Nový batoh - 50 - 75l

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod mike » pon lis 27, 2023 16:07

EjdouuRotacak píše:jo, možná bych v půlce shořel jak papír a ty bys běžel dál, budiž ti přáno a já ti zdravě závidím. Já bych ti zase se vší pravděpodobností ujel na sjezďáku Dolekopcom stylem brainless, breakless, ale o poměřování pindíků to snad není, nebo?

Argument byl, ze i lidi se spickovou fyzickou kondici vahu vybaveni resi. Byla to reakce na tve jsem rád, že moje fyzická konstituce mě nenutí řešit tyto malichernosti a tve okate davani najevo, ze vahu vybaveni resi jen nedostatecne fyzicky zdatni. To bych povazoval za pomerovani pindiku spis ;-)

EjdouuRotacak píše:Dle toho co píšete, jste většinově ultra-hikeři, spíte na horských chatách, nebo při bivaku koukáte do plamínku od vařiče.

Vubec ne. Ultrahikeru je tu jen par, rikam jim terminatori. Ostatni holt jen pochopili, ze s mensi vahou na zadech si outdoor uziji vic.

Proc myslis, ze se v poslednich cca 10 letech zacala vetsina vyrobcu silne vylehcovat vybavu? Nedelali by to, kdyby cilili na uzkou skupinu ultrahikeru. Naopak, cili na vetsinoveho spotrebitele. Obcas to vede k uletum typu stupid light, ale jinak jsem za ten trend rad. Kdyz jsem zacal s vylehcovanim vybavy, bylo fakt tezke sehnat i veci, ktere jsou dneska spis stredni vaha.

EjdouuRotacak píše:Ne, drtivá většina ostatních jde na výšlap s přespáním "4x" ročně a těmhle lidem je srdečně u zadnice, že jejich krosna není od Bergansu a nevází 1,75kg

Jestli jdou 4x rocne, tak proc resi odolnost? :twisted:

Hele, za mne at si kazdy dela co chce a z duvodu, jakych chce. Muzu mu rict svuj nazor, ale tim to konci. Vadi mi ovsem tvuj zpusob argumentace, kdy pises veci, ktere proste nejsou pravda a navic si obcas docela odporujes.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod EjdouuRotacak » pon lis 27, 2023 16:07

2 Bonatius

Já to většinově fakt nemám zvážené, nikdy jsem to moc neřešil. Balím se tak, abych se v kopci nepos*al a přitom měl všechno, co tak nějak potřebuju. Výbavu mám víceméně stejnou jako většina ostatních.

V mrazech pod cca -5-10C:
1) spacák Prima Glacier 900: u mě + 200g peří v rámci šití na míru, takže spíš takovej Glacier 1100. Váha cca 1,8kg
2) EVAmatka na míru 200x72cm - nevim...třeba 600g?
3 Tyvek.....to jsou nějaké desítky gramů
4) Nafukovací karimatka: 500 - 1200g v závislosti na tom, kterou beru
5) Basha U-L 3x3m - ta má tak 500g
6) když vim, že bude hodně nevlídné počasí, tak si beru ještě armádní BIVI z Goretexu (Air Permeable) s tyčkou u hlavy, takže si vypneš takovou minikopuli - váha dost brutálních 1,5kg, ale zas je to fakt XL (D270xŠ100cmxV40cm)a je to kvalitní původní Goretex a ne ty dnešní "EKO-BIO" recyklovatelné sra*ky, které se ti za 10 let ve skříni rozpadnou, i když je pořádně ani nepoužiješ.
7) Když ne Bashu, ani BIVI, tak stan. To když chci fakt komfort. Dřív jsem nosil nějakej Rock Empire s váhou asi 3,8kg. Teď mám asi rok Warg Atak s váhou pod 2kg. Ale použil jsem ho 1x. Jsem zvyklej na tarp.
8) Kosmetická taštička s toaleťákem - nevážil jsem
9) Kapsa s první pomocí a bohatou KPZ, v které pravda nosím i p*čoviny (signální zrcátko, Sawyer, stahovací pásky, kleště, pinzety, bílej lightstick, šitíčka a spoustu jinejch věcí, který nikdy nepoužiješ, ale když je zrovna nemáš a potřebuješ, tak tě to naštve - 900g
10) Merino 1. vrstva na spaní - váha nevím, podobná jako u jiných 1. vrstev
11) Armádní zimní rolák od Holandských speciálních jednotek na spaní jako druhá vrstva. Materiál nevím, ale je to strašně příjemné na dotek a skvěle to hřeje. Postupně jsem úplně přestal nosit na spaní civilní "Polartecy, Thermolity.. Crafty, Sensory" a jiné druhé vrstvy. Ty naopak nosím na aktivní pohyb přes den.
12) Jídlo - čerstvé, pokud jdu na noc. Dehydratované pokud na 2-3 noci.
13) 2x 1L láhev na vodu
14) Cold Steel s 15cm čepelí.
15) nafukovací polštářek s peřím
16) Kuklu, rukavice na den a rukavice na noc do spacáku
17) Když je na horách obr hnusný počasí, tak přibalím ještě Goretexovej převlek od CARINTHIA. Podařilo se mi to sehnat ve výprodeji v kompletu asi za 4000kč, což je super cena. Samotná bunda stojí normálně asi 12.000kč.
Jak to bylo poměrně levné, tak se nebojíš si s tím v noci sednout k ohni. V drahé bundě od Tylaku na to nemám koule, navíc nechci zbytečně prát GTX bundu od smradu z kouře. Na to tyhle armádní převleky poslouží stejně dobře a za méně peněz. Není to na skialp, ale na běžnou pěší turistiku je paropropustnost dostačující.

