Kam smeruji inovace v batozich a jak najit jimi nezasazeny?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Kam smeruji inovace v batozich a jak najit nimi nezasaze

Příspěvekod mike » stř bře 21, 2018 22:27

Jj, neumim cist, Stani neumi cist, prihlasi se jeste nekdo, kdo taky neumi cist? :twisted:

Nazev vlakna evokuje diskusi o inovacich batohu a pritom jde o to, ze ty hledas batoh s nejakymi konkretnimi vlastnostmi. Kdybys to pojal jako dve ruzna temata a zalozil nove ciste pro inovace, tak nereknu ani popel. Takhle je to nesourode a diskuse se stocila k hledani konkretniho batohu.

Novy nazev je o neco malo lepsi, ale porad to neni ono.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kam smeruji inovace v batozich a jak najit nimi nezasaze

Příspěvekod mitau » stř bře 21, 2018 22:57

Poslusne hlasim, ze uz jsem taky nekolikrat uvazoval, jestli nenavrhnout prejmenovani. Taky mi prijde, ze tema je o vyberu konkretniho lavinoveho batohu a neni obecne. Se soucasnym nazvem bych cekal diskuzi, kteri vyrobci tim spatnym smerem neinovuji (treba Gemma * ).

PS: Idealni by bylo prejmenovani na neco kratkeho at neskoncime u "Kam smeruji inovace v batozich a jak najit nimi nezasazeny vhodny do vyssich hor a na zimu"
PPS: Fakt "nimi"? Nemelo by byt "jimi"?
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Kam smeruji inovace v batozich a jak najit jimi nezasaze

Příspěvekod mike » stř bře 21, 2018 23:01

Melo. Opraveno. Ono teda ani inovace v batozich neni nic moc...

Neboj, delka nazvu vlakna je omezena a tady uz zbyva jen jeden znak ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kam smeruji inovace v batozich a jak najit nimi nezasaze

Příspěvekod Stani » stř bře 21, 2018 23:14

Apuka, názov tvojho vlákna v podstate znamenal povzdych nad tebe nevyhovujúcimi vlastnosťami batohu. Potom si začal hľadať batoh, pre ktorý si stanovil konkrétne požiadavky.

Téma inovácií a ich smerovaní skončili niekde v prvých príspevkoch. Poď debatovať o týchto inováciách, prečo sa teda robí ten zrezaný tvar, či to nemá mať hlavne vplyv na žiadanú zmenu ťažiska batohu, inovácie kompresie - viď systém sťahovania tela batohu od REI, chrbtového systému, prečo sa presadzuje špecializácia modelov na úkor variability upnutia káps pre výbavu, či tebou preferovanej univerzálnosti.

Chápeš? Je fajn, že si nahodil konkrétne téma, ale ty už riešiš len výber batohu, klady a zápory jeho využitia, o žiadnych inováciách sa už viac nedozvedám.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Kam smeruji inovace v batozich a jak najit jimi nezasaze

Příspěvekod booze » stř bře 21, 2018 23:17

Btw kdyz uz to tady zacinate zas.. rozpravou o jazyce ceskem. 8-[

Nechcete teda napsat jakou mate predstavu o batozich? Treba se toho Pinguin chytne. 8)
Alpsky batoh (lezeni, lyze, ferraty...)
- latka dyneema
- 45+litru
-uchyty na cepin, hole
-materialovy retez
-spodni komora na spacak
-bederak s materialovym okem
-kapsa na ramenim popruhu

Horsky batoh
-latka dyneema
-klasicky zmijak s perfektne padnoucimi zady
-bederak s kapsou
-ramenni polruh s kapsou
-jedno poutko na obe hole
-dve sitovane bocni kapsy
Oba batohy pokud mozno site a ne lepene
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Kam smeruji inovace v batozich a jak najit jimi nezasaze

Příspěvekod mike » čtv bře 22, 2018 0:56

To uz jsi ale mimo obe temata ;-) No, kdyz tak to pak nekam odtrhnu...

Za mne jednodenni batoh na hory a sneznice:
- 35 - 45 litru
- kevlar + nylon
- 100 % nepromokavy
- dobra zada s pevnou (kovovou) vyztuhou tj. zadne karimatky
- polstrovane popruhy bez hrany
- zadne kraviny jako kapsy na popruhach, zipy nebo kapsy na tele
- poutka na cepin
- bocni popruhy na sneznice
- kapsa ve viku s vodeodolnym zipem a idealne jeste sitovanou kapsou uvnitr
- kapsa na viku z vnitrni strany
Celkem slusne tomu odpovida Crux AK37, ale v ruce jsem ho jeste nemel. Ironicke je, ze tomu docela odpovida i Ferrino XMT 45, co uz tu na nej roky nadavam, ale nadavam na provedeni a kvalitu, ne na vlastnosti. Kdyby to same vyrobil nekdo rozumny, tak ho beru znovu (proto jsem ho jeste nevyhodil). Koukam, ze uz maji jen 32 l verzi, ale otazka je, jestli to neni to same, protoze ten muj neni 45 litru ani nahodou, odpovida spis beznym 35.

