Jednoduchý a elegantní cestovní batoh

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jednoduchý a elegantní cestovní batoh

Příspěvekod pseudocestovatel » ned zář 7, 2014 8:31

Ahoj vespolek, rozhodnul jsem se koupit svoji první krosnu, protože tahat se s kufrem nebo sportovní taškou přes rameno už mě nebaví :-). Nějaký popis:

-cestuji po městech (několikahodinové túry městy), výhledově bych rád zkusil delší stopařské expedice nebo i túry po horách, s batohem budu létat letadly (-> méně částí na rozbití je lépe + cesty na více než 14 dní),
-nejsem horolezec, takže vývody pro camelbag, hromada kapes či poutka pro náčiní nejsou potřeba,
-s tím souvisí jednoduchost provedení - jako minimalista moc funkčnosti nepotřebuji,
-mám něco pod 190 cm (nevím, jestli to má vliv?),
-vizuálně bych chtěl něco jednoduchého, viz obrázek níže (jednoduchost vnímám jako eleganci) - nelíbí se mně, jak je většina krosen "strakatá" a "barevná" (možná to má smysl?),
-barevně je mně to jedno, spíše ne světlý barvy, protože na nich bude vidět kdejakej flek :-),

-zpracováním nějaký pevný, kvalitní, dobře se čistící materiál,
-integrovaná pláštěnka neuškodí, ale není nutná (když bude pršet, sám se někde schovám, nebo sám budu potřebovat pláštěnku, takže externí "s hrbem" pro batoh je imo lepší?),
-zádovým a bederním systémům nerozumím,
-objemově určitě 55+ litrů (nebráním se ani 70+ litrům - taková litráž by k mé výšce neměla být problém),
-cena: max. 4 567 Kč (méně lépe).


Ukázka batohů, které se mně vizuálně líbí:
ObrázekObrázek
(viz http://www.ebay.com/itm/New-Black-Diamon-Epic-45-Backpack-/151279129127)


Budu moc vděčný za tipy na konkrétní kousky, značky nebo i prodejce. Kupovat plánuji v Brně/Praze/po netu (klidně i ze zahraničí. Vím, že se říká, že by si měl člověk batoh vyzkoušet, ale věřím většímu množství dobrých recenzí a standardnosti/neanomálnosti mých zad :P ).

PS: existuje nějaký ochranný pytel na batohy, který je vhodný pro cestování letadly? Třeba takovej pytel od brambor není těžkej a příjde mně poměrně pevnej :-).
pseudocestovatel
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned zář 7, 2014 7:40

Re: Jednoduchý a elegantní cestovní batoh

Příspěvekod axi12 » ned zář 7, 2014 10:26

Ahoj,

koukni se sem a nebo sem, pro tebe je spíš to první vlákno (tam jsi to ostatně mohl i napsat).

Spousta tam toho již bylo napsaná a není tam jen o horolezeckých báglech. Ostatně horolezecký bágl by pro tebe nemusel být úplně špatný, protože ten většinou nemá extra věcí navíc venku (kapsičky atd...), je festovní (ledacos vydrží) a dnes jsou už i dost elegantní. S takovým Deuter Guidem 35+ se vejdeš i jako s příručním zavazadlem.

Jak píše fps, pokud koupíš jakýkoli batoh od těchto značek - "Osprey, Lowe Alpine, Gregory, Berghaus, Deuter, Vaude, Fjällräven" tak chybu neuděláš. Podstatné je, aby ti seděl dobře na zádech, a to zjistíš jen ozkoušením v obchodě. Nech si do něj naložit aspoň 8kg a choď s ním.

Ohledně obalu na batoh do letadla. Dělají se. Např. v Decathlonu, v Hudy taky něco mají. Stačí kouknout a najít.

A k té litráži, na cestování ti 60litrů stačí bohatě (=50l u Deuterů), protože s víc litrama bys stejně nemohl chodit po městěch, to bys pošel :)
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Jednoduchý a elegantní cestovní batoh

Příspěvekod pseudocestovatel » ned zář 7, 2014 10:48

Díky za odkazy. Obecné rady jsem četl, i toho vlákna 50-75 l jsem si všiml, ale letmým prolistováním mně přišlo, že se tam řeší právě ty "standardní" batohy s tisíce kapsami a přezkami. Nejsem moc znalý outdooru, ale když jsem se byl podívat do nějakých kšeftů, jednoduché batohy mého popisu výše jsem tam nezaznamenal.

