Nový batoh - 50 - 75l

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod mila6032 » sob srp 19, 2017 5:59

Michal82 píše:Majitelé batohu Fjällräven Kajka nebo Abisko....?

Dají se najít nějaké výrazně lepší bágly? Stojí to za to? Jak se jeví objem 75l - je to větší nebo menší oproti jiným? Něco co vás na těch batozích štve?
Kajka 3,3 kg v 75l není to už moc?


Máme doma Kajku 55l v ženském provedení. Nikdy jsem neviděl tak dobře zpracovaný batoh. Můj Osprey Aether 70l 2017 vedle něj vypadá jak laciny batůžek do školy. Ten batoh je prostě super. Když naložím Ospreye "po strop", tak celý jeho obsah jsem schopen přeskládat  do Kajky a ještě k tomu přiložit dekovej spacák, autolekarnu, dvoje kalhoty a pražského krysaříka. Ne, není to nadsázka. Ty dvě boční kapsy se dají nafouknout do úplného nesmyslu. Připomínám, že srovnavám 55l vs 70l. 75l litrovou verzi jsem zatím jen okukoval na Černým mostě, ale pokud je to podle stejného vzorce, tak se do něj musí dát i zaparkovat.  Zádovej systém je výbornej. Zpracování prvotřídní. Zatím má za sebou asi 10 výletů (okolo 20 km) a je to poprvé, kdy neposlouchám, že "tady mě to tlačí" a "počkej chvíli, musím si trochu poupravit bágl". 
Můj Aether je skvělej. Jediná jeho nevýhoda je, že je v jedný místnosti s Kajkou. Nevýhoda Kajky je jednoznačně cena. Ona teda všeobecně cenotvorba Fjallravenu je dost zajímavá. Nicméně pokud dotaz směřuje na kvalitu, tak za sebe tvrdím, že jsem lepší batoh neviděl. Kajku jsme koupili vlastně ze zoufalství. Ospreye a Deutery (letošní modely) měly vždycky nějakou chybku (vztaženo ke konkrétní osobě. Vůbec ty batohy nehanim a naprosto respektuju jejich kvality. Ostatně sám jsem si Ospreye koupil), Lowe Alpine Manaslu jsme dokonce i zakoupili, leč po dvou výletech se ukázalo, že to zkrátka nepůjde (ale vsadím se, že někomu jinému může sedět náramně. Btw leží v místní inzerci) a potom po asi čtyřhodinovém procházení výstavy v Letňanech a odzkoušení cca 12-15 batohů jsme vyrazili do Fjallravenu. Kajka sedla a bylo. Od ty doby už jen chválíme. ‎
mila6032
účastník
účastník
 
Příspěvky: 279
Registrován: úte úno 28, 2017 11:42

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » sob srp 19, 2017 16:18

Skvělé zhodnocení.
Ta váha ti nevadí?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod mila6032 » sob srp 19, 2017 19:14

Mně určitě ne, páč Kajka se nosí na zádech mé polovičky :) Leč i tuhle otázku jsme docela široce probírali a dospěli jsme k závěru, že hmotnost prostě není vše. Ten zmíněný Lowe Alpine Manaslu 55:65 je/byl hnedle o kilo lehčí a s náloží 12 kg to  bylo takové utrpení, že jsme uprostřed Šumavy museli přerozdělit náklad a přítelkyni cca 2 kilča odlehčit, abysme mohli pokračovat v krasojízdě. Oproti tomu s Kajkou minulý víkend táhla 16 kg na zhruba 18 km a bylo to cajk. Zkrátka když ten batoh sedí tak se nějaká ta váha navíc ani nepozná. Na druhou stranu když nesedí, tak bude člověk otrávenej i s pěti kilama.  Ona ta hmotnost je zkrátka daní za použité materiály. A to je vlastně další vlastnost, možná i nevýhoda Kajky. Tak nějak podvědomě svádí k hrubšímu zacházení, páč po prvním omakání člověk nabyde dojmu, že je ten bágl nerozbitnej. Rád bych napsal nějaké negativum, ať nevypadám jak dealer Fjallravenu, ale fakt mě nic nenapadá. ‎
mila6032
účastník
účastník
 