Vicedenni batoh na (vysokohorske) treky:
- 60+ litru
- sitovane bocni kapsy, kam se da strcit 1.5 litrova PETka
- jinak v podstate to same jako jednodenni
Docela se tomu blizi Lightwave Ultrahike 60, co mam, s nasledujicimi vyhradami:
- material neni dost odolny, casem se prodre o skaly. Material na Cruxy by byl vyrazne lepsi.
- sitovina na bocnich kapsach je odolna malo, prodre se relativne brzo
- nema kapsu zevnitr na viku
Crux AK-57 je odolnejsi, ale zas mu chybi ty bocni kapsy a neda se uz nejakou dobu sehnat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kam smeruji inovace v batozich a jak najit jimi nezasaze

Příspěvekod Stani » čtv bře 22, 2018 1:41

Skúsim teda mojou predstavou inovácií pre turistiku, VHT a horolezectvo, skialp:

> variabilita použitia - ak sedí chrbtový systém, bedrák, rameňáky, niet prečo to všetko meniť. Mení sa len telo batohu. Nemusím kupovať zase komplet celý batoh, stačí to telo. Naň by som si dodatočne pomocou putiek, či celého daisy chain mohol pripnúť kapsy, napríklad prednú na lavínovú výbavu, lopatu, bočné klasické, bočné strečové kapsy atď. Ak idem len nejakú dvojdňovú placku, na chrbtový systém natiahnem telo menšej litráže, ak idem na dlhý trek, odpovedajúcu litráž. To je taký nápad, či to nebude až moc komplikované :-k .

S variabilitou experimentovali napr. Aarn Tate, Sierra Design, myslím, že aj Quechua (dokonca ocenený), myslím, že aj Boreas a samozrejme samodoma kutilovia.

Turistika, VHT
> variabilita funkcie chrbtového odvetrávania - pred časom som sa pokúsil navrhnúť takýto systém. Žiadna sieťka, ani polstrovanie, len popruhy. Ich napínaním sa prehýna chrbtová výztuž. Ak je chladno, alebo nepríjemne prefukuje, aj za pochodu si sponou povolím pnutie a zmenší sa medzera medzi batohom a chrbtom človeka. Prehnem aj plne nabalený batoh. Popruhy dole prešmykujú cez Dring, takže sa vypne celý systém jedným ťahom aj v hrubých rukaviciach. Nie je to ale horo batoh, ani skialp. Chcem to ešte zjednodušiť a zúžiť popruhy na 1.5cm. Navrhol som aj verziu so sieťkou.

DSC08735 upr detail.jpg
DSC08735 upr detail.jpg (24.38 KiB) Zobrazeno 7952 krát

DSC08771 upr detail.jpg
DSC08771 upr detail.jpg (32.09 KiB) Zobrazeno 7952 krát

Gordens promo - zad3 sk1 detail.jpg
Gordens promo - zad3 sk1 detail.jpg (38.09 KiB) Zobrazeno 7952 krát



Napr. chrbát Gossameru, kde sa vkladá karimatka, možno využiť aj na vložený systém s prehnutím, ak by niekto chcel zvýšiť odvetrávanie. A ak by sa použil nejaký pevnejší strečovejší materiál prednej časti batohu, nedošlo by k zmenšeniu litráže tým prehnutím. Teraz len tak dumám nad tým.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Kam smeruji inovace v batozich a jak najit jimi nezasaze

Příspěvekod booze » čtv bře 22, 2018 19:55

Stani píše:To je taký nápad, či to nebude až moc komplikované .

Nebude to fungovat, co se tyce teziste batohu. Taky jsem to pred lety zkousel. Na BPL foru nekteri experimentuji s nepromokavymi vaky a univerzalnim nosicem. Moc variabilni to ale neni.
Strasne mam chut vyzkouset toto https://mytrailco.com/collections/packs ... k-light-50 jen se bojim tech zad a chci viko.
K te tvoji vychytavce. Jak se to chova cele pri plne nalozenem batohu? Jak se na tom s volnym casem a sitim? Mam par let vymysleny tarp a chci ho zrealizovat z neceho lehkeho a rad by o tom mluvil s nekym, kdo nad tim uz premyslel.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Kam smeruji inovace v batozich a jak najit jimi nezasaze

Příspěvekod Stani » čtv bře 22, 2018 20:44

Variabilita - hmm, torzo chrbtového systému je stabilné. Mením len výšku tela batohu, v podstate ako klasicky u komínového spôsobu balenia. Tam sa tiež mení ťažisko a používa sa to. Aj to pripínanie dodatočných káps by bolo symetrické, jedna na prednú časť, dve na boky.

