Dyneema VS Kevlar/Cordura

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Dyneema VS Kevlar/Cordura

Příspěvekod Sallen8 » čtv kvě 5, 2016 15:14

Ahoj, váhám mezi OMM Villain 45+10 a Crux Ak-47

http://www.nalehko.com/OMM_Villain45_eshop
https://www.crux.uk.com/product/3g-ak47-x-2015

Původně jsem byl rozhodnut pro Villain, ale drobet mě odradilo ze strany výrobce ukončení prodeje, viz. ,,The Villain 45+10 is currently being reviewed and we don't know when or if we will be making them again.''

Jako velkou výhodu (odolnost) vidím v použitém materiálu Dyneema.

Drobet jsem pátral a narazil na zajímavou alternativu v podobě Cruxu. Použitý materiál 40% Kevlar / 60 % Cordura, 240 g/m²

Co se týče porovnání Dyneema vs Kevlar/Cordura, jaké jsou rozdíly? Dokázal by někdo poradit? Jde mi o nepromokavot, otěruvzdornost, protržení o ostřejší skálu a celkovou životnost.

Díky moc!
Míra
Sallen8
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv kvě 5, 2016 15:01

Re: Dyneema VS Kevlar/Cordura

Příspěvekod mike » čtv kvě 5, 2016 17:07

K OMM ti nic nereknu, ale o Crux jsem se zajimal. Pouzity material by mel byt velmi odolny a batoh ma mit presne ty vlastnosti, ktere chces. Mailoval jsem si s majitelem firmy ohledne opravy jineho batohu, na kterem moje pouzivani neco nevydrzelo, a on mi doporucil prave tenhle. S tim, ze je navrzen na alpinismus a drsne podminky. Prave proto pouzili kombinaci Kevlaru a Cordury, tezko najdes neco odolnejsiho.

Crux mam v planu, bud tenhle nebo AK-37. Jestli bude sedet, tak si ho poridim, bohuzel ale neni nikde blizko dostupny. Nejblizsi prodejna, kde je maji, je v rakouskem Stainachu. Jinak se ale daji objednat z outdoorline.sk.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dyneema VS Kevlar/Cordura

Příspěvekod Filipp » stř lis 2, 2016 10:34

Ahoj, náhodou jsem narazil na toto téma a určitě můžu poradit jelikož vyrábim přízi z Kevlaru, Cordury i Dyneemy :) Co se týče odolnosti, já bych šel do Dyneemy, je pevnější než Kevlar, kterej má tendenci se po oděru třepit a je mnohonásobně těžší. Kompozice Kevlaru a Cordury...jednou jsem taky vyráběl, ale jak je to v praxi už v hotovym výrobku nevim, Kevlar je hodně řezivej, časem ten polyamid probrousí. Ty dva materiály jsou moc odlišný a těžko říct jak se to bude chovat při dlouhodobym používání. Tady záleží hlavně na síle vlákna a zákrutech, teoreticky by to šlo udělat aby to bylo v pohodě. Měl jsem v práci chvilku čas tak jsem vzal na test tři surový vlákna o stejný síle - Corduru, Kevlar a Dyneemu. Nejdřív oděr o zubatej vingl - Cordura 7 tahů než se začla třepit, Kevlar vyšel nastejno, Dyneema 13 tahů a pod mikroskopem míň poškozená než dva předchozí. Test přestřižení nůžkama - Cordura 1x šmik lehce, Kevlar 1x šmik silou, Dyneema 2x šmik sakra silou. Jinak při výrobě Cordura a Kevlar praskaj bez problému, ale když prdne dynema tak to votřese celou mašinou takže asi tak.. Nejdůležitější je síla a typ vlákna, Kevlaru, Dyneemy i Cordury je hodně typů o různý síle, to už záleží na tom, kterej typ si zákazník nechá vyrobit pro tu konkrétní věc. Další dotazy rád zodpovím :)
Kdo jinému jámu kopá, měl by ho i zahrabat.
Filipp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř lis 2, 2016 10:10
Bydliště: The land of Nowhere

Re: Dyneema VS Kevlar/Cordura

Příspěvekod Pierre111 » čtv lis 3, 2016 9:26

Fíha to je zajímavý :). Co třeba cordura 4 way stretch ? Je lepší než strečový nylon, případně klasický strečový polyester ? S dyneemou se ale špatně pracuje ne, dá se z ní těžko šít a těžko se barví. Dyneemová látka je také velmi vodě odolná ne ?
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Dyneema VS Kevlar/Cordura

