Batoh s uchytením snežníc

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Batoh s uchytením snežníc

Příspěvekod dudy » pát bře 4, 2016 10:09

@scink
Rada prostá. Nemít jezdce zipu nahoře, ale na bočním dorazu.
8)
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Batoh s uchytením snežníc

Příspěvekod grco » pát bře 4, 2016 10:39

@Quido: Proc ne? :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Batoh s uchytením snežníc

Příspěvekod Quido » pát bře 4, 2016 11:59

@grco:
tak nakonec jasně... kdo chce kam... :D
a až vyrostu, koupím si jedno auto střední třídy do práce, off-roada na víkendy, Hammera, když pojedu na fotbal, ferrari na dovolenou atd :wink:
pravda, někteří to tak mají :rolleyes:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Batoh s uchytením snežníc

Příspěvekod grco » pát bře 4, 2016 12:48

@Quido: Tak rovnako ako mas maly batoh, stredny batoh, velky batoh, pretoze na rozne vylety potrebujes roznu velkost, tak mozes mat aj rozne batohy na rozne urcenie. Kazdy ma samozrejme tu pomyslnu hranicu toho co "potrebuje" inde.

Univerzalne veci moc neexistuju. A napriklad tie batohy na uchytenie sneznic maju aj dalsie vyhody, nie len to uchytenie. Ak si clovek kupi lyziarsky batoh na to, tak je to batoh urceny na zimu. A mava (aspon vacsinou) iny material na zadech, ktory funguje lepsie proti snehu, ze sa tam nelepi, ked ho hodis na zem, narozdiel od letnych batohov, ktore skor maju nieco porovite, aby to zas lepsie vetralo. A takisto mavaju vacsie prezky, aby sa dali lepsie ovladat v rukaviciach. Dalsia vyhoda moze byt, vyhrazeny prostor na lavinovu vybavu (ak to potrebujes), na lyziarske bryle a tak podobne...

Takze mne specializovane batohy davaju zmysel, funguje potom v tom konkretnom pripade lepsie.

Ci su to zbytocne vyhodene penize, to je uz subjektivne. :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Batoh s uchytením snežníc

Příspěvekod apuka » pát bře 4, 2016 14:07

Kdyz konecne najdu jeden batoh na vicedenni akce a jeden mensi, ktere oba dobre sedi a vyhovuji mym zadum a navyse na ruzne druhy vyuziti je mohu pouzit jenom s malymi "upravami" (napr. pridany pomocny popruh), resp. s malou zmenou svych zvyku (napr. mit na bryle zvlastni prehradku nebo mit dve kapsy na bederaku) tak, aby byly plnohodnotne vyuzitelne, tak bych se desil toho, ze zase budu muset absolvovat kolotoc zkouseni/testovani a dodatecneho zjistovani problemu... Stejne bych skoncil u toho, ze budu mit 10 batohu, kazdy na neco jineho a u kazdeho se skripejicimi zuby budu trpet nektere jeho nedostatky. A nakonec bych se musel pred kazdym vyletem dlouho rozhodovat, ktery bude ten nejmene nevyhovujici :lol: .
Univerzalni batoh na vsechno a hlavne vsechny (casto protichudne) pozadavky bezpodminecne splnujici neexistuje, to je pravda. Ale batoh (resp. dva-tri podle velikosti a na velmi odlisne pouziti), ktery (-e) mi s malymi kompromisy poslouzi na celou skalu mych aktivit ano.

Edit: Jo, a na sneznice mi taky prijde 25l docela malo, kdyz pocitam se zmenami pocasi (+- 10-15 stupnu neni nic zvlastniho), s jidlem, pitim, i odkladanim kusu obleceni a k tomu mobil, fotak, hulky, ...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Batoh s uchytením snežníc

Příspěvekod grco » pát bře 4, 2016 15:09

Tak ja neviem co kupujete za batohy, ale ja pridem do obchodu, obzriem, vyskusam, kupim, jedu domu a batoh je v pohode. :) Ziadny kolotoc alebo skripani zubami sa nekona. :)

Mal som v praxi problem len s jednym batohom.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Batoh s uchytením snežníc

Příspěvekod Quido » pát bře 4, 2016 15:14

@grco:
vim, z velke casti je to marketing, ktery nas presvedcuje, ze na kazdou cinnost potrebujeme neco jineho, uzce specializovaneho... pri dnesnich technologiích a konstrukcnich moznostech diky pocitacum by se prave dala vyrobit jedna vec na nakolik cinnostia jete k tomu aby vdrzela roky - jenze to vyrobce nechce, protože co by pak za par let prodaval :mrgreen:
tak radsi vyrabi milion smecek, na kazdou cinnost jinou blbustku, jeste to opatri kurvitkem, aby to moc dlouho nevydrzelo a zase sis prisel koupit jinou blbustku - a jede se dal mocálem cernym kolem bilych skal...

... je to dobou, proc neexistuji univerzalni veci - vse je jaksi prilis specializovane a lidi se odnaucili improvizovat - nevim, jestli je to dobre nebo spatne, ale cim dal casteji vidim cim dal vic lidi v praxi naprosto bzradnych, kdyz se veci neodviji podle jejich ocekavani...
:roll:
ale to uz jsme jinde :wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Batoh s uchytením snežníc

Příspěvekod grco » pát bře 4, 2016 15:31

Ale preco by som mal improvizovat? Ked si prave vdaka dnesnej dobe mozem kupit batoh priamo urceny na to, na co ho potrebujem, bez toho aby som improvizoval, tak preco by som sa mal uspokojist len s jednym a "improvizovat"?

To mozes chodit na tury s igelitkou a improvizovat s nou. :D

Ja na tuto "konspiraciu" vyrobcov, ktory by mohli spravit 1 batoh univerzalny na vsetko neverim. Je vela malych vyrobcov batohov, ktory ich robia doma v garazi, a stale nik z nich nevyrobil 1 batoh, ktory by bol vhodny na vsetko.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Batoh s uchytením snežníc

Příspěvekod Quido » pát bře 4, 2016 16:00

to je vec nazoru - treba abys nezakrnel :mrgreen:

co kdyz se dostanes do situace, kdy si neco nebudes moct koupit... treba nekde v prirode
:zimnioutdoor:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Batoh s uchytením snežníc

Příspěvekod grco » pát bře 4, 2016 16:03

Potom budem improvizovat. Ale az ked budem musiet.

Ked mam moznost mat nieco lepsie, nevidim dovod preco to odmietat. :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Batoh s uchytením snežníc

Příspěvekod Quido » pát bře 4, 2016 16:31

nebudeš to umět :mrgreen:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Batoh s uchytením snežníc

Příspěvekod grco » pát bře 4, 2016 16:35

Takisto neviem zabit a rozporcovat kravu. To ale neznamena, ze si prestanem kupovat maso v obchode, a zacnem doma chovat kravy, "pre istotu".

Nosit vsade "blbu" vybavu, len kvoli tomu, aby som si natrenoval, jak si poradit vo vynimocnej situacii, ktora kludne nemusi nikdy nastat, je podla mna trochu sado-masochisticke. :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Batoh s uchytením snežníc

Příspěvekod mike » pát bře 4, 2016 16:45

grco píše:Tak ja neviem co kupujete za batohy, ale ja pridem do obchodu, obzriem, vyskusam, kupim, jedu domu a batoh je v pohode

Kolik mas doma batohu? Vloni jsem shanel novy jednodenni batoh, vyzkousel jich hromadu a zadny jsem nekoupil. Na kazdem bylo neco, co mi vadilo a to tak, ze hodne :? Pritom jsem naopak ke kompromosum ochoten, ale jen v necem. Zakladni veci tj. treba ze batoh musi sedet na zadech a nesmi na nem byt milion blbosti (zdravim Osprey ;-)), z toho neustoupim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Batoh s uchytením snežníc

Příspěvekod grco » pát bře 4, 2016 17:12

1. Osprey Raptor 10 - bajk.
2. Mountain Hardwear Fluid 26 - jednodnove vylety jar/leto/jesen.
3. Mountain Hardwear Via Rapida 35 - ladovce/skialpy/vylety v zime.
4. <tu by som chcel nejaky ~45 litrovy> :)
5. <tu by som chcel nejaky ~55 litrovy> :)
6. Arc'Teryx Altra 65 - 1-2 tyzdnove treky v lete.

Poznamka: Odkazy su na novsie modely vacsinou, starsie sa uz nedaju najst.

Naznacil som tam aj co mi prave chyba.

Nejaky asi 45 litrovy batoh na ladovce/skialpove prechody, ked mi ta 35ka nestaci. Tento batoh by mal byt na sneh a urcite sa tam musia dat pripnut lyze.
No a este sa obzeram aj po nejakom 50-55 lahkom batohu na tyzdnove treky, v lete bez stanu napriklad, kedy mi ta 65ka pride zbytocne velka.

Ten jediny batoh, s ktorym som mal v praxi fakt problem bol Osprey Mutant 38. Vadilo mi, ze nema pevne zada, pretoze, ked som ho mal poloprazdny, tak sa mi ohybali zada do tvaru C, a toto som zistil az cestou na Monte Rosa Hutte. :)

No takze, ocividne pre mna, 6 batohov je tak akurat :)

Ale kludne si viem predstavit, ze by som mal aj 8, lenze momentalne uz hladam konkretne specialne batohy, viem presne co od nich chcem a nik ich nevyraba, takze kysnem stale len so 4...

PS: Batoh na notas do mesta nepocitam.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Batoh s uchytením snežníc

Příspěvekod mike » pát bře 4, 2016 17:53

Na tve 2 - 4 mi staci jeden batoh, na tve 5 - 6 druhy (1 nevedu). Nemam rad zbytecne veci, radej neco, co je opravdu dobre a da se pouzit vice zpusoby. Vubec treba nechapu, proc mit 25 a 35 litrovy batoh, kdyz 35 zvladne oboji a rozdil ve vaze je zanedbatelny. Zvlast u tak malych batohu, protoze v nich neses tak 6 - 8 kilo, urcite ne vic, nez 10.

Ake dobre, nekdo sbira znamky, jiny batohy :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Batoh s uchytením snežníc

Příspěvekod Stani » pát bře 4, 2016 19:24

Univerzálne batohy tu už predsa dáávno boli. Stačilo dať daisy chains na predný panel + boky a už si si popruhami dolaďoval, čo kde dodatočne upnúť, či skompresovať objem. Žiadne iné blbinky navyše. Takisto zmeny vyberateľných/nastavovacích chrbtových systémov nie je problém spojiť do jednotnej variability. Ale ktorý výrobca by si vytlačil vyplnenie trhu len jedným modelom a padla klec? Nikto. Špecializácia ho lepšie zahlcuje, máš výber, presviedča o jeho správnosti, o bezpečnosti a výhodnosti používania. Na toto ľudia zareagujú hneď, hotová vec. Totál univerzálnou vecou by si mohol vybíjať aj tie špecializované.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Batoh s uchytením snežníc

Příspěvekod scinkk » pát bře 4, 2016 21:34

Ja jsem vzdy rad kdyz se na OF rozjede jakakoliv diskuze, jen tu naznacim, proc konkretne tato nebyla uplne nutna v navaznosti na muj prispevek :)

Nejprve uresneni. Jak jsem psal, batoh na sneznice mam a pouzivam ho dva roky, ma momentalne za sebou minimalne 14 celodennich akci a pres 300 km. Myslim, ze to je dost an to, abych vedel co od takoveho batahu chci :) Je to konkretne Corazon Voyager 28 a kupoval jsem ho kdysi na "rodinne" vylety. Kdyz jsem koupil sneznice, nasel jsem pro nej nove vyuziti a ted uz ho pouzivam v podsate jen na ty sneznicove akce a na ten zbytek poslozi i ten specializivany batoh.
On je vlastne na ten ucel skvely, musel jsem jen nastavit ty popruhy, aby se ty sneznice daly pripnout. Je tam v podstate spis par drobnosti, ktere bych zmenil. Stejne jako jako jsem si misto dobre fungujicich sneznice koupil nove, lepsi sneznice, klidne casem vymenim i tento batoh, ale musim najit neco, co mi k tomu da duvod :)

Psal jsem objem OKOLO 25 l, nechtel jsem na to byt prilis striktni, zda objemove bude dany batoh stacit, si posoudim pak sam. Ten Corazon je 28 l, jenze ma prohnuta zada a nedivil bych se, kdyby nejaky batoh udavany jako 24 l mel stejny objem. Upresnuji tedy na 24-28 l (mimo to jsme si napamatoval kolikatka je ten Corazon :) Corazon mi bezproblemove staci, zustava tam misto, postrani kapsy jsou v prazdne krom kapesniku atd. a to vetsi cast batohu zabere celkem velky fotak.
Kdybych chtel batoh nad 30 l, tak nosim talon 33, ono by se tam neajke uchyceni vymyslelo. Ano, souhalsim, u kazdeho batohu se lepe ci hure da vymyslet nejake lepe ci hure funguji prichyceni. Ja chci ale to , ktere mi bude v mnoha smerech max vyhovovat :)

@dudy: jo mas pravdu, me to pak taky napadlo, to byl spis takovy aktualni postreh ve stylu, udelal jsme chybu a priste si an ni dam pozor :) Presto je pro me zasadnejsi, abych nezapomnel ty kompresaky zapnout, pac, aspon na soucasnem batohu, to zasadne ovlivni teziste. Takze rekneme, ze ted mam duvody dva :)

Fantasticke, potrebujes rozepinat prezku i zip, tomu rikam vyhoda

lary fary :) to se tyka jen pripadu, kdy mam sneznice na batohu, a to je minimum casu a do batohu pak skoro nelezu, jinak mam ty kompresaky rozepnuty, nebo jen jeden, a rozpnout pulku baglu mi staci :)

@quido: ďably z marketigoveho oddeleni mam na haku :) Ale i oni musi jist :)

JInak s tim co napsal grco souhalsim. Taky nemam problem poridit ci vymenit vec, ktera mi lepe pouslouzi danemu ucelu. To, ze se takovou vec nepovede pres veskerou snahu poridit vzdy napoprve, to tady asi neni treba podrobne rozebirat :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Batoh s uchytením snežníc

Příspěvekod Quido » sob bře 5, 2016 10:59

grco píše:Takisto neviem zabit a rozporcovat kravu. To ale neznamena, ze si prestanem kupovat maso v obchode, a zacnem doma chovat kravy, "pre istotu".
:)


az si nebudes to maso moct koupit (a to nemusi byt tak daleka budoucnost s ohledem na to co se ted deje) budes se muset postarat jinak... :lol:

tim nerikam, ze si maso ci batoh, spousty batohu, nemas kupovat :wink:
jen se zamyslim nad tim, jakyma blbostma se dnes zabyvame :roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Předchozí

Zpět na Batohy