Příspěvky: 279
Registrován: úte úno 28, 2017 11:42

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » ned srp 20, 2017 11:36

Hm to vypadá opravdu dobře - no mám to podobně se stanem taky pro většinu lidí zde je 4kg nepochopitelné, tak pokud je ta Kajka tak bytelná a nosný systém pohodlný dokážu to pochopit.
Dost mne zaujalo jak jsi psal že se do 55 vešlo tolik co do 70 Osprey a ještě něco navíc - pokud to má takové obsahy potom bych 75 asi ani nepotřeboval a mohl bych koukat po třeba 65 - prostě z BD Mission 50 potřebuju tak 20l navíc - na kolik je Mission oproti Kajka objemný zatím neposoudím.

Ty dřevěné laťky dají se snadno vyndat a zandat?
Krom dřevěné výstuže je v zádech ještě nějaká deska - většinou plastová - dá se vyjmout nebo je tam na pevno pokud tam tedy je?
Přezky jsou plastové že?
Zipy drží a jsou masivní?
Dá se nějak posunout dělení spodní komory a jaký je cca poměr komor - třeba u 55l je to odhadem 40:15 nebo kolik? Chtěl bych tam dávat stan - bez tyčí a kolíků.

Díky.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod fps » ned srp 20, 2017 12:01

- já tedy ve vaze u vybaveni volím zlatou střední cestu, ať už kvůli komfortu a nebo odolnosti, ale 4kg stan nebo batohu je už moc, při kvalitách dnešních materiálu není důvod tahat na zádech třeba jenom u těchto dvou věci o 4kg navíc
- a taky bych si hodně rozmyslel tu obrovskou litráž u batohu, mě úplně stačí na těžko na zimu na týden 50l batoh Osprey
- bych se koukl na řadu Aether AG od Osprey
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » ned srp 20, 2017 13:20

Ta litraz je dost matoucí u každého výrobce je to jiné - do te 50 dam stan, spacak, karimatku, náhradní oblečení a sem v podstatě plnej - potrebuju přidat vaření takže něco navíc plus mít trochu rezervu na zimní spacak.
Ta 50 byla ok na chození se zastavkama v civilizaci - ono by to šlo dat stan z venku pod víko a hned mám objem co chci ale mám raději když je to vše uvnitř.
Pokud je Kajka tak ,,nafukovací,, je možné ze muže stačit i 55l ale spis myslím aspoň 65l. No v 55 se dělá jen dámská pánská je 65, 75, 85, 100.
Taky nechci tahat váhu navíc, ale u stanu to pro mne jinak nejde ;) a ten batoh záleží jak to sedne - 10-12kg v Mission je pohoda - 18kg mi v tom tak pohodlné nepřijde - jako dá se ale už to sedí celé jinak tak pokud mi přibude cca 1,5 kg na batohu ale bude v zátěži pohodlnější tak bych to akceptoval.
Hlavně k vaření potřebuju batoh kde vyjmu vaření hned abych si uvařil obidek bez toho ze vyskladam půl batohu - ten jednokomorovej pytel je bez vaření fajn ale s nim to k tomu nebude.

Kajka v 65l - 3200g - no to má vlastně kdejaký Deuter taky ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod mila6032 » ned srp 20, 2017 14:24

Michal82 píše:Hm to vypadá opravdu dobře - no mám to podobně se stanem taky pro většinu lidí zde je 4kg nepochopitelné, tak pokud je ta Kajka tak bytelná a nosný systém pohodlný dokážu to pochopit.
Dost mne zaujalo jak jsi psal že se do 55 vešlo tolik co do 70 Osprey a ještě něco navíc - pokud to má takové obsahy potom bych 75 asi ani nepotřeboval a mohl bych koukat po třeba 65 - prostě z BD Mission 50 potřebuju tak 20l navíc - na kolik je Mission oproti Kajka objemný zatím neposoudím.

Ty dřevěné laťky dají se snadno vyndat a zandat?
Krom dřevěné výstuže je v zádech ještě nějaká deska - většinou plastová - dá se vyjmout nebo je tam na pevno pokud tam tedy je?
Přezky jsou plastové že?
Zipy drží a jsou masivní?
Dá se nějak posunout dělení spodní komory a jaký je cca poměr komor - třeba u 55l je to odhadem 40:15 nebo kolik? Chtěl bych tam dávat stan - bez tyčí a kolíků.

