Jak se sbalit na 2 - 3 dny

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod zoul » pon dub 15, 2013 17:33

wawrik píše:Frajerkin skvelý páperový spacák na zimu váži 1350 gramov a stál 85 eur. Syntetiku, čo kupovala predtým (Treksport Polar), stál 90. Komfort a váha neporovnateľné.


Sám ale asi cítíš, že tohle je spíš výjimka než pravidlo. 85 € (≈2100 Kč) je cena, za kterou v ČR neseženeš z první ruky běžně ani péřový třísezóňák, natož zimní spacák. Aj z druhé ruky se taková cena blbě shání, to už bys musel mít echt kliku.

wawrik píše:No, je z Nepálu, ale to je predsa jedno.


Slečna by dejme tomu chtěla ušetřit gramy na spacáku. Skvělá volba, ideální možnost ukrojit hromadu gramů. fps k tomu dodává, že to bude stát větší peníze. A ty říkáš, že nikoliv, protože v Nepálu se ten spacák dá koupit levně? :)
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod deu » pon dub 15, 2013 17:36

Spodky jsem měl jen na spaní.V noci bylo 6C v sobotu(spal jsem na kopečku cca 400m.n.m.,o 50výškových metrů níž v ďolíku bylo o 4C míň) a 4C v neděli v závětří v sedle cca 500m.n.m.Měl jsem tedy ty spodky něco jako PWS,ponožky Icebreaker teplé zimní expediční,triko s krátkým merino a rolák merino co jsem nosil přes den a na to jsem natáhnul PWS bundu s kapucí místo kulichu,na rukou tenké běžecké merino rukavice a bylo mi teplo,možná až moc.V kempu jsem na večer přihodil navrch goráčovku a sundal rolák aby se vyvětral.Přes den jsem šel v SS kaťatech,triku s krátkým a v roláku,na hlavě čelenku z nákrčníku.Podle potřeby jsem jsem reguloval teplotu zipem na roláku a sundaváním čelenky.Když začalo víc foukat nasadil jsem pertexku s kapucí.Počasí bylo dost aprílový,takže ve vnější kapse batohu jsem měl po ruce goráčovku,celorozepínací kalhoty s vodotěsným zipem a GTX rukavice.V pátek ráno jsem výlet začal v silném děšti a cca 8C takže jsem se rovnou nabalil a na nohy přidal igeliťáky(dost pomohly,ale noha v nich při kličkování ve skalách nahoru dolů pod ponožkou i na ponožce klouže.Děšť po dvou hodinách přestal a pak to bylo zbylé tři dny klasické aprílové počasí chvíli teplo sluníčko a pak 15-20min silná přeháňka,jednou dokonce padala ledová krupice a to jsem byl zrovna v polích bez stromů,takže to nejhorší jsem přečkal za křovím.Goráčové rukavice co mi pavproch tak pomluvil,jsem nosil několik hodin a výborně se osvědčily,hůlky se s nimi držely v pohodě a o nějakém zničení za pár hodin jak tvrdil - tomu jsem se jen pousmál a na normální turistiku bych je vřele doporučil.Botky byly taky v pohodě,mají vyšší obsázku a tak do nich až tak neteklo,člověk holt nešel přes rozmáčenou louku jako tank,ale hledal si cestu po drnech příp.menší obcházkou.Je fakt že louky byly někde podmáčené fakt hodně,ale v botech mi nečvachtalo,občas trochu vlhko,ale rychle to vyschlo nebo jsem vyměnil ponožky - měl jsem letní trekové a nohy jsem si večer mazal lanolínovou vazelínou,takže žádné varhánky na chodidlech ani puchýře.Ale ten neskutečný pocit že jdete snad v ponožkách,pořád jsem si uvědomoval ten velký rozdíl ve váze oproti pohorkám.Podrážka má skvělý grip na bahně i na pískovci a kořenech a bota jako taková je celkem měkká bačkora(zkuste si s ní na krámě zakroutit v krutu nebo jí ohnout),takže vnímáte každou nerovnost a vaše noha se přizpůsobuje,více čtete terén,ale není to nic bolestivého.Nejsou to boty na dlouhé přesuny po silnici,pár km se dá,ale běhat po asfaltu bych v nich nechtěl.Doma jsou v terénu na měkčím a členitějším povrchu.