A já nevim co ještě.... Váhu odhaduji tak na 15-17kg a to mi přijde u zimního treku naprosto běžné.

2 Mike

tak to máš jako s E-bikem. Lidi jsou línější a tlustější než dřív. Tak se výrobci snaží podbízet tim, že to na ten kopec jde i s dopomocí. V podstatě tím získali novou část klientely. Co se týče odlehčování výbavy. Vám mazákům to pomůže a jistě to oceníte. No a začátečník se také nechá spíš nalákat na "Pod 7 kilo". Nakonec se v tom kopci stejně pose*e, ale výrobce snáze prodal produkt.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Quido » pon lis 27, 2023 23:53

@EjdouuRotacak
Je to trochu OT, ale to je tady dost bezne - jenom bych se rad dozvedel, protoze si to nedokazu dost presne predstavit, jak resis, anebo k cemu mas nasledujici:
ad 6) když vim, že bude hodně nevlídné počasí ... jak vis, jake bude pocasi na vicedenni hrebenovce, treba v Karpatech, anebo kdybys chtel jit na Elbrus...?
ad 14) Cold Steel s 15cm čepelí.... k cemu je to dobre?
ad 15) nafukovací polštářek s peřím... ???
ad 17) Když je na horách obr hnusný počasí... jak to poznas (na horach se pocasi meni dost rychle a zaludne"); co to znamena "obr hnusny"; co mas, kdyz neni "obr hnusny", ale jen "nic moc"?

Aby nedoslo k nedorozumeni, nechci te na nicem nachytat, ale chci pochopit, jak to mam chapat, jak tem vecem, co pises, rozumet, a jak to vidis, protoze ja mam jinou "optiku", protoze ja napsoledy tahl 17-19 kilo na tech delsich akcich (5+ dni) a hlavne tam, kde neni v doshu civilizace, takze predevsim jidlo...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Etheric » úte lis 28, 2023 4:33

EjdouuRotacak píše:No a začátečník se také nechá spíš nalákat na "Pod 7 kilo". Nakonec se v tom kopci stejně pose*e

Ale posere se až v tom druhém kopci, páč nese polovinu toho, co by nesl, kdyby šel cestou jako většina začátečníků :)
A asi se mu nestane to, co mnoha jiným - že první trek bude i jeho posledním právě proto, jakou "radost" mu působilo 15kg na zádech
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Mawenzi » úte lis 28, 2023 6:22

ajdam
slo pouze o antipatie nebo kajka nesedela v zadech?

pokud ja vim, jejich cena je zalozena i na podpore polarnich lisek... ale i tak je zvlastni logika podporovat cinske tovarny pro deti a neprijatelne podminky jejich svadlen a zaroven ochranovat lisky tam u nich...

ejdourotacak
nechtela sem vam sem zasahovat, ale hlavne si myslim, ze rozumnej clovek se do tehle diskuze ktera vzdycky preroste ve flame nebude moc poustet.

je tu hodne zastupcu toho, ze radsi 2-2,5kg tezky perfektne sedici batoh s pohodlnou nosnosti, nez 1kg s nepohodlnou.