Kelty vyrobil pre Americkú expedíciu na Everest v 1963 krosnu, tak, aby sa dal variovať = s telom batohu, alebo kyslíkovými fľašami, ale chrbtový systém ostával. Tak ma len napadlo, či by to nešlo pri zmenách litráže a zamerania na danú činnosť- turistika, horokezectvo...

Môj návrh - funguje aj pri napchatom batohu. Vtedy treba samozrejme viac zatlačiť na konštrukciu aby sa viac prehla a dotiahneš popruh. Konštrukcia je pružná, prekrýžená tyčovina + HDPE doska. Tým sa objem v batohu nevytláča do chrbtovej časti.

Batoh v odkaze MTC - je veľmi pekný, v podstate je to už klasika tvar. Nemá Gossamer podobný batoh aj s víkom? Chrbát - mne vždy vadil takýto rovný, ja sa viac potím a preto som si vymyslel ten nastavovací odvetrávací. Mám rád molded - tvarované, tvrdšie. Tie aj skutočne tými medzerami viac odvetrávajú.

Ach prepáč, nemám čas, toto všetko robím po večeroch a venujem sa len mojim veciam, mám rozrobené ešte ďalšie nápady :) . Batoh vznikol v spolupráci s jednou slovenskou značkou, ale to už bolo pred 4 rokmi. Veľké plochy stanov mi zošila krajčírka, ja si došívam kratšie strihy a doplnky, ale to všetko ručne. Ale môžme si tvoj návrh prejsť - podebatovať tu, alebo cez sz, budem rád.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Kam smeruji inovace v batozich a jak najit jimi nezasaze

Příspěvekod booze » čtv bře 22, 2018 21:12

Stani píše:Aj to pripínanie dodatočných káps by bolo symetrické, jedna na prednú časť, dve na boky.

Ty kapsy musi u sebe drzet. Jinak pri pohybu ti budou rozhazovat tempo a batoh bude nepohodlny. Jednou jsem si pujcil system ALICE, vyvynuty za valky a nechapu, jak to nekdo muze dobrovolne nosit. Samostatny ram je dost tezky.
Stani píše:Tak ma len napadlo, či by to nešlo pri zmenách litráže a zamerania na danú činnosť- turistika, horokezectvo...

Ja s mojim bordelem v batohu, bych nic nenasel. :D Cim vic kapes tim jsem vic nesvuj. A abych premyslel jak nakombinuju batoh pred vyletem, tak bych nevyrazil vubec. :roll: Nekomu to zas vyhovuje. Nedavno jsem shanel duffle bag s vic prepazkama, abych mel do auta system a nemusel porad prehrabovat cely batoh.
Stani píše:Vtedy treba samozrejme viac zatlačiť na konštrukciu aby sa viac prehla a dotiahneš popruh. Konštrukcia je pružná, prekrýžená tyčovina + HDPE doska.

Mel bych obavu ze neco praskne. Napad je to dobry chtelo by to nejakou pokusnou mys a delsi trat. Zas pokud mam mokro pod batohem a najednou bych to odvetral asi bych mel nachlazene zada.
Stani píše:Nemá Gossamer podobný batoh aj s víkom?

Gossamer batohy sedi presne na moje zada. Problem je ten jejich ram a material, ktery se podle recenzi rychle prodira.
Stani píše:Ach prepáč, nemám čas, toto všetko robím po večeroch a venujem sa len mojim veciam, mám rozrobené ešte ďalšie nápady .

Nevadi jsem to chtel na nekoho hodit, protoze taky nemam cas a nechce se mi s tim piplat.
Rad bych se ale na par veci zeptal.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Kam smeruji inovace v batozich a jak najit jimi nezasaze

Příspěvekod Stani » čtv bře 22, 2018 21:43

Veď to, vymyslieť lepší spôsob upínanie káps....aaa, možno to bude blbina.

Táto moja vzorka je, si myslím, dostatočne otestovaná, sám ho testujem už tretí rok. Nič sa neláme, ani pri opakovanom nastavovaní. Pri bežnej prevádzke si ho vždy nastavím na odvetrávanie, v lete viac, teraz v zime je prehnutý menej, ale nenastavuješ to 100x za deň. Minule, keď pekne mrzlo, som si nastavil na vetranie, lebo do kopca v tej zime šľapem rýchlejšie, hore na kopci som si systém povolil, aby mi na chrbát tak naťahalo. Prehnutím sa trochu mení torzná výška, ale nevadí to, netreba nič extra prenastavovať.

