pitny vak

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod grco » pon dub 25, 2016 10:57

Hahahaha, pat a mat hadra
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » pon dub 25, 2016 11:20

8)
A jak susis hadicku?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod grco » pon dub 25, 2016 12:22

Nesusim, kvoli tymto vopruzom som sa na cele hydrovaky vysral. Jak sa to uz riesi v tom inom vlakne, PETky su 100 krat lepsie. Pravidelne ucucavanie je precenovane. Zastavim, vypijem pol litra z PETky a jedu dal. :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » pon dub 25, 2016 13:40

grco píše:Zastavim, vypijem pol litra z PETky a jedu dal. :)
... a pulku te vody (samozrejme je to prehnane mnozstvi) za chvili vypotim.... :wink:
Podle mne, resp. podle mych zkusenosti je lepsi (z PETky) nevypit najednou pul litru, max 2 deci a i to pomalu, po douskach. Tak se to "lip vyuzije" v tele. Pokud do sebe hodim pul litru a pokracuji v chuzi, za chvili se zacnu mnohem vice potit, jakoby se telo chtelo zbavit toho nadbytku tekutin. Nedejboze, ze je teplo a vypiju tekutinu znatelne (o 10 a vice) stupnu chladnejsi nez je okolni vzduch (napr. z pramene/potoku), to ze mne za chvili ten pot jen lije.
Ale ucucavani je hovadina. Jo, urcite to odpovida nejakym studiim jako optimalni vyuziti zpracovani tekutin, ale na druhe strane je to naprosto proti prirozenosti cloveka a si myslim, ze i ponekud rozhodi cely travici proces - podobne jako neustaly prisun mensiho mnozstvi jidla.
V nasi prirozenosti je si i dat vice - jak jidla tak tekutin, jenze taky potom si odpocinout a nechat alespon trocha vytravit. A - samozrejme - nehazet to vsechno do sebe, ale pekne pomalu si to rozkousat (jidlo) nebo pit po mensich douskach (piti).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod grco » pon dub 25, 2016 13:50

2dc, pol litra, liter, to je fuk. Napijem sa tolko na kolko mam aktualne "chut". Nebudem to rozpocitavat kvoli nejakym "studiam". :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: pitny vak

Příspěvekod mike » pon dub 25, 2016 15:49

Tak nejak. Poceni neresim, potim se tak jako tak. Jediny problem je voda uplne ledova (primo z ledovce), te se neda vypit moc, jinak je vsechno mezi usty a zaludkem prechlazene.

apuka píše:V nasi prirozenosti je si i dat vice - jak jidla tak tekutin, jenze taky potom si odpocinout a nechat alespon trocha vytravit. A - samozrejme - nehazet to vsechno do sebe, ale pekne pomalu si to rozkousat (jidlo) nebo pit po mensich douskach (piti).

Rekl bych, ze v nasi prirozenosti je to do sebe nahazet, jinak bychom to nedelali ;-) Piti po troskach ale urcite prirozene neni, takove podminky nasi predkove nemeli. Coz by snad nemuselo vadit, ale rekl bych, ze vznika zavislost. Videl jsem to parkrat ve vlaku, clovek s baglem a vodnim vakem sedi a kazdou chvili ucucava a vlastne to ani nevnima. Klidne hodinu dve, aniz by podaval nejaky vykon. Pripada mi to jako zoufalci s elektronickyma cigaretama, ti taky neustale potahuji.

Miras píše:Nějak jsem prostě neměl žízeň. Ale spousta lidí mi říkala, že to není moc dobrý, že bych měl pít víc. Tak jsem pak pořídil vak a jak byla hadička víc po ruce, naučil jsem se cucat průběžně a už mi to zůstalo i na chození. A prostě mi to vyhovuje.

