Outdoorovy mobil

solární panely, mobilní telefony, atd.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod pavproch » čtv lis 30, 2023 14:54

Nevydrží: Jeden z domácích i-sraček (nabíjení denně), myslím, že gen 12 - po dvou letech chcípla OEM baterka, no-name náhrada (čajna, asi) vydržela sotva rok (proto kupuju fčíl jeden z těch dvou nových).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28404
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod mike » čtv lis 30, 2023 14:56

Moment, myslel jsem, ze u iShitu se baterky meni jen v autorizovanem servisu a tam ti daji original.

Proc to nabiji denne? To tak malo vydrzi nebo ho tak moc pouzivaji?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49525
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod pavproch » čtv lis 30, 2023 14:58

Měnilo se to v (nevím, jestli autorizované) opravně v Brně. Jo, používá ho ke všemu možnému = musí nabíjet každý den.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28404
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod Etheric » čtv lis 30, 2023 15:04

irem píše:neni zase tak moc z ceho vybirat, pokud clovek chce neco, co se vejde do kapsy a do ruky :roll: Navic hw nebyva spatny, takze to vydrzi dlouhe roky.

A když máš ještě požadavek IP68 (bez kterého mi žádný mobil roky nevydrží) a další, tak ti zůstane na výběr jeden nebo dva modely..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8168
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Outdoorovy mobil

Příspěvekod Lipon » čtv lis 30, 2023 21:15

Mike: zručný člověk to s podporou YouTube a správným nářadím vymění doma, s trochou cviku. Akorát jak vodotěsnost nevím.
Avacom už dneska dělá srovnatelný baterky. Kapacitně i výdrží.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4931
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod mike » čtv lis 30, 2023 21:22

Proc ne, ale pp to evidentne sam nedelal. Ja bych to taky nedelal, prece nebudu kvuli usetrenym par stovkam shanet potrebne naradi, tvavit s tim hromadu casu a jeste riskovat, ze to spatne dopadne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49525
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod Etheric » pát pro 1, 2023 5:46

To jsem někde četl, že je možnost koupit jistý ND, nářadí a vyměnit si doma. Dělali jsme si srandu, že vzhledem ke stavu zdravotnictví zanedlouho vznikne stránka kuchejsesam.cz, kde si vybereš svůj problém a dojdou ti nástroje + instruktážní video :twisted:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8168
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod apuka » pát pro 1, 2023 15:53

mike píše:a jeste riskovat, ze to spatne dopadne.
Plus to hlavni - prijdes o zaruku (pokud v ni jeste jsi) plus v mnoha autorizovanych servisech by se Ti i po zaruce mohlo stat, ze Ti odmitnou jakykoliv dalsi servis, bo nechteji rucit za pripadny vliv neautorizovaneho dilu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16678
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod mike » pát pro 1, 2023 15:57

Predpokladal bych, ze v zaruce to nikdo delat nebude, dva roky baterka v pouzitelnem stavu vydrzi. A jestli ne, tak by to mozna bylo na zarucni opravu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49525
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod apuka » pát pro 1, 2023 17:35

Za normalnich okolnosti ano, ale vsimej si zarucni podminky u vetsiny el. zarizeni na baterky - na ne je explicitne uvedene, ze na ne se vztahuje zarucni doba vetsinou 6 mesicu, v lepsim pripade 12.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16678
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod @Martin@ » úte led 16, 2024 15:23

Tak se zase vrátím k původnímu tématu :)

Poradil by mi někdo, kdo v poslední době řešil nákup "outdoorového" mobilu, co je v současné době za možnosti?

Moje požadavky:
- mobil a Androidem do 5000 Kč s DPH (absolutní strop, spíše ale méně, protože plánuji dokoupení přídatné paměťové karty)
- absolutní nutnost provozu 2 SIM karet najednou (myšleno klasické dual SIM) + přítomnost třetího slotu na paměťovou kartu (nikoli tedy možnost paměťové karty místo jedné SIM)
- baterie s velkou výdrží (kapacita min. 4500 mAh, ale spíš více)
- měl by být ideálně vodotěsný (ale takové mobily asi nejsou, nebo rozhodně ne za požadovaný cenový strop), nebo alespoň IP 69K (což jsou asi skoro všechny outdoorové mobily)
- velikostně by měl mít displej v rozmezí 5" až 6,58" (ten max. je už hrozné pádlo, ale předpokládám, že menší již jsou "proti trendům", takže asi není moc šancí)

Koukal jsem třeba sem: https://www.cena-vykon.cz/top/nejlepsi- ... -telefony/ a jako horký kandidát mi vylezl Ulefone Armor 22 8GB/256GB (překvapila mě i termokamera, ale je otázka její reálné kvality u poměrně levného mobilu). Předem díky za tipy a postřehy!
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod EjdouuRotacak » úte led 16, 2024 16:17

Ty mobily váží skoro 400g. Některé "jen" něco přes 300g. Jsou to neskutečné cihly. Já na FR/DH v zahraničí používal outdoor tlačítkový telefon. Když jsem to bral se sjezdem ještě hodně vážně, měli jsme v horách na partu jeden satelitní telefon a vysílačky byly standard.

Tyhle čínské cihly jsou na ho*no. Přestanou fungovat/zamrznou/vytuhnou přesně ve chvíli, kdy ti půjde o život. Murphyho zákon.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod Etheric » úte led 16, 2024 17:10

@Martin@ píše: alespoň IP 69K (což jsou asi skoro všechny outdoorové mobily)

Alespoň? To je technologický maximum co nejvýš lze. Pokud ho nebudeš umývat vapkou, nevyužiješ toto krytí... Stačí s IP68, osobně telefon bez toho už nechci.

Další měsíc už si konečně budu moct koupit novej telefon. Nakonec to teda bude jabko, 15 Pro s pamětí půl tera. Ne že bych si ho vybral, ono není z čeho vybírat, tenhle jedinej na trhu má vše, co potřebuju. Raději bych jako zůstal u Androidu no, ale není jedinej vyhovující. Nehledě na to, že Samsung a ostatní už dělají velikostí spíše tablety, než telefony a zanedlouho to bude mít velikost dnešních televizí snad....

Telefon s IP68 + "šprcka" + sklo = plnotučnej telefon na ven (i na doma, do práce,..)
Naposledy upravil Etheric dne úte led 16, 2024 17:24, celkově upraveno 1
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8168
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod pavproch » úte led 16, 2024 17:23

EjdouuRotacak píše:Já na FR/DH v zahraničí používal outdoor tlačítkový telefon.

Jen můj malý poznatek z loňské bajko-sezony: Mám tlačítkový outdoor tydlifon = prasovzdorný, vozím ho v přední kapse u kalhot. Na bajku sem jednou lehnul (xkántry, žádný echt downhill) a bylo po něm. I přes jeho prasovzdornost.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28404
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod apuka » úte led 16, 2024 18:20

@ @Martin@: (mas hrozny nick, prakticky znemoznuje to klasicke odkazovani :wink: )

Mam hodne silny dojem, ze bud to bude Tvuj prvni "outdoorovy mobil" nebo jdes nim delat fakt prasacke andrenalinove hlouposti. Podle pozadavku bych rekl, ze nejspise to prvni.

Uz Ti napsali neco. K tomu jen na zamysleni si napis:
1) co vsechno chces delat, kdyz chces mit sebou ten mobil
2) kde u sebe budes mit ten mobil
3) jestli musis mit vsechno, cos popsal k dispozici vzdy najednou
4) jestli si myslis, ze za uvedenou max. cenu to muzes fakt ziskat

Protoze polde mne delas klasicou skolackou chybu - chces vsechno, najednou a nejlepe za pakatel.

Fakt potrebujes mit v jednom mobilu najednou dve SIMky a k tomu jeste pam. kartu? Nebylo by pro Tebe rozumnejsi si vzit radeji dva mobily - odolnejsi tlacitkovy jen s jednou (jen na volani, rekl bych "bezpecnostni") SIMkou a druhy neodolny Android s druhou SIMkou (pripadne i s kartou) na nejakou jinou praci a na moznost byt na prijmu na te druhe SIM? Bezne bys ten druhy mohl mit nekde bezpecne v ruksaku.

Usetril bys takto na vaze, asi i na cene.

Ja Ti reknu tak - doted jsem vzdy nosil na tury mobil neodolny. Nosim ho ve vnejsi kapse na bedernim popruhu batohu obycejneho "promokaveho" ruksaku. Svuj prvni jsem par let nosil v igelitovem sacku s jednoduchym uzaverem kvuli obavam z vody. Potom jsem sacek nekde ztratil a od te doby mobil nijka nechranim. Zmokl sjem mnohokrat, i v poradnych lijacich, i tak, ze se mi jen v zahybu plastenky na batoh zevnitr nasbiraly asi 3-4 litre vody, v batohu jsem mel mnoho veci mokrych - a plastenka nechranila tu za skoro 6 let uzivani uz prederavenou kapsu na mobil.

Mobil byl v pohode, jen se mokra obrazovka blbeji ovladala - ale to si musis pohlidat i u odolneho mobilu, ne kazdy v mokru funguje. Stejne tak, bez problemu mi fungoval mobil i cely den dobre pod -20, i po peti letech (soucasny po ctyrech) vzdy s puvodni nemenenou baterii. To si taky pohlidej, mnoho mobilu, hlavne tech levnejsich pouziva technologii obrazovky, ktera v mrazu (prakticky uz pod nulou) pri noseni venku doslova zamrzne (zamrznou krystalky, ty maji v sobe vodu), nedokaze zobrazovat - a v nejhorsim Ti to muze odpalit cely mobil. Proto hledej nejlepe ruzne druhy OLED/AMOLED a pod. technologii displeje.

Byly to oba Samsung mobily, nic svetoborneho - S3 Neo (bylo to daleko od tehdejsiho spickoveho S5) a ted A50. Pouzivam to na logovani trasy v Locusu Pro, jinak jen na obcasne volani nebo SMS, kdyz se informujeme vzajemne s rodinou. Plus kdyz delsi dobu sedim nekde, obcas si zapnu data a neco kouknu na internetu.

Mel jsem a mam v nem SD kartu - ale jen ze setrvacnosti, ty mobily na foceni jsou na prd (a ve "Tve" cenove relaci budou jeste horsi), mapy mam v interni pameti a ta je i tak zaplnena ani ne do pulky. A to tam mam i par tisic MP3 (ktere ale na horach vubec neposloucham, na to tam nechodim).
A50 ma baterii 4000 mAh, za 8-10 hod logovani mi to spotrebuje i dnes max 50-55%. Kdybych vypnul Wifi (ktere stejne v lese nebo nad nim neni), tak je to jeste citelne min.

Po techto zkusenostech uz vim, ze ja na moje cinnosti zadnou super odolnost nepotrebuji - jak pise PP, pri trose "stesti" se Ti rozbije i ten nejodolnejsi mobil. Minimalne ty Samsungy uz vydrzi docela dost i bez IP certifikaci - hlavne kdyz je jeste mas v nejakem obalu; nic specificky odolne, ja mam original knizni pouzdro, tj. chrani max. obrazovku, proti vode vubec. Nemyslim si, ze ostatne lepsi znacky by na to byly hur. Ja bych osobne dal radeji vice penez za rozumnou znacku bez deklarovane IPxx odolnosti nez za neco "netusimjakeznacky" ale s papirovou odolnosti...

Kdybych sel nekam, kde mi extra zalezi na neposkozeni, tak si mobil odlozim do ruksaku tak, aby byl dobre chraneny. Stejne tak, kdyz potrebuje opravdu dlouhou vydrz, tak se nespoleham jen na baterii mobilu, ale vezmu si powerbanku. Jen ja jsem to zatim nikdy za poslednich 10 let nepotreboval - i Ty by sis mel polozit otazku, kolikrat to bude nutne.

Ale ber to tak, ze toto je jen muj nazor, ktery se postupne vyvijel cca z podobneho jako mas Ty (jen s tim, ze ja jsem zazil zacatky mobilu, takze u prvniho mobilu nebyla rec o odolnosti, nevedelo se, co je pametova karta, na dve SIM nic nebylo a za odolnost se platily palky).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16678
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod @Martin@ » úte led 16, 2024 18:21

EjdouuRotacak píše:
Tyhle čínské cihly jsou na ho*no. Přestanou fungovat/zamrznou/vytuhnou přesně ve chvíli, kdy ti půjde o život. Murphyho zákon.


Na akce není problém vzít malý záložní tlačítkový mobil v pouzdře (např.). Já ten mobil potřebuji i pro normální provoz. Jen sonduji, jaké s outdoorovejma mobilama mají lidi zkušenosti. Já třeba neměl problém s Huawei Y6 bez pouzdra v pralese :) Couž outdoorovej mobil pochopitelně není :) Ano, je i varianta, že koupím "neoutdoorový" a dám ho do pouzdra. Prostě zvažuju možnosti. Do rádoby značkových mobilů (např. Samsung) jít rozhodně nechci (blbej poměr cena/kvalita a žádné zázraky to nejsou). Na outdoráčích se mi líbí i fakt silné baterky (což se v terénu při běhu několika aplikací hodí). Konkrétně na tom Ulefounu co jsem uvedl se mi líbí i ta termokamera (dokonce z nepochopitelného důvodu asi nejlepší, co Ulefoňáci mají - není ani na dražších). Z neoutdoorovejch je ve hře asi opět Huawei, možná Honor či Xiaomi. Ufouny určitě ne, protože na nich nejede spousta aplikací (omezenější výběr) a celkově mě od toho lidi spíše odrazují.

Tak ještě naposledy zopakuji dotaz - fakt nikdo tady nemá osobní zkušenost s nějakým "outdoorovým" (ideálně z těch levnějších)?
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod Etheric » úte led 16, 2024 18:37

@Martin@ píše: (což se v terénu při běhu několika aplikací hodí)....
Z neoutdoorovejch je ve hře asi opět Huawei, možná Honor či Xiaomi. Ufouny určitě ne, protože na nich nejede spousta aplikací

Při běhu několika aplikací, jakých? Výkon toho telefonu fakt není na běh několika aplikací...
Na tom tvým zmiňovaným taky nejede spousta aplikací, ne kvůli systému, ale kvůli tomu, co ten telefon nemá. Ale to záleží na každým, co na tom telefonu bude dělat.. Mapy, poznámkový blok, zprávy a volání, do toho ještě prohlížeč, OK, ale něco víc, zapomeň...

5 tisíc je na takovou věc hrozně nízkej limit......... Kdybych si musel koupit do tý ceny, beru cokoliv s IP68 z druhý ruky... Asi nejspíš. Ne... Vlastně ne... Já bych si nějak zařídil, aby na ten lepší mobil bylo
Naposledy upravil Etheric dne úte led 16, 2024 18:46, celkově upraveno 1
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8168
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod @Martin@ » úte led 16, 2024 18:43

Pro Apuku - díky za názory, v mnohém se shodnem. Ale některé věci jsou fakt zásadní (to jsem psal jasně). 2 SIMky snad na prvním místě. Pro zajímavost - ten můj Huawei funguje od roku 2016!!! Nemohu na něho říci křivého slova :) Kdyby neměl tak zatraceně malou vnitřné pamět (nelze v podstatě aktualizovat Android, takže velké množství potřebných aplikací tam prostě už nefunguje a další se ani nevlezou) nedodělávala baterie a nebylo dost ojeté tlačítko zapínání displeje, používal bych ho klidně dál :supz: Úplně mi vyhovoval - až na fotky, ale já pořád tvrdím, že na fotky je fotoaparát. A při dobrém světle byly i fotky celkem fajn. A pořád jsou mobily za podobnou cenu, které jsou plně použitelné, akorát jsou za tu dobu úplně někde jinde.
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod @Martin@ » úte led 16, 2024 18:54

Etheric píše:Při běhu několika aplikací, jakých? Výkon toho telefonu fakt není na běh několika aplikací...
Na tom tvým zmiňovaným taky nejede spousta aplikací, ne kvůli systému, ale kvůli tomu, co ten telefon nemá. Ale to záleží na každým, co na tom telefonu bude dělat.. Mapy, poznámkový blok, zprávy a volání, do toho ještě prohlížeč, OK, ale něco víc, zapomeň...


Chceš říct, že nové mobily s několikanásobně vyšším výkonem, než je můj cca 8 let starý mobil nezvládnou to, co on? Ten zmíněný Huawei je stále schopen zároveň provozovat: Locus + OsmAnd (trasování) + 2 až 3 navigace (Waze + Sygic + MapFactor). I když pravda, z autonavigací obyčejně používám za ráz jen 2 (Locus a OsmAnd ovšem vždy). Občas ještě kouknu na mapy.cz. A to si klidně v autě při tom přehrávám mp3 :) A NEKECÁM. Kdo by to do takového stroje řekl že? :) EDIT: Stál 4028 Kč \:D/
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod Etheric » úte led 16, 2024 19:10

@Martin@ píše:Chceš říct, že nové mobily s několikanásobně vyšším výkonem, než je můj cca 8 let starý mobil nezvládnou to, co on?

