Jak se sbalit na 2 - 3 dny

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » pát črc 20, 2018 22:57

Sila. Zvlast ta voda by mne nastvala. Vsak ja vim, proc se chatam vyhybam ;-)

Proti tomu byl na Chabod luxus. V podstate jedine, co mi vadilo, bylo horko. Byl jsem po tydnu venku aklimatizovany na nizkou teplotu a tam bylo vytopeno na 22 - 23 stupnu, masnaci se klepali ve svetrech a perovkach a v noci pozavirali vsechna okna #-o Lezel jsem jen v trenkach a neprikryty a myslel, ze se upecu. Jinak jsem mel palandu pro 6 lidi sam pro sebe. V botarne bylo extra vytopeno, tam muselo byt snad 30 stupnu. Elektrina sla celou dobu, voda tekla, dokonce tam maji sprchu (za 3 eura).

Vlastne mi jeste vadili lidi, co pri vstavani delali bordel asi od pul ctvrte do peti. Nekterym nedochazi, ze by mohli treba celovku ztlumit, kdyz ostatni jeste spi...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod myomer » stř črc 25, 2018 22:44

Tak jsem si udělal čas a aspoň vyrazil na pár dní do slovenského ráje se stanem a výbavičkou. prošli jsme si nějaké tiesnavy s plnou bagáží a zatím vše ok jen jsem se rozhodl, že ze seznamu vyhodím ten hnusnej kuskus a místo promokavých kalhot vezmu nepromoky :D
Jen mě kapku děsí předpověď počasí která není vůbec optimistická až dokonce uvažuji zda to je vubec možné přejít.
myomer
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte bře 27, 2018 21:25

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Pierre111 » čtv črc 26, 2018 9:07

A kolik vážil tvůj batoh a co jsi měl s sebou ? Co se týká kalhota, tak já nosím jedny lehké softshell co mám na sobě a v batohu mám nepromokavé. Žádné náhradní nenosím ani kratasy většinou nemám.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod myomer » čtv črc 26, 2018 10:39

batoh vážil 15 a půl kila, ale neměl jsem tam všechny věci. já osobně kalhoty nesnáším, takže ty si tam dám jen kvuli tomu, že tam má pořád pršet :lol:
myomer
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte bře 27, 2018 21:25

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod fps » čtv črc 26, 2018 16:24

Tak to máš další zbytečnou váhu v batohu. Já nosím kalhoty na turistiku celoročně, mě by tedy už ani nenapadlo nosit kraťasy na turistiku, kraťasy mají na turistice samé nevýhody, špinavé nohy, padá bordel do bot, poškrábané a odřené nohy, poštípané, pokousané a pobodané nohy od všemožných breberek, klíšťata, musíš si mazat nohy opalovacím kréme což já přímo nesnáším, jinak máš spálené nohy, odpařuje se z těla víc vody, takže musíš víc pít, a tudíž potřebuješ víc vody, a pak je tu ještě zdravotní problém s koleny, který u nich nastane po dlouhodobém pobytu v chladnu a na větru. Ono to chce mít povícero kvalitních kalhot, na každé roční období jedny, třeba na léto Direct Alpine Cruise nebo High Point Dash, to pak i v +35°C je o něčem jiným
Naposledy upravil fps dne čtv črc 26, 2018 18:25, celkově upraveno 1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod remy77 » čtv črc 26, 2018 17:26

Je to vec vkusu. Ja zase kratasy nosim. Volne bezecke sortky - vzdusne, nevazia nic. Neviem si predstavit aby sa mi v lete parila rit v dlhych nohaviciach.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » čtv črc 26, 2018 18:38

No, vec vkusu... vetsina toho, co fps napsal, jsou objektivni duvody. Jedine, cim bych si nebyl jisty, je tohle:
fps píše:odpařuje se z těla víc vody, takže musíš víc pít, a tudíž potřebuješ víc vody

Zduraznil bych klistata, se svyma chlupatyma nohama bych nemel sanci to uhlidat. Nebo klose, na rukach mi uplne staci, ale ti jsou jen extremne otravni a ne nebezpecni.

remy77 píše: Neviem si predstavit aby sa mi v lete parila rit v dlhych nohaviciach.

Tak si tam zedadu vystrihni diru :twisted: Zrovna tohle je vec zvyku. Nosim dlouhe kalhoty furt a vubec o tom nevim. Mam propocene trenky? Jasne. No a? Mel bych i v kratasech.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod fps » čtv črc 26, 2018 18:47

- mě tedy vkus vůbec nezajímá, mě zajímá pouze praktičnost, a v tom jasně vedou kalhoty
- když budeš v letních kalhotách na ostro, tak je to co do paření zadku úplně to samé, jako když si na ostro v kraťasech
- když ti svítí slunce na holé nohy, tak se ti pečou holé nohy i při víc jak +60°C, ale když máš kalhoty, tak máš nohy ve stínu, teplota je ve stínu víc jak poloviční, tak já tedy nevím kdo se pak víc v čem vaří
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod fps » čtv črc 26, 2018 18:57

mike píše:Jedine, cim bych si nebyl jisty, je tohle:
fps píše:odpařuje se z těla víc vody, takže musíš víc pít, a tudíž potřebuješ víc vody

někde jsem o tom kdysi četl, v souvislosti s Tuaregy, asi to není vědecky podloženo? asi to ještě ani nikdo vědecky nezkoušel? ale když se člověk nad tím zamyslí, tak je to i logické že se voda víc vypařuje z toho co není přikryté, než z toho co je přikryté, a obzvlášť když je to na přímém slunci
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » čtv črc 26, 2018 19:02

Nerikam, ze to tak neni, jen si nejsem jisty. Potis se proto, ze se telo prehriva a v kalhotach ti bude teplo vic. Ano, voda se z nekryte kuze odpari rychleji, tim ji ale vic ochladi a pak se nebude potit tolik. Zrovna tohle by se asi merilo velice tezko, potreboval bys naklonovat stejneho cloveka :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Stani » čtv črc 26, 2018 19:18

Asi to bolo myslené viac na vec zvyku ako vkusu.

Ja chodím najviac v lete v kraťasoch ako aj remy, a ak sa objaví terén na dlhé, tak si z pasu spúšťam návleky (urobil som si niečo na spôsob rybárskych). Mám ich zrolované na boku opasku, pripevnené gumičkami (podprsenkové ploché gumičky sú najlepšie) a sponami. Len ich spustím a navlečiem nohy. Nezdržuje to, nevyzúvam sa, je to rýchlovka. Určite lepšie ako ich zipsovať u klasických odzipsovateľných nohaviciach. Ak vyjdem z takéhoto terénu a odopnem návleky, tak je to príjemná úľava.

Tu často kritizovaný NordBlanc má na jednych dlhých nohaviciach dobrý strečový materiál, veľmi pohodlný, fajne tenší, priedušný, niečo aj vydrží. Tak z toho budú výborné návleky. Používam to už štvrtý rok, v podstate už klasické nohavice v lete nenosím.

Beriem aj fpsové pripomienky, tiež som tak tak predtým bral.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod remy77 » čtv črc 26, 2018 22:04

Presne, ako pise Stani. Nemyslel som vkus ako modu, ale preferencii, resp. co komu vyhovuje. Na SK to ma aj taky vyznam.
Mne je svojim sposobom jedno, ved nech si kazdy nosi co mu vyhovuje. Ale ak je vonku teplo, nosim kratasy. Urcite viac luftuju nejake volne 50 g kratasy s vnutornymi sietovanymi slipami akoby dlhe, sebemensie vymakane nohavice. Kliesta som nema chvalabohu asi 15-20 r. a nejaky ten skrabanec na nohe prezijem. Ak ide o polom v lese, tak tych 5 min. co natiahnem dlhe nohavice ma nezabiju.

Na kratke som presiel pred 3 rokmi na GR20 na Korzike. Tam by som v dlhych pri tych teplotach zomrel na zapareniny.

fps:
A s tymi nohami v tieni pod nohavicami? Tak dufam, ze nosis v lete aj tricko s dlhym rukavom
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod PaKo » pát črc 27, 2018 8:48

fps píše:- když ti svítí slunce na holé nohy, tak se ti pečou holé nohy i při víc jak +60°C, ale když máš kalhoty, tak máš nohy ve stínu, teplota je ve stínu víc jak poloviční, tak já tedy nevím kdo se pak víc v čem vaří


Asi budu za prudiče, ale tohle se mi moc nezdá. Když si postavím foliák z černé plachty a sednu si do něj, tj. budu ve stínu a nebude na mě svítit slunko, tak mi bude 2x líp? Tady jde o to, že v kalhotech není kam větrat, teplo z těla se zadržuje a člověku je na tu část těla větší teplo. To samé spacák - když se do něj před sluncem schovám, bude mi tam líp, jak na přímém slunci?
PaKo
 

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod fps » pát črc 27, 2018 17:04

nemůžeš přeci srovnávat neprodyšnou plachtu s letními prodyšnými kalhotami, že izolace chrání nejenom před chladem, tak i před teplem je známa věc, proč si myslíš že domorodci na poušti chodí celí zahalení, a že nenosí kraťasy a triko
remy77 píše:A s tymi nohami v tieni pod nohavicami? Tak dufam, ze nosis v lete aj tricko s dlhym rukavom

nohy se mi tolik nepotí jako tělo, takže mi na nohách nevadí kalhoty, "na nohy taky nepotřebuji tak prodyšnou membránu jako na tělo, na nohy mi stačí prodyšnost cca 20 000 g/m2/24hod"
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod myomer » pát črc 27, 2018 19:15

Já určitě chci kraťasy. kalhoty nenosím ani v zimě a nemám je rád. takže je beru čistě z donucení :lol:

A ještě jedna věc. Jeden člen týmu chce spát na hřebenech. vím, že se to dělat nemá jen mě nenapadají pádné důvody jak mu to rozmluvit. leda, že na hřebenu bude asi větší vítr a je větší pravděpodobnost zasažení bleskem?
myomer
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte bře 27, 2018 21:25

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » pát črc 27, 2018 20:00

To mas tezky, vzdycky je to podle situace a nekdy je spani na hrebeni nejlepsi moznost. Jinak samozrejme vitr (ten je nejhorsi v sedlech), bourky, ale zas, vetsi nebezpeci zasazeni bleskem muze byt na navetrne strane svahu.

Rekni mu, ze po hrebenech chodi v noci yetti a zere turisty :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod dudy » úte srp 14, 2018 9:49

Letní setík na dvaapůl dne Krušné hory.
Nakonec kvůli předpovědi zůstal doma tarp + tyčky, takže sakumprdum na hrbu 2556 g bez vody a jídla.
To už de...
\:D/
Přílohy
IMG_2741.JPG
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Pierre111 » úte srp 14, 2018 9:59

Hmm tak to je hodně pěkný :).
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod dudy » úte srp 14, 2018 10:40

Ale přiznám, že večer a brzo ráno, při posedávání, už byla, v tý jedný mikince, docela kosa.
A to sem připnul nohavice, napařil si ještě větrovku a z šátku udělal kulicha.
Já vím, správný ultralajbakpáker nesedí, ten, v podstatě ještě za chůze, zalézá do spacáku a v něm pak vaří, meje si nohy, převléká se, čistí si zuby, ráno, aniž by vylezl, si v něm znovu provede ranní hygienu, vymočí se, vysere a pak rovnou vychází... ale já bloud posedávám, pokuřuji, vařím si a srkám kafe, pozoruju persežidy a ráno pak, zcela zpátečnicky, v tý kose seru v roští...
:twisted:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Pierre111 » úte srp 14, 2018 12:48