Jak to mas s tou zavislosti? Pijes takhle i kdyz nechodis? A co kdyz ti piti dojde, jak snasis, ze se treba hodinu nemuzes napit?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: pitny vak

Příspěvekod grco » pon dub 25, 2016 15:52

Kolo je jedina vec, kde mi hydrovak vyhovuje. Pretoze na kole je zastavit sa menej prakticke, ako pri chodzi. No a tie lahve na rame sa mi proste nepacia :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: pitny vak

Příspěvekod mike » pon dub 25, 2016 15:53

Takze v obyvaku jezdis s camelbakem na zadech? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: pitny vak

Příspěvekod grco » pon dub 25, 2016 16:02

V obyvaku nejezdim vic jak hodinu a mam vodu 2m od seba, takze nepotrebujem "cucat" pocas jazdy :P Ale inak na kolo som si kupil specialne batoh osprey raptor, ktory ma len 10l objem, ale bol k nemu priamo 3l hydrovak, a nosim ho vzdy, ked idem na nejaky dlhsi cyklovylet...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Příspěvekod scinkk » pon dub 25, 2016 16:08

No škoda, přitom by sis mohl z umyvadla narahnout hadicku a zas bys byl o krok k realitě :-)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: pitny vak

Příspěvekod apuka » pon dub 25, 2016 16:37

mike píše:Rekl bych, ze v nasi prirozenosti je to do sebe nahazet, jinak bychom to nedelali ;-) Piti po troskach ale urcite prirozene neni, takove podminky nasi predkove nemeli.
Kdyz jeste bylo nutne ulovene rychle zbastit a tim zachranit pred dalsi konkurenci nebo se schovat pred silnejsimi predatory, tak to tak bylo. Ale evolucni proces nam zmenil zaludky a uz je nemame (alespon vetsina normalnich lidi) prizpusobene na traveni nepokousaneho jidla (mame uplne jine zaludecni stavy nez napr. pes). Nase zuby taky slouzi mnohem vice na rozmelneni jidla jako na trhani a rozdeleni do mensich kousku. A kdyz se podivas na vetsinu "prirodnich" lidi, taky malokdy vidis, ze by bezne po prisunu vetsiho mnozstvi jidla zacali delat fyzicky narocnejsi cinnosti (proc asi vznikl zvyk slofika po obede :lol:, to neni dnesni vymysl).
A co se tyce piti, tak piti po mensich douskach ("nepit hltave", nehazet to do sebe jako pullitr na ex) neni to same jako piti po troskach (odcucavani z vaku). Ja jsem psal o tom, ze napit se jednou za cas, ale nehazet to do sebe ale pit to pomalu. Kdyz to chces s prirovnanim tak jako kdyby ses chtel napit z praminku rukama nebo si lehnout k tunce a odtud si usrkavat.
Piti vak je podle mne naprosta pitomost - ale vypada, ze uz grco si cetl jenom cast meho prispevku. Ze urcite ten zpusob piti je podle nejake studie (tech urcite bude dost) nejlepsi z hlediska "vyuziti" vody organizmem (nejmensi "odpad", nejvyssi procento vyuziti, atd.) - ale z mnoha dalsich hledisk je to naprosta neprirozenost az blbost, dokonca mnohdy i skodlive. Napr. jako pises - zavislost. Coz uz zase ty spominane studia resit asi nebudou...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: pitny vak

Příspěvekod grco » pon dub 25, 2016 16:44

@apuka: nechapem preco zas mas pocit, ze som si necital cely prispevok? sa robis zas jak keby som ti nieco z toho tvojho prispevku vyvracal...

napisal som len, ze je jedno, ci je to pol litra, alebo 2dc, pretoze to moze byt individualne a zalezi na situacii, jak moc som smadny, presne mnozstvo je v tejto diskusii irelevantne, ked sa nebudes zameriavat na to, tak sa bavime obaja o tom istom, ze proste ked mam smad, tak sa zastavim a napijem tolko na kolko mam chut a nebudem kracat s hadickou v ustach jak s infuziou, pretoze je to blbost, je mi to neprirodzene a teoretici so studiami si mozu strcit tie hadicky kam chcu... :)

ja napriklad aj na tom kole, ked mam hydrovak tak neslapem s hadickou v hube, dam si ju do ust raz za cas a poriadne sa napijem, kym mi to "neuspokoji" moje potreby, pouzivam ho len preto, jak som pisal, ze na kole sa mi nechce zastavovat aby som vytahoval nejaku lahev z batohu...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: pitny vak

Příspěvekod mike » pon dub 25, 2016 16:49

apuka píše:A co se tyce piti, tak piti po mensich douskach ("nepit hltave", nehazet to do sebe jako pullitr na ex) neni to same jako piti po troskach (odcucavani z vaku). Ja jsem psal o tom, ze napit se jednou za cas, ale nehazet to do sebe ale pit to pomalu. Kdyz to chces s prirovnanim tak jako kdyby ses chtel napit z praminku rukama nebo si lehnout k tunce a odtud si usrkavat.

Jsem to pochopil uz prve ;-) Jen si myslim, ze to neni nutne, kdyz mas zizen, tak proste pijes, dokud je potreba. Mozna je o neco lepsi pit pomaleji, ale kdyz si telo rika, proc mu nevyhovet. Aspon u mne to tak je, klidne vypiju pri zastavce pul litru. A jak jsem psal nekde vys, kdyz mi jednou voda dosla a zacinala mirna dehydratace, vypil jsem 1.5 litrovou PETku na ex. Sam jsem se tomu divil, najednou byla prazdna :)

Koukam, ze uz to napsal grco :) Ze reagujeme jen na neco neznamena, ze se zbytkem nesouhlasime. Naopak.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: pitny vak

Příspěvekod grco » pon dub 25, 2016 16:50

a inak zaujimalo by ma tvoje blizsie vysvetlenie a nejake podkladky k tomu jak vznikl "slofik po obede" :D pretoze podla mna si si to spojil len tak, aj ked to s tym nema nic spolocne :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: pitny vak

Příspěvekod Guly » pon dub 25, 2016 17:26

Tak mi konečne odborne poraďte ako správne mám v hospode piť pivo, poldeci alobo colu. Po pol litri, po 2 deci pocucávať? Po pol hodine, v kratších časových úsekoch alebo v dlhších? Ja totiž pijem nemetodicky - ako príde mi na chuť podľa smädu! A teraz mi to dajte poriadne vypiť!!!
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: pitny vak

Příspěvekod booze » pon dub 25, 2016 17:50

Guly mas pravdu ty. Je jedno kdo jak pije, ma se pit, kdyz mas zizen. Jen male deti a stari se musi nutit, protoze nemaji pocit zizne.
Takze cela debata je o tom, ze jednotlivci napisou, co jim vyhovuje. :wink:
V sobotu jsem od rana vypil 4l vody hadickou a 4 piva z kryglu. Jedno jsem dokonce vypil na ex.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: pitny vak

Příspěvekod S4TYR » pon dub 25, 2016 18:05

Celkem se hodi (na tu pripominanou dehydrataci) pridavat si do objemu vody spetku soli. Obcas se to pokousim do sebe dostat i na kole, prip. behem narocnejsich veci venku a potim se pak podstatne mene - jednoduse telu dodate mineraly, ktere se behem stavu uriceni potem vylouci a nenastava pak ten pocit oroseni se hned po prvnich douscich :) Podotykam, ze to nemusi byt zadna extra davka (ja bych treba nepil ani Vincetku, ktera je na mineraly bohata vic nez dost) spetka na 1,5l.
Mam to od nejakych devatenacti, kdy jsem mel s pitnym rezimem potize a v Italii me nakonec donutil byvaly zamestanavtel pit pravidelne a vodu mi (bez meho vedomi) prisoloval.
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: pitny vak

Příspěvekod Miras » pon dub 25, 2016 19:24

mike píše:Jak to mas s tou zavislosti? Pijes takhle i kdyz nechodis? A co kdyz ti piti dojde, jak snasis, ze se treba hodinu nemuzes napit?

Hele celkem nijak, žádná zvláštní závislost to není, spíš jen návyk. Když nechodím, tak na pití dost často zapomínám a kolikrát se mi stává, že si uvědomím, že jsem za celej den skoro nic nevypil, tak jdu a aspoň něco do sebe naleju. Takže obecně bez pití vydržím dost dlouho, jde fakt spíš jen o pocit, že když je hic a hejbu se, že bych měl tekutiny doplňovat průběžně. A ne půl dne nic nepít a pak do sebe nalejt litr vody naráz, jak jsem to dělával za mých mladých let právě na tom kole...
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: pitny vak

Příspěvekod mike » pon dub 25, 2016 19:56

Zajimave. Takze zatim je to spis pocit povinnosti a ne zavislost. Asi se musis vic snazit ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: pitny vak

Příspěvekod Lipon » úte dub 26, 2016 7:48

miku, analyzuj, kde to ma smysl, ne vzdy a vsude :shock:
twe fakt by me nenapadlo, ze nekdo ma potrebu rozpitvavat zpusob a frekvenci piti nekoho jineho, notabene z toho vyvozovat zavery k dane osobe, to je fakt uz jedlickarna

at si kazdej pije jak chce a jak je zvyklej, ne

a jen tak mimochodem, uz davno je to zraly na oddeleni do pokecu (jako obvykle), neb s puvodnim tematem to nema uz nic spolecnyho
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: pitny vak

Příspěvekod Guly » úte dub 26, 2016 12:31

Práve so zistil, že hadičky z 3l Source. 3l originálny camelbag sú vzájomne zameniteľné. Pre nižšie litráže to bude platiť taktiež.
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: pitny vak

Příspěvekod Miras » úte dub 26, 2016 13:44

@Guly: Si si jistý? Já bych to s takovou jistotou netvrdil. Taky jsem to kdysi zkoušel a ta kompatibilita nebyla úplně stoprocentní. Už nevím přesně kde co (můžu pak doma přezkoušet) ale byla tam někde nějaká vůle a hadičky navzájem nepasovaly úplně ideálně...
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: pitny vak

Příspěvekod Guly » úte dub 26, 2016 15:05

Dobre. Prídem domov, skúsim aj s vodou a napíšem. Vizuálne a pocitovo to klaplo a zapadlo veľmi tesne, že som mal dokonalý pocit o tesnosti. Dúfam, že som to s tou informáciou neuponáhľal. To by ma mrzelo! Takže zatiaľ ma berte s rezervou.
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: pitny vak

Příspěvekod mike » úte dub 26, 2016 16:26

@Lipon: prijde mi, ze tahle diskuse snad k tematu ani vic byt nemuze... Neanalyzuju, proste mne to zajima. Myslim, ze to muze byt zajimave pro nekoho, kdo se rozhoduje, jestli vak ano nebo ne. Padly tu duvody pro a proti od lidi, co ho pouzivali a pouzivat prestali a od jinych, proc mu davaji prednost. No a s frekvenci piti to primo souvisi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: pitny vak

Příspěvekod Paleccc » pát kvě 20, 2016 12:48

Vyhladal som toto vlakno a tak trochu som dufal, ze tu najdem same plusy pouzivania hydrovakov. Ja som si tento "luxus" doprial iba pred nedavnom... Kupoval som hned spolu s termoobalom na vak aj hadicku (source widepack 3l). No a musim povedat, ze zatial som ho pouzil na dvoch trekoch. Raz v zime na Gerlach a raz nedavno na 3 dni na tazko (stan, spacak, varenie atd. = velky batoh).

