Učíme dámu nosit krosnu - 4 dotazy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Učíme dámu nosit krosnu - 4 dotazy

Příspěvekod multimotyl » sob črc 30, 2022 14:13

Můj krásný něžný kvítek nová přítelkyně má velký vztah ke sportu a přírodě, ale krosnou nepolíbená, protože půldenní výlety. Když jsem jí bez varování dal na záda krosnu Corazon panda se svou roční dcerou, tak sice ani necekla, ale po 300 metrech se kroutila jako paragraf hmotností i bolestí. Neuměla si nastavit záda, netušila, jak to nosit, nemá žádnou průpravu a zkušenosti, tak jsem neřešil. A já jsem prostě hovado, nosím 15 let stejnou krosnu Gemma Turist 65 a nějak jsem si na to přišel, jak v tom tahat 25 kilogramů aniž bych umřel na smrt.

Darem před brzkým velkým výletem dostane Dostane Aircontact SL lite od Deutera, což jsem vyhodnotil jako pecka zádový systém bez kompromisů pro drobnější sportovně založenou ženu (50 kg, 165 cm)

4 dotazy:
a) Kolik taková žena unese? Mohu jí naložit 10 kg na týdenní výlet, nebo spíše ne? Kočka má za sebou nějaká větší zranění po pádu z kola a z motorky, ale tvrdí, že je 100% v pořádku.
b) Jak poznám, že jí zádový systém nevyhovuje a je potřeba to vrátit a koupit nějaký jiný? Přinejmenším první batoh by měl být překvápko, takže sázím na osvědčenou volbu aircontact (viz obrázek)
c) Je zádový systém u dámských batohů diametrálně odlišný od "obecných" jako je ten Corazon Panda? Šířka ramen atd... Mě to je šumák, takže budu radši, když si to nastaví podle sebe a já to pak nějak prostě odtahám, pokud nebude čas to nějak štelovat.
d) Je někde nějaký opravdu spolehlivý návod, jak to udělat opravdu dobře? Nějaké má Deuter i další výrobci na stránkách, ale třeba najdu něco lepšího.

Bonusový dotaz a tip:
Chtěl jsem vzít batoh do 50 L, ale ta akce v Hudy na 60+10 je moc fajn a + 200g je nic, zatímco -500 kč je moc fajn. Není to až moc stěhovák pro křehkou dívku? Je, že? :-D
Přílohy
deuter.jpg
Viděl jsem půl světa, ale dosud jsem nebyl v Českých Budějovicích, na Sněžce ani na Karlštejně.
Uživatelský avatar
multimotyl
účastník
účastník
 
Příspěvky: 498
Registrován: úte dub 8, 2008 17:12
Bydliště: Opava

Re: Učíme dámu nosit krosnu - 4 dotazy

Příspěvekod apuka » sob črc 30, 2022 15:00

Hm, jedna obecna odpoved je - nikdy nekupuj nekomu batoh (a uz vubez ne tak velky) bez poradneho vyzkousenise zatezi!!! Aircontacty maji dobry zadovy system - ale dotycnemu musi dobre sedet, jinak sebelepsi system bude delat jen skodu.

Kdyz holka neni zvykla nosit takovy batoh a takovou zatez, tak se neptej, kolik "takova zena unese". Bude se ji blbe skoro vsechno, malemmi samotny batoh. Na to je treba si zvyknout.

60+10 a jeste od Deuteru bude nejspise hoodne moc.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Učíme dámu nosit krosnu - 4 dotazy

Příspěvekod zoul » sob črc 30, 2022 15:09

Doporučuju se snažit minimalizovat zátěž, zhruba do těch 10 kg je to podle mě pohoda i bez ultravymakaného zádového systému. Respektive to beru podle sebe, mám 70 kg, takže pro ni řekněme 7 kg. Jak si zvykne, dá se přidávat.

Dobře nastavený a sbalený batoh by se neměl kymácet v žádné ose a měl by přiměřeně „sedět“ na bederním pásu. Pokud je všechna váha na ramenou, je to špatně. (Jednoduchý test: po zapnutí bederáku by měla cítit, jak je batoh na ramenou výrazně lehčí. Pokud není, asi jsou ramena nastavená moc vysoko, takže na nich batoh visí.) Zároveň by ten bederák měl sedět tak, aby dlouhodobě nedělal nadměrné otlaky, což v obchodě asi nevyzkoušíte.

Určitě doporučuju ten menší batoh, jednak je lehčí, jednak budete mít menší cukání tam naložit hodně. Pokud uneseš 25 kg, ideál, nemusí ona nosit tolik. Osobně se na většinu výletů sbalím do 44l Ospreye (ale to samozřejmě hodně záleží na povaze výletu a vaší výbavě).

Ty batohy kolem dvou kil považuju za zbytečně těžké, určitě bych bral jako strop 1500 g, spíš 1200.

