Jak se sbalit na 2 - 3 dny

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Trafikant » ned pro 2, 2012 11:18

TimTaylor: Tak rozdílů mezi Kotekou a Vikingem je více. Hlavní je použité peří a jeho kvalita. Viking má kachní peří 600 CUIN a Koteka klasické husí 800 CUIN, neříkám, že laik pozná rozdíl mezi kachním a husím peřím, ale co se týče plnivosti, výsledného loftu a ušetřené váhy, tak tam to je jasné.

Potom Koteka je celá vyrobená v ČR, obaly na Vikingy se šijou v Číně.

Hlavní výhoda je ta ušetřená váha, 400 gramů je zkrátka dost (zimní péřovka / jídlo skoro na jeden den / membránová bunda / palivo do vařiče /...).

Takže pokud Ti jde o ušetření váhy a víš, že tu kvalitu Koteky využiješ, tak proč ne, jinak na klaisckou turistiku určitě bohatě stačí Viking. Pro mě už je třebas péřový spacák, co váží přes kilo a je zhruba do těch -9 stupňů celkem těžký =).

Ale jak sem napsal, Viking prostě stačí a za tu cenu je to skvělej spacák, ideální pro přechod od syntetiky k peří.

A pro menší postavy a slečny bacha, Viking 600 170 má jen 540 gramů peří a ne 600. Rimo od SJ má stejné množství peří i u 170ek.

V trafice mám teď pouze Koteku 850, Vikingy skoro všechny.

budo: Tak dobrou chuť, MRE znám možná až moc dobře, abych věděl, že to má smysl jíst leda v rámci toho, pro čeho je to vyrobené. Jinak DDD pro vojáky jsou standardně 3 MRE na den, ne jedno, ale mnohdy se s tím jedním musí vyjít. Až ochutnáš některé vybrané speciality, co chutnají jako pneumatika či podrážka bot, dej vědět :wink: .
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Happy » ned pro 2, 2012 11:35

Jarilo


Jinak DDD pro vojáky jsou standardně 3 MRE na den


Standartně máš nárok dle stravní dávky nárok na jedno BDP na den. Teda aspoň v Ačr a v republice. Jinak se tam najdou i dobrý věci. Čokoláda a suchary. 8)
Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí.
Nejkrásnější na světě nejsou věci, ale okamžiky. K. Čapek
Uživatelský avatar
Happy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 372
Registrován: úte led 29, 2008 7:50
Bydliště: 3 km za Prahou

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Trafikant » ned pro 2, 2012 11:42

Já ale nemluvil o KDčkách a AČR, ale o MRE a USA.

Each MRE provides an average of 1,250 calories (13% protein, 36% fat, and 51% carbohydrates) and 1/3 of the Military Recommended Daily Allowance of vitamins and minerals. A full day's worth of meals would consist of three MREs.


http://www.mreinfo.com/us/mre/mres.html
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Happy » ned pro 2, 2012 11:46

Sorry. Takový ho jídla na jeden den.
Si pamatuju , že jsem se z toho kdysi najedli 2 a v pohodě.
Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí.
Nejkrásnější na světě nejsou věci, ale okamžiky. K. Čapek
Uživatelský avatar
Happy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 372
Registrován: úte led 29, 2008 7:50
Bydliště: 3 km za Prahou

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Trafikant » ned pro 2, 2012 11:52

V pohodě, však mě taky vždycky stačilo jedno MRE na den :).

Nelze mu upřít praktické balení, rychlost přípravy, velké množství verzí, kde si chuťově vybere každý...ale je to prostě primárně dělané pro armádu, éčka atp se tam tolik neřeší =).

Z KDčka jsou asi fakt pure win ty krekry a čekuláda. Z MRE zase čoko buchtičky (hlavně mentolová, to byl luxus) a samozřejmě obligátní tabasco :D .
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Happy » ned pro 2, 2012 12:09

JJ, díky MRE jsem ho poprvé ochutnal a získal na Tabascu závislost. Občas se zadaří jedno balení Tabasca za 1 USd. =D>

Jinak největší hnus je hovězí s mrkví. :-#
Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí.
Nejkrásnější na světě nejsou věci, ale okamžiky. K. Čapek
Uživatelský avatar
Happy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 372
Registrován: úte led 29, 2008 7:50
Bydliště: 3 km za Prahou

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod budo » ned pro 2, 2012 13:40

Dostal jsem 3 rúzná menu. Ten, kdo mi je dal, je vybral podle doporučení. Tak tam snad žádný hnusy nebudou. To co jsme zatím snědli bylo 2011: 15 - Southwest Beef & Black Beans MNAM!

