Jak spravne nastavit a sbalit batoh

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod apuka » čtv črc 9, 2020 20:27

mike píše:No a pak je taky statisticka korelace
:(( [-( To je co? Nejaky tebou zavedeny novy pojem?

Existuje pojem korelace a potom pojem statisticka zavislost, pricemz je to vice-mene jine pojmenovani toho sameho :wink:

Tady jde o to, ze fakt neni prima souvislost mezi telesnou vyskou a delkou zad. Ano, kdyz udelas spoustu mereni, tak dostanes nejaky korelacni koeficient, ktery bude nenulovy, ale to hlavne proto, ze delka zad je do jiste miry zavisla od telesne vysky (nebo jsi uz videl cloveka, ktery mel delsi zada nez byl vysoky? :D).
Nemam na to zadne data, ale odhaduji, ze korelacni koeficient nebude zadne moc blizke cislo jednicce. Kdyz se kouknes kolem, rychle zjistis, ze ten rozptyl pro lidi stejne vysky je docela velky.

A proto je dobre upozornit na to, ze se nema vybirat delka zad batohu podle sve vysky, ale je lepsi jej vyzkouset.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod mike » čtv črc 9, 2020 20:36

apuka píše:Ano, kdyz udelas spoustu mereni, tak dostanes nejaky korelacni koeficient, ktery bude nenulovy, ale to hlavne proto, ze delka zad je do jiste miry zavisla od telesne vysky

A presne o tom pisu :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod Mawenzi » pát črc 10, 2020 6:05

ja se bezne dostavam do situace, kdy mi zada sou taktak, ale popruhy monstrozne obri.

treba ten ultrahike, nebo co bylo za model batohu...

zada dobry ale na ramenni popruhy mi chybi siroky ramena a 30kg hmoty...

u stratose ML mi lip sedi SM popruhy, tak mam ML zada a SM popruhy.

ten exos bych popruhy potrebovala Skovy ale zada spis M ci L...

jako jo, je to nestesti mit 60kg a 52cm dlouhy zada, s tim se proste nepocita.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9378
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod apuka » pát črc 10, 2020 9:46

mike píše:
apuka píše:Ano, kdyz udelas spoustu mereni, tak dostanes nejaky korelacni koeficient, ktery bude nenulovy, ale to hlavne proto, ze delka zad je do jiste miry zavisla od telesne vysky
A presne o tom pisu
Ty si fakt vul... Ale krasne ukazujes svuj smysl pro chapani napsaneho. Sis nejak "nevsiml" te pridane casti (v zavorkach) v te vete...
Jasne ze je to "do jiste miry zavisle", ohranicene zhore. Jen pro Tebe, uplne po lopate - nemuze mit clovek delsi zada nez svoji celkovou vysku :twisted: Jeste by se z vysky melo neco ubrat na nohy, panev a na hlavu, ale toto, ciste teoreticky, mit nekdo/nektere telo nemusi (morbidni vlozka - nikde nikdo z nas nepsal o zijicim cloveku :wink:).

A pro ostatni pro pochopeni - ze nekdo meri 2 metry, neznamena, ze mu muze sedet jen batoh L a vys. A naopak, cloveku merici 160cm klidne muze nejlip sedet batoh velikosti L.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod Etheric » pát črc 10, 2020 10:42

Inženýři měří záda, počítají délky.... Prostý člověk ten batoh prostě dá na záda, vyzkouší a řídí se pocitem sedí X nesedí... Podle délky zad by mi měl sedět ten a ten batoh... No nesedí vůbec. A batoh, kterej by mi sedět neměl, sedí :-k
Počty a realita se někdy rozcházejí
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8070
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod apuka » pát črc 10, 2020 11:10

Etheric píše:Počty a realita se někdy rozcházejí
:smt023
Vsak proto rikam, objednej, vyzkousej - a nech nebo vrat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod mike » pát črc 10, 2020 15:49

@Etheric: samozrejme, ze je potreba batoh vyzkouset. Vzdycky. I kdyby sedla delka, nemusi sednout neco jineho. Ta diskuse s apukou je samozrejme o nicem, korelace mezi vyskou cloveka a delkou zad je, ale pro konkretniho cloveka to nema zadny vyznam. Krome uplne prvniho odhadu (jsi vysoky => asi bude lepsi zacit zkouseni vetsim batohem).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod apuka » pát črc 10, 2020 17:28

@mike: ano, mezi libovolnyma dvema vecma je korelace. V nejhorsim nulova. Ale normalni lidi berou korelaci jako ekvivalent zavislosti a to tam neni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod mike » pát črc 10, 2020 18:53

Co ty muzes vedet o normalnich lidech? :twisted: A ne, nikdo normalni korelaci jako ekvivalent zavislosti nebere. Ekvivalent zavislosti je umera, prima nebo neprima. Tedy korelace v krajnich hodnotach. Cimz mi tahle nesmyslna diskuse zacina davat smysl, protoze ty prece uvazujes jen v extremech. Normalni lidi to ale nedelaji :P
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod Dromedaro » pát črc 10, 2020 21:46

Něco k balení a základnímu nastavení batohů je i s ukázkami v tomto půlhodinovém videu:
https://www.youtube.com/watch?v=dCOBP9gtK9I
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4336
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod Etheric » sob črc 11, 2020 4:55

mike píše:jsi vysoky => asi bude lepsi zacit zkouseni vetsim batohem

Včera jsem zkoušel batoh z Decathlonu a sedl mi tak, jak ho měl nastavenej týpek o 23cm vyšší než já. Jeho výška spočívá v dlouhejch nohách. Ale vím jak to myslíš, je to takovej obecnej předpoklad, že vysokej člověk bude mít i dlouhý záda
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8070
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod Vexo » úte dub 13, 2021 21:00

mám za to, že se měří délka zad od vystupujícího krčního obratle (C7) k místu, kde úsečka pomyslně spojuje palce, když dlaně opřeme v nejvyšším bodě o kyčelní kosti... nebo tak nějak. Mně to vychází 198cm/48cm.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Jak spravne nastavit a sbalit batoh

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 14, 2021 5:21

vexo
tak nejak to je +-
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9378
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Předchozí

Zpět na Batohy