ale tady plati mozna jen to, ze takovy clovek nechce travut hromadu casu hledanim takoveho batohu, kdyz mu to vlastne nijak nevadi. az mu to vadit bude, tak vyberu cas da.

napr. ja mela cca 1kg osprey talon44 a pri 14kg to bylo hranicni, mam 2,2 kg osprey aura 65l a 18kg v nem bylo super.

tak proc nemit na vikend nebo tyden vlete talon a na tyden v zime auru?

ale loni sem si koupila novej exos 48l jen kvuli kapsam (mela sem starej osprey exos 38l bez kapes) a ten batoh miluju a 17kg v nem je proste... v pohode.

auru sem si ale nechala, predevsim proto, ze 65l je vetsi o dost a kdyz pojedu se stanem, tak se mi tam aspon vleze. ale v realu ani nemam duvod ten batoh nejak protezovat, kdyz ten exos mi usetri kilo vahy bez toho, abych jakkoli pocitila nekomfort.

nebavim se ted o moznosti bocniho vstupu, oddelenych komor, hromady kapes atd, ale ciste o nosnosti a pohodlnosti takovyho batohu.

no ale kdybych ten novej model nekoupila, nepotrebovala jsem ho, tak to nikdy nezjistim, a cilene na to moje chozeni jsem nemela duvod to nikdy resit.

za me - lehky batoh, pohodlny na vyssi hnosnost se najit da, ale hodne lidem to nestoji za to a vemou prvni batoh, co jim vyhovuje a sedi. ape taky to bude nektera z vetsich a "klasickych" znacek, ktery maji vsude. hledat batoh aka crux, bergans... uz chce naslepo treba objedbavat zajranicbi batohy nebo si domu nechat posilat ruzny batohy s tim, ze casto je gysledek naprostej fail.

ja napr. dala kdysi na mika, a objednala si z sk batoh lightwave a ten batoh proste nebyl na me. zada super, ale zbytek batohu chtelo tak o 20kg mininalne vetsi ramena a hrudnik... a tak sem si rekla, ze zustanu u toho, co muzu snadno vyzkouset a ne jen 2x platit postovne a k tomu kit oser s odesilanim. uz u 5tyho batohu je to litr, za kterej bys mel tretinu ceny batohu "bezme dostupnyho ve meste".

takze spis jen nekomu stoji za to hledat, a nekomu ne. a to kilo nebo kilo a pul vahy v tom batohu navic mu za to casto proste nestoji. nebo to ty lidi vubec neresi a sou spokojeny s tim, co maji a nehoni se porad za preludem.

nekdo svuj prelud polapi a nekdo se za nim jen cely zivot honi.

myslim, ze cela tahle debata je napul nesmyslna a jen se tu dohaduji dva presne opacny tabory. a nikdo s nahledem na obe pravdy se do toho nechce nechat zatahnout. ono taky... proc...

ono cpat nekomu, kdo nechce (z jakykokoli dubodu) poslouchat svoji pravdu nema smysl ani z jedne strany. a pokracovat v tom x prispevkama se to nezmeni.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Quido » úte lis 28, 2023 7:15

@mawenzi
Napsals to velmi dobre a tak nejak to bude...

Nelze zobecnovat, ze kvalitni lehky batoh je zaruka uspechu a sedne kazdemu (at uz vahou nebo konstrukci ci dizajnem), stejne tak nelze jednoznacne napsat, ze tezky batoh je vzdy kvalitni a vzdy pohodlny, notabene, kdyz kazdemu sedne neco trochu jineho... Taky nelze zobecnovat napr. ze kdyz jedna znacka ma kvalitni a pohodlny batoh ve 40 l variante, ze bude stejne "uspesna" varinata v objemu 45, 50 nebo vice litru - takovym zpusobem se na to pohlizet neda...
Dalsim parametrem bude cena. Ne kazdy da za byt lehky a pohodlny batoh 10k, ci vice, ale klidne da cca pulku, i kdyz bude batoh o 1/2 ci cele kilo tezsi, ale sedne mu... A nakonec to, ze si znacka Fjällräven zaklada na "znackovosti" a vyhlasuje podporu kdecemu a zarucenou udrzitelnost (vcetne pradoxu, co pise mawenzi) a necha si to zaplatit vime, kdo tomu veri, at to zaplati, to je jeho vec, kvalitu jistym zpusobem znacka zarucuje, neni to zadny low end, ale nejakou genialitu bych tam nehledal - je to hlavne o jistem stylu... a nejsou jedini...
Naposledy upravil Quido dne úte lis 28, 2023 12:39, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Dromedaro » úte lis 28, 2023 7:28

Mawenzi píše:. a tak sem si rekla, ze zustanu u toho, co muzu snadno vyzkouset a ne jen 2x platit postovne a k tomu kit oser s odesilanim.