Někdo tady zmiňoval péřový svetr - ten zatím nemám a časem určitě bude,takže podle trasy a počasí bych bral i ten.
Co se týče finanční náročnosti lehkého vybavení - nejvíc stála výměna spacáku za péřový a lehkého batohu,tady se to nedá ošidit a pak mě čeká ještě lepší karimatka a péřový svetr,ale věci vyměňuju postupně podle toho co je důležité,teď mám na prvním místě filtr,protože chemie není vždycky ideální.
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » pon dub 15, 2013 17:41

deu píše:Ale ten neskutečný pocit že jdete snad v ponožkách...

Ano, to je jedna ze zasadnich nevyhod :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod deu » pon dub 15, 2013 18:05

Myšleno vzhledem k váze :wink: ,ne to jak se v nich chodí!
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod wawrik » pon dub 15, 2013 18:32

zoul píše:A ty říkáš, že nikoliv, protože v Nepálu se ten spacák dá koupit levně? :)

Nie, ja píšem, že odľahčovanie a zníženie objemu nie je otázka peňazí, ale správneho výberu. Dá sa to spätne dohľadať :-) Spacák do toho montuješ z mne neznámeho dôvodu ty.

Takže namiesto Deutera (200 €, 3000 g) mám Haglöfs Matrix 70 (130 €, 1650 g).
Namiesto 270-gramového PWS roláku mám 248-gramové merino s polovičným objemom a o 20 € nižšou cenou.
Namiesto trištvrtekilových HS nohavíc Treksport (200 €) mám 200-gramové Berghaus Paclite za 180 €.
Namiesto topánok Meindl Torup (200 €, 650 g) mám Salomony neviemčo Mid GTX (90 €, 330 g).
A tak ďalej, viac to rozpisovať nebudem, kto to pochopiť nechce, aj tak nepochopí. Pre ďalších hnidopichov a dezinterpretátorov podotýkam, že toto všetko sú európske ceny :-)

Mimochodom, kamarát z dediny si prešil starý syntetický spacák a naplnil ho perím. Prešiel v ňom zimný trek v Nepále. Stálo ho to pár desiatok eur za perie a dva večery šitia. Využil svoje možnosti a skúsenosti (ktoré napríklad ja nemám, preto kupujem páperové veci v Nepále :-)).

Grco: áno, s titanom a hightech výrobkami máš pravdu. Ale aj tak existuje ľahká a nie drahá alternatíva. Keby som nebol zaľúbený do titanu a jetboilovej koncepcie varič-drží-s-kastrólom, namiesto Sol Ti kúpim sólo titanový kastról a nejaký varič typu Coleman F1. Stálo by to dokopy tak polovicu a ešte by to bolo ľahšie. A v bágli asi aj kompaktnejšie.

To však nič nemení na tom, že na zásadné odľahčenie bežného turistické vercajgu nepotrebuješ majlant. Ten potrebuješ len na tú najužšiu špičku alebo najkvalitnejšie veci.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod grco » pon dub 15, 2013 18:50

@wawrik: nemozem suhlasit uplne :) spacak patri do kategorie, kde mozes na jednej veci usetrit kludne 1 kg, ale len ak vymenis syntetiku za perak... no a perak za cenu syntetiky nekupis (tvoj pripad z nepalu je fakt vynimka, to musis uznat)

ja mam len 650 cuin, takze ziadny "hitech", kupeny vo vypredaji, a aj tak stal 5000 kc, co je na perak este nizka cena, normalne stal cez 7... a pozri sa kolko stoja zimne peraky, tie ceny prekracuju dost casto 10 tisice a ked ma niekto na spacak proste 2500 kc, tak nema inu moznost, len si kupit nejaku syntetiku a tahat 3 kg...

