Jak spravne nastavit a sbalit batoh

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod booze » stř dub 13, 2016 11:28

@mawenzi muzes prosim nahrat nejake fotky s tim tvojim batohem? Jak ho nosis (profil), jak ho balis.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 13, 2016 11:33

hm se divam ze fotka uz nefunga z prvni stranky - foto z lonskyho roku
+ balila sem ho driv karimatku do kominu na jednu stranu, spacak bordel do kominu vedle, ted uz balim i diky tobe zlite na zada, spacak dolu dopredu a ostatni na to
Přílohy
batoh1.jpg
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod wawrik » stř dub 13, 2016 11:41

Mawenzi píše:zlite na zada...
:shock: To prečo? Ľahké veci nemajú pri chrbáte čo robiť. Leda pri UL batohoch bez chrbtového systému, aby držali tvar a veci netlačili do chrbta; ale pri tomto bágli?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 13, 2016 11:45

tak je to o neco lepsi nez do kominu (s tou starou to stejne jinak neslo, kdyz sem ji chtela mit vevnitr). jako samo ji muzu mit jeste "na predku" batohu ale celkem zas nevidim duvod proc ne? (jako muzu to zkusit naopak, vsechno k zadum a karimatku dopredu... ale pomuze to nejak vyrazne?)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod S4TYR » stř dub 13, 2016 11:51

skladani tezsich veci se dela co mozna nejbliz k zadum - usnadnuje to pak samotne noseni baglu a zbytecne ti nelita teziste ;)
jeste mi prijde, ze podle te fotky, mas ten bagl nejak maly/pripadne moc nahore - mysleno podle toho bederaku
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod Quido » stř dub 13, 2016 12:15

ano, mi taky prijde batoh vysoko, co se tyka bederaku, ale se co se tyka ramen, se zda byt maly / kratky... a je moc tlusty dozadu, to je asi strihem batohu (pak ze Osprey jsou dobře batohy) :((
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 13, 2016 13:27

bederak je svina, co se vytahuje a nedrzi dobre na miste - vetsinou si ho davam trochu niz ale pri chuzi proste se posunuje z sirsi casti tela do uzsi, takze je treba obcas posunout.

ja nevim, proti starymu batohu je to proste bozi paradni pohodlnej bagl.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod wawrik » stř dub 13, 2016 13:38

Mawenzi píše:(jako muzu to zkusit naopak, vsechno k zadum a karimatku dopredu... ale pomuze to nejak vyrazne?)
Neviem, čo je pre teba výrazne, ale ja by som ju určite cítil a dal dozadu (nie ku chrbátu). Však to je asi najľahšia súčasť výbavy... Každý milimeter posunu ťažiska je dobrý, najmä, keď ti niečo na bágli nesedí a nevieš prísť na to, čo to je. A 5 cm hrubá poskladaná karimatka ti to ťažisko posunie viac.

Kvôli aj trošku horšie vyváženému batohu som ochotný zastaviť a prehádzať ho znova aj v daždi/snežení, pretože mi to vadí a zbytočne to potom unavuje. Ale niekomu to nevadí.

Akú teóriu mal booze k tomu odporúčaniu? Neviem to nájsť.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod Quido » stř dub 13, 2016 13:50

Mawenzi píše:ja nevim, proti starymu batohu je to proste bozi paradni pohodlnej bagl.


je to možné, a možná to tak z fotky jen vypadá... taky nevím cos nosila předtím :wink:

tohle je/byl můj největší a taky nejtlustší bágl - Doldy Horn v 90tých letech - nebyl nejhorší na tu dobu, ale byl obrovský... :roll:

turista_450.jpg
turista_450.jpg (152.15 KiB) Zobrazeno 8243 krát
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 13, 2016 14:08

nekde (mozna i v tomto vlakne) ukazoval jak si bali batoh, ja doted (15let) pouzivamlakominovej system jeden komin karoska, druhej komin zbytek kterej sem ze setrvacnosti pouzzivala i loni se zlite. pak sem ju zkusila dat dozadu a lepsi (problem s tezsi jednou stranou zmizel).

zkusim tu karimatku naopak.


quido
bagl od hodonskyho neco jako activ 50, dostala sem ho asi v 10letech a bederak sem mela nekde na poslednim zebru... pri utazeni bederaku sem sla zvracet takze sem ho nikdy prakticky nepouzivala.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 13, 2016 14:32

strana 3 si dal booze praci s tim narvat ekvivalent mym vecem do baglu, tak to tak pouzivam a jako je to o dost lepsi, nekdy je clovek ve starych jolejich zabredlej moc...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod Quido » stř dub 13, 2016 14:49

