Jak se sbalit na 2 - 3 dny

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 11, 2020 18:27

ja to tak mam paradoxnev zime, kdy jezdim blizko a na par kilometru, spim jednu noc, ze treba nemam spaci obleceni, ale jdu v podlikackach a tenkych kalhotach a jen na noc sundam horni kalhoty, a mam jen spacak, karu, nejaky jidlo a perovku na bivak... protoze prset nebude.

Fakt proste si vybiram, je to jen takovy microadventure, jde vic o nocovani venku nez vlastne vandr jako tak a vlastne fakt jen jidlo a spani...

Kdyz sem si prosla svuj gear z male fatry, mam 7.5kg, takze o 2kg vic nez reccol. 1kg delaj hole a kompakt, hole sou v rukach, kompakt se nepocita do zakladu protoze dneska nikdo fotak nenosi, takze sme na 6,5kg z cehoz je 500g orteza (opet zdravotni nutnost) a nepropro set, kterej reccol cilene nechal doma...

a kdyz se na to pak kouknu, tak rozdil 5.5kg versus mych dejmeztomu porovnatelnych 6kg je uz proste jen celkem malej a pul kila sice v techto vahach je sice znatelnej rozdil, na druhou stranu pul kila navic uz neni takova traga...

a jo, nekdy, kdyz je fakt masakralne hic, jedu kde to znam, cestou i treba snadna moznost uniku, hospody... jako hrotit asi nepropro nebo nejakou zateplovacku fakt prost nema smysl.

Ja treba tolik nehreju, jkao chlapi, takze kdyz bych promokla treba k veceru, tak uz se nezahreju, ale chlapi vetsinou topej tak, ze sou do par minut susi, nebo jim to schne jeste za deste... :D

apuka
ono mozna kdyz z 35 ve dne klesne teplota o 20st na 15 tak ses asi hodne v klidu, protoze za chuze to das a pak si maximalne muzes nadavat a priste si treba vemes neco navic. Ale na druhou stranu mozna si takhle uzijes hromadu vyletu, kde tahas jen nejnutnejsi... a ses lehci a svobodnejsi
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » úte srp 11, 2020 18:59

apuka píše:... z niceho nic prijde boure s kroupami a nebude trvat deset minut, ale nekolik hodin. Pritom klesne teplota kliden i o 20 stupnu a vydrzi tech nekolik hodin.

Koukam, ze na tve planete je to cim dal drsnejsi :twisted: Pripomina mi to jeden ze scenaru, jak vyhynuli mamuti. Nekam do more spadnul velky meteorit, spousta vody vystrikla vysoko do atmosfery, tam zmrzla a pak to nekde uplne jinde znicehonic spadlo, prudce klesla teplota a mamuti obaleni ledem pomrzli a proto je na Sibiri nachazeji pekne zachovale. No ale to se aspon na Zemi stane jednou za X milionu let ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Reccol » úte srp 11, 2020 19:30

No, čekal jsem dost, ale plošný ochlazení o 20°C a krupobití, co přijde během doby, co si zavazuju boty fakt ne :lol:

Hele, bavme se o reálných scénářích v daném typu akce. Jestli se mi tohle někdy tady stane, tak až mě najdou zmrzlýho na kost, odkážu všechny ty outdoor věci před smrtí tobě.
Reccol
nováček
nováček
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon čer 18, 2012 21:32

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod apuka » úte srp 11, 2020 19:58

No, mozna se neco takoveho v Praze nedeje, asi se pocasi boji tech na ruznych uradech i vlade, ze vy odsouhlasili, ze je to protipravni :((
Zrovna letos v lete se uz stalo, ze par dnu byl u nas hic, bourky z tepla byly vsude, ale klasicky Ostravu obchazely. Jenze asi ctvrty nebo paty den najednou pozdeji odpoledne se zatahlo a najednou se to spustilo. Voda se valila po silnicich, kanaly kaput, na cestu skoro nebylo videt.
Potom se dest zvolnil, skoro prestal, za par minut zase lijak, potom kroupy centimetrove a toto se stridalo asi dve hodky. A po asi hodine bez deste zacalo pul hodinu znovu. Za tu dobu stacily cesty i travnik hodne ochladit, takze zustalo chladno az do vecera.
Muj teplomer v okne venku klesl ze skoro 39 na 20 - coz ze zkusenosti znamenalo skutecny pokles z cca 30+ na cca 15-16 (na teplomer jeste nesvitilo slunce, ale na celo stenu, kde zahloubene okno je, takze odtud sala a to sala i po ochlazeni, coz zvysuje hodnoty). Zustalo to tak min. tri hodiny a to v case, kdy v jine dny tam svitila hodnota dost nad 30.

Toto byl jen priklad par tydnu stary, ve meste, nebylo to o 20 stupnu a netrvalo mnoho hodin. Jak jsem psal o lokalnost, tak v tom case ve vetsine OV nemely zadny dest nebo jen kratky lijak. Jindy to byva zase nekde jinde a my nemame nic.

Za 11 let, co jsem pracoval ve Frenstatu (tj. pod horama, kde je pocasi trochu nevyzpytatelnejsi, navic zrovna kolem Velkeho Javornika je hodne specificke, tezko predvidatelne a bourkove mraky se tam casto "zastavi" a toci se dokola), tak parkrat to bylo presne, jak jsem popisoval a byl jsem na odpoledni (i kdyz jsem koncil v 8, resp. nakonec uz v sest) hodne rad, ze jsem tam autem, navic si mu vzit mikinu, co jsem mel v praci a ze jsem do prace nechodil v kratasech. Kolega byl na kole, to si radeji nechal v praci a jel busem, ale za dobu cesty na bus dokazalv"prochladnout" tak, ze byl dva tydny na nemocenske.

Jako nerikam, ze se mraky nevytvari postupne, ale dokazi hodne rychle, hlavne ty bourkove z tepla. Koluje to obcas na zpravodajskych webech, tak predpokladam, da se najit par videi, jak rychle se to stane i u nas, ja jsem pozoroval u Tennegebirge v Rakiusku, jak za jednu minutu vyrostl mracek v poradny biurkovy mrak - mozna to mam i na videu, ale jisty si tim nejsem.
Kdyz se to stane,,kdyz jsi napriklad nekde na pustem poli, tak se nemas kam ukryt. A otazkou je, jestli si to vsimnes, kdyz se to vytvori za Tebou. Zvuk to nevydava, slunce zakryt ve tvem smeru jeste nemusi - toto se presne stalo dnes mne, nastesti jsem chytnul jen par kapek, co prifoukl jeste mirny vitr. Val ale jinym smerem. (O mracich v mistech, odkud jsem spechal, jsem vedel, tam se ale mraky valily kolmo na moji cestu. Tento mrak se vytvoril "bokem", kde jeste par minut predtim byla modra obloha. Ale toto bylo ve vysokych horach, tam je to prece jen o necem jinem.) Ale byt ten mrak o pul km jinde, tak to na mne spadne naprosto necekane.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod dudy » úte srp 11, 2020 21:54

Cca 1995 druhá polovina července, Rumunsko, Piatra Craiului, nástup z Plaiul Foii (850 m), nejvyšší bod Vf. La Om (2238 m).
Nástup cca 25°C, kraťasy tričko, během výstupu ochlazení, déšť mlha.
V noci vítr, asi bouřka. Ale žádný drámo.
Ráno po bivaku nejde otevřít bivakovací pumlíč, protože venku je 20 cm sněhu, teplota -8°C, Sestupová lana pod ledem, nemáme rukavice, takže včerejší ponožky...
Po sestupu na Plaiul Foii 17°C po letním deštíku, slunečno, vrcholy v mracích...
Během cca 24 hodin ochlazení o neuvěřitelných 33°C

Jizerky, červenec 1994, Bílý Potok, příjezd večer 22°C.
Ráno mlha 16°C.
Výstup údolkou na Nos (820 mnm).
Vítr, kroupy 6°C, pocitově na nule. Mrznou prsty...
Na vrcholu škraloup na kaluži...
Během 18 hodin spadla teplota o 22°C (jinak by nezamrzla louže).

Před měsícem.
Horní Blatná 28°C tričko kraťasy.
O den později Boží Dar 22°C jasno.
O dvě hodiny později Klínovec, bouře 6°C, pocitově nula, vodorovný déšť, mrznou pracky...
Během dvou hodin v bouřce ochlazení o 16°C.
Naposledy upravil dudy dne úte srp 11, 2020 22:26, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod dudy » úte srp 11, 2020 22:15

Jo a ještě jeden
Cca 2007 Alpy
Nástup z Werfenu 25°C
V sedle Geisscharte zdrháme před bouřkou.
Werfener Hütte 5°C déšť se sněhem.
Úprk do údolí.
Na Hochthron dva mrtví.
Smrt z podchlazení...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Kennedy » úte srp 11, 2020 23:52

apuka, dudy: To jsou myslím ale docela běžný věci. Jizerky, Krušky, Krkonoše, Beskydy, Javorníky...mám pocit, že na našich hlavně severních horách to je velice častý. Svoje dělá i rozdíl nadmořksý výšky ala 300 vs. 1100. Pády teplot o cca. 15 - 20 stupňů nejsou žádná vzácnost a nemusím sahat do devadesátých let. Konkrétně v Jizerkách snad není rok, abych tam něco podobnýho nezažil. 2 roky zpátky v půlce srpna v Hejnicích skoro tropy a na Smrku asi 3 nad nulou, mlha, vichr a déšť se sněhem. Když spadne teplota ze 30 na 10 nebo z 25 na 5 tak to obvykle není nic úplně zásadního a i když člověk nemá adekvátní výbavu měl by bez problémů někam dojít, to je otázka morálky. O poznání horší je když třebas + 15, + 10 spadne na - 5. Ale to se už většinou bavíme o podzimu/jaru a v tomhle období už snad většina lidí bere s sebou odpovídající výbavu.
Já jsem moc často nechodím, ale četl jsem zde nějaký diskuze a docela jsem koukal, že spousta lidí tady nezná vůbec Český les a další místa. Usuzuju, že většina tady jezdí spíš do Alp a na extrémy, takže mají potom dojem, že v ČR se nic stát nemůže. Opak je ale pravdou, horská služba by mohla vyprávět, většina záchrannejch akcí je vedena z důvodu "podcenění počasí" a za touhle kouzelnou formulkou se skrývají právě podobný výkyvy teplot. Hodně lidí taky neví, že na našich horách není nic neobvyklýho potkat vítr o parametrech 7 - 9 (tedy vichřice).
Já teda patřím mezi lidi, kteří na to poslední dobou taky v létě docela dlabou a na poslední dva krátký výlety jsem nebral ani nic proti dešti ani nic na zateplení, když nepočítám triko s dlouhým rukávem na spaní. Ale když umřu, tak se aspoň nebudu divit. :finga:

mike: No s tím věkem...já naopak čím jsem starší, tím jsem zredukoval počet věcí. Zjistil jsem, že čím míň mám věcí, tím míň se o ně musím starat - logicky, to co nemám se mi nemůže rozbít, ztratit, nemusím se o to starat a je to pro mě lepší. Hodně lidí, už v důchodovým věku, pak samozřejmě redukuje hmotnost proto, že už silově neutáhnou to co za mlada a tak jdou někdy až na hranu rizika, aby mohli pořád jezdit ven.
Dřív jsem vstával pozdě ale se stářím přišla disciplína a na sólo vandrech dokážu vstát velice brzo. Hlavně proto, abych měl pak víc času kdy je světlo a nemusel nějak extra uhánět.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » stř srp 12, 2020 2:56

Kennedy píše:Svoje dělá i rozdíl nadmořksý výšky ala 300 vs. 1100.

Jo, v Jizerkach tak 0.7 stupne na 100 hm. Dudyho pripady jsou podobne, to bych nepocital, protoze se s tim pocita ;-) Apuka psal o nahlem snizeni teploty o 20 stupnu na konkretnim miste.

Kennedy píše:Usuzuju, že většina tady jezdí spíš do Alp a na extrémy, takže mají potom dojem, že v ČR se nic stát nemůže.

Nerekl bych. Jezdim do Alp a u nas trenuju. Klasika v zime jsou Jizerky na sneznicich a ze z jara v Bilem Potoce vysplham do mlhy a zimy na hrebeni je normalni.

Kennedy píše:Hodně lidí taky neví, že na našich horách není nic neobvyklýho potkat vítr o parametrech 7 - 9 (tedy vichřice).

Hlavne to nevi yr.no, ktere je z mne nepochopitelnych duvodu u nas stale popularni. Silny vitr na horach nepredpovi spravne nikdy (meteoblue taky ne). Jestli se tim nekdo ridi, tak se muze dockat oskliveho prekvapeni.

Kennedy píše:No s tím věkem...já naopak čím jsem starší, tím jsem zredukoval počet věcí.

Jenze ty jsi jeste mlady ;-) Mozna jsi dosahnul lokalniho minima a ted zacnou pribyvat ty nezbytne blbosti :twisted:

Kennedy píše:Dřív jsem vstával pozdě ale se stářím přišla disciplína a na sólo vandrech dokážu vstát velice brzo. Hlavně proto, abych měl pak víc času kdy je světlo a nemusel nějak extra uhánět.

Ale jo, kazdy to ma jinak. Kdyz jsem byl naposled v Alpach, tak jsem na poslednim bivaku/chate potkal stareho pana, co mohl mit okolo 80. Kdyz jsem prisel, tak uz spal a rano jsme vstavali stejne. No a kdyz ja jsem teprve zacinal snidat, on uz byl na odchodu. Nic nejedl, nepil, proste se sbalil a sel. Ja bych spadnul do prvni diry a umrel, on nejspis v klidu sesel dolu a najedl se az doma. Ten den predtim vylezl z Mallnitz na Ankogel a pak jeste na tu chatu, to je slusna tura i pro mladeho cloveka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 12, 2020 5:24

pred tim mesicem sem byla v bilych karpatech. ale podle predpovedi nebylo poznat, ze dojde k tak markantnimu ochlazeni a navic jsem tam byla 3,5 dne (baleni ve ctvrtek, odjezd v patek z prace uz s krosnou vzatou z domu), navrat v pondeli vecer.

takze za me uz 3 noci venku uz je neco, co proste neponecham nahode ani kdyz odjizdim a je 35 ve stinu a balim navic jeste noc ci dve predem.

na druhou stranu pokud balim vecer pred odjezdem a budu spat jednu noc ve znamem (nenarocnem) terenu, predpokladam, ze by slo maximalne o nejake nepohodli, ktery clovek vydrzi a priste uz se nachysta lip. nebo si rekne, ze to byla haluz a na dalsich 10 let bude mit pravdu

Navic pokud mas treba hodinku k nejblizsi zastavce/hospode/silnici na taxika v extremnejsim pripade, v lete v cr, tak to asi nema smysl hrotit.

ja naopak s vekem taky potrebuju vic... hole casto taham na batohu (v cr), ortezu casto taham v batohu (zahranici, protoze jdu s holema). kdyz sem cca tech 10 let zpet zacinala znova chodit po letech bez vandru, tak sem potrebovala hole i ortezu, protoze sem konecne mela spravnou diagnozu a mohla sem zacit vic chodit, ale jeste sem to fakt potrebovala pouzivat, nez se mi to koleno trochu spravilo. v 25 mi taky nevadilo, kdyz fucelo, dneska kdyz fuci, nebo chlad a pruvan ve vlaku, potrebuju rukav, jinak mi chladnou ramena a potrebuju buf na bolavy zapesti, at neprochlada.

