technicky/skialpovy batoh

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

technicky/skialpovy batoh

Příspěvekod ktx » pát bře 25, 2016 20:49

Ahoj,

som pri hladani noveho batohu na skialpy (tj. nastup, ladovec i lezenie).
Vlastnil som / vlastnim Boll Master, Boll Quark a Blue Ice 30. Posledny menovany ma pred par dnami na Aletschhorne prinutil uvazovat o novom batohu:
- po necelych troch sezonach ma predrane diery na cele batohu (cca v "prirodzenom strede", polovicka vysky, polovicka sirky), kde mavam ulozenu lopatu; dalsie diery su na dne batohu z rohov lopaty => i ked material je tazky a nabudzuje zdanie odolnosti, opak je pravdou
- prezky sa lahko uvolnuju - kedysi som na kratke vzdialenosti nosil lyze diagonalne a po par vyskovych metroch ich masa sposobila povolenie "zadrhavaciek", co sa stava nebezpecnym (strata lyzi prip. zranenie druholezca), to iste sa vsak pri dlhsom lezeni stava i pri A-noseni
- uchytenie zbrani/cepinov na batohu je dost labilne, pocinajuc uvolnujucimi sa prezkami a konciac sirokou kapsou na hlavy/hroty

Mal som Boll Master (z roku 2008?), ten vsak bol moc velky, tazky a nie moc prijemny na nosenie (ramenne popruhy), inak diery z lopat/maciek a pod. nikdy nemal.
Doteraz nosim (na kratke vylety) Boll Quark, ktory som jednu sezonu pouzival na skialpy, ma vsak dve nevyhody na skialpy: 22l a zips (tiez mu nevadila lopata a trhaju sa mu len svy po N rocnom mestskom pouzivani).

Takze hladam napady, odporucania na batoh:
- ~30l
- < 1200g
- typicka "vakova konstrukcia": vrchlik s malou kapsou nad velkym vakom
- uchytenie cepinov na slucky a suchy zips: hlava ako Osprey Kode 38 a "topurko" ako Deuter Guide 35
- moznost pripnut lyze do A a tiez diagonalne, napr. Dynafit system, Mammut system alebo inak
- ziaden bocny zips (zbytocna vaha, dalsia vec, co sa kazi)
- ziadne extra kapsy na lavinovu vybavu (malokedy presne sadne na pouzivanu kombinaciu lopata + sonda)
- stahovacie prezky min. po bokoch
- putka na zelezo na bederaku vyhoda

Kandidati (ani jeden nesplnuje vsetko):
Deuter Guide 35+ -> tazky, uchytenie cepinov, bocny zips
Patagonia Ascensionist 35 -> uchytenie cepinov, mozno nema diagonalne uchytenie lyzi; nikdy som nedrzal v ruke, chystam sa vyskusat na zivo
Dynafit Speed Expedition 25/35 -> bocny zips; nikdy som nedrzal v ruke a ani neviem, kde by som sa k nim dostal
Mammut Spindrift Light 30 -> kapsa na lavinovku, kde nevojde takmer nic, material na zivo moc nepresvedcil, averzia voci Mammutovi :axe:

@powderproch: co pouzivas? :)
Uživatelský avatar
ktx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: pon kvě 12, 2008 16:21

Re: technicky/skialpovy batoh

Příspěvekod pavproch » pát bře 25, 2016 20:53

nekombinuju to, imho to ani nemí možné/vhodné - skialp a tůry kladou rozdílné požadavbky na ten pytel na zádech

na skialp mám skialpový Pieps Myotis 30litrů

na túry a lezení mám lezecký Vaude 30lt nebo Karimor 40-50lt
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28275
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: technicky/skialpovy batoh

Příspěvekod vonkreuz » pát bře 25, 2016 20:55

A co takto BD Speed 30 nebo jiná litráž?
Mám starý BD Sphynx 45 a nemužu si vynachválit. BD Speed je jeho pokračovatel.
Pokud se nemýlím, tak Mammut Spindrift je batoh SMU nebo zaměřený více na cenu.
Powderproch dříve používal Vaude Expedition Rock, co má teď nevím.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: technicky/skialpovy batoh

Příspěvekod pavproch » pát bře 25, 2016 20:57

na tůry sem kdysik měl Vaude Expedition Rock a v tu samou dobu na Skialpo Vaude Argon Powder
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28275
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: technicky/skialpovy batoh

Příspěvekod ktx » pát bře 25, 2016 21:05

pavproch píše:nekombinuju to, imho to ani nemí možné/vhodné - skialp a tůry kladou rozdílné požadavbky na ten pytel na zádech


doplnim: na leto/letne lezenie/behanie mam ine batohy

ked idem na skialpy, tak v poslednych sezonach to konci skalnatym vystupom, prip. prechodom; tuto sezonu som musel zacat brat i zbrane kvoli ladu pod prasanom
Uživatelský avatar
ktx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: pon kvě 12, 2008 16:21

Re: technicky/skialpovy batoh

Příspěvekod pavproch » pát bře 25, 2016 21:08

aha, tak to sem nepochopil....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28275
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: technicky/skialpovy batoh

Příspěvekod ktx » pát bře 25, 2016 21:21

vonkreuz píše:A co takto BD Speed 30 nebo jiná litráž?


Nevidel som este, podla fotiek ma nejake divne uchytenie cepinov, mozno nema diagonalne uchytenie lyzi.
Uživatelský avatar
ktx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: pon kvě 12, 2008 16:21

Re: technicky/skialpovy batoh

Příspěvekod remy77 » pát bře 25, 2016 22:16

A Deuter Pace?
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: technicky/skialpovy batoh

Příspěvekod ktx » pon bře 28, 2016 21:19

Pace 30 som skusal, este musim porovnat velikost s Blue Ice
Pace 36 nikto v okoli nema
Uživatelský avatar
ktx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: pon kvě 12, 2008 16:21

Re: technicky/skialpovy batoh

Příspěvekod ktx » ned kvě 27, 2018 23:24

Prikladam vyvoj za posledne sezony.

Kupil som Pace 36, tesne potom ho vyradili z kolekcie:
  • chyba mu diagonalne zavesenie lyzi - da sa "obalamutit" zavesenim do jedneho oka pre zbrane/cepin
  • ma naviac kapsy po bokoch - zriedkakedy uzitocne
  • klasicky vak s vrchlikom
  • tri pary kompresnych popruhov - stacili by dva
  • komfortny - IMO viac nez Deuter Guide
  • malu kapsu na bederaku mam vzdy plnu jedla - jednoznacne plus
  • ukazuje sa, ze ja az moc velky na moje sucasne tury (2000+m z udolia a spat), i pri vlaceni dvojcata a ladovcovej vybavy
  • nevyuzity priestor na ramennych popruhoch - bud na kapsy alebo na drziak pre makku flasu

Minuly rok som mal sancu kupit lacno Camp Rapid Pack (bielo-modra verzia):
  • ma diagonalne zavesenie lyzi, avsak ked je plny a lyze nie su 600g pretekarske bezky, tak je nosenie neprijemne (viazanie naraza do boku, jedno rameno je pretazene), system nepouziva hak, ale treba omotat lyze (pomalsie, podivne)
  • vyborna kapsa "na macky" (prevzata z pretekarskych batohov) - vojde sa jedlo, rukavice, macky/harsajzny
  • male kapsicky na ramennych popruhoch, tak na par sladkosti, ale nie na flasu
  • miesto/uchytenie iba na jeden cepin
  • kratky chrbat
  • "zipsovaci" batoh
  • lahky material, ktory sa mi vsak nepodarilo roztrhat (co sa da povedat len o malo mojich batohov)
  • ziadna kapsa na "bederaku"
  • hlavna kapsa potrebuje mensiu lopatu (na dlzku) a sondu s kratsim segmentom (-> +2 segmenty naviac pri 240cm), inak sa zmesti dostatok veci na jednodnovy dlhsi prechod (bez ladovcovej vybavy by slo i spartansky prespat na chate -> bez jedla a nahradneho oblecenia)
  • velke minus - ani nie do roka pustila prezka na ramennom popruhu (plast), drziak na hydrovak (sev), kde som nosil iba kluce a svy u spodnej smyce diagonalneho uchytenia
  • obrovske plus - Camp expresne (<2dni) poslal kurierom novy model ako nahradu, bez nutnosti planit postovne, clo alebo poslat stary batoh do IT

U obidvoch mi chybalo poriadne vyuzitie ramennych popruhov, tj. dostatok miesta na aspon jednu 500ml flasku (kludne iba makku plastovu). Moje hladanie neskoncilo, kedze ani novy Camp nesplna vsetko, mozno Ultimate Direction Skimo 28 z roku 2017 alebo pockam, pokial sa zase niektory rozbije...

V pripade zaujmu doplnim popis noveho Campu.
Uživatelský avatar
ktx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: pon kvě 12, 2008 16:21


Zpět na Batohy