mas pravdu, ze sa daju kupit aj lacne a lahke veci, asi to myslis tak, ale zpravidla, lahsia vybava byva drahsia...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6899
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod wawrik » pon dub 15, 2013 19:03

O príspevok vyššie som dal príklad, že na výbave ľahšej o 2,5 kila UŠETRÍM 220 eur :((

Fakt neviem, kde sa zrazu zobral ten syntetický spacák, ktorý treba vymeniť. Teda viem, len neviem, prečo je to zrazu východisko diskusie. Ja som ho nikde nespomínal, syntetický spacák som nikdy nekupoval. Navyše som aj tak dal dva príklady, ako by ani to nemuselo stáť majlant. A nestačí.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod fps » pon dub 15, 2013 19:03

deu píše:ale věci vyměňuju postupně podle toho co je důležité,teď mám na prvním místě filtr,protože chemie není vždycky ideální.

taky jsem zrovna vyměnil chemii Sanosil DDW za vodní filtr Katadyn Hiker Pro, vodní filtr je určitě lepší než chemie, už jenom tím že vodu vyčistí od špíny, a aktivní uhli zlepší chuť vody, o víkendu poprvé otestuji
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod deu » pon dub 15, 2013 19:11

fps píše:taky jsem zrovna vyměnil chemii Sanosil DDW za vodní filtr Katadyn Hiker Pro


Jo,ten jsem taky uvažoval,ale nyní jsem výběr zúžil na Sawyer Squeeze Filter - lepší cena i váha,jednodušší obsluha,jemnější filtr - nepotřebuješ odděleně nosit hadičky,prostě našroubuješ a piješ,popř, pomocí lahve jako je Platypus přemačkáš do další lahve.Taky pak dám vědět :)
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod fps » pon dub 15, 2013 19:13

wawrik píše:Namiesto 270-gramového PWS roláku mám 248-gramové merino s polovičným objemom a o 20 € nižšou cenou.

tak tohle je zrovna věc ve které mě cena, a o něco menší váha vůbec nezajímá, PWS Tilak Serak je teplejší než merino Devold Expedition, je více odolný proti větru, je více odolný proti dešti, je více odolný proti oděru, a rychleji schne
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod wawrik » pon dub 15, 2013 19:16

To síce môže byť pravda, ale ja mám Smartwool. Ten je teplejší ako PWS Warmpeace a že PWS rýchlejšie schne mi je jedno, ja sa nepotím.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod fps » pon dub 15, 2013 19:28

deu píše:
fps píše:taky jsem zrovna vyměnil chemii Sanosil DDW za vodní filtr Katadyn Hiker Pro


Jo,ten jsem taky uvažoval,ale nyní jsem výběr zúžil na Sawyer Squeeze Filter - lepší cena i váha,jednodušší obsluha,jemnější filtr - nepotřebuješ odděleně nosit hadičky,prostě našroubuješ a piješ,popř, pomocí lahve jako je Platypus přemačkáš do další lahve.Taky pak dám vědět :)

na to jsem taky koukal, ale u nás se to neprodává, nemá to aktivní uhli, je to pomalí, a jak přitlačíš na zrychlení proudu, tak už ta voda nebude tak vyčištěna, taky to množství které to má zvládnou vyčisti se my vůbec nezdá, obzvlášť když bude voda hodně špinavá
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod scinkk » pon dub 15, 2013 19:52

budo píše:Ahoj w.
Poohlížím se po nějakém lehkém letním levném sbalitelném :-)
íky, b.


No me prijde na leto zajimavy ten od rock empire. Sice by se letnak dal sehnat o polovicni vaze, ale ta cena je dosti pekna a pokud by si clovek pockal na nejakou Hudy akci, treba se bude dat sehnat pod 3 litry :)

Jo jinak o obecne diskuse o UL vecech, souhalsim, ze to muze o torchu vice lezt do penez, ale pokud by clovek uz od zacatku "spravne" volil vybavu, tak ten rozdil bude spise minimalni, jak uz tu na prikladech uvedl wawrik.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod budo » pon dub 15, 2013 20:14

@deu: má to omezený počet litrů jako Aquamira Frontier Pro? Na letmý kouknutí to vypadá jako podobný koncept.