Též bych radši nekupoval naslepo, jakkoliv rozumím snaze překvapit :)
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: Učíme dámu nosit krosnu - 4 dotazy

Příspěvekod mike » sob črc 30, 2022 16:13

Pridam se k predrecnikum :)

multimotyl píše:Kolik taková žena unese? Mohu jí naložit 10 kg na týdenní výlet, nebo spíše ne?

Melo by to jit. Jestli to neda, tak to asi na delsi vylety neni. Nebylo by spatne to predem vyzkouset na jednodennim vylete.

multimotyl píše:Přinejmenším první batoh by měl být překvápko, takže sázím na osvědčenou volbu aircontact

Ja ti rozumim, ale neni to dobry napad. Batoh musi sedet na konkretniho cloveka. Lepsi bude vzit ji na vylet po prodejnach a vyzkouset co nejvic ruznych batohu, rozdil mezi padnoucim a nepadnoucim pozna celkem snadno. Muze z toho byt uplne jina znacka.

multimotyl píše:Je zádový systém u dámských batohů diametrálně odlišný od "obecných" jako je ten Corazon Panda? Šířka ramen atd...

SL batohy od Deuteru maji uzsi ramena, kratsi zada a bederak tvarovany na zenskou postavu. Tj. rozdil docela je.

multimotyl píše:Chtěl jsem vzít batoh do 50 L, ale ta akce v Hudy na 60+10 je moc fajn a + 200g je nic, zatímco -500 kč je moc fajn. Není to až moc stěhovák pro křehkou dívku? Je, že? :-D

Je. O tomhle bych ani neuvazoval. Zaroven 200 g neni malo a 500 Kc je nic ;-) Zvlast na batohu, ktery ma vydrzet dlouhe roky. Teda, je otazka, na jak dlouho s ni pocitas ;-)

A jinak souhlas se Zoulem. Ty Deutery jsou tezke jako krava. Na jednu stranu resis, kolik unese a na druhou vybiras takovy batoh? 50 litru se dneska da o pul kila lehci (okolo 1200 g) a to neni rec o UL, ty jsou pod kilo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Učíme dámu nosit krosnu - 4 dotazy

Příspěvekod Etheric » sob črc 30, 2022 17:29

multimotyl píše:Kolik taková žena unese? Mohu jí naložit 10 kg na týdenní výlet, nebo spíše ne?

Spíš je otázka, kolik je ochotna nosit, respektive kolik kg jí ještě nebude brát radost z výletu.
Třeba já seknul s vícedenními výlety právě kvůli tomu batohu, kterej mi prostě vadí a překáží.. Na výlet si rád zajdu každej den, ale nalehko, bez nutnosti brát spaní atd.. A to jsem měl 5kg základ, ale i tak mě už takovej batoh sere a kazí radost z výletu. Přičemž unesu klidně 20, ale nést su ochoten max 5 včetně vody a jídla ...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Učíme dámu nosit krosnu - 4 dotazy

Příspěvekod ntz » sob črc 30, 2022 21:21

Ted me tak napada ... kdyby sel Etheric na vylet se zenou nebo s detmi (pripadne s obojim), tak:

Kolik takový Etheric unese? Je možné mu naložit 10 kg na týdenní výlet, nebo spíše ne? o.O
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Učíme dámu nosit krosnu - 4 dotazy

Příspěvekod sobb » sob črc 30, 2022 22:54

multimotyl: první otázka je, zda Tvůj "krásný něžný kvítek" velkou "krosnu" nosit chce. Pokud jo, tak je napůl vyhráno.
Druhá věc je dar - sice krásné a romantické, ale raděj daruj až po odzkoušení. Je spousta super krásných, úžasných a vychytaných batohů, ale pokud nesedí, tak je to všechno naprd. Třeba mně Deuter nesedí. Stejně tak mi příliš nesedí třeba Montane Yupik, který by byl jinak pro mě skvělý bágl. Tohle je prostě potřeba zkusit.

No a k nosnosti - zpočátku čím míň, tím lepší, když to půjde, tak se dá postupně zkoušet a přidávat víc. S tím souvisí i váha batohu, čím lehčí, tím lepší, každých párset gramů se v tomhle počítá. Ale zas - tohle hlavně závisí na ochotě a nadšení Tvé přítelkyně do toho vůbec jít, motivace je důležitá věc.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Učíme dámu nosit krosnu - 4 dotazy

Příspěvekod GreyMouse » sob črc 30, 2022 23:04

multimotyl píše:... Když jsem jí bez varování dal na záda krosnu Corazon panda se svou roční dcerou, tak sice ani necekla, ale po 300 metrech se kroutila jako paragraf hmotností i bolestí.

