Jake mobilni aplikace jsou pro vas zasadni?

solární panely, mobilní telefony, atd.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jake mobilni aplikace jsou pro vas zasadni?

Příspěvekod mike » pon lis 7, 2016 19:14

Smartrady umi vlaky po cele Evrope plus busy a vsechna MHD u nas. I kdyby mobil nic jineho neumel, tak to stoji za to.

BTW, vcera na Milesovce jsem se chtel kouknout na radar, jestli prestane prset a kudy se to sune. Smula, v mizernem pocasi nebyl pouzitelny signal na data. Tohle zadna aplikace nevyresi a kdyz jsou data, tak je i web.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jake mobilni aplikace jsou pro vas zasadni?

Příspěvekod scinkk » pon lis 7, 2016 19:42

Tak zas kupovat smartphone, s tim, ze pocitam, ze si tam nenainsatluji zadne aplikace mi prijde takove smutne :) Kor telefon s OS, kde z vyvojaru zustanou jen ti nejodvaznejsi a nejzarputilejsi :) Jasne, clovek mnoho veci nahradi internet. prohlizecem. Ale z meho pohledu je to podobne sebemrskacske jako mit doma PC s Linuxem :)
Jde to, ale... :)

Dneska mel nejaky typek na tricku tohle, trosku se to sem hodi :)

Me na androidu desi jedna vec, az mi chicpne Z1 compact, tak jsem zvedav, zda bude adekvatni nahrada v teto velikosti telefonu :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jake mobilni aplikace jsou pro vas zasadni?

Příspěvekod mike » pon lis 7, 2016 19:59

Proto vzniklo tohle vlakno ;-) Chtel jsem vedet, jake aplkace lidi pouzivaji a vychazi mi z toho, ze se bez vetsiny obejdu. I ted mam mobil 6 let stary na ktery uz nikdo nic nevyviji a vyvijet nebude. Krome jizdnich radu pouzivam nejvic web browser a aplikace predinstalovane v telefonu (mail, sms, kontakty, kalendar apod). Kdyz jsem ho pred lety kupoval, tak jsem si myslel, ze budu chcit aplikaci vic a nejake si i sam napisu. Nejak na to nedoslo. Ono je totiz velice malo veci, na ktere potrebujes aplikaci a nestaci web. Na PC je to jine, tam se hodi mit sofistikovany sw na spoustu veci, ale mobil (i tablet) jsou pomerne limitovane velikosti obrazovky a dotykovym ovladanim, takze potrebujes jen jednoduche veci a na ty staci web. Nakonec, zrovna tobe to snad vykladat nemusim ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jake mobilni aplikace jsou pro vas zasadni?

Příspěvekod scinkk » pon lis 7, 2016 20:45

To jo, ale porad je tu moznost delat veci jednoduseji, rychleji (jak uzivatelsky tak datove), pohodlneji, prehledneji. Jako u mnoha veci, pokud to lepsi clovek nepozna, tak mu to ani nechybi :) Jak jsem psal, mnoho mnou pouzivanych aplikaci je zastoupeni nejake webove sluzby. A obcas prida aplikace i neco navic (a nekdy zas mene :)
Tobe do karet alepson hraje to, ze snad bude cim dal tim vice webu responsivnich vcetne tech, ktere si to uz o sobe mysli ted :)
Treba meteoblue pouzivam pres prohlizec, pac ma celkem slusny responsive design, ale i proto, ze jsem nenasel appku, ktera ta data vyuziva, vcetne vsech moznosti co poskytuje web.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jake mobilni aplikace jsou pro vas zasadni?

Příspěvekod mike » pon lis 7, 2016 20:50

Na iPadu mam aplikaci nainstalovanych vic a stejne zjistuju, ze misto nich radej pouzivam web. Zrovna Meteoblue je dobry priklad, jak pises, aplikace je omezena a pro mne navic jeste ohavna. Nekolik dalsich pocasi je na tom stejne. Treba takovy cesky meteoradar, aplikace je divna a divne se chova, web je v pohode.

