Jak spravne nastavit a sbalit batoh

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod mike » pon lis 23, 2015 17:22

wawrik píše:Mimochodom, nepremokavosť báglu sa skôr rieši v UL kategórii ako u bežných batohov, aspoň mne osobne nenapadá žiadny bežný, ktorý by bol nepremokavý... U UL batohov je hmotnosť prídavnej pláštenky podstatný údaj, preto sú firmy, ktoré na to myslia.

To mozna nesouvisi ani tak s vahou plastenky, jako s prakticnosti. Plastenka je na houby. Nepromokave UL batohy dela snad jen jedna firma (Lightwave/Crux) a tam je to spis vysledek promysleneho designu, batohy jsou minimalisticke a pritom maji vsechno, co je potreba. Tipuju, ze ostatni to nedelaji hlavne kvuli cene, zrovna Cruxy jsou hodne drahe. Jeden cas ale i Deuter delal nepromokavy batoh se svarovanymi svy (a Deuter nema s UL zadny prunik ;-)).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod oodoow » pon lis 23, 2015 19:27

mike píše:Protoze davat penovku dovnitr je nemysl.

Proč nesmysl? Jsou případy, kdy je lepší dát pěnovku dovnitř a místo ní dát víc věcí do vnějších kapes jako třeba tady.

mike píše:No a nafukovacka nebo samonafukovacka uz je pomalu standard.

To hodně pomalu, na akce, kde by nefunkční karimatka byla velkej malér, bych si vzal určitě pěnovku.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod mike » pon lis 23, 2015 19:33

Promin, ale na osmiminutove video fakt koukat nebudu. Nesmysl z hlediska vyuziti objemu batohu, protoze se proste nevyuzije tak dobre. Takze kdyz chci cpat penovku dovnitr, nemuzu si stezovat, ze se nesbalim do maleho batohu.

oodoow píše:To hodně pomalu, na akce, kde by nefunkční karimatka byla velkej malér, bych si vzal určitě pěnovku.

Definuj velkej maler. Neprijemne by to bylo vzdycky, presto spousta lidi nafukovacku nebo samonafukovacku pouziva (vcetne mne). Bezne malery se resi lepici sadou (ani tu nenosim..).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod oodoow » pon lis 23, 2015 21:45

No, to potom můžeš říci skoro o každé věci, všecko se dá nějak přidělat z vnějšku batohu.
Velkej malér je, když pak můžeš bez karimatky umrznout anebo když ti to pokazí třeba dvoutýdenní přechod, ale tam bych to asi riskl a stačilo by mi vzít si lepení.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod mike » pon lis 23, 2015 21:55

Ani ne, penovka je extrem. Myslim, ze tak spatne vyuziti objemu batohu nema nic jineho ani vzdalene. Plus je dostatecne lehka na to, aby pri pridelani zvnejsku nerozhodila teziste, coz se opet o jinych vecech rict neda. Sam jsem zasadne proti pridelavani cehokoliv zvnejsku batohu, ale penovku vidim jako vyjimku.

Fajn, to beru, ale kolik je takovych akci?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod Mawenzi » úte lis 24, 2015 7:22

ja si nestezuju, ja su spokojena, nosim to tak, jak mi vyhovuje. jen narazim na to, ze rict, ze do 38 se zbali kazdej na3noci venku a kdo ne, tak by se mel zamyslet, ze neco dela blbe, se proste rict neda. Vadi mi ta generalizace = mas velkej bagl, tak asi tahas 3x vic veci nez ja a pulku bys jich mel vyhodit. A pritom jedinej rozdil muze byt penovka X nafukovacka X alumatka. Dost se s tim setkavam na DT akcich - 30bagl s penovkou venku je norma, ale kdyz si vemes 50 a das penovku dovnitr - kam des s tim velkym baglem? ty toho asi dost tahnes, priste polovicni! proste odsuzovani na zaklade predpokladu ](*,)

