Horolezecky batoh

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Horolezecky batoh

Příspěvekod Raven » ned led 27, 2008 22:51

Zdravím poradte aký batoh na horolezecké tury napr. v Tatrách. Koľko litrov asi? Na bežne veci ako lana, matros, oblečenie, nejaké jedlo,prilba a tak
Raven
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: stř lis 14, 2007 16:18
Bydliště: Poprad

Příspěvekod Čep » pon led 28, 2008 0:28

Používám asi rok TrekSport Tibet XT 45, a nemůžu si stěžovat, podle mě dobrá kvalita za solidní cenu. Obecně maj horolezecký batohy cca 30-40 litrů. A maj určitý vychytávky oproti turistickejm batohům. Stručně co mě napadá, a na co je potřeba se zaměřit:

1) poutka na cepíny (případně i další poutka na cokoliv), měly by bejt standardem. V nouzi na to můžeš přivázat helmu, mačky, boty, ...
2) taky je potřeba vyzkoušet aby seděl na zádech (to je samozřejmost), a navíc aby nepřekážel v pohybu hlavou když máš helmu. Je nepříjemný, když jsi ve stěně, a nemůžeš se podívat nahoru, protože tam překáží víko od batohu. To většinou zjistíš až ve chvíli, kdy ti to fakt začne vadit ... takže na to bacha :-)
3) Pro lezení se občas hodí oddělávací bederák, ale není to nutný. Taky se hodí poutka na matroš přímo na bederáku.
4) Užitečná je přední kapsa na mačky, lopatu, apod.
5) Někdy se dává i zvláštní popruh na lano, který je pak umístěný pod víkem batohu, a po stranách kouká ven. Užitečný když potřebuješ místo, ale taky není nezbytný, jen to zvyšuje komfort.

Určitě existuje plno dalších věcí, který mě teď zrovna nenapadaj ...
Uživatelský avatar
Čep
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: stř led 23, 2008 1:56

Příspěvekod pripluv » pon led 28, 2008 6:26

6) měl by bejt udělanej pořádně (šití) a z kvalitního matroše!
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Polky » pon led 28, 2008 8:43

Uz roky pouzivam Trek Sport Tibet 40 (nie je to Tibet Extrem a uz sa nerobi) a spokojnost - lahky, objem 40 l akurat staci (ked do neho musis dat velke topnky pri vystupe, ale zalezi aky sposobom lezies).

6) měl by bejt udělanej pořádně (šití) a z kvalitního matroše!
Toto nie je treba brat az tak definitivne, lebo zrovna ten moj je z Trecoru (tou dobou sa robili z Trecoru a drahsie verzie z cordury) a moj po rokoch pouzivania co sa materialu tyka je stale v pohode. Skor ti pravdepodobne odidu svy nez samotny material... Nesmie to byt z nejakeho slabeho ultralahkeho hakliveho materialu samozrejme, ale cordura nie je nevyhnutna.

Dost zalezi ako chodis liezt, ci ti staci jeden ruksak aj na nastupy aj na lezenie, lebo ja si vynasam veci v 80ke a tu 40ku mam na nom (poloprazdnu) pripnutu zvnoka. Preto je aj vyhoda, ze ta 40ka nema pevny chrbtovy nosny system. Ine by bolo, keby si musel vystacit s 1 batohom. Dalsia vec je ci v zime ci v lete, na zimu je dobry batoh s putkami na cakany pripadne s vreckom na macky, v lete je to zbytocne.

Moj tip je na leto Lowe Alpine Crag Attack 40 (v Rock pointe, lahky, lacny, pomerne jednoduchy), a na zimu napriklad Lowe Alpine Alpine Attack 50 (ak spis na chatach a vystacis teda s 1 batohom). Tu 50ku mam, je to aj na skialp, dobre spracovanie, mozno by bol za dobru cenu v Outlete Rock pointu...

Skus napisat co chces liezt (obtiaznost), kedy, a ci v tom jednom batohu musis toho vyniest viac. Vseobecne batohy 60l a viac nie su na lezenie moc pouzitelne. Do tazkych ciest zas staci mensi (30 l a menej) lebo tam toho vela so sebou brat nemozes. Existuje potom aj take riesenie ze malicky batoh z lidla za 200 Sk ak tam mas len pitie, malo jedla a bundu do dazda, alebo nieco od vietnamcov lebo lezecky batoh dost trpi a nemusis o tu zulu drat nic znackove, ale zas ma to svoje rizika lebo sa ti moze cestou rozpadnut... Treba napisat viac o tom ako to chces pouzivat, dam pripadne dalsie tipy.

Inac je pravda ze jednoduchsi batoh je lepsi, lebo nema tolko blbosti co sa niekde pri lezeni zachytavaju.
:wink:
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod tuso » pon led 28, 2008 8:58

Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Raven » pon led 28, 2008 15:46

Tak zatial sa nechystám na nič obtiažne tak III. IV. v Tatrách v lete a chcel by som niečo kompaktne tak 30-40l pretože mi niečo vačsie dosť prekaža na chrbte.Ide o to či sa do toho dá v pohode zbaliť.
Raven
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: stř lis 14, 2007 16:18
Bydliště: Poprad

Příspěvekod Polky » stř led 30, 2008 7:27

v pohode zbalit neexistuje, ani pri lezeni a turistike, ani pri zenach. :mrgreen: Ked ti neni luto penazi a staci ti maly batoh, tak v Rock Pointe mavali Mammut Granit (30 a 40), pre mna asi vysnivany lezecky batoh. Ale zbytocny luxus...

edit - este dodam: ked Osprey Exposure, tak na leto radsej tu mensiu 36ku.
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod zbuddy » stř led 30, 2008 7:29

Ten Mammut Granit už mívají jen ve 30 L, dokonce byl i někde ve slevě.
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod Polky » stř led 30, 2008 7:47

Nespomenul by si si kde, pripadne za kolko? Dik.
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod terkad » stř led 30, 2008 8:33

Polky píše:Moj tip je na leto Lowe Alpine Crag Attack 40
koukala jsem na nej a nevim, no...sedi pekne, velikost akorat...ale nejak jsem si zvykla na vy vyndavaci bocni kapsy, ktere tam nejsou...A mam pocit, ze byl snad drazsi, nez Deuter Guide... :(( Mate s nim nekdo zkusenosti?
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Příspěvekod zbuddy » stř led 30, 2008 8:37

Polky píše:Nespomenul by si si kde, pripadne za kolko? Dik.

Vloni cca přelom 10/11, RP Masayrkova Brno, cca 2500 Kč. Když nebudeš zlobit, tak se podívám na evt. aktuální cenu v pražských RP.
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod Polky » stř led 30, 2008 8:40

bocne kapsy na batohu pri lezeni nejakeho komina mozu len vadit - preto ich lezecke batohy nikdy nemaju. Rovnako skialpinisticke, vadili by si s lyzami.

Crag attack 40 by mal byt v rock pointe za 1400 kc, pochybujem ze niekde je D.Guide za menej, alebo...?
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod terkad » stř led 30, 2008 8:43

Polky píše:bocne kapsy na batohu pri lezeni nejakeho komina mozu len vadit - preto ich lezecke batohy nikdy nemaju. Rovnako skialpinisticke, vadili by si s lyzami.
Crag attack 40 by mal byt v rock pointe za 1400 kc, pochybujem ze niekde je D.Guide za menej, alebo...?
Aaa, pardon. Uz vim, Crag attack je ten druhej...spletla jsem si 2 batohy...
Pokud jsou to vnitrni kapsy, ktere jde v pripade potreby vytahnout?To by vadit nemusely, ne?
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Příspěvekod Polky » stř led 30, 2008 8:48

terkad - neviem presne co myslis vnutornymi kapsami, ale ty s tym zamyslas liezt? :wink:

zbuddy - dik. Nebudem zlobit, slubujem (stacilo by najblizsich 15 minut? :mrgreen: )
edit: btw - kde sa to da pozriet? Jednotlive predajne RP maju svoje webstranky?
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod sobb » stř led 30, 2008 8:54

Polky: toho M. Granit (čtyřicítku) maj na Hortez sportu (2650 káčé)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod terkad » stř led 30, 2008 9:00

Polky píše:ty s tym zamyslas liezt? :wink:
zatim ani nahodou...spis myslim na budoucnost :mrgreen:
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Příspěvekod Polky » stř led 30, 2008 9:00

sobb - tiez som si vsimol. Dik za pozornost a opateru z tvojej strany :wink: :mrgreen:
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod sobb » stř led 30, 2008 9:03

Polky píše:sobb - tiez som si vsimol. Dik za pozornost a opateru z tvojej strany :wink: :mrgreen:

fajn, rádo se stalo ... jsem Ti to radši poslala, kdybys o tom náááhodou nevědel :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Polky » stř led 30, 2008 9:09

Polky napsal:
ty s tym zamyslas liezt?
zatim ani nahodou...spis myslim na budoucnost
Vidim ze chces byt pripravena na kazdu eventualitu - tie zeny myslia tak popredu, my chlapi ledva pomyslime co bude zajtra... ak vobec :?
Terka (smiem sa Ti tak dufam pri tejto prilezitosti prihovorit), nie po skalach liezt, ale deti treba rodit! Mlade, zdrave a krasne treba usanovat na zachovenie naroda, lebo my vymierame! - neviem ako vy... Nezmenila by si si obcianstvo a neprisla sem medzi nas dravych krasnych uspesnych Slovakov a nedarovala nam par malych zvrchovanych Slovakov, pripadne aj Sloveniek ked sa inac nebude dat?
:P

sobb - dik. (Zda sa ze som pre istotu nic nedostal... neviem kde je chyba)
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod sobb » stř led 30, 2008 9:16

Polky píše:... neviem kde je chyba

to bude tím, že jsi beztak zase zlobil :twisted: :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Polky » stř led 30, 2008 9:20

Ked ja si nemozem pomoct! :roll: Ja potrebujem prosto k prevychove nezne zenske ruky. (Sobb ty budes asi zena, ze? Aj ruky by si mohla mat, predpokladam. Hm? :mrgreen: )
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod sobb » stř led 30, 2008 9:33

Polky píše:Ked ja si nemozem pomoct! :roll:
znáš to - "pomož si sám" :mrgreen:

Polky píše: Sobb ty budes asi zena, ze? Aj ruky by si mohla mat, predpokladam. Hm? :mrgreen:
správný odhad ... ovšem jsi na špatné adrese :twisted: 8)

OT :lol: : ten Mammutí batoh se mi líbí ... škoda že báglík nepotřebuju :(( :P
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Polky » stř led 30, 2008 9:42

a preco?? :smt119
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod sobb » stř led 30, 2008 9:47

Polky píše:a preco?? :smt119

bo batoh mám :twisted: :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Polky » stř led 30, 2008 9:51

ach jo. Tak potom nic. :smt022
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod Simi » stř led 30, 2008 9:53

Jak uz tady zaznelo, tak zalezi, jestli chces na vyletu pouzivat 1 nebo 2 batohy.
V pripade, ze jenom 1 batoh, tak je idealni neco mezi 40 a 50l. S vetsim uz se hur leze a navic ty vetsi obvykle maji pevny zadovy system, coz neni na lezeni nic moc. Pouzivam na takovy vylety uz asi 6 let Boll Summit (46+4) a plne mi staci i na zimni tyden v Tatrach, kdy mam cestou na chatu zvenci cepiny, macky a prilbu. Aspon pak clovek netaha moc zbytecnosti. Nicmene na lezeni cim mensi, tim lepsi.
V druhem pripade je podle me idealni velky plus 30l batoh. Do toho pohodlne zabalis matros a ostatni na denni vypad na kopec a kdyz se prezujes a namatrosis, tak se ti do nej pohodlne vejdou pohory, lahev s vodou a treba bunda. Na to asi 2 roky pouzivam Doldy Avenger 30, ktery mi naprosto vyhovuje.

Jinak batoh by mel byt kompromisem co nejmensi vahy a zaroven odolnosti. Rozhodne na lezeni je podle me nejlepsi co nejjednodussi batoh, protoze vetsina vychytavek spis prekazi.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

PINGUIN

Příspěvekod fossil » stř led 30, 2008 10:49

A co třeba batohy od značky Pinguin? Já, moje slečna, její sestra a ještě pár kamarádu si je nemůžem vynachválit... podle mě jedny z nej batohů co se poměr cena/qalita týče.... Zpracování naprosto jednoduchý,ale plně funkční...
Uživatelský avatar
fossil
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: úte led 29, 2008 17:43
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: PINGUIN

Příspěvekod Rujir » stř led 30, 2008 10:52

fossil píše:A co třeba batohy od značky Pinguin? Já, moje slečna, její sestra a ještě pár kamarádu si je nemůžem vynachválit... podle mě jedny z nej batohů co se poměr cena/qalita týče.... Zpracování naprosto jednoduchý,ale plně funkční...


Ak nemas vela penazi, tak je to urcite fajn. Ale ak mas co len trochu viac, tak mozes dost oooovela pohodlnejsie batohy.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Re: PINGUIN

Příspěvekod fossil » stř led 30, 2008 10:58

Rujir píše:
fossil píše:A co třeba batohy od značky Pinguin? Já, moje slečna, její sestra a ještě pár kamarádu si je nemůžem vynachválit... podle mě jedny z nej batohů co se poměr cena/qalita týče.... Zpracování naprosto jednoduchý,ale plně funkční...


Ak nemas vela penazi, tak je to urcite fajn. Ale ak mas co len trochu viac, tak mozes dost oooovela pohodlnejsie batohy.


Jojo, to plně souhlasim... ale musim říct, že proste za ty peníze ty batohy přežijou snad skoro vše..:)
Uživatelský avatar
fossil
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: úte led 29, 2008 17:43
Bydliště: Brandýs nad Labem

Příspěvekod zbuddy » čtv úno 14, 2008 17:19

Polky píše:zbuddy - dik. Nebudem zlobit, slubujem (stacilo by najblizsich 15 minut? :mrgreen: ) edit: btw - kde sa to da pozriet? Jednotlive predajne RP maju svoje webstranky?

Tak Polky, Tvůj vysnívaný batoh Obrázek
jsem v PH našel, ale na fotce bohužel nejsou vidět ceny, protože ten lesklý papír odrazil můj blesk. Když budeš hodný, tak Ti pak řeknu, kde a za kolik jsou. Ale minule jsi fakt vydržel jen těch 15 min a móóóóc jsi zlobil. Já to myslel, že budeš hodný trvale, tak si to rozmysli :evil: :twisted: :mrgreen:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Další

Zpět na Batohy