Jak se sbalit na 2 - 3 dny

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » pon úno 8, 2016 2:00

Prusik drzi na feratovem lane? Zajimave, to by se mohlo dat prusikovat po hromosvodu ;-)

Jak se technicky zrealizuje prusikovani v silovych pasazich? I prusikovani je prece docela namahave...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod dudy » pon úno 8, 2016 8:48

Nejde o klasické prusíkování, ale o fakt, že, samozřejmě doplňkově k tlumáku, jseš cvaklej i do prusíku, kterej posouváš souběžně s postupem a můžeš si kdykoli, bez další manipulace, odsednout a odpočinout i v dlouhejch svislejch štrekách bez kotvení lana (a to třeba i po jednotlivejch krocích, což už i to prusikování připomíná), popř. si můžeš na ledu, mokru, nahradit nefunkční stupy.

A jo.
Prusík mna oceláku drží, proč by nedržel.
Ostatně on, když ho správně namotáš, zvolíš správnou smyčku a dobře zatížíš, drží i na tom hromosvodu (zábradlí, trubce, kabelu...).

Á propos, viděls někdy lešenáře, jak krákaj nahoru ty hilzny?
Jí jednou!!! vomotaj a místo protažení, nebo aspoň karáble, tam maj jen háček z šestky roxoru.
](*,)
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod remy77 » pon úno 8, 2016 11:00

booze píše:Doporucena vybava na ferratu. Pokud silove nemuzes prusikujes po ocelovem lane. Lano je pro pripad zachrany, vytvoreni kladkostroje v kombinaci s HMS. Propojeni smycek s botami a prilbou...


Preferujem tensie (lahsie) a dlhsie lano. Tak aby sa dalo na nom v pruseri aj zlanit. 15 m fakt jedine na kladku..

booze píše:V pripade zmeny pocasi na vrcholech se doporucuje vzdy bivakovaci vak


Tury s ferratami a lezenim (nehovoriac o vyssich kopcoch) idem len pri dobrej predpovedi, aby som sa vyhol problemom.
A v nizsich kopcoch, napr. v spominanej MF ked pride humus pocasie, oblesiem HS a prasim co najskor dolu z hrebena.

Ako sa poznam, ak by som mal vak, by som nakoniec niekde v zlom pocasi zakysol a premeskal dobu, ked som mohol este ujst

booze píše:Je tam psane VAR 2 (to je varic) a plynu ma 250g.


moj androidny fon to nejako zle zobrazil, takze beriem spat

Tot len moj nazor na vec
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod remy77 » pon úno 8, 2016 11:02

dudy píše:Á propos, viděls někdy lešenáře, jak krákaj nahoru ty hilzny?
Jí jednou!!! vomotaj a místo protažení, nebo aspoň karáble, tam maj jen háček z šestky roxoru.
](*,)


To uz je deformacia z rutiny :lol:
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod booze » pon úno 8, 2016 13:35

Pokud nemas strach z otevreneho prostoru, tak vzdusne previsy jdou normalne vyprusikovat. Pokud si dobre nastavis smyce a mas grif, tak je to jednoduche a minimalne vysilujici. Chce to nazkouset a mit pak jistotu, ze nic neposeres. PRUSIKOVANI VZDY JEN S FUNKCNIM FERATTOVYM SETEM !!

remy77 píše:Tury s ferratami a lezenim (nehovoriac o vyssich kopcoch) idem len pri dobrej predpovedi, aby som sa vyhol problemom.
A v nizsich kopcoch, napr. v spominanej MF ked pride humus pocasie, oblesiem HS a prasim co najskor dolu z hrebena.