Nevyděsilo ji, že si z ní děláš nosiče? To jsi chtěl jako nenápadně otestovat kolik unese než jí jako překvapení koupíš velký batoh a vezmeš ji na velký výlet? Ten bude taky překvapení? Pokud jsi někde četl, že ženy mají rády překvapení, tak věz, že to neznamená libovolné překvapení ;-)

A kolik vlastně váží dcera? Naše měla na roce 9 kg, synovec 13. Google říká, že Corazon Panda má 2,8 kg, s nějakým oblečením a plínami už to dohromady nemusí být málo. Jinak si myslím, že pokud by 50kilová sportovkyně měla problém nést celý den 10kilový batoh, tak buď není zdravá nebo to prostě dělat nechce.

Ale celý ten tvůj nápad mi přijde trochu nešťastný, pokud opravdu nevíš, že ta tvoje květinka opravdu po velkém batohu (a jeho nošení) touží a co se jí líbí. A i kdybys tohle věděl, tak stejně nepoznáš co jí sedne. Já bych teda nechtěla dostat 70litrovou almaru s vysvětlením, že je sice zbytečně velká a těžká, ale byla levná. Fakt bych si radši připlatila než dostat zadarmo něco, co se mi nebude líbit a nebude mi sedět. Asi to myslíš dobře, ale zavání mi to oboustranným zklamáním.

EDIT: sobb mě předběhla s něčím podobným, ale mazat už to nebudu. Můžeš to brát jako upozornění, že u ženských i s dobrým úmyslem můžeš narazit ;-)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Učíme dámu nosit krosnu - 4 dotazy

Příspěvekod Etheric » ned črc 31, 2022 5:57

ntz píše: kdyby sel Etheric na vylet se zenou nebo s detmi (pripadne s obojim)

Teď jsem byl na výletě s dětmi. Tlačil jsem je na káře, 50kg+, fajn cvičení na nohy :)
Těch 50kg+ v káře mi nevadilo ani zdaleka tolik, jako mi vadí 8kg v batohu.. Ani po dobu 27km..
Jinak i s těmi dětmi jde jít hezky nalehko, pokud tedy netáhneš věci na spaní atd.

Ne každý člověk milující turistiku je ochoten tahat almaru. Taky hodně lidí po první zkušenosti se spaním venku už znova na takovej výlet nepůjde, důvodem je právě ten těžkej, obrovskej batoh.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Učíme dámu nosit krosnu - 4 dotazy

Příspěvekod Víťa » ned črc 31, 2022 6:51

Tak jednak batoh jako dárek je obecně špatný nápad a jako dárek pro holku už je to úplna pitomost. Musí ji sedět a musí se jí i líbit! Pokud se jí líbit nebude, tak ho nebude nosit a je vymalováno. No a pak čím lehčí, tím lepší a to platí jak pro batoh, tak pro jeho obsah. Jako začít s turistikou, pokud člověk nic nemá, tak to je sranda teď tak za 100 tisíc.
Víťa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: pát led 20, 2006 20:57
Bydliště: Praha

Re: Učíme dámu nosit krosnu - 4 dotazy

Příspěvekod Mawenzi » ned črc 31, 2022 7:08

1) nikdynnekupuj batoh bez ji, mam 168cm coz je jen o 3cm vic a mam zada 52cm coz odpovida delce zad hlapa 190cm bez potizi. sanozrejme tvoje pritelkyne muze mit i kratky zada ale me damsky deutery sou vsechny kratky a nepouzitelny.

jako darek ji vem do obchodu at si to vyzkousi sama veci, nebo aspon at je moznost vymenit

2) mam 62kg a kdyz to porovnam vuci sobe, idealni MAX zatez pro me je 13kg, 18 unesu ale uz s tim neujdu 30km ale 20, myslim, ze 10 pro ni by mohla byt ta pohodlna hranice v pohode.

pokud neni zvykla, hlavne ji zvykej pomalu, hned ji z batohu s vodou a svacou nalozit 10kg na tyden ze zacatku nemusi jit dobre, chtelo by to treba parkrat 2 dny na zajeti, ale na druhou stranu tyden s 10kg bybji taky nemel oddelat a zvykat si bude v terenu.

ps: ja su hodne zvykla ale pandu s 16 kg ditetem sem mela sakra co delat zvednout a ten kilak byl dost dlouhej... kamoska co snad nikdy nemela krosnu dostala batoh s miminem a ja 5 letaka (majitelum deti se utrh pes u dalnicniho sjezdu na spodku prahy takze si ho sli nahanet a my s detima sli k autu a cvicenost necvicenost, mas total jinak teziste...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Učíme dámu nosit krosnu - 4 dotazy