Jo, já se taky zajímal o batoh, co má Mike, ale nedal se u nás sehnat a ze zahraničí se mi to nechtělo objednávat kvůli tomu, co píšeš, tak jsem vybiral jen z naší nabídky.

Quido: Mě ta značkovost od Fjallravenu teda spíše odrazuje, když to vidím na každým a ještě k tomu na jakých lidech často.

Sháněl jsem do města kalhoty volné s kapsami na boku. To je problém sehnat. Díval jsem se v Hudy na bavlněné kalhoty od Fjalravenu a teda za pět tisíc to jsem myslel, že mají chybu na cenovce... Taky nechápu proč mají skoro vše z bavlny do přírody. Koupil jsem pak od Bushmana z výprodeje za 1500Kč a ty kalhoty se do roka začaly v rozkroku tak párat, že už to nešlo ani zašívat a vyhodil jsem je. Mělo to být z nějaké bio bavlny nebo co. Bushman, to je taky jen na okrasu. Akorát opásek do kalhot, co jsem tam viděl tenkrát v akci za 200Kč, ten jsem jinde nemohl sehnat, tak jsem po něm skočil, ten je super. Jen já teda mám civilnější šedou barvu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Etheric » úte lis 28, 2023 8:24

@Mawe: jo, tady fakt nevítězí ničí pravda. Všechny jsou vítězný. Každej batoh je vhodnej pro něco jiného, proto jich máme několik a každý používáme na to, k čemu je určen :)

ad ceny za hledání batohu: mě vyšlo hledání batohu na tolik, kolik mě pak ten batoh stál..... Ale já chcu něco, co mi sedí a vyhovuje perfektně. Na druhou stranu - jet do Brna a zpět = 350Kč za vlak plus lístky na šalinu, půl dne (minimálně) času, neskutečný energie a stejně tam bude k vyzkoušení zlomek toho, co maj na netu v českých shopech.

ad objednávky ze zahraničí - hodně prodejců v ČR bere byť třeba pár věcí od těch různých jinak v ČR nedostupných značek. Mám zkušenost, že když je poprosím, zda by mi od nich mohli objednat i něco jiného, většinou vyhoví. Můžou se dokonce zeptat i přímo výrobce na konkrétní detaily, mají často úzký vazby. Pak případně vracíš do ČR, když to nesedne.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Dromedaro » úte lis 28, 2023 8:44

Etheric píše:Na druhou stranu - jet do Brna a zpět = 350Kč za vlak plus lístky na šalinu, půl dne (minimálně) času, neskutečný energie a stejně tam bude k vyzkoušení zlomek toho, co maj na netu v českých shopech..

Tak pokud pojedeš z Prahy, tak jo.
Většina českých eshopů už posílá balíkovnou za 69 nebo PPL za 80Kč. Batohy maji často takovou cenu, že už se na ně vztahuje doprava zdarma, takže platíš jen zaslání zpět za 100Kč nebo to zdarma odneseš na pobočku, když ji máš v dosahu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod EjdouuRotacak » úte lis 28, 2023 8:55

2 Mawenzi

já s tebou naprosto souhlasím. Ostatně, psal jsem to tu v příspěvcích už před několika dny, že je to vcelku nesmyslná debata. Člověk se může těžko objektivně posoudit, ale subjektivně mi přijde, že jsem začal být krapet jízlivý až poté, co jsem si tu od některých vyslechl nevybíravé prupovídky. A aby ty jejich prupovídky měly nějakou váhu, tak se točili nad neexistujícíma Alicema a Bergenama, aby teda dali na odiv, jak jsou moderní turistické batohy inovativní a lehké. Přitom jsem se o desítky let staré konstrukce armádních batohů ani slovem neotřel.

