Praní batohu

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Praní batohu

Příspěvekod apuka » úte črc 11, 2017 12:41

Miku, spomenul sjem si na Tebe a Tvoje prani batohu, kdyz jsem se dostal na membranu OutDry (bez privlastku Extreme, ta je od Columbie, tuto vyrabi nekdo jiny, pravdepodobne nejaka italska firma). Na nepromokave batohy ji vyuziva napr. Mountain Hardwear. Maji totiz pro podobne jako Ty obrovskou vyhodu - tato membrana ma specifikum se na svchrni latku nelepi lepidlem ale pouze za tlaku a tepla. Timpadem se daji v pohode prat - samozrejme pri teplote, kde se PU jeste nezacne rozpoustet :D.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Praní batohu

Příspěvekod mike » úte črc 11, 2017 18:47

Takze z pracky vytahnes bundu rozseparovanou na kusy? :twisted:

Koukni se znovu na ten text, co mi psal majitel Cruxu a Lightwave. Nejde ani tak o teplotu, jako o kombinaci vlhkosti, teploty a nejspis i detergentu. Navic se zrejme poskozeni postupne kumuluje (hydrolyza), takze nekolikrat v pohode vyperes a pak se to najednou rozpadne. PU je proste zlo :twisted:

Novy batoh uz budu jen otirat vlhkym hadrikem #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Praní batohu

Příspěvekod apuka » stř črc 12, 2017 12:08

Miku, co to zase meles, vzdyt pisu, ze tam nepouzivaji lepidlo, ani zadny jiny spojovaci material. A problem Tveho batohu bylo PU lepidlo, coz je neco uplne jineho nez PU na membrany. Podobne jako s rozpadem podrazek bot. Tam je TPU, Termoplasticky polyuretan, uplne odlisny od membran. Bohuzel PU existuji tisice druhu s naprosto odlisnymi, az protichudnymi vlastnostmi. Jen je vetsinou tezke se dozvedet, ze konkretni aplikace je z jakeho, napriklad u te-ktere PU membrana nebo u PU lepidla.
Zato je zajimava tabulka uprostred tohoto linku o TPU. Tj. existuje skupina TPU z polyetheru (misto polyesteru), ktera je skoro rezistentni ohledne rozpadu, ale ma zase mensi odolnost.

A promin za to srovnani, ale kdyz do rucne poskladaneho hrnicku z hajzlpapiru nalijes kafe a spalis se vytekajicim mokem, tak budes taky nadavat, ze papir je zlo? I kdyz hned vedle mas stejne z (jineho) papiru udelany hrnek, ktery Ti to horke kafe uplne v pohode udrzi a muzes jej dokonce umyvat a opakovane pouzivat?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Praní batohu

Příspěvekod mike » stř črc 12, 2017 18:21

To je fuk, co je tam za variantu PU, je to PU a ten se driv nebo pozdeji rozpadne. PU je zlo a i priroda vi, ze zlo musi byt zniceno :twisted:

Si to porid, pravidelne per a delej si zaznamy. My tady muzeme uzavirat sazky, po kolikatem prani se to rozpadne ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

[SOLVED] Vycisteni batohu

Příspěvekod shmoula » úte říj 31, 2017 19:12

Ahoj, snad to neni az moc batohoidni otazka:
Mam relativne novy batoh, vicemene jsem jej mel jenom vloni na cundru a ted o vikendu venku, kdy se mi do nej v noci dostaly mysi a udelaly tam trochu neplechu. Prostor ve spodnim vstupu tak byl docela poch*ej a posr*ej, zvenku mi tez prijde, ze docela zapacha moci. Z hygienickych duvodu se mi moc nechce takto pouzivat, na druhou stranu rovnou jej prat mi prijde zbytecne. Nestalo se vam to nekomu, jak jste to resili? A pokud uz prat - mam ho nacpat do pracky, nebo zkusit nejakou cistirnu?
Naposledy upravil sobb dne stř lis 1, 2017 15:13, celkově upraveno 2
Důvod: sloučeno
Návykovač - Tvořím návyky, tedy jsem.
shmoula
nováček
nováček
 