@wawrik: z těch dohadů ohledně vybavení nejsem moc moudrej. Mám pocit že tu objasňuješ věci v podstatě celkem zřejmé. Alespoň za sebe rozhodně s ohledem na destinaci, náročnost a četnost využití pořizuju při obměně vybavení věci, které jsou "v rovnováze" a poměr užitného výkonu, nákladů na pořízení a provoz podřizuju rozumnému přístupu. Konkrétně tebou zmíněný páperový spacák mne zaujal proto, že zvažuju výměnu letního. Do Nepálu pro spacák samozřejmě těžko zajedu. Když tu teda vysvětluješ jak věci vybíráš a nakupuješ, myslím že se nijak zvlášť tvůj přístup od ostatních neliší. Kupuješ s rozvahou a za ceny v rámci příležitostí, kdy se to vyplatí, nikoli hekticky. Jen ten spacák jsi tady prvně zmínil tak, jako by podobná koupě byla dost běžná a to samozřejmě není.

@scinkk: díky za tip.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod tajfun » pon dub 15, 2013 20:28

fps píše:taky jsem zrovna vyměnil chemii Sanosil DDW za vodní filtr Katadyn Hiker Pro, vodní filtr je určitě lepší než chemie, už jenom tím že vodu vyčistí od špíny, a aktivní uhli zlepší chuť vody, o víkendu poprvé otestuji


jak na co je lepší...například viry ti ten filtr vůbec nezachytí, takže je vhodné použít i po přefiltrování patřičnou chemii...Sanosil nepočítám, to je jen vodička na úpravu pitné vody, určitě né na desinfekci nejistého zdroje....
Uživatelský avatar
tajfun
nováček
nováček
 
Příspěvky: 76
Registrován: stř črc 20, 2011 23:16
Bydliště: Praha

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod zoul » pon dub 15, 2013 20:55

tajfun píše:Sanosil nepočítám, to je jen vodička na úpravu pitné vody…


Můžeš být konkrétnější? Určitě nejsem sám, kdo tu Sanosil celkem s důvěrou používá.
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod scinkk » pon dub 15, 2013 20:56

No taky mi prijde ze ty veci co nejsou videt jsou vic nebezpecny nez to co odstrani mechanicky filtr :) Ja bych tedy od cheimcke desinfekce neupustil, kor kdyz je to lehci a skladnejsi :) A pres nejaky kapesnik ci satek by to slo snad taky v nejhorsim prefiltrovat :)
Jinak jsem loni chtel udelat najaky test tech chemickych desinfekci, mam v lednicce skoro rok minikultivator e.coli na vyzkouseni a nebyl jsem schopen se k tomu dokopat na nejaky test (alepson pro zajimavost nez pro nejaky vedecky vysledek :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod deu » pon dub 15, 2013 21:16

fps - Sawyer má 0,1mikronu / Katadyn 0,3 mikronu filtr
budo - 1 Million Gallons Guaranteed (Katadyn 200 gallons)

teď třeba dodali 1000 filtrů pro rodiny do Guatemaly,dostali EDITORS' CHOICE 2012: SAWYER SQUEEZE WATER FILTER časopisu Backpacker

Akorát to nemá aktivní uhlí

1l se přefiltruje za 2min 24sec nebo ho našroubuješ na flašku se špinavou vodou a rovnou ucucáváš

Doporučuju přečíst tuhle recenzi
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod wawrik » pon dub 15, 2013 21:21

budo píše:z těch dohadů ohledně vybavení nejsem moc moudrej. Mám pocit že tu objasňuješ věci v podstatě celkem zřejmé.