No když na to koukám, tak já bych vzal nohavice na sebe. Místo mikiny a větrovky bych použil asi zateplenou větrovku. No a pokud ti je chladno, tak vem lehkou péřovku.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod dudy » úte srp 14, 2018 13:25

Jen pro srovnání podobná trasa, jen v zimě na sněžnicích:
Přílohy
img076.jpg
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Pierre111 » úte srp 14, 2018 14:50

Hmmm zajímavý, tady toho neseš zase dost :D. S jakou teplotou tak uvažuješ ? To je tam taková zima, že potřebuješ pws spodky a k tomu zateplený kalhoty ? A proč péřovou bundu i vestu ? Nestačil by plyňák místo benzínu nebo to s ním v zimě nejde a výhodnější je benzín ? A proč sebou taháš, sekeru a pilu ?
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod dudy » úte srp 14, 2018 15:09

Bylo cca -18°C.
V zateplenejch gatích večer sedím, spodky jsou na spaní, nebo kdyby se darebně okosilo při chůzi. Normálně jdu ve WS gatích Tilak Crux, večer je sundám, nátáhnu si spodky a přes ně zateplený kalhoty. Jenom ve spodkách popř. spodkách + SS bych sedět moc nechtěl, páč bych zmrz.
Bundu a vestu protože v obém je nula nula prd peří. Občas beru radši jednu naducanou péřovku, ale ta má zas skoro kilo.
Už si zkoušel vařit na plynu v tuhym mrazu? Já jo a tak radši tahám benzín...
V zimě jsou večery dlouhý a tak si z nudy dělám vohníčky a to se mi sekera pila šikne.

Ale já sem starej a zmrzlej jak sobolí hovno. Už sem to tu rozebíral. Místní sportovcí sou štont dřepět v mrazu v keckách, jedněch gatích a softšelce. Já klepu kosu když dlouho sedim i v plus deseti a péřovku jsem ocenil i teď v Krušnejch horách na chalupě při zádumčivém posedávání s lahváčem na terase (měl sem si jí vzít už na ten vejlet).

Já už nic podceňovat nechci. Omrzliny už sem měl a zápal plic ve čtyrech tisících pár dní pochodu od nejbližšího felčara taky a vod tý doby mám rád teplo...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod budo » stř srp 15, 2018 5:22

Dudy můžeš bejt demonstrativně sprostej jak chceš, ale z toho, že seš ULP, se stejně nevykecáš :D
A pořiď si péřovku z Ali.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Zdéňa » stř srp 15, 2018 6:40

budo píše:A pořiď si péřovku z Ali.

Budo prosím nějaký konkrétní tip / doporučení?

Děkuju. :wink:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod vonkreuz » stř srp 15, 2018 6:51

@ dudy - z čeho se, prosím, skládá tvůj vařící set 305g? :-k
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod dudy » stř srp 15, 2018 6:58

budo píše:...z toho, že seš ULP, se stejně nevykecáš :D

Nejsem, páč chodim v turistickejch botách, nemám Tyvek, nevařim na plechovce vod kočičího žrádla a nefiltruju vodu...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod dudy » stř srp 15, 2018 7:08

@VK
Titan hrnek ALB 0,7l s DIY poklicí 110g + 10g skládací lžícovidlička + vařič Fire Maple Hornet 46g + načatá 100g bomba...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod vonkreuz » stř srp 15, 2018 7:12

Děkuju! Ten hrnek VAR je fajn, už jsem na něj koukal, má prumer tak akorát, že se do něj vejde přesně Nalgene 1l widemouth.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod budo » čtv srp 16, 2018 8:26

Zdéňa píše:
budo píše:A pořiď si péřovku z Ali.

Budo prosím nějaký konkrétní tip / doporučení?

Děkuju. :wink:


Mám tuhle a je super.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

PředchozíDalší

Zpět na Batohy