Hlavní chod i ty krekry plněný sýrem byly luxusní :-)

S těma Éčkama ..... asi na tom nebudu živ denně, žejo, tak mi to přišlo jako fajn. Kdybych jich snědl max 30 do roka, tak se snad neotrávím :vom: .... teda doufám :-..
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mvaldo » ned pro 2, 2012 13:54

kde kupujete to MRE? :roll:
Uživatelský avatar
mvaldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2135
Registrován: ned bře 8, 2009 19:14

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod budo » ned pro 2, 2012 15:55

pokud vím, tak mi ho někdo nabízel přes nějaký airsoft forum a asi se dá koupit různě po armyshopech ....
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod TimTaylor » ned pro 2, 2012 16:49

tak o tom MRE uvažuju, když to tak chválíte :wink: . KDČka znám, užil jsem si jich dost jako voják naši "slavné" armády :axe: , ale právě na tury bych si klidně 2-3 balení toho MRE koupil a otestoval to, našel jsem to na netu za 180,-Kč za jedno balení, z kterýho vyžiju cca den. Travellunch stojí bratru 160-200Kč a je to jedno jídlo, takže to MRE vychází celkově výhodněji... Jet na 14 dní někam mimo civilizaci, neváhám a 3 balíky beru sebou:-).

add Koteka 500 a Viking 600: dík, teorii a parametry znám, aktuálně mám 3 roky syntetickej dosluhující spacák Pinguin Mistral o váze 1.7kg, takže fakt uvažuju o tom peří, Vikinga mužu mít za cca 3500,-Kč a Koteku asi za 7000,-Kč. Lehčí váha + kvalitnější peří + menší rozměry jsou jasné plus Koteky, parametry (komfortní teplota atd) nevim jestli jsou reálné, asi u obou výrobců bych jim věřil. Taky vím, že u Warmpeace se nechá za lehký poplatek spacák "docpat" dalším peřím (třeba ještě 100g se tam vleze) a jejich pobočku mám za humny... Ta cena je zase jasně lepší pro Vikinga, použití by bylo ve stanu od cca března do října, hlavně střední Evropa, výhledově pak Skandinavie...
Uživatelský avatar
TimTaylor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 551
Registrován: stř kvě 28, 2008 20:29
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mmaass » ned pro 2, 2012 22:48

Asi to vypada, ze to MRE budu muset taky vyzkouset. Dlouho jsem se tomu branil kvuli Eckam a porad jsem mel predstavu, ze to asi bude pekne hnusny..ale koukam, ze to tu docela chvalite :((
Hlavně s úsměvem :-)
Uživatelský avatar
mmaass
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř lis 21, 2012 20:11

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Indy » pon pro 3, 2012 0:13

pozadavek na KDcka, ci MRE byl, ze musi byt nutny na nich fungovat v plny zatezi (a ze ta u takove kratechvile jako je valka za neco stoji) 1, slovy JEDEN mesic bez ztraty vykonnosti - zpusobene neplnohodnotnou a monotonni stravou.

to ze se toho podarilo dosahnout dokazuje ze to s tema Eckama nebude tak zly, aneb kdyz to chcete skladovatelny a instatni, asi to bez nich opravdu nejde.

no a ty nase KDcka jsou hodnocena jako velmi povedene. MRE si stoji rekneme na te druhe strane spekra, ale nejspis kvuli tomu ze chute rednecks a latinos, kteri dnes v US army prevazujou proste nejsou stejny jako ty nase.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Trafikant » pát pro 7, 2012 23:57

Den a půl v zimních horách s jednou nocí venku, seznam dodám posléze.

Nesnažil jsem se extra sešlapávat výbavu v báglu, protože jsem se pro začátek sbalil "tortila" stylem (uvnitř krátká pěnová karimatka jako komín vyplněná výbavou).

Na fotce chybí neoprénové "overboots" s pěnovýma vložkama...
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mmaass » sob pro 8, 2012 0:12

Nez vyrazim na turu tak si to taky vzdycky rozlozim na posteli pro kontrolu zda jsem neco neopemenul..ale takhle hezky serazene to nemam :oops: ..jeste mam, co dohanet :D
Hlavně s úsměvem :-)
Uživatelský avatar
mmaass
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř lis 21, 2012 20:11

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod dudy » sob pro 8, 2012 0:21

Ty boty, ty mi přídou takový, mno, nezimní.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod budo » sob pro 8, 2012 0:28

to mne taky tak ale asi vi co dela, ne?
http://www.nalehko.com/node/50
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod wawrik » sob pro 8, 2012 7:32

S neoprénovými návlekmi to môže byť v poriadku.