Áno, to máš pravdu. Sú jasné každému, kto má skúsenosti. Ale napísať človek, ktorému nie je jasné, ako sa niekto môže zbaliť do malého báglu, že je to otázka peňazí, je jednoducho zavádzanie. Lebo otázka peňazí to nie je. Ľahká výbava sa dá nakúpiť za úplne normálne ceny.

Pred pár rokmi som si aj ja naivne myslel, že nutne potrebujem dobré a drahé veci. Takže mám v skrini všelijaké hardshelly, deutery a podobne, ktoré sú ťažké, objemné a na moju turistiku úplne zbytočné. A hlavne stáli viac, ako by som zaplatil za ľahšie veci s polovičným objemom, keby som nad kúpou trochu viac rozmýšľal. Alebo keby ma niekto na fóre k tomu nasmeroval :-) Škoda, že light backpacking sa tu stal témou až posledné dva-tri roky, pár peňazí by som ušetril. A v obchodoch typu Hudy to nie je témou stále :((
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » pon dub 15, 2013 21:42

wawrik píše:Keby som nebol zaľúbený do titanu a jetboilovej koncepcie varič-drží-s-kastrólom, namiesto Sol Ti kúpim sólo titanový kastról a nejaký varič typu Coleman F1. Stálo by to dokopy tak polovicu a ešte by to bolo ľahšie. A v bágli asi aj kompaktnejšie.

:P presne tohle mam a naopak uvazuju o Sol Ti. Protoze ma podstatne mensi spotrebu plynu a na tydenni akci by s nim mohla vystacit 100 g bombicka, zatimco na aktualni kombinaci musim mit 230 g. Cimz se pomer vah otoci. Plus pohodli samozrejme.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod deckardph » pon dub 15, 2013 22:11

Ul věci nevydrží tak dlouho jako těžší a festovější varianta. Bágl deuter je sice těžkej, ale budeš ho mít 10 let, tenký nepro věci nevydrží tolik co těžší varianta,(spacák koteka je sice ultralight, ale nevydrží tak dlouho jako levnější varianta z nepálu)....
To znamená že ultralight je ve výsledku dražší řešení, protože se musí častějc obměnovat, pokud se nebavíme o lidech co mění věci protože vyšli z módy :-D
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod tajfun » pon dub 15, 2013 22:22

zoul píše:Můžeš být konkrétnější? Určitě nejsem sám, kdo tu Sanosil celkem s důvěrou používá.


tak když se koukneš třeba hned na obal, tak je příhodné si všimnout, že je určen k desinfekci pitné vody, ta už sama o sobě musí splňovat určité hygienické limity, aby takto mohla být označena, a měla by se dát pít i bez sanosilu. Ten může pomoct např. při sekundární kontaminaci či pro skladování apod... kdyby to byla pořádná desinfekce, bude tam napsáno jen k desinfekci vody... poté když se podíváš na složení, zjistíš, že obsahuje trochu nízkoprocentního peroxidu a trochu koloidního stříbra, což zrovna nějak účinná desinfekce není, udržet třeba roztok před kontaminací po nějaký čas budiž, ale zázraky bych od toho nečekal... proto bych se třeba neodvážil vypít vodu ošetřenou sanosilem v oblasti kde ji můžou např. proti proudu kontaminovat ovce či krávy svými výkaly... naproti tomu po použití desinfekce na bázi silné oxidační reakce např. chlóru jo.... :drinkers:
Uživatelský avatar
tajfun
nováček
nováček
 
Příspěvky: 76
Registrován: stř črc 20, 2011 23:16
Bydliště: Praha

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod wawrik » úte dub 16, 2013 7:35

deckardph píše:To znamená že ultralight je ve výsledku dražší řešení, protože se musí častějc obměnovat
Ľahké veci nemusia hneď znamenať ultralight. V UL kategórii je to naozaj iné, cenami aj životnosťou. A hlavne použiteľnosťou, tam už človek musí rátať so slušnými kompromismi.

mike píše: :P presne tohle mam a naopak uvazuju o Sol Ti. Protoze ma podstatne mensi spotrebu plynu a na tydenni akci by s nim mohla vystacit 100 g bombicka, zatimco na aktualni kombinaci musim mit 230 g. Cimz se pomer vah otoci. Plus pohodli samozrejme.
Presne to mám na mysli :-) Sú to dva rovnocenné varianty, ktoré sa líšia iba drobnosťami. Akurát jeden je tak dvojnásobne drahší od druhého.