Mawenzi píše:...

quido
bagl od hodonskyho neco jako activ 50, dostala sem ho asi v 10letech a bederak sem mela nekde na poslednim zebru... pri utazeni bederaku sem sla zvracet takze sem ho nikdy prakticky nepouzivala.


tak to ti bude kazdy novejsi pohodlny :wink: :roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 13, 2016 15:00

i to byl tenkrat skok od batuzku ovesenyho igelitkama a neforemnym zelenym "pytlem" z nejakyho armace kterej mel prisity poruhy a vsechno v nem tlacilo dozad...

kdyby ten batoh mel delsi zada, asi ho nosim doted, ale ta absence moznosti pouzit bederak mi prisla naprd...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod S4TYR » stř dub 13, 2016 16:22

@Mawenzi dal jsem si kvuli tobe praci a dohledal nejtypictejsi plneni batohu, co snad pouziva vetsina lidi prave kvuli tezisti a rovnomenre rozlozene vaze na nosne prvky batohu (ramenni popruhy/bederak)
bagl_posleze1.png


Pak totiz s tim pechovanim veci podle oka.. muzes dopadnout treba takhle :D
bagl_posleze.png
bagl_posleze.png (223.27 KiB) Zobrazeno 8218 krát
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 13, 2016 17:54

ten obrazek je v tomhle vlakne mam pocit tez - ale proste me z nej nenapadlo dat karimarku na venkovni stranu (a podle me ten obrazek taky nepocita zrovna se zlite, jako typicka kariatka se spis bere ta kroucena do roury a pri tomhle plneni kam by se dala, ze jo... to ze zlite je skladnejsi je bonus, kterej mi ukoznuje to nenosit na dve roury...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod Quido » stř dub 13, 2016 18:29

S4TYR píše:
Pak totiz s tim pechovanim veci podle oka.. muzes dopadnout treba takhle :D
bagl_posleze.png


no ale bederak ma spravne :mrgreen:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod booze » čtv dub 14, 2016 10:07

@satyr uroboros
@mawenzi to podstatne bylo receno na zacatku, tak me spis zajimaji cersve fotky. K te co jsi poslala jsem ti psal:
mike píše:Mne to teda spatne prijde. Uz to napsal Booze:
booze píše:nechci te strasit, ale ten batoh ti vubec nesedi, hlavne ramenni popruhy.

Jsou strasne natesno a pritazene k telu, vubec se nedivim, ze z nich ma otlaky. Nesou evidentne vetsinu vahy a jsou stazene pres ramena, to pak fakt boli.

Spravne je to tahkle:
booze píše:pokud si das batoh na bedra dotahnes bederak, pak dotahnes ramenni popruhy a o centak povolis, batoh ti budou fixovat na telo. posledni dostelujes popruhy nad rameny, ale jen lehce, aby se batoh zafixoval a neplandal na zadech (jak je mas na fotce tak to je moc).


Po spravnem nasazeni batohu by mel bederak nest vetsinu nebo vsechnu vahu a ramenni popruhy byt uplne volne. Po case si to samozrejme sedne, bederak trochu sjede a cast vahy se presune na ramena, ale porad by ji tam melo byt min. A kdyz uz je to moc, staci batoh trochu posunout nahoru a dotahnout bederak.

wawrik píše:Akú teóriu mal booze k tomu odporúčaniu? Neviem to nájsť.

Co myslis? Pokud mas Z-Lite na zadech, tak teziste ovladas tim, ze tezke veci das jeste vic nahoru a nese se to mnohem lip.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod wawrik » čtv dub 14, 2016 10:22

booze píše:Co myslis? Pokud mas Z-Lite na zadech, tak teziste ovladas tim, ze tezke veci das jeste vic nahoru a nese se to mnohem lip.
Aby sme si to ujasnili. „Na zádech“ myslíš, že je tá karoška naplocho rovno na chrbáte v bágli, hej? V tom prípade predsa posúva ťažisko v prvom rade od chrbta, však musí mať pekných pár centi.

Inak s posunom nahor súhlasím, tiež mi vyhovuje ťažisko čo najvyššie. Preto mám naspodu (v sólo komore) spacák, na ňom zrolovanú samonafučku a až na tom všetky ťažšie veci. Ale dávať hrubú ľahkú vec rovno na chrbát, no neviem...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod Mawenzi » čtv dub 14, 2016 10:27

booze aha to mi nedoslo ze chces cerstvy, tak ja zkusim nejak zaridit.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod S4TYR » čtv dub 14, 2016 19:48

wawrik píše:Preto mám naspodu (v sólo komore) spacák, na ňom zrolovanú samonafučku a až na tom všetky ťažšie veci. Ale dávať hrubú ľahkú vec rovno na chrbát, no neviem...

prosim te a davas ten spacak do nejakeho nepromokaveho obalu, nebo ho mas dole volne?
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod wawrik » čtv dub 14, 2016 20:15

Mám ho vo väčšej igelitke. Bežné premokanie švov v daždi a občasné vyliatie vody v bágli prežije bez problémov.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod mike » čtv dub 14, 2016 20:25

Spacak balim do pytle na odpadky, taky bez problemu. Plastenku na batoh uz par let nenosim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod S4TYR » čtv dub 14, 2016 20:55

plastenku na bagl chapu.. tam to nema smysl ani jinak. S ohledem na ten spacak me spis zajimalo, jestli ho wawrik presuje v nepromokavem vaku nebo ho ma volne (pokud si spravne pamatuju, tak ma nejaky noname perak)
@mike: sacek na odpadky nosim bezne na ty odpadky - hadry mi v nem provlhly a to chci prave pojistit necim NEpromokavym. Tema tu na to je, ale mam ho v zalozkach Tapatalku :D a nevim jak se jmenuje. S timto tematem to nastesti souvisi, tak jsem se optal :)
Obecne, nedegraduje tim presovanim do nepromokavych vak to peri o kus vic?
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod mike » čtv dub 14, 2016 21:04

Slusny pytel na odpadky je nepromokavy. Nosim s sebou nekolik silnejsich 60 litrovych, ono se to hodi i na bivakovani. Do jednoho hodim mokre veci, druhy prehodim pres boty. Kdyz je vlhko a muze prset, samozrejme.

Proc by melo peri degradovat vic? Spacak davam do normalniho obalu a ten pak zabalim do pytle. Je to lehci, nez treba nepromokavy vak s eVentovym dnem, o cene nemluve.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod S4TYR » čtv dub 14, 2016 21:08

mike píše:Proc by melo peri degradovat vic? Spacak davam do normalniho obalu a ten pak zabalim do pytle.

Nevim - nekolikrat tady zaznelo, ze kvalita peri jde s presovanim dolu. Ze by kvuli tomu?
Zkousim oboji. Davam spacak volne a zdusaji ho nakonec stejne tezsi veci a po porizeni eVent vaku zkusim suchou moznost.
mike píše:Je to lehci, nez treba nepromokavy vak s eVentovym dnem, o cene nemluve.

je na tom neco spatne, krom ceny?
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod mike » čtv dub 14, 2016 21:12

Myslel jsem, ze se resi rozdil mezi normalnim a nepromokavym kompresnim obalem.

Vzdyt to pisu, je tezsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod S4TYR » čtv dub 14, 2016 21:18

OK, a tim presovanim se peri degraduje nebo ne? To, ze bude spacak doma volne viset ve vzdusne skrini, je jasne.. jde mi ciste o dlouhodobejsi treky, kde na vyber moc neni.

Ty pytle na odpadky se mi bohuzel neosvedcily. Silnejsi nebo ne, mi vadi fakt, ze kdyz do toho nasoukam hadry, tak je mam do rana mokre - to mi prijde vazne ten eVent s par gramy navic smysluplnejsi. A na elektroniku jakby smet ;) Uz jsem zkusil fintu od wawrika s temi sacky na dojeni a dopadlo to fiaskem uz pri testu ve vane :D tim u me ty sacky ztratily na efektivite i pri baleni jidla
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod grco » čtv dub 14, 2016 21:21

Degraduje, vsetko degraduje, najlepsie ho nosit rozbaleny volne poveseny pres zada... :roll:
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6899
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod mike » čtv dub 14, 2016 21:48

To by mohl navlhnout. Nejlepsi je nechat ho volne rozlozeny doma.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod grco » čtv dub 14, 2016 21:53

Jo jo, tak tak, to bude degradovat najpomalsie :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6899
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

PředchozíDalší

Zpět na Batohy