reálný objem batohů

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

reálný objem batohů

Příspěvekod Quido » čtv pro 12, 2013 11:03

Předem tohoto tématu se omlouvám, pokud zde něco podobného už je, ale nenašel jsem čistě takové téma. takže jestli jsem špatně hledal, prosím moderátory, aby příspěvek přiřadili ke stávajícímu tématu.

Jde mi o to, že se při výběru batohu stále setkávám s velkými rozdíly proklamovaného a reálného objemu batohu, a to nejen v rámci jedné značky, ale zejména v porovnání jednotlivých značek navzájem. Nevím, zda jsou nějaké relevantní normy, které by jednoznačně určovaly, jak se takový objem měří, nebo další vodítka, která by realitu nějak přibližovala, a je mi jasné, že skutečné měření objemu je problematické (pro přesný objem by se musela do batohu nalít voda, což je nerálné), ale dalo by se to nahardit třeba nějakým sypkým materiálem - nicméně, rozdíly mezi realitou a označením batohů jsou značné.

Jednou jsem měl takový záchvat a vzal jsem pytel fazolí a nasypal do batohu Deuter Futura 26l - je to dvoukomorový batoh, kde téměř všech 26l (mě vyšlo 25l) vešlo jen do horní komory, do spodní komory se vešlo bezmála dalších 6 litrů. A to má tento batoh ještě 2 zapínací kapsy ve víku a dvě po stranách. Vedle toho, do batohu Lowe Alpine Edge 22l (1 komora) jsem dal 5ti-litrový baňok a nasypal kolem dalších 21 litrů fazolí...
Do manželčina deuteru Spectro AC 28l se vešlo 32l fazolí (více jsem jich neměl) a ještě bylo malinko místa. opět nebyla vyplněna kapsa ve víku.
nechal jsem toho, jelikož jsem neměl více fazolí nemohl jsem "měřit" vetší batohy, a pak mne to sbírání rozsypaných fazolí přestalo bavit.
A když např. postavím vedle sebe již zmíněný Deuter futura 26l a Salewu Ascent 42, tak mi připadají téměř stejné, i když deuter je malinko "plytší", nevypadá to na rozdíl 16ti litrů. Anebo dokonce Salewa Ascent 42 vedle modelu Miage 35 téže značky vpadají stejně velké (nedávno jsem je měl oba v ruce)

U velkých batohů, už jen "okometricky", jsou rozdíly ještě markantnější.

Má někdo podobnou zkušenost, anebo ještě lépe, uměl by někdo sestavit nějaký přehled poměru reálné a proklamované velikosti batohů? Myslím, že by to pomohlo lepší orientaci při výběru.

Např. já bych z výše zmíněných poznatků mohl uvést:

model ........................... označení (l).......... realita (l)

Deuter Futura......................26......................31 (bez kapes)
Deuter Spectro AC...............28......................33
Lowe Alpine edge XL............22......................26

atd.
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: reálný objem batohů

Příspěvekod pavproch » čtv pro 12, 2013 12:33

omlouváš sa správně, to víš že to tu už bylo.... akoráth to (tež) nemožu najít.... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28276
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: reálný objem batohů

Příspěvekod Quido » čtv pro 12, 2013 14:56

no, vyzkoušel jsem všeliká klíčová slova (objem, litráž, velikost atp.) a nic... :roll:

:-..
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: reálný objem batohů

Příspěvekod pavproch » čtv pro 12, 2013 15:28

píšu z přestávky na služebce, nemám čas to hledat, ale matně si zpomínám, že to bylo něco o litráži Dojtrů....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28276
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: reálný objem batohů

Příspěvekod mike » čtv pro 12, 2013 17:32

O litrazi se urcite nekde diskutovalo, ale jestli je na to specialni vlakno si nejsem jisty. Kdyz ho nikdo nemuze najit, tak klidne muze zustat tohle ;-)

K tematu: urcite by bylo zajimave ruzne batohy zmerit, ale pochybuju, ze se mezi nama najde dostatek nadsencu s fazolema. Tech mam doma tak kilo a s tim nic moc nezmerim ;-)

Deutery jsou podle zkusenosti obecne vetsi. Opacnou zkusenost mam s Ferrinem. Dva batohy, pry 45, a v realu asi tak polovina objemu Deutera 50 + 10.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: reálný objem batohů