Ale tak, něčeho se diskuzní oponent chytnout musí, když už chce veřejně hrotit svůj názor a pravda, chytnout se při své argumentaci Alice je určitě účelovější, než to samé drmolit nad moderním !velkoobjemovym! taktickým batohem s váhou 2kg+.

2 Etheric

jsem rád, že si po několika stránkách připustil, že fajnové řešení je takové, mít batohů vícero a střídat podle aktuální preference. Jinak, já se tu nechci s nikym hádat a poměřovat pindíka. Jen tu visí ve vzduchu taková tisíckrát omletá mantra, že váha rovná se bez nadsázky téměř vše, tak jsem vám do toho jako příležitostný příchozí hodil vidle.
On i ten příležitostnej příchozí neni úplně blbej a je mu jasné, že na Ski-Alp nebo Třítisícovku na bivak nepůjde s výsadkářskym tlumokem.

2 Quido

To je jednoduchý - GTX žďárák nosím prakticky vždy mezi prosincem a březnem, kdy je souvislá sněhová pokrývka a krátkodobá předpověď je nevlídná. Já v zimě čistě s Tarpem chodim jen občas s jednou partou do Brd a to jsou víceméně nížiny ve středočeské kotlině. Jinak do Tater a jiných větších kopců chodím v zimě s tim BIVI prakticky vždy. Díky nízké siluetě perfektně odolává silnému větru a na rozdíl od těch "šprc gum" v běžné cenové relaci kolem 3.000kč to i dejchá.

Ad Cold Steel.
Tuhle otázku jsem čekal už ve chvíli, kdy jsem začal psát "Co.." :lol: Jsem od dětství zvyklej mít u sebe v přírodě 2 nože. Zavírák a s pevnou čepelí. V ničem mě to neomezuje. Na Ledovce (zatím) nechodím, pokud marně přemejšlíš nad tím, co s tím nožem teda dělám ve 4.000 m. n. m.

Nafukovací polštářek s peřím
https://www.4camping.cz/p/polstar-sea-t ... D_BwE#seda

Ta Carinthia prostě funguje. Levnější turistické bundy s vodnim sloupcem 20.000mm z 4camping mi v silném, dloutrvajícím dešti běžně prochcávaj, protože jsou to všechno podělané Číny a klamavá reklama. Tenhle převlek mi zatím nikdy nepromokl a funguje fakt dobře. Je potřeba to vyzkoušet. Mám v šatníku i Stingera od High Pointu, ale toho nosím pouze tam, kde nebudu v noci u ohně. A my v těch mrazech většinou sedíme u ohně třeba do 0:00 - 01:00h, než jdeme spát. Nikdy mě nebavilo v horách zalehnout v 18H večer a pak se 12 hodin cukat ve spacáku do rozednění. To raději do 01:00h klábosíme u ohně. Samozřejmě jen u oficiálních útulen a nikdy jinde : -)
Naposledy upravil EjdouuRotacak dne úte lis 28, 2023 9:23, celkově upraveno 1
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod ajdam » úte lis 28, 2023 9:23

Mawenzi píše:ajdam
slo pouze o antipatie nebo kajka nesedela v zadech?


Šlo hlavně o tu hmotnost, měl jsem Deutera a Kajku vedle sebe a je to fakt znatelný rozdíl. Záda jsme netestovali, poněvadž to bude vánoční dar (výměna za postarší krosnu Doldy, na kterou si přítelkyně už léta stěžuje :-) )
Uživatelský avatar
ajdam
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: sob pro 26, 2015 21:18

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod booze » úte lis 28, 2023 9:28

Mawenzi píše:...ale i tak je zvlastni logika podporovat cinske tovarny pro deti a neprijatelne podminky jejich svadlen a zaroven ochranovat lisky tam u nich....


Nejaky zdroj o tech skaredych cinskych tovarnach by si mela? Nebo je to vlastni zkusenost? Nebo si to jen myslis?

Pokud se neco takoveho deje, bylo by dobre o tom informovat Fjallraven.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod EjdouuRotacak » úte lis 28, 2023 9:33

2 booze

money first
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Dromedaro » úte lis 28, 2023 10:06

ajdam píše:Šlo hlavně o tu hmotnost, měl jsem Deutera a Kajku vedle sebe a je to fakt znatelný rozdíl.

EjdouuRotacak by ti vysvětlil, že to není pravda, že ten rozdíl ve váze nepoznáš a měl jsi raději koupit ten těžší batoh.

booze píše:Nejaky zdroj o tech skaredych cinskych tovarnach by si mela? Nebo je to vlastni zkusenost? Nebo si to jen myslis.