Příspěvky: 39
Registrován: pát srp 17, 2007 8:56
Bydliště: U Brna

Re: Vycisteni batohu

Příspěvekod Mawenzi » stř lis 1, 2017 7:48

pokud je beznej - sitej - tak trochu ve vane namocit s kapkou prasku a proprat v ruce a nechat okapat. pokud ma lepeny svy tak tu nekde mike psal jak jim prani nevyhovuhe
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vycisteni batohu

Příspěvekod booze » stř lis 1, 2017 8:37

Letos, po pozitivnich doporucenich dudyho, jsem zacal prat batohy v pracce. Peru v tekutem jelenovi na 30°C.
tady je cele vlakno tak nejdriv hledej http://www.outdoorforum.cz/viewtopic.php?f=7&t=4761
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vycisteni batohu

Příspěvekod shmoula » stř lis 1, 2017 12:35

Dikec, vrznu to do vany, at je to setrne!
Návykovač - Tvořím návyky, tedy jsem.
shmoula
nováček
nováček
 
Příspěvky: 39
Registrován: pát srp 17, 2007 8:56
Bydliště: U Brna

Re: [SOLVED] Vycisteni batohu

Příspěvekod apuka » stř lis 1, 2017 12:52

Jen bacha - nenechavej to tam v te vode dlouho stat, bo dopadnes spatne jako mike. I kdyz nebudes mit odlepene svy (u siteho batohu) muze se drive odlepovat vodeodolny vnitrni zater.

@mawe: Ale mike to podle mne nepochopil uplne spravne, resp. interpretoval trocha prilis striktne. Voda taky nemusi vadit, ale nesmi se nechat v te vode odstat. Takze docela dobre mozne, ze kdyby to hodil do pracky a tam to vypral, batoh by v pohode vydrzel - nestal by v te vode, neustale by se stridala voda a stekavani vody. (Netvrdim to, ale je to dost pravdepodobne).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Praní batohu

Příspěvekod Quido » stř lis 1, 2017 15:28

v zivote jsem batoh nepral... :roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Praní batohu

Příspěvekod GreyMouse » stř lis 1, 2017 15:57

@Quido: A měl's batoh poch*ej a posr*ej od myší jako shmoula? ;-) (Podotýkám, že já s tím nemám nic společnýho, to jiný :mrgreen:)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Praní batohu

Příspěvekod Mawenzi » stř lis 1, 2017 16:47

tak ja treba batoh prala, protoze sem mela fakt dost propoceny zada a popruhy a.rekla bych, ze i z hygienickych duvodu se to hodi dle potreby promachnout. u me ta potreba je treba 1x za 3 roky... jakoze kazdyho vec, nekde od hliny zvenku je mi to jedno ale fakt nemusim mit nekolik let starym potem nacucanou houbu nutne na holy kuzi...

ps a mysina fakt smrdi jako prase... me nastesti jen prokousaly merinovy podvlikacky ve snaze dostat se k oriskum, ale batoh nepochcaly :D byla by to mensi skoda :D

apuka - no hlavne usityho nad tim nemusi ani dumat u lepenyho to chce opatrnost
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Praní batohu

Příspěvekod apuka » stř lis 1, 2017 17:35

Mawenzi píše:mysina fakt smrdi jako prase
To by se GM mela ohradit :lol:

A taky si myslim, ze dokonce i ja dokazu oddelit od sebe smrad mysi a prasat - je to dost rozdilny smrad :wink: Ale rozhodne oba dokazou cloveku znechutit zivot.
By mohli vypravet sploluzaci v spalni na zaverecnem soustredeni z vojenske katedry - cca 45-50 lidi v mistnosti na patrovych postelich, kazdy mel ani ne 2m2, veci povinne v kominku na skrince vedle postele. No a mne muj vedouci SVOCky - jo delal jsem pro ne program - mi za "odmenu" vybavil misto uklizeni kasaren celodennou praci u prasecich chlivu - vymetat chlivy, vynest pochcanou/-s*nou slamu, prinest cistou novou. Samozrejme primo mezi prasaty, ty prece nepusti navolno pobihat v kasarnach. Bylo to asi druhy den, byly jsme tam mesic, meli jsme jedine vojenske svrchni obleceni, tj. zadne prani (pulcentimetrova bavlna by schla tyden na slunci). Smrdelo to fakt pekne jeste i kdyz jsme se vratili a odevzdali obleceni do skladu (ehm, ne na prani - na skladovani pro dalsi rocnik ](*,)). No - vsichni me meli uzasne radi :lol:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Praní batohu

Příspěvekod Quido » stř lis 1, 2017 18:39

GreyMouse píše:@Quido: A měl's batoh poch*ej a posr*ej od myší jako shmoula? ;-) (Podotýkám, že já s tím nemám nic společnýho, to jiný :mrgreen:)

nemel, vsecky pouzivane batohy mam v “outdoorove” skrini, zatim doma mysi nemame... :wink:

takhle postizeny batoh bych asi uz ani nepral a nenosil :((
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Praní batohu

Příspěvekod Quido » stř lis 1, 2017 18:45

@mawenzi:
hygiena je povera (pravila kdysi nase znama doktorka - sefka krajse hygienicke stanice) :twisted:

nikdy jsem z batohu zadny smrad ani svuj necitil; pokud je zvenku nejak zaspineny, okartacuju a pripadne otru vlhkym hadrem ci houbou, jinak neresim
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Praní batohu

Příspěvekod booze » stř lis 1, 2017 19:15

Mawenzi ma pravdu zvlast v lete muzes dostat paradni vyrazku z nejakych ?kvasinek? Ktere prezivaji v techto materialech a jsou pricinou smradu.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Praní batohu

Příspěvekod Quido » stř lis 1, 2017 19:56

obecne asi jo, ale ja s tim problem zatim nemam...
v mem potu neprezije zadny organiznus :twisted:

ja nejak mam pocit, ze pranim dostane batoh zabrat vice, nez intenzivnim nosenim, a bojim se, co se stane s ruznymi castmi konstrukce nosneho systemu, a vyplni - mozna zbytecne, ale mam to tak :wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Praní batohu

Příspěvekod Mawenzi » stř lis 1, 2017 20:39

tak tricka si taky kazdj pere a je to normalni, prijde mi to normalni i u casti batohu, ve styku s telem.

batoh neperu celej, popruhy a zada, jasne ze trocha vody se treba dostane i jinam, ale da se to aspon trochu resit tak at se bagl nemamoci celej durch. ja mam popruhy s trochou sikovnosti vyndavaci tak ty peru castejc, taky to castejc potrebujou... ale potem, prachem a bordelem nacucany popruhy mi proste prijde dobry obcas vzit.

vyrazku mam zatim nastesti jen z predstavy, ze to nekonu prijde OK :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Praní batohu

Příspěvekod Quido » stř lis 1, 2017 20:59

tak ja mel jinou predstavu o prani batohu, tohle je u mne bezna udrzba, pranim bych to nenazyval... ale tu udrzbu taky neprehani :roll:

a neboj, sve batohy ti pujcovat nebudu :twisted:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Praní batohu

Příspěvekod booze » stř lis 1, 2017 21:02

Quido píše:ja nejak mam pocit, ze pranim dostane batoh zabrat vice, nez intenzivnim nosenim

Taky jsem se bal, ale je to OK. Pracka je pro batoh setrna, kdyz vytahnes vsechny kovove srandy. Driv jsem cistil pod sprchou s kartacem a byla to hitparada proyebaneho casu.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Praní batohu

Příspěvekod mike » stř lis 1, 2017 21:15

A navic od toho boli zada ;-) Akorat ze do pracky vetsi batoh nebo batoh s pevnyma vyztuhama nenacpes.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Praní batohu

