USB power pack a jine zdroje napajeni

solární panely, mobilní telefony, atd.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod mike » čtv lis 8, 2012 20:17

@wawrik: takhle primo se to neda porovnavat. Kazdy logger je jiny a navic, znas to, jak je to s up to XXX hours... U loggeru to obvykle znamena nejaky power saving mod, ktery muze mit mensi presnost a uklada data jednou za cas. Spis to chce porovnat ulozenou energii na vahu primo a ta je alkalicke AA < Li-ion < lithiove AA.

Rekl bych, ze hrozne zalezi na tom, jestli si muzes na treku nekde dobit nebo ne. Kdyz jo, tak zarizeni na AA baterky vyjdou hur, ledaze bys nosil jeste AA akumulatory s nabijeckou. Aku u zarizeni s USB vstupem muzes dobit primo a jeste muzes dobit ten power pack. Delam to tak, ze nosim power pack, ze ktereho nabijim v terenu a kdyz narazim na zasuvku, dobiju z ni. Power pack nedobijim, jelikoz ma jinou nabijecku a tu s sebou nenosim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49440
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod pavproch » čtv lis 8, 2012 20:24

já teda nevím, co řešíte....

na pobyt do 2 týdnů v "divočině" nepotřebuju nic z jmenovaného (vypnutý mobil bude mít i po 14 dnech aspoň 95% baterky), tikka mi vydrží svítit na jedny baterky několik let (navíc v noci se spí a ne chodí po horách, že) a na jednu baterku do foťáku spolehlivě zaplním celé 2GB karty (což je cca 275 fotek), do GPS před cestou nasoukám významné body a pak ji zapnu až dyž sem s orientací v prteli (a dyž už sem fakt v prdeli, tak až se z ní dostanu, stejně nebudu mít náladu pokračovat, takže vybitá GPS mi stejně už vadit nebude) a jiný elktřitinou pháněný bebechu by do hor tahal jen wool ...

něco jiného může být třeba wawrikovy treky v hijmajlaj nebo pamír na měsíc a pod., ale tam se zase neřeší UL cajky, že...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28329
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod wawrik » čtv lis 8, 2012 20:28

mike: prečo by sa nedalo? Zrovna logger je natoľko jednoduché zariadenie, že medzi rôznymi modelmi žiadne rozdiely v podstate nie sú. Ak ti ide o logovanie a nie navigovanie. 12 hodín je podľa diskusných fór na tužkovku maximum, 45 hodín na LiIon minimum. Mne dokúpene BL-5C reálne vydržali skoro 50. Takže na tri týždne vláčim vrátane prístroja 120 g namiesto 340 u AA riešenia.

A to ešte nehovorím o odolnosti voči nízkym teplotám alebo o cene - tie BL-5C ma vyšli na 4 libry aj s poštovným :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod mike » čtv lis 8, 2012 20:45

Loggery vypadaji jednoduse jen zvenku. Jednotlive chipsety maji ruznou spotrebu a navic hrozne zalezi na jejich nastaveni. Kazdy je vlastne mikropocitac (zpracovani GPS signalu neni zadna sranda), ma ruzne power mody, mezi kteryma se da prepinat atd. Pak jsou tam periferie, data se musi nekam ukladat. Tj. nejaka flash nebo SD karta, ktere se taky lisi spotrebou. LEDky, minidisplej atd. Rozdil v miliamperach dela hodiny behu. 50 hodin na BL-5C je hodne dobre, mne na baterku o podobne kapacite vydrzi GPS asi 33. Jiny chipset a loguju na SD kartu. Podle vyrobce by v low power modu slo az 48, jenze to uz ve slozitejsim terenu spatne drzi signal, zkousel jsem a zavrhnul.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49440
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod mike » čtv lis 8, 2012 20:53

pavproch píše:já teda nevím, co řešíte....

Nevis, tak neres ;-) My vime.

pavproch píše:tikka mi vydrží svítit na jedny baterky několik let (navíc v noci se spí a ne chodí po horách, že)

Jak kdo, jak kdy ;-) S Tikkou bych letos se zlomenou nohou nesesel dolu ani nahodou, ani i s HL20 to nebylo jednoduche. A jak jsem byl rad, ze jsem si rano dal do baglu nahradni baterky, i kdyz jsem vubec nepocital s tim, ze pujdu za tmy.

pavproch píše:něco jiného může být třeba wawrikovy treky v hijmajlaj nebo pamír na měsíc a pod., ale tam se zase neřeší UL cajky, že...