Díky.


Dřevěné laťky se vyndat dají. "Snadno" je asi silný výraz, ale dají. V zádech nějaká deska je, nicméně žádný přístup jsem k ní nenašel. Ano, přezky jsou plastové. Oproti Osprey jsou masivnější. Masivnost zipu je až absurdní, tady je oproti Aetheru zip prakticky dvojnásobný. Dělení spodní komory se posunout nedá, je to odděleno zipem. Poměr jsem teď měřil a ode dna k tomu dělícímu zipu je to cca 19-20 cm a od zipu k hornímu lemu batohu cca 51cm + ta klasická léga na stahovací šňůrku. Zkusil jsem teď do spodní komory nacpat MSR Hubba Tour 2 a metodou "na hulváta" jsem to tam narval, ale byl to docela boj. Věřím, že třeba do 65l by to šlo podstatně líp.
mila6032
účastník
účastník
 
Příspěvky: 279
Registrován: úte úno 28, 2017 11:42

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod fps » ned srp 20, 2017 15:22

Michal82 píše:Ta litraz je dost matoucí u každého výrobce je to jiné - do te 50 dam stan, spacak, karimatku, náhradní oblečení a sem v podstatě plnej - potrebuju přidat vaření takže něco navíc plus mít trochu rezervu na zimní spacak.

do popruhy staženého na cca 52l Osprey Kestrel 58 M/L se mi vejde tohle zimní vybavení

Stan pro jednoho MSR Hubba
Nafukovačka Therm A Rest NeoAir Xtherm 196 cm
Spacák Sir Joseph Looping 900 - 200cm
Sir Joseph péřové papuče
Ponožky Lorpen T3 Heavy Trekker L + kukla PWS + tunel PC 200
Čepice PWS + rukavice péřové Sir Joseph 8000 + rukavice Gore Road
Sluneční brýle Julbo Explorer Spectron 4 L
Ručník
Bunda péřová Sir Joseph Koteka XL
Láhve skládací 1l 2x GSI
Termoska Primus 1l
Vaření Jetboil Sol Titanium
Videokamera JVC
Lopata Pieps Tour
Powerbanka RAIKKO USB AccuPack 5200
Nůž, Čelovka, GPS+Tel, Náhradní baterie, Mapa, Toaleťák, Klíče, Peněženka, Žvýkačky, Karabiny 2x, Vitamíny, Lékárna, Zapalovač, Lepení, Oprava, Ubrousky vlhčené, Lžíce Jetboil, Hodinky

do Osprey Exos 48 L se mi vejde tohle vybavení na jaro a podzim

Stan pro jednoho MSR Hubba
Nafukovačka Therm A Rest NeoAir Xtherm 196 cm
Spacák Sir Joseph Looping 500 - 200cm
Spodky Canard
Náhradní ponožky
Čepice + tunel + rukavice + kukla slabé
Mikina Tilak Serak XXL
Náhradní triko krátky, dlohý, skampolo, boxerky
Bunda převlečná High Point Road Runner XL
Kalhoty převlečné High Point Road Runner XXL
Powerbanka RAIKKO USB AccuPack 5200
Vaření Jetboil Sol Titanium
Láhve skládací 1l 2x GSI
Ručník
Nůž, Čelovka, GPS+Tel, Náhradní baterie, Mapa, Toaleťák, Klíče, Peněženka, Žvýkačky, Karabiny 2x, Vitamíny, Lékárna, Zapalovač, Lepení, Oprava, Ubrousky vlhčené, Žínka, Lžíce Jetboil, Hodinky

a z čela nasunu na plocho zabalený 20l kompresní vak s jídlem, nic jiného na týden nepotřebuji

Michal82 píše:Hlavně k vaření potřebuju batoh kde vyjmu vaření hned abych si uvařil obidek bez toho ze vyskladam půl batohu - ten jednokomorovej pytel je bez vaření fajn ale s nim to k tomu nebude.

já tedy už hodně dlouho odpoledne nevařím, jen ráno a večer, ale abych se dostal k Jetboil Sol Titanium mi stačí otevřít víko, a povolit vlez do batohu
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod dudy » ned srp 20, 2017 15:58

fps píše:...
kukla PWS + tunel PC 200
Čepice PWS
Bunda péřová Sir Joseph Koteka XL
...

