Jak se sbalit na 2 - 3 dny

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod scinkk » pon črc 8, 2013 20:31

@mike: no prave, zasobu vody se snazim udrzovat vzdy, takze zbyvajici pullitr uz je pro me spis varovna signalka, co nejdrive sehnat dalsi :) Bez doplnovani se neobejdu snad zadny den, i kdyz s sebou vezmu pres dva litry, takze nejaky filtr vyzkousim (ted jsme mel jen chemii jako zalohu). U nas, vzhledem k hustote osidleni, bych si prave take nebyl moc jist ani u tekoucich potoku ani s pouzitim filtru ci te chemie (myslim samozrejme tam, kde uz ten potok pravdepodobne protekl nejakou tou viskou).

Příspěvekod deu » pon črc 8, 2013 20:33
@scink - 0,5l už se mi taky zdá málo(ale záleží jak často narazíš na vodu),já teď nosím 1l s tím že 0,5-0,75l vypiju u zdroje než naberu zásobu a na večer mám ještě 2l Platypus abych ....


diky, to zni dobre, tak trochu ocekavam/doufam, ze takto by mi to mohlo take fungovat a urcite to vyzkousim.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod hlp3 » pon črc 8, 2013 20:36

Je vidět, že každý je v úplně jiné situaci, jezdí jinam, má jiné možnosti, nosí jiné věci a má i jiné požadavky a teď "babo raď"...

Mě osobně hory moc netáhnou, zaprvé koleno mám načaté a tam by byla konečná a zadruhé pro mě je kopec jako kopec a hora jako hora...

Setrvávám tedy relativně při zemi a k tomu jsem si uzpůsobil i vybavení, které jak se zdá by bylo v horách problematické (viz. třeba ta diskuse o ponču)...
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod deu » pon črc 8, 2013 20:41

mike píše:Kdyz je vedro, tak nestaci ani 3.

Při přechodu Teide(jednodenní tůra) jsem ráno ve čtyři vypil litr vody,sebou jsem měl 5l a další litr jsem vypil po 10,5h u auta :) Plus pak další voda a pár piv večer na oslavu.
Za ten den tak 9-10l tekutin,asi nejvíc co jsem kdy vypil :)
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod hlp3 » pon črc 8, 2013 20:46

Jaká tam byla teplota a kdy si na Pico de Teide byl?
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod deu » pon črc 8, 2013 20:52

OT - byl jsem tam před měsícem,teplota od +4C/vichr do +30C/bezvětří(zrovna dělám fotky do reportu,bude snad brzy)
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod dudy » pon črc 8, 2013 20:53

hlp3 píše:No já na hory nejezdím a jsem spíš v nížinách (Kokořínsko, Český ráj apod.) a tam je kontaminace možná...


V Tebou zmíněných destinacích nechávám úpravu vody na společnosti Veolia.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » pon črc 8, 2013 21:06

Zrovna vcera jsem v Ceskem raji bloudil a voda by se obcas nabrat dala, nekterou bych si mozna troufnul i bez filtrovani. Ale nerad, a tak jsem misto toho tahnul 4 litry z domu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » pon črc 8, 2013 21:10

deu píše:Při přechodu Teide(jednodenní tůra) jsem ráno ve čtyři vypil litr vody,sebou jsem měl 5l a další litr jsem vypil po 10,5h u auta :) Plus pak další voda a pár piv večer na oslavu.
Za ten den tak 9-10l tekutin,asi nejvíc co jsem kdy vypil :)

Se nedivim, prechod Teide v tomhle obdobi mi prijde sileny. Tam se chodi v lednu, ne? ;-)

Mam pocit, ze mam podobny rekord. Da se, akorat ma pak clovek vecer chut sezrat slanku ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » pon črc 8, 2013 22:38

hlp3 píše:Setrvávám tedy relativně při zemi a k tomu jsem si uzpůsobil i vybavení, které jak se zdá by bylo v horách problematické (viz. třeba ta diskuse o ponču)...

Hory jsou pro mne primarni, ale v ramci treninku na ne chodim i po CR, takze muzu porovnat. Kdyz to jde, tak nekam jedu kazdou nedeli, nekdy i na nekolik dni v kuse. Vybaveni na tohle skoro neresim, je to podmnozina toho, co beru do hor. Sbalim se za 5 - 10 minut, proste nahazu par veci do batohu, oblecu se, obuju pohorky a jdu. Na hory se balim par hodin a pekne podle seznamu, abych nic nezapomnel. Chci rict, ze je to uplne jiny level a z toho vyplyva i rozdil v potrebnem vybaveni. U nas jsi porad v dosahu civilizace. kdyby o neco slo. Horsi je to snad jedine kdyz je v zime hodne snehu a vylezes na sneznicich nekam na do kopcu, zatmis a udela se hnusne (ledova vanice).

Jedina soucast vybaveni pro CR, kterou nepouzivam na hory, je vrazdici repelent proti klistatum. Pred odjezdem s nim vzdycky nastrikam kalhoty.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod deu » pon črc 8, 2013 22:59

mike píše:Tam se chodi v lednu, ne? ;-)

V lednu potřebuješ zimní výbavu,často včetně maček a cepínu.Zas tak extrémní to nebylo,řekl bych že se tam chodí celoročně.A navíc se v lednu v oceánu moc nevykoupeš :)
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » pon črc 8, 2013 23:07

Hmm, kamoska tam v lednu nebo unoru byla a myslim, ze se koupali a i na Teide lezli (bez zimni vybavy). Uz si to presne nepamatuju, budu se ji muset zeptat.

Celorocne asi jo, ale vetsinou jen posledni kousek od lanovky. Kazdopadne mi to prijde mnohem lepsi tvym zpusobem, jen bych se obesel bez toho vedra.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod hlp3 » úte črc 9, 2013 4:05

OT : Teide je přes zimu nevyzpytatelná.

Jinak 15. února to vypadalo na Teide (v 2.300 metrech) nějak takhle : http://vandrovnik.blogspot.cz/2013/02/v ... teide.html

Teplota vzduchu v 2300 metrech v chládku asi 15°C, na slunci bylo znatelně více.

Co se týče koupaní v oceánu, tak lze na jihu ostrova celoročně, na severu je přes zimu znatelně chladněji.

P.S.: To bílé u vrcholku není sníh, ale zkamenělý popel...
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod fps » úte črc 9, 2013 10:25

na to zda mi bude stačí nosit u sebe 0,5l vody má vliv plno věci, na jaře žádný problém, i v Nízkých Taurech kde jsem chodil skoro šest dní po hřebenech, na každém kroku tající sníh, v létě až roztaje sníh to bude úplně jiné, ale já bych v létě v Nízkých Taurech po hřebenech nikdy nechodil, když nabírám vodu, vypiji 0,5l až 1l vody na místě, to mi stačí na cca 2h, a to i v létě, a pak vždy hledám místo na přespáni tam kde je zdroj vody
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod deckardph » úte črc 9, 2013 10:57

Mĕ teda pride tvuj 0,5l setup uplne k nicemu, na 2-3 denni vejlety pokud neni sníh považuju 2-3 l vody za nezbytnostl. Urcite lepsi nest o 2 kg víc nez umirat zizni [-(
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod fps » úte črc 9, 2013 12:00

ještě se mi nestalo abych jenom s 0,5l vody u sebe umíral žízeň, a i kdyby jsem celé 2-3 tři dny nevypil ani kapku vody, tak bych žízni stejně neumřel
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Tkuh » úte črc 9, 2013 13:25

tak to jsi šťastný člověk
já sebou na hory tahám litry, a přestože doma jsem jak velbloud, tak tam mi nikdy nezbyde :roll:
Tkuh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned čer 16, 2013 14:12

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod TimTaylor » úte črc 9, 2013 19:27

Mně teda příjde 0,5l vody sebou jako velmi málo, osobně tahám vždy tak 2-3l, protože 0,5l dám klidně na ex, když se zapotím. A v létě táhnu klidně i víc... Proto mám CamelBag, který dám do báglu, do něj natočím 2l a - kromě váhy - o tom skoro nevím. Navíc většinou táhnu ještě SIGG 1l lahev (nebo Nalgene) a oboje se hodí, pokud chce člověk třeba i vařit, tak se voda hodí. 0,5l mi příjde jako nedostatečné množství byť jen na jednodenní akci...
Uživatelský avatar
TimTaylor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 551
Registrován: stř kvě 28, 2008 20:29
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » úte črc 9, 2013 20:08

fps píše:ještě se mi nestalo abych jenom s 0,5l vody u sebe umíral žízeň, a i kdyby jsem celé 2-3 tři dny nevypil ani kapku vody, tak bych žízni stejně neumřel

Tys asi jeste nezazil dehydrataci, ze? Nic prijemneho. Staci docela mala a clovek zacne mit potize s rovnovahou, coz je v horach celkem prusvih. Nejhorsi na tom je, ze si to ani neuvedomis, dokud neni pozde. Mel jsem jednou problem se pri sestupu udrzet na pekne stezce. Zizen jsem ani nemel a ze je to timhle mi doslo az kdyz jsem na chate vypil 1.5 litru vody na ex. Pak uz jsem sel zas normalne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod CzechJoker » úte črc 9, 2013 20:47

Dehydrataci jsem zažil na hřebenu Bukovek, pěkně spojenou s úžehem. Tehdy po mě vyhlásili pátrací akci (GOPR + polská armáda) a ještě se do toho navexloval generální konzulát z Katowic. Už bych to nechtěl zažít, raději potáhnu zbytečný litr vody, než aby mi deci chybělo.
Jiná situace je urban trek nebo tam, kde je na každém druhém rohu Lidl nebo Aldi, tam stačí kreditka.
CzechJoker
nováček
nováček
 
Příspěvky: 82
Registrován: ned čer 9, 2013 6:54
Bydliště: Schallingrad

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » úte črc 9, 2013 21:00

Jj, tuhle kombinaci jsem taky zazil a jednou stacilo. Hrozne davno, mladej a blbej. V Beskydech, bylo silene sucho a vedro a voda mi dosla uz nekdy odpoledne. Rano jsem jeste dosel na vlak, koupil piti a myslel, ze jsem v pohode. Cestou z nadrazi jsem vsechno piti vyzvracel a domu jsem se doplazil se ctyricitkou horeckou. Zachranil mne horky sladky caj po lzickach, nic jineho zaludek neudrzel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod fps » stř črc 10, 2013 9:08

fps píše:na to zda mi bude stačí nosit u sebe 0,5l vody má vliv plno věci, na jaře žádný problém, i v Nízkých Taurech kde jsem chodil skoro šest dní po hřebenech, na každém kroku tající sníh, v létě až roztaje sníh to bude úplně jiné, ale já bych v létě v Nízkých Taurech po hřebenech nikdy nechodil, když nabírám vodu, vypiji 0,5l až 1l vody na místě, to mi stačí na cca 2h, a to i v létě, a pak vždy hledám místo na přespáni tam kde je zdroj vody

tak znova, jestli jste náhodou nečetli co jsem tady už psal, při tomhle postupu jsem schopen do sebe za den nalít minimálně 6l vody, a když jsem každé cca 4h u vodního zdroje (na jaře spíš každou cca 1h), tak do sebe mohu nalít vody kolik chci, o dehydrataci nemůže být ani řeč, pijí pravidelně, a ne až mam žízeň, to jak to praktikujete vy, tedy tahání zbytečných cca 2 až 3l vody jsem taky praktikoval, ale jenom do té doby než co jsem zakoupil Katadyn Hiker Pro

CzechJoker píše:Dehydrataci jsem zažil na hřebenu Bukovek, pěkně spojenou s úžehem.

stačí být pořádně oblečen, a na hlavě mít třeba Millet Long Distance Cap http://www.hudy.cz/cepice_kukly_satky/8 ... e-cap.html, a díky tomuhle ani zdaleka nepotřebuji tolik pít
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod CzechJoker » stř črc 10, 2013 12:20

Stačí nebejt vůl ](*,)

Jináč ať nejsu off-topic. Právě jsem se dobalil na tři dny, včetně jídla a 1,5 l vody (2× PET 0,75 l) jsem na 11,1 kg (batoh, nepočítám hadry na sobě), z toho jídlo dělá 2,44 kg. Naštěstí to budeme postupně odežírat, návrat do civilizace bude skoro nalehko :t:t
Nejsem z toho moc nadšený, rezervy mám zejména na spacáku (cca 0,9 kg mohu ušetřit), u ostatních věcí uvidím.
CzechJoker
nováček
nováček
 