Bych cekal, ze prave tam se UL cajky resi ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49440
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod Vachon » pát lis 9, 2012 9:26

mike píše:A jak jsem byl rad, ze jsem si rano dal do baglu nahradni baterky, i kdyz jsem vubec nepocital s tim, ze pujdu za tmy.


Právě, rezervní baterky potřebuješ, když se něco nepředpokládaného stane, najednou zjistíš že za světla nedojdeš, máš problém s orientací, to najednou potřebuješ čelovku na největší výkon, na GPS pořád hledáš cestu, ochladí se a baterky vydrží míň (upřímně, u mě je to poměrně standardní situace).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod wawrik » pát lis 9, 2012 9:35

Hm, naozaj zábavné, ako to každý máme inak :-) Ja zásadne používam (v zmysle spolieham sa na...) mapu, a etapy treku plánujem tak, aby som mal rezervu denného svetla. Jediná vec súvisiaca s nevyhutnou potrebou energie je tá čelovka, ktorú mám vždy poruke v bunde alebo bederáku.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod Vachon » pát lis 9, 2012 9:56

wawrik píše:Hm, naozaj zábavné, ako to každý máme inak :-)

Tak jest. On je třeba v zimních Alpách tak krátký den a do té míry se můžou změnit podmínky, že prostě s naprosto bezpečnou rezervou světla počítat nemůžeš, jinak bys nikdy nikam nedošel.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod fps » pát lis 9, 2012 12:02

vícedenní túry taky plánuji tak abych byl na místě před setměním, a tím pádem by stačila i bludička Petzl Tikka, ale jak plánuji jednodenní túru kdy se setmívá už od 16:30h tak jako třeba v současnosti, tak docházím i 2h potmě, a to pak je zapotřebí právě třeba Fenix HL20
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod karaya1 » pát lis 9, 2012 18:30

oodoow píše:když už tu probíráme dřívkáče a nabíječky, tak se to dá spojit

To vypadá hodně zajímavě, to by na dlouhých trecích po rozumných kopcích vyřešilo kromě plynových kartuší i problém nabíjení GPS trackeru i mobilu. Otázka za tisíc ale zní: existuje nějaký adaptér, který z USB vyrobí něco, co úspěšně nabije akumulátor do zrcadlovky (EN EL 9a, Nikon D60)? Zatím to dělám tak, že s sebou mám i jeden náhradní, mám vyzkoušeno, že při rozumném použití mi jeden vydrží i víc než týden focení na vysokou kvalitu (bez fotek s dlouhou expozicí :wink: ). Kdyby to ale nějak šlo, že bych mohl mít jen jeden a dobíjet dle libosti...
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 689
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod mike » pát lis 9, 2012 18:58

Vachon píše:On je třeba v zimních Alpách tak krátký den a do té míry se můžou změnit podmínky, že prostě s naprosto bezpečnou rezervou světla počítat nemůžeš, jinak bys nikdy nikam nedošel.

Nejen v zimnich, ale i podzimnich. Nejsem ranni ptace a rano se mi nechce ze spacaku, dokud nevyjde slunce a aspon trochu se neotepli. Pak mi strasne trva, nez se vybatolim a vyrazim a vysledek je, ze bezne jdu jeste nekolik hodin za tmy. Co tak premyslim, tak od rekneme pulky zari se mi snad nikdy nestalo, ze bych dosel bez celovky.

Vachon píše:Právě, rezervní baterky potřebuješ, když se něco nepředpokládaného stane, najednou zjistíš že za světla nedojdeš, máš problém s orientací, to najednou potřebuješ čelovku na největší výkon, na GPS pořád hledáš cestu, ochladí se a baterky vydrží míň (upřímně, u mě je to poměrně standardní situace).

Jj, u mne taky, jak pisu vyse. Ta nestandardni byla jeste o level vys a nemit s sebou dve nahradni baterky a GPS, tak bych se mozna i bal. Sel jsem dolu po trase vystupu a bez zaznamu v GPS bych ji nenasel (zadna cesta ani znaceni, jen skaly). I tak to bylo narocne, jelikoz stacilo uhnout par metru a musel jsem se vracet. Coz s mou rychlosti znamenalo spoustu casu navic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49440
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod apuka » úte lis 25, 2014 13:18

Pro powerbankare mozna ceka slastni zazitek.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16607
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod mike » úte lis 25, 2014 17:19

Kdo by chtel tahat 350 gramovy kram? Kdyz stejnou kapacitu v 18650 clancich muze mit o 115 gramu lehci? To je jedna vecere ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49440
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod Sikula » úte lis 25, 2014 17:41

když už se to řeší, kde kupujete 18650 akumulátory? V to tom packu vychází jeden 3200mAh akumulátor na 140kaček, když teda nebudu počítat futrál, nabiječku a DC-DC step up regulátor na 5V/2A
Sikula
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: ned dub 14, 2013 12:47

