránce, takže to je třeba brát s rezervou. Třeba to ten pot nějak nasává a vytlačuje někam pryč, jak psal apuka.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3092
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Miuan » pát pro 21, 2018 21:58

Michal82 píše:Ale víš jednu věc trochu nechápu.
Jasně každý tu má výbavu 6-8 někdo možná 10-12 par lidi s 15-17kg.....?
Víš já se do těchto limitů taky vejdu - s Kajkou sem byl kolem 13kg. Zbytek té váhy je jídlo palivo, voda.

Nejde mi do hlavy jak to děláte ze na měsíční akci jdete třeba s batohem 13kg - tohle proste nechápu..... co dělám špatně ze moje ,,zásoby” váží třeba 15kg a vaše skoro nic :)

Co delas celou dobu spatne je, ze si ty cifry cucas z palce, tak proto ti to nejde do hlavy.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » pát pro 21, 2018 22:02

Miuan - kecáš blbosti.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Miuan » pát pro 21, 2018 22:14

Jasne, tak kecam blbosti. Akorat ze me to smysl dava a nemusim se tady pak ptat co delam spatne a proc to nevychazi.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » pát pro 21, 2018 23:52

Miuan - jak sem psal byla to ironie.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Etheric » sob pro 22, 2018 7:51

Michal82 píše:Nejde mi do hlavy jak to děláte ze na měsíční akci jdete třeba s batohem 13kg - tohle proste nechápu

Nikdo /snad kromě tebe/ netahá zásoby na celej měsíc. Nosim tak na 3 dny, tejden max a to už musí bejt... Skládat jídlo na měsíc? To by musela bejt hooodně rozmanitá sorta jídla, jinak to už za 14 dní nebudeš moct ani vidět, natož se tim celej den cpát. Kam bych bral zásoby na měsíc pochodu? Leda bych se chtěl celej měsíc protloukat tajgou a záměrně se vyhejbat byť jen náznakům civilizace. V tom případě bych ale volil strategii lovu/sběru ;)
Že by to byl kua větší a intenzivnější zážitek je jasný, ale hlavně by mi stačil batoh max 55l o váze max 12kg sakum prdum. Nějaký jídlo bych přece nesl, byla by ryzí hloupost jít úplně bez zásob
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Miuan » sob pro 22, 2018 8:53

Etheric: to je presne jedna z veci ktere jsem mel na mysli, ale uprimne, ono je tam tech nesrovnalosti z Michalovy strany vic.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » sob pro 22, 2018 9:21

Etheric - už sem ti to psal, mě to tak vyhovuje.
Taky sem ti psal kdybych chodil turistáky po ČR dělal bych to jinak s jiným vybavením.

Miuan - hlavně si zas změň nick už jsi provařenej.

Jo a až zas někomu budeš psát: hlavně neposlouchej Michal82 (i když sem to v tom vlákně nijak nekomentoval a nenapsal tam ani slovo) a to co sis vybral je těžký (přitom si vybral velmi lehký výrobek vzhledem k rozměrům) a nedokazes mu ani nabídnout nějakou alternativu která by měla lepší parametry, přitom ses tak kasal, tak se pak zamysli nad tím zda mají tvé rady smysl když píšeš o něčem co jsi sám nikdy ani nevyzkousel.

Končím debatu o tom zda má či nemá smysl něco nosit a používat těžší batoh, už to tu bylo mnohokrát řečené.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Etheric » sob pro 22, 2018 10:00

Michal, a já ti psal, že pro tebou popsanej účel a tvoje konkrétní požadavky /když jsi mi to blíž popsal/ je tvoje výbava zcela adekvátní a nepřijde mi to divný. HYOH ;)

V předchozím příspěvku jsem ti jen odpověděl na to, jak je možný na měsíc mít batoh lehčí než tebou zmiňovanejch 13kg ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod mike » sob pro 22, 2018 20:42

Michal82 píše:Miuan - hlavně si zas změň nick už jsi provařenej.

Co prosim?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod salaon » sob pro 22, 2018 21:03

Etheric píše:
Michal82 píše:Nejde mi do hlavy jak to děláte ze na měsíční akci jdete třeba s batohem 13kg - tohle proste nechápu

Nikdo /snad kromě tebe/ netahá zásoby na celej měsíc. Nosim tak na 3 dny, tejden max a to už musí bejt... Skládat jídlo na měsíc? To by musela bejt hooodně rozmanitá sorta jídla, jinak to už za 14 dní nebudeš moct ani vidět, natož se tim celej den cpát. Kam bych bral zásoby na měsíc pochodu? Leda bych se chtěl celej měsíc protloukat tajgou a záměrně se vyhejbat byť jen náznakům civilizace. V tom případě bych ale volil strategii lovu/sběru ;)
Že by to byl kua větší a intenzivnější zážitek je jasný, ale hlavně by mi stačil batoh max 55l o váze max 12kg sakum prdum. Nějaký jídlo bych přece nesl, byla by ryzí hloupost jít úplně bez zásob


Tady se musím Michala zastat, i v Evropě taková místa jsou. Když jsem byl v Sareku, tak jsem si táhnul jídlo na 2 týdny a potkali jsme tam borce, co tam byl 3 týdny (dobře, pořád to není měsíc, ale pokud tam budeš chtít být měsíc, tak můžeš, místa tam je na to spoustu). Jídlo tam nikde nekoupíš, pač tam nikde nic není, ne nadarmo se tomu říká "poslední divočina v Evropě". Kromě tyčinek s cukrem (různé müsli tyčky) se mi nepřejedlo nic, resp. se jídla pořád nedostávalo. Měl jsem teda lehčí batoh než co má Michal, a i tak měl na začátku 27 kg, a to bez vody, které tam je všude dost (UL ani light výbavu jsem tenkrát neměl, prostě klasika, ale třeba UL oblečení by myslím nevydrželo díky téměř každodennímu prodírání se vrbičkama někdy vyššíma než já). Jídlo jsem měl myslím už dostatečně UL a nic zbytečného také ne, i fleesku jsem kvůli úspoře hmotnosti nechal doma, spacák WP Viking 300 apod.

Fjällraveny tam měli všichni Švédi, které jsme potkali (nevím teda přesné typy). Ti si to navíc dokážou ještě zpříjemnit - extra konvička na kafe (bez kafe nedá 99% Švédů ani ránu), zásoby snusu apod., z hlediska UL pojetí naprostá šílenost.

Toliko jen k tomu, že treky nejsou jen ty, kde se dá každých pár dní koupit zásoby a to, že je někdo nechodí neznamená, že neexistují.
salaon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 60
Registrován: stř črc 9, 2014 10:52

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod sobb » sob pro 22, 2018 23:41

Michal82 píše:co dělám špatně ze moje ,,zásoby” váží třeba 15kg a vaše skoro nic :)
To je přece jasný. Moc toho sežereš :twisted: :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » ned pro 23, 2018 0:06

sobb - :P
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Etheric » ned pro 23, 2018 6:47

Salaon, jak velkej batoh jsi měl?
V takový severský pustatině jsem nikdy nebyl a ani to nemám v plánu. Je to něco úplně jinýho, tam určitě nepoletíš 50km za den, spíš se potahneš jak smrad a celkově ten trek bude mít úplně jinej charakter. Proto Michalovi schvaluju hadry z hyperhustě utkaný bavlny atd. Nic neřešíš, o výbavu se vůbec nestaráš a jen to hrneš krajinou jak buldozer. Jak už bylo řečeno - HYOH
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Miuan » ned pro 23, 2018 9:41

mike píše:
Michal82 píše:Miuan - hlavně si zas změň nick už jsi provařenej.

Co prosim?

No, ja to pochopil tak, ze Michal si mysli ze se tady hada s jednim naschvalnickem kterej si kvuli tomu aby to vypadalo ze tu ma konflikty s vic lidma meni nicky. Nebo neco na ten zpusob, nejak hloubeji se tim asi nema cenu zabyvat.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod salaon » ned pro 23, 2018 10:07

Etheric píše:Salaon, jak velkej batoh jsi měl?

Poprvé Doldy 75l, následné akce Deuter 65+10.
salaon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 60
Registrován: stř črc 9, 2014 10:52

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Miuan » ned pro 23, 2018 10:33

salaon, cisla hovori jasne. Jde o zakladni vahu batohu. Tedy batoh, plus veci co v nem mas bez jidla a vody. Jsou lide co maji komplet vybavu lehci nez je jeho batoh, ale takovy zlaty stred se rika ze je 7 kg. I s tvyma 2 tydny jidla budes nekde kolem 20 kg. Pokud chodis ven tak vis jak kazdy kilo navic se pronese, a Michal nema 7kg ale jednou tolik. Ale Michal nikam takhle nechodi. Michal sedi doma na prdeli a pise na outdoorforum vikend co vikend jak ma nachozeno a naspano venku stovky a stovky noci, coz logicky vseobecne nebudi duveru. Obcas teda vyrazi na par dni ven na tom jeho Skye.
On samozrejme neni jediny kdo chodi na tezko, takovych lidi je hodne, ale ti lide naslapou denne nejakych 25-30 km a netvrdi jako on ze da 50 km denne s 30kg baglem stejne jako lide co chodi s par kg batuzkama, a dokonce ani u toho nemusi jist. To je ta kontroverze co lidem tady na nem vadi, ne ze chodi s tezkou vybavou. Tohle muze zkouset na diskuznich forem kde o tom lide nic nevi, ale zrovna tady na tom foru zakonite narazi. Pak se tady zamotava do svych konstrukci, a kdyz ho na to nekdo upozorni lezou z toho takovy perly jako: ja mam 30kg protoze netaham zadne zbytecnosti, zato ti co odlehcuji to delaji proto aby sebou mohli tahat hromadu ultralehkych zbytecnosti. Co to jako je? Takovej vtip!
Je to syndrom barona Prasila, jmenuje se to bajiva lhavost (vygugli si co to je), ja nejsem kovanej v psychiatrii, ale mame bohuzel jeden takovy pripad v sirsi rodine, a neni to zadny med.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

PředchozíDalší

Zpět na Batohy