Příspěvky: 82
Registrován: ned čer 9, 2013 6:54
Bydliště: Schallingrad

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod fps » čtv črc 11, 2013 7:20

11,1 kg z jídlem a vodou je dost dobré, to mě to na tento víkend (Králický Sněžník) váži i z jídlem a vodou 9,5 kg, základ bez jídla a vody 7,5 kg
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod dudy » sob srp 24, 2013 11:35

Tak sme byli na oldschool weekendu a dost dobrý.
Batoh VHV cca 60l, péřák co sem si šil někdy ve vosmdesátejch letech, východoněmecká předložka před vanu, celta, bonekanka, kaťata maskáče vz.60, flanelová košile, igelitová pláštěnka a sámodómo fukeráky, hlinikovej ešus s Al žící a kudla Mikov s parůžkem, vařič aljoša plus benál, rezervní fusky a povinně slipy místo trenek. Strava - Trenčianský párok s fauľou, chalupářský guláš a dvě hrachovky se slaninou, na vodu čutora a flaška vod vocta. Foťák Zenit11 + Helios 58/2 a dva filmy, KáPéZeka a pár píčovinek.
Bágl příjemných 18,6kg :twisted:
Na sobě Džinsový kraťasy, bablněný triko s emblémem MOCKBA 80 a kšiltovka Rally Škoda a na hnátách kanady zaplý do kříže.
Prostě velká paráda.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod fps » ned srp 25, 2013 10:04

prostě normální vybavení co jsem nosil i já v osmdesátých letech, a taky to šlo, dneska bych ale s takovým vybavením a s 18,6kg nevyrazil, proč taky, v osmdesátých letech nebylo moc na výběr, takže se to moc neřešilo, dneska si může každý vybrat jakou cestu u vybavení zvolí, zda klasickou, střední UL (tu volím já), a nebo extrémní UL
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod sandy » ned zář 29, 2013 18:35

Vozival jsem USARNU na vikend a na ni navešeny lahve s vodou ta byla to hlavni at jsem byl kdekoli pak jsem poridil Gemu a nedam na ni dopustit i kdyz cim vetsi bagl tim vic kramu a je to tak. Stejne je nalozena vodou i kdyz tam taham to same co v te usarne.
Valhala čeká.... :twisted:
Uživatelský avatar
sandy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 159
Registrován: čtv zář 22, 2011 0:21
Bydliště: Jihlava

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » pon zář 30, 2013 11:32

@dudy a jak se ti to nese pocitove? :)

ja to ted na 2dny opet dala na 11kg... no a musim rict, ze po snezeni a upiti vetsiny zasob to proste bylo znatelne lepsi, a to sem zas nebrala celtu ale vic veci na teplejsi spani... to kilo az dve dolu proste chcuuuu. Ale je fakt, ze kamoska mela taky cca 11kg a byla absolutne spokojena, nadruhou stranu rika, ze vazi o 30kg vic nez ja, tudiz ono pomerove asi to pro ni bylo vyrazne pohodovejsi:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod budo » pon zář 30, 2013 19:09

jeste jde o to, jestli kamaradka na tele nosi o 30 kg vic zateze (tuk) nebo aktivni hmoty (svaly) - to je dost rozdil
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » pon zář 30, 2013 19:17

no ja mam treba taky asi docela fest tuku a aktivni hmota zadna slava, ale to neznamena, ze su ochotna drit pro vymenu tuku za svaly, aby me ten 11-12kg bagl prestal nehorazne prudit:D

ona je kamaradka hlavne o 3 hlavy vetsi nez ja:)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod dudy » úte říj 1, 2013 6:12

Mawenzi píše:@dudy a jak se ti to nese pocitove? :)


No úplně na hovno. :twisted:
Ale ta sranda to vyvážila. A stejně jsme byli dost často v hospodě. :drinkers:
Nicméně kvůlivá svýmu rozsekanýmu hrbu, to rači nebudu dělat častějc.
Teď sem byl na takovym malym třídenim ťapí a těch 5,9kg vč. vaření a stanu pro dva bylo příjemnějších. :D (samozřejmě bez vody a jídla.)
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

PředchozíDalší

Zpět na Batohy