Jak se sbalit na 2 - 3 dny

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Etheric » pát dub 24, 2020 11:19

malejjarda píše:jsem nějak podle předpovědi nepředpokládal, že bude minulý víkend ze soboty na neděli pršet.

Sorry, ale na tu noc byla hlášená voda na většinu republiky....
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8098
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » pát dub 24, 2020 11:31

ja se zpotim i cestou do prace, ne ze je vse durch ale triko uz jo, a to mam do prace 10 minut bez batohu po rovine.

etheric
ale nikdo netvrdi, ze batoh se zipem je naprd, ja rikam, ze do 36l s vikem se vejdu, ale nejsu si jista, zda do 34l se zipama taky, protoze vic nez ty 2l rozdilu je problem proste v tom, ze viko kdyz mas blbej predmet, tak nedotahnes ale zipy dopnout musis, jinak ti pulka veci vyskace z.batohuu ven. stejne jako pod viko das bundu, kdyz se otepli, ale kam ji das u batohu se zipem? jasme vemes si na ni nejakej gumicuk zvlast, ale uz to neni to samy.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Etheric » pát dub 24, 2020 11:41

Mawenzi píše: pod viko das bundu, kdyz se otepli, ale kam ji das u batohu se zipem?

Dám ju dovnitř, protože se mi tam vejde ;) Pokud by se vejít neměla, vemu větší batoh, chodit ověšen mi je značně nepohodlný.
U tvý 34l se zipem spíš berou prostor prohnutý záda, než absence víka. Do toho bych se sbalit nedokázal, to prohnutí mi vadí, nejen že mi na záda táhne, ale hlavně to ubírá vnitřní prostor a pak může bejt s některejma věcma problém... Kombinace prohnutý záda + zip už je asi totálně zabitá. Přitom opticky ta 34ka vypadá jak padina...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8098
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod skutrjohny » pát dub 24, 2020 11:45

kazdy se poti, i Etheric. na zadech pod batohem se zapoti kazdy vzdy po chvilce chuze a ne az za 3 dny:)
a jasne, kdyz nekdo jednodenni trip pojme jako boj s nekomfortem a nebo rovnou o preziti, tak vlastne nic nepotrebuje, jen max. igelitku. ja se nebavil o konkretnich situacich a idealnim pocasi, ale o promenlive 1 noci, kterou chces prospat a promenlivemu tydenim pochodu. to je spravny vzorek pro porovnavani.
ja na dvoudenni jarni akci nesu cca 5,5kg zakladni vahy a na dalkovou trasu o pul kila vic, tak asi takovy je rozdil. dostal bych to o pul kila niz, ale to bych se musel vzdat nekterych veci, ktere nesu pro radost. jeste nizsi vaha by uz znamenala improvizaci a smireni se s urcitou nepohodou.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Etheric » pát dub 24, 2020 11:57

Úplně každej ne, jsou lidi kteří se nepotí, když je chladno ;)
Jednodenní trip jako boj s nekomfortem se pro mě rovná táhnout věci, co bych bral na týden. Naopak mít malej batoh a v něm vše potřebný, nic víc nic míň, mi přijde velice komfortní. 15h jdu, 2h jsou na pauzy a chystání a 7h spim, během všeho mám super komfort. Ale já su chodec. Pro kempaře by moje výbava byla asik tvrdej nekomfort. Jenže kempař víc sedí než chodí, tak mu je fuk, že na jednodenní akci táhne - s nadsázkou řečeno - kempingovou židli, skládací stůl a sedmičku vína ve skle..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8098
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » pát dub 24, 2020 12:11

etheric
modelovy priklad.
mas dva batohy.
Litraz X, kam se ti nevejde bunda, kdyz si ji sundas, protoze jej vlastnis na jiny typ vyletu a
Litraz Y, kam se ti vejde vse s malou rezervou.

Tvuj kamarad, ktery nema zadnou vybavu, protoze zadnou doted nepotreboval a nikdy potrebovat v budoucnu nebude, bude chtit jet s tebou na vylet. Ty mu tedy pujcis svuj batoh o litrazi Y, svoji starou karimatku a svuj spacak, protoze mas vic vybaveni a nejak to poskladas, ale narozdil od tebe kamarad nema funkcni par gramovy spodky a microfllisovou mikinu za 3500 ale ma teplaky na doma a vlnenej svetr, a jeste bude rad, kdyz se mu to do batohu litraze Y vejde s odrenejma usima.

Doma ti tedy zustal batoh o litrazi X a prebyva ti bunda, ktera se dovnitr nevejde. co udelas?

1) vyseres se na to a budes doma
2) pujdes bez bundy a bude ti zima, kdyz se zastavis nebo zacne foukat
3) sere pes, uzijes si vylet s bundou privazanou na batohu a petkou v bocni kapse.
4) koupis si nove vybaveni at neztratis svuj komfort po pujcce kamarafovi
5) kamaradovi nic nepujcis

ja beru variantu c.3. co bys vybral ty?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod apuka » pát dub 24, 2020 12:15

Mawenzi píše:jakou presne ma batoh se zipem bez vika vyhodu?
Tu nejvetsi jsi spominala / kdyz nedovres zip (a jeste lepe, kdyz se potom rozchazi dal), tak za chvili nebudes resit ani vahu ani ze se do nej s vecma nevlezes :wink: Postupne vse poztracis :-).

@Etheric: s takovym batohem je mozny problem, co obcas spomina mike pro bocne/predni vstupy, atd. - zip muze vzdy odejit a kdyz se to stane, mas velky problem (teda, pokud nenosis sebou univerzalni lepici pasku nebo opravni sadu na zipy).
A ano, to potrebuje dotahnout baleni do co nejvetsi presnosti a dokonalosti, alespon kdyz chces maximalne vyuzit prostor. Jenze toto se rychlo neda dostat do krve, kdyz batoh pouzijes parkrat do roka a jeste s vetsim casovym odstupem. Problem to neni pro toho, kdo to dela (trochu prehnane) denno-denne, ten to ma automatizovane. V podstate jako Ty.

Jo a mas velkou pravdu s tema zahnutyma zadama, to jsem uz taky parkrat psal. Tam si uz musis prizpusobit i vybaveni, aby se vlezlo bez ztraty kyticky, pardon mista kolem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Etheric » pát dub 24, 2020 12:19

Aspoň pro mě spočívá kouzlo dvoudenních akcí /1 noc/ v tom, že to fakt neni proměnlivá, ale konkrétní noc, na kterou se balím ten konkrétní den a taky se balím dle konkrétní lokality a situace. Tudíž můžu jít opravdu nalehko, avšak bez ztráty komfortu. Jasně, často tu celtu pro jistotu přidám, ale furt je v tom balení značnej rozdíl.
Já se teda balim na každou akci jinak, nemám nic jako pevnou sestavu vybavení, kterou beru ať jdu kam jdu. Každá akce je jiná.

@Mawe: já si vyberu následující variantu. Vemu ten menší batoh, všechno vyskládám na postel a pořádně se zamyslím, kam jedu, na jak dlouho atd atd atd a to místo na tu bundu udělám. Mám toooolik věcí, že existuje nespočet kombinací, jak se mi to může podařit ;)
Nebo tu bundu připnu na bok, jednu kapsu zabírá Tyvek, tak k němu, popruhy jsou dva chytnu to úplně vpoho a vevnitř dám nějakou věc 0,5kg na druhou stranu, ať mi ta bunda ani trochu nerozhodní těžiště. Hotovo dvacet.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8098
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » pát dub 24, 2020 12:32

etheric
takze vidis, pripnes bundu ZVENKU a je to.

apuka
me.vyhovuje hodne na jednodenni vylety, protocim na jednom rameni dopredu, zasatram, zapnu, vratim. to je super. ale na vandr mi tato iombinace prijde nestastna orave kvuli spolehnuti na zip + viko podle.potreby stahnes na.mensi/vetsi objem.treba kdyz po par dnech ujis jidlo, coz zip proste neumoznuje.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod skutrjohny » pát dub 24, 2020 12:37

Etheric píše: Ale já su chodec. Pro kempaře by moje výbava byla asik tvrdej nekomfort. Jenže kempař víc sedí než chodí, tak mu je fuk, že na jednodenní akci táhne - s nadsázkou řečeno - kempingovou židli, skládací stůl a sedmičku vína ve skle..

ale jo, pekne napsane. jsi cistokrevny chodec, ok.
ja uplne nejsem. tesim se na vecery, ze si najdu hezke misto s vyhledem. sednu na skalu a dokazi tak tam sedet i do pulnoci klidne v -20 nekolik hodin a ano, na to potrebuji neco navic. stul a zidli ne, ale nejakou tu vrstvu jo. taky se rad v prubehu dne nekde zastavim s tim, ze nemusim resit cas a muzu jen tak premyslet, ze jsem venku, v prirode, prakticky v jine dimenzi. u toho si rad uvarim caj, polevku atd. neberu pobyt v prirode jako sportovni vykon s max.km, co dokazi ujit.
treba ted o Velikonocich jsem se rozhodl, ze si udelam prechod Bilych Karpat ze Straznice do Strelne. mel jsem na to 2,5dne a vychazelo to na nejakych 105km. ano, slo to ujit, ujde to i clovek, co nema kdovijakou fyzicku, ale zjistil jsem, ze me to takto opravdu nebavi. stresoval me cas a nedokazal jsem se poradne soustredit na ty Karpaty.
abych si to uzil chodecky i relaxacne, mam danou hranici 35km/den max. a 5-7kg zakladni vahy na zadech. normalne mne k tomu staci batoh o 40l, ale vzhledem k suchu a promenlivemu stavu, kdy mam nakoupena/pripravena instantni jidla a kdy ne, sebou bravam i batoh o 50l. v zime vzdy.
Naposledy upravil skutrjohny dne pát dub 24, 2020 12:40, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod apuka » pát dub 24, 2020 12:39

Mawenzi píše:ja beru variantu c.3. co bys vybral ty?
Ja bych si vybral variantu c.6 - bundu bych si ovazal kolem pasu. Dlouhou dobu jsem takto chodil po horach (i v Alpach), nekdy i s dvema bundami - fliskou a nepromokavou. Pravda, bylo to kvuli tomu, ze jsem byl liny si dat dolu batoh :-..
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Etheric » pát dub 24, 2020 12:45

Mawenzi píše:takze vidis, pripnes bundu ZVENKU a je to.

Ne... Udělám místo. Najdu skladnější variantu toho či onoho... Možností a kombinací mám tolik, že se to povede. Ale ikdyby... Bunda není karimatka, na tom boku to až tak nevadí...
skutrjohny píše:s tim, ze nemusim resit cas a muzu jen tak premyslet, ze jsem venku, v prirode, prakticky v jine dimenzi. u toho si rad uvarim caj, polevku atd. neberu pobyt v prirode jako sportovni vykon s max.km, co dokazi ujit.

No vidíš. Já to stejný zažívám při chůzi. Neřeším čas, neřeším nic, jen vnímám okolní krajinu, zvuky lesa, jak kolem mě sviští vítr.. Při chůzi hlava vypne a relaxuje. Najednou neexistuje nic. Jen krajina. To dokážu těžko popsat. Jenže abych si takovej výlet užil jak chcu, potrebuju lehkej malej batoh. Že to za den udělá 60km ujitejch? Jo, ale původní cíl to opravdu nebyl :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8098
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » pát dub 24, 2020 13:00

apuka
ta bunda ti nevadi pod bederakem? me treba desne...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod apuka » pát dub 24, 2020 13:09

Etheric píše:se balím dle konkrétní lokality a situace. Tudíž můžu jít opravdu nalehko, avšak bez ztráty komfortu.
skutrjohny píše:si najdu hezke misto s vyhledem. sednu na skalu a dokazi tak tam sedet i do pulnoci klidne v -20 nekolik hodin a ano, na to potrebuji neco navic
Nejak tak, jak pise SJ. Ja sice uz nechodim vicedenni treky, ale i na tom jednodennim, kdyz je na cely den, tak mam pribalene neco tepleho obleceni. A to nejenom z duvodu, co psal SJ.
Nikdy se nespoleham pouze na predpoved. Kdykoliv se muze stat cokoliv, s cim nepocitam. Mohou predpovidat min. teplotu +5 ale zrovna, kde jsem najednou klesne na -2 nebo i niz. Misto bezvetri a jasna muze byt lokalne mirna vychrice a mlha s "mrholenim". Mohu - at uz z jakychkoliv duvodu - se zacit citit hur a najednou ma moje telo naprosto odlysnou potrebu tepla (muze to byt na oba smery). Viz, co jsem ne tak davno psal, ze jsem pri teplotach 0 az -4 na vystupu na/zestupu z Lyse byl naprosto v pohode v nejakem obleceni, nastoupil jsem do busu (akurat vyhrateho) a ve Frydku na prazicim slunci, bezvetri a skoro +15 ve stinu jsem si musel oblect jeste primaloftku, abych "nemrzl". A nedokazal jsem se cely zbytek dne zahrat ani doma ani po vypiti horkeho caje, atd.
Kdyz se Ti neco podobneho stane, tak kdyz nemas neco "zalozniho", tak mas zadelano na problem... Jasne, muze to byt nasledek nejakych zdravotnich problemu (a taky se obcas kouknu do obcanky na datum narozeni :twisted:) - ale taky i jen vycerpanim, prilisnym sluncem/templem/zimou, hladem nebo dehydrataci (ale i "prehydrataci"), necim, co jsem necekal...

Takze ne vzdy je dobry napad si vzit jenom to nejnutnejsi. Dokonce ani v pripade, kdy jdes na uz zname mista, kde vis, co Te ceka (viz ta Lysa - chodim tam uz skoro 30 let, po te konkretni trase jsem sel asi ctvrtykrat, z toho tretikrat (a odtehdy jeste nekolikrat) ve stejnych podminkach a ve stejnem obleceni po stejne trase a stalo se mi to jenom tehdy).

My jsme taky ponekud jinak staveny, na to nezapomen. Kdyz pri chuzi vypneme hlavu, tak ji vypneme - ano relaxuje ale taky nic nevnima :-). A to uz nerikam o tom, ze mnozi z nas mnohdy chodi v terene, ze je toto dost nebezpecne bo muze priroda vypnout nas. Kdyz chcem poradne vnimat, co je kolem nas, musime se zastavit a "nasavat".
Holt, kazdy z nas ma nejake vyhody sveho stavu - Ty dokazes vnimat i pri vypnute hlave a chuzi, zato se ztratis v beznem zivote. My se (vetsina a vetsinou) umime pohybovat v beznem zivote ale ztratime se, kdyz si vypneme pri chuzi hlavu :D
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod apuka » pát dub 24, 2020 13:10

Mawenzi píše:ta bunda ti nevadi pod bederakem?
Dam si ji i kolem bederaku nebo nad nebo pod, podle moznosti. :wink:

Jo, potrebuje to ale bundu s dostatecne dlouhymi rukavy. A neni to moc vhodne do skalnateho VHT prostredi, abych o feratach radeji ani nemluvil.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod skutrjohny » pát dub 24, 2020 13:12

jeste dovetek k memu povidani..
pred tou mou belokarpatskou velikonocni vypravou jsem vazne uvazoval, ze si koupim 36l batoh, ze me to na vikendovky bude stacit. kdyz jsem se ale sbalil, zjistil jsem, ze mam tu 50 vrchovatou. prekvapilo me to, protoze jsem se snazil nebrat nic navic a vybavu uz mam definitivne poladenou a minimalizovanou (zadne kompromisy)
tak v cem byl problem
1) musel jsem tahnout moc vody, protoze prameny jsou vyschle a nikam se mi zachazet nebo dokonce nekde skemrat vodu, nechtelo.
2)vzhledem ke svatkum a korone jsem tahl jidlo na 2,5dne a ano, instantni jsem mel jen vlocky.
3)promenlivo. hlasili bourky a ochlazeni i se snezenim, takze nejake obleceni navic + nepromok.

takze kaslu na 36l batoh. vystacim si s kombinaci 42 a 50 + si jeste poridim na jednodenni akce 23l batoh. ten vyuziji i do idealniho pocasi na spani pod sirakem..

a jako jeden z mala nas ma Etheric asi jednu velkou vyhodu a to, ze ma spoustu casu si neco planovat a muze byt v tomto flexibilni. my ostatni musime pocitat s promenlivyma podminkama, protoze to pocasi ne vzdy na ten nas termin vyjde ;)
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Etheric » pát dub 24, 2020 14:02

@skutrjohny: promiň, ale nechápu ten poslední odstavec. V čem mám výhodu?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8098
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Etheric » pát dub 24, 2020 14:11

apuka píše:Kdyz chcem poradne vnimat, co je kolem nas, musime se zastavit a "nasavat".

To jako fakt? Opravdu nedokážete vnímat okolí "za letu" a totálně zamyšlení? To si nedokážu vůbec představit... To asi musí bejt dost náročný s tim žít :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8098
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » pát dub 24, 2020 14:21

etheric
ja to treba nedokazu. kdyz si chci uzit jak hreje slunko, musim se zastavit, jinak su zpocena a je to voser ze hreje a ne prijemny teplo, kdyz se chci divat na oblohu, musim se zastavit nebo si zlomim nohu, kdyz se chci divat do dalky, musim se zastavit, nebo si zlomim nohu. kdyz se chci napit, musim se zastavit, nebo se poleju. Kdyz se chci najist, musim se zastavit nebo se udusim. kdyz chci pozorovat nejakyho ptaka na strome, musim se zastavit jinak ho vyplasim. kdyz si chci vyfotit nejakou kytku, musim se zastavit abych se k ni naklonila.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Etheric » pát dub 24, 2020 15:27

Hustý. Já zas vnímám všechno najednou a nedokážu "odfiltrovat" vjemy na pozadí. Takže když se mám soustředit na to, co mi říkáš, nedokážu vnímat jen tebe a zbytek vypnout. Vnímám všechno dokupy, občas je z toho hroznej bordel a ve finále se díky tý změti vjemů pak nemůžu soustředit na to, co mi říkáš :D


skutrjohny píše:tak v cem byl problem
1) musel jsem tahnout moc vody, protoze prameny jsou vyschle a nikam se mi zachazet nebo dokonce nekde skemrat vodu, nechtelo.
2)vzhledem ke svatkum a korone jsem tahl jidlo na 2,5dne a ano, instantni jsem mel jen vlocky.
3)promenlivo. hlasili bourky a ochlazeni i se snezenim, takze nejake obleceni navic + nepromok.

1)moc vody je kolik, 6l? To už na objemu přidá.
2)to je normálka, standart na běžnej víkend
3)OK to je bez výhrad.

Tady bych to sice sbalil do 35ky ale pohodlná by nebyla. Radši vezmu 45ku, už jen kvůli tomu, že je dělaná na větší nálož a tudíž se mi s tolika kg vody ponese mnohem pohodlněji. Kupovat 36ku, když máš 42ku mi přijde zbytečný. Leda by byla o třeba půl kila lehčí, to by pak smysl mělo
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8098
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Etheric » pát dub 24, 2020 16:10

Ještě jsem zapomněl na jednu výhodu absence víka batohu - šetří to gramy :)
Menší váhu ocením na 2-3 dny víc, než víko. Třeba LA Eclipse má tak dobře řešený kapsy, že víko nepostrádám.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8098
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod apuka » pát dub 24, 2020 16:24

Etheric píše:Opravdu nedokážete vnímat okolí "za letu" a totálně zamyšlení?
Etheric píše:Vnímám všechno dokupy, občas je z toho hroznej bordel a ve finále se díky tý změti vjemů pak nemůžu soustředit na to, co mi říkáš
Neni to tak, ze bychom vubec nevnimali i okoli.
Abych mluvil za sebe - ja toho vnimam docela dost, ale je to stale jen mala cast celku, toho, co dokazu "nasat", kdyz si nekam sednu nebo zastavim a pozoruji. Az potom zacinam vnimat ty detaily. Navic je pro mne problemem i to, ze kdyz jdu a neco si vsimnu, tak se mi mozek na to snazi chvili zamerit a zpracovat to hloubeji, ale v tom momente se bud zastavi vnimani jinych veci nebo ten predchozi vjem prebije neco jineho - a to se toci dokola.
Problemem je i to, ze kdyz vnimam toho vice, ja potrebuji nejaky cas na "ulozeny" vjemu, aby se mi to do pameti poradne zapsalo. No a kdyz je toho vice, taky v hlave nastane ten bordel - pravdepodobne mnohem vice nez Tobe. Jen na rozdil od Tebe proti tomu mame obranu - hlava na chvili vypne zpusobem, ze ze sebe vyhodi pro nej "nepotrebne" vjemy. Takze z nich v konecnem dusledku nemame nic (max. unavu a boleni hlavy :-)).

A aby to bylo k tematu - mozna toto souvisi trochu i s tim, co jsem psal, precizni a co nejdokonalejsi system baleni si "muze dovolit" ten, kdo si do posledniho detailu presne pamatuji, kde co v tom batohu ma a tento poradek tam udrzuje za kazdou cenu furt. Tj. otevres batoh (at uz viko nebo zip), nekam sahnes a presne vis, co vytahnes - resp. neco potrebujes a naprosto presne si sahnes tam, kde to je. A toto si osvoji bud ten, kdo teto baleni pouziva skoro kazdodenne - anebo kdo si vsechno pamatuje jako Ty. A potom je i lepe pochopitelne, ze mas vicero batohu, protoze tento system vyzaduje, aby v batohu nebylo moc mista navic, aby se neco nemohlo posunout tam, kde byt nema. Teda toto je idealni stav, samozrejme skutecnost je trochu jina, napr. kvuli jidlu, ktereho je stale min a min. To uz potom potrebuje prizpusobit baleni i tomuto ubyvani.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Etheric » pát dub 24, 2020 16:50

apuka píše: kvuli jidlu, ktereho je stale min a min. To uz potom potrebuje prizpusobit baleni i tomuto ubyvani.

Spousta věcí se dá "uměle zvětšit". Třeba tarp, laxním zabalením do igelitovýho pytle hezky nabobtná a tu díru po žrádle vyplní. Až se dozásobíš, zase to zabalíš do původního malýho balíčku. Nic složitýho v tom neni. Teda to už se týká delších cest, na 2-3 dny si jídlo zvyknu nosit z domu. Abych se mohl věnovat cestě, krajině, nemusel nic řešit, nikam zacházet a pak se nervovat, že tam nic nemaj nebo je zavřeno.. Jídlo na 2-3 dny není tak moc, nosívám i na tejden, to už je pořádnej ranec
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8098
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod skutrjohny » pát dub 24, 2020 18:19

Etheric píše:moc vody je kolik, 6l? To už na objemu přidá

ale kdeze, moc vody= 2,5l/den s tim, ze kazdy den se dalo alespon jednou primo na ceste dobrat, alespon jsem v to vzdy doufal
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Etheric » pát dub 24, 2020 18:36

Tak to potom nechápu, jak /čím/ jsi zaplnil tu padinu..
Gearlist máš?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8098
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » pát dub 24, 2020 19:28

ja teda nevim ale tvrdit o te me 34 ze vypada jak 50, kdyz sem.prodavala.kestrela 68, kterej je 2x vetsi tak dotaz znel, ze to vypada spis jak 50(od gemistu) a rozhodne ne 70..

jinak.litr jako litr, prece 34 s prohlejma zadama by mela mit 34 jako jinej bez prohlejh zad, ne? teoreticky.

ale muz to skipnul, ma rymicku. tak nic...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod skutrjohny » pát dub 24, 2020 20:52

Etheric píše:Tak to potom nechápu, jak /čím/ jsi zaplnil tu padinu..
Gearlist máš?

https://www.geargrams.com/list?id=57889
z toho, co je nadbytecne je varic. je celkem objemny a misto nej vetsinou mivam lihovy. tenhle me ted ale bavi a tak ho taham
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Etheric » sob dub 25, 2020 7:30

@Mawe: však už na tom výletě jsem říkal, že to vizuálně zezadu vypadá jak padina. Osprey drží litráž, je to opravdu 34l, ale má záda do oblouku a není tak hlubokej, tudíž musí bejt vyšší a širší. Že se to třeba nese dobře nerozporuju, ale ten tvar prostě strašně omezuje co se týče balení.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8098
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Etheric » sob dub 25, 2020 7:40

skutrjohny píše:z toho, co je nadbytecne je varic.

Do toho počasí a lokality mi přijde ten vařič super. Pachtit s liháčem bych se tam nechtěl..
Vytknul bych ti z toho gearlistu snad jen to spaní, karimatky, to se dá řešit líp /šetříš spíš objem, tvá váha je ok/ Taky polštář :) A mp3 přehrávač, to je zbytečný když to stejný umí telefon, často ještě líp.
Nepromokavý ponožky? To maj umět boty, ne?
Lahve se daj taky pořešit efektivněji.
Jinak moc pěknej gearlist :)

Co ten batoh SMD? Vůbec to neznám, tak nevím, jak litráž odpovídá. Od SMD toho mám vícero, ale s jejich batohama zkušenost nemám. Zajímá mě to
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8098
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod skutrjohny » sob dub 25, 2020 9:39

Etheric
k tomu spani: karimatku EVA mam nove, chtel jsem ji vyzkouset jako zatepleni pod lehatko a taky jsem chtel tim eliminovat klouzani, ktere me strasne stve. libi se mi ta myslenka zateplovaci karimatky, kterou pouziji taky jako vyztuhu zad u batohu. jestli mi to bude takto fungovat, tak je to skvely system. samotne lehatko od Big Agnes je myslim bez debat v poradku. vaha super, objem neprekonatelny:)
perinku mam chvili a teprve ji testuji (velikost vyfoukle - jako kapesnik). ja totiz hrozne spatne spim. hrozne rad venku, ale spatne :-) a zkousim to resit prave perinkou, kterou navic vkladam do nejakeho kusu obleceni. kdyz beru spacak s kapuci, funguje to vic nez dobre. u toho quiltu jsem to ale jeste nevychytal. behem noci mi ujizdi (ostatne jako cokoliv jineho z obleceni, ktere bych si takto dal pod hlavu).
jinak ta EVA karimatka je tenka a hodne skladna. to neni zadny valec na batohu.

na kvalitni MP3 prehravac si potrpim. to mne mobil nenahradi a navic, kdybych pouzil mobil i pro poslech hudby, baterka by nevydrzela a musel bych tahnout i powerbanku a to uz vyjde nastejno.

krom zimniho obdobi nosim lehke, prodysne bezecke boty. nepromokavost u bot nevyzaduji. tyhle narozdil od tezkych bot strasne rychle uschnou. za chuze mi mokra bota nevadi a az vecer zabivakuji, davam si do nich prave ty nepromokave ponozky a tim jsou nohy v teple. ja vlastne ani nevim o tom, ze by byly nejake boty nepromokave pokud to teda nejsou gumaky nebo plastaky. kazda klasicka turisticka bota se ti driv nebo pozdeji promoci a usichaji hrozne dlouho.

lahve: 2l lahev mam v batohu jako zasobarnu vody. 0,5l lahev mam v kapse u kalhot pro rychle obcerstveni. 250ml lahev mam na alkohol pro vecerni chvilky pohody a pro zahrati.
ted jsem udelal upgrade, kdy 0,5L sawyer budu nosit jen pri pouziti filtru a jinak ji nahradi obycejna pullitrovka od ledoveho caje, kterou budu mit v kapse batohu.

pak tam mam nekolik veci, co tahnu navic:
-nahradni baterie do celovky - planoval jsem jit i v noci a celovka uz neco pamatuje a zacina blbnout, tak jsem vzal jako sichr alespon nahradni baterii
-kavovy presovac - zase, mam ho nove a chtel jsem ho vyzkouset. je to dobre i na caj.
-fotoaparat - tak to je jasne

k batohu:
uz driv me ten batoh zaujal hlavne designove a vsiml jsem si, ze ho mela zena Petra Koska na CDT. ptal jsem se ho na to a bylo mi mj. receno, ze se jim jeste jeden rozbaleny vali nekde na sklade, ale ze uz je nenabizeji, protoze nove modely uz jsou vahove za jejich predstavou. ten muj je jeste ta puvodni varianta. je odolny - za ty roky bez jedine dirky. diky plnohodnotnym popruhum ho vyuzivam i v zime se sneznicema. ma jednoduchou ramovou vyztuhu, polohovatelne zada a kapse jako klasicke UL batohy. skvele by mi vyhovoval, ale!.. jak jsou ty zada polohovatelna, jsou tam dve male hrany, ktere me tlaci do patere. v zime to tak nevadi, protoze mam vic vrstev, ale ted je to neprijemne. no a po case se rameni poruhy zuzily a rezou me do ramen. jinak celkove neni bederak ani ty rameni poruhy kdovijak polstrovane, ale nikdy mi to navadilo.
stare batohy dosluhuji a tak jsem si chtel koupit novy batoh. rozhodoval jsem se mezi Kumem 36l a Gorillou a nakonec jsem poridil 42l Gossamer G4-20, a kdyz jsem si otapkal ty polstrovane popruhy, myslim, ze nastava ma nova era komfortu :-D (teda nez slehnou)
ale jak rikam, SMD batoh mam rad a budu ho nosit dokud to pujde, bude alternativou.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

PředchozíDalší

Zpět na Batohy