Aktivističtí humanisti by jim ty fabriky nejradši zavřeli, aby už tam úplně pochcípali hlady. Ti nevzdělaní a chudí lidi tam jsou rádi i za těch pár dolarů, co tam vydělají. Když aktivisti budou tlačit na vyšší mzdy, tak už se jim fabriky v Číně nevyplatí, zavřou je, ale náhradu za ty platy obyčejným lidem nikdo nedá. Klasický aktivistický slon v porcelánu.

Až to tady převezmou Číňani, tak doufám, že k nám budou mít stejně humánní přístup a budou se prát za naše mzdy společně s černochy, kteří nám zase budou určitě dávat štědré sociální dávky.

dalsi diskuse na toto tema presunula sem mike
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod EjdouuRotacak » úte lis 28, 2023 10:16

2 Dromedaro

to jsem, bohužel, nenapsal. Ale viz. moje předchozí příspěvky, už bych se jen opakoval.
Zbytek tvých názorů v posledním příspěvku ponechám raději bez komentáře, snad jsem to jen špatně pochopil a nemyslel si to tak libtardsky. Holt, problém internetových diskuzí. Nevidíš druhému do tváře a neslyšíš intonaci jeho hlasu.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod irem » úte lis 28, 2023 10:46

@Dromedaro Nenapsal, ze to nepozna, ale ze by mu to bylo jedno ... kdyby byl soudny ... :twisted:

EjdouuRotacak píše:Bez urážky, gramy často řeší lidi s nadváhou a pak takoví ti nedůživí mravenečkové. Každému soudnému je jinak úplně jedno, že má o 0,5 - 0,75 kg těžší batoh než by mohl být.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod EjdouuRotacak » úte lis 28, 2023 11:04

Domnívám se, že je to krapet vytržené z kontextu. V průběhu společné diskuze jsem osvětlil svůj pohled na věc. Chápu, že číst ty moje tapety je únavné a většina to přejede očima. A mimochodem, mě je to půl kilo fakt jedno, protože těch 500g mrtvé hmotnosti navíc je na mých skoro 2m a v zimním období váhu 100kg asi tolik, jako pro holku se 165cm a 50kg nosit navíc třeba 200g a kvůli těm 200g se té holce asi vysmívat nebudete, že jo.

Žel bohu, nejsem horolezec, ani nejsem aktivní profi zimní sportovec. Jsem jen zimní chodec robustní postavy, tak snad můj pohled na jednu z forem outdoor aktivit dává také smysl.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod irem » úte lis 28, 2023 11:27

@EjdouuRotacak

Myslim, ze k vysmivani se tady obcas projevujes sklony Ty.

Nejde o vysmech kvuli jakekoliv vaze navic. Jde o to, ze spouste lidi (nejen tady a nejen ultrahikerum v elastakach) je prijemnejsi nosit na zadech nizsi vahu a ono se to, i po tech 200g na jednom kusu vybaveni, nascita.

Ze je Ti pul kila jedno Tvoje fyzicka konstituce Te nenuti resit takove malichernosti je fajn. Nekomu jinemu to jedno neni a voli lehci vybaveni, ktere v dnesni dobe lze sehnat dostatecne odolne. A neni to nutne otazka fyzicke konstituce nebo vykonnosti.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod EjdouuRotacak » úte lis 28, 2023 11:33

ano, myslíš správně. Sám ve svých příspěvcích zpětně vidím někde zbytečnou jízlivost. Nechávám se unést. Omluva čtenářům.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Dromedaro » úte lis 28, 2023 11:58

irem píše:ono se to, i po tech 200g na jednom kusu vybaveni, nascita.

Ano, tak také uvažuji a naučil jsem se to i díky OF. Neříkám úplně řešit každý gram, ale když se na každým vybavení ušetří nebo naopak přidá 100g, ono se to nasčítá.

EjdouuRotacak píše:Sám ve svých příspěvcích zpětně vidím někde zbytečnou jízlivost. Nechávám se unést. Omluva čtenářům.

