Větší náhrada za Corazon Eiger 55

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Větší náhrada za Corazon Eiger 55

Příspěvekod Asanoth » čtv čer 16, 2022 16:21

Ahoj,
už přes 10 let úspěšně a spokojeně používám na cestování batoh Corazon Eiger 55. Jak se mi ale postupem času zvětšila fototechnika z malé APS-C DSLR na plnoformát s dalším teleobjektivem 100-400, už se do něj moc nevejdu, resp. s hodně odřenýma ušima.
Vzhledem ke spokojenosti s původním modelem by se nabízelo koupit větší model od Corazonu (65 by asi stačila, ale ideálně spíš 70), ale ten batoh má pár věcí, které mi na něm chybí. Na víkendy mám Deuter Act Trail Pro 34 (kéž bych měl 40ku), který je super a ukázal mi, o co může být používání batohu pohodlnější. Takže mi chybí:

- Přední vstup, ideálně tak, jak ho má Deuter, aby nešel úplně hned otevřít na ulici někým jiným.
- Kapsy na bederáku.
- boční "strečové" kapsy nejsou strečové, takže do nich při plném batohu nejde nic dát a jsou tedy k ničemu - myslím, že to na nových Corazonech opravili, ale nejsem si jist.

Dále chci (to Corazon umí):

- aby batoh stál sám o sobě (takže nic jako Osprey Atmos)
- aby byl spíš bytelný než lehký
- ideálně 1komorový - spodní komoru jsem nikdy nepoužíval, přepážku jsem vždy měl rozepnutou
- je super, že Corazon můžu hodit do pračky a vyprat.

- naopak nepotřebuju různá poutka na trekové hole, kompatibilitu s vakem na vodu a různé další úchytky: uvítám spíš možnost přidělání dalších věcí jako je třeba karimatka na kompresní popruhy (ale to už se moc nedělá)

Hlavní důvod, proč píšu na fórum je, že vím, že litráž batohů se dost liší dle výrobce a nevím, jestli třeba Deuter 55 l není o čtvrtinu větší, než můj Eiger. Vzhledem k tomu, jak mi sedí Act Trail Pro bych si rád koupil nějaký Aircontact, ale úplně se mi nechce dávat za něj osmičku, tak uvítám levnější alernativu kvalitou srovnatelnou s tím Corazonem. A pokud, tak má smysl Aircontact 55, nebo 65? Samozřejmě se to dá časem vyzkoušet, ale v prvním kroku budu rád i za zprostředkovanou zkušenost.

Díky moc :) .
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Větší náhrada za Corazon Eiger 55

Příspěvekod Bertik V. » pát čer 17, 2022 10:53

Na to co potřebuješ bych šel do Aircontactu PRO, rozhodně ne do klasického Aircontactu který se příliš moc nepovedl. Rozdíl mezi 55 a 65l bych neřešil, stejně jako přepážku která může zůstat rozepnutá. S velkým Corazonem zkušenosti nemám, navíc je ani není kde vyzkoušet páč pozastavili prodej v kamenných prodejnách a k dostání je jen u výrobce - pokud se je tedy uráčí zrovna ušít. Ještě mě napadl Pinguin, ty se nosí dobře, je to taková starší klasika ale spíš taková drbka nedotažená do konce.
Bertik V.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: sob dub 17, 2010 9:49

Re: Větší náhrada za Corazon Eiger 55

Příspěvekod apuka » pát čer 17, 2022 13:56

Ja bych taky radil spise Aircontact Pro. Pokud se pozaduje bytelnost, tak neni o cem mluvit. Celkova odolnost je nekde jinde.

Co se tyce spodni komory, tam je to oddelene zipem, muzes to rozepnout a mas jednokomorovy - ale zrovna u fotovybavy si myslim, ze ta komora - spolu s prednim vstupem - se muze docela hodit, kdyz si dobre promyslis rozmistneni foto veci i normalnich jinych veci.
Ty batohy jsou 60+15, myslim, ze na vetsi se ani nekoukej. Tech +15l znamena, ze mas na vrchu jeste moznost pouzit tunel a nastavit popruh vika tak, aby i tak byl na vrchu batohu. Kdy ale nechces pouzit, tak to nechas "spadnout" do batohu. Je to spise na pripad strycka Prihody, kdyz najednou potrebujes veci vice.
Jinak ma ten batoh vse, co potrebujes - teda krome toho, ze asi nebudes mit dostatecne velkou pracku na nej :-). A vydrzi... Jo, taky poskytne vyrazne vetsi ochranu fotovybavy nez napr. ani ne tretinove silnym materialem na obycejnem Aircontactu.

Jedine dva minusy jsou cena (dana provedenim, "neviditelnymi" ale pracnymi drobnostmi a materialy) a vaha (dana tou bytelnosti a materialem).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větší náhrada za Corazon Eiger 55

Příspěvekod Bertik V. » pát čer 17, 2022 15:24

Ještě mě napadlo počkat si na nový Aircontact Core který by měl být z odolnějšího materiálu, bude mít jinou výztuž zad a jdou na něj některé věci doplnit takže je nebudeš kupovat s batohem. Verze PRO bude nahrazena novým modelem X. Měly by být snad příští měsíc k dostání a potom se určitě ve výprodeji budou dát koupit stávající modely za lepší cenu.
Bertik V.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: sob dub 17, 2010 9:49

Re: Větší náhrada za Corazon Eiger 55

Příspěvekod Asanoth » stř črc 13, 2022 13:16

Bertik V. píše:Ještě mě napadlo počkat si na nový Aircontact Core který by měl být z odolnějšího materiálu, bude mít jinou výztuž zad a jdou na něj některé věci doplnit takže je nebudeš kupovat s batohem. Verze PRO bude nahrazena novým modelem X. Měly by být snad příští měsíc k dostání a potom se určitě ve výprodeji budou dát koupit stávající modely za lepší cenu.


díky, to je opravdu dobrý tip.
Rozdíl mezi 55 a 65 ale právě řešit musím, protože 65 Corazon (55+10) už jsem úplně na hraně a potřebuju něco většího (ale zas typicky nemám v tom batohu složené to všechno, co mi plní 65 l)

Co se týče praní, nejdou z něj vyndat výztuhy a "zmačkat" ho?

Ještě jsem koukal po nějakých LowePro, případně Gregory, co myslíte?
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Větší náhrada za Corazon Eiger 55

Příspěvekod Bertik V. » stř črc 13, 2022 13:52

Asanoth píše:Co se týče praní, nejdou z něj vyndat výztuhy a "zmačkat" ho?

Na praní mýdlo, houba a vana. A upřímně mám dojem že se některé batohy toho praní ani nedožijí :D
Bertik V.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: sob dub 17, 2010 9:49

Re: Větší náhrada za Corazon Eiger 55

Příspěvekod Asanoth » pát črc 15, 2022 8:19

Tak jsem něco málo pozkoušel:

Deuter Act Trail 65 a 60 Pro - ty batohy umí pěkně rozložit váhu, ale vadí mi u nich ten objemný bederní polštář. Trochu mě tlačí a těžko si představuji jít s ním 20 km. Normální verze mi sedne mnohem lépe než PRO, a zároveň mi asi i víc vyhovuje funkčně, ale potíž s polštářem mírně přetrvává. Škoda. Ten starší Act Trai Pro je perfektní...
Lowe Pro Manaslu/Cerro Torre - nějak tápu, jaký je rozdíl mezi těmato dvěma batohy mimo drobností a mírně lepšího (?) materiálu na Cerro Torre. Zádový systém je údajně jiný, nezpozoroval jsem rozdíl. Nesl se mi dobře, ale ramenní popruhy nepřiléhaly úplně dobře (což mi takhle v prodejně až tak nevadilo,ale kdo ví) a dělá takový oblouk mezi bederním a ramenním popruhem v zádech (batohu), což je zvláštní, ale znova, nějak mi to v obchodě nevadilo. Papírově jsou tyhe batohy přesně to, co potřebuju, tj. 50 - 55 litrů, které ale v případě nutnosti lze významně rozšířit.
Osprey Aether - Tenhle batoh mi sedl tak špatně, že si myslím, že musel být blbě nastavený. Lamela mezi ramenními popruhy mi tlačila na krk, zřejmě jsem měl moc na dlouho nastavená záda. Později jsem zkoušel i Atmos a ten, taky maje lamelu (a mnohem níže), mně vůbec netlačil (nicméně tam jsem si byl celkem jistý, že by mě dřely švy na spodku síťky). Chci vyzkoušet znova.
Gregory Baltoro - Tenhle batoh mi sedl docela přesně, popruhy krásně obtékaly ramena, ale měl jsem vlastně pocit, že v něm táhnu největší váhu ze všech zkoušených. Možná má tvrdší bederák, který víc tlačí.

Tak zkouším dál, docela by mě zajímala Gemma, nedá se jště vyzkoušet někde v Praze?
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Větší náhrada za Corazon Eiger 55

Příspěvekod apuka » pát črc 15, 2022 8:59

Asanoth píše:vadí mi u nich ten objemný bederní polštář. Trochu mě tlačí a těžko si představuji jít s ním 20 km.
Tady je otazkou, jakou vahu jsi v tech batozich mel nalozene? Protoze pokud chces nosit velkou zatez a chces mit ramena (a zada) "odlehcena", tak vetsi cast te zateze musi lezet na bedrech, tj. na bedernim popruhu. Ty Duetery jsou na vyssi vahove zatizeni, hlavne Pro, takze s mensi vahou (rekneme kolem 10 kil) to muzes citit jinak nez pri plne zatezi. Stejne to ale plati i pro jine batohy a jine bederaky - mas si to zkouset s vahou, kterou tam hodlas nosit. Nejspise tezko najdes batoh, ktery se stejne dobre nosi s peti kilami jako s dvaceti.
Ja mam ale zkusenosti jak s Deuterem tak i s nosenim vyssich vah jen z davnejska, takze mozna nove verze batohu uz jsou uplne jine a pocity z nich by molhy byt taky jine.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větší náhrada za Corazon Eiger 55

Příspěvekod Etheric » pát črc 15, 2022 9:17

Co třeba tohle? Ten má vše, co chceš, váha super, jen nevím, jestli stojí https://www.norskamoda.cz/batohy/outdoo ... #box-popis
Mám od Bergans batoh 40l, s tím stejným zádovým systémem a je boží
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Větší náhrada za Corazon Eiger 55

Příspěvekod apuka » pát črc 15, 2022 10:36

Doporučená nosnost: do 17 kg
Takze zavisi od celkove vahy, co by chtel nosit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větší náhrada za Corazon Eiger 55

Příspěvekod Asanoth » pát črc 15, 2022 11:35

Při odbavení mám typicky 13-14 kg včetně 1,5 l vody, bez karimatky, bez stanu; do chladnějších oblastí to může být třeba + 2 kila. Plus mám v malém batohu cca 3kg foťáku, z čehož tak kilo a půl je skoro pořád venku. Takže počítám s nějakou další vodou, případně jídlem, od 15 kg do max nějakých 21-23 kg, ale to je spíš na nějaké treky, což bych dělal spíše výjimečně (a ještě tak, že bych si nemohl nikde nechat nějaké zbytné oblečení). V drtivé většině případů se vejdu do, hádám, tak 17 kg; se stanem většinou nepočítám. Raději bych ale stejně volil robustnější batoh s nosností 25 kg a více.
Zkoušel jsem to s nějakými 14 kg, protože víc se do toho z těch zátěží, co mají v obchodech, nevleze.
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Větší náhrada za Corazon Eiger 55

Příspěvekod Etheric » pát črc 15, 2022 11:53

Tak to už je slušná nálož, za to by mi museli secsafra dobře platit, abych to nesl..
Rozhodně to v tom Bergans nebude horší, než v Corazonu. Eiger55 jsem měl a nad +15kg hrůza, ostatně jako cokoliv nad 15kg... Všechno to je jak když ti někdo skočí na hrb a máš tak jít...
Takový váhy tu nosil Michal82, v nějaký severský potvoře, Kajka? Tak či onak, respekt že jsi ochoten toto nosit, mně by takovej batoh sebral všechnu radost z výletu
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Větší náhrada za Corazon Eiger 55

Příspěvekod apuka » pát črc 15, 2022 13:16

Asanoth píše:Zkoušel jsem to s nějakými 14 kg, protože víc se do toho z těch zátěží, co mají v obchodech, nevleze.
:lol: Ale jo, staci si pridat nekolik paru macek, pribalit velke boty, i nesmeky maji pekny pomer vaha/objem. Plus lana, pokud tam maji, atd. Alespon je to lepsi simulace nez zatezovy vak s fazolemi nebo psenici, co obcas nekde maji.

Proste vejdes do obchodu, vyzadas si ruksak, nalozis si, co vsechno maji a zkousis :wink: :lol:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Větší náhrada za Corazon Eiger 55

Příspěvekod Lipon » pát črc 15, 2022 14:45

Ad polštář - mám na letitém Corazonu Rock 75l taky docela polštář, a teď na treku se to hodilo. Nesl jsem odhadem s vodou a jídlem kolem 18 kg a ten "polštář" mi dost pomohl váhu rozložit na bedrech.
Pistolovku s foťákem a skly jsem měl vepředu na hrudi (popruhy Lowe Pro Chest Harness), to mělo kolem 4 kg, foťák většinu času s jedním sklem cvaknutý na ramenním popruhu.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Větší náhrada za Corazon Eiger 55

Příspěvekod Asanoth » úte zář 20, 2022 17:58

Lipone, nepřekáží Ti ty popruhy v kombinaci s velkým batohem? Teda asi ne, jinak bys to nenosil :D
Já mám teda foťák v drtivé většině případů venku, občas než bych ho vyndal z brašny, příležitost je pryč :-/
Jinak na Eigeru mám polštář taky, ale tam mi nevadí. Možná je měkčí, menší... nevím... Taky je ten bágl už dost vynošenej... :)

Dneska jsem po delší pauze zkoušel zas to Manaslu, nastavil jsem to tak nějak, že to sedlo celkem dobře... A pak znova Gregory a to mě tak divně svíralo. Takže zatím vítězí Manaslu (Cerro Torre už je asi zbytečně velký a ten batoh ve víku nepotřebuju). Neměl bych vyzkoušet ještě něco? Nechci zas ty hodně drahý věci jako Fjallraven a tak.

Jinak jsem si doma ještě vyzkoušel Eiger naloženej na zhruba stejnou váhu flaškama s alkoholem :D (cca 15 kg) a vlastně se mi nesl o trochu hůř než ten Lowe Alpine... To mi přijde jako docela dobrý tip, když člověk vybírá nový batoh, vyzkoušet si bezprostředně potom tu váhu i s batohem, na který je zvyklý.
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Větší náhrada za Corazon Eiger 55

Příspěvekod Lipon » úte zář 20, 2022 19:32

popruhy pistolovky pod těma krosnovýma vubec neva, jsou široký a slabý, nosím tak foťák s velkým báglem už možná 14 let, dřív malou pistolovku, teď tu největší od Lowepro
dobrá je i jako opora loktu při focení "stojící střelec"

mám foťák v pistolovce, když jdem třeba nezajímavou krajinou a vidim, že nebude nějakou dobu co fotit nebo když je ošklivo (brašna má pláštěnku)

a jinak v pohotovosti mám foťák cvaklej do destičky Peak Design Capture, přidělané na ramenním popruhu krosny
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Větší náhrada za Corazon Eiger 55

Příspěvekod Asanoth » úte zář 20, 2022 21:38

Jednou jsem takhle měl na ramenním popruhu Deutera Act Trail 43 pouzdro s teleobjektivem (cca 1,8 kg) a velmi záhy jsem to na té straně dost cítil. Ty s tím nemáš problém?
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Větší náhrada za Corazon Eiger 55

Příspěvekod apuka » stř zář 21, 2022 9:16

Presne neco podobneho jsem se chtel zeptat. Manzelka ty zkusila ten Peak Design Capture na D7000 s 14-105, tj. zadny teleobjektiv a zadne velke telo na Ortovox Peak 42S. Peak Design Capture se muselo vratit - jednoduse ji to neslo nosti, hodne to vychylovalo rovnovahu a rychle ji z toho zacala bolet zada. Napomohlo ani jine usporadani veci v batohu, to tam tahl ten popruh vepredu. Navic ji to vadilo dost i fyzicky, nedokazala najit polohu, ve kterem by ji ten fotak nezavazel - narazel do boku, prsou nebo ona do nej narazela rukou.

To ale muze byt i jeji vyskou, kratsim batohem a kratsi opruhy a trochu i damskou verzi batohu - jinak tvarovane ramenni popruhy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větší náhrada za Corazon Eiger 55

Příspěvekod Lipon » stř zář 21, 2022 9:44

největší váhu mám asi s 24-70/2,8, s velkým báglem to ale natahám, tam mám nejvíc asi se 70-210/4. Cítit to je, ale nic dramatickýho
s tou 24-70/2,8 to mám buď na fotobatohu, kterej má široký popruhy a váhu docela rozloží, nebo na Deuteru TransAlpine, kterej má popruhy užší, ale polstrovaný a taky váhu rozloží
dávám obvykle na druhou stranu batohu (než je ramenní popruh s foťákem) stativ nebo flašku s vodou, vyrovná se to aspoň trochu :-)
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Větší náhrada za Corazon Eiger 55

Příspěvekod Asanoth » stř zář 21, 2022 12:40

No nevím, vezmu si, že mám batoh třeba 10 kg, z toho řekněme polovina (?) sedí na bedrech, tj. 5 kg a 2,5 kg zbyde na každé rameno. A pak si na to rameno přidám další 2 kg, tj. na jednom nesu 2,5 kg a na druhém 4,5 kg. Musí tam být nějaký fígl...
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Větší náhrada za Corazon Eiger 55

Příspěvekod Lipon » stř zář 21, 2022 13:25

esli si z Práglu, můžu ti ten Peak Design na víkend půjčit na ozkoušení, s fofrklackama stejně nebližších min. 14 dní nikam s foťákem courat nebudu
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Větší náhrada za Corazon Eiger 55

Příspěvekod Asanoth » ned zář 25, 2022 10:04

Dík, ale taky teď přes sebou nemám bezprostředně něco, co kde bych to mohl vyzkoušet, ale kdyžtak se ozvu :) .
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36


Zpět na Batohy