Můžu technickou?
Ty vozíš Powestretchovou čepici, Powerstretchovou kuklu, Polartecový tunel a péřovku s kapucí?
Není to zbytečné dublování?
Jo a všim sem si, že v zimě nevozíš membránovku. Je to tak?
Dík
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » ned srp 20, 2017 17:37

Hm ten přístup na tu desku by mne zajímal - občas jsem to totiž u batohu vyndaval k nošení ale hlavně k mytí a usušení batohu - u každého to šlo vždy vyndat.
Stan Hubba 2 je asi menší než Staika kterou nosím nicměně se dá zabalit na velikost peroveho spacaku takže asi by se tam dala dat také bez tyčí a kolíků.

fps - tak drobností tam taky pár přidám ještě, ale opravdu chci i ten benzinak a to je 0,5l lahvička a 1l s benzinem plus horak plus hrnec plus jídlo na 2-4 týdny plus voda k vaření plus voda k pití....
Ten objem uvidím pak v realu až si tam nechám nahodit podobne velké věci.
Na Osprey kouknout mohu ale když zde už padlo ze 55l Kajka je větší než 70l Osprey tak tam bych asi musel koukat na 80l - hlavně ale koukám ze tam sou ty sitky což úplně nesnáším - dre to oblečení a vadí mi to.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod mila6032 » ned srp 20, 2017 18:23

Teď jsem na to ještě jednou koukal a vypadá to, že jsem kecal. Když zevnitř batohu poklepu na záda, cítím nějaký tvrdý materiál. Zevnitř jsou celá záda dokola obšitá švy, žádný přístup tam není. Ale...ten tvrdý materiál bude dost pravděpodobně součástí bederaku a toho posuvneho dilu zad, který "jezdí" po takovém pevném popruhu. Ono se to těžko poznává, protože ta látka je fakt silná a přes celou šířku zad je ve vrchní třetině ta posuvná paráda, ze stran ty latě, zespodu je celkem vysoký bederák a aby se to poznavalo ještě hůř, tak uprostřed je ten cca 5cm široký popruh.  Takže toho volného prostoru tam tolik není.  Každopádně když zatlacim zevnitř batohu do ty mezery mezi dřevěnou vyztuhou a tím popruhem/posuvnou operou zad, tak tam nic není. Zvenku zad je to také ze všech stran nepřístupné. Buď tedy plastová výztuha kopíruje zevnitř ty dřevěný latě a tvoří jakýsi rám s příčnou vyztuhou u bederaku a nebo v zádech nic není a ty výztuhy jsou jakoby zvenku pod bederakem a tím posuvným dílem a tvoří s nimi jeden kus. Ale abych to potvrdil stopro, musel bych to někde silou otevřít....a teda nebudu lhát, to se mi moc nechce, nehledě na to, že bych pak doma dostal asi do držky :)

Nevím, jak velká je Staika v reálu, nicméně Hubba Tour 2 je relativně velkej kus stanu a narval jsem ho tam s kolikama, prutama i s footprintem. A že by vynikal nějakým extra mini rozměrem při sbaleni....to nemůžu říct. ‎
mila6032
účastník
účastník
 
Příspěvky: 279
Registrován: úte úno 28, 2017 11:42

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » ned srp 20, 2017 19:35

Tak Staika je 4kg stan - tedy komplet balení - v origo obalu s tyčema a kolíkama je to větší balík prikládám video kde hned na začátku je ten ,,balíček,,

https://youtu.be/BLvZCLgRIZ8

Jenže on je ten obal hodně na volno a když se by daji tyče s kolikama dá se to stlačit na rozměry 900g péřáku. Tak pokud si to tam dal i s tyčema tak by to tam mělo vyjít si myslím - tyče mohu dát z boku do kapsy.