:smt023 Tohle dneska vidět na internetu v diskuzi, to už je skoro zázrak.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Quido » úte lis 28, 2023 12:47

EjdouuRotacak píše:Ad Cold Steel.
Tuhle otázku jsem čekal už ve chvíli, kdy jsem začal psát "Co.." :lol: Jsem od dětství zvyklej mít u sebe v přírodě 2 nože. Zavírák a s pevnou čepelí. V ničem mě to neomezuje. Na Ledovce (zatím) nechodím, pokud marně přemejšlíš nad tím, co s tím nožem teda dělám ve 4.000 m. n. m.

to ani ne - mně zajímá obecně, k čemu to je dobré...? v čem by tě něco jiné mělo omezovat?
(btw:taky mívám dva nože - to ale není o počtu)

EjdouuRotacak píše:Nafukovací polštářek s peřím
https://www.4camping.cz/p/polstar-sea-t ... D_BwE#seda

jaj, tak to je ještě větší týčovina, než podsedák...
:mrgreen: :smt023
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Lipon » úte lis 28, 2023 13:43

U velkého batohu řeším v první řadě, jak mi sedí. Když si mám vybrat, jestli o půl kila těžší, ale dobře sedící nebo lehčí nesedící batoh, je mi váha jedno.
Když budou dva stejně sedící bágly,stejně řešené konstrukce, jakou chci, ale váhově o půl kila jinde, samo vezmu lehčí.
Jinak váhu taky zas tolik neřeším, nejsem žádnej gramonanista, kterej by furt musel někde odlehčovat. Ani po těch letech tady.


A pokud jde o polštářek, nafukovací vozím pravidelně s sebou, podobný od STS, jen normální, nepéřový. Jedna z must have věcí, pro mě tedy
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod booze » úte lis 28, 2023 13:53

EjdouuRotacak píše:Bez urážky, gramy často řeší lidi s nadváhou a pak takoví ti nedůživí mravenečkové. Každému soudnému je jinak úplně jedno, že má o 0,5 - 0,75 kg těžší batoh než by mohl být.


Pokud chodim a chci, co nejvic ujit, uzit si to a chodit, tak resim kazdy gram a 500g citim. Je to bajecne ruzove.

Naopak, kdyz taham svini do hor, kdyz jdu na vicedelky v Alpach napr., tak si cestu pod kopec neuzivam, ani se nerozhlizim ani nezdravim, jen strojove jdu. Batoh ma i 30kg (lezeni, bivak, voda, jidlo) a je to spis drina.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Quido » úte lis 28, 2023 14:09

ja si teda vzdy zhodnotim batoh celkove - vaha, konstrukce, ficurky, material a pochopitelne, jak sedi - muze byt i lehci a sedet stajne, ale kdyz ten tezsi zase ma neco, co chci ja, nebo se mi vice libi material atp., pak toho cca 1/5 kila treba ozelim, ale je to pripad od pripadu... proto tvrdim, ze ani jedno nelze zobecnovat a uz vubec nelze doporucovat batoh, co sedi mne, nekomu jinemu... doporucit muzu jedine to, aby si kazdy zajemce poradne vyzkousel vice batohu a udelal si na to cas....

A stejne si to mnohdy kazdy udela po svem - tady ma typek evidentne spatne sestelovany batoh, spatne teziste, ale stejne jde po Himalajich a uziva si to :wink:

nepal.jpg
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Etheric » úte lis 28, 2023 14:12

EjdouuRotacak píše:jsem rád, že si po několika stránkách připustil, že fajnové řešení je takové, mít batohů vícero a střídat podle aktuální preference

To vím už roky. I ta Kajka má svoje místo, ale koupit si něco takovýho, když na to, co děláš, stačí něco násobně lehčí, je prostě blbost. Nebo módní styl. Jiná věc je mít k ní (pokud už tedy opravdu vlastnosti takového batohu využiješ) několik, alespoň jeden, batohů a brát to dle potřeby. Ale když bych měl mít batoh jediný, pak v žádném případě z této kategorie, tedy pokud nejsi vysloveně bushcrafter, ale i tam to bude o stylu a ne o nějaký výdrži atd
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod apuka » úte lis 28, 2023 14:42

ajdam píše:Záda jsme netestovali, poněvadž to bude vánoční dar (výměna za postarší krosnu Doldy, na kterou si přítelkyně už léta stěžuje :-) )
Promin za tuto drzost, moc se Ti napsane libit asi nebude - myslim si, ze takove reseni neni uplne nejstastnejsi. Pokud ji nebude ten Deuter poradne sedet, tak se Tobe/Vam pritelkyne stezovat nebude ("darovanemu koni...."), ale bude s nim nestastna a mozna se bude stezovat jinym.