OK ses stastlivec. Nekolikrat jsem zazil na hromosvode bourku z vedra a predpoved byla vzdy bez mracku.
Kdyz na MF prijde humus pocasi, das si HS popojdes uklouznes, zlomis si nohu a ruku, blesk yebne do nejblizsi BTS. Vytahnes si z lekarnicky folii a dockas se brzke zachrany. V alpach budes muset na zachranu cekat delsi dobu a proto si myslim, ze s bivakovacim pytlem mas vetsi sance. Muzes v nem partaka odtahnout, nepodfukuje, ma lepsi odolnost.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod remy77 » pon úno 8, 2016 14:21

Booze:
Zatial som bol stastlivec. Ale este par prispevkov, a zneistis ma :)

Kazdopadne, mne sa zase osvedcili vysielacky
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod slezacekm » pon úno 8, 2016 16:34

zajimaji me nejake dalsi informace o vysilackach. mam nejake doma a zatim me nenapadlo je vzit do hor
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » pon úno 8, 2016 18:52

dudy píše:Nejde o klasické prusíkování, ale o fakt, že, samozřejmě doplňkově k tlumáku, jseš cvaklej i do prusíku, kterej posouváš souběžně s postupem...

Diky, to dava smysl.

dudy píše:Prusík mna oceláku drží, proč by nedržel.

Myslel jsem, ze by mohl klouzat. Ale verim ti.

dudy píše:Ostatně on, když ho správně namotáš, zvolíš správnou smyčku a dobře zatížíš, drží i na tom hromosvodu (zábradlí, trubce, kabelu...).

Nejake podrobnosti? Treba by se to nekdy mohlo hodit.

booze píše:Pokud nemas strach z otevreneho prostoru, tak vzdusne previsy jdou normalne vyprusikovat. Pokud si dobre nastavis smyce a mas grif, tak je to jednoduche a minimalne vysilujici. Chce to nazkouset a mit pak jistotu, ze nic neposeres.

No prave, dobre nastavit, mas grif... rec byla o nekom, kdo ma dost a uz nemuze dal po ferate. Takovy asi grif mit nebude. Ale stejne bych to chtel videt, treba aspon previs na Jeptisce v Zittau, predvedes? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod remy77 » pon úno 8, 2016 19:37

slezacekm píše:zajimaji me nejake dalsi informace o vysilackach. mam nejake doma a zatim me nenapadlo je vzit do hor


No pouzivame klasicke PMR ky. Hlavne na lezenie viacdlzok, lebo sa nam stavalo, ze sme sa jeden druhemu nemohli dokricat. Len niekedy je problem najst volny kanal :)
Daju sa vyuzit aj na komunikaciu pri roztahanej skupine, hladanie cesty, v nudzi ak niekoho vychytis na nejakom kanali aj pomoc zavolat...
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod booze » pon úno 8, 2016 20:23

slezacekm píše:zajimaji me nejake dalsi informace o vysilackach

Vicedelky a kdyz jdes na Teryho v TA3, tak si domluvit flek, kde je ukryta slivovice. :D
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod booze » pon úno 8, 2016 20:29

mike píše:rec byla o nekom, kdo ma dost a uz nemuze dal po ferate. Takovy asi grif mit nebude. Ale stejne bych to chtel videt, treba aspon previs na Jeptisce v Zittau, predvedes?

Pravda, ale normalni clovek cca vi, na co ma a na co ne. Normalni je, kdyz jdu neco delat, tak si o tom neco prectu, vyzkousim si to na necisto. Grif je hlavne o praci tela pri splhani. Zvladnes to, budu te telefonicky instruovat.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » pon úno 8, 2016 20:47

Jj, za jednu ruku na drate a ve druhe telefon u ucha. To by mohlo byt jeste horsi, nez kdyz se mi v tom previsu chytla karabina za oko pode mnou #-o

Jestli nechces predvest osobne, tak natoc video, vyjimecne se kouknu. Treba doma na hromosvodu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod booze » pon úno 8, 2016 21:10

Zajdi do nakupniho strediska a poptavej handsfree. :wink:
Jake oko? Fakt je to jednoduche a pouzitelne pro kazdeho rozumneho cloveka. Ok natocim video. :ú
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mol » pon úno 8, 2016 21:13

Diskuse se tu rozjela a krásná!