ono kdyz dam karimatku na viko batohu, tak se pak zasekavam ve vlaku anebo v autobuse (v autobuse to je horsi, tam slusnej clovek nema bagl na zadech) a projit tou uzkou ulickou mezi sedackama je s karimatkou nahore nerealny, naboku jeste horsi a zepredu je to naprd, protoze pak nemuzes bagl hodit ani na zem a sednout si na nej a dostat ho pak do police ve vlaku je naprd, pac to tam zavazi a je nutno do nekterych vlaku sundavat
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod wawrik » úte lis 24, 2015 8:52

oodoow píše:Velkej malér je, když pak můžeš bez karimatky umrznout anebo když ti to pokazí třeba dvoutýdenní přechod, ale tam bych to asi riskl a stačilo by mi vzít si lepení.
Presne. Jedna noc v mrazoch sa na vyfúknutej samonafučke dá prežiť bez problémov. Dve s ťažkosťami. Pri tretej už ide o život. Človeka neohrozuje len samotný chlad, ale aj únava z nevyspatosti. To potom môže zaspať alebo zadriemať na miestach, kde hrozí zranenie a pád/zamrznutie, alebo zle vyhodnotí nebezpečenstvo atď., proste všetky tie príjemnosti vyplývajúce z vyčerpania a/alebo podchladenia.

Mimochodom, lepenie pomôcť nemusí. Často sa stane, že miesto úniku na treku nenájdeš, prípadne sa opotrebuje väčší kus a látka prepúšťa vzduch vo väčšej ploche, trebárs 7×7 cm. To sa dá odhaliť len náhodou - únik je príliš malý na syčanie alebo bublinky, ale príliš veľký, aby človek skončil po desiatich minútach na zemi.

Edit: preklepy.
Naposledy upravil wawrik dne úte lis 24, 2015 10:11, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod wawrik » úte lis 24, 2015 9:05

Mawenzi píše:ja si nestezuju, ja su spokojena, nosim to tak, jak mi vyhovuje. jen narazim na to, ze rict, ze do 38 se zbali kazdej na3noci venku a kdo ne, tak by se mel zamyslet, ze neco dela blbe, se proste rict neda. Vadi mi ta generalizace = mas velkej bagl, tak asi tahas 3x vic veci nez ja a pulku bys jich mel vyhodit.
No, od určitého objemu sa generalizovať dá, ale nie pri 38 l :-) Karimatka vnútri je úplne v poriadku, poznám kopec ľudí, ktorí to tak nosia a majú na to plno rozumných dôvodov. Napríklad si karimatkou rozloženou okolo vecí chránia fotovercajg pred nárazmi. Alebo sa im nechce odopínať a rozkladať karimatku, preto pri prestávkach sedávajú na bágli. Alebo im proste len vadí, že sa im karimatka zvonku zachytáva o skaly a porast. Atď.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod booze » úte lis 24, 2015 9:48

Nebo kdyz snezi/prsi je karimatka uplne mokra.
@mawenzi lepsi velky lehky batoh, ktery dobre sedi, nez maly tezky s tezistem uplne mimo. Radeji si vezmu vetsi batoh, ktery stahnu.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod mike » úte lis 24, 2015 16:36

Kdyz uz jsme tu tech deravych nafukovacek -- spali jste nekdo na vyfoukle? Izoluje to aspon trochu nebo je to jen podlozka, aby se nezaspinil spacak? Hlinikove odrazece tepla v tom porad jsou (NeoAir), ale nevim, jestli muzou fungovat i v tomhle stavu.

Mawenzi píše:Vadi mi ta generalizace = mas velkej bagl, tak asi tahas 3x vic veci nez ja a pulku bys jich mel vyhodit. A pritom jedinej rozdil muze byt penovka X nafukovacka X alumatka.

Jestli ti jde jen o tohle, tak se na to muzes klidne vykaslat. Co je komu po tom, jak mas velky batoh? Jestli se ti penovka vleze dovnitr i s vecma, tak to klidne nos, mne slo jen o to spatne vyuziti objemu batohu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod Mawenzi » úte lis 24, 2015 16:59

z hlediska objemu batohu, pokud uvazujem penovku venku nebo jinej typ uvnitr souhlasim, ze by to mohlo stacit cca tech 38 na 2-3 dny u nas za nejakych beznych podminek.