Příspěvekod martan » čtv pro 12, 2013 20:22

nač fazole. kýble vody to na chvilu snad udrží :wink:
kdo je jebán, ten se rozvíjí :finga:

největší peklo je život

http://madfoto.wz.cz/
Uživatelský avatar
martan
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1965
Registrován: pon úno 22, 2010 20:03
Bydliště: F-M - http://fajnemjesto.cz/

Re: reálný objem batohů

Příspěvekod mike » čtv pro 12, 2013 20:39

Si to zkus a pak napis, jak to probihalo ;-) Ja jsem to kdysi zkousel s malym temer nepromokavym batuzkem a stejne to nebylo nic moc. Si predstav 60 litrovy Deuter, takze asi 80 kilo a zkus s tim manipulovat 8)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: reálný objem batohů

Příspěvekod dudy » pát pro 13, 2013 6:53

A co si, kucí, do toho pinglu dát nejdřív pytel na bordel, igelit jak známo neproteče.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: reálný objem batohů

Příspěvekod Quido » pát pro 13, 2013 11:46

sak zkus a sam uvidis, kolik suchych batohu takto zmeris... nezapomen, ze tam budes lit 20-60 litru ci vice, takze i tolik kilo... chci videt ten pytel, co to udrzi :mrgreen:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: reálný objem batohů

Příspěvekod Chmeld4 » pát pro 13, 2013 12:03

@Dudy =D> Vy jste hlava pane vachmajstr!

Napadlo mě to taky s pískem, ale uznávám že voda v pytli vede :wink:

@Quido: Tak dáš dva pytle do sebe ne ? To prubnu u mého Tatranu ať je legrace :D
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: reálný objem batohů

Příspěvekod Quido » pát pro 13, 2013 13:16

tak hlavne to nezkousej na parketach :smt082

:musher:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: reálný objem batohů

Příspěvekod dudy » pát pro 13, 2013 14:21

Quido píše:sak zkus a sam uvidis, kolik suchych batohu takto zmeris... nezapomen, ze tam budes lit 20-60 litru ci vice, takze i tolik kilo... chci videt ten pytel, co to udrzi

http://www.obalove-materialy.cz/plastov ... i/d-70322/
Navíc ten pytel, abys to změřil, muší bejt větší než pingl a pak ti tlak na stěny drží batoh a ne igeliťák.

Quido píše:tak hlavne to nezkousej na parketach

Na parketách by to dělal jen ignorant.
Jako že si postavim pytel do vobýváku a budu do něj nosit vodu v kýblu z koupelny, kde jí budu nabírat nad vanou?
Já tydle vopičárny dělám přímo ve vaně. Nebo na zahradě.

Nehledej problémy tam, kde nejsou. :yawinkle:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: reálný objem batohů

Příspěvekod Stani » pát pro 13, 2013 14:35

Litráž sa stanovuje, aspoň čo tak viem z jakž takej praxe:
1. pri výrobe nových strihov = cca objem kvádru = tzv. objem nahrubo.
2. do vzorky sa potom napchajú litrážové vankúše s granulkami (niečo ako tie zberače vlhkosti v krabiciach), alebo nafukovacie sáčky á la tie kompresné baliace. Vyfuknuté nezaberajú plac v miestnosti.

Potom sa ešte naddimenzuje pár % navyše, ale to nerobí každý. Samozrejme, litráž by nemala byť nižšia ako udávaná, s tým som sa už tiež stretol. Tam sa niekedy stane to, že oproti návrhu pri výrobe ti nevezmú na opáskovanie 0.5-0.7cm, ale šmyknú 1.5cm z každej strany strihu.

Ale môže byť aj iný systém, no s fazulkami, ryžou, ani s vodou /mimo lodných vakov) som sa ešte nestretol :)
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: reálný objem batohů

Příspěvekod mike » pát pro 13, 2013 18:45

dudy píše:http://www.obalove-materialy.cz/plastovy-pytel-60120-cm-200-my-nosnost-50-kg-transparentni/d-70322/
Navíc ten pytel, abys to změřil, muší bejt větší než pingl a pak ti tlak na stěny drží batoh a ne igeliťák.

Nosnost 50 kilo, to by na 50+10 Deuter nestacilo a na tech 80 litru vody, co se tam asi tak muze vlezt, by nestacila ani nosnost Deuteru. Navic manipulace s tim. Jasneze ve vane, ale zajima nas pouzitelny objem batohu, takze bys to musel nejak uzavrit a zavrit batoh. A pak z pytle tu vodu bez rozliti dostat a zmerit, kolik ji bylo.

Zkousel jsem to s 20 litrovym batuzkem a nebylo to nic moc. Suche fazole mi prijdou jako lepsi napad, ale metrak jich kvuli tomu kupovat nebudu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: reálný objem batohů

Příspěvekod Quido » pon pro 16, 2013 14:19

tak nejak, mike - uz jsem to radsi ani nekomentoval :wink:


mne spise zarazi, ze jsou dost podstatne rozdily - nekdy i 10 a vice litru - mezi jednotlivymi batohy se stejnym nebo podobny oznacenim objemu, kdyz vlastne existuje nejaka metoda mreni, jak tady pise kolega Stani...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: reálný objem batohů

Příspěvekod Stani » pon pro 16, 2013 19:34

je ešte možné, že zmena litráže dôjde napríklad u trekových batohov (bez výškovo nastaviteľného chrbtového systému) tým, že sa strih reže na najbežnejší percentil torsa tela = tzv stredná veľkosť = napríklad u muža cca 48-50cm (výška 178-180cm). Je možné, že zohľadnenie k veľkostiam M, L atď = zmena litráže. Určite tam vždy vyskočí aj 3-5L navyše.

Edit: inak aby som vás neuviedol do omylu, ten hrubý výpočet objemu kvádra je orientačný pre výrobu vzorky. Pretože inak je vyšší ako samotný objem batohu, kde treba brať do úvahy sklon a zaoblenia strihu.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: reálný objem batohů

Příspěvekod Quido » pon črc 28, 2014 8:20

domnívám se, že v dnešní době kompjůtrů se to dá celkem přesně změřit nějakou sofistikovanou metodou za pomocí elekroniky, laserů a bůhvíčeho ještě...
problém asi zůstává v tom, že některý výrobce změří hlavní komoru a už nepočítá další kapsy ve víku na bocích atp., kdežto jiný výrobce tam započte i vnější boční síťovou kapsu - čili, jestli nebude existovat nějaký uzus, co se do uváděné litráže má započítávat a co ne, budeme se s rozdílem uváděné litráže batohů proti skutečnosti a mezi jednotlivými značkami potýkat nadále...

:roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: reálný objem batohů

Příspěvekod Michal82 » pon říj 20, 2014 16:04

Sem si dneska koupil žluťáska Black Diamond Speed 30 - tak sem ho vycpal hadrama a pak spočítal dle rozměrů objem. No dá se nafouknout na krásných 50 litrů :D Kdo by to čekal u batohu značeného jako 30l :)
...............
Mimochodem stará krosna od číňana postavená vedle značená jako 75l je STEJNĚ VELKÁ :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: reálný objem batohů

Příspěvekod Quido » pon říj 20, 2014 18:00

Jo jo je to tak :wink:

Zkusim uvest, jak je to u jednotlivych znacek, aspon muj dojem - kdyz, tak mne oprvte nebo doplnte:

Znacky, ktere uvadeji mensi objem, nez je ve skutecnosti, cili batohy jsou vetsi
Deuter, Lowe Alpine, BD, Gregory
Osprey

Objem je shruba shodny s deklarovanym objemem vyrobce
Vaude, Karrimor, Pinguin, Salewa, Ferrino (jak ktere), TNF, hTatonka

Skutecny objem je mensi nez uvadeny
Alpinus, Columbia, Husky (starsi kodely)... dalsi nevim
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: reálný objem batohů

Příspěvekod Quido » čtv dub 21, 2016 10:17

Quido píše:[i]

U velkých batohů, už jen "okometricky", jsou rozdíly ještě markantnější.

Má někdo podobnou zkušenost, anebo ještě lépe, uměl by někdo sestavit nějaký přehled poměru reálné a proklamované velikosti batohů? Myslím, že by to pomohlo lepší orientaci při výběru.
Např. já bych z výše zmíněných poznatků mohl uvést:

model ........................... označení (l).......... realita (l)

Deuter Futura......................26......................31 (bez kapes)
Deuter Spectro AC...............28......................33
Lowe Alpine edge XL............22......................26

atd.


zacina se o tom zase diskutovat, tak doplnim svou tabulku

model ........................... označení (l).......... realita (l)
Salewa Ascent 30 ...............30......................30 (vč. víka a kapes)
BD Nitro ............................22-24.................25
Vaude Asymmetric 42+8.....42+8..................45-55
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...


Zpět na Batohy