Kam smeruji inovace v batozich a jak najit jimi nezasazeny?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Kam smeruji inovace v batozich?

Příspěvekod apuka » pát bře 16, 2018 13:45

Jeste pro mika pridavam:

V tomto bulletinu na strane 36 (resp. v prohlizeci 39) mas prehled jak to bylo v lete ve Svycarech...

Jeste pripominka: Tu lavinovou vybavu si zbytek rodiny nosi v odpovidajicicm terenu sebou z duvodu, ze pesaci zatezuji lavinove svahy nejvice, mnohem vice nez lyzari! Ve sneznicich je to jen o neco lepsi. Je tam pravdepodobnost uvolneni hoc jedinym pesakem mnohem vetsi nez skupinou lyzaru. A kdyz chodis pesky, casto se dostanes do situace, ze lyzari rychle zlyzuji a Ty tam zustanes sam, takze Ti nikdo jiny nepumze, jen pripadne ten, kdo s Tebou je.

K tem serakum: Co jsem dal fotku, je zpod Allalinu. Tehdy se tam utrhnul kus seraku a spadla cast zpusobila sesuv snehu ve svahu. Takze to nebyl klasicky "pad seraku na hlavu". Ale proto byly nanosy docela velke.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kam smeruji inovace v batozich?

Příspěvekod Pierre111 » pát bře 16, 2018 14:14

Apuka: proč ten smích na batohy Ortovox ?
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Kam smeruji inovace v batozich?

Příspěvekod apuka » pát bře 16, 2018 15:38

To neni nic ve stylu vysmech, jen usmev. Proste proti nim nic moc nemam (krome tech zad, to jsem nekde psal a toho, ze jsou plytke), ale nelibi se. A ze se ani libit nesmi, kdyz se nelibi polovicce.

Zase aby to nevyznelo tak, ze o tech (nejenom o Ortovoxech) batozich rikam, ze jsou spatne - ne, jen pro mne/pro nas je na nich neco nevyhovujiciho. Jako ten zadovy system Ortovoxu - nikdy jsem jej nezkousel, ale uz ani na pohled se mi nezda a podle me logiky (vychazejicich z jinych zkusenosti) mi prijde, ze v zime by mohl byt OK, v lete se budou zada zbytecne potit. Mozna to tak vubec neni, ale at se nikdo nezlobi, je blbost si to vyzkouset tak, ze dam X tisic za batoh, potom zjistim, ze je (pro nas) na nic. To radeji budu hledat dal - batohy, ktere muzem pouzivat, kdyz prekousnem (pro nas a pro toto pouziti) nedostatky mame dost.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kam smeruji inovace v batozich?

Příspěvekod Pierre111 » pát bře 16, 2018 15:56

Jasný v pohodě, já myslel, že máš třeba nějaký špatný zkušenosti. Mě se třeba ten batoh fakt hodně dobře nosí. Jestli se záda potí ? Ano potí, ale mě se potí pod každým batohem, tak to moc neřeším. A ten Peak 35 co mám je fakt pohodlný na nošení a ten zip okolo je taky dobrý. Chápe ale, že to nemusí všem vyhovovat.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Kam smeruji inovace v batozich?

Příspěvekod slash1111 » pát bře 16, 2018 20:19

@Apuka: Prečo je pre Teba ten zips negatívum, kvôli nejakej jeho nespoľahlivosti? (Ak áno, tak sa dá predsa zašiť :) )
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Kam smeruji inovace v batozich?

Příspěvekod mike » pát bře 16, 2018 20:27

apuka píše:Pokud myslis "nebezpeci lavin" tak, ze je oficialne vydan nejaky lavinvy stupen, tak to se v lete nevydava, pouze opravdu vyjimecne, to uz by muselo napadnout snad 2m snehu, vsechny prehledy delaji za rijen az kveten.

Ne, myslim, kdy realne hrozi, ze te v lete trefi lavina.

apuka píše:Mimochodem, tady mas maly clanecek o lavinach v lete v CH. Jasne, ze jich je mene nez v zime, ale i ty 4% zpusobili za sledovane obdobi 40 umrti.