Mne tam chýba základný údaj každého gramohoniča - hmotnosť :-) Aby sme mali čo závidieť.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod deu » sob pro 8, 2012 11:17

@Jarilo - jak jsem ti šlo na sněžnicích v těch Roclitech? Měl jsem je na noze a je to děsně měkká bačkora,Skurka chodí v Raptorech od La Sportivy a to jsou o dost tužší boty(měl jsem na noze oboje),já nosím na sněžnice Hanwagy Alasky a i tak jsem měl problém při delším traverzu po zmrzlém firnu,bolely mě kotníky jak sviňa.V těch Roclitech si to v náročnějším terénu neumím představit i když máš ty Overboots kvůli sněhu a teplu,pro mě to budou botky na trail running popř. na treky v létě.I spousta UL hikerů nosí v zimě kotníčkové Inov-8 286/335/400 GTX a k tomu návleky - to je celkem slušná váha na kotníkovou botu,já si letos doufám vystačím s lehčíma pohorkama od Salomonu Comet 3D (1050g vel.45) a pak se uvidí.Každopádně by mě zajímalo jak se v tom chodí - pozitiva i negativa.
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Trafikant » ned pro 9, 2012 12:15

grco: http://www.geargrams.com/list?id=10604

deu: Já jsem spokojený, kotníky jsem necítil a ani necítím (a to je mám oba dost dojebané), šlo se mi dobře, a to jsem to hned na začátku musel krosit stezkou, kde byly popadané stromy a větve, někde to obcházet strmým svahem atd. Vyzkoušel sem různý terén - strmé svahy, sníh po kolena, namrzlý sníh, trochu ledu, větve, kleč, malé stromky, kameny (omluva sněžnicím, ustály to bez újmy)...a nepřišlo mi, že by nohy trpěly.

Jde o to, že MSRka (jejich řemínkové vázání) skvěle fixují nohu a ta se tak nějak neviklá a drží.

Jinak boty komplet suché, ale kdyby byly o půl čísla větší, nevadilo by to (kombinace třech ponožek dělá svoje). Každopádně bez otlaků či puchýřů.
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod oodoow » ned pro 9, 2012 18:26

budo píše:to mne taky tak ale asi vi co dela, ne?
http://www.nalehko.com/node/50

To je skvělý odkaz, popisuje tam přesně to, co jsem tu už párkrát psal. Jen on to sepsal pěkně i se zkušenostmi a obrázky a tak to možná zkusí více lidí, takže souhlas - Pohorky nechte doma!
Jen s tou poslední větou musím nesouhlasit, za poslední dva týdny mám 290km a 11km převýšení. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mitau » pon pro 10, 2012 16:55

Zaujala mě položka shelter, kde kromě karimatek, spacáku (který mimochodem nemohu nikde dohledat) je jen "AMK heatsheets bivi",což je, pokud jsem to dobře pochopil, jen nouzová termoizolační folie. Při zimním přespávání bých očekával alespoň žďárák. Kde jsi spal a jak se osvědčila takováto kombinace?
PS: Možná to patří víc do Light Backpacking než do témata o batozích.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Trafikant » pon pro 10, 2012 21:06

Spacák jsem si onehdá nechal navíc dosypat u Warmpízu, ale není to příliš doporučovaný a už to nedělají, páč komory jsou obvykle rozměrově dělaný na určité množství peří.

Řídil jsem se několika různými servery s předpovědí počasí - mělo být pod mrakem, nula přeháněk, věděl jsem, že budu spát v lese, kde se dá dobře shovat.

Tu AMK folii mám jako VB vložku (parozábranu) do spacáku, ale nebyla třeba, Canard spodky + Serak tepláky jsou hodně izolující kombo =).

Je ale fakt, že jsem na poslední chvíli do batohu hodil SilWing Tarp od ID (345 g), co mi ten den dorazil, takže kdyby se to zbláznilo a přišel marast, ukotvil bych si hezký přístřešek za pomocí stromů, sněžnic a holí.

Asi už jsme opravdu odbočili =).
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod budo » úte pro 11, 2012 1:59

spacák jsem taky nenašel, tak teda nejsem sám ....
co znamená zkratka VB? Vapour Barrier ? To je řeč o fólii z autolékárny a uvnitř spacáku se s ní přikryješ? Nebo jak? Díky.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod deu » úte pro 11, 2012 9:09

budo:pochopil jsi dobře - to aby ti nezvlhlo peří zevnitř,sice budeš zpocenej,ale spacák bude suchej a teplo ti taky bude :) A spacák je ten Summerlite 480 - na fotce pod rukojetí hůlek - že Kubo? :D
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod budo » úte pro 11, 2012 11:28

Tak ted uz ten spacak v seznamu pod grafem vidim .... diky.
Zpusobem jak usetrit na cene spacaku i jeho vaze je tedy alu folie?
A co ta Z-TaR? Jak jsi s ni Jarilo spokojeny a s cim muzes srovnavat? Libi se mi skladnost .... Zvazuju mezi NeoAir XLite (dostal jsem nabidku na novou za nakupku) a Ridge Rest® Solar (sice neskladna, ale nejlepsi tepelny odpor a luxusni rozmery).
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod zoul » úte pro 11, 2012 11:45

Parobrzdy se dost řeší ve stavebnictví, ze stejného důvodu: izolaci domu příliš nesvědčí, když v ní kondenzuje vzdušná vlhkost z interiéru. Jenže se tam taky řeší pečlivé provedení parobrzdné vrstvy, protože ten vlhký vzduch se vyloženě tlačí ven, takže najde každou skulinu a škvíru. Na základě téhle úvahy bych nečekal, že volné zabalení se do nepropustné fólie něco vyřeší, to by musel být nepropustný pytel…?
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Trafikant » úte pro 11, 2012 14:58

Není to fólie, je to bivi s podlepenými švy...jako VBL do spacáků se samozřejmě používají pytle a ne fólie.

deu: Jj, tam je spacoš schovaný...nový zimní řeším aktuálně, takže tahám zatím tohle...

budo: Já to mám tak, že na zimu a do vyšších hor - ZLite SOL (+ Multimat XS) a na jaro až podzim pak TaR X-Lite WReg. ZLite jsou super, odolné, kvalitní...tahají to vojáci na misích (včetně Ridge Restek)...

Obrázek
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » pát led 11, 2013 20:20

tak jsem si dneska prinesla extremne levnou tesco vahu a zacala pomalu vazit, tak su zvedava, kam se dostanu. Procetla jsem jeste znova cele vlakno a musim se dokopat prestat tahat zbytecnosti (jako pul kilovou big kudlu, nahradni baterku, kterou stejne nikdy nepouziju... ). asi tema malejma kramama zabiju celkem dost objemu i vahy.
Vemu si z vas priklad a zkusim si to nejak seradit.

ps: koukala sem na to mre a libi se mi samoohrevova polivka. Je mi teda jasny, ze na vikendy po cr to skoro nema smysl resit, ale kdyz je clovek utahanej a sam, tak tepla polivka povzbudi celkem... ale to by mi vahove prislo asi stejny mit sebou caj v termosce
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod dudy » sob led 12, 2013 15:44

Tož sem taky udělal pár fotek cajků na vejkend. Zimní vobdobí, noc -7°C, den -2°C, minimum sněhu, pješí tůrizmus.
Horní řada zleva: Koteka 500, TaR Prolite Plus Women, DudyTarp UL, hadry prvoplánově na spaní- rolák Devold Expedition, PWS vesta Tilak Rogan, PWS spodky Ronhill, thermolite ponožky.
Pod tim vodleva: Jídlo na tři dny, nádobí Pinguin Solo f tom puma 100gr, žíce, VAR 2, dál lékarnohyenický váček, Primaloftka DA Flake, membránofka HP Wanton, membošový kaťata GoLite, spodky Craft Pro Zero. Vouplně dóle: Klíče s rezervní svítilnou Fénix LD01R4, nožík Victorinox, mapa, čelofka Fenix HL21R3, Foťák Canon PS A590is s rezervníma 2xAA, ruce Icebreaker. To celý do pinglu Berghaus Alpinetrek 55 (óčeň bolšoj a ťažélij). Celkem 8,6kg bez vody. Samotnej bágl má ale 2,5kg.
Na sobě: Tilak Crux Schoeller, triko Craft Pro Zero dl. rukáf, mikina Mountain Hardwear PWS Light, SS DA Fitz Roy, ňáký fungovací fusky a trencle, čepice Jitex Merino, škrpály Lowa Ranger.
Přílohy
OBRZ8749.JPG
OBRZ8749.JPG (159.47 KiB) Zobrazeno 16741 krát
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod budo » sob led 12, 2013 20:42

specifikace Dudy Tarpu ? :D)

Mame stejnej kompakt :-)
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

PředchozíDalší

Zpět na Batohy

cron