Kľudne sa spýtaj, ak budem vedieť, poradím.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Kam smeruji inovace v batozich a jak najit jimi nezasaze

Příspěvekod booze » čtv bře 22, 2018 22:02

Ta kapsy chces mit nad sebou nebo vedle sebe? Nad sebou by to bylo lepsi, ale zas by se do nich hur lezlo.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Kam smeruji inovace v batozich a jak najit jimi nezasaze

Příspěvekod apuka » ned bře 25, 2018 15:09

Stani píše:názov tvojho vlákna v podstate znamenal povzdych nad tebe nevyhovujúcimi vlastnosťami batohu. Potom si začal hľadať batoh, pre ktorý si stanovil konkrétne požiadavky.
Trocha upresneni: Nazev znamenal povzdych nas mne nevyhovujicimi vlastnostmi novych batohov (schvalne je koncovka slovensky, at je to bez diakritiky jasne) ve vseobecnosti. A pro to hledani byl nejvetsi pozadavek, aby ty "nevyhovujici" vlastnosti nemel, coz se ukazal vice nez tezsi orisek.
Stani píše:Poď debatovať o týchto inováciách, prečo sa teda robí ten zrezaný tvar, či to nemá mať hlavne vplyv na žiadanú zmenu ťažiska batohu, inovácie kompresie - viď systém sťahovania tela batohu od REI, chrbtového systému, prečo sa presadzuje špecializácia modelov na úkor variability upnutia káps pre výbavu, či tebou preferovanej univerzálnosti.
Vsak ja bych byl docela rad za takovou diskuzi. Takze OK, pojdme na to jinak.

Hledam odpovedi na duvody nasledujicich trendu v inovaci batohu (podle meho prvniho prispevku) a jejich plusy a minusy; tady je, jak to vidim ja:
1) Zrezany tvar spodku
Duvod: netusim
Plusy: ???
Minusy: batoh se neda postavit na spodek, na spodek se vejde jenom neco hodne uzkeho/plytkeho
2) Tvar batohu 1- uzsi, plytsi a vyssi a to u batohu pro vsechny urceni.
Duvod a plusy: lepsi stabilita(?) pri lezeni a skialpu, mensi pridany prostor kolem tela
Minusy: nelveze se tam neco objemnejsiho (zrcadlovka v pouzdre, sbalena karimatka nebo spacak); nesrovnatelne horsi pristup k vecem - cim niz, tim horsi, obzvlaste v jednokomorovem; problemy lidi s mensi postavou - prilis precuhujici nad hlavou
3) Tvar batohu 2 - suzujici (nebo obcas presne naopak, rozsirujici #-o ) se hloubka; mysleno ne to srezani spodku, ale postupna zmena hloubky, klidne se batoh rozsiruje a na spodku je nakonec zrezany.
Duvod: ???
Plusy: nevypadavaji tak veci pri pohozeni otvreneho batohu :-)
Minusy: pod jako u 2) - pres to nejuzsi misto nektere veci jednoduse neprojdou. Mel jsem doma skialpovy Gregory Targhee 45. Krasny batoh, vymyslene detaily, na fotkach vypada skoro jako "hranol" - ale ve skutecnosti ve spodni casti se ledva vleze 10cm vec, hrozne se to suzuje a pevne drzi tvar. Kdyz se do predni kapsy da lavinova lopata a sonda, je to jeste horsi, protoze se to tlaci smerem dovnitr a ubere velkou cast prostoru.
4) Lehci materialy, nepouzivani "vyztuze" na namahanych mistech
Duvod a plus: mensi vaha
Minusy: casto mensi odolnost
5) Silne uzka specializace, pozadavek mit specialni batoh na denni, kratkodobou a delsi turistiku, na lezeni, na skialp, na freeride, na kolo, na behani, .... (a to nemyslim kvuli vnitrnimu objemu)
Duvod: nekdy pochopitelny (napr. mezi behanim a skialpem), vetsinou otazne
Plusy: nekde jasne, vetsinou ???
Minusy: hledani vyhovujiciho batohu na vsechny sve cinnosti
6) Hratky s rozmery - viz zakladajici prispevek vlakna. Tady nevidim zadny duvod ani plus, vypada to jen na zmateni zakaznika.

