Nový batoh - 50 - 75l

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod fps » úte zář 25, 2018 14:33

- první a druhá verze Osprey Exos měla bederák s kapsami, třetí už má minimalistický bederák bez kapes, druhou verzi jsem viděl před pár měsíci v Rock Pointech v Praze
- mám druhou verzi Osprey Exos 48, je to dost dobrý batoh, ale dneska bych koupil ještě lepší Gregory Paragon 48
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Army » úte zář 25, 2018 15:24

Díky moc. Zkusím kouknout do těch RockPointů a vyzkoušet. Vyzkouším asi i třetí verzi, ale ten mini bederák mě moc neoslovuje. Jinak díky za radu i na ten další bágl. Koukám, že ho mají v Praze skladem, tak zajdu do Alpu a vyzkouším co bude sedět lépe.
Chůze osvobozuje ...
Uživatelský avatar
Army
účastník
účastník
 
Příspěvky: 205
Registrován: čtv dub 23, 2009 15:07
Bydliště: Praha - Prosek

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Miuan » čtv zář 27, 2018 8:01

Army, pozadavek na batoh je aby mel odvetrany zada nebo to neni nutne? Pokud ano, mas i tak docela dost moznosti, Haglöfs takovy batohy ma, Gregory Optic, Dokonce i Decathlon ma takovy batoh v nabidce, nejlepsi ze vsech je asi Marmot Graviton, takze omezovat se jen na doprodej Exosu predposledni rady neni nutne, navic myslim ze uz ho ani nikde nesezenes, leda tak na inzerat.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Army » sob zář 29, 2018 21:41

Díky za radu. Požadavek na odvetrani zad ani tak moc nemám. Spíš chci odměnit svůj Deuter Guide 45+ za něco lehčího a s bočními kapsami. Sitku jsem u takhle velkého batohů ještě neměl. Mrknu i na ty Gregory, ty se mi celkem líbí.
Chůze osvobozuje ...
Uživatelský avatar
Army
účastník
účastník
 
Příspěvky: 205
Registrován: čtv dub 23, 2009 15:07
Bydliště: Praha - Prosek

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Miuan » ned zář 30, 2018 13:31

Pokud bez sitky, tak mas skoro neomezeny moznosti, tech lehkych baglu s bocnima kapsama jsou mraky.
Za zminku ale treba stoji Sierra Designs Capacitor, ma zajimavou moznost komprese a zmenu kapacity. A nosi se pry taky dobre. Granite Gear Crown2 ma v zadech spojeny bederak suchym zipem takze si muzes nastavit kapsy jestli je chces vic na boku nebo vepredu, a nemusis menit bederak jen proto kdyz na dlouhym trailu zhubnes. A spoustu dalsich, ze se v tom muzes prehrabovat za dlouhych zimnich veceru.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Army » úte říj 16, 2018 15:01

Tak jsem zkoušel po Praze několik batohů. Měl jsem v merku ty Ospreye a Gregorye... Nakonec to vyhrál Gregory Optic 58. Měním za Guide 45+... Moji favorité byly v objemu 45 - 48 litrů. Ale když jsem to viděl, přišlo mi, že jsou proti Dojtrovi nějací malí. Tak jsem vzal nakonec tu 58. Má někdo porovnání Guida 45+ vs. Optic 58? Guide jsem půjčil kamarádovi, tak teď nedokážu porovnat sám. Jinak uvidíme na prvním tripu jak se Optik bude nosit. V prodejně se tvářil velmi pohodlně i s váhou 12 kg. Tak snad nezklame.
Chůze osvobozuje ...
Uživatelský avatar
Army
účastník
účastník
 
Příspěvky: 205
Registrován: čtv dub 23, 2009 15:07
Bydliště: Praha - Prosek

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Miuan » úte říj 16, 2018 22:13

To by melo sedet, Deutery maji podivnou (vetsi) kapacitu nez ostatni vyrobci.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Etheric » úte říj 23, 2018 15:22

