Jak se sbalit na 2 - 3 dny

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » pon srp 7, 2017 20:52

Tak to ja zas na jednodenni akce zasadne nosim 3 litry, protoze pak nemam s vodou starosti. U nas i v Alpach. Kdyz jdu natezko, tak je to horsi, to zkoumam trasu predem a kdyz je rozumna moznosti doplneni, tak beru min. Vzdycky mam ale minimalne litr, radej 1.5 litru. Uz jsem se ale i spalil, zvlast na podzim ve vapencovych Alpach byvaji misto potoku na mape jen vyschla koryta. A celkem neni problem najit trasu, kde neni za cely den vubec zadna voda a ty tri litry jsou nezbytne minimum.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod skutrjohny » pon srp 7, 2017 21:34

tak to ja pri tech nasich stredoevropskych potulkach neprizpusobuji trasu vode, ale tomu, co chci videt a projit :) tim, ze nekde musite (nekteri) kilometry zachazet (vetsinou z kopce a zpet) se vycerpate vic, nez kdyz si nesete o 1,5l vody vic. samozrejme taky planuji a hledam zdroje vody a tomu prizpusobuji mnozstvi sebou nesene, ale kdyz si nejsem jist, radeji vezmu vic.
TimTaylor píše:..

jojo, taky jsem letos udelal par zmen ve vybaveni. lihovy varic (36g), batoh (oproti puvodnim 2,3 nyni 1kg), stan (z puvodnich 2,3 nyni 1,5 kg, pripadne 1kg bez vnitrku a pro dva lidi).

do budoucna bych si jeste rad poridil lehci 3-sezonni péřák oproti stavajicimu 4-sezonnimu, 1,2kg tezkemu.
jedine ceho se nevzdam je nafukovaci lehatko o vaze 850g. na penovkach ja proste spat nebudu:) vecne mam odkrvene ruce a to me nebavi:) ..navic ty rozmery, brr
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » pon srp 7, 2017 22:04

TaR XLite (nafukovacka) ma 350 g, muzes usetrit pul kila a sbalena je docela mala :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 8, 2017 6:49

ja jezdim hlavne po cr a bezne vozim 2,5l takze mi to vystaci celej den a na kousek druhyho rano a kilo navic je dle me lepsi na celodeni noseni nez nekde fakt chodit 2km tam 2 km zpatky... ale treba me vic vycerpa hofina chuze nad ramec planu nez celej den neco nest... ale ty 2l v lete povazuju za ideal a to.jezdim fakt jen po cr... v tomhle to ma.proste kazdej uplne nijak ale nechci na to spolihat a vetsinou ty mista neznam, abych vedela ze tady voda vzdycky je a taky nikdy neni...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9397
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod PaKo » úte srp 8, 2017 6:55

Mno jo, Regular velikost. Nevím jak Johny, ale tohle je na mě malý rozměr (jak délka, tak šířka). Připadám si u takových karimatek, že spím na prkně a k tomu krátkém :) Co se týče tep. odporu, ačkoliv jsem to nezkoušel osobně, vyčetl jsem, že 3,2 není ideální na čtyřsézónní použití (ale mohu se mýlit, tak mne opravte). Odlehčuji si výbavu, ale pohodlné karimatky se stejně jako Johny nevzdám. Je to i z důvodu přechodu z hamaky na zem (kvůli hmotnosti vybavení), kdy v hamace člověk spí jak v peříčku a pak jde na hnusnou tvrdou zem :D

Chápu lidi, co si berou metrové pěnové karimatky, pod zbytek těla si dávají batoh a vybavení, spí pod plachtou vystavení větru, případně hmyzu a díky tomu táhnou daleko méně věcí jak třeba já. Sice nemají takové pohodlí, ale ta "nepohoda" u nich nepřeváží tu hmotnost. Já ale bohužel kromě výletů chodím do té přírody i přespat, tzn. že stejně jako trajdání po kopcích a v přírodě si chci užívat i ten spánek v lese a tak jako mám pohodlné boty, mám i vybavení, ve kterém se pohodlně vyspím.