Příspěvekod scinkk » úte lis 25, 2014 17:48

Tak, v rámci kapacity to bude patřit spíše k těžším powerbankam. Ale cena je pěkná na značkovou pwb. Ale za 18650ky bych už neměnil, dvě powerbanky se mi valí doma bez užitku.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod mike » úte lis 25, 2014 18:38

@Sikula: vidis, na cenu jsem ani nekoukal. Clanky za podobnou cenu mozna najdes na DX, ale kapacita neni zarucena. Zarucene jsou drazsi, treba tady. Za UL se holt plati.

Sam zatim 18650 nemam, jelikoz mam starou powerbanku, co ma 150 gramu a na me vylety (max dva tydny) mi vzdycky stacila a s 18650 bych usetril vahu tak jedne Deli tycinky ;-) Pri vetsich kapacitach by se ale vyplatily, jednak jsou lehci a jednak muzes pridavat podle potreby, 350 g v kuse je proste moc.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49440
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod scinkk » úte lis 25, 2014 19:08

@sikula: pred rokem jsem kupoval tyhle Panasonic.

S novym founem uz baterky tolik nepotrebuji, beru jednu 18650 na dvoudenni akci jako zalohu pro jistotu, a spis kvuli fotaku. A na delsi akce pak adekvatni pocet, coz je imho nejvetsi plus reseni pomoci 18650ek.

S timhle tu bude mit asi Xiaomi uspech, kdyz se tu bezne prodavaji powerbanky za nekolik litru :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod mike » úte lis 25, 2014 19:12

Za par je to skvela cena :smt023 Opravdu jsou autenticke a maji uvadenou kapacitu?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49440
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod scinkk » úte lis 25, 2014 19:32

Hm ani me nak nenapadlo pochybovat :), na druhou stranu jsme to nijak nezkoumal a nemeril (jsem softwareak :), vzal jsem je bez vyberu, pac je tu nekdo doporucoval spolecne s tou nabijeckou. Vzhledem k tomu, kolik ty baterie maji pozitivnich recenzi, hadam, ze je to dobra koupe. Hadam, ze se v tom davu nasel nekdo, kde je krute promeril :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod mvaldo » stř led 21, 2015 0:44

nabijacka na plyn a AutoCharge :shock:
Uživatelský avatar
mvaldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2135
Registrován: ned bře 8, 2009 19:14

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod mike » stř led 21, 2015 1:28

To prvni je dost dobry, tady je puvodni zdroj. 56 Wh na 40 gramu paliva, to je 5.6x lepsi, nez Li-Ion baterie (a 4.5x nez lithiove primarni clanky). Navic by to melo fungovat i na plyn do varice, jestli to spravne chapu a jestli bude zpusob, jak to z plynove bomby naplnit. Nabijecka bez paliva vazi 160 gramu a cim vetsi bude spotreba, tim vic se proti baterkam vyplati. Na delsi treky ve vice lidech by rozdil ve vaze mohl byt opravdu znat. Za mne =D>
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49440
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod budo » ned bře 29, 2015 21:43

to je moc pekny zarizeni
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod budo » pon bře 30, 2015 13:36

Poohlížím se po adaptéru na Li-Ion 18650 baterie (které mám doma) jako levné a zajímavé variantě powerbanky. Narazil jsem například na tohle s Li-polymerovou baterií. Co na to místní elektronci? http://www.ebay.com/itm/5600-15000-2000 ... 20f7b74fa2
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod budo » stř dub 1, 2015 17:33

koukám, že nic ... :-(
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod mike » stř dub 1, 2015 17:56

Co chces slyset? Nejdriv pises, ze se poohlizis po adapteru na 18650 (na ktery tu byly odkazy a neni moc co resit) a pak das odkaz na nejake power banky, u kterych nejsou zadne poradne udaje (vaha) a jejichz kapacita muze byt realna nebo uplne vycucana z prstu. Kdyz koukam na rozmery te 15000 mAh, ta tipuju spis to druhe, ale z vahy by se to poznalo lip.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49440
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod budo » stř dub 1, 2015 20:50