Ahoj, řeším teď výběr batohu, třeba mi to někdo pomůžete rozseknout.
Chodim jaro - podzim, víkendy, prodloužený víkendy a jednou v létě měsíc nebo tři týdny tahem. Výbavu mám UL, vejdu se pod 7kil.
Mám postavu 172cm, 55kg a tak mi sedne máloco. Třeba Deuter a Osprey nesedí vůbec. Z tolika a tolika batohů, co byly před třemi lety v Brně na výběr mi nejlíp sedl Corazon Eiger 55. A doteď jsem nenašel batoh, co by mi sedl líp nebo aspoň tak dobře. Na týden, dva se do něj sbalim tak, že věci jsou zlehka naskládaný a ještě trocha místa zbyde, nic neni zvenku na batohu.
Teď ten problém - váha toho batohu je 2,5kil. Už nemám kde jinde odlehčit. Zas ale nechci vyloženě UL batoh bez výztuh, to fakt ne. Potřebuju něco lehčího, aby neklesl moc komfort nošení. To by pak ztrácelo význam.
Je tu někdo, kdo řeší /řešil/ podobnej problém?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod mitau » úte říj 23, 2018 16:20

Nevim, co jsi zkousel za Ospreye. Me se 182cm/72kg hodne dobre sedi Osprey Talon 44, akorat jsem mezi velikostmi. Pro tebe by mohla byt velikost S/M akorat. Vyhoda je, ze ma celkem kratky a poddajny bederak, takze sedi dobre i na hubenych lidech. Za me je to jeste rozumne "pevny" batoh, i kdyz oproti Corazonu s 2,5kg bude ta konstrukce samozrejme min pevna. Otazka je, jestli se do nej vejdes, ale ma posuvne viko a pripadne jde i neco rozumne uchytit na batoh, tak by to na jeden dlouhy trek mohlo jit a na vikendovky to alespon nebude tak velka potvora. Nevim, v cem se lisi damske batohy, ale pokud mas problem s prilis uzkymi rameny, tak by damske verze batohu mohly byt resenim.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Etheric » úte říj 23, 2018 16:36

Dámské batohy se liší v anatomii popruhů a bederáku.
Talon jsem zkoušel. Měl jsem s sebou věci, vešel jsem se. Ikdyž na ty tři týdny bych musel dát neco zvenku, jinak ale ok. Jenže... Záda nesedí, a ty ramenní popruhy, ono to snad pruží? Houpy hou, a to jsem nes jen něco málo přes 6kil
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod mike » úte říj 23, 2018 16:49

Nejsi prvni, kdo si na pruzeni popruhu u Ospreyu stezuje a musim rict, ze u meho Mutanta 28, ktery je jinak fajn, se mi taky zda, ze trochu moc pruzi a poskakuje na zadech.

Etheric píše:Je tu někdo, kdo řeší /řešil/ podobnej problém?

Samozrejme, spousta lidi. Moje reseni je Lightwave Ultrahike 60, pripadne Crux AK57, tobe by mozna mohl stacit i AK47. Zkus si vyhledat, co jsme tu o nich napsali, nebylo toho malo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Etheric » úte říj 23, 2018 17:03

Ten Crux AK47 - je možnost ohmatat a vyzkoušet si ho u nás?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod mike » úte říj 23, 2018 17:11

Je. Objednej si ho na http://www.outdoorline.sk a mas 14 dni na (setrne) vyzkouseni a pripadne vraceni. Domluv se na tom predem, Peter je velmi ochotny a muze ti ho poslat pres Zasilkovnu tak, ze ti tam bude stacit batoh prinest a oni ho zas doruci zpatky. Udelal jsem to tak s AK37, co jsem taky chtel vyzkouset.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Etheric » úte říj 23, 2018 17:25

Tak to je fajn. Jde mi o sbalitelnost, o kapsy na drobnosti.. To byse muselo jedině vyzkoušet. Podle obrázku to nesbalim žejo.
Jen jsem zapomněl zmínit, že bych nejradši batoh dvoukomorovej, kvůli spacáku a spaní. Jde to i s 1komorou, pokud to bude batoh pohodlnej, snesu to. Ideálně bych ale komory dvě
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod mike » úte říj 23, 2018 17:30

Tak to pro tebe mozna nebude. Cruxy jsou minimalisticke batohy, zadne zbytecnosti jako kapsy navic, jedna komora. On je to v podstate nepromokavy pytel s dobrym zadovym systemem.

Kapsa ve viku je velmi prostorna (aspon u AK37, predpokladam stejnou). Dalsi kapsa je vevnitr na zadech na hydrovak a pak nedodelana kapsa (bez zipu) zevnitr na viku, tak by se dotahnout dala. Necekej ale zadne kapsicky na bederaku ani nic podobneho. Majitel (Crux i Lightwave) vyznava princip KISS a tak je to spravne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Etheric » úte říj 23, 2018 17:48

Jasně, čím míň zipů atd, tim míň se toho může pos....a tim menší váha. Z hlediska praktičnosti užívání ale dvě komory vedou, aspoň pro mě. U víkendovek bych to neřešil, ale ptž hledám batoh na delší cesty, už to řešit musim.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod mike » úte říj 23, 2018 18:15

Zacinal jsem s dvema komorama a az s Ultrahikem 60 presel na jednu. Ma to sice sve nevyhody, ale vyhody podle mne prevazuji. Zvlast kdyz se mi u Deuteru nekolikrat za chuze spodni komora rozepnula a jen nahodou jsem neco neztratil. Venku, pri chuzi s nakupem mi takhle parkrat vypadlo pivo :roll:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Etheric » stř říj 24, 2018 5:21

Deuter jsem nikdy neměl, ale spodní komora mi nikdy nepovolila. Jak se ti to povedlo?
Dělám to asi jako většina lidí, do spodní komory spacák v igelitu, u něj termotriko a podvlíkačky. A Thermarestka. Hezky to vyplní celou komoru. Když jdu spát, nemusim tak všechno vytahovat, jen vytáhnu věci ze spodní komory, zapnu jí a batoh položím pod hlavu. Získá tak hezkej sklon a skvěle se na něm spí.
Asi bych neměl nervy každej večer tahat ven komplet všechno z batohu
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod apuka » stř říj 24, 2018 8:14

mike píše:se mi u Deuteru nekolikrat za chuze spodni komora rozepnula a jen nahodou jsem neco neztratil
Nesmis nechavat jezdce zipu nahore, zatahuj je na jednu stranu - cim niz, tim lip.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Etheric » stř říj 24, 2018 9:34

Zkoušel jsem ukecat Corazon, jestli by mi ušili ten Eiger z Dyneemy, byl bych schopnej jim tu látku dodat včetně Dyneemácký nitě . Nabízel jsem šílený sumy, ale ne a ne... Asi je to problém pro ně.
Při stejný pevnosti by byl ten batoh z Dyneemy o 580-640g lehčí oproti Corduře, což by při stejným komfortu nošení bylo znát a dal bych za ten batoh klidně výplatu
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod apuka » stř říj 24, 2018 10:53

Nebude to (i) tim, ze dyneemu nemuzes sit na jakemkoliv stroji? Navic oni maji nejake vypoctene fungujici veci, ktere by pri zmene latky a vlastnosti materialu nemusely fungovat stejne (a Ty by ses potom mohl stezovat, ze ten batoh neni stejny).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Etheric » stř říj 24, 2018 12:20

Dyneemu prošijou tím co maj. Pravda, dělá se s ní blbě, ale jde to. Nemyslim si, že by byl batoh jinej. Záda zůstanou stejný, materiál bude držet tvar stejně...
Odmítli mě s tim, že zakázkovou výrobu nedělaj, ne proto, že by to nešlo.
Ale možná na tom co říkáš něco bude. Ikdyž si myslím, že by s tim neměl bejt problém
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod mike » stř říj 24, 2018 16:57

Etheric píše:Deuter jsem nikdy neměl, ale spodní komora mi nikdy nepovolila. Jak se ti to povedlo?

Nejsou tam zajistovaci pasky a tlakem se ten zip proste obcas rozepnul.

Etheric píše:Asi bych neměl nervy každej večer tahat ven komplet všechno z batohu

Vec zvyku. Delas to jednou denne, zadny zasadni problem. Ztracene veci by problem byl. Druha komora je samozrejme pohodlnejsi, taky jsem to delal, jak pises, ale usetrenych 80 deka mi za to stalo.

apuka píše:Nesmis nechavat jezdce zipu nahore, zatahuj je na jednu stranu - cim niz, tim lip.

To samozrejme delam. Oba zipy na jednu stranu az na doraz. Presto se zip obcas rozjizdi, jeden jezdec vyjizdi smerem nahoru. Musim to kontrolovat pri kazdem nakupu i kdyz spodni komoru vubec nerozepinam, staci, kdyz trochu vyjede a pak uz to jde rychle. Resit by se to samozrejme dalo, zipy svazat dratek nebo karabinkou apod, ale proste je to slabe misto batohu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Etheric » stř říj 24, 2018 17:24