Ve vsech vlaknech o batozich se probiralo mnohokrat, ze pokud batoh ma dobre slouzit, MUSI se vzdy pred koupi poradne vyzkouset na konkretnich zadech s konkretni zatezi. Jinak to muze byt (a casto je) hodne spatny kup.
Plati to i v pripade, ze batoh ma nastavitelna zada - viz Mawenzi, ze batoh fajn, ale potrebovala by o 20 kg vice svalove hmoty aby mela spravne ramenni popruhy a pod.

Takze batoh - a obzvlaste velky na noseni tezke vahy - neni na prekvapeni to nejlepsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Dromedaro » úte lis 28, 2023 14:45

apuka píše:Takze batoh - a obzvlaste velky na noseni tezke vahy - neni na prekvapeni to nejlepsi.

To si také myslím. Pokud chceš dát dar tohoto typu, tak je lepší nějaký voucher na zboží nebo prostě dáš do obálky papír a na něm napsané třeba batoh do 7tisíc a až si po Vánocích vyzkouší a vybere, tak "jen" zaplatíš. Předpokládám, že přítelkyně není malé dítě, aby se pod stromečkem rozbrečela, že je tam jen papírek s nápisem a že to nejsou pravé Vánoce. :D
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Dromedaro » pát pro 1, 2023 8:57

Mě tak napadlo při čtení tohoto vlákna, kolik kdo máte doma batohů nebo kolik jste jich vystřídali? Já mám teď aktuálně dva od Gregory 48L a 70L. Batohy do města atd. nepočítám. Před těmi Gregory jsem měl bezejmené krosny nebo armyshop batohy, pak jsem pořídil Osprey 120L :lol: To bylo ještě před odlehčovánim, abych tam všechny ty tlusté svetry, konzervy a nerezové ešusy narval. Ale ten osprey mi moc neseděl. Koupil jsem tuto značku, protože jsem ji viděl, že to lidi hodně na horách nosí. Tak jsem ho prodal a začal odlehčovat a tim se i dívat po lehčích batozích. Těch 48 a 70L nemám vždy plné batohy, ale nechtěl jsem z finančních důvodů kupovat x batohů pro různé příležitosti, tak abych měl vždy prostor vzít větší náklad. Méně do těch batohů můžu dát vždy.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod ajdam » pát pro 1, 2023 9:32

Mám Deuter Aircontact 55+10, model z roku 2017 tuším, před tím jsem měl cca od roku 2003 taky Aircontact, kterému jsem ale nedopatřením zlámal přezky, na jednodenní výlety nosím svůj městský batoh (Lowe Apline Klettersack), na všechno ostatní krosnu. Jsem si do ní schopný zabalit na 2-3 týdny i se stanem ( s tím že jídlo pití doplňuju průběžně, sem tam si i přeperu). Stan poslední dobou moc nenosím, preferuju tarp od Rock Empire. (Pak mám ještě hromadu obalů a batohů na kytary, ale ty tě asi nezajímají :-) )
Uživatelský avatar
ajdam
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: sob pro 26, 2015 21:18

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Dromedaro » pát pro 1, 2023 9:45

Ten 70L batoh je právě takový nafukovací, že bych se do něj taky zabalil na dlouhou výpravu i s jídlem. Jinak já moc nevidím už pak rozdíl mezi čtyřmi dny a třeba 14dny. Stejně vždy beru jen oblečení na sebe a pak náhradní. V průběhu peru v řekách, potocích, atd. Nepromokavou bundu, UL stan atd beru když jedu jen na pár dní nebo 14dní. Víceméně se to nejvíce liší jen v tom, kolik beru jídla a kartuší.

ajdam píše:kterému jsem ale nedopatřením zlámal přezky,

Na tohle už se snažím dávat pozor. Všechny přezky, které jsem kdy zničil nebo někdo mně, tak to bylo kvůli tomu, že jsem si na ty přezky omylem šlápl pohorou a rozdrtil je. Nebo třeba ve vlaku či autobuse někdo rozdrtil ty přezky mě, když na ně šlápl jak je to na těch popruzích a válí se to po zemi. Tak třeba ve vlaku nebo autobuse už to sleduju a ty popruhy s přezkama schovávám pod batoh atd.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

PředchozíDalší

Zpět na Batohy