Meteoblue ma responsivni design? :-k Tak to asi bude jeden z mala, kde to neni poznat a proto se to da pouzivat ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jake mobilni aplikace jsou pro vas zasadni?

Příspěvekod scinkk » pon lis 7, 2016 21:02

Jo vetsinou to poznas podle humburger ikonky :)
aha meteoblue ma appku - ale jen pro iVyvolene :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jake mobilni aplikace jsou pro vas zasadni?

Příspěvekod mike » pon lis 7, 2016 21:28

Aha, ona je jen na tabletu. Ani jsem si nevsiml, ze na PC je to trochu jine, pusobi to stejne. Fajn, v tom pripade to prohlasuju za prvni dobre udelany responsive design, co pouzivam ;-)

O nic neprichazis. Ted jsem ji po dlouhe dobe zkusil a nedela vubec nic, jen za chvili spadne #-o To je ta proslavena kvalita aplikaci pro iOS :evil:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Příspěvekod scinkk » pon lis 7, 2016 22:35

Tak ono obecně na kvalitním tabletu ten responsive design moc nepoznáš, ostatně ani moc nepotřebuješ, i obyc stránky se na tabletu zobrazí použitelně, v nejhorším je to zmenší. Ale menší telefon na výšku to už je zásadní rozdíl. Kvůli retina displejům se to týká i telefonů s rozlisenim přes 1000 px.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jake mobilni aplikace jsou pro vas zasadni?

Příspěvekod mike » pon lis 7, 2016 22:41

Mne jde spis o opacnou stranu problemu. Ze ten responsivni design poznam na PC to dost negativne. Mnohe weby se kvuli tomu zmenily k horsimu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jake mobilni aplikace jsou pro vas zasadni?

Příspěvekod apuka » úte lis 8, 2016 8:08

K horsimu???? :shock: Spise k nepouzitelnemu.... (napr. web OEBB....)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jake mobilni aplikace jsou pro vas zasadni?

Příspěvekod mike » úte lis 8, 2016 17:33

To se prece nevylucuje ;-) OEBB mi neprijde az tak hrozne resp. jsou i horsi. Vyhledavani je porad v puvodni podobe, ktera ovsem neni nic moc.

V principu proti responzivnimu designu nic nemam, ale proti konkretnim provedenim dost. Ono je to asi pro vyvojare a hlavne designera o dost narocnejsi a zdaleka ne kazdy to zvladne. Treba to Meetoblue je naprosto v pohode, ale je to spis vyjimka. Co mi vadi je smerovani k nejmensimu spolecnemu jmenovateli tj. vytvareni GUI a prezentaci pro blbce. Asi aby jim z premiry informaci nevybuchla hlava :? Za to responsivni design sam o sobe nemuze, ale nejak se to s nim svezlo. Spousta webu je na prvni pohled free, cool a in, ale na druhy tam skoro nic neni a nic to neumi. Stejne jako software od Applu. Nejak zapomneli na stare heslo: kdyz udelas software, ktery budou moct pouzivat i blbci, tak ho nakonec jen blbci budou pouzivat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jake mobilni aplikace jsou pro vas zasadni?

Příspěvekod tomy22 » čtv bře 2, 2017 16:36

ZÁCHRANKA - zatím jsem naštěstí nepoužil, ale může se hodit.
tomy22
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte úno 28, 2017 9:02

Re: Jake mobilni aplikace jsou pro vas zasadni?

Příspěvekod GreyMouse » pon črc 29, 2019 14:56

Dotaz k aplikaci Záchranka, pokud je tady na příjmu někdo, kdo ji už použil...