Zajímal mne názor na tu Lipolku. Při hledání adaptéru jsem na ni narazil a lipolka se mi pomerem hmotnost/vykon líbila. Na airsoftu ji mělo pár lidí v EG (electric gun) a jevila se hodně dobře.
Tak mne zajímalo, co si o tom myslí někdo se zaměřením na elektro. Protože právě já neumím reálnost poměru rozměr/hmotnost/výkon posoudit. Navíc mi přijde neuvěřitelná ta cena. Vypadá podezřele. Pokud by se např. 20 000 mAh Li-Polymer power banka dala pořídit za uvedených USD 12.49, a měla šanci na slušnou životnost, tak bych ji bral, protože mi to připadá super.
Capacity : 5600mAh or 15000mah or 20000mah for choose
- Input: 5V/1A or 5V/2A
- Output:
5600mah: 5V/1A
15000mah: 5V/1A 5V/2.1A
20000mah: 5V/1A 5V/2.1A

Takže 20 000mAh má 20*5=100Wh ! - podle tvého přepočtu. Ale to bude určitě kapacita zdroje. Podle příspěvku Lukáše Černého z 25. 11. 2014 18:59 by se z toho nakonec vyčíslala ještě nižší a reálnější hodnota...
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod Miras » stř dub 1, 2015 21:06

Nechtělo se mi v tomhle moc experimentovat, tak jsem pořídil už přiměřeně ověřenou power banku 10400mAh od Xiaomi, vyšla mě na nějakých 430Kč. Ta váží 262g, k nějakýmu praktickýmu testu kapacity jsem se ale zatím ještě nedostal...
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod mike » stř dub 1, 2015 21:07

budo píše:Takže 20 000mAh má 20*5=100Wh ! - podle tvého přepočtu. Ale to bude určitě kapacita zdroje.

Rozhodne. Kapacita se udava pri jmenovitem napeti akumulatoru, takze 3.7 * 20 = 74 Wh. Napeti na vystupu nema s kapacitou nic spolecneho. Ztraty jsou samozrejme dalsi vec, energii bez nich z jednoho akumulatoru do druheho "neprelejes". A ano, tech 85% je realne maximum. Pri porovnavani jednotlivych powerbank to ale muzes ignorovat, jelikoz to tak maji vsechny. V zavislosti na kvalite muzou mit ucinnosti i mensi, ale to nemas sanci poznat jinak nez merenim.

budo píše:Vypadá podezřele. Pokud by se např. 20 000 mAh Li-Polymer power banka dala pořídit za uvedených USD 12.49, a měla šanci na slušnou životnost, tak bych ji bral, protože mi to připadá super.

Vis jak je to kdyz neco vypada az moc dobre, aby to byla pravda ;-)

Nejlepsi LiIon 18650 clanky dostanes asi za $7.50 jeden a ma kapacitu 3400 mAh. Na 20000 bys jich potreboval 6, coz by stalo $45 (a vazilo 276 gramu). Tak si to porovnej...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49440
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod mike » stř dub 1, 2015 21:15

Dodatek: kdyz vezmu rozmery uvedene pro 15000 verzi, tak by se tam teoreticky ta kapacita vesla. Ovsem jen pro ty nejlepsi a drahe clanky. Kdyz to vezmu prakticky a porovnam to se svou starsi, ale kvalitni power bankou s kapacitou 5400 mAh (stala mimochodem necelych 50 USD), tak mi ciste z rozmeru vychazi, ze ta 15000 verze by mela mit kapacitu 7500 tj. presne polovicni. Bez vahy se lepsi odhad udelat moc neda. S vahou je to ovsem taky pofiderni, kdysi jsem sem daval fotky podobne rozebrane super power banky, ve ktere byla jedna mala baterka do mobilu a kus rezaveho zeleza na doplneni vahy. Cinani jsou vynalezavi ;-)

Za tu cenu si ovsem muzes jednu objednat a zmerit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49440
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod budo » stř dub 1, 2015 21:47

Jasne, pocital jsem chybne s vystupnim napetim ... ale kde tys vycetl napeti baterie, ja ho nikde nevidim.
Li-Polymer má stejně jako Li-Ion 3,7V ?

Jediné, co vím o Li-Polymerkách, že jsou malý a hodně lehký.
(pauza a telefonát)
Tak jsem zavolal tomu kamarádovi. Pár let už používá do E-Gunů jen Li-Polymerové články. Mají napětí 7,4V (takže asi fakt 3,7V x 2), jsou malý, lehký, nevadí jim mráz a po měsíci, kdy leží ve skříni, je dá do gunu a ony makaj. Takže malý úbytky. Z toho vyplývá, že poměr kapacity a rozměrů by nemusel být nereálný. Ale ta cena je furt zarážející, zvlášť, když to srovnám s tím, že novinka Xiaomi je Li-Ion s 16 000mAh za 800,-Kč u nás a za 740,-Kč v Číně.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

PředchozíDalší

Zpět na Elektronika