Ano, ale cetls to cele? 38 z tech 40 umrelo na nasledky padu, protoze je lavina shodila dolu v exponovanem terenu. V takovem pripade ti lavinova vybava nijak nepomuze:
Thirty-eight of the 40 victims were on high-altitude backcountry tours when they were hit by avalanches in exposed terrain, causing them to fall several hundred metres. Severe fall-related injuries were therefore the main cause of death – unlike in winter, when most victims die from asphyxiation as a result of being completely buried in the avalanche. This scenario was less common with summer avalanches.

Jedine, co ti pomuze, je se do takove situace nedostat. Predpokladam, ze je to tim, ze v lete jsou laviny mensi, takze te nezavali, ale zaroven je min snehu pod tebou, takze kdyz te srazi, zabijes se o sutry. V zime bys takovy pad treba prezil, mozna uplne bez nasledku, protoze bys to ubrzdil cepinem. Jenze zas by lavina byla vetsi a zavalila te...

Abych to uzavrel. Netvrdim, ze v lete v Alpach nesnezi. To jsem samozrejme zazil vickrat, obcas byla hranice snehu i pod 1500 m. Jenze to je obvykle zaroven dost hnusne a nikdo rozumny by nahoru do exponovanych useku nesel. No a kdyz uz tam nahodou jsi, tak odtud vypadnes. Stalo se mi to jednou, tady. Laviny druhy den okolo padaly, v mlze jsem je nevidel, ale slysel. Prelezl jsem tedy pres nejbezpecnejsi sedlo (to je ta druha fotka) na druhou stranu a sesel na bivak. Dalsi den se udelalo krasne, novy snih rychle mizel, a tak jsem se zas vydal na ledovec a dal si moc peknou turu. Nic tam nespadlo. Proste kdyz uz na takovou situaci dojde, tak trva par dni a pak uz to zas jde.

V podstate mi slo hlavne o tu lavinovou vybavu. Zajimalo by mne, kolik lidi ji v lete nosi (do 4000). Doted jsem o nikom takovem neslysel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kam smeruji inovace v batozich?

Příspěvekod mike » pát bře 16, 2018 20:32

slash1111 píše:@Apuka: Prečo je pre Teba ten zips negatívum, kvôli nejakej jeho nespoľahlivosti? (Ak áno, tak sa dá predsa zašiť :) )

Pro mne je taky negativum, kvuli kteremu bych si batoh nekoupil. Ano, kvuli nespolehlivosti a ne, nebudu si kupovat batoh, kde musim neco zasivat ;-) Taky pres nej tece, zadny "vodeodolny" zip poradny dest nevydrzi.

Jinak se mi taky nelibi nektere ze zminovanych batohu proto, ze se zuzuji smerem dolu a ze nemaji rovne dno, na ktere by se daly postavit. Mam ve zvyku batoh postavit, kdyz si ho sundam a cekam od nej, ze zustane stat. Tohle zvlada dokonce i me priserne Ferrino ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kam smeruji inovace v batozich?

Příspěvekod FrantaKrajta » pon bře 19, 2018 1:28

Jestli to dobre chapu, OP by chtel batoh na zimni hory, na chozeni, pro mne cca 35-45l, bez (nebo s mene) zimniho lezeni a skialpovych vychytavek (drzaky na lyze po stranach a pod.). To by se mi vlastne libilo taky. Takovy Deuter Guide minus drzaky na skialpy. Batoh, ktery ma klasicke nafukovaci deuteracke postrani kapsy na zip (ktere jsou skvele treba na termosku, nebo na zateplovaci bundu na zastavku na pripravu spani), ne zas vylozene alpinisticky batoh na ciste lezeni. Bagl s zebrikem (daisychain) na matros a pripnuti sneznic/nesmek/macek, ale zas takovy, do ktereho se vejde zimni vybava. Ktery zaroven muzu pouzit i v lete na kratsi akce, kdyz nechci tahat nejaky velky ala 55l, a tedy idealne aby mel nejake bocni kapsy na flasku s vodou/cokoliv (misto drzaku lyzi ktere mi jsou v lete naprd). Na ktery jde zaroven na zimu pripnout cepin a dalsi matros. Kam se vleze termoska na stranu do kapsy, protoze v zime camelbag i pres vsechny izolace co na nem mam nefunguje, a otevirat bagl abych se napil je opruz. Good luck with that. Sam neco takoveho hledam docela dlouho...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Kam smeruji inovace v batozich?