Vnutili jsme se s ní nedávno na Šumavě k pánovi, co potřeboval zavolat záchranku k prckovi s rozbitou hlavou. Ptal se, jestli víme, kde přesně jsme, aby dobře nahlásil polohu. Vytočili jsme mu 112 (EDIT: správně 155) právě přes aplikaci Záchranka, s tím, že operátor polohu hned uvidí a nebude třeba mu to složitě líčit. Stejně mi přišlo, že po něm popis polohy chtěli. Je to standardní postup, protože chtějí potvrdit polohu, která se jim zobrazí, nebo něco nezafungovalo a informace o poloze nedorazila v pořádku? Aplikace si vyžádala povolení přístupu k poloze (povoleno), můj mobil se v té oblasti orientoval dobře (Záchranku jsme volali druhým, ale ani u něj si manžel na fungování GPS nestěžuje), takže problém s GPS signálem snad nebyl. Telefon jsem u ucha neměla, takže detaily hovoru nevím, ale půjčovala jsem pánovi mobil se zobrazenou mapou, aby podle ní mohl popsat, kde jsme. S odstupem času nejsem schopná říct, kolik z té komunikace se týkalo vlastní polohy a kolik domlouvání, kam má přijet sanitka (nedaleké rozcestí, kde se dalo s autem otočit), ale dojem mi z toho zůstal ten, že opravdu řešili, kde vlastně jsme a ne že volající jen operátorovi zobrazenou polohu potvrdil.
Naposledy upravil GreyMouse dne pon črc 29, 2019 22:43, celkově upraveno 1
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jake mobilni aplikace jsou pro vas zasadni?

Příspěvekod FrantaKrajta » pon črc 29, 2019 16:53

Zachranka app vola 155, ne? Nebo to u hranic routovalo pres 112? Jsi si jisty? 112 obsluhuji hasici, nic proti nim, ale je to dalsi dispecink navic, ktery pak musi predavat info na dispecink zachranky, 112 ma smysl jen u hranic, se zahranicnim operatorem nebo bez simky...

Osobne jsem tu appku zkousel naostro nastesti jen jednou, ale to bylo ve meste, uz je to dele a teprve to zacinalo, chvili to taky hledali. Ale to je davno.

Spis jestli se nechteli proste ubezpecit, ze jste opravu tam, kde to ukazuje, v lese muze byt dchylka polohy gps dost velika, pro jistotu...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Jake mobilni aplikace jsou pro vas zasadni?

Příspěvekod GreyMouse » pon črc 29, 2019 22:42

Jasně máš pravdu. Chtěla jsem sdělit, že jsme pro kontakt se záchrankou použili aplikaci Záchranka a napsala jsem to takhle blbě :roll:

Tak jsem si znova přečetla něco o aplikaci a narazila na "Bez ověření telefonního čísla ovšem nedojde k současnému odeslání vaší přesné polohy". Možná bude zakopaný pes v tomhle, budu se muset manžela zeptat, jestli má telefonní číslo ověřené. Tohle jsem při instalaci četla, ale zapomněla. Zatracený Němec #-o
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jake mobilni aplikace jsou pro vas zasadni?

Příspěvekod FrantaKrajta » pon črc 29, 2019 23:07

To muze byt tim, nebo opravdu chteli treba potvrdit kvuli mozne spatne poloze v lese (tak trva to, nez se gps telefonu presne chytne, a i kdyz v ramci gps protokolu by mohla vedet nejakou (ne)presnost polohy, nevim, jestli tohle info na vsech telefonech a systemech i odesila dispecinku ci ne). Appka mi jednou naostro fungovala, ale rychla stejne bloudila, ale bylo to davno, ve meste a mozna s blbym gps signalem. Kazdopadne aspon duvod, proc nevolat (v Cesku, kde je mistni signal a 155) stodvanactku, ve svete je to super, ale u nas je to dalsi dispecink navic, kde sedi hasici, kteri maji preci jen prvni pomoc trochu jinak, nez rychla. Coz porad tolik lidi (myslim) nevi...
Naposledy upravil FrantaKrajta dne čtv srp 15, 2019 13:07, celkově upraveno 1
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Jake mobilni aplikace jsou pro vas zasadni?

Příspěvekod GreyMouse » čtv srp 15, 2019 11:37

Konečně jsem si vzpomněla. Manžel tvrdí, že číslo ověřené má, takže se možná opravdu jