Jak se sbalit na 2 - 3 dny

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod fps » ned črc 30, 2017 18:15

tak můj Osprey Kestrel 58 se dá dost dobře stáhnout popruhy i na jednodenní výlet, dle mě by to mělo jít stejně dobře i na 48, já dávám věci na záda na výšku, pak dotáhnu popruhy
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » ned črc 30, 2017 18:50

Jenže popruhy jsou jen prakticky uplně dole u dna a pak az nahore... Jinak je zajimavy, ze kdyz sem 48 mela jako jednodenni batoh, tak mi to nedelalo, ale od te doby, co nosim karimatku na zadech, tat to dela... jestli to nejak nesouvisi s tim, ze karimatka je rovna, zatimco nahazenej bordel to vypni trochu jinak...

ale kdyz stahnu jen popruhy nahore/dole tak mi to dela tu vlnku na zadech a vadi mi to, musim to fakt dole dost napechovat, aby to pomohlo...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » ned črc 30, 2017 21:36

Zahod kastrol a kup si nejaky batoh s poradnym zadovym systemem ;-) Moje UL 60 je lehci, prestoze ma v zadech hlinikovou vyztuhu a zada drzi bez ohledu na nalozeni. Kdyz chci nekam na vrchol, batoh vysypu, vetsinu veci necham dole, takze neni zaplneny ani ze ctvrtiny a nicemu to nevadi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » pon črc 31, 2017 5:17

tak on se casem rozpadne sam, uz zacina byt hodne jetej a to ma jen 6 let. zkousela sem ted nevim co to bylo ale neco ul ze slovenska, a vubec mi to nesedelo. taky mam strach co popruhy, aby udrzely drzak na fotak... tohle je bez vyzkouseni dost naprd.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod grco » pon črc 31, 2017 7:13

suhlas s mikeom, batoh bez pevnej vystuhy nebrat, mal som podobnu skusenost s osprey mutant, ked to nebolo plne, tak sa to krutilo jak chcelo, poucil som sa...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » pon črc 31, 2017 8:16

je zajimavy ale, ze 28 nosim furt poloprazdnou a nedela to a tenhle to nedelal dokud sem nenosila zlite na zadech...

nicmene zas pokud resit novej bagl, prislo by mi rozumejsi si koupit kestrela 38 :D a podle mnozstvi kramu jezdit, nebo prijit na zpusob jak se vejit do 28 (ok nerealny), protoze krom tech lehkych letnich akci mi paradne vyhovuje a sedi a hlavne vim, ze popruhy sou OK... treba exos kvuli popruhum mi nesedi a navic mam potiz, ze krom osprey a s primhourenum okem gregory mi nic nesedi dobrr na zada co se da vyzkouset v brne a u tech UL batohu mam obavy, ze zada + popruhy sou uz kombinace naprd... ale treba ty gossamear batohy se mi libi, ne ze ne...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » pon črc 31, 2017 12:07

lightweigt ultrahike 60 sem mozna mela nebo jeho mensiho brchu fastpack ale nesedlo mi to vubec:(
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod GreyMouse » pon črc 31, 2017 12:37

Batohy Lightwave se u nás dají někde koupit/zkusit nebo ti ho někdo půjčoval?

Nepomohlo by to do toho Kestrelu 48 jen jinak poskládat, když jsi ty problémy při jiném uspořádání neměla?
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » pon črc 31, 2017 13:16

greymouse
sem ho mela z sk "koupenej " s tim ze sem ho zaplatila, chlapik mi ho poslal, vyzkousela a jakoze v techn14dnech vratila, ale bylo to domluveny jako vyzkouseni uz predem...

no pri jinym usporadani veci mam vic veci, proto ten problem nenastava - ja ho mam kdyz mam.nestandartne malo veci a batoh teda nejde napechovat a tim ze nema i veprostred stahovani tak nejde ani moc stahnout a chova se to v ty spodni casti trochu jak pytel... driv sem mela jinou karimatku a vozila ji nqvic nastojqkq v pulce batohu a ve druhe zbytek coz zas bylo dost nevyvazeny a nechcubse k tomu vracet :D

tak prave mam dilema zda mu nedokoupit 38, stejne uz se zacina zas prodirat na dalsich mistech, ze bych mu oddlehcila zatez a o to dyl vydrzel nebo zda to jde resit pohodlne... jeste mozna vyrazim s drzakem na fotak do rp/hudy/hanibalu...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod GreyMouse » pon črc 31, 2017 13:45

Psalas, že ti to dělá od doby, kdy nosíš karimatku na zádech. Nešla by dát na druhou stranu tak, že by vytvořila v batohu výztuhu, která by za pomocí kompresních popruhů "připlácla" zbylý obsah batohu k zádům? (Ale Z-lite nemám, tak nevím, jestli by šla vhodně složit; třeba je to blbost.)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » pon črc 31, 2017 15:38

jo, predtm sem totiznemela zlite a nosila sem normos smotanou v kominku takze novej zpusob noseni prino souvisi s tou zlite. naopak to muzu vyzkouset, akorat nevim, zda se mi podari obsah nacpat tak, aby tam nic netlacilo, esus, koliky a tady ty tvdry veci... mozna to tak experimentalne zkusim. chybejici dotahovqci popruhy v pulce batohu sou vec, ktera mi realne chybi a nekdy vic, jindy min. novy ospreye maj ty spodni dotahovqci popruhy nvic jeate niz, takze mi unik smysl, kcemu tam vubec jsou...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod fps » pon črc 31, 2017 17:42

jen chci upřesnit to, že Osprey Kestrel má taky hliníkovou výztuhu ve tvaru obráceného U, a že drží tvar i když je prázdný, ale třeba proti zádům co má Osprey Exos je to v pohodlí značně horší

Mawenzi@

nemáš tuto výztuhu prasklou když ti záda nedrží tvar? a nebo nemáš jí ňák vysunutou?

Mawenzi píše:zkousela sem ted nevim co to bylo ale neco ul ze slovenska, a vubec mi to nesedelo. taky mam strach co popruhy, aby udrzely drzak na fotak

tak to ti nezbude nic jiného než koupit robustnější a těžší batoh, UL batohy mají většinou subtilnější ramenní popruhy

Mawenzi píše:treba exos kvuli popruhum mi nesedi

a to má Osprey Exos na UL batoh robustnější ramenní popruhy
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » pon črc 31, 2017 18:43

fps - no je mozny, ze se neco stalo s tema zadama, ale moc nevim, jak to zjistit. zkousela sem to osahat a nezda se mi, ze by tam neco bylo spatne... ale zas kdyz je plnej tak je to v pohode, nastesti vetsinou je plnej :D

ale je taky naprd, ze uz se ta vyztuha dere ven (na jedny strane to proslo skrz loni), na druhy sem si toho vsimla ted, ze to je prorazeny a musim to nejak spravit. Nejvic je opotrebeni videt na zadech a na tech mekkejch materialech, jinak batoh jako takovej porad paradni, takze by jeste tak dalsich 6let vydrzet mohl, v tomto ohledu ho stejne nechcu nahrazovat...

a radsi budu tahat kilo navic v jinak pohodlnym baglu, nez UL batoh a fotak na krku (by mi s tim kilem brzo upad)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » pon črc 31, 2017 20:11

Jestli je tam vyztuha, tak ji zkus vytahnout, mohla se nejak blbe ohnout nebo posunout. Zkus to cele rozebrat, porovnat a zase slozit. No a jinak se holt budes muset naucit lip balit ;-)

Vyztuha lezouci ven je Ferrino kvalita, z toho mi taky vylezly :D Vyresil jsem to naplasti, kterou jsem prelepil diry a obcas je vymenim. Hned jsem si rikal, ze mi Ospreye neco pripominaji :twisted:

S tema Lightwave batohama to byl jen priklad, ze i UL batoh muze mit solidni zada, ne ze si je mas porizovat.

Mawenzi píše:a radsi budu tahat kilo navic v jinak pohodlnym baglu, nez UL batoh a fotak na krku

To je rozumna myslenka, ale ciste pro zajimavost, jak casto fotis? Ze musis tahat fotak venku. Myslel jsem, ze majitele velkych a tezkych fotaku si vybiraji zaber, takze na rozdil od nas, cvakacu, co nosi maly fotak v kapse, nefoti zdaleka tak casto a neni problem zastavit, shodit batoh a fotak vytahnout.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod šíp » pon črc 31, 2017 20:18

mike píše:... ciste pro zajimavost, jak casto fotis? Ze musis tahat fotak venku. Myslel jsem, ze majitele velkych a tezkych fotaku si vybiraji zaber, takze na rozdil od nas, cvakacu, co nosi maly fotak v kapse, nefoti zdaleka tak casto a neni problem zastavit, shodit batoh a fotak vytahnout.