Příspěvekod Filipp » čtv lis 3, 2016 13:12

Jo, s Dyneemou se dost blbě pracuje, kolikrát u toho fakt nervim. U nás to barví a maj to pěkný, kluci z pecí řikaj že to de blbě, ale de. Dyneema vodu nesaje a když je vlákno pevně uskaný tak se v něm voda ani nedrží. Jinak Cordura je klasickej polyamid a děláme nymlych to stejný ze stejnýho matroše i pro jiný zákazníky, jen se to nejmenuje Cordura ale je to stejný. Určitě je lepší a pevnější než polyester. Ohledně toho streče - to už já nedělám, já vyrobim vlákno (nit) z materiálu kterej dodá zákazník podle jeho požadavků a to se posílá do dalších fabrik kde z těch vláken tkaj látku, do toho už nevidim. Ve spoustě případů ani nevim co z těch vláken bude, ale 99% se posílá za hranice. Btw včera se jela zubní nit z Dyneemy. Z toho tak mít bágl :supz:
Kdo jinému jámu kopá, měl by ho i zahrabat.
Filipp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř lis 2, 2016 10:10
Bydliště: The land of Nowhere

Re: Dyneema VS Kevlar/Cordura

Příspěvekod Pierre111 » čtv lis 3, 2016 13:28

Dyneemové batohy se dělají, ale cena je vysoká. Co třeba Cuben vlákna ? Z dyneemy je třeba i jedna bunda a právě je nepromokavá, takže mě zajímalo zda je to normálně vlastnost té látky nebo se musí na ní ještě něco laminovat. Byla by z ní díky její váze a pevnosti zajímavá plachta na tarp :).
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Dyneema VS Kevlar/Cordura

Příspěvekod booze » čtv lis 3, 2016 14:03

Mam batohy lowe Alpine zepton a Lowe Alpine Yocton oba z dyneemy cca4 roky. Bohuzel ti idioti je prestaly vyrabet. chovam se k nim hovadsky a perfektne drzi (odirani o skalu, kere) s vodou jsem zatim zadny zasadni problem taky nemel.
Filipp píše:ale jak je to v praxi už v hotovym výrobku nevim, Kevlar je hodně řezivej, časem ten polyamid probrousí

Ano zustane hunaty drzi se na nem snih.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Dyneema VS Kevlar/Cordura

Příspěvekod booze » čtv lis 3, 2016 14:13

Dost jsem pokukoval po My trail co Backpack Light 50L, ale nevim jestli bych ozelel viko.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Dyneema VS Kevlar/Cordura

Příspěvekod Filipp » čtv lis 3, 2016 14:37

Pierre111 píše:Dyneemové batohy se dělají, ale cena je vysoká. Co třeba Cuben vlákna ?

Cena je přiměřená náročnosti výroby. Cuben se u nás nejede nevím.
Vlákno Dyneemy má takovou strukturu která na sebe neváže vodu, tady záleží na tom, jak je ta látka utkaná a z jak silnýho vlákna. Pokud to bude hustě tkaný a fakt pevný tak ano, je to nepromok samo o sobě.
Kdo jinému jámu kopá, měl by ho i zahrabat.
Filipp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř lis 2, 2016 10:10
Bydliště: The land of Nowhere

Re: Dyneema VS Kevlar/Cordura

Příspěvekod booze » čtv lis 3, 2016 14:38

Pokud se tka Dynema tak ty "ctverecky" v osnove maji jakou funkci?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Dyneema VS Kevlar/Cordura

Příspěvekod Filipp » čtv lis 3, 2016 16:35

Ty čtverečky tam jsou proto, aby se nerozjela díra když se to prorve, žeby měly i jinou funkci o tom nevim
Kdo jinému jámu kopá, měl by ho i zahrabat.
Filipp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř lis 2, 2016 10:10
Bydliště: The land of Nowhere

Re: Dyneema VS Kevlar/Cordura

Příspěvekod Filipp » čtv lis 3, 2016 18:48

booze píše:Dost jsem pokukoval po My trail co Backpack Light 50L, ale nevim jestli bych ozelel viko.