Tak nějak. Jak píšu, záleží, co chceš používat. Spíš budeš mít problém, že chybí ten a ten senzor či co a prostě to nerozjedeš. Ale uznávám, je to okrajová záležitost, kterou většina uživatelů neřeší (nepotřebuje, nevyužije) a pro ty, kteří to potřebují, jsou tu tzv vlajkové lodě.
Na mapy, jízdní řády, instagram atd stačí libovolnej mobil. Ale když chceš nebo potřebuješ rozjet nějaký náročný aplikace, potřebuješ patřičnej HW. Ale viz výše, toto se 99% lidí netýká... Zrovna mě se to bohužel týká, takže jsem to teď poslední dobu dost intenzivně řešil, jakej telefon si koupím jako náhradu za svůj současnej, kterej sice ještě funguje, ale mám ho 4 nebo 5 let, tak už to není vončo, ačkoliv běžný uživatel by řekl že ten telefon funguje jako novej. Bohužel, su náročnej. Teda ne já, ale to, co na tom telefonu potřebuju rozjet a dělat..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8168
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod apuka » úte led 16, 2024 22:00

@Martin@ píše:Chceš říct, že nové mobily s několikanásobně vyšším výkonem, než je můj cca 8 let starý mobil nezvládnou to, co on?
No...
Mozna, az si nainstalujes na (jakykoliv) novy mobil ty same aplikace, co mas na soucasnem, nebudes se stacit divit, ze tam mas neco jineho. V mem pripade to byl skok z Androidu 4.4 na 10 nebo 11. U Teba bude mozna uz A5 az 8 a budes prechazet na verzi min. 13. Jak sam pises, mnoho aplikaci uz vyzaduje vyssi verzi nez mas, mnoho nic nehlasi, "jen" nechava neaktualizovane verze aplikace, stare verze.

Zvysuje se nejenom vykon, ale i narocnost novejsich verzi aplikaci na ten vykon.

BTW, k cemu je dobre mit/pouzivat v aute soucasne 4/2 navigace??? Neni rozumnejsi mit jednu dobre odzkousenou?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16678
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod @Martin@ » úte led 16, 2024 22:49

apuka píše:BTW, k cemu je dobre mit/pouzivat v aute soucasne 4/2 navigace??? Neni rozumnejsi mit jednu dobre odzkousenou?


Bohužel není :) Dokonalá navigace neexistuje. Navíc každá udělá občas chybu a všechny se musí kontrolovat (k tomu čas od času zkontroluji třeba situaci na mapy.cz (které občas pomohou vyřešit "krizovou" situaci) :) Málokterá nabízí více alternativ cest atd. Jo a Locus a OsmAnd nepoužívám jako navigaci v autě, ale pouze jako logger. A 2 jsou proto, že někdy jedna spadne, nebo se po pauze nerozjede apod. Takže to jistím právě 2 najednou. Přičemž v terénu Locus používám samozřejmě i k jiným účelům, než jen jako logger.
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod mike » stř led 17, 2024 2:49

Etheric píše:Ale když chceš nebo potřebuješ rozjet nějaký náročný aplikace, potřebuješ patřičnej HW. Ale viz výše, toto se 99% lidí netýká... Zrovna mě se to bohužel týká, takže jsem to teď poslední dobu dost intenzivně řešil, jakej telefon si koupím jako náhradu za svůj současnej, kterej sice ještě funguje, ale mám ho 4 nebo 5 let, tak už to není vončo, ačkoliv běžný uživatel by řekl že ten telefon funguje jako novej. Bohužel, su náročnej. Teda ne já, ale to, co na tom telefonu potřebuju rozjet a dělat..

A co ze je to za narocne aplikace? Dnesni mobily, zvlast ty lepsi, maji takovy prebytek vykonu, ze si to moc nedovedu predstavit, ale pravda, IT mne zivi jen neco pres 30 let ;-) Muj 5 let stary mobil ma vetsi vykon, nez 15 let stary desktop, na kterem prave pisu a na kterem jsem udelal a delam spoustu prace a nijak zvlast mne neomezuje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49525
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod Etheric » stř led 17, 2024 5:52

@mike: typicky aplikace nějaký věci (nemyslím sluchátka a podobně), se kterou to spáruješ a pak přes telefon ovládáš. Některý jsou pekelný... Ale to fakt 99,99% lidí nepoužívá... No a když máš takový "hračky" zapojený dvě naráz, valíš data na plný kule, do toho mapy, nějakou komunikační aplikaci, prohlížeč a ještě něco, jen mezi tím přepínáš, tak pro plynulej běh prostě potřebuješ výkon jako kráva. Android sám o sobě potřebuje strašně moc paměti... Ono když budeš mít několik přístrojů s identickými parametry výkonu, ale na každým bude jinej operační systém, každej se bude chovat jinak a u každýho bude využití HW jiný. Ale to snad víš.
Na současným Androidu mám možnost kouknout, kolik RAM co zrovna žere. Z toho si pak logicky můžu odvodit, kolik budu já konkrétně potřebovat, i s výhledem do budoucna. Před 4 lety vše na mém telefonu OK, dnes již na hraně, ale funguje to, ikdyž už ne úplně 100% plynule. Dle telefonu mám využito v některý okamžiky téměř vše (Huawei P20 Pro). Ona se nějak evidentně zvětšila náročnost aplikací, co používám.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8168
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod EjdouuRotacak » stř led 17, 2024 10:40

2 @Martin@

udělal bych to jak píše Apuka. "All-in-one" produkt za málo peněz je cesta do zadnice. Mnohokrát vyzkoušeno u různých produktů a služeb. Ono opravdu mnohdy platí, že člověk není tak bohatý, aby si mohl kupovat levné věci.