ja mozna o vikendu vyzkousim ten upravenej bagl, pokud se do nej vejdu se dvema spacaky :D aneb nikdo nevi kam jedu, ale je jasny, ze nikdo z of tam se mnou nebude :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod mike » úte lis 24, 2015 17:10

Smutny konec UL srazu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod Guly » úte lis 24, 2015 17:12

U toho exosu 38 ale mám trošku obavu, že čo na to ramenné popruhy a bederák. Nevyzerajú na viac ako 10 kg a ako sa budú tváriť pri povedzme 15, tak na to som nesmierne zvedavý. fps tallon pohanil a recenzia na Svět outdoru dopadla dosť špatne.
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod booze » úte lis 24, 2015 20:38

mike píše:Smutny konec UL srazu ;-)

Coz je velka skoda. :cry: :smt022
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod remy77 » stř lis 25, 2015 0:21

Guly píše:U toho exosu 38 ale mám trošku obavu, že čo na to ramenné popruhy a bederák. Nevyzerajú na viac ako 10 kg a ako sa budú tváriť pri povedzme 15, tak na to som nesmierne zvedavý


Nic v zlom, ale to nie je batoh na taku vahu. Ak si pozris stranku vyrobcu, tak odporucana vaha je tam okolo 5-8 kg. 38 l UL batoh a 15 kg naklad to nema logiku.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod Guly » stř lis 25, 2015 4:12

Tých 15 kg som uvádzal len ako krátkodobý extrém v krajnom prípade pri nutnom nabalení 5 - 6 l vody. Menej ako 10 kg naopak len málokedy. Tvoje obavy mám presne aj ja, že sa to nebude dobre nosiť. Pri exos 58 sa uvádza omnoho vyššia nosnosť a bederák a ramenné popruhy sú také isté ako u exos 38. Ako sa to bude tváriť sa nedá zistiť v obývačke, ale len naozaj pri dlhodobejšom treku. No čo už teraz, možno som parádne prestrelil. Tak bude len na jednodňovky a na poznávačky po mestách a pamiatkach a budem sa musieť poobzerať po niečom inom.
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod remy77 » stř lis 25, 2015 7:36

To si si kupil exos 38 aj ked si vedel, ze v nom budes nosievat permanentne nad 10 kg?

Kam potrebujes 5-6 l vody?
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod Guly » stř lis 25, 2015 15:28

Áno, permanentne nie, ale 8 až 12kg áno.Teda ako skúšku. Viacerí okrem fps si pochvaľovali tallon a keďže trafikant hodnotil exos oproti talonu ako pevnejšiu konštruociu, tak som skúsilči by to aspon na kratšie treky nemohlo v le fungovať.
Chodim hlavne na vyššie hrebene a tam aj prespávam.Voda tam vždy nebýva.
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod remy77 » čtv lis 26, 2015 16:32

Tak ked ho uz mas, za vyskusanie nic nedas :)
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod Guly » čtv lis 26, 2015 17:15

Nechám to na leto. Momentálne mi nasadil chrobáka do hlavy s Crux AK 57 mike. Čakal som, že tu niekto exos má odskúšaný s váhou nd 10 kg a niečo o ňom napíše.
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod booze » čtv pro 24, 2015 16:36

Nema nekto nahodou Fjällräven Abisko 65?
Jak ho nastavujete. Po jednom dni a cca 7x nastavovani batohu me docela boli zada. :-k
Jsem si ho spletl s Kajkou. :roll:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod booze » stř led 13, 2016 10:02

Tak ten Abisko je za me docela propadak batoh.
Ztratil jsem kompresni pasky, ktere jsou velice debilne resene.
Zada nejdou poradne nastavit.
Pokud batoh nastavim na mou malou postavu tak ho mam kus had hlavou a nemuzu se poradne hybat.
Cely batoh je jak, kdyz nesu prkno na zadech.
Gumicky na viku jsou uplne zbytecne, protoze kdyz pod ne dam bundu tak mi skonci na hlave. Jsou nasite moc blizko k zadum.
Vetrani zad je nesmysl.
Material zad nasava vodu a je jak houba.

Jedine pozitivum jsou kapsy na bederaku a to, ze batoh stoji samostatne.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod slezacekm » stř led 13, 2016 11:05

tak to zní jako propadák. jenom mě napadá, jestli se to nedalo odhalit už při zkoušení? např. ty nenastavitelny zada nebo gumicky na víku. jinak ty dotahovací popruhy mi naopak přišly jako zajímavé řešení, proč byly blbé (nebo jen tím, že se ztratily?).
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod booze » stř led 13, 2016 12:25

mel jsem ho pujceny od bushkraftaku. Ja bych si ho nekoupil.
Spodni kompresni popruh je uprostred spojeny trojzubcem, coz neni problem. ALE oba konce jseou zakoncene T kusem, ktery ma fungovat jako knoflik. Pokud poradne dorves popruh, tak se dirka roztahne. Po povoleni, dirka zustane roztahla a popruh (pulka) vypadne.

abisko.png

https://www.flickr.com/photos/michaelpollak/6872685647/
https://www.flickr.com/photos/michaelpollak/6872688325/
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod slezacekm » stř led 13, 2016 13:00

díky za objasnění. myslel jsem si, že ty T kotvy budou sloužit bez problému. mám podobný systém na Klättermusen batohu a zatím bez problému (je fakt, že manipulace s těma kotvama je trochu o zvyku). nijak jsem ty popruhy teda nerval.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod Morty » stř led 13, 2016 14:12

K těm pěnovkám uvnitř batohu. Jako hlavní výhodu nošení uvnitř vidím to, že jde bez problémů použít origo pláštěnka. S karimatkou venku to nejde. Hlavní nevýhoda pro mě je, že se karimatka blbě dostává ven jako jediná věc. Z-lite je na toto uplně nejhorší, v podstatě nejde vytáhnout z naplněného batohu, aniž bych prvně nevyskládal většinu věcí.

Dělám to tak, že mám 50l batoh od Osprey, do kterého se dokážu na týden sbalit i s karimatkou dovnitř. Na cestování vlakem/busem/letadlem a deštivé dny mám karimatku uvnitř. Jinak v průběhu treku ji nosím venku, i když batoh je pak ne zcela naplněný.

Jedinkrát jsem se nesbalil se vším dovnitř - první půlka osmidenního treku v Rumunsku, bez možnosti doplnění zásob. Taky jsem nesl celý stan a skoro celé jídlo pro dva lidi.

K (nevyřešitelné) diskuzi na téma pěna vs (samo)nafukovačka. Od pěnovky přes samonafukovačku jsem se vrátil ke kvalitní pěnovce (já TaR Ridgerest, přítelkyně Z-lite). A asi to tak nechám. Samonafukovačka mě vypekla na zimním přechodu několikrát. Začalo to zamrzlým ventilem a skončilo tisícem mikrodírek, které nešlo zalepit. V létě asi v pohodě, ale nechtěl bych se dočkat neopravitelného defektu na začátku třítýdenní cesty u karimatky za skoro 4 tisíce. Nákup nafukovačky na rychlé letní víkendové výlety se stanem jsem si sám před sebou ještě neobhájil. Tady bych využití viděl...
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod booze » stř led 13, 2016 16:48

Morty a balis si veci jak? Me naopak absolutne stve plastenka. Dve uletely nekde v Alpach a treti smrdi ve skrini. Baleni do nepromokavych pytlu je prehlednejsi a karimatku z batohu vytahnu a opet vratim bez problemu.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod Mawenzi » stř led 13, 2016 16:59

uletely v nejak silnym vetru? na kestrelu je pridelana, tak ztrata uplne nehrozi nastesti, ale zas promocenej bagl do vlaku je naprd (mam pytel + plastenku)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod Morty » stř led 13, 2016 17:17

booze: v podstatě vše krom stanu a karimatky balím do igelitek. Samotná pláštěnka je jen půl (možná míň) úspěchu. Mám pláštěnku od Jurka a ještě neuletěla, každopádně přebývající šňůru po stažení ovodu kurtuju k poutku na přenášení, pro jistotu.
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod booze » stř led 13, 2016 17:30

@Morty Mrkni na aliexpresu na nepromokave pytle. Dle meho nazoru jsou lepsi nez igelitky.
@mawenzi Uletely mi plastenky Deuter v hodne silnem vetru.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

PředchozíDalší

Zpět na Batohy