No zaráží mne ta konstrukce - co když se ten posuvný mechanismus rozbije to se pak musí rozpárat batoh? :( Na to budu muset kouknout. Tuším u Abisko to jde se dostat k zádové výstuze.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod remy77 » pon srp 21, 2017 12:07

dudy píše:Jo a všim sem si, že v zimě nevozíš membránovku. Je to tak?
Dík


Nevozi, on ju ma na sebe imrvere:

Příspěvek od fps » ned led 15, 2017 22:09
"o zkušenostech s Gore tex Active je tady toho docela dost, takže hledej, já používám Tilak Attack Active třetí zimu, používám ji jenom v zimě, mám jí stále násobě, na těžko, a žádný problém"
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod fps » pon srp 21, 2017 16:46

dudy píše:Ty vozíš Powestretchovou čepici, Powerstretchovou kuklu, Polartecový tunel a péřovku s kapucí?
Není to zbytečné dublování?

kukla PWS + tunel PC 200 + Čepice PWS používám na spaní když na sobě nemám péřovou bundu s kapucí, při teplotách cca -10°C až -20°C, jak ještě víc přimrzne, tak spím v péřové bundě s kapucí, to pak mám třeba jen kuklu pod péřovou kapucí, prostě to různě kombinuji podle toho jaký je mráz, ale na obličej mi někdy nestačí jen PWS kukla, to pak na ní musím nasadit i Polartec Classic 200 tunel, péřovou bundu někdy ani nepoužiji na spaní, ale použiji ji jen na táboření

dudy píše:Jo a všim sem si, že v zimě nevozíš membránovku. Je to tak?

tak to je tím, že já mám jak membránové kalhoty tak membránovou budu stále na sobě, já bych bez komplet membrány co mám na sobě v zimě na vícedenní výlet na těžko nikdy nevyrazil
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod fps » pon srp 21, 2017 17:00

Michal82 píše:Stan Hubba 2 je asi menší než Staika kterou nosím

já mám MSR Hubba který je pro jednoho ne MSR Hubba Hubba který je pro dva

Michal82 píše:plus voda k vaření plus voda k pití....

jestli chceš v zimě nosit vodu jak na pití tak na vaření, což u mě v zimě děla na den cca 3l vody, tak budeš muset nosit tři jednolitrové a 1,5kg vážící termosky, jinak ti zamrzne voda, což je dle mě nesmyslné řešení, já nosím 1l termosku s čajem, večer a ráno si pak roztavím sníh nebo led na vaření

Michal82 píše:Ten objem uvidím pak v realu až si tam nechám nahodit podobne velké věci.
Na Osprey kouknout mohu ale když zde už padlo ze 55l Kajka je větší než 70l Osprey tak tam bych asi musel koukat na 80l

dle mě by ti mělo úplně v pohodě stačit 60l Osprey
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 21, 2017 17:47

mam kestrel 68 s/m a dostat do nej +4kg objemnej stan tak ho tam nikdy nedostanu. podle me ty litraze kazdej doporucuje podle svejch zkusenosti ale pokud nekdo vi, ze mu litraz nejaka nestaci tak asi ma.proto duvod... a urcite by mi asi pomohlo kdyby 40% objemu batohu nezabirala penovka ale to je presne to, ze ten kdo ma nafukovacku velikosti malyho balicku nikdy nepochopi, jak nekomu nestaci stejne velkej batoh... protoze to neni jen vaha ale i objem...

jinak osobne moc nechapu ten pozadavek rychlyho pristupu k vareni, kdyz se da nahoru tak jak tu je napsany vyse, otevru viko povolim snurku a su u vareni... teda pokud takhke uz neni pristupna hromada dalsich veci a nezbyva misto?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » pon srp 21, 2017 19:12

fps - tak v zimne v mrazu samo nebudu tahat 3-4l vody ale vodu k pití - čaj v termosce a něco k uvaření jídla - záleží na podmínkách - tu vodu pak hlavně tam kde sníh není takže nějakou rezervu dle toho jaké budou podmínky.

Mawenzi - penovku nenosím mám TaR PL+
To vaření nemůže byt na vrchu protože tam mám stan který si slozim třeba k obědu aby na mne nepršelo či mě nezrali ty svině midges plus jiný věci - takže batoh s koncepci - hlavní a vedlejší komora a dvě boční kapsy se mi na to hodí víc jelikož bude většina věci dostupná hned.