Příspěvekod Etheric » ned črc 31, 2022 7:35

Doporučil bych přítelkyni vyzkoušet batoh Bergans, lehčí batoh s pevnými, plnohodnotnými zády neexistuje, dělá se dámský a pokud má děvče krátká záda, mají i "juniorský", ten mám já na svoji délku 43cm a je to nej batoh, co jsem kdy měl a že jich bylo..
Jak zaznělo výše, pokud nic nemá, bude to drahá sranda. Pokud sportuje, předpokládám, že hadry má vychytaný, tudíž toto řešit nemusí a zbývá jí koupit batoh, spacák a karimatku, titanovej hrnek, světlo a několik málo dalších věcí. Ostatně, beztak jí tazatel může velkou část potřebných věcí zapůjčit /stan hádám má, vaření taky/, ale minimálně ten batoh potřebuje svůj..
S těmi penězi to nemusí být tak horký, pokud má komplet hadry, nepotřebuje zas tolik věcí
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Učíme dámu nosit krosnu - 4 dotazy

Příspěvekod Lipon » ned črc 31, 2022 8:01

Ženě jsme batoh taky kupovali po odzkoušení, strávili jsme v 1 obchodě asi hodinu, vybrali nakonec dámskou variantu Deutera. Už s ním prochodila dost a je pořád spokojená.

Žena byla odmala zvyklá nosit batoh z výletů s oddílem, takže s tím nemá problém. Teď na Islandu nosila něco kolem 14 kg (i s vodou), na jaře byla na operaci kolene a ušla to. Nedávali jsme teda extra porce km, i kvůli dceři, která nosila tak asi 10 kg.

Takže je spíš otázka, jestli tvá drahá chce s batohem chodit a snést trochu nepohodlí. Jasně, že jí zezačátku bude bolet kdeco, než si zvykne.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Učíme dámu nosit krosnu - 4 dotazy

Příspěvekod obda » ned črc 31, 2022 9:49

Přidám se k předřečníkům ohledně nutnosti batoh vyzkoušet. Např. moje žena ze všech nejlepší má kratší záda (jako průměrná ženská), ale široká ramena. Větší batohy od Deuteru jí tak nesedí - ženské mají příliš blízko u sebe popruhy (nesedí jí a škrábou do krku), chlapské verze zase moc dlouhá záda. Po vyzkoušení mnoha modelů od 5+ značek skončila u dámského Ortovoxu, který ji sedí perfektně.
Uživatelský avatar
obda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob úno 1, 2014 19:05

Re: Učíme dámu nosit krosnu - 4 dotazy

Příspěvekod Semo » úte srp 2, 2022 10:49

Chod po vahe vybavenia, kruto, vsetkymi sposobmi, aj za cenu nizsieho komfortu (okrem batohu, tam ten komfort nie je zbytocny). Mam 50L batoh, ktory ma 1.1kg a pritom ma pohodlny nozny system (ale dlzkovo nenastavitelny, co je ta hlavna vahova uspora). Deutery maju odolnost, ako by boli z nerezoveho plechu, ale aj taku vahu.

Vezmi si 100kg muza. Bude cely den chodit s 20kg po kopcoch? Ak je rozumne trenovany, tak bude, ale nebude si vyskakovat. Takze 10kg na 50kg ZENSKEJ vobec nie je malo. Proste osekavat vsetko, co sa da a nie je absolutne nevyhnutne. Neumrie ani s 12kg, ale nebude ju to bavit a nabuduce sa ti na to vykasle.

Sam pre seba mam pravidlo, ze ked najdem najlacnejsiu vec, ktora funkcne splna to, co chcem, tak som ochotny dalej priplacat az cca 10Kc za usetreny gram za jej konkurencne alternativy (namiesto esusu 360g za 200Kc, vezmem iny 260g za 1200). Nema vyznam nahanat usetrene percenta z vahy drobnych veci (napr. doplacat 200Kc za titanovu lyzicu, pretoze ma 8g, namiesto plastovej 16g za 30kc - tie iste prachy vrazene do ineho kusu vybavy usetria vacsiu vahu). Plati pre vybavu, u ktorej sa caka, ze prezije dlhodobo a nosim ju na vlastnom chrbte. Takze to nema vyznam napr. pre jedlo: tam radsej bezne susene za normalnu cenu, nez extrasusene za kozmicku cenu.

Napr. na bike mam tu konstantu podstatne nizsie, cca 3Kc za usetreny gram. Drvivu vacsinu casu sa to vezie po zemi a nemusim to nosim na vlastnom tele. Pre detske biky to mam cca 5kc/g.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Učíme dámu nosit krosnu - 4 dotazy

Příspěvekod Asanoth » stř srp 10, 2022 10:25

Víťa píše: Jako začít s turistikou, pokud člověk nic nemá, tak to je sranda teď tak za 100 tisíc.