A nakonec jedna "zaludna" otazka: jakemu procentu uzivatelu ta ktera "inovace" asi prospeje, obzvlaste tato otazka vyvstava u specializaci? Napr. kdyz si predstavim, ze bych mel misto jednoho dobre padnouciho a vyhovujiciho batohu hledat 3-4 na ruzne cinnosti, tak mi uplne prijemne neni - a neni to zdaleka jen otazka zbytecne vyhozenych penez. A z meho pohledu vypada, ze mozna 5-10% lidi bude spokojenejsich, mozna 50+% nespokojenych a zbytek to nebude resit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kam smeruji inovace v batozich a jak najit jimi nezasaze

Příspěvekod apuka » ned bře 25, 2018 16:10

Stani píše:variabilita použitia - ak sedí chrbtový systém, bedrák, rameňáky, niet prečo to všetko meniť. Mení sa len telo batohu. ... Ak idem len nejakú dvojdňovú placku, na chrbtový systém natiahnem telo menšej litráže, ak idem na dlhý trek, odpovedajúcu litráž.
Obavam se, ze toto by mohlo byt hodne kontraproduktivni.
Kdyz se podivas, tak i kdyz maji batohy (stejna rada od jednoho vyrobce) stejny typ zadoveho systemu, ve skutecnosti se skoro litraz od litraze lisi. Zadovy system 30l batohu s predpokladanou nosnosti 10kg neni uplne vhodny na 70-80l batoh s nosnosti 20+kg. U vetsiho byvaji zada vyssi i sirsi, jinak se k telu batohu upevnuje bederni pas i ramenni popruhy - oboji byvaji taky pevnejsi a vice polstrovane na tezsi a vetsi batohy. Samozrejme se dava i pevnejsi vyztuz. Predpoklada se jine rozlozeni vahy batohu i teziska a toto vsechno hraje roli pri optimalizaci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Kam smeruji inovace v batozich a jak najit jimi nezasazeny?

Příspěvekod Michal82 » ned bře 25, 2018 17:49

Apuka

Taky bych řekl, že určité inovace jsou kontraproduktivní.
Třeba ty materiály batohu a snaha odlehčovat a odvětrávat nosné popruhy - typicky popruhy ze síťoviny s dírkovanou pěnou a td.
Dál bych řekl, že dnešní batohy ve velké litráži 60-100 jsou stavěné tak na zátěž starých poctivých 20-40.
To zužování batohu jak si podotkl je taky dobrá pič....vina kde sem třeba do Missiona 50l dolu nedostal malinkatej perak protože batoh byl dole proste moc malej. Stan se mi vešel jen na vršek a pokud jsem ho dal na vejšku tak dole vyplnil dno a pak postupně vznikalo místo kam se stejně prd vešlo max u konce potom našťouchat oblečení. Batoh který má širokou komoru o stejném rozměru dole jako nahoře je rozhodne lepší na balení věcí.
Zadový systém pokud to má mít člověk par týdnu na zádech musí byt proste o něčem jiném než napnuta siťka nebo rovná záda.

Tyhle ,,inovace,, jsou ale dnes vidět téměř všude to není jen o batohu - význam to má velmi prostý...... ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kam smeruji inovace v batozich a jak najit jimi nezasaze

Příspěvekod Stani » ned bře 25, 2018 18:21

Dík za názor. To vieš, že sa tam nabalia problémy, ktoré bude treba doriešiť. V podstate to aj urobili v Kelty ešte pred r. 1963, kým nepripravili ten finálny spomínaný batoh pre expedíciu. Na kostru sa naťahovalo buď telo klasika batohu, alebo náklad na prevoz materiálu medzi výškovými tábormi, alebo sa nasadí kyslíkový prístroj. Mohol sa vymeniť aj celý chrbtový systém. Ale oni to mali poriešené všetko len v jednej veľkosti, na jedno zameranie. možno by sa dala poriešiť zasúvacia kostra....to sú len také nápady.

Ani ma nezaujímal rozdielnosť litráže u rôznych značiek, mne by šlo o jednodnosť línie jednej značky = jedného výrobcu, čím by to bolo pre nich charakteristické.

Variabilitu máš už aj pri menších litráží, ak ho berieš len do mesta, bedrák s kapsami si odopneš, nepotrebujem, aby mi tam zavadzal.

Tu je Kelty batoh z 1963.
AmExpEverest 1963 - batoh - Whittakerov od Kelty - 2 gearjunkie_com.jpg

AmExpEverest 1963 - Sherpas descending the Southeast Ridge - batoh Kelty detail.jpg
AmExpEverest 1963 - Sherpas descending the Southeast Ridge - batoh Kelty detail.jpg (46.68 KiB) Zobrazeno 7777 krát


výmena celého chrbtového systému na konštrukcii.
AmExpEverest 1963 - Hornbein and Willi Unsoeld West Ridge - batoh Kelty detail.jpg
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Kam smeruji inovace v batozich a jak najit jimi nezasaze

Příspěvekod Stani » ned bře 25, 2018 19:00

užší tvar a širší vrch - myslím, že ide prirodzenú zmenu ťažiska, tvar je pomôckou, návestím k baleniu, aby mal ťažisko vyššie. Užší spodok napomáha bedráku lepšie obopnúť driek aj po dotiahnutí k telu batohu, a tým zvýšiť stabilitu pri pohybe.

nové materiály - vlna UL z Ameriky je už tu. Všetko má byť menšie ľahšie = na to nepotrebuješ naddimenzovanú litráž ani tvary. Výdrž sa už nerieši, veď čo, kúpiš nový :( . Nedávno som pozeral Mammut batoh, ani neviem aký model, ale drahý. Neveril som očiam, že použili tak tenké a mäkké bočné kompresové popruhy, že sa v spone zbortili a doťahovanie znefunkčnili.

Samozrejme, súhlasím s negatívami. Ja som to už spomínal skôr a takisto súhlasím, že je veľmi silná špecializácia. Ak musíš robiť inovácie každú jednu kolekciu, lebo bez nich by zákazníci húfne skákali z mosta, tak sa vybúchaš už pri druhej...no a čo potom u ďalších kolekcií? Výsledkom je to, že forma stráca funkciu, lebo formu zmeníš rýchlejšie.

Celé je to o čom? O spätnej väzbe. Ak dostane výrobca po prvej kolekcii kvantum zlých reakcií, tak to treba zmeniť. Ale to by sa ani nemalo stávať, to sa musí vychytať ešte v testovaní prototypu. Ak sa batoh nepredáva, tak treba zistiť, že prečo. 50+% užívateľov si pohundre, ale nakoniec prispôsobí trendom.

No a to je odpoveď na môj nápad, aby mne nemal kto čo trendovo diktovať, ja si nakúpim veci a vyskladám si batoh podľa predstáv. Nie každý šije, takže ten nápad smeroval ku skladačke.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Kam smeruji inovace v batozich a jak najit jimi nezasaze

Příspěvekod apuka » ned bře 25, 2018 19:45

Stani, asi jsme se dobre nepochopili - ja jsem psal, ze se zmensuje hloubka spodku, tj vrch je hlubsi, ne sirsi. No a takovy tvar je ohledne bederaku naprosto nerelevantni, ten obepne telo stejne at uz je dole batoh hluboky nebo plytky, kdyz sirka zustane stejna. A uz vubec nepochopim vyrobce, ktery to udela opacne: spodek o 7-10 cm hlubsi nez vrsek/vstup - potom se tesis, ze se vleze karimatka nebo spacak, jen Ti zmrzne usmek, kdyz zjistis, ze pres vstup to dovnitr nenacpes :-).
Stani píše:Veď to, vymyslieť lepší spôsob upínanie káps....aaa, možno to bude blbina.
Napadlo mne dat se jako inspiraci fotky "zvetsovaci" kapsy na mem prastarem Treksportu 80. Mozna ten zpusob by mohl poslouzit jako inspirace.
Je tam normalni prisita kapsa na zip do obraceneho U. Muze se to pouzit jako mensi kapsa nebo vubec, moc prostoru nezabira. Ale kdyz se zip uplne otevre, muze se vnejsi cast kapsy pomoci popruhu (normalne napr. na karimatku) pripevnit. Co je dulezite je ten zpusob, jak se to pripevnuje - je to dostatecne "pevne", kapsa se nehyba, skoro jako kdyby byla cela prisita.
Kapsa slozena.JPG

Ty dve umelohmotne casti (v cervenem ovalu) pri rozevreni pujdou k sobe. Pasek se vytahne ze spodniho a navlece do prilozeneho horniho a poradne se utahne. Potom to vypada asi takto, sipky ukazuji do mista cca, kde je zespodu popruh:
Kapsa rozlozena.JPG

Samozrejme, nepredpokladam, ze bys tam dal takovy umelohmotny kus, ale muzes to brat jako inspiraci. Kdyz prisijes za kraje tri pevnejsi pasky jak na batoh tak na kapsu, z toho mozna prostredni sirsi a potom pres prevleces poutko, co beztak uz na batohu mas, tak Ti to bude taky dobre drzet. No a kdyz chces mit uplne odnimatelnou kapsu, tak udelas jedno pripojeni ve vrchni casti a jedno ve spodni. Ale kdyby to mela byt vetsi kapsa hlavne na tezsi veci, tak bych udelal jeden uchyt i uprostred.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kam smeruji inovace v batozich a jak najit jimi nezasaze