Nevím, jak mawe, ale já nosím zrcadlo ve fázi "vždy připraven". Nejde ani tak o cvakání záběrů /i když teda někdy jo/, ale spíše o to, že mě fakt nebaví si kvůli každé fotce shazovat batoh ze zad, který, i když jdu nalehko, může být kolem 8-12 kg dle výbavy, nehledě na to, že já nosím foťák pověšený na vrchlíku batohu a přehozený dopředu, takže nahodit si takový systém někdy hraničí s uškrcením se.
Sorry za OT :oops:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » pon črc 31, 2017 20:22

A kolik toho teda asi za den nacvakas? Tohle je volba mensiho zla. Mensi nepohodli cely den o neco vetsi nebo X krat denne pri foceni. Na hodnote X dost zalezi.

Mne teda vadi i fotak v kapse, ale ne moc a me X je pomerne velke, takze kapsa je obvykle mensi zlo. Kdyz neni mlha nebo neprsi, to je X mensi, a tak jde do batohu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod šíp » pon črc 31, 2017 20:27

Nyní v sobotu, sraz OF v Prachovských skalách: 232 fotek, z toho pak vyberu asi 50. Ovšem ber to tak, že třeba nyní jsem hodně používala šedý přechodový filtr, takže jsem se vždy snažila každý záběr vyfotit bez něj coby referenční /kdyby mi pak výsledný efekt filtru nevyhovoval/. Kdybych opravdu měla u každého záběru shazovat batoh, tak si odrovnám záda. Plus je tu další faktor: v neděli jsem šla asi 3 km na vlak lesem, kdy jsem věděla, že nebudu fotit, a měla jsem tedy zrcadlo v batohu. Ten se mi nesl mnohem hůř, než když mi visí z batohu před tělem, a nešlo jen o to, že v neděli jsme měla v batohu navíc i stan, karimatku a spacák. Mohu to totiž porovnat z jiných akcí, kdy přes město už foťák dávám dovnitř, a díky změněnému těžišti batoh na zádech vnímám mnohem nepříjemněji.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » pon črc 31, 2017 20:30

X > 100 uz je dost, tak nejak to mam taky a to uz je vazne otrava pokazde batoh shazovat. No a jestli se ti navic batoh s nim nese hur, tak neni co resit, ale myslel jsem, ze to obvykle byva naopak.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod šíp » pon črc 31, 2017 20:33

Zřejmě mám balanční popruhy nastavené na 90% situací, tj. když zrcadlovka visí z vrchlíku před mým tělem.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod apuka » pon črc 31, 2017 20:42

@mawe: pokud mas starou nepouzivanou penovou karimatku, zkus si z nej vystrihnout kus velikosti zad a to strcit do Kestrelu dozadu. Moc vahy navic to neni a mohlo by to alespon trochu drzet tvar zad. Napriklad u 25l Deuter TransAlpinu je neco takoveho jako vyztuz a docela je citit, kdyz se to vybere - je to totiz taky urcene jako "podsedak".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 1, 2017 5:27

apuka
dik za tip, nejak to poresim, vozivam takhle kus alumatky, tak mozna by na to stacila.

mike
nojo, neumim se zabalit. ale kdyz to napechuju vse dolu a je jinak dost prqzdnej, je to OK ale pak se to stejne "uvolnuje". ty zada zkusim doma vic prozkoumat, stejne jako pouzivat to jde v poho, jen mi slo spis o ty napady jak to vylepsit

ja su cvakac, ne fotograf. fotit neumim, ale bavi me to. kompakt v kapse bych mela nejradsi, jen mam problem, ze velkej fotak sem driv pouzivala zridka, pak sem si rekla, ze kdyz ho mam, tak ho budu pouzivat furt aby se stihl opotrebit nez moralne zastara a pak sem zjistila, ze na kompaktu nejsu ochotna uz jit do toho kompromisu, kdy to nedava iso, chybi clona, neda se udelat pouzitelny makro... vyjimecne si od muze kompakt pujcim, ale vetsinou toho pak lituju, na tom vystupu je to proste poznat...

privezu si prumerne 60-100 fotek za den. proste cvakalista. ono ne kazdej s velkym fotakem je automaticky fotograf a na druhou stranu fotograf ma.jen nastroj pro zprostredkovani cile a paradoxne asi cim lepsi fotograf, tim horsi technika mu staci pac to dozene napadem, kompozici...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod fps » úte srp 1, 2017 16:54

Mawenzi píše:fps - no je mozny, ze se neco stalo s tema zadama, ale moc nevim, jak to zjistit. zkousela sem to osahat a nezda se mi, ze by tam neco bylo spatne...

u 58 jde ten obrácený U drát vytáhnout, stačí ho jen nahoře u zad vyvlíknou z takových širokých lég, nebo jak to nazvat, ale jestli to jde i u 48 nevím?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 1, 2017 19:06

sem to prozkoumala a fakt se mi nezda, ze by mu neco bylo - ten drat se zda byt v pohode (a vytahnout se mi to nepodarilo, zda se mi tam napevno v tunylku nahore) a zada taky. Asi teda to bude nejak tou karimatkou a tim, ze zada ted se nemuzou tvarovat jak chtej, protoze jim to brani... no v kazdym pripade doufam, ze tyhle hice brzo skonci a bude po problemu :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod skutrjohny » ned srp 6, 2017 8:23

Takove male okenko bez dotazu
Udelal jsem si takovy sumar, co bezne sebou nosim a kolik to vazi a byl jsem nemile prekvapen. Zil jsem v presvedceni, ze na ty letni vikendovky taham vc jidla a vody cca 13kg, a ze mam tim rezervu si obcas vzit i neco navic, co bych normalne netahal. Pocitam pocitam a vyslo mi cislo 16,63kg vc toho jidla a vody. Jen vybaveni (bez holi a obleceni, co jsem mel na sobe) melo 11,7 kg. No hruza, musim se nad sebou zamyslet a preorganizovat to:)
Naposledy upravil skutrjohny dne ned srp 6, 2017 12:59, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod PaKo » ned srp 6, 2017 11:31

Počkej, to znamená, že bereš na víkendovku 5kg v jídle a vodě? Pro jednoho? Pokud to dělá hlavně voda, začal bych přemýšlet o filtraci... tím ušetříš několik kg (hádám 2-2,5 z těch pěti) za vodu a nebudeš to muset sbírat po gramech uříznutým kartáčkem atd... Pokud jde o ČR, tak trajdám víceméně s litrem a půl, na noc nebo někam, kde vím, že nebude voda si naplním litr navíc do toho papundeklovýho tentononcu od sawyeru...
PaKo
 

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod skutrjohny » ned srp 6, 2017 12:03

Jidlo byl jen odhad. To jsem nikdy nevazil, ale je pravda, ze se s tim moc neparu a beru to co mi chutna a zadne instantni veci. Na vodu mam 3l vak (v realu to bude alespon o 0,5l mene) a plnim ho cely. Kdyz jdu na vikend na Slovensko, tak nejdu hory doly, ale casto jen hrebenovku, kde voda vetsinou neni.. teda pokud by se mi nechtelo schazet nekam do udoli a to se mi nechce u tak kratke trasy, na to neni cas. S jidlem chci pohnout a najit lehci a skladnejsi alternativy, u kterych se mi teda nebude zvedat zaludek.

pro priklad uvadim trasu, kterou jsem sel posledne, skoro posledne:
https://mapy.hiking.sk/?trasa=6wK2p - pramen jeden, ale nemohl jsem se na nej spolehnout

tak me trasy vypadaji casto, navic je dost sucho posledni 3 roky a spousta pramenu je vyschlych a ja nesnasim pocit, ze nemam dost vody, musim setrit a ziznit. to pak je ten postup o nicem :)
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » ned srp 6, 2017 13:57

ja to teda taky s tou vodou neumim nosit tak malo... minulej tyden sem byla na vysocine a tam vsechno total vyschly, i s filtrem bych tam lovila vodu napul s blatem jedine a na pul litru bych tam nabirala asi hodinu... a na studanku s vodou (teda i kdyz fakt hodne hnusnou, kde by se ale konecne dala i voda nabrat) sme narazili az vecer, to sme meli ale uz vyzebrano z nejake chalupy... pritom teda sem mela "jen" dva litry, prave s tim, ze budu dobirat cestou... mit pul litru tak leknu
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod TimTaylor » pon srp 7, 2017 8:47