Za 100 tisíc? :D
Tak jo:

Batoh na víkend 2000 - 4000 (nikdo nepotřebuje jako první batoh Deuter, ale budiž)
Spacák - do 2000 (s turistikou se začíná spíš v teplých měsísích, syntetika bohatě postačí)
Evamatka - 800
Plachta - do 500
Boty - každej má nějaký tenisky
Oblečení - chodím normálně v bavlně, co mám doma
Pláštěnka - 150 v Decathlonu
Bunda - se hodí nějaká protivětrná z výprodeje

Tj. myslím, že do pěti sedmi tisíc se krásně vlezu, když začínám a nemám nutně potřebu si v technománii kupovat to nej, čehož výhody stejně nepoužiju.
V roce 2014 mi jedna holčina říkala, že dřív prostě výletění bylo o tom, že člověk se sbalil, sebral a šel do lesa. Ale teď už je vlastně potřeba mít hůlky, super boty za pětku, hi tech nejlepší oblečení, protože jinak bych ten lesík na Sedlčansku nebo namáhavý výstup na Jizeru nemusel zvládnout...

Konec paniky.

Jinak k tématu: Batoh samo vyzkoušet (a zjistit, jestli o to dívka vůbec stojí), drobnější holky co znám já často nosí Osprey.
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Učíme dámu nosit krosnu - 4 dotazy

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 10, 2022 11:12

asanoth
rozjedeme flame! :D

no ja mozna do vybavy dala 100t za 10 let co jezdim fakt mnohem vic (2010 nebo 2011 mi doktor zakazal kolo tak sem se preorientovala a tak od 2012 uz tomu venuju vic a gic casu a penez... a kdyz to tak zbezne vezmu tak v te 100 jsou 3 perovy spacaky, smd tarp, stan, 3 celty, 5 batohu, membrany, nejaky hole, nadobi a tak 8 paru prochozenejch bot...

a investovala sem az po "zacatku" protoze vlastne jediny dve veci co sem si koupila byla krosna osprey tusim 2011/2012 protoze starej bagl co mi ve 4 tride koupili rodice do skautu s bederakem pres bricho mi fakt vadil. flanelka, tenisky, a nekdy 2009 novej prima spacak kvuli festivalum fantazie...

flanelka, tenisky... a az castejsi a castejsi jezdeni zacalo ukazovat ze ve funkcjim tilku je mi prijemneji nez v bavlne, ze peri je lehci, ze ss misto flanelky rychleji schne a min profoukne...

hmm mozna by to chtelo zalozit kecaci vlakno jak jsme zacinali, kde jsme dnes a v cem se nam to vic libi
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Učíme dámu nosit krosnu - 4 dotazy

Příspěvekod apuka » stř srp 10, 2022 13:01

K tomu vybaveni a zacati turistiky...

Zaprve, nikde neni psano, ze turistika je vicedenni "prechod", za zacatek je lepsi chodit "z mista" rano a vecer se vracet. Tj. odpada spacak, karimatka a stan.

Zadruhe - a ted abych nepsal o sobe -, muj byvaly spoluzak z VS je, resp. byl docela znamy na Hikingu.sk, protoze prechodil snad cele Slovensko, stejne tak vetsinu ferat v Rakousku, je "vysokohorsky turista 3. /nejvyssiho/ radu" - tj. absolvoval spoustu skoleni a treninku i zkousek aby byl pripraveny na VHT vcetne ledovcu a do UIAA III. Taky chodival na ledovcove tury i beznou VHT turistiku v Rakousech. Jezdil nekam z Bratislavy prakticky kazdy vikend. Takze zadny vikendovy turista na Snezku nebo Milesovku.

Ten vedl jednou hodne dlouhou debatu na tema obleceni na turistiku. Jak psal, chodil v riflich koupenych "za rohem" od Vietnamcu, v beznem tricku, kosili nebo bunde napodobne, na dest nosil destnik a obcas plastenku. Rifle za 150, bunda cca stejne, tricko/kosela jeste min, plastenka stovka, destnik mel uz nejakych 10 let, plus spodni pradlo normalni jako do prace, ponozky a boty. Boty mel bud bezne trochu lepsi ale neznackove tenisky nebo jednoduche pohorky, ty nebyly od Vietnamcu, takze cca 1000+3000. Ceny berte, ze jsou v slovenskych korunach, psal o tom tak 10+ let nazad a drtivou vetsinu veci nosil taky uz 10+ let, kym se to nerozpadlo nebo uz nebylo mozne zaplatovat. Plus mel maly stary ruksak, co mu slouzil taky uz snad 15 let.
Tehdy psal, ze kdyz mu puvodni vietnamske rifle uz total odesly, si zkusil koupit znackove skvele hikingove kalhoty za prachy skoro jako za celou ostatni vybavu. Nejake hodne vychvalovane, dobre recenzovane. Po prvnim vylete, kde se v nich hodne trapil (a to mu sedely) hned zasel k Vietnamcum a koupil nove rifle a ty hikingove kalhoty dal nejakemu kolegovi. Napodobne skoncil s vetrovkou, kdyz zjistil, ze ta znackova superskvela mu udelala presne stejnou sluzbu jako za tech 150, jen to stalo radove vice.

Shrnul to asi takto - v tech jednoduchych vecech, na ktere jsem zvykly cely zivot jsem prochodil desitky tisic km, citim se v nich vzdy fajn. Nemam obavy, ze si je nekde roztrhnu - doma si to zasiju a jdeme dal. Nikdy jsem kvuli nim nemel sebemensi problem, ani na tech nejtezsich feratach, ani pri vystupech na tritisicovky ve slozitem terenu. Vyzkousel jsem nejake alternativy a zjistil, ze mne neprinasi zadne vyhody. Takze nevim, proc bych mel investovat radove vic penez do vybaveni, ktere mi neprida nic navic.

K tomu jeste pridavam, ze o prachy nouzi opravdu nema, je docela uznavany VS profesor a jezdi po celem svete, takze v penezich to neni. Ale taky neni zadny extremne se potici clovek a co si pamatuji, nema ani zadne problemove nohy nebo jine casti tela. Takze spada do "normalu", kteremu skoro "vsechno sedi".

Takze o tom vybaveni asi tak. Pokud nekdo chce zacit, tak at nejdrive zjisti, jestli ho to bavi nebo ne a az potom zacne resit vybaveni. Par prvnich vyletu udela klidne i v tom, v cem chodi bezne venku, vcetne obycejnych tenisek.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Učíme dámu nosit krosnu - 4 dotazy

Příspěvekod Dromedaro » stř srp 10, 2022 13:24

Apuka: Dobře sepsáno a úplně souhlasím s obsahem.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Učíme dámu nosit krosnu - 4 dotazy

Příspěvekod Etheric » stř srp 10, 2022 13:54

apuka píše:Pokud nekdo chce zacit, tak at nejdrive zjisti, jestli ho to bavi nebo ne a az potom zacne resit vybaveni.

Jo. Jen pozor na to, že první výlet v bavlněným oblečení, který ten člověk normálně nosí "ven", navíc s velkým batohem, může být i poslední - právě kvůli neodpovídající výbavě, kdy kvůli trápení se v bavlně s almarou na zádech dotyčný na turistiku zanevře.
Samozřejmě, že se dá chodit v bavlně, ale já bych nechtěl... Taky jsem začínal asi jako většina v maskáčích. Než jsem zjistil, že existují gatě, který rychle schnou, v chladu nestudí, váží velmi málo, vůbec neomezují v pohybu a vydrží tolik, co ty maskáče..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Učíme dámu nosit krosnu - 4 dotazy

Příspěvekod apuka » stř srp 10, 2022 14:29

Ale asi se ocekava, ze se bavime o rozumnych lidech, tj. prvni vylet nebude zadny - ve srovnani s do tehdy zazitymi "akcemi" - extremne narocny. Tj. asi neni rozumne hned, bez sebemensich zkusenosti "zkusit turistiku" nejakou 100-kilometrovou 24-hodinovkou nebo jeste lepe typu "zkusim, jestli zvladneme trat Beskydske sedmicky" (101 km, 5500+ m prevyseni) - i kdyz jsem uz takove lidi zazil.

Ale abys vyrazil na Milesovku/Jizeru/Snezku/Praded/Lysou horu/... nejakou jednodussi cestou na pohodu, na zadne predhaneni se (ani vytahovani se pred ostatnymi) klidne muzes jit v cemkoliv, dokonce i v maskacich... A taky predpokladam, ze se nevybere nekdo na svuj prvni vylet v case, kdy se ocekavaji prutrze mracen, orkan a pod.

BTW,
Etheric píše:Taky jsem začínal asi jako většina v maskáčích. Než jsem zjistil, že existují gatě, který rychle schnou, v chladu nestudí, váží velmi málo, vůbec neomezují v pohybu a vydrží tolik, co ty maskáče..
ja jsem rozhodne nezacinal v maskacich. Ty jsem zazil na vojenske katedre na VS a potom na vojne a teda zrovna dvakrat jsem netouzil je jeste nekdy obleknout...
To, co pises o jinych gatich nez v maskacich, Ti splnuje vetsina soucasnych tencich rifli. Neni to zadny extrem, ale na pohodu to staci. Jeste lepsi gate jsem mel spolecenske kalhoty z viskozy, co mi doslouzily jako do prace, tak jsem je vynosil jeste par let na prochazky po horach - bylo to lehke, prodysne, neomezujici, melo to pekne velke kapsy a taky neco vydrzelo. Jen do te manzety dole se furt sbiral bordel v lese :-). Bohuzel, doslouzily na tydennim tabore se psami, kdyz si jejich odolnost jedna "psi mama" vyzkousela pri "obrane" svych mladat (jakoze jsem chtel kolem nich prejit). Ale tech zbylych pet dnu jeste v pohode daly, zlepene pasy pekne sirokeho socialistickeho leukoplastu. Alespon si me nikdo nespletl - bordove spolecenske kalhoty se tremi dlouhymi svetlehnedymi pasy mezi treninkove oblecenyma pejskarama :-D.