Inak, nie som si istý, či to týždeň vydrží. Možno áno, niekde tu som aj písal, koľko mi 100-gramová bombička vydržala, ale už som to zabudol :-)

Á, niečo som našiel. Ak neroztápam sneh, vyšla mi spotreba asi 1,3 gramu plynu na minútu. Tu je to podrobnejšie.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod vonkreuz » úte dub 16, 2013 8:35

K té vaší spotřebě - tady máte přeskenovanou tabulku z workbooku Primus. :wink:

edit: Omlouvám se, dal jsem moc malý obrázek. Dávám větší, tak doufám, že zas nebude někdo řvát, že se mi to nevejde na mobil. :finga:
Přílohy
Spotreba plynu_Primus.jpg
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...


Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod vonkreuz » úte dub 16, 2013 8:48

Dal jsem větší.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod fps » úte dub 16, 2013 10:24

deckardph píše:Ul věci nevydrží tak dlouho jako těžší a festovější varianta. Bágl deuter je sice těžkej, ale budeš ho mít 10 let, tenký nepro věci nevydrží tolik co těžší varianta,(spacák koteka je sice ultralight, ale nevydrží tak dlouho jako levnější varianta z nepálu)....
To znamená že ultralight je ve výsledku dražší řešení, protože se musí častějc obměnovat, pokud se nebavíme o lidech co mění věci protože vyšli z módy :-D

podle mě je tohle jenom teorie, které platila před dvaceti lety, ale současná praxe je úplně jiná, při kvalitě dnešních materiálech tohle neplatí, tohle platí maximálně o botách, ale u ničeho jiného, kolik věci z toho co popisuješ si vzájemně porovnal že tohle tvrdíš?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod fps » úte dub 16, 2013 10:35

wawrik píše:
mike píše: :P presne tohle mam a naopak uvazuju o Sol Ti. Protoze ma podstatne mensi spotrebu plynu a na tydenni akci by s nim mohla vystacit 100 g bombicka, zatimco na aktualni kombinaci musim mit 230 g. Cimz se pomer vah otoci. Plus pohodli samozrejme.
Presne to mám na mysli :-) Sú to dva rovnocenné varianty, ktoré sa líšia iba drobnosťami. Akurát jeden je tak dvojnásobne drahší od druhého.

Inak, nie som si istý, či to týždeň vydrží. Možno áno, niekde tu som aj písal, koľko mi 100-gramová bombička vydržala, ale už som to zabudol :-)

Á, niečo som našiel. Ak neroztápam sneh, vyšla mi spotreba asi 1,3 gramu plynu na minútu. Tu je to podrobnejšie.

vařič Jetboil Flash a 100g Jetboil kartuš uvaří cca 12l vody, je to cca 4g plynu na 0,5l, tyhle hodnoty platí až k nule, jak je velký mráz, tak je spotřeba samozřejmě vyšší, osobně ozkoušeno, a osobně naměřeno
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod oodoow » úte dub 16, 2013 10:38

deckardph píše:To znamená že ultralight je ve výsledku dražší řešení, protože se musí častějc obměnovat

zas ale ušetříš v budoucnu za fyzioterapeuta anebo za prášky proti bolesti, až začnou zlobit záda, kyčle, kolena atd.. :twisted:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod wawrik » úte dub 16, 2013 11:23

fps píše:vařič Jetboil Flash a 100g Jetboil kartuš uvaří cca 12l vody, je to cca 4g plynu na 0,5l...
Jo, to zodpovedá tomu, čo píšem. V spotrebe plynu veľký rozdiel medzi Flashom a Solom nebude.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

PředchozíDalší

Zpět na Batohy