Nevím, jakým outdoorovým aktivitám se věnuješ, ale pokud skialpuješ/jezdíš na kole freeride, lozíš apod. někde v Alpách, nebo jiných velehorách, tak na ten telefon se člověk musí spolehnout a být 2x jištěný! ne že tam pojedu s JEDNIM, ČÍNSKÝM, LOW-END mobilem, kterej se tváří sice strašně drsně, ale až budeš ležet ve škarpě napůl v bezvědomí se zlámanejma hnátama v dešti, tak ten prašivej krám ani neodemkneš, protože ten display prostě nereaguje. To samé v mrazech. Přesně jak píšou pánové vejš. Ty krámy zatuhaji, zamrzaji a chcípneš bez pomoci.

Něco jiného je outdoor telefon na stavbu, do truhlárny, na lešení, procházky ze psem za městem apod. Ten ať klidně váží 400g a stojí 4999kč, majitel bude asi spokojenej. Display případně otře, nebo počká, až se ten krám zrestartuje...nou štres. Mě se nejlépe osvědčilo to co píše PP a Apuka. Klidně dva lehké telefony. Jedna chytrá placička v batohu a druhej tlačítkáč někde v kapse. Ty telefony moc neváží a vydrží to dost. POkud holduješ adrenalinovým zábavám, tak jezdi v partě, s vysílačkama a GPS lokátorem, nestojí to moc a máš víceméně jistotu, že se spojíš se svými druhy, kteří jsou za horizontem o 1km dál. Já mám se smartphony v krizových okamžicích při nepřízni počasí veskrze negativní zkušenosti. Věřímn spíše vysílačkám a menším, účelovým mobilům.

Na road tripy autama na 14+ dní bych bez vysílaček taky nejel. Je to naprosto perfektní, když jede několik aut ve vláčku 5000km a můžou být v neustálem kontaktu.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod mike » stř led 17, 2024 15:35

Etheric píše:No a když máš takový "hračky" zapojený dvě naráz, valíš data na plný kule, do toho mapy, nějakou komunikační aplikaci, prohlížeč a ještě něco, jen mezi tím přepínáš, tak pro plynulej běh prostě potřebuješ výkon jako kráva.

Sorry, ja tyhle veci tj. komunikaci s externim hw delam a vykon zarizeni fakt neni limitujici faktor. Ten je dany prave tim hw resp. komunikacnim interfacem.

Etheric píše:Android sám o sobě potřebuje strašně moc paměti...

Co je to strasne moc?

Etheric píše:Na současným Androidu mám možnost kouknout, kolik RAM co zrovna žere. Z toho si pak logicky můžu odvodit, kolik budu já konkrétně potřebovat, i s výhledem do budoucna.

Ne, to nemuzes. Operacni system je mj. od toho, aby s pameti hospodaril a zajistil, ze se muze efektivne vyuzivat mezi aplikacemi, ktere ji potrebuji vic, nez tam fyzicky je. Virtualni pamet se tomu rika a bylo to vyreseno uz pred desitkami let. V pameti proste neni vsechno, jen to, co se aktualne pouziva. Fungovalo to pouzitelne i se swapovanim na pomale pevne disky, s dnesnima flashkama, ktere jsou radove rychlejsi, to skoro ani nepoznas.

Etheric píše:Ona se nějak evidentně zvětšila náročnost aplikací, co používám.

To bohuzel ano, znacna cast programatoru uz dneska neumi setrit a jelikoz zdroju je hodne, tak je vyuzivaji.

Ve vysledku mi z toho vychazi, ze realne vlastne zadny super vykon nepotrebujes, jen si to myslis a to bohuzel na zaklade nedostatecnych znalosti, jak to doopravdy funguje. Coz ti nevycitam, on to vi malokdo. Takze nedelej apuku a nevymyslej si nemyslne teorie. Nejdriv si to vyzkousej, je velka sance, ze budes prijemne prekvapen a nebudes si muset nicit nervy s iShitem ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49525
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod mike » stř led 17, 2024 15:47

EjdouuRotacak píše:Nevím, jakým outdoorovým aktivitám se věnuješ, ale pokud skialpuješ/jezdíš na kole freeride, lozíš apod. někde v Alpách, nebo jiných velehorách, tak na ten telefon se člověk musí spolehnout a být 2x jištěný! ne že tam pojedu s JEDNIM, ČÍNSKÝM, LOW-END mobilem, kterej se tváří sice strašně drsně, ale až budeš ležet ve škarpě napůl v bezvědomí se zlámanejma hnátama v dešti, tak ten prašivej krám ani neodemkneš, protože ten display prostě nereaguje. To samé v mrazech. Přesně jak píšou pánové vejš. Ty krámy zatuhaji, zamrzaji a chcípneš bez pomoci.

Ehm... za mych mladych let zadne mobily nebyly a jeste tak pred 15 lety jsem jezdil do Alp solo uplne bez mobilu. Pricemz si myslim, ze z hlediska bezpecnosti je solo mnohem horsi, nez zadny nebo mizerny mobil. Ve vice lidech muzou ostatni pro pomoc dojit a taky je podstatne vetsi sance, ze z nekolika mizernych mobilu bude aspon jeden fungovat. Dalsi vec je, ze v takovych situacich nebyva problem mizerny mobil, ale signal. Ktery neni. Zazil jsem.

Jinymi slovy, urcite to chce rozumny pristup, ale zas neprehanet. Pokud chce byt clovek jisteny, tak je lepsi satelitni komunikator nebo telefon.

Jinak ale souhlasim s tim, ze chtit mobil, co umi uplne vsechno a jeste neco navic za nizkou cenu je rekneme... nemoudre ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49525
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod apuka » stř led 17, 2024 16:32

@Martin@ píše:Dokonalá navigace neexistuje. Navíc každá udělá občas chybu a všechny se musí kontrolovat (k tomu čas od času zkontroluji třeba situaci na mapy.cz (které občas pomohou vyřešit "krizovou" situaci)
Hm, jak se na to koukam, je naprosto nepochopitelne, ze jsem se doted v aute nekde nebloudim uz roky, kdyz pouzivame "predpotopny" (tj. urcite alespon 10+ let stary) total offline TomTom Start20 - a zatim jsme vzdy dosli. Kupodivu i v pripadech, kdy byly necekane obrovske uzavery, nepruchodnosti (napr. sesuvy, povodne, zavrene hranicni prechody, ... v Alpach v A, D, CH a I). Max. navigace netrefila spravne stranu vchodu do ubytovani (neodpovidalo to umistneni cislu a ulici v adrese). Nejhorsi situace byla, kdyz jsme v Otztalu museli trcet hodinu a pul, kym prejdou vsechna auta z Veteran Ralley - ale to byla policii uzavrena hlavni silnice mezi nekolika vesnicemi a na nekterych mistech neexistovala alternativa.
Ten TomTom existuje i jako aplikace do mobilu vcetne stejnych map jako v navigaci (ty pouzivaji i nektere jine navigace, napr. Sygic).

A uz vubec nechapu, jak jsme se do Alp (ale taky napr. do prostredku Mnichova) jsme se dokazali nakonec dostat k hotelu/ubytovani, kdyz jsme meli jenom automapu Rakouska 1:100 000, resp. mapu mesta (Mnichov) i s ulicemi 1:10 000, ktera ale mela spatne pomery, neobsahovala dopravni informace (zakazy vjezdu, jednosmerky, atd).

Osobne bych nejspise bud zesilel, kdybych mel soubezne "kontrolovat" dve navigace a jeste se obcas koukat na Mapy.cz nebo Locus. Urcite bych ale tim ztratil hodne casu - hlavne kdybych byl v tom aute sam a jel bych velkou cast cesty v noci...

Trochu navazu na mika - je rozumnejsi se snazit ponekud vice spolehat sam na sebe a svoje schopnosti nez na to, ze me zachrani mobil. At uz v terenu nebo v aute.