Vlastne, konec-koncu kazdou zimu si muzeme precist "o mode na horach a v lesich". Vsak Horska obcas "stahuje" nektere lidi v zabkach nebo sandalech a pod. a v teplacich nekde z cesty na kopec, kde lezi metr snehu... :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Učíme dámu nosit krosnu - 4 dotazy

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 10, 2022 14:42

etheric
coz ale zas vnimas ty tak, ze v dobe kdy si to chtel zacit resit ty moznosti byly zase treba jiny... v 90. kdy sem treba zacala vyletit ja, nebo treba v 80/70 kdy zacinali vyletit treba i lidi z fora tak jedina umela vec (s nadsazkou) byla sustakovka a tak si mel rifle/maskace/mansestraky, bavlneny triko, svetr, mozna sustakovku...

takze ono taky kdyz nic jinyho neznas a zpocenej mokej harr je tvuj denni chleba i v praci tak to znas a jako pritez vyletu to nepoznas. akze vlastne lidi co jikdy nezkusili nic lepsiho sou mnohem spokojenejsi ve svy nevedomosti.

treba na kole sem nejvic jezdila v elastakach a flanelce, v zime v riflich. vlastne driv sem nosila na vylety skoro jenom rifle, nez se z nich stalo nedostatkovy zbozi a setrim je do prace, nez mi v zime zacaly boelt kolena ze zimy ... to sem v riflich chodila i v - 25 v klidu...

apuka
tak cekam ze pri koupi krosny je to spis ta vikendova turistika

nicmene by me zajimalo, jak to teda dopadlo? jakej batoh nakonec vyhral?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Učíme dámu nosit krosnu - 4 dotazy

Příspěvekod Etheric » stř srp 10, 2022 15:14

apuka píše:Ale asi se ocekava, ze se bavime o rozumnych lidech, tj. prvni vylet nebude zadny - ve srovnani s do tehdy zazitymi "akcemi" - extremne narocny.

To, co pises o jinych gatich nez v maskacich, Ti splnuje vetsina soucasnych tencich rifli.

Jo. Pro někoho takovýho, bez tréninku a zkušeností, bude 12 - 20km asi jako pro mě 50 - 70, to je další věc, kterou nutno brát vpotaz. Tudíž i tady on bude vnímat propastnej rozdíl funkčnosti oděvů a u někoho to opravdu může být zásadní.

Nesouhlasím. Zejména s tím rychleschnoucím.. Ten rozdíl je nesrovnatelnej. Samozřejmě ve prospěch outdoor kalhot. Ten rozdíl je naprosto šílenej, žádný dnešní rifle nemůžou konkurovat ani omylem.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Učíme dámu nosit krosnu - 4 dotazy

Příspěvekod Etheric » stř srp 10, 2022 15:18

Mawenzi píše:coz ale zas vnimas ty tak, ze v dobe kdy si to chtel zacit resit ty moznosti byly zase treba jiny... v 90. kdy sem treba zacala vyletit ja, nebo treba v 80/70

Jo, já měl lepší možnosti než ty, jenže dnes jsou ještě mnohem lepší možnosti, než měl v začátcích já ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Učíme dámu nosit krosnu - 4 dotazy

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 10, 2022 15:46

jasne, ted je to zas jijy ale vetsina lidi od sesnamovani neodradi zrovna propoceny tricko alenspis jiny nekomfortbi veci a to ze je takova volnocasova aktivita nezajima
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Učíme dámu nosit krosnu - 4 dotazy

Příspěvekod mike » stř srp 10, 2022 15:59

Ohledne vybaveni pro zacatecnika souhlasim s apukou:
apuka píše:Pokud nekdo chce zacit, tak at nejdrive zjisti, jestli ho to bavi nebo ne a az potom zacne resit vybaveni. Par prvnich vyletu udela klidne i v tom, v cem chodi bezne venku, vcetne obycejnych tenisek.

Sam jsem jel poprve do Alp v dzinach, botaskach a bavlnenych trickach. Bylo krasne a horko, tricka byla cerna, a tak jsem behem dne dve stridal. Jedno na sobe a druhe se susilo na batohu. Ten jsem mel jeste ze sociku, jezdil jsem s nim na brigady a na kolej. Na vareni esus, nejaky kempovaci varic, proste co bylo doma. Vylozene se neodsvedcily jen ty botasky a tricka, a tak jsem zacal postupne obmenovat. Lekhe pohorky, funkcni tricko, ale v tech dzinach jsem jezdil jeste spoustu let Alpy i Tatry. Dokonce si myslim, ze jsem cele Tatry prochodil v nich a funkcni trekove kalhoty si poridil az pak.

