Jak se sbalit na 2 - 3 dny

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod deckardph » úte dub 16, 2013 12:01

fps: To neni žádná teorie, rukavice mě běžně odcházej po roce, kalhoty ( Da midi ) maj na sobě asi 25 záplat, bunda (DA denali) je už škublá na 4 místech (freeride mezi smrčkama a od skály).
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod zoul » úte dub 16, 2013 13:50

Taky si myslím, že třeba na lehkých nylonových tkaninách používaných pro větrovky, zateplené bundy nebo spacáky je odlehčování vidět docela hodně. Třeba klasická membránovka 600–800 gramů je tank, do kterého díru hned tak neuděláš, zatímco svrchní materiál pro Tilak Ketil (290 g!) je velmi subtilní.
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Dr4k3 » úte dub 16, 2013 15:23

fps píše:
deckardph píše:Ul věci nevydrží tak dlouho jako těžší a festovější varianta. Bágl deuter je sice těžkej, ale budeš ho mít 10 let, tenký nepro věci nevydrží tolik co těžší varianta...

podle mě je tohle jenom teorie, které platila před dvaceti lety, ale současná praxe je úplně jiná, při kvalitě dnešních materiálech tohle neplatí, tohle platí maximálně o botách, ale u ničeho jiného...


nejenom boty

čerstvá zkušenost z víkendu: UL batohy typu SeaToSummit UltraSil nebo do kapsy sbalitelné baťůžky z Tesca jsou krásně lehoučký, ale jakmile se to dotkne ostrého vápence, je v tom díra. Arc'teryx Cierzo je jenom o málo odolnější.

Prostě je rozdíl, jestli se bavíme o spacáku (použití ve stanu), nebo o lezeckém batohu. Podobně bude asi rozdíl v používání mezi kalhotama pro trekking na Šumavě, a kalhotama pro sjíždění sněhových svahů...

je prostě třeba trochu popřemýšlet, co s tím bude člověk dělat
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod pavproch » úte dub 16, 2013 17:10

@zoul et deck: taktak, HS bunda pod 700gr a kaťata pod 600gr u mně taky nemají šanci přežít beskydské X-kántry dýl než rok, max dva...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod dudy » úte dub 16, 2013 17:19

deu píše:.......takže jsem se rovnou nabalil a na nohy přidal igeliťáky(dost pomohly,ale noha v nich při kličkování ve skalách nahoru dolů pod ponožkou i na ponožce klouže
.......jednou dokonce padala ledová krupice a to jsem byl zrovna v polích bez stromů,takže to nejhorší jsem přečkal za křovím
........Botky byly taky v pohodě,mají vyšší obsázku a tak do nich až tak neteklo,člověk holt nešel přes rozmáčenou louku jako tank,ale hledal si cestu po drnech příp.menší obcházkou.Je fakt že louky byly někde podmáčené fakt hodně,ale v botech mi nečvachtalo,občas trochu vlhko,ale rychle to vyschlo nebo jsem vyměnil ponožky - měl jsem letní trekové a nohy jsem si večer mazal lanolínovou vazelínou,takže žádné varhánky na chodidlech ani puchýře
.........takže vnímáte každou nerovnost a vaše noha se přizpůsobuje,více čtete terén,ale není to nic bolestivého.Nejsou to boty na dlouhé přesuny po silnici,pár km se dá,ale běhat po asfaltu bych v nich nechtěl.Doma jsou v terénu na měkčím a členitějším povrchu.


To co popisuješ jako užívání si, tak to mě by asi sralo.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod deu » úte dub 16, 2013 18:07

Dudy,většinu času bylo hezky a člověk se mohl kochat,ty občasné rozmary počasí - s tím se snad musí počítat,zvlášť na jaře ne?
Pořád lepší než sedět doma a čučet do monitoru.Pak můžeš posoudit podle fotek,ale jestli by tě to vážně sralo tak,že by sis výlet neužil
- to tě můžu jen politovat,já jsem rozhodně nestrádal.

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod budo » úte dub 16, 2013 18:56

pěknej záběr :-)

to s sebou měl stativ nebo parťáka?
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » úte dub 16, 2013 19:38

@deu: vidim to podobne jako dudy. Protoze v pohorkach nic takoveho resit nemusim a byl bych celou dobu v pohode. Uz jen menit ponozky mi prijde jako opruz ;-)

Jak se citi tve slapky ted? Nemas pocit, ze jsou jako rozbite? Protoze ja jsem takove pocity po delsich turach mival, nez jsem presel na pohorky. Pravda, stavalo se to v kamenitem terenu, na lesnich cestach ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod scinkk » úte dub 16, 2013 19:56

Nahodou to pocasi v sobotu bylo s prehankama prima, takhle kdyz ctvrthodinky celkem intenzivne prsi a pak jako kdyz utne a vysvitne slunicko a vsechno se rozzari - bomba \:D/ :)
Navic za cely den skoro nikde nikdo (aspon na Kokorinsku :)

Teda za me si zatim ty lehke boty oproti poharam naramne uzivam - mam ty roclite400, takze dest (aspon ten sobotni) vubec nevadil.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » úte dub 16, 2013 20:00

wawrik píše:Inak, nie som si istý, či to týždeň vydrží. Možno áno, niekde tu som aj písal, koľko mi 100-gramová bombička vydržala, ale už som to zabudol :-)

wawrik píše:
fps píše:vařič Jetboil Flash a 100g Jetboil kartuš uvaří cca 12l vody, je to cca 4g plynu na 0,5l...
Jo, to zodpovedá tomu, čo píšem. V spotrebe plynu veľký rozdiel medzi Flashom a Solom nebude.

To je presne ono. 12 litru vody mi staci na 6 dni normalniho trekovani bez roztapeni snehu. 2 x 0.75 litru vody/caje + 0.4 litru na Travellunch. S 230 g bombou a F1 lite mozna uvarim o litr nebo dva vic, ale v horsich podminkach (zime + vitr) treba jen 10. Jde mi ale spis o to, ze na prodlouzeny vikend (3 -4 dny) musim ted nosit 230 g bombu, jelikoz 100 g by stacit nemusela. S JetBoilem bych mel 100 g i se zarukou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod deu » úte dub 16, 2013 21:23

budo - ministativ
mike - nohy jsou v naproste pohode,rozhodne min unavene nez kdybych to sel v pohorkach
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » úte dub 16, 2013 21:43

Neptal jsem se na nohy, ale na slapky. Ty unavene nebyvaji, aspon z pohorek ne, ale zato dokazou pekne bolet.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Eloherd » úte dub 16, 2013 22:16

@fps - Nejsem minimalista, dalsi vybaveni porizovat nehodlam, maximalne casem jetboil2, jelikoz nemam zbytecne love jen kvuli par gramum :) Spacak vim ze mam zimni, ale s tim nic nenadelam, a neoairku si taky porizovat nebudu. proste vsechno je o financich :)

Kdyz si nekdo muze dovolit frcet na MSR, proc ne ze ? :D to se pak ta gramaz honi napohodu, ale zrovna v zime bych na gramech nesetril a tahal stopro tu termosku, hole a dalsi veci. Proste pro preziti.

@grco - presne :) a nebo si koupis jeden perovej spacak a tahas ho i v lete :)
Uživatelský avatar
Eloherd
účastník
účastník
 
Příspěvky: 347
Registrován: ned kvě 2, 2010 19:59
Bydliště: Brno, CZE

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod deu » stř dub 17, 2013 8:09

mike - jestli myslíš chodidla tak ty jsou naprosto v pohodě
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod fps » stř dub 17, 2013 8:12

fps píše:vařič Jetboil Flash a 100g Jetboil kartuš uvaří cca 12l vody, je to cca 4g plynu na 0,5l, tyhle hodnoty platí až k nule, jak je velký mráz, tak je spotřeba samozřejmě vyšší, osobně ozkoušeno, a osobně naměřeno

ještě doplním kolik žere Jetboil Flash v zimě kdy bylo některé dny až -18°C, a voda byla získávána z roztopeného sněhu, je to cca 7g na 0,5l uvařené vody, nejvíc se mi osvědčila kartuš Jetboil 100g, takže na prodloužený víkend (3 až 4 dny) mi i v zimě stačí jedna 100g kartuš, ale já vozím v zimě dvě, protože je ve velkém mrazu měním, já dělám ráno ke snídani 0,5l vody na čaj, pak 1l vody na čaj do termosky, tohle dělám jenom v zimě, když je pod nulou, jak je nad nulou, tedy na jaře, v létě, na podzim ne, a pak večer cca 0,5l na jídlo Travellunch, takže v zimě mi stačí cca 28g na den, a na jaře, v létě, na podzim cca 8g na den
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod fps » stř dub 17, 2013 8:22

já Ul věci ve kterých chodím po lese nebo po horách nepoužívám, já používám Ul vybavení toho co nesu na zádech, tam tu životnost neřeším
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod fps » stř dub 17, 2013 10:55

Eloherd píše:@fps - Nejsem minimalista, dalsi vybaveni porizovat nehodlam, maximalne casem jetboil2, jelikoz nemam zbytecne love jen kvuli par gramum :) Spacak vim ze mam zimni, ale s tim nic nenadelam, a neoairku si taky porizovat nebudu. proste vsechno je o financich :)
Kdyz si nekdo muze dovolit frcet na MSR, proc ne ze ? :D to se pak ta gramaz honi napohodu, ale zrovna v zime bych na gramech nesetril a tahal stopro tu termosku, hole a dalsi veci. Proste pro preziti.

to co jsem ti poradil já, nebyla úspora pár gramu, ale na vaření, batohu, spacáku, nafukovačce můžeš ušetřit cca 2100g, což za úvahu jistě stoji, nemusíš přeci hned vše kupovat, ale třeba až něco z toho co máš doslouží
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod fps » stř dub 17, 2013 11:27

já taky nemohu chodit v nízkých a lehkých botách, kdysi jsem to zkoušel, ale cítím v nich každý kamínek, v nízkých a lehkých botách mě bolí víc nohy, víc mi bolí nohy i v dalších dnech, taky nohám trvá déle jejich regenerace, neujdu v nich tolik kilometru, a to i v dalších dnech, já chodím hlavně mimo jakékoli cesty nebo silnice, taky moje nohy nesou cca 100g, takže to má na to určitě taky vliv, já potřebuji aspoň boty kategorie B/C
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod budo » stř dub 17, 2013 11:36

EDIT: 100kg :-)
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Simi » stř dub 17, 2013 12:38

Ja naopak v poslednich letech v neledovcovych horach chodim v lehkych behacich teniskach a nemuzu si to vynachvalit. Samozrejme jen v pripade, ze valnou vetsinou trasy jdu po pesinach a po suti jdou maximalne nekde kousek pod stenu. Praktikuju to od Alp az po velehory. Chce to hlavne s batohem davat bacha na kotniky, ale za tu pohodu chuze a naslednou vahu a objem v batohu to stoji.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod fps » stř dub 17, 2013 13:09

když budu celé dny chodit po cestě nebo silnici a nikde jinde, tak proč ne, ale co když pak půjdu těžším terénem mimo cesty nebo silnice? přeci neponesu celou tu dobu dvoukilové boty v batohu
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod vonkreuz » stř dub 17, 2013 13:13

Možná je to tím, že Simi má z lezení dobrý smysl pro balanc, takže mu vyhovují lehké běhací boty. Na Fatru, Tatranské chodníky i nástupy pod stěny to taky aplikuji (včetně suťovišť) a to i s matrošem na lezení mám víc jak 100kg.

Každý to má prostě jinak. Fps má citlivé nohy (konstatování, ne posměch) a starost o kotníky a tak mu vyhovují tužší a tím i těžší boty.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod fps » stř dub 17, 2013 15:39

přesně tak, prostě každý volí boty podle toho kvůli čemu do přírody chodí, já jsem chodec, ne lezec, to je taky dost důležité, já potřebuji mít celí den pořádně zpevněnou nohu
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod deu » stř dub 17, 2013 15:59

fps - neřekl bych přímo kvůli čemu člověk chodí,ale co mu jako obuv vyhovuje.Já taky nejsem lezec a mám pohorky B/C,pohorky B a běžecký boty - podle počasí a terénu volím nejlehčí možnou adekvátní botu.Chodím taky často mimo cesty a klidně si vezmu kecky a nízké návleky.
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Eloherd » stř dub 17, 2013 20:19

@fps: Ja se o svy veci dobre staram :P neplanuju je odduchodovat v blizke dobe :D ale jo, jako myslenka to neni spatna.
Uživatelský avatar
Eloherd
účastník
účastník
 
Příspěvky: 347
Registrován: ned kvě 2, 2010 19:59
Bydliště: Brno, CZE

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod fps » čtv dub 18, 2013 9:36

pokut je člověk jenom chodec, a o věci se stará, tak Ul je dobrá volba
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Simi » čtv dub 18, 2013 10:22

Ono UL je dobra volba pro leckoho. Naopak podle me mnohem dulezitejsi pro (horo)lezce nez pro chodce. Kdyz turista neni kdovijak UL, vsak on to vzdycky nejak unese.
Jen ten (horo)lezec nad UL musi vic premyslet i s ohledem na odolnost. Prece jen koupit si treba UUUL bundu a po par vyletech ji muset vyhodit, neni idealni ani pro ty lip vydelavajici. ;-)
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod dudy » ned dub 21, 2013 12:12

Takže jsem byl teďka fakultativním vejletem.
Dle knihy "Zaniklé obce na Březovsku" http://www.slavkovsky-les.cz/obce-slavkovskeho-lesa/
Nejsem vyznavačem, propagátorem ani fanatikem ultralájtu, jenom nemám rád těžkej bágl, neb sem chabrus na záda.
Tři dny, dvě noci, 8,5kg včetně stravy, jen bez vody.
Oproti argumentům UL kliky sem si vzal dost teplejch vobleků vč. Primaloftky a ráno při vaření, dyž bylo cca +3°C, sem za to byl rád.
Taky sem měl pohory na hory a tady jakbysmet nevidím důvod ke stížnosti, vzhledem k stavu, či spíše nestavu cest a zbykům sněhu vůkol.
@deu
Dokonce jsem si to užil, takže mě nemusíš litovat.
Nikterak jsem nestrádal nadváhou a eště sem nehopskal po drnech, neměnil fusky, ani se nekrčil za křákama a přes louky chodil přímo.
Jo a přesto, že jsem chrupkal ve hvzodu, chladný večer jsem strávil popíjením alkoholických nápojů s domorodci v hospodě, v takový vobydlený zatáčce http://www.mapy.cz/#x=12.684729&y=50.135332&z=17&l=15

Co s sebou:
Odshora:
Pinglík Gregory 40
Tyčky vod "stanu", 8ks kulíků, Podlážkoplachta Hand Made, "stan" Jurek Tarp UL, Matrac T&R ProLie Plus W, šláfsak Koteka 500
PWS spodky, Mammut Cotopaxi, Craft PZ, HP Wanton, DA Flake, Tilak Rogan, GoLite membánový gatě.
Strava, Pinguin solo+100gr plyn+žíce+VAR2, 4xAA Eneloop, 2xfusky, ruce PWS, kuklošálošátek Devold
Lékrna s hyenou, čelofka, kudlička.
Tělo zahaleno do Craft Pro Zero dl.r. plus stejný trencle, triko Mammut PowerDry, kšiltofka, kaťata Tilak Crux Schoeller, buty Lowa Ranger.
Přílohy
OBRZ9357.JPG
Šup verky do pinglu !!
IMG_8396.JPG
Tudy by to v keckách nešlo :-)
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod deu » ned dub 21, 2013 15:01

.
Naposledy upravil deu dne ned dub 21, 2013 19:21, celkově upraveno 1
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod pavproch » ned dub 21, 2013 15:52

deu píše:...já budu užívat ty svoje....
PS:tady to v keckách šlo
Obrázek


krapet rozpor, ni? ](*,)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Batohy