Příspěvekod slash1111 » pon bře 19, 2018 8:09

@Mike: ten batoh nie je vodeodolny, takze ci je zips je asi jedno :)
Ved ani ja by som nechcel batoh na ktorom musim hned nieco upravovat, ale keby to bol asi jediny, ktory splna aspon 90% mojich poziadaviek, tak by som to urobil...
Ano to rovne dno stve aj mna, asi to robia iba kvoli dizajnu, nic ine ma nenapada...

Tak este jeden pokus, ale nazivo som ho nevidel...
(a tiez ma bocny vstup)
SCOTT MOUNTAIN 35 BACKPACK
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Kam smeruji inovace v batozich?

Příspěvekod Kuba Turek » pon bře 19, 2018 16:16

Máme doma normální lezecké batohy 35-45 l a normálně do nich nebo na ně strkáme lavinovou výbavu bez mrknutí oka (prakticky je to lopata někdy zvenku a někdy rozložená uvnitř a sonda vždy vevnitř). V tom nevidím nejmenší problém. A většina mých kanmarádů to řeší obdobně. Viz třeba tohle video: https://youtu.be/iPnCDUmeGvs

Anebo pár fotek:

Deuter nabalený na 4 dni na skialp na winterraum
Obrázek

Dva Ospreye při návratu z tohoto pobytu:
Obrázek

Vepředu je nějaký větší Boll
Obrázek

A tady je vidět nějaký Loap
Obrázek
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Kam smeruji inovace v batozich?

Příspěvekod apuka » úte bře 20, 2018 13:01

FrantaKrajta píše:Jestli to dobre chapu, OP by chtel batoh na zimni hory, na chozeni, pro mne cca 35-45l, bez (nebo s mene) zimniho lezeni a skialpovych vychytavek (drzaky na lyze po stranach a pod.)....
Pokud pod "OP" myslis me, tak mas skoro pravdu, ale troska bych svuj pozdavek upresnil podle Tveho popisu.
Takze takovy univerzalni batoh s vlastnostmi:
- 35-45l
- dobry zadovy system dobre pouzitelny jak v lete, tak i v zime (tj. dobre odvetrany)
- moznost dobreho pripnuti sneznic + cepinu (nejlepe dvou) + macek + hulek + prilby, tj. drzi to tam, nezavazi a neleta a to jak (skoro) vseho najednou(!), tak i jen nekterych veci
- samostatna uzavrena kapsa na lavinovou vybavu (lopata+sonda) a to takova, ze kdyz se kapsa vybouli, tak ne dovnitr batohu
- v lete moznost komprese (tj. bocni kompresni popruhy, mohou to byt ty v zime urcene na lyze)
- vleze se tam zrcadlovka v pouzdru (!), tj. alespon 20 cm skutecna hloubka i pri naplneni kapsy na lav. vybavu
- samozrejme, s rovnym plne hlubokym dnem, aby se dal postavit :twisted:
- velka vrchni kapsa
- moznost pripnuti lana pod viko
- dobre se nosici jak s nakladem 5 kg, tak i 15kg
- specificky pozadavek pro cloveka mensi postavy: plne nalozeny batoh nema mit 72 nebo vice cm na vysku aby presahoval hlavu o 20-25 centaku a bouchala se nim do hlavy :evil:
Plusy by byly (ale nejsou nutna podminka):
- "zebrik na matros" :-)
- integrovana (tj. nekde odnimatelne pripnuta k batohu, aby pri svleceni neodfouknul vitr) plastenka
- velke, dobre skladne a nezavazajici uzavrene bocne kapsy (neco jako u D Aircontact Pro)

a aby se nektere veci, ktere napr. FrantaKrajta nechce, tak idealne by mohly byt odnimatelne/schovatelne - napr. bocni popruhy (kompresni/na lyze), ale mozna i predni (na pripevneni sneznic). Myslim, ze zrovna tady spominany Ortovox to ma podobne. Kdo a kdy to nechce, necha si to doma a ma lehci batoh. Ciste teoreticky i lavinova kapsa mohla byt odnimatelna (zipem nebo jen vnitrek).