Hele Mike, na tom něco bude. 80dkg je dost, koneckonců třeba u vaření jsem taky šel s jistým komfortem dost dolu, ale ušetřenejch 450g za to stálo. V tomhle se bohužel ty moje milovaný kompromisy dělat musej, a jak říkáš, jednou denně to vytáhnout nemůže bejt tak zlý.
Mám jedinou možnost, prostě to zkusit
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod apuka » stř říj 24, 2018 18:29

mike píše:Oba zipy na jednu stranu az na doraz. Presto se zip obcas rozjizdi, jeden jezdec vyjizdi smerem nahoru.
V tom pripade budes mit asi mirne vadny zip. Predpokladam, ze tak nalozeneho, resp. spise vycpaneho (zipy se zaviraly velkym "nasilim", jako nekdy kufry) Deutera jako manzelka i syn nosily/nosi na prenos veci ale obcas i na dlouhy vystup k chate na delsi kurzy se vsema vecma Ty nosit nenosis a ani jednou se ani jednomu z nich nestalo, ze by se zip i jen trochu rozevrel. Syn ma ACT Lite jako Ty, manzelka Aircontact Pro, kde sice "zajistovaci" cvakatka jsou, ale ona je zacvakava hodne volne, pul penove karimatky bys pod to vlozil a kdyz jsou zipy na doraz dole, tak ty popruhy stejne nic nepomohou, protoze latka i zip jsou permanentne zatezovane na maximum, predpokladam rozhodne vice nez pri Tvych nakupech, vcetne houpani na zadech.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » stř říj 24, 2018 19:59

Ze by se otevřel zip spodní komory se mi nestalo a to v tom taham nákupy i přes 30kg - limonády, pytle brambor a td a jde to bez meziprepazky rovnou až na spodní komoru a zipy mám uprostřed - tedy ne zatazene na bok jak by měli bejt ideálně a nikdy se nic ani neotevrelo natož ze by prasknul.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod mike » stř říj 24, 2018 20:53

@apuka: batoh ma uz sve roky (14?) a zipy jsou ochozene, takze se rozjizdi snadno, ono to zacalo delat az po nevim kolika letech. Ale jinak je to celkem fuk, batoh uz je fakt jen na ty nakupy. Slo mi jen o to, ze je to slabe misto a potencialni zdroj problemu.

@Etheric: zivot je plny kompromisu ;-) V tomhle pripade zalezi na tom, kolik realne usetris. Ja jsem prvni Lightwave kupoval v dobe, kdyz jine UL batohy nebyly a normalni mely okolo dvou kil. Ted uz je vyber vetsi a asi najdes lehky s dvema komorama. Lightware a Cruxy nejsou pro kazdeho, jestli te zaujaly, najdi si, co jsme tu o nich napsali. Maji sve plusy i minusy a zalezi na tobe, jako vahu kteremu das.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Miuan » stř říj 24, 2018 22:06

Nebo ani nemusi mit spodni komoru, staci bocni zip, ale to je stejne jedno, funguje to jak bylo receno, vyndas drysack s hadrama, pak drysack se zradlem, jetboil, a jsi dole u spacaku s karimatkou, zadna veda to neni. Ja nemam rad takovy ty vecerni serepeticky, stan co se slozite stavi, nafukovani karimatky atd, ale tohle mi nevadi.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Etheric » čtv říj 25, 2018 4:35

Ušetřit můžu hodně. Ono fakt už nemám kde jinde tu váhu srazit. Současnej batoh má 2,25kg bez bederáku, kterej jsem sundal ptž nepoužívám. Jsem ochotnej jít dolu s komfortem balení, komfort nošení by ale klesat neměl. Prostě jediná možnost jak zjistit, jestli mi to vyhovuje, je to zkusit. Koneckonců mám na to celou zimu, pro mě už je po sezoně. Tak se cvičně sbalim, projdu se po krámech a budu hledat. Nebo si nechám poslat batoh domu, jak už tu zaznělo
Poprosil bych o tip na kamennou prodejnu, kde maj sortiment diskutovanejch batohů, případně i jiný lehký batohy. Ideálně Brno nebo okolí, když to ale bude dál, nemám s tim problém
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Miuan » čtv říj 25, 2018 9:04

Vaha batohu uz nema nutne souvislost s pohodlim, treba o Gossamer gear Mariposa se rika ze je to maximalne pohodlny batoh, je v tomhle smeru mimoradne chvaleny, a pritom ma dost pod 1 kg. Nebo jsem si ted vzpomel, ze Lowe Alpine Eclipse ma nahore popruhy zuzeny tak, ze se daji prizpusobit na ruzne siroka ramena, coz by pro tebe mohl byt ten duvod proc ti spousta batohu nesedi, jestli jsi extremni hubenour s uzkyma ramenama.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

PředchozíDalší

Zpět na Batohy