Stejne nejhorsi s autem mohou byt situace jako jsem se do ni dostal ve Vidni - v case najvetsi spicky sejit z sesti nebo osmiproude dalnice a dostat se do spatneho pruhu. Nekdy jednoduse nemas moznost se dostat do vedlejsiho pruhu - nepusti Te, mas i jine starosti, je prilis kratka vzdalenost, mas navaznosti v zarazovani v kratkem a neprehlednem useku, ... V mem pripade jsem nemohl ani pomyslet, na to, ze bych se zaradil do spravneho vedlejsiho pruhu, bo to by skoncilo hromadnou havarkou, do te dvojite zatacky vubec nebylo videt a i ja jsem videl jen asi dve auta, ktere v dane rychlosti nemohly dobrzdit. Navic dalsich cca 5 km nebylo misto, kde by se dalo jednoduse otocit.
No ale co, tak jsem jel dal, spolucestujici vytahl mobil s datama i navigaci (mel je jako jediny) - a kym naskocila navigace a GPS, tak mobilu dosla baterka :-). Ale vyresilo se to - nejel jsem zaparkovat (na tyden) na domluvene parkoviste ale na prvni P+R, co jsem na nej narazil podle znacek, vedle Stephansdomu. Jo, zaplatil jsem za pul dne tolik, co na druhem za cely tyden - ale odpoledne po praci jsme se vybrali s uz plnym mobilem, zaplatil a nanavigovali jsme se na spravne parkoviste.
Pokud namitnes, tak je pravda, ze jsme nemeli navigaci, vedeli jsme presne kde odbocit i do jakeho pruhu se dostat - ale neslo to.

A v terenu pesky/na kole/na lyzich veru problem bude mimo zimu z 95% se signalem, v zime zase se zimou a nemoznosti ovladani.

(Jo - jeste jedno dulezite upozorneni. Pokud mas moznost si nekde v mobilu zadavat vlastni cislo na SIMku (klidne i u operatora), tak si zadaj vcetne predvolby. Stejne tak do ruznych aplikaci, ktere chces na zachranu pouzivat v cizine - Zachranka, HZS, ... Jinak se TI muze stat, ze vytocis nouzove cislo - a oni tam automaticky dostano Tvoje cislo sice spravne, ale bez predvolby. Tak hledala sanitka asi 20 minut syna ve Vidni, volali mu nekolikrat - jenze mobil/system poskytl cislo bez predvolby, takze volali jeho cislo jako mistni.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16678
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod @Martin@ » stř led 17, 2024 17:43

apuka píše:(Jo - jeste jedno dulezite upozorneni. Pokud mas moznost si nekde v mobilu zadavat vlastni cislo na SIMku (klidne i u operatora), tak si zadaj vcetne predvolby. Stejne tak do ruznych aplikaci, ktere chces na zachranu pouzivat v cizine - Zachranka, HZS, ... Jinak se TI muze stat, ze vytocis nouzove cislo - a oni tam automaticky dostano Tvoje cislo sice spravne, ale bez predvolby. Tak hledala sanitka asi 20 minut syna ve Vidni, volali mu nekolikrat - jenze mobil/system poskytl cislo bez predvolby, takze volali jeho cislo jako mistni.)

Cože? Vůbec nevím, o čem píšeš. Když mi někdo volá ze zahraničí (a není to skryté číslo či volání ze Skype apod.), tak vždy vidím, že je tam jiná mezinárodní předvolba! A musí to samozřejmě vidět i záchranáři v zahraničí.
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod @Martin@ » stř led 17, 2024 17:54

Pro EjdouuRotacak
- ne nejsem outdoorovej "magor" a sebevražedné sporty neprovozuji. To co jsi popisoval se mě vůbec netýká. Pokud bych měl tipovat, kterej mobil v blbých podmínkách odejde dřív a měl na výběr mezi drahým Ufounem, nebo Camcungem s velkým výkonem a levným čínským outdoorákem, vsadil bych na ty první dva :) Levný mobily jsou to hlavně proto, že jsou čínský a mají menší výkon. Ale to neznamená, že jsou horší, pokud bychom srovnávali mobily o stejném výkonu. A mobil s lepší ochranou (dobré sklo a vodě a prachu odolnost) + silná baterie, je volba jasná. Psal jsem, že jsem dodnes vydržel s levným mobilem a nic mi na něm nechybělo! V pralese ve velké vlhkosti jel bez problémů, v zimě na běžkách taky nikdy neměl problémy. Drahý mobily si kupují buď borci, co chtějí machrovat (typ člověka snob), nebo neřeší peníze a nechtějí ztrácet čas (tak koupí "raději dražší"), nebo ti, co opravdu z nějakého specifického důvodu potřebují něco extra, nebo psychopatologičtí pařmeni her. Podobné je to is počítačema. Kupovat drahé věci v elektronice obecně je nesmysl (já ušetřené peníze raději věnuji na kvalitní foťák či objektiv).
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

PředchozíDalší

Zpět na Elektronika