Příspěvekod apuka » ned bře 25, 2018 20:23

Jeste, ja si ja predstavuji svuj idealni univerzalni batoh (4 -sezonni, jednodenni i vikendove vylety, ne na tydenni trek na tezko, pouzivane macky, cepin(y) i sneznice, nekdy se tam musi vlezt vsechno najednou).
- 35 - 45 litru (idealne 35+10 rozsiritelne ve vrchni casti)
- odolny nylon, ale pod sneznice/macky a v kapse pro lavinovou vybavu urcite neco mnohem odolnejsiho
- pevna zada s pevnou vyztuhou, radeji kovove, ne nejaky umelohmotny panel (ani vnejsi ani vintrni), idealne nastavitelna vyska
- polstrovane popruhy bez presite zesilnene hrany
- poutka na cepin
- uchyty na hole
- predni popruhy na sneznice
- bocni popruhy (nebo alespon jeden na macky nebo nesmeky)
- "kapsa" na prilbu pripevnitelna zvenci na viko
- vetsi kapsa ve viku a kapsa na zip pod vikem
- velka predni kapsa na lavinovou vybavu (idealne neromokava normalni kapsa a k tomu "vlozka" z pevnejsiho materialu na kopatu s drzakem sondy a nasady, v lete by se to mohlo vyndat a kapsa bude napr. na mokre veci)
- hloubka (skutecna) vsude alespon 20-22 cm
- latkove ocka (Daisy chain), idealne skryte (jako ma napr. Lowe Alpime)
- bez hydrovaku (asi nerealni) a hlavne bez izolovaneho "vedeni" na trubici hydrovaku na ramennem popruhu :twisted:
- idealne popruhy a poutka schovavaci (jak ma napr. Ortovox)
- kdyby se popruhami dal batoh dobre redukovat na mensi objem, bylo by to uplne perfektni
- samozrejme batoh sity, ne lepeny

Kupodivu, nejvice z toho splnuji batohy od Pinguinu - Attack 45 (jeden starsi mame), Activent 48 nebo Ridge 40. Ale potrebovalo by to lepsi zadovy system a hlavne o dost odolnejsi material vnejsi i vnitrni. No a moznost schovat poutka.
Taky si myslim, ze by se napr. Pinguin toho mohl chytit, kdyz uz sem od nich nekdo chodi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kam smeruji inovace v batozich a jak najit jimi nezasaze

Příspěvekod Stani » ned bře 25, 2018 20:27

Stani, asi jsme se dobre nepochopili - ja jsem psal, ze se zmensuje hloubka spodku, tj vrch je hlubsi, ne sirsi. No a takovy tvar je ohledne bederaku naprosto nerelevantni, ten obepne telo stejne at uz je dole batoh hluboky nebo plytky, kdyz sirka zustane stejna. A uz vubec nepochopim vyrobce, ktery to udela opacne: spodek o 7-10 cm hlubsi nez vrsek/vstup

Aha, pardon. No aj tvarom hore hlbší ako dole, tiež napomáha polohe ťažiska. Prečo je to opačne, fakt neviem. Chápal by som ešte, že môže byť spodok širší, ale musí byť zrezaný, aby sa ťažisko znovu posunulo vyššie od spodku.

Viď napr. REI - systém UpLift. Širším dnom je batoh stabilnejší na zemi, ak sa má posunúť ťažisko pri nosení, použiješ kompresáky, ktoré idú až z prednej časti, nielen z bočnej ako je tu u klasického riešenia.
REI_traverse_28_pack_uplift_compression_strap.jpg
REI_traverse_28_pack_uplift_compression_strap.jpg (19.12 KiB) Zobrazeno 7741 krát

REI_Flash 45 pack_uplift_compression_strap - model.jpg
REI_Flash 45 pack_uplift_compression_strap - model.jpg (20.35 KiB) Zobrazeno 7741 krát

REI_Flash 65 pack_uplift_compression_strap - model.jpg
REI_Flash 65 pack_uplift_compression_strap - model.jpg (22.76 KiB) Zobrazeno 7741 krát


Vďaka za fotky tej kapsy u treksportu. O tomto systéme som vedel, ale dík za pripomenutie a návrh riešenia.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Kam smeruji inovace v batozich a jak najit jimi nezasaze

Příspěvekod booze » pon bře 26, 2018 18:07

apuka píše:Napadlo mne dat se jako inspiraci fotky "zvetsovaci" kapsy na mem prastarem Treksportu 80.