Krom toho plánovaného boulder 38 mám v arzenálu corazon rock 75l a jednu levnější asi55l (myslím loap),to tak na nocování na fatře ve vlastním a po čr.
Jídlo: Nedorozumění - nemyslím si že všechny tůry jsou na celý den a tak klidně přijdu ve 3 a udělám si chutný obídek :) Jinak až večeri kousek od chaty. To jest moje představa.
Lano: Proč 15m a 9,1? Protože mi leží doma bez využití a na tu nouzovku mi přijde fajn,jen je opravdu krátké. A na tenším bych se možná trochu bál.
Bivakovací vak: Moje jistota, samozřejmě výbava batohu je proměnlivá a možná ho lze na fatru vynechat, ale do alp ho potáhnu pro klid rád.

Booze: Čteš mi myšlenky, pár HMS,smyčky a prusíky ty jsou opravdu na pomoc v nouzi, ty prusíky beru spíš jako doplněk k lanu, ale o použití na ocelovém laně jsem zatím jen někde četl,díky za vysvětlení :) Jo a jinak i zkoušel,prusík na opravdovém hromosvodu drží.
Jen jsem nepochopil to "Propojeni smycek s botami a prilbou...". Můžeš objasnit?
Váhu sepisuji, a podle nich i skládám obsah. A buzolu bych řekl že ovládám, ikdyž mi to chvilku trvá než si všechno vybavím.Pročpak?

A nakonec jak tu padl názor že do 38 se to nevejde, tak jsem to zkusil cvičně naskládat do městského batohu cca 25 litrů (oproti boulderu 38 je od pohledu menší). Nedal jsem do něj věci na vaření,15m lano,kratasy a pár těch drobností. Vešlo se vše i s drobným jídlem a helma se připne zvenku, váha cca 6,5kg bez vody. Myslím že to je rozumné :t:t
mol
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: sob zář 20, 2014 18:47

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » pon úno 8, 2016 21:18

@booze: oko kotveni feratoveho lana. Prisel jsem na to, az kdyz jsem nemohl dal a to jsem se zrovna potreboval prehoupnout pres vrcholek previsu. Fakt chutovka, karabina se tam sekla a nechtela ven, pricemz jsem visel v zaklonu za jednu ruku a druhou se ji snazil uvolnit.

Vyborne, na boozevideo jsem zvedav :twisted: Jinak ja vim, jak se prusikuje a dokonce jsem to i parkrat zkousel, proto mam pochybnosti o tom, ze je to na ferate v silovych usecich snadne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod remy77 » pon úno 8, 2016 21:26

Mol:
Este nedavno boli v Hudy zlavy na Deuter Pace 30 alebo 36 by za tie prachy bol dobra volba.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod booze » pon úno 8, 2016 21:30

mol píše:Propojeni smycek s botami a prilbou..

Pokud nekdo yebne a zustane na spagate v bezvedomi, je to takova "stabilizacni poloha" nez zacnes resit zbytek.
mike píše:Jinak ja vim, jak se prusikuje a dokonce jsem to i parkrat zkousel, proto mam pochybnosti o tom, ze je to na ferate v silovych usecich snadne.
Nejvic te to vycerpava ve "strope" a pokud ho prusikujes, tak visis a vubec se nenamahas, hakovani je tomu trosku podobne.

To oko chapu. Jakym stylem lezes? Mas feratak pres ruku?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » pon úno 8, 2016 21:37

Myslel jsem spis nejake delsi previsy, tam musis i nahoru. Rekneme tak -30 stupnu, abys mel co tocit ;-)

Jak kdy, pri slphani nahoru spis taham karabiny za sebou a nekdy se to nevyplati :oops:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mol » pon úno 8, 2016 21:42

remy77: mrknu na to,diky za tip

booze: jo, to jediné mě napadlo.. dělat bych to ale teda nechtěl
mol
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: sob zář 20, 2014 18:47

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod booze » pon úno 8, 2016 21:46

nekdo prave nesaha na hromosvod a pak se mu sprajcuji karabiny. Pokud drzis hromosvod, tak pod karabinami ke to OK.