Příspěvekod sobb » stř lis 1, 2017 21:42

Z toho děláte nějakou vědu :-k Namočím, naJelenuju, chvíli nechám odležet a osprchuju
je fakt, že to moc často neprovádím, tak z toho asi nemám takové trauma :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Praní batohu

Příspěvekod mike » stř lis 1, 2017 21:47

Driv jsem mel stejny nazor, ale pak prislo tohle: viewtopic.php?p=474971#p474971 (to jsi asi necetla, kdyz jste byli pryc). Uz mam novy a tenhle jsem nechal sesit, takze mam dva 8)

BTW, pral jsem ho hlavne proto, ze byl po prosincove nehode od krve. Nejen me ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Praní batohu

Příspěvekod Quido » čtv lis 2, 2017 8:23

booze píše:
Quido píše:ja nejak mam pocit, ze pranim dostane batoh zabrat vice, nez intenzivnim nosenim

Taky jsem se bal, ale je to OK. Pracka je pro batoh setrna, kdyz vytahnes vsechny kovove srandy. Driv jsem cistil pod sprchou s kartacem a byla to hitparada proyebaneho casu.



tak nejak to delam, tedy spise venku s hadici a jen ty polstry a bederak ... ale fakt jen obcas, takze toho casu zase tolyk neproyebu :wink:

do pracky teda fakt ne - neni to vytahovani konstrukci z batohu a pak zase skladani taky dost opruz ? :roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Praní batohu

Příspěvekod Quido » čtv lis 2, 2017 8:25

sobb píše:Z toho děláte nějakou vědu :-k Namočím, naJelenuju, chvíli nechám odležet a osprchuju
je fakt, že to moc často neprovádím, tak z toho asi nemám takové trauma :)


tak presne tohle nedealm :wink:

mike píše:...Akorat ze do pracky vetsi batoh nebo batoh s pevnyma vyztuhama nenacpes.


to mne nikdy ani nenapadlo zkouset :roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Praní batohu

Příspěvekod apuka » čtv lis 2, 2017 9:10

mike píše:...byl po prosincove nehode od krve. Nejen me
:shock: Podrobnosti!!! Nic jsi o tom nepsal, ze bys svym batohem pritom prerazil zachranare nebo "srazil" kamzika, atd... :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Praní batohu

Příspěvekod sobb » čtv lis 2, 2017 13:52

mike píše:Driv jsem mel stejny nazor, ale pak prislo tohle: viewtopic.php?p=474971#p474971 (to jsi asi necetla, kdyz jste byli pryc).
Četla jsem to až teď, když jsem slučovala vlákna. Docela síla. Naštěstí naše batohy oplývají pouze klasickými technologiemi, takže se praní nebojím. I když upřímně řečeno - na takovou teplotu jakou jsi použil Ty, by mě asi bágl prát nenapadlo.

mike píše:BTW, pral jsem ho hlavne proto, ze byl po prosincove nehode od krve. Nejen me ;-)
On přece každý průměrný vrahoun musí vědět, že na krev jedině studenou vodu :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Praní batohu

Příspěvekod GreyMouse » čtv lis 2, 2017 14:02

Pokud šlo o chybu vraha - začátečníka, tak se v lapáku určitě potřebné věci doučí ;-). Ale třeba jenom pokousal ošetřujícího lékaře a zapomněl se pochlubit :D
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Praní batohu

Příspěvekod booze » čtv lis 2, 2017 15:03

Bitka s kozorozci, kteri si chteli pochutnat na nehybnem mikovi. :twisted:
Prvni po cem jdou jsou oci. Maji radi sladkou chut sklivce. arm2
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Praní batohu

Příspěvekod GreyMouse » čtv lis 2, 2017 16:06

booze píše:Prvni po cem jdou jsou oci. Maji radi sladkou chut sklivce. arm2

Kanibalismus je jeden z tvých koníčků? :-k
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

PředchozíDalší

Zpět na Batohy