Čištění batohu

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Čištění batohu

Příspěvekod Aranyafea » ned dub 2, 2023 19:47

Ahoj,
jaké máte zkušenosti s pořádným profi čištěním velkých batohů s pevnou kosntrukcí? Vždycky jsem to smaozřejmě čistil doma růčo teplou vodou s mýdlem, ale mám tu teď dva batohy které jsou už opravdu hodně zasviněné, mj. od pryskyřice, rozlitých věcí co nejdou jednoduše vodou, atd.. a říkám si, jestli by nebylo lepší je nechat někde pořádně vyčistit. Máte s tím někdo zkušenosti, dělá se to někde? Prohledal jsem pár čistíren, a tuhle službu standartně nenabízí.
Aranyafea
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát čer 23, 2017 15:42

Re: Čištění batohu

Příspěvekod ntz » ned dub 2, 2023 20:04

pokud maj kostenej a nebo plastovej zip, tak to normalne odmoc a odmasti ve vode s jarem a normalne vycisti hadrikem a nebo kuchynskou houbickou pomoci tekuteho prasku na prani .. pak dobre proplachnoout (treba hadici a nebo ve sprse) .. nekomplikoval bych to .. takhle cistim batohy vsech velikosti a typu odjakziva a nikdy zadnej problem ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2060
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51
User is Online!

Re: Čištění batohu

Příspěvekod Quido » ned dub 2, 2023 20:37

presne tak... co slo oddelat a bylo "mekke" jsem vypral v pracce, co bylo pevne, nebo neslo od kostry (zatim jsem mel jen dva takove batohy), tak jsem hodil do vany s mydlovou vodou, ponoril na dve hodky a pak poradne 3x-4x opakovane proplachnul sprchou... jednou jsem mel na batohu trochu pryskyrice (prirodni), ta sla dolu benzinem...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Čištění batohu

Příspěvekod Etheric » pon dub 3, 2023 6:17

Jako pánové výše. Batoh peru 2-3x ročně, používám ho a je modrej, takže vypadá za 3 měsíce jak čunčo.
Potopim do vany s vlažnou vodou a trochou prostředku, ve kterým peru sport věci. Zatížím, nechám odmočit, trochu ho tou vodou propláchnu, pohmatám rukama a promáchám, vypustim vodu a důkladně vysprchuji, mám vyzkoušeno, že to funguje líp, než batoh několikrát máchat a není potřeba tolik vody.
Silně zašpiněný části jako dno, popruhy ohmataný od ruk, bederák a jeho kapsy atp ještě /dodatečně, po prvním vyprání/ vezmu mýdlem pro ruční praní Lanza - namydlíš a ten popruh "vyhoníš", lepší slovo mě nenapadá, prostě ho vezmeš do rukou a jedeš ten pohyb, nahoru dolu, hýbou se jen ruce, popruh ne. "masturbace popruhů" :D
Pak opláchneš a i ten největší bordel v místech, kterých se furt dotýkáš, je pryč.
Bacha ale na teplotu vody, ve studený nevypereš pořádně a v horký to můžeš zničit. Teplota vody by měla být cca jako lidského těla, to je optimální.
Pak batoh pověsim za popruhy bederáku na šňůry co jsou nad vanou /není dobrý sušit na slunci - doporučení výrobce/ a za pár dní /doslova/ je suchej a nádherně čistej :)
Až na fleky od smoly, pokud zcela výjimečně nějaký jsou, ale na ty prdim...
Vždy po vyprání si všimnu, jak nádherně najednou jede zip :)

Psal jsem schválně výrobci, jak batoh čistit. Byl drahej a novej /3 měsíce po koupi/, tak jsem zabil dvě mouchy jednou ranou - dostal jsem oficiální návod od výrobce a tím pádem, kdyby mě pak při případný reklamaci chtěl obchod obvinit, že jsem se o batoh špatně staral, namazal bych si je na chleba :twisted:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Čištění batohu

Příspěvekod ntz » pon dub 3, 2023 9:36

@Etheric .. to delas uplne stejne jako my, akorat pouzivas jine praci prostredky ... ja na odmasteni a odmoceni pouzivam kuchynskej jar a dale to meju obycejnym tekutym praskem na prani .. masturbaci popruhu ale nedelam .. budu to muset zkusit :P
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2060
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51
User is Online!

Re: Čištění batohu

Příspěvekod mike » pon dub 3, 2023 14:27

Jj, bacha na teplotu vody a lepene/svarovane svy: viewtopic.php?p=474971#p474971 (veskere pripadne otazky jsou zodpovezeny v nasledne diskusi a je tam i reakce vyrobce).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Čištění batohu

Příspěvekod mike » pon dub 3, 2023 14:59

BTW, prectete si urcite tohle: viewtopic.php?p=476205#p476205. Je to reakce vyrobce a problem neni ani tak teplota vody, jako dlouhe odmoceni. Tedy to, co doporucujete vyse 8-[ Tyka se hlavne lepenych/svarovanych batohu, ale i podlepenych svu a mozna i vnitrniho PU zateru, ktery ma vetsina batohu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Čištění batohu

Příspěvekod Etheric » pon dub 3, 2023 15:09

Mám švy šitý, bez lepení, a batohu stačí k odmočení chvilka... Nikdy problém nebyl
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Čištění batohu

Příspěvekod mike » pon dub 3, 2023 16:03

Ja jsem to taky tak dlouho delal, taky nikdy problem nebyl a pak jednou byl a velky. Nevime, jake ma puvodni tazatel batohy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Čištění batohu

Příspěvekod Etheric » pon dub 3, 2023 16:19

Batoh s lepenými švy bych si nikdy nekoupil, nemám k tomu důvěru a evidentně se to nedá rozumně ani vyprat bez rizika poškození.

Klasickým batohům nejvíc škodí agresivní prací prostředky, což je většina sypkých - obsahují optické rozjasňovače, změkčovadla... Což v kombinaci s dlouhým máčením může poškodit tu PU vrstvu. Zejména když to pak dáš sušit na slunce. Proto peru v tom, v čem sportovní hadry a sušim ve stínu na šňůře. Akorát ty ohmataný popruhy pohonim tim mejdlem, ale to se hned opláchne
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53


Zpět na Batohy