sám občas vyrážím na 2-4 dny na tůry, poslední dobou převážně Rakousko a sem tam i po ČR. Vody nosím cca 2l sebou, když je vedro klidně beru 3l, s tím že během dne jí vypiju a když je možnost doplňuji (pramen/hospoda/horský potok...).
O koupi filtru hodně přemýšlím, jsou oblasti kde není problém vodu najít a naopak jsou místa, kde o potok/studánku nezavadíš... Jinak váha na víkend 11,7kg věcí je docela mazec. Sám si jednou ročně udělám radost a něco na turistiku si koupím, kdy můj nový spacák má 840g /péřák 500g peří/, starý syntetický měl 1650g. Nový stan pro 2 má cca 2,2kg, starý měl 3.9kg, batoh - starý vážil cca 3kg, nový Osprey má 1,7kg atd. Vařič jsem měl nějakou plečku o váze cca 350g, nový titanový vařič má méně než 50g... Takže jen výměnou 4 věcí jsem srazil váhu o cca 4kg, což je HODNĚ znát, jen ty ceny lehkých věcí jsou někdy masakr.... Ale jde to a né že ne, stačí při nákupu koukat i na tu váhu
Uživatelský avatar
TimTaylor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 551
Registrován: stř kvě 28, 2008 20:29
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod fps » pon srp 7, 2017 19:02

- já vždy plánuji trasy tak aby mi stačilo nosím 0,5 až 1l vody, v zimě 1l čaje v termosce
- jídla mám na den 0,5kg
- já spíš doporučuji chemie než vodní filtr, a ještě to skoro nic neváží
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod PaKo » pon srp 7, 2017 20:17

Diskuzí chemie vs. mechanické filtry tu je na foru tolik, že snad nemá cenu zaplevelit na toto téma další vlákno. Já jsem třeba opačného názoru...

Jinak co se týče vody, záleží to samozřejmě na situaci - když vím, že půjdu někde po hřebenech hor, kde na vodu nenarazím, pochopitelně si přibalím. Jinak si nikdy neberu vodu na celý den a výlet si plánuji tak, abych měl možnost během dne si několikrát (i když nebudu potřebovat, takže se nespoléhám třeba na jedinou studánku na celý den, která když bude vyschlá, dostane mne do maléru) vodu doplnit. Samozřejmě, že mi 1,5l co nosím nestačí na celý den, takže většinou 1-2x za den vodu doplním. Je fakt, že se mi tu a tam i stane, že to "vyjde tak", že dopiji poslední zbytek vody a doplním ji až třeba za hodinu, což někomu nemusí být příjemné. Jsou lidé, co i s filtrem berou třeba 3-4 litry s tím, že upíjí na 1-2 a doplňují stejně, takže mají pořád třeba 2 litry "rezervu" se kterou třeba pak dojdou i domů, což je pro mě prostě moc vysoká zbytečná zátěž...

Ale jak jsem psal, záleží na lokalitě. Vím kolik vypiji, vím co mne čeká za zdroje vody (alespoň přibližně) a od toho se odvíjí množství vody, které beru - ale ještě snad nikdy jsem nevyrážel s vodou na celý den (a stejně tak u zdrojů vody beru tolik, kolik budu potřebovat na další úsek, ne zbytek výletu). Ale jen pro pořádek, mluvím o ČR a SK, kde je vody stále pořád dost a až na výjimky není skutečně problém zajít si při nejhorším pár km mimo plánovanou trasu a vodu si doplnit.

Obojí přístup má něco do sebe. Když potáhnu vodu na celý den od rána do rána, tak nemusím hledat vodu (alespoň ne tak často), nemusím si v případě potřeby zacházet pro vodu, ale zase táhnu několik kilo mrtvé váhy. Když vezmu vodu na 1/3 dne, tak musím 2x doplnit, abych vykryl stejný časový úsek, musím si cestu naplánovat tak, abych na tu vodu narazil, ale zase nesu přes den o několik kilo méně a to minimálně tedy 2/3 dne (a to ještě s přihlédnutím, že neustále upíjím na hranici nuly, tzn. 3x za tu dobu se blížím nulové zátěži s vodou což má samozřejmě vliv na užívání si výletu v podobě menší únavy a tak i paradoxně menší spotřeby vody).

Co se týče jídla, mám to podobně, tj. 0,5 - 0,75kg na den podle toho, na co mám zrovna chuť a kolik to váží. Výhoda této zátěže je, že se v průběhu výletu snižuje :)
PaKo
 

PředchozíDalší

Zpět na Batohy