No a musim konstatovat, ze po tychto dvoch skusenostiach mam chut vykaslat sa na cely hydrovak :D Na Gerlachu mi v nom komplet zamrzla voda v hadicke (aj ked bola cely cas v tom "termoobale"), co ma na konci cesty dost nastvalo, kedze som potom uplne vystaveny nemal co pit... Pri tom sa mi to cele asi nejako posunulo nizsie vo vaku a hadicka bola kus kratka...

Na viacdnovke mi vadilo, ze hadicka mi v batohu zavadzia aby som tam ako tak normalne poukladal veci... No a do toho vaku som napustil max. 2l vody a zdalo sa mi to hrozne nespratne... Zaberalo to kopec miesta v batohu, pri prameni som musel vyberat pol batohu aby som si napustil vodu, doma som to potom susil dva dni... Nehovoriac o tom, ze som netusil kolko vody mi zostava a mal som tendenciu nepit aby mi vydrzala...

Skratka som tomu nejako neprisiel na chut. Doteraz som bol zvyknuty nosit dve flase v postrannych kapsach. Ked som bol smadny, tak sme s partakom dali pauzu, on vybral flasu mne, ja jemu - ani sme neskladali batohy... Chvilu pokecali a slo sa dalej.

Myslel som, ze ten hydrovak bude paradicka, ked to tak vsetci ospevuju, ale musim povedat, ze mi to zatial pride ako totalna pico***na :D

Stale sa na tom ale snazim najst nejake plusy, ked uz som za to vyhodil prachy a ked je to dnes tak moc "cool". Takze tomu dam asi este sancu a ak ma to bude zas iba srat v tom batohu, tak to asi podarujem... Alebo necham na nejake "zvlastne" prilezitosti.
Uživatelský avatar
Paleccc
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: čtv úno 6, 2014 19:28

Re: pitny vak

Příspěvekod apuka » pát kvě 20, 2016 13:10

Paleccc píše:Myslel som, ze ten hydrovak bude paradicka, ked to tak vsetci ospevuju, ale musim povedat, ze mi to zatial pride ako totalna pico***na ...

Stale sa na tom ale snazim najst nejake plusy, ked uz som za to vyhodil prachy a ked je to dnes tak moc "cool".
Plus je urcite to, zes vyhodil prachy za toto a ne za neco, co jeste mnohem vetsi "pico***na" :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: pitny vak

Příspěvekod remy77 » pát kvě 20, 2016 17:52

Paleccc:
Same vyhody nema asi ziadna vec.Vzdy sa najde nejake to minus.

Camel pouzivam a som spokojny. Pre mna je vyhoda, ze sa mozem napit za chodze a neskladat batoh (ak si sam, nema ti kto podat flasu). Ked jemenej teplo (jar, jesen) staci mi na den vak, v lete mam aj flasu na pauzy a vak tak vak plnim len rano.
Samozrejme nie v zime, to nosim caj v termoske.

Hadicka mi nezavadzia (osprey ho nema dnu), nikdy sa mi nezosmykol... Samozrejme, urcity diskomfort pri uzivani je, ale na depresie to nie je :)
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: pitny vak

Příspěvekod mike » pát kvě 20, 2016 18:01

@Paleccc: :D kdyby sis tohle vlakno precetl, nej sis vak koupil, tak bys o vsech minusech vedel predem. Tady to urcite neni tak, ze vak vsichni opevuji. Neco za neco, pro nekoho prevazuji vyhody, pro jineho nevyhody. No a ty evidentne patris do druhe skupiny. Ja treba taky a ani mne nenapadlo vak zkouset, protoze je mi jasne predem, co by mi vadilo a navic zadna z vyhod pro mne neni podstatna.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: pitny vak

Příspěvekod fps » sob kvě 21, 2016 8:25

já když se chci napít, tak taky k kvůli tomu nesundavám batoh, a pitný vak nemam, prostě jenom vyndám sbalitelnou láhev s postranní síťovaný kapsy na batohu
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Vodní filtr - filtr na vodu

Příspěvekod budo » sob kvě 21, 2016 9:05

Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

PředchozíDalší

Zpět na Batohy