Island chci jít i v noci jelikož mám zkušenosti ze za polárního dne neusnu minimálně první týden takže jít jít dokud nebudu ko - rozhodit stan vyspat se a jít dal a potom třeba krátké pauzy přes den v noci na dvě hoďky si zdřímnout. A vždy vše vybalovat a pak to tam stouchat mě u te 50l stvalo - takže ten objem potrebuju zvětšit kor když přibudou další krámy.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 21, 2017 19:17

to byl priklad, prijde mi, ze je tu trochu modla "ja se sbalim do 50 tak se do ni musis vejit taky i kdyz zvazujes 70"...

predpokladam, ze nejakou variantu ohledne privazani zvenku napevno nekde nabok/nahoru/zepredu na to vareni moc nezvazujes, ches to mit pekne kompaktni vse v jednom, co
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » pon srp 21, 2017 19:36

Jj no 50 mám a když do ni dam co sem potřeboval na měsíc po ostrovech to bylo - stan, spacak, karimatka, mikina, vlněné termopradlo, tričko, troje ponožky a slipy, baterka, nůž, hygiena, termoska, jídlo na den, tak sem byl plnej - nemyslím ze tam bylo na měsíc něco zbytečného.
Když mám přihodit vaření a větší zásoby plus teplejší oblečení na zimu tak se do 50 na měsíc proste nenabalim.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod fps » úte srp 22, 2017 13:22

- tak to budeš muset zapracovat na vybavení aby si se věšel do cca 50l batohu, a nebo hold budeš muset tahat 80l batoh, jiné řešení asi není
- já mám tedy jednokomorový batoh komplet zabalen a nebo vybalen rychle, na dno dávám spacák, nad něj na výšku dám stan, vedle na výšku v StS pytli péřové papuče, ponožky, triko, boxerky, kuklu, tunel, na to 1l termosku, vedle na výšku nafukovačku a na ni na výšku Jetboil, pak z čela zasunu 20l StS pytel z jídlem, a ze shora dám péřovku, vše ostatní ze seznam dám do víka a do kapes na bederáku, jak balím se špatně popisuje, o hodně názornější by bylo video
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod apuka » úte srp 22, 2017 14:32

fps píše:na dno dávám spacák, nad něj na výšku dám stan, vedle na výšku v StS pytli péřové papuče, ponožky, triko, boxerky, kuklu, tunel, na to 1l termosku, vedle na výšku nafukovačku a na ni na výšku Jetboil, pak z čela zasunu 20l StS pytel z jídlem, a ze shora dám péřovku
No, jenze toto asi vubec nebude kompatibilni s
Michal82 píše:To vaření nemůže byt na vrchu protože tam mám stan který si slozim třeba k obědu aby na mne nepršelo či mě nezrali ty svině
:((
Ja bych si taky v zivote na mnohadenni treky v mistech s velkou pravdepodobnosti deste (pripadne silneho vetru) s varenim (alespon caje/polevky na zahrati) i na obed (tj. asi taky postavit stan nebo alespon tropiko, pokud bych mel dvouplastovy stan) nevzal jednokomorovy batoh. Ta druha komora ma svoje velke vyhody - ale zase i svoji vahu navic, takze zase je to o volbe celeho systemu "zivota", ktery komu lip vyhovuje.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod shodam » úte srp 22, 2017 14:38

Pokud by to někoho zajímalo, tak mám teď čestvou zkušenost a s batohem Mariposa 60 od Gossamer Gear a to je také fajnová věcička. Z hlediska objemu dost "nafukovací", zádový systém a obecně pohodlnost minimálně na úrovni Deuteru/Vaude/Osprey a navíc parádní váha (1kg) a promyšlená konstrukce. Na první pohled vypadá sice hodně divně, ale jakmile to člověk v hlavě překousne (mně to trvalo min. 2 dny :D) , tak následují téměř jenom pozitiva. Batoh si nehraje na žádnou univerzálnost, je určen jednoznačně na trekování na těžko a je celý postavený na vnějších kapsách. To asi každému nevyhovuje, ale já osobně to považuju za maximálně praktickou věc. Za celý den se není nutné hrabat v hlavní komoře a všechno potřebné mám stále při ruce. Zvlášť velká boční kapsa na stan je perfektní nápad a jeden z důvodů, proč jsem si batoh pořizoval. Vzhledem k nízké váze není samozřejmě určen k nošení nějakých extrémních nákladů, ale uváděných max. 16kg mi plně dostačuje. Běhal jsem s cca 11-12 kg v celkem náročném terénu a naprosto v pohodě. Stabilní, "relativně" pohodlný, maximálně praktický. Samozřejmě vždycky je co vylepšovat, ale tady je na první pohled vidět, že výrobce ví, co dělá.