U objemu určitě beru 55 l jako minimum (i u "slavného" Deutera), protože v batohu budu nosit okolo 25 kilo (oblečení a harampádí). Nevyužitá větší litráž nemusí být na škodu, ne? Nemám teda ale praktickou zkušenost - možná jsou 75l tak velké, že 25 kilo např. oblečení vydá na 2/3 batohu?
pseudocestovatel
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned zář 7, 2014 7:40

Re: Jednoduchý a elegantní cestovní batoh

Příspěvekod axi12 » ned zář 7, 2014 12:19

25kilo oblečení a harampádí? :O No dobře, když myslíš.

Co třeba Berghaus Expediton? Pokud bys chtěl ušetřit a nevadilo ti ho mít z druhé ruky, tak místní uživatel Trafikant ho před nějakým časem prodával, zkus mu napsat.

Osprey Aether 60
Osprey Xenith 75 - taky možná moc "složitý" batoh na tebe
Lowe Alpine Cerro Torre 65, tam už nějaká kapsa vpředu je teda.
Black Diamond Caliber 50 - hodně jednoduchý a účelný batoh.
Black Diamond Speed 55
Arcteryx Nozone 55
Black Diamond Mission 75
Mammut Hera Guide 55+15

Jen tak namátkou, když projdu pár obchodů a pár značek....

... a na závěr mnohými vyzkoušený a stále chválený (i mnou) Osprey Kestrel 58 nebo 68
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Jednoduchý a elegantní cestovní batoh

Příspěvekod Quido » pon zář 8, 2014 15:44

ty, co se ti libi (na obrazku) jsou zrovna horolezecke batohy, uchyty na cepiny jsou pro tebe zbytecne, zato kapsy na boku na lahev s napojem zvenku by se ti ve meste hodil...
ja bych ti doporucil BD mercurry 65 nebo 75, vyborne se bali (otvira se zepredu jako kufr) a ma vymakany bederak, jenom uz je drazsi; pokud nemuzes dat vice, nez uvedenou sunu, pak doporucuji zkusit Vaude Aymmetric, Astrum nebo Centauri
http://www.vaude.com/en-NL/Products/Bac ... 4bluajoqe6
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jednoduchý a elegantní cestovní batoh

Příspěvekod Michal82 » úte říj 21, 2014 15:14

Ahoj ten Black Diamond Speed sem si koupil v 30 - moje velikost L 32l - musím upozornit, že pokud batoh nacpeš tak z toho je poctivá 50l krosna s výškou od země 90 cm - koncepce batohu je zřejmě zamýšlena 30l po zarolování horní části to by pak odpovídalo, ale pokud ho nahoře jen zatáhneš a nasadíš ,,víko,, tak je to 50l batoh takže model značený jako SPEED 55 může mít v reálu klidně 80l.
Jinak ovšem batoh parádní oproti Deuter je podstatě robustnější a jen tak se to neprodře, zádový systém nastavení popruhů bederáku paráda, já mohu jen doporučit je to pěkný kousek s čistým designem, jen bych byl pro 30 max 40 do 55 bych opravdu nešel.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Jednoduchý a elegantní cestovní batoh

Příspěvekod Quido » úte říj 21, 2014 18:45

Fajn batoh, bezesporu kvalitni, ale nezlob se na mne, v zadnem pripade to neni cestovni batoh...
No ale co uz, proti gustu...
;)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jednoduchý a elegantní cestovní batoh

Příspěvekod Michal82 » úte říj 21, 2014 21:25

Jasně je to batoh do hor vhodný na lezení a td - štíhlý, jednoduchý, jeden vztup na vrchu, na bederáku oka na matroš. Já reagoval na to jak na vrchu psal, že se mu líbí, ale chtělo by to 55..
........
Ze to nejsou cestovní batohy, padlo už nahoře no spíše sem chtěl jen upozornit na tu velikost, kdyby o něm dál uvažoval.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45


Zpět na Batohy