Tak tak ](*,) když mi na jaře odešel prastarej Lowe Alpine, chtěl jsem protentokrát dynemáckej bágl jenže smůla, je jich moc malej výběr a to co by se mi líbilo neni na mou XXS postavu. Tak jsem šel do cordury a pohoda :)
Kdo jinému jámu kopá, měl by ho i zahrabat.
Filipp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř lis 2, 2016 10:10
Bydliště: The land of Nowhere

Re: Dyneema VS Kevlar/Cordura

Příspěvekod booze » pát lis 4, 2016 8:50

Filipp píše:Ty čtverečky tam jsou proto, aby se nerozjela díra když se to prorve, žeby měly i jinou funkci o tom nevim

Jasne funkci ripstopu chapu. JPP ze kdyz se dyneema tka nahusto, tak klouze a vysledna latka je krabata a "sikma" tak tema ctvereckama se upravuje "rovina".
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Dyneema VS Kevlar/Cordura

Příspěvekod Filipp » pát lis 4, 2016 14:11

booze píše: JPP ze kdyz se dyneema tka nahusto, tak klouze a vysledna latka je krabata a "sikma" tak tema ctvereckama se upravuje "rovina".

Zajímavý, to jsem nevěděl :) rád bych se podíval do fabriky kde se to tká, to musí bejt šílená práce. U nás se dělaj jen špulky vlákna a i to je piplačka jak sviňa
Kdo jinému jámu kopá, měl by ho i zahrabat.
Filipp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř lis 2, 2016 10:10
Bydliště: The land of Nowhere

Re: Dyneema VS Kevlar/Cordura

Příspěvekod Filipp » pát lis 4, 2016 16:35

IMG_20161104_162735.jpg
Skaní Dyneemy

Takhle se dělá Dyneema :) jede to rychle takže vlákno neni vidět, nahoře je špulka surový Dyneemy a jede to dolu na potáč. Z něj se to pak přesouká na dutinku a pošle do další fabriky, kde z toho tkaj látku.
Kdo jinému jámu kopá, měl by ho i zahrabat.
Filipp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř lis 2, 2016 10:10
Bydliště: The land of Nowhere

Re: Dyneema VS Kevlar/Cordura

Příspěvekod Pierre111 » pát lis 4, 2016 17:09

A lze tu látku někde koupit ?
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Dyneema VS Kevlar/Cordura

Příspěvekod Filipp » pát lis 4, 2016 18:35

Určitě, ale to neprošiješ ani neobroubíš kdyby ses po... To je jako prošít kůži klasickym strojem. Bez šance.
Kdo jinému jámu kopá, měl by ho i zahrabat.
Filipp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř lis 2, 2016 10:10
Bydliště: The land of Nowhere

Re: Dyneema VS Kevlar/Cordura

Příspěvekod Pierre111 » pát lis 4, 2016 22:24

No tak nesil bych to sam. Dal bych to profikum do leteckych opraven tam siji ruzne veci mohli by to zvladnout. Chtel bych tak jen nejaka oka na navazani, pripadne zalozit okraje oby se to netrepilo.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Dyneema VS Kevlar/Cordura

Příspěvekod Filipp » pát lis 4, 2016 23:41

Tak to pak jo :) no zkus popátrat určite to někde prodávaj na metráž. Zmiňoval jsi se o bundě z Dyneemy, maj jí někde v kamennym krámu kde se dá vyzkoušet? Zajímalo by mě jak moc je ta tkanina tuhá na omak oproti ostatním materiálům, nikde jinde než na netu sem dynemáckou bundu neviděl.
Kdo jinému jámu kopá, měl by ho i zahrabat.
Filipp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř lis 2, 2016 10:10
Bydliště: The land of Nowhere

Re: Dyneema VS Kevlar/Cordura

Příspěvekod booze » sob lis 5, 2016 12:39

@filipp diky za fotku. :smt023
Ujizdim si na How its made. :wink:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Dyneema VS Kevlar/Cordura

Příspěvekod Filipp » sob lis 5, 2016 12:53

@booze NZ :) jen škoda tý kvality, abych se vešel do limitu musel jsem to cvaknout na 1Mpix takže toho moc vidět nejni.
Kdo jinému jámu kopá, měl by ho i zahrabat.
Filipp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř lis 2, 2016 10:10
Bydliště: The land of Nowhere

Re: Dyneema VS Kevlar/Cordura

Příspěvekod Pierre111 » sob lis 5, 2016 13:51

Bundu maji v Hanibalu. Vazi asi 70g a stoji cca 10000.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Dyneema VS Kevlar/Cordura

Příspěvekod slezacekm » sob lis 5, 2016 15:17

Tak zrovna ta bunda od Black Yak mi prijde jako produkt celkem mimo. Ma skvelou vahu, ale psanou nulovou prodysnost. Pokud tomu rozumim spravne, jedna o bundu posledni zachrany. Nesplnila by absolutne stejnou sluzbu jakakoli nepromokava bunda treba na kolo? Mozna nebude mit tak extra nizkou vahu a takovou pevnost, ale k cemu mi je pevnost materialu, kdyz je to jen Emergency jacket? Clovek v tom stejne tezko bude chodit nebo lezt. Tu cenu absolutne nechapu. Vlastne se mi ani Black Yak moc nelibi :supz:
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Dyneema VS Kevlar/Cordura

Příspěvekod Filipp » sob lis 5, 2016 17:56

Tak to jo, takže v podstatě jako větrovka, jen tenká "plachtovina"? Ja myslel že by měli teplejší bundu se svrchním materiálem od dyneemy, taková tenoučká by mi byla na prd.
Kdo jinému jámu kopá, měl by ho i zahrabat.
Filipp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř lis 2, 2016 10:10
Bydliště: The land of Nowhere

Re: Dyneema VS Kevlar/Cordura

Příspěvekod slezacekm » sob lis 5, 2016 18:53

ano, extrémně tenká nepromokavá a absolutně neprodyšná bunda. pokud by tato bunda byla prodyšná, měla alespoň trochu regulovatelný pas, respektive kapucu, dovedu si ji představit jako bundu na lezení nebo do hor. něco jako Direct Alpine Dru, která je z Cordury a má možnost určité regulace.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Dyneema VS Kevlar/Cordura

Příspěvekod Filipp » sob lis 5, 2016 19:48

Jo, něco takovýho jsem měk na mysli, ale fakt netušim jestli někdo takový bundy vyrábí. Zateplená bunda z Dyneemy neomezující v pohybu. Podšívka by mohla bejt z polyesteru a výplň třeba 3D syntetika, ale svrchní vrstva dynemácká. Za takovou bundu pokud by fakt sedela bych i tu jednu výplatu obětoval
Naposledy upravil mike dne sob lis 5, 2016 22:50, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
Kdo jinému jámu kopá, měl by ho i zahrabat.
Filipp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř lis 2, 2016 10:10
Bydliště: The land of Nowhere

Re: Dyneema VS Kevlar/Cordura

Příspěvekod Yopo » sob lis 5, 2016 19:57

Pierre111 píše:Bundu maji v Hanibalu. Vazi asi 70g a stoji cca 10000.


Ta latka z ktorej je bunda Black Yak je kompozit Cuben Fiber a vyraba sa ako netkana textilia. Cuben kupili v roku 2015 holandania a predava sa to teraz pod znackou Dyneema. Sit sa to da v pohode aj na normalnom stroji. U nas (CZ/SK) z toho oblecenie nikto nesije. Bezne sa z toho vyrabaju plachty pre lode. V Amerike a Japonsku z toho robia aj celty a stany, nap. Zpacks, Hyperlite Mountain Gear, Locus Gear, Yama Mountain Gear.

Zpack ma napr. nejaky kompozit kde je nylon-dynyma a membrana event. Sije z toho bundu, ale ta Dyneema (Cuben) bude zrejme iba nejake siet z vlakien laminovana z rubnej strany na nylon aby to dychalo.

Inak sa Dynnema dava do nylonovych (Cordurovych) latok na spevnenie a pouziva sa to na batohy. Je to obvykle biele vlakno zvyraznujuce mriezku (ripstop vazbu) v tkanine. Predava to napr. Zpack (4.8 oz/sqyd 210 denier Dyneema X Gridstop) v USA a Extremtextil (Dyneema/Nylon Gridstop, 210den, 140g/sqm) v Nemecku.

Oblecenie z Dyneemi (Cuben) som videl vo Friedrichshafene aj u Adidas (Terrex All Alpine Jacket ) a u Peak Performance (Black Light Cuben Jacket, Black Light Cuben Pants). No a okrem priemyselnej vyrobi si z toho amici gramhonici siju sami doma UL oblecenie.
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Re: Dyneema VS Kevlar/Cordura

Příspěvekod slash1111 » čtv led 18, 2018 18:50

Neviete niekto poradit, ci by sa z tejto latky dala doma usit (hrubsia) vetrovka?
Ci to vedia domace sijace stroje (Overlock a "rovnosteh") presit...
https://www.extremtextil.de/cordura-str ... =71679.ROT
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Dyneema VS Kevlar/Cordura

Příspěvekod infrastellar » pon led 29, 2018 9:13

Presijes :) Kup ihly na jeansy.
infrastellar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 181
Registrován: pon led 12, 2009 20:27

Re: Dyneema VS Kevlar/Cordura

Příspěvekod slash1111 » pon led 29, 2018 21:36

Ihly máme, tak skúsime :)
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01


Zpět na Batohy