P.S. Když si to teď po sobě čtu, tak to vypadá, jako bych psal reklamní článek, ale opravdu to tak není :D. Jsem jenom rád, že to byly dobře utracené peníze.
shodam
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon pro 28, 2009 21:46

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod PaKo » úte srp 22, 2017 18:56

Viď, tady nikdy člověk neví, zda může chválit :D
PaKo
 

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » úte srp 22, 2017 18:57

To vypadá hodně odlehčeně nevím to už nebude jako to co hledám - respektive se obavám ze to s 15kg bude min pohodlne než ten Mission 50 co mám - taky se do nej dá naložit přes 20 ale už 15 mi se mi v tom nese proste jinak než 10-12.
Proto bych rad něco robustnějšího co snese zátěže 25-30kg a těch mich 15-18 se v tom ponese jako nic.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod remy77 » úte srp 22, 2017 21:10

Michal82:
A co Millet Prolighter MXP 60+20?
https://www.hudysport.sk/batohy_expedic ... rouge.html
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » úte srp 22, 2017 22:23

Jednokomorák pytlovej ;) A je to stejně velký co ten Mission 50 co mám možná se to zdá i menší - ten můj se taky dá ještě nastavit - plus to rozhodne nebude batoh dimenzovanej na nošení 30kg.

Francouzké litry 60+20

https://youtu.be/qx58qvzntGo

A tady USA litry 50

https://youtu.be/W7GygO6aVsU
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod remy77 » stř srp 23, 2017 11:39

Jednokomorak, ale s dlhym zipsom, ktory umoznuje lepsi pristup k veciam
Neviem, aky je rozdiel medzi francuzskym a US litrom, ale na tych videach nie je vidiet ten Millet komplet rozvinuty. A urcite nebude 50 litrov od BD ako 60 od Milletu.
A podla recenzii, aj napriek jednoduchemu chrbtovemu systemu sa dobre nosi aj pri 25 kg.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Chmeld4 » stř srp 23, 2017 12:43

@shodam ... Sem na něj koukal minulej rok. To jak děsně vypadá je kapitola sama pro sebe, ale mě nejvíc strašily ty záda. To musí bejt strašný peklo když se člověk začne potit. Celý záda musej bejt durch ne ? ...
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Quido » stř srp 23, 2017 14:52

Chmeld4 píše:@shodam ... To jak děsně vypadá je kapitola sama pro sebe, ale mě nejvíc strašily ty záda. To musí bejt strašný peklo když se člověk začne potit. Celý záda musej bejt durch ne ? ...


taky se divím - nikdo mne nepřesvědčí, že tyhle záda jsou pohodlná, dyť je to pytel, co nedrží pořádně tvar, každou chvíli se sním musím někde zachytit, a to ještě nevím, jak je ta látka odolná, když se třeba protřu párkrát o skálu ...
:((
tož fakt ve mne důvěru nevzbuzuje
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod shodam » stř srp 23, 2017 16:08

ad Mariposa
Presvedcovat o pohodlnosti nikoho samozrejme nebudu, ale rozhodne se nejedna o zadny pytel. Zada maji pod penovkou pevnou kovovou vyztuhu a drzi perfektne tvar.
Pokud jde o poceni, tak potvrzuju, ze skutecne nic moc. Na druhou stranu ja se zpotim pod kazdym batohem (se sitkovanymi zady zatim nemam zkusenost) a tak uplne zasadni rozdil nevidim. Penovka ma navic dve zasadni vyhody. Za prve bleskove uschne a za druhe se da lehce vyndat a clovek tak ma neustale k dispozici kvalitni sedatko. Minuly destivy vikend na Sumave jsem to hned vyuzil.
A co se tyka latky a vubec provedeni, tak zdani taky dost klame. Ten batoh nazivo pusobi festovnejs nez Osprey a vubec bych se o nej nebal. Lezecky Vaude z Cordury to samozrejme neni, ale to jsem vedel a pocital s tim.
shodam
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon pro 28, 2009 21:46

PředchozíDalší

Zpět na Batohy