Preprusikovani prekazky (kotveni lana) a nasledne stoupani je uz vyssi divci, to mas pravdu. Happy by nam mohl nastinit spravne pohyby. Hlavne to chce cas a klid.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Quido » čtv bře 10, 2016 15:37

halooooo - hledam vlakno "Jak se sbalit na 2 - 3 dny" :roll: :-..
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod booze » čtv bře 10, 2016 22:02

Tak napis tvuj gear list :D
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Quido » pát bře 11, 2016 7:50

nekde uz tady je... sem tam se zmeni boty, bunda ci kalhoty, jinak je to porad stejne :roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » pát bře 11, 2016 9:33

ja porad spekuluju, zda prodat perovou vestu a nechat si jen bundu, kterou bych nosila jako zalohu... vestu pouziju parkrat za rok, navic vetsinou jen vecer/rano v kempu nebo prvni kilak po vyrazeni, pripadne pritepleni do spacaku a zacinam se priklanet k tomu, ze se vesty zbavim. A na ty 2-3 dny ten 40g navic za rukavy asi neni nutny resit:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9400
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod grco » pát bře 11, 2016 10:23

Sa k tomu priklanis uz 2 mesice a skutek utek! :D
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod scinkk » pát bře 11, 2016 10:34

Hm to budu asi taky resit, nova perovka ma jen o 60g vic nez vesta. Zatim si ji necham, vestu budu asi brat na (jarne-podzimni) jednodenni akce, pac parkrat se hodila, kdyz se setmelo/ochladilo a ja to mel jeste par kilaku k autu/nadrazi, v te veste se lepe jde, zatepleni kvuli par stupnum staci a neprerivam se v podpatzi a na rukach. A bundu budu brat na vicedenni akce, bud na dojiti, ale hlavne pak na bivak.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » pát bře 11, 2016 10:50

grco protoze su hrozne nerozhodna! :D

scinkk no prave, vesta je lepsi pri chuzi... ale zas na chuzi ji pouzivam spis min a posledne, kdyz teplota padla neco pod nulu a ja mela jen 190g merino, eventku a tu vestu, tak telo dobry ale ruce sem mela uplne ledovy a prochladly... :D no asi se ji zbavim :D (a kdyz ji nebude nikdo chtit, problem bude vyresen za me).
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9400
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Quido » pát bře 11, 2016 10:51

hm... tak ja loni vymenil tezsi perovou vestu Warmpeace Jason (byla na mne moc hruba - to nevynosim) za Odlo Air Cocoon (250g) a ta je pro mne perfektni, i na leto - beru ji jako zalozni, kdyz zacne moc fucet, nebo se zastavim, pripadne kdyz rano vylezu ze spacaku - nesnasim totiž moc teplo na rukou a v rukavech se dost potim, takze vesta vyhovuje...
v perove bunde bych se upek :wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » pát bře 11, 2016 11:44

ja nemam pocit, ze kdyz sou 4 nad nulou a ja mam na sobe tenky merino a jim/balim a perovou bundu, ze bych se mela upect:D ale proste kazdej to ma jinak, no. ale na chozeni ji mam prave dost vyjimecne, to max rano nez se zahreju na hodinku nejvic a pak treba vecer kdyz se dost ochladi...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9400
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Quido » pát bře 11, 2016 12:06

booze píše:Tak napis tvuj gear list :D


...ale třeba toto začátečníkům pomůže :wink:
(samozřejmě přizpůsobit počasí / ročnímu období, cíli a trase cesty, osobním potřebám a návykům a dalším podmínkám...)

baleni batohu - stredni.jpg

baleni batohu - velky.jpg

baleni batohu - legenda.jpg
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

PředchozíDalší

Zpět na Batohy