Jinak Johny, tím zajít si 1-2km pro vodu jsem nemyslel u hřebenovky seběhnout z kopce :D Určitě naplánovaná trasa tak, abych natrefil na vodu v lokalitě, kterou chci navštívit, minimálně u nás, nedegraduje to, co chci vidět :) Ale jak jsem psal - samozřejmě pokud to místní podmínky dovolují. Prostě pokud původní trasa nevede kolem zdroje vody, udělám odbočku a neznamená to, že jdu 2 tam třeba a dva zpátky - ale že "odbočím a pak navážu". Lidi, přece nejste "vlak" co jede po kolejích ne? :) Nikdo neříká, že si tím tak zajdu kilometry. 2x za den trefit 2-4 zdroje vody, u nás? Pokud neberu v potaz hřebenovky? To je opravdu problém? To bych snad vyloženě MUSEL chtít a tu cestu se snažit naplánovat tak blbě. Opakuji, mluvím o ČR a SK, kde i přes sucho na vodu narážíte defakto neustále...

Btw jaký máš stan?
PaKo
 

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 8, 2017 7:38

PaKo
byla.sem predminuly tyden ve zdarskych vrchach, studanek asi 20 cestou a vsechny vyschly. jedina nevyschla ale dost zelena byla az vecer, ale to sme si predtim uz zasli mezi chalupy zda nekdo nebude "doma" a neda nam vodu... takze cca 2km zachazka uplne mimo trasu, protoze sme nechteli riskovat vecer a nedeli bez vody. pravda, myslim 1x sme prekrocily potok pod silnici po obede, ale z nej sem pit nechtela. jasne asi mit ten filtr, tak proc ne, ale su zvykla ze u nas ze studanek neni problem bez filtru pit, jen sem nepocitala, se fakt nebude voda... a to rozhodne nebyla zadna hrebenovka. pritom tyden pred v cesky kanade vody sice malo ale nabrat se trochu dalo, v kazde studance ne, ale prece jen sme na tom s vodou byli vyrazne lip...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9397
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod skutrjohny » úte srp 8, 2017 7:40

PaKo píše:..

S tim souhlasim. Pro me je taky nocovani navolno v prirode prioritou, kvuli ktere tu trasu absolvuji (mam to tak 40/40/20 - cesta/taboreni/cesta pres republiku) a tak si chci to pozdni odpoledne/vecer uzit a obcas tahnu neco navic (ctecka, MP3, poradny zvanec .."tezke" lehatko s tepelnym komfortem 6 :) ) Ten TaR XLite bych bral jako druhe lehatko na teplejsi mesice, ale to by mi uz pritelkyne neschvalila:) Mam jeste odolnejsi samonafukovacku od TaRu do horsich podminek. Treba casem.

Stan mam novy, prave objednany, Tarptent Scarp 1. Chtel jsem neco, co se da pouzit v lete i v zime, pripadne nechat vnitrni stan doma a tim ho jeste vic odlehcit.. Prijde mi celkem univerzalni. Vypada to, ze se tam v pohode vyspi dva, ale jinak je urceny pro jednoho, takze ideal - v 80% chodim sam.

Jinak driv (donedavna) jsem pouzival nejaky laciny dvouvrstvy stan Cavery pro jednoho - takovy "kohout" 2,3 kg tezky.
Dost taky Hannah, ktery teda jeste furt jako novy bezproblemove slouzi, ale neni to ono (pro 2, taky 2,3kg).
A pak mam jeste hamaku od Amok, kterou obcas beru pro zpestreni.

Mawenzi píše:...

presne! kdyby se na ty studanky dalo alespon spolehnout. dal jsem tip na darek:) poridim nejaky mensi filtr a do budoucna budu brat i z potoka a hotovo. ty filtry nic nevazi a maji dlouhou zivotnost
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod PaKo » úte srp 8, 2017 8:04

Mawenzi - pokud bych hledal zdroje vody bez filtru, tak pak souhlas - to zase taková hitparáda není. S filtrem "piju včechno" a v poslední době mi přijde, že se více orientuji na potůčky, jelikož v 99% (u nás) tam minimálně něco vždy poteče. Dřív jsem hledal info o studánkách na trase, ale ty jsou často buď vyschlé, případně pouze "kapají" nebo jsou neudržované a často je tam voda pomale jak močka.

Johny - mám to hodně podobně - chodím s přítelkyní, takže stan pro dva - původní set 2x hamaka byl hmotnostně špatný - cca 1,65kg je možná fajn, ale pro dva to je 3,3kg a to je prostě moc. Takže dvoumístný Hubba Hubba NX, který v zimě plánuji brát rovněž bez vnitřního tedy - 1kg. Takže jak píšeš - rovněž v 80% chodím solo, takže je to pro mne univerzál pro 1-2 lidi. Samozřejmě pořádná karimatka (jak rozměry, tak pohodlím) a veget :) Na léto mám lehký syntetický spacák, jediný co mi chybí je nějakej pěknej péřák na zimu (doteď jsem tahal více jak dvoukilový synt. hovado co zabere polovinu batohu, to už ale absolvovat nehodlám).
PaKo
 

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod skutrjohny » úte srp 8, 2017 8:08

PaKo píše:..

obracene. na zimu stan i s vnitrkem;) alespon teda ja:)
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod PaKo » úte srp 8, 2017 8:11

Na co ti je moskytiéra v zimě?
PaKo
 

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod wawrik » úte srp 8, 2017 8:14

Trochu obmedzuje vietor, resp. prievan. Ale o to nejde, podstatné je, že zospodu nie si na mokrom alebo snehu.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod PaKo » úte srp 8, 2017 8:15

Aha, je fakt, že ten stan nemám "nakoukaný", já používám footprint, takže pak to vypadá takto:

Obrázek

Ale je fakt, že ten vítr by mohl dělat problém, o tom žádná...
PaKo
 


Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod skutrjohny » úte srp 8, 2017 8:21

PaKo píše:Na co ti je moskytiéra v zimě?

ja budu mit u toho Scarpu vnitrni stan latkovy, vyplneny (mimo 2 sitovane okna)
Naposledy upravil skutrjohny dne úte srp 8, 2017 8:30, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod PaKo » úte srp 8, 2017 8:25

wawrik píše:A to naozaj váži aj s footprintom 1 kg? Sa mi to nejako nezdá. :-k

Omluva, 1,2kg
PaKo
 

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Kubba » úte srp 8, 2017 8:32

S tou vodou přeci hrozně záleží na počasí. Pokud je chládek, tak mi často stačí 1-2 litry na den. Pokud je přes 35, paří slunce a cesta není ve stínu, jsem schopný vypotit (a tedy i vypít) přes deset litrů za den. Pak mám třeba 3L vodní vak + 2x2L pet a stejně musím shánět cestou vodu..
Kubba
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát čer 23, 2017 13:09

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 8, 2017 9:05

pako - tahas veci i svy holce? prece ta vaha na 1 je furt v pohode ne?

no elixir me taky hodne laka, pripadne tarp celouzaviratelnej, ale bojim se trochu spodniho profukovani u tarpu kdyz by se vitr moc tocil
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9397
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod wawrik » úte srp 8, 2017 9:12

PaKo píše:Ale je fakt, že ten vítr by mohl dělat problém, o tom žádná...
Zvykom je vnútorný stan nosiť skôr v chladnom počasí. Okrem vetra, ktorý v zime fúka prakticky neustále, ťa chráni aj pred kondenzátom a námrazou, ktoré nutne na ochladzovanom tropiku vznikajú. Plus ti dovnútra neprifukuje bordel z okolia, snehový prach a podobne.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod PaKo » úte srp 8, 2017 9:17

wawrik - díky, takto jsem nad tím nepřemýšlel - byl jsem hamakář :)

Mawenzi - to je možné, ale díky tomu, že jdeme dva a spousta věcí je společná, tak každý táhneme méně, než když jdu solo. Díky tomu, že jdeme se stanem co má o kilo a půl méně než dvě hamaky, táhneme vlastně každý o 0,75kg méně.
PaKo
 

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 8, 2017 9:22

tak jasne, nerozporuju tech 0,75 kfmg ale si psal ze 1,65 kg je ok ale 3,3 uz ne - mela sem za to ze bys ale nosil porad 1,6 tak proc kalkulujes s dvojitou vahou...

co krom stanu a varice he jeste spolecnyho? me teda nic nenapa jo pasta na zuby/filtr... ?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9397
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod PaKo » úte srp 8, 2017 9:50

Kdybych si nechtěl ulehčit, tak ano. Když jdu sám, jdu s Exosem 58, když jdeme dva, jdeme s Exosem 58 + 20 litrovým báglíkem. Když jdu sám tak komplet vč. batohu, jídla a vody dělá na startu cca 14-15kg (ale v poslední době jsem ještě s vybavení pracoval, takže snad to ted bude zase lepší), pokud jdeme ve dvou, neseme cca 7+13kg. Na stejný časový úsek...

Jsem na nemocenský, tak jsem si plánoval udělat aktuální tabulku s vybavením a hmotností...
PaKo
 

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 8, 2017 10:04

ja chci taky nosice :D 7kg nosit to je asi dost leharo.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9397
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod skutrjohny » úte srp 8, 2017 10:14

PaKo píše:Jsem na nemocenský, tak jsem si plánoval udělat aktuální tabulku s vybavením a hmotností...

Jsem take na nemocenske:), cele leto, fix! a napadlo me to same - seznam, vahy.. a z nedostatku venkovniho pohybu vykrystalizovala potreba alespon utracet za vybaveni :) Vítej! :)
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 8, 2017 10:40

to znam, kdyz je clovek moc doma :D taky sem si na geargrams vse vypsala ale zas uz to mam neaktualni :( batoh vetsinou mam trch 13kg, tak rezervy mam jeste...

ale ten GG bych updatovat mela, obcas delam seznamy co s sebou a pak toho pulku nemam... :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9397
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod PaKo » úte srp 8, 2017 10:51

Mawenzi píše:ja chci taky nosice :D 7kg nosit to je asi dost leharo.

Tak su džentlmén, no ni? :P

skutrjohny píše:Jsem take na nemocenske:), cele leto, fix! a napadlo me to same - seznam, vahy.. a z nedostatku venkovniho pohybu vykrystalizovala potreba alespon utracet za vybaveni :) Vítej! :)


Tak já mám teda nemocenskou jen týden, ale že by mne to zrovna v těhle hicech nějak trápilo.. Stejně nejradši chodím od podzimu do jara...
PaKo
 

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod GreyMouse » úte srp 8, 2017 10:58

@skutrjohny: Těch 11,7 kg na zádech je už po tom odlehčení? To bys měl pak ještě asi 7 kg dalších věcí kromě toho, cos vyjmenoval. To je docela dost, pokud v tom není těžší foťák nebo něco podobnýho :-k

@PaKo: Přítelkyně nafasuje něco ze společného vybavení a ještě se vejde i s jídlem do 7 kg? To je docela skromná. Možná by si od ní skutrjohny mohl nechat poradit s balením na víkend :-D

Nejsem na nemocenské a utrácím taky :?

@Mawenzi: Mám seznam v excelu a poslouží i když není úplně aktuální. Vypočítaná váha sice není přesná, ale na připomenutí, že si chci vzít tričko "B", přesto, že v seznamu je ještě tričko "A", stačí i starší seznam ;-)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 8, 2017 11:09

tak jasne ze kdyz nemam tricko a, vezmu tricko b, slo spis o tu presnou vahu pak po sbaleni. orientacne, samo ze gram sem, gram tam neresim, ale mam lepsi prehled...

ja se vejit do 11,7 tak su rada :D teda celej bagl komplet... predpokladam, ze v tom taky ma jidlo a vodu
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9397
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod skutrjohny » úte srp 8, 2017 11:13

Mawenzi píše:..

jo na to jsou i nejake programy? musim mrknout. ja to mam zatim nabusene v obyc textovem editoru
PaKo píše:...

kdyz jsem byl mladsi, bylo leto vrchol sezony. ted z nej nadseny nejsem. ony ty hory maji stejne lepsi atmosferu az kdyz se ochladi
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod GreyMouse » úte srp 8, 2017 11:21

@Mawenzi: Před chvílí jsi psala, že půlku zapomeneš ;-)
Skutrjohny psal, že těch 11,7 kg má bez jídla, vody a toho, co má na sobě.

@skutrjohny: Já používám Excel a nic mi tam nechybí, násobit a sčítat umí, víc nepotřebuju.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09


PředchozíDalší

Zpět na Batohy