Jsou to tak nesplnitelne pozadavky? Podle mne podobny batoh by mohl byt hodne univerzalni a nasel by si mnoho priznivcu. Ale to asi neni snem vyrobcu, aby kazdy mel jeden batoh, co mu vystaci misto nekolika dalsich.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kam smeruji inovace v batozich?

Příspěvekod apuka » úte bře 20, 2018 13:09

@Kuba Turek: To ale mas na neco jineho, nez hledam ja. Zkus k te lopate a cepinu na Guidu jeste primontovat sneznice, (pouzite zasnezene) macky a v nejhorsim jeste i hulky tak, aby nic neplandalo, dovnitr k "volne" vlozene sonde a ostatnym vecem dat pouzdro se zrcadlovkou. Garantuji Ti, ze v 45l Guide (obzvlaste v novem) budes mit hur nez hodne natesno.
Navic, zkus se 10-15x zastavit a vyndat z toho natesno napechovaneho batohu tu zrcadlovku nebo neco k piti, na jidlo a napchat to zpatky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kam smeruji inovace v batozich?

Příspěvekod apuka » úte bře 20, 2018 14:38

mike píše:V podstate mi slo hlavne o tu lavinovou vybavu. Zajimalo by mne, kolik lidi ji v lete nosi (do 4000). Doted jsem o nikom takovem neslysel.
Ehm, vsak jsem psal, ze je to i kvuli terenum nad 4000m :(( a ze tam to vypada uplne jinak nez do 4000 (alespon v A).
A ano, v tech oblastech se to docela nosi, alespon Ti, co tam jsou vareni-peceni. Napr. i mnoho guidu - ne vsichni, cos linkoval clanek o MB a placicim gajdovi, bohuzel, plati o mnoha z nich ](*,) v ruznych oblastech. Ale zakladni bezpecnostni vybava tam zahrnuje stejne lavinovou vybavu i v lete jako napr. i bivakovaci pytel, ktery mnoho lidi automaticky nosi i so 4000. A napriklad ta lopata neni (z pohledu bezpecnostni vybavy) jenom na vyhrabavani zasypanych, ale napriklad i na nouzove bivakovani nebo zabezpeceni nekoho zraneneho do doby, nez ho prijdou zachranit (vykopes mu "hrobecek" :twisted: , proste das jej nekam do "staveni", kde bude v rel. teple a bezpeci a to i v pripade napriklad snehove vanice, prudkeho zhorseni pocasi a kde se da vydrzet i nekolik dnu bez umrznuti. Opravdu si neumim predstavit, jak bez lopaty resit, kdyz se Ti partak zrani, neni schopny pohybu, jsi nekde ve 4000 v silne zasnezene/zalednene oblasti a prudce se zhorsi pocasi, zacen vanice, klesne teplota na -10 a foukat vitr 70-90 km/h, nemas sebemensi sanci, ze prijde vrtule a to pocasi takto bude napr. az do dalsiho dne. A mezitim nasnezi pul metru snehu. (To neni zadny katastroficky scenar, krome toho zraneneho kazdorocne v lete mnohokrat opakujici se stav.) Dle mne jedine ucinne reseni je poradny zahrab, zateplit a sup do vaku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kam smeruji inovace v batozich?

Příspěvekod aksam » úte bře 20, 2018 17:33

Co Osprey Kamber?
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Kam smeruji inovace v batozich?

Příspěvekod mike » úte bře 20, 2018 18:22

apuka píše:Ehm, vsak jsem psal, ze je to i kvuli terenum nad 4000m

No, psal jsi 3000 - 4000+

apuka píše:Ale zakladni bezpecnostni vybava tam zahrnuje stejne lavinovou vybavu i v lete jako napr. i bivakovaci pytel, ktery mnoho lidi automaticky nosi i so 4000.