Jsem si k nim nechal dosit popruhy a zip, aby ty kapsy sly spojit a dalo se to nosit jako maly jednodenni batoh.
apuka píše:- poutka na cepin
- uchyty na hole
- predni popruhy na sneznice
- bocni popruhy (nebo alespon jeden na macky nebo nesmeky)

:shock: to myslis jak? to je asi nerealne reseni. :-k
Co zkusit oslovit napr DOLDY at ti presijou treba Alpinist extreme http://www.doldy.cz/batohy-a-ruksaky/20 ... me-38.html nebo nejake sici dilny?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Kam smeruji inovace v batozich a jak najit jimi nezasaze

Příspěvekod apuka » pon bře 26, 2018 19:39

booze píše: to je asi nerealne reseni
Proc, vzdyt napr. ty Pinguiny to umoznuji s jednym cepinem a holemi, max . by se hodil drzak hrotu hulek a bylo by to (skoro) dokonale.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kam smeruji inovace v batozich a jak najit jimi nezasaze

Příspěvekod slash1111 » pon bře 26, 2018 20:26

slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Kam smeruji inovace v batozich a jak najit jimi nezasaze

Příspěvekod apuka » pon bře 26, 2018 21:13

O Rise jsem psal hned na zacatku vlakna. Pekny batoh, ale nova verze je plna tech - pro mne - priblblych inovaci. Mel jsem jej dva tydny doma. V prvni rade je prilis plytky (stejne jako ty dalsi dva linkovane), navic semhloubka smensuje smerem ke spodku. Zrcadlovku do nej horko-tezko narvu, ale na pouzivani mohu primo zapomenout, vybrat a znovu narvat by bylo obtizne.
Navic pro manzelku nesmyslne vysoky batoh.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kam smeruji inovace v batozich a jak najit jimi nezasaze

Příspěvekod grco » úte bře 27, 2018 9:53

apuka píše:
booze píše: to je asi nerealne reseni
Proc, vzdyt napr. ty Pinguiny to umoznuji s jednym cepinem a holemi, max . by se hodil drzak hrotu hulek a bylo by to (skoro) dokonale.


MHW Direttissima to umoznuje taky https://www.mountainhardwear.com/direttissima-50-outdry-backpack-1587281.html
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Kam smeruji inovace v batozich a jak najit jimi nezasaze

Příspěvekod apuka » úte bře 27, 2018 12:38

Jo, ten nevypada spatne. Tam by se dalo dat asi vsechno, jen na lavinovou vybavu bv potrebovalo usit pridavnou vlozku do kapsy. Ale zase ty trendy ](*,) - nikde se nedaji najit rozmery a na pohled sezda hodne uzky, vyzoky a plytky. Navic tezko jej nekde v CR/SR sezenu na vyzkouseni, coz je taky velke minus (teda krome ceny a zbytecne kontrastni latky vepredu).

Mozna by se to ale mohlo libit mikovi - nepromokavy, odolny, jen ma nejake ty kapsy navic. Mozna by ale zjisitl, ze hodit pouzite macky do kapsy neni tak spatne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kam smeruji inovace v batozich a jak najit jimi nezasaze

Příspěvekod fps » úte bře 27, 2018 15:14

koukal jsem na novou verzi Osprey Exos, a takhle zlikvidovat dle mě skvěli batoh tím, že už nemá pořádný bederák, je fakt neuvěřitelný
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Kam smeruji inovace v batozich a jak najit jimi nezasaze

Příspěvekod Stani » úte bře 27, 2018 15:27

Bedráky s kapsou asi spomaľovali rýchle niekoľkodňové presuny (určenie batohu podľa Osprey) :) Nedá sa tam nejak prichytiť aspoň externá kapsička?
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Kam smeruji inovace v batozich a jak najit jimi nezasaze

Příspěvekod fps » úte bře 27, 2018 15:43

nejde vůbec o to, jestli jsou na bederáku kapsy a nebo ne, i když já bych už bez nich batoh nekupoval, ale jde o to, že tak malí bederák vůbec neunese váhu velkého batohu, takže poneseš celé dny, celou váhu batohu na ramenou, což já bych tedy nedokázal, po pár hodinách by mi upadli ramena, a skončil bych
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Kam smeruji inovace v batozich a jak najit jimi nezasaze

Příspěvekod mike » úte bře 27, 2018 17:18

apuka píše:Mozna by se to ale mohlo libit mikovi - nepromokavy, odolny, jen ma nejake ty kapsy navic. Mozna by ale zjisitl, ze hodit pouzite macky do kapsy neni tak spatne.

Nelibil. Jednak je asi moc velky, ale rozmery, jak pises, nejsou. OutDry ve mne nebudi duveru; mozna je vodeodolny, ale jak dlouho a jak dlouho vydrzi? Kevlaru od Cruxu verim. Je zbytecne tezky a za skoro stejnou cenu muzu mit Crux. MHW byvala ma oblibena znacka, ale pote, co ji koupila Columbia, sla volnym padem dolu a uz ji neverim. Zbytecne kapsy jsou zlo. Na macky mam pouzdro, kdyz je sundavam jen na chvili, tak je proste povesim na popruh.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Batohy