100k jsem nejspis do vybavy dal (nepocitam to), ale v prubehu 25 let a je v tom treba 7 paru Alasek, ktere jsem ochodil. Popravde, jako financne narocnejsi se ukazuji denni vychazky, jelikoz na ty ochodim aspon dvoje bezecke boty rocne, coz je 7 - 8k :D

Cimz chci rict, ze vybaveni pro zacatecnika neni treba precenovat, klidne se da vyrazit v tom, co dum dal a teprve kdyz ma clovek pocit, ze tohle se mu libi, tak zacit postupne vylepsovat. Neni nutne mit vsechno dokonale hned na zacatku. Vlastne ani mozne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Učíme dámu nosit krosnu - 4 dotazy

Příspěvekod apuka » stř srp 10, 2022 16:20

Pokud chce dnesni "mladez" videt, v cem (a jakú se chodilo na turistiku predtim, tak at se koukne na video tady. "Moje" doba je asi od 1:45.
Mawenzi píše:v 80/70...tak si mel rifle/maskace/mansestraky
Ne. Rifle nebyly, pokud jsi nenakupoval v Tuzexu nebo v Madarsku/Polsku(?) nebo jsi nenarazil na "nepovedene" Prekony, ktere nahodou vydrzely vice nez dve vyprani :-). Maskace ne, protoze to bylo vojenske obleceni a shanelo se jeste hur nez rifle (navic hrozilo zastavovani prislusnikami SNB nebo hlidkou vojaku). Turisticky ubor byly ty golfaky, co se na tom videu ukazuji v cca 1:50. K tomu do pohorek vlnene podkolenky a k tomu standardni bile vlnene ponozky na telocvik. Nahore co se doma naslo.

@Etheric: Ja jsem to myslel o tech riflich ve srovnani s tehdejsimi vojenskymi maskacemi z pulcentimetrove bavlny. Ty mi po cviceni v mirnem mokru nevyschly na vojne ani za dva tydny. Zejmena kvuli tomu, ze musely byt v noci ulozene v "kominku" a pres den jsem se v nich potil. Proi tomu byly i nejteplejsi rifle sen. Navic, hlavne ze zacatku nektere Rifle, co zacali delat Vietnamci (s velkou primesi umeliny) schly docela rychle - protoze vubec do sebe nevsakli vodu. Tj. pokud jsi se trochu v nich zapotil, tak jsi se zevnitr koupal v potu.

Ale kdyz srovnam, jak jsem byl tyden v Norsku s kazdodennim destem v Ba kalhotach Rejoice, pruhledne igelitove plastence za (tehdy) nejakych 15 kc a potom na Berliner Hohenwegu v nylonovych turistickych s poradnou tur. plastenkou a navlekami, tak bych rekl, ze ty Rejoice dokazaly schnout rychleji nez ty nylonove. (Cizm nerikam, ze soucasne lehke SS ze PSA neschnou vyrazne rychleji.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Učíme dámu nosit krosnu - 4 dotazy

Příspěvekod Etheric » stř srp 10, 2022 17:38

Jen nechápu to vytahování historie, dnes je rok 2022 a máme úplně jiný možnosti, už nemusíme trpět v mizerným oblečení..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Učíme dámu nosit krosnu - 4 dotazy

Příspěvekod mike » stř srp 10, 2022 17:44

To mame, ale pointa je v tom, ze nemusis utracet za vybavu, aby sis vyzkousel, jestli te to vubec bude bavit, ale muzes pouzit neco, co uz doma mas. A vybavu si poridit az kdyz si budes rozumne jisty, ze ji budes potrebovat.

Historie proto, ze mame historicke zkusenosti z te doby ;-)

BTW, v maskacich jsem nikdy nechodil. Jednak jak psal apuka, zkusenost z vojenske katedry, nenavidene obleceni a uplne vsechno (tolik dementu pohromade jsem nikdy nepotkal a doufam, ze ani nepotkam). A jednak neprakticke, jedny mi zustaly a hodily se akorat k ohni, aby mi neohorelo neco lepsiho. Treba tu dziny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Učíme dámu nosit krosnu - 4 dotazy

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 10, 2022 18:07

prave dneska je super to, ze skoro kazdej ma doma neco, co se da na obleceni docela obstojne pouzit a pravdepovobne to nebude nejaka monstr ujma.

hele vlneny ponozky nestudi ani mokry:D:D

apuka
neco jako golfky sem mivala jako decko, takovy moje oblibeny obleceni, dneska sehnat kratasy v ty delce neni vubec snadny:D matros si nevybavim a s maskacema je i pravda, ze to bylo taky jiny.

jak rikal muj kamarad, kdyz sem ho vzala do podyji... ze pred 30 lety s klukama byli taky takhle blizko, bali se jak svina, spali nekde v lese a hlidali si pohranicniky... a ze dostat se na tu druhou stranu pro ne tenkrat bylo nemyslitelny...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Další

Zpět na Batohy