Bivakovaci pytel nosim i ja, ale treba s lopatou na batohu jsem v lete jeste nikoho nepotkal. Ani nevidel na fotce. Pipaku bych si samozrejme nevsimnul, poskladana sonda se asi da prehlednout, ale lopata tezko.

apuka píše:To neni zadny katastroficky scenar...

Rozhodne ne :D

apuka píše:Dle mne jedine ucinne reseni je poradny zahrab, zateplit a sup do vaku.

Poradny zahrab v lete ve starem snehu? To si docela veris. Bych na to potreboval bagr a ne lopatu ;-) Ne ze bych to nekdy zkousel, ale co chodim po ledovcich, tak si to nejak nedovedu predstavit. Stary snih je jako sutr az na zmeklou vrstvu na povrchu, ve ktere ale poradny zahrab neudelas. A ani pul metru cerstveho snehu ti na nej nestaci. Ano, "hrobecek" vyrobis, uz jsem to parkrat delal, ale stacil mi cepin a boty. Lopata by to sice urychlila, ale vysledek by lepsi (hlubsi) nebyl.

Muzu se samozrejme plest, pohybuju se bezne jen do tech 4000 m, takze mne kdyz tak nekdo opravte.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kam smeruji inovace v batozich?

Příspěvekod slash1111 » úte bře 20, 2018 18:40

@Apuka: A aké batohy nosia tí guidovia, tie tiež nevyhovujú?
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Kam smeruji inovace v batozich?

Příspěvekod remy77 » úte bře 20, 2018 18:57

Apuka
Cakam, kedy zacnes zhanat hodinky s vodotryskom ](*,)
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Kam smeruji inovace v batozich?

Příspěvekod mike » úte bře 20, 2018 19:04

S vodotryskem? By mu nestacila Krizikova fontana :twisted:

(v tom jeho seznamu jsem se ztratil uz v pulce ;-))
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kam smeruji inovace v batozich?

Příspěvekod pavproch » úte bře 20, 2018 19:16

mike píše: Pipaku bych si samozrejme nevsimnul, poskladana sonda se asi da prehlednout, ale lopata tezko.


Naprosto klidně - stačí mít ATK Race Cabron Avalanche Shovel...... mám, vím... nosím ji poskládanou ve skialpo báglu a není vůbec vidět neb nezabírá moc místa a nic neváží
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Kam smeruji inovace v batozich?

Příspěvekod Stani » úte bře 20, 2018 21:31

Myslel som si, že sa tu dozviem o smerovaní inovácií, ale už to je klasický výber batohu.

Možno by pomohol model s meniacim sa objemom ako to má Eddie Bauer u Alchemist 40, alebo Sierra Design u Flex Capacitor, či ako sa to volá. Ale každému tam z požiadaviek niečo chýba, tak nepridám ani odkaz.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Kam smeruji inovace v batozich?

Příspěvekod booze » úte bře 20, 2018 22:13

@apuka co pozadujes, tak si pekne popsal stary Deuter Guide 8)
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Kam smeruji inovace v batozich?

Příspěvekod FrantaKrajta » stř bře 21, 2018 16:39

videl nekdo Deuter Rise (ruzne modely, kapsa na trojici, uchyty zvenku, takovy upgradovany guide trochu jinak)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Kam smeruji inovace v batozich?