taky potrebuju 2x vic jidla, protoze mam furt hlad posledni rok, potrebuju nepromokavy ponozky, proste proto, ze existujou a potrebuju svuj 1,2kg tezkej fotak, kdyz uz sem za nej vysolila 3 vyplaty, aby taky slouzil.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 12, 2020 5:30

mino tema baleni s tema kloubama.nevim, zda to je proste zvysujicim se vekem, ale casto rano, kdyz spim v blbe pozici, mi trva, nez odtuhnou a rozhybu je, kdyz treba cvicim, tak se sice zvladnu protahnout, ale sesbirat se ze zeme je nadlidskej ukol, nemuzu delat moc drobny veci jako drzet juz a zatnout a krajet, protosz me z toho pak boli ruka tyden, ve vlaku kdyz je klima, nwbo kdyz trochu se ochladi a mam kratasy tak mam tak ztuhly kolena, ze mi trva x km nez.su schopna "normalne" chodit a pohyb proste boli, jak kdyby se jim nechtelo ohybat...

puvodne sem myslela, ze to sou projevy kolena s chondropatii, ktery se zacali projevovat na sklonku 30.let, takze zateplovaci navlek vzdy s sebou a teplejsi kalhoty (v zime) ale loni se necekane pridali ostani klouvy a zdravy koleno :D takze ted uz musim navleky na kolena nosit s sebou oba, a obcas i navleky na zapesti...

je to fakt desnej voser. A chondra pomahaji spis projevum holestivosti toho spatnyho kolena, ale obecne u tech ostatnich kloubu nevidim rozdil :(
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Reccol » stř srp 12, 2020 8:20

Hezky se to tu rozjelo :)

Já kluci samozřejmě nezpochybňuju, že se počasí, zvlášť na horách, může otočit velmi rychle a věci k tomu příslušné si beru, i když obvykle počítám s dost nízkým komfortem v případě takové změny. Už jsem venku taky parkrát byl.

Ale původní příspěvek byl o tomto víkendu, o lokalitě Český ráj - takže dané místo, čas i podmínky. To se nezlobte, ale opravdu jsem se vánice ani krupobití nebál.

Btw ještě pro Apukovy katastrofický scénáře - i kdyby něco přišlo, tak věci v báglu zůstanou samozřejmě v suchu, logicky se nebudu spoléhat na pláštěnku. Takže žádný drama.
Reccol
nováček
nováček
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon čer 18, 2012 21:32

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 12, 2020 10:30

presne, nic proti apukovi ale sou mista, kdy na katastroficky scenare nema vubec smysl myslet. predevsim tam, kde maximalni problem je zhorsena mira pohodli a ne zivot ohrozujici podminky
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Dromedaro » stř srp 12, 2020 18:12

mike píše:Pripomina mi to jeden ze scenaru, jak vyhynuli mamuti. Nekam do more spadnul velky meteorit, spousta vody vystrikla vysoko do atmosfery, tam zmrzla a pak to nekde uplne jinde znicehonic spadlo, prudce klesla teplota a mamuti obaleni ledem pomrzli a proto je na Sibiri nachazeji pekne zachovale. No ale to se aspon na Zemi stane jednou za X milionu let ;-)

Tuto teorii jsem teda ještě neslyšel. Kolik by toho muselo být, aby to dlouhodobě natolik zmrazilo nějakou oblast, že by to zabilo a zakonzervovalo mamuty? A ještě stihli být překryti zeminou,aby tam zůstali zakonzervováni. To by je spíš pozabíjel ten padající led. To už mi přijde pravděpodobnější sci-fi teorie, že si tu kolem prolétající mimozemské civilizace dělaly ze zdejších mamutů spižírnu. :twisted: Pokud to teda nebyli vegetariáni.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » stř srp 12, 2020 18:22

Uz si nepamatuju, kde jsem to vzal (Soucek? Tuseni souvislosti?). Neslo o padajici led, ale o prechlazenou vodu plus prudky pokles teploty, ktery je mel zaziva zmrazit. Prechlazena voda je tekuta a mrzne pri dotyku. Vysvetloval tim to, ze se na Sibiri nachazeji uplne zachovali mamuti, jejich maso se po rozmrazeni da jist jeste dnes :)

Ono je to celkem fuk. Slo mi o to, ze ty apukovy katastroficke scenare jsou podobne pravdepodobne ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Dromedaro » stř srp 12, 2020 18:25

mike píše:
Reccol píše:Jedno řešení bych viděl v tom, nesedět hodinu u snídaně

To je taky jen pro nekoho. Ja mam hodinu jako naproste minimum, prumer je tak hodina a pul, nekdy i dve, ale to uz jsem na sebe fakt nastvany.


Já chci právě vyzkoušet Reccolův způsob. Protože já to teď také mám, že se ráno často převaluju u spacáku,snídám, dělám několik kafí a takhle tam vždycky zkejsnu.Musím kvůli tomu vstávat dřív a přijde mi to jako ztracený čas. Přitom rád právě chodím někdy i před svítáním, protože to je ten les a příroda nejlepší, když se probouzí, není tolik vedro a na cestě ještě nejsou lidi nebo jen pár ranních ptáčat. Spíš přemýšlím kvůli těm vedrům, která poslední roky panují, vstávat ještě dříve a co nejvíce ujít ráno a dopoledne a přes ty největší polední a odpolední vedra být někde zalezlý. V těch vedrech a pražícím slunku na kopcích, to je děs. To nezvládám. Na druhou stranu ale také bývám aktivnější a čilejší odpoledne a k večeru.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod apuka » stř srp 12, 2020 18:29

mike píše:Apuka psal o nahlem snizeni teploty o 20 stupnu na konkretnim miste.
Ano, presne tak to apuka myslel. A proto taky neberu dudyho priklady jako potvrzeni, to je fakt o necem jinem.

Jeste bych doporucil si precist, co jsem psal jako prvni prispevek a zamyslet se nad tim, kolik reakci semtyka toho...
apuka píše:s tim prehnanym minimalizmem se lidi chvali do doby, nez se dostanou do poradneho prusvihu.
To dalsi, co jsem psal, byl ien priklad, kdy se do takoveho prusvihu dostat da. A i kdyz si mike mysli, ze je to z jine dimenze, jsou to veci, ktere se v CR prakticky kdekoli jednou za cas stanou. A pruser je, kdyz se takovy minimalista zrovna tam vyskytne.

Nic vic, nic min. Vetsina z nich mozna nikdy nic takoviho nezazije, ale kdo ano, tak se mozna trochu napriste zamysli.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Dromedaro » stř srp 12, 2020 18:30

mike píše: ale o prechlazenou vodu plus prudky pokles teploty, ktery je mel zaziva zmrazit. Prechlazena voda je tekuta a mrzne pri dotyku.

Aha, tak jsem si právě doplnil znalosti na wikipedii. Tento efekt jsem neznal.
Je fakt, že ten náhlý a prudký pokles teplot je zabít mohl.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod apuka » stř srp 12, 2020 18:47

mike píše:Slo mi o to, ze ty apukovy katastroficke scenare jsou podobne pravdepodobne
No jo, tem, co u nas pres den spi, ven vychazi skoro jen v noci (vim, ze ted se Ti to trochu zmenilo) a u nas chodi hlavne v zime, se to mozna zda katastroficky scenar. Jak muzes videt, stane se to i v Ostrave. A kdybys chtel ty (skutecnea) katastroficke scenare i od nekoho jineho, koukni se sem. Mas tam i typicky prubeh ochlazeni po bource z tepla. Jen tam se pise, ze se potom znovu otepli - po case po bource, kdyz je klid.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 12, 2020 18:51

ja na hrane noci a dne chodim nerada, protoze je hrozne zivo a je vsude spousta zvere. myslim, ze i pro ne je fajn mit aspon chvili klidu od lidi
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Dromedaro » stř srp 12, 2020 19:05

Já chodím po cestách a dost potichu, že si mě často ani nevšimnou. Většinou je vidím někde v dálce, o ni u cest moc nebývají. Mám tím na mysli srnky atd. Ale je fakt, že nějakého zajíce občas vyděsím. Ale třeba právě kvůli tomuto nechodím brzo ráno tam, kde jsou medvědi.Protože ti ráno bývají aktivní. To jdu až třeba v devět .
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » čtv srp 13, 2020 5:24

ja teda v techhle hodinach srnky/prasata i pres cestu. pres den jsou zalezli vetsinou, tak budiz, ale rano prave dost couraj po lese... tak je taky nechci tolik rusit
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Kennedy » čtv srp 13, 2020 20:40

mike: Jo tak, s těma teplotama jak to myslel apuka jsem to teda úplně nepochopil/nepřečetl jsem si to pořádně.

Věk bych neřešil, myslím, že je dost přeceňovanej. Jinak by totiž osmdesátiletý turisti museli už tak 30 let sedět doma v papučích a ne chodit po Alpách.
Já nikdy netahal moc věcí, ale teprve poslední dobou jsem některý zbytečně těžký vyměnil za modernu. A je fakt, že i něco osekal a doufám, že ještě osekám. Jsou samo ale i akce kam táhnu kupu nesmyslů. Ovšem třebas zrovna takový nůžky na nehty si na pár tejdnů beru taky. Na víkend ale teda ne.

Zastal bych se meteo aplikací. Já je považuju za velkej krok dopředu. Ale je nutný si uvědomit, že samotná meteorologie je hrozně náročná. Leckdy je problém předpovídat jak bude zítra v Praze, natož pak v Jizerkách. To že mě spláchla bouřka ve stylu "vylitýho kýble" s tím, že aplikace ukazoval azuro, se mi stalo x - krát a člověk s tím musí počítat. Ale pořád je to velkej pokrok co se týká přesnosti ve srovnání s dobou kdy se člověk tak max kouknul na zprávy nebo si přečet předpověď v novinách.

Dromedaro, Mawenzi: Hele, zase bych to nehrotil. Zvěř z vás trauma fakt nemá. Když se potká srna se zajícem nebo divočák s liškou, vyděsej se navzájem úplně stejně jako když narazej na turistu, jsou zvyklý. Pár kilometrů dál je dálnice, hotel, parkoviště a nad hlavou sem tam zabzučí tryskáč, ale nejhorší pro zvěř je, když ráno zakašle člověk na pěšině? Tak přesně tohle si myslí Národní park Šumava a KRNAP. Zato lanovka na Sněžku a monstrózní rozhledna na Poledníku jsou v cajku, hlavně bacha, aby si nějakej člověk nelehl do trávy.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » čtv srp 13, 2020 21:30

Kennedy píše:Věk bych neřešil, myslím, že je dost přeceňovanej.

Tak snad ti ten optimismus jeste par let vydrzi :twisted:

Kennedy píše:Jinak by totiž osmdesátiletý turisti museli už tak 30 let sedět doma v papučích a ne chodit po Alpách.

Vsak ono jich taky moc nechodi. Vyjimky, co potvrzuji pravidlo.

Kennedy píše:Zastal bych se meteo aplikací. Já je považuju za velkej krok dopředu. Ale je nutný si uvědomit, že samotná meteorologie je hrozně náročná.

Takhle diskuse uz tu byla driv v jinych vlaknech. Nejsem si jisty, na co reagujes. Jestli na mou zminku o yr.no, tak ta neni o aplikacich obecne, ale konkretne prave o yr.no, jejichz predpovedi pro nas jsou spatny vtip (v Norsku to pry celkem funguje). Silny vitr na nasich horach nedokazou predpovedet nikdy, zatimco zlocinci z CHMU jsou v tom celkem uspesni. Obecne mi vyrazne lip funguji narodni predpovedi, nez ty, co se snazi pokryt cely svet. Jde tedy o kvalitu predpovedi, aplikace ji jen zobrazuji a pak plati garbage in garbage out jako u yr.no. Tj. je potreba si vybrat tu spravnou a lisi se to stat od statu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Kennedy » čtv srp 13, 2020 21:46

mike: Jasně, že jich moc nechodí. Ale člověk by měl bejt optimistickej a dívat se na věci optimisticky. Tedy radši na osmdesátiletýho alpinistu než na čtyřicetiletýho člověka s artrózou..
Ale ono to je často o psychice a přístupu. Značná část starších lidí totiž některý věci nedělá z důvodu, že by na ně fyzicky nestačila, ale z důvodu, že se to "už k jejich věku nehodí." Ale to bych odbočil. Mluvilo se o minimalismu a moje idea je taková mít míň věcí a s korelací s věkem ještě míň, protože očekávám úbytek síly. Nemůžu ale vědět co přinese budoucnost. Ovšem ve dvaceti jsem tahal mnohem víc krámů než teď, tak snad mi současnost dlouho vydrží. No, ještě nejsem senior tak v případě potřeby urvu i ultra těžkej bágl, ale proč bych to dělal. Většinou nepotřebuju skoro nic. Považuju se za dost pomalýho, slabýho a fyzicky nezdatnýho člověka. Ale mám hodně vysokou mentální odolnost a rezistenci vůči fyzickýmu nepohodlí, takže to mi možná pomáhá.

Jo, reagoval jsem na yr.no, ale upřímně - jako mnoho jinejch věcí to nějak nastudovaný nemám. Myslím rozdíly mezi aplikacemi. Sám používám Klara (česká verze yr.no?) a Meteoradar a jsem s tím spokojenej. Rád se nechám překvapit :)
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » čtv srp 13, 2020 23:21

Kennedy píše:Ale člověk by měl bejt optimistickej a dívat se na věci optimisticky.

Optimismus lze pro selektivní upravování paměti považovat za neurologickou poruchu :twisted:

Jasne, jenze realita te dobehne. V tomhle veku o tom jeste nevis, mozna jen prvni naznaky, u mne se to zacalo projevovat az po 45. Vidim korelaci s ocima, jak zacnes blbe videt do blizka a potrebujes bryle na cteni, tak podobne degraduje i zbytek tela.

Kennedy píše:Mluvilo se o minimalismu a moje idea je taková mít míň věcí a s korelací s věkem ještě míň, protože očekávám úbytek síly.

Ale ja s tim souhlasim. Jen pisu, ze zacnes potrebovat i veci, ktere driv ne. Treba ty bryle na cteni, jinak si neprectes jizdni rad nebo jidelni listek v hospode ;-) A taky ti pribyvaji zkusenosti a uz vis, ktere veci ti chybely a k cemu to vedlo.

Kennedy píše:... jako mnoho jinejch věcí to nějak nastudovaný nemám. Myslím rozdíly mezi aplikacemi.

Zalezi na datech, aplikace je jen zobrazuje. Klidne se muzes koukat treba na web. U nas je CHMU mnohem lepsi, nez yr.no, cimz ovsem nerikam, ze skvele ;-) No a jedna aplikace klidne muze zobrazovat data z vic zdroju. Tj. nezkoumej aplikace, ale odkud berou data.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Kennedy » čtv srp 13, 2020 23:53

mike: Realita doběhne každýho. Ale někoho dřív, někoho později. Pro mě je nejlepší přístup se tím spíše nezabývat a chovat se stále stejně. Až se to stane, stane se. Něco můžeš ovlivnit, hodně toho ovlivnit nemůžeš. Můžeš v šedesáti lítat jako Mick Jagger, rvát expedici přes Gobi jako Messner nebo v sedmdesáti jezdit po Africe na horáku s plnou polní jako Jirka Bína. Ale taky můžeš v padesáti bejt v invalidním důchodu po infarktu. Čekám to lepší a nejsem připraven na to horší. :mrgreen:
Měl jsem přes devět dioptrií na dálku od mládí a po operaci mám pořád nějakej zbytek. Na blízko taky žádná extra hitparáda. To byl blbej příklad :), ale vím jak to myslíš.
Tak jasně, párkrát se mi stalo, že mi něco docela kriticky chybělo, ale hlavní je se příliš nenechat poučit :lol: ale příště to znova nebrat, protože všechno něco váží a i jinak zatěžuje.
Ne, vážně, ultra minimalismus už pak začíná generovat určitý riziko. Ne vždy, ale obvykle čím větší minimalismus tím větší riziko. Taky ale záleží na lokalitě. Když spolíháš v červenci v Českým Ráji na to, že nepřijde bouřka a nevezmeš si pláštěnku a tarp a ona přijde tak z toho bude tak max. veselá historka k vyprávění. Pokud v prosinci spolíháš v Jizerkách na to, že ti bude stačit spacák do plus pěti, protože to říkal yr.no a ono bude mínus dvanáct tak už to bude spíš taková hororová historka k vyprávění. No a když doufáš v lednu v Grónsku, že na ledovci nepřijde 14 dní sněhová bouře a vezmeš si plachtu místo Hilleberga, tak to asi už žádnou historku vyprávět nebudeš. :lol:
Já tedy prostě s věkem jsem tak nějak víc lehkomyslnej, protože vím, že není moc co ztratit a nemělo by se všechno brát tak vážně. Uvidím kde se to zastaví. U zásadních věcí pořád nějak neriskuju, ale ty drobnosti mám vyházený. Ale chápu, že mnoho lidí to má naopak.

No jo...data. Jsem línej podobný věci podrobně studovat. Na pár dní to je jedno, nějak to dopadne, a na delší cestu stejně člověk musí brát věci dle lokality a ročního období, spoléhat na výhledovou dvoutýdenní předpověď nelze.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » pát srp 14, 2020 0:22

Kennedy píše:To byl blbej příklad :), ale vím jak to myslíš.

Tohle je jev, ktery se projevi u kazdeho a primo souvisi s vekem, ale u tebe se asi projevi naopak, jako prechodne zlepseni ;-)

Kennedy píše:Pokud v prosinci spolíháš v Jizerkách na to, že ti bude stačit spacák do plus pěti, protože to říkal yr.no a ono bude mínus dvanáct tak už to bude spíš taková hororová historka k vyprávění.

A kdyz si v prosinci do Dolomit nevezmes cepin, protoze se ti s nim nechce tahat, tak se proletis vrtulnikem :twisted:

Kennedy píše:Tak jasně, párkrát se mi stalo, že mi něco docela kriticky chybělo, ale hlavní je se příliš nenechat poučit :lol: ale příště to znova nebrat, protože všechno něco váží a i jinak zatěžuje.

Po vyletu vrtulnikem nektere veci prehodnotis, zvlast kdyz ti to narazena zebra pripominaji pul roku ;-)

Znas to o dzbanu a vode? Taky jsem bral veci podobne, jako ty a pak jsem tim vrtulnikem letel dvakrat ;-) Tahle zkusenost je ale asi neprenositelna, vedel jsem, co mi hrozi a proste si to nepripoustel. Kdyz to stokrat vyslo, proc by to nemelo vyjit po stoprvni? ) (to bylo poprve, podruhe to byla cista blbost, spatne vyhodnoceni situace)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Mawenzi » pát srp 14, 2020 8:05

kennedy
ja nepsala, ze se zvire posere z kazdyho zakaslani, ale za ja osobne nemam potrebu je cilene chodit rusit a plasit v dobe, kdy jsou hodne aktivni. staci, ze prudim v lese celej den, ale to sou vetsinou zalezli.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Kennedy » úte zář 29, 2020 18:03

Abych to tady trochu oživil...

mike: Vždyť to přesně říkám - extrémní výkony v Alpách! Nehledě na to, že to celý bylo asi trochu jinak, že... Prostě jak už ve svým věku blbě vidíš a zapomněl sis nasadit brejle, myslel sis, že ta šmouha na batohu je cepín...a až v Alpách jsi zjistil, že není. Takže z toho plyne poučení: Kdybys dokázal stárnout s grácií a ležel ve svým věku v papučích u televize, tak bys vrtulníkem neletěl. :D
A teď vážně. Kriticky důležitý věci jsem vždycky bral a vždycky beru, obvykle i trochu těžší. Ale hodně toho co člověku nějakým způsobem zvyšuje pohodlí jsem vyházel. Ale já na tohle nejsem dobrej příklad. Teď se chystám kupovat poprvý v životě nafukovačku - chci jí vysloveně jenom na zimu kvůli izolaci a nejsem si jistej jak si na to zvyknu.. Já prostě rád spím na tvrdým. A to i doma.
Jinak k původnímu tématu - ty gear listy kde se váha dostává do dimenzí jako base weight pod čtyři kila se myslím týkaj letních období a oblastí kde kdykoli můžeš během dne, dvou dojít do civilizace. A nebo potom adrenalinovejch sportovců. Někdo leze na osmitisícovky a umře i se vším vybavením, no a někdo se snaží přeběhnout USA v nějakým rekordu, musí sundat váhu na minimum a může se dostat do těžkejch problémů i v oblasti kde by se mu za normálních podmínek (jen s trochu těžším batohem) nic stát nemohlo.

Mawenzi: Pamatuješ starý trampy tak před dvaceti lety a nebo ještě dřív? 30 lidí se valí z vlaku, usárny plný lahví rumu a piva, pět kytar. Ujdou svejch deset kiláků a pak to rozbalej, fatra až do nebe, kytary hrajou, Stánky jsou slyšet z Brd až do Brna, po půlnoci se rozlezou do bivaků a každej druhej prcá nějakou buchtu... Ráno vstávačka a celý to jede nanovo... A tohle prosím přišlo všem normální. A není to tak dávno. Mně to tedy normální nepřišlo. Ale nepřijde mi normální ani současnost.
Je hezký bejt ohleduplnej, ale není třeba to zase hnát na druhej konec extrému. Člověk je normální součást světa, nikoli mystický monstrum před kterým v panice utíká vše živé. Většina zvěře o lidech moc dobře ví včetně té co se "vyplaší". Ve skutečnosti ale pouze čeká až člověk překročí útěkovou hranici a pak odběhne. O spoustě další zvěře ani nevíme, protože zmizí mnohem dřív.
Z extrému do extrému. Teď se jede v módu určitýho sebemrskačství. Já bych to bral ale nějak rozumně. Pokud je člověk v lese a je víc lidí, není třeba řvát jako na fotbale a brodit se loukou tetřeva hlušce. Ale taky není třeba nábožně šeptat a přemejšlet nad tím zda tím, že odbočím na neznačenou pěšinu nezpůsobím kolaps světového ekosystému... Uvažování ve smyslu, že člověk v lese "prudí" nepovažuji za šťastné. Tím se bude akorát postupem času mladá generace utvrzovat v tom, že chodit po lese je něco nepatřičného, protože přece přítomnost člověka zvířatům ubližuje. Takže žádný táboření a alou do hotelu na Modravě. No...pro mě svým způsobem jenom dobře :)
Zásadním problémem je přemnožení lidí a infrastruktura, která se postupně zakusuje stále hlouběji do původní krajiny kde dřív žilo málo lidí a kterou i navštěvovalo málo lidí. Masovej turismus je zlo a 8 miliard je zlo. Člověk sám o sobě je ale tvor jako každej jinej.

No a osobně si myslím, že "příroda" na tom byla líp za časů starých trampů než za časů současných hyperkorektních UL hikerů, backpackerů, atd. Ale tedy ne z důvodu toho, že by uřvaný trampvé byli takový sluníčka, ale prostě v tý době ještě nebyla taková technologie k tomu vše zastavět a auto taky neměli zdaleka všichni..
No...to jsem si zafilozofoval :)
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » úte zář 29, 2020 20:44

Musel jsem si precist, na co reagujes, odpovidat po mesici a pul neni idealni ;-)

Kennedy píše:Prostě jak už ve svým věku blbě vidíš a zapomněl sis nasadit brejle, myslel sis, že ta šmouha na batohu je cepín...a až v Alpách jsi zjistil, že není.

To by byl ten lepsi pripad, ale bohuzel to bylo vedome rozhodnuti.

Kennedy píše:Kdybys dokázal stárnout s grácií a ležel ve svým věku v papučích u televize, tak bys vrtulníkem neletěl.

To bych si ale musel poridit papuce a televizi a to uz je snad lepsi letet vrtulnikem ;-)

Kennedy píše:Kriticky důležitý věci jsem vždycky bral a vždycky beru, obvykle i trochu těžší.

Fajn, ale podstatne je poznat, co je v dane situaci kriticky dulezita vec a to se vzdycky nemusi povest. Proto jsem psal o svem cepinu a vrtulniku :)

Kennedy píše:Teď se chystám kupovat poprvý v životě nafukovačku - chci jí vysloveně jenom na zimu kvůli izolaci a nejsem si jistej jak si na to zvyknu.. Já prostě rád spím na tvrdým. A to i doma.

Ja taky, mekke matrace mi nedelaji dobre na zada a na bivakach si davam do postele desky, kdyz to jde. Nafukovacka uplne v pohode, tech 6 cm zas neni tak moc a spi se mi na ni lip nez na 2.5 cm samonafukovacce, o karimatkach ani nemluve. Telo se o ni opre a pritom netlaci kosti.

Kennedy píše:Je hezký bejt ohleduplnej, ale není třeba to zase hnát na druhej konec extrému. Člověk je normální součást světa, nikoli mystický monstrum před kterým v panice utíká vše živé. Většina zvěře o lidech moc dobře ví včetně té co se "vyplaší".

Souhlas. Navic divocaci v Praze uz jsou v posledni dobe tak oprskli, ze mi za tmy vylozene davaji najevo, ze jsem na jejich uzemi a at rychle vypadnu. Dokonce uz si vyznacuji hranice, preryli cesty :D

Kennedy píše:Ale tedy ne z důvodu toho, že by uřvaný trampvé byli takový sluníčka, ale prostě v tý době ještě nebyla taková technologie k tomu vše zastavět a auto taky neměli zdaleka všichni..

Zlepseni technologii ale prirode zas ulehcilo. Viz treba Krusne hory pred a po odsireni elektraren.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Batohy