Příspěvekod apuka » stř bře 21, 2018 21:10

booze píše:co pozadujes, tak si pekne popsal stary Deuter Guide
Vsak jsem psal, ze skoro - az na lavinovou kapsu a nemoznost primo pripnout sneznice, to se ale da dodelat pridavnymi popruhami, i kdyz by mohlo byt smerem dole jeste jedno ocko na daisy chainu.
Ale jsem taky psal, ze manzelce zadovy system a ramenni popruhy vubec nesedi, alespon u 35+.
FrantaKrajta píše:videl nekdo Deuter Rise
Psal jsem o nem. Ten nejvetsi (34+) je ve skutecnosti neskutecne plytky, i kdyz podle cisel to tak nevypada. Ale kdyz postavis vedle sebe Guide 35+ a Rise 34+, tak je to nebe a dudy.
Zklamani ze zkouseni toho Risu doma byly podnetem k zalozeni tohoto vlakna.
Jinak, ja jsem videl venku starsi a vetsi verze Rise (40 a myslim i 45) a ty vypadaly mnohem pouzitelnejsi, mozna jeste vic pro Tvoje pozadavky (kapsy), ale nikdy jsem je z blizka nezkoumal.
aksam píše:Co Osprey Kamber?
Ma peknou kapsu na lav. vybavu, ale naprosto debilne nahore ostre ohnuty zadovy system, cimz v tom ohnuti snizi hloubku o min. 10 cm.
Stani píše:Myslel som si, že sa tu dozviem o smerovaní inovácií
Vsak ty "inovace" ( :twisted: ) mas uvedené hned v mem prvním prispevku.

remy77 píše:Cakam, kedy zacnes zhanat hodinky s vodotryskom
Muzes mi napsat jednu jedinou vec v mych pozadavcich, ktera je podle Tebe nesmyslna nebo tezko splnitelna? By me to fakt zajimalo. Jedine muzes zamenit zrcadlovkou v brasne za mirne objemnejsi vec, ale to na podstate male hloubky nic nemeni. Vsechno jsou jinak, myslim, dost opravnene pozadavky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kam smeruji inovace v batozich?

Příspěvekod apuka » stř bře 21, 2018 21:33

mike píše:psal jsi 3000 - 4000+
Jezisi, to jsi teda zase nejak mimo :evil: . Presne jsem psal "3-4000+", ale hlavne je tam to plus. Takze upravuji svoji odpoved na
"Ehm, vsak jsem psal, ze je to i kvuli terenum nad 4000m"
a doufám, ze to uz konecne pochopis ](*,).

mike píše:poskladana sonda se asi da prehlednout, ale lopata tezko
Pokud ma lopatu nekdo v batohu vevnitr, at uz v kapse nebo jinak, nemas sanci to zjistit, at uz ma jakoukoliv lavinovou lopatu, nemusi mit to, co ma PP (a kdyz jej ma venku, tak tu od PP uvidis uplne stejne jako jinou).
mike píše:Poradny zahrab v lete ve starem snehu? To si docela veris. Bych na to potreboval bagr a ne lopatu... Ano, "hrobecek" vyrobis, uz jsem to parkrat delal, ale stacil mi cepin a boty. Lopata by to sice urychlila, ale vysledek by lepsi (hlubsi) nebyl.
Muzu se samozrejme plest, pohybuju se bezne jen do tech 4000 m, takze mne kdyz tak nekdo opravte.
Pletes se, samozrejme ale zavisi na podminkach. Po mimoradnem horkem lete, kdy kazdy den roztaje velke mnozstvi snehu a v noci zase zmrzne dost do hloubky, to mas i nad 4000 to same, co pises. Jen cim jdes vys, tim min je takovych dnu. Ale ten firn je tam trochu jiny, lip se v nem hrabe a dostanes se mnohem hloubeji.
Nad tou tucne a sikmo zvyraznenou casti se dovolim zasmat :lol:, asi jsi nikdy nezkousel lavinovou lopatu, obzvlaste s brousenou hranou. A fakt bych Te chtel videt, jak si "kopes hrobecek" do firmu cepinem a botama, mozna za dobrych podminek tak nepovedeny okop pro leziciho strelce, tj. 10-15 cm hluboky, zahrab ani nahodou. A ano, i pulmetrovy soudrzny novy snih Ti na nektere druhy zahrabu staci. Vlastne Ti staci i na postaveni iglu, pokud nemas co delat :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kam smeruji inovace v batozich?

Příspěvekod mike » stř bře 21, 2018 21:54

Hele, citis se dobre? Nemas nejake potize s videnim? Nebo je to jenom hlavou? :twisted: Vehementne mi odporujes a pritom potvrzujes, co jsem psal :D

apuka píše:Presne jsem psal "3-4000+", ale hlavne je tam to plus.

No a pisu snad neco jineho? Dokonce i to plusko tam mas :D Nicmene, 3-4000+ odpovida mym aktivitam tj. vetsinou mezi, nekdy mirne nad. Treba vrchol Grand Paradisa ma 4061 m, tedy 4000+

apuka píše:Ale ten firn je tam trochu jiny, lip se v nem hrabe a dostanes se mnohem hloubeji.

Tve oblibene mnohem tady znamena 2 nebo dokonce 5 cm? :twisted:

Otazka nebyla na tebe, ale na ostatni. Tebe, vzhledem k tvemu prehaneni, neberu v takovych pripadech jako duveryhodny zdroj informaci.

apuka píše:Nad tou tucne a sikmo zvyraznenou casti se dovolim zasmat :lol:, asi jsi nikdy nezkousel lavinovou lopatu, obzvlaste s brousenou hranou. A fakt bych Te chtel videt, jak si "kopes hrobecek" do firmu cepinem a botama, mozna za dobrych podminek tak nepovedeny okop pro leziciho strelce, tj. 10-15 cm hluboky, zahrab ani nahodou.

No ano, presne to jsem myslel "hrobeckem". Nedaval jsem tu nekde fotku? Do hloubky mohl mit tech 15, ale ze snehu jsem udelal ohradku, takze v realu mel aspon 30 cm, coz aspon nejakou ochranu proti vetru udela. Hloub by to ale neslo ani nabrousenou lopatou, to uz bylo jak sutr. Rekl bych, ze pri zaseku cepinem to poznam ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kam smeruji inovace v batozich?

Příspěvekod Stani » stř bře 21, 2018 21:59

Ano, toto je debata o téme kam smerujú inovácie batohov :D .
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Kam smeruji inovace v batozich?

Příspěvekod mike » stř bře 21, 2018 22:00

:smt023

Jestli chces, tak to nekam sloucim ;-) Myslim cele vlakno. Od uplneho zacatku je mimo tema.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kam smeruji inovace v batozich?

Příspěvekod Stani » stř bře 21, 2018 22:03

Dík mike, bolo by to fajn, lebo ako som písal, je to už len klasika o výbere vhodného batohu. Nič proti tomu, len ten názov zavádza, vôbec sa tu už inovácie neriešia.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Kam smeruji inovace v batozich?

Příspěvekod mike » stř bře 21, 2018 22:07

Souhlasim, od zacatku je to ciste vyber batohu. Akorat uz je tu par dnu a pri slouceni s jinym uz by se mohly promichat prispevky (podle casu). Takze bych ho asi nechal tak, jen pod jinym nazvem.

Prosim tedy apuku, at si vlakno nejak rozumne prejmenuje (editaci prvniho prispevku). Napada mne treba Vyber lavinoveho batohu, ale necham to na nem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kam smeruji inovace v batozich?

Příspěvekod apuka » stř bře 21, 2018 22:14

mike píše:Jestli chces, tak to nekam sloucim ;-) Myslim cele vlakno. Od uplneho zacatku je mimo tema.
Promin miku, Ty asi fakt numis cist.
Prvni prispevky byly vsechny - az na rypnuti si remyho77 - presne o tom, o cem nazev vlakna je a moje "hadanka" na doporuceni batohu byla presne na dolozeni toho, ze ty "inivace" neumozni najit momentalne takovy batoh, ktery predtim se docela snadno nachazet dal. Dokonce i ty dalsi navrhy a popis, v cem nevyhovuji jsou motivovane timto. Vlastne cele mopje hledani vhodneho batohu je o hledani batohu nepokazeneho popisovanymi inovacemi.
Kdyz to nevidis, tak je to jenom proto, ze se Ti to videt nechce. Asi taky proto jsi sem najednou psal, jak se Ti u novych batohu nelibi zesikmene dna, i kdyz jsem toto uvadel jako hned prvni "inovaci".

A az to presunes nekam jinam, omlouvam se, ale nemuzu to brat nijak jinak nez jako Tvuj svevolny zasah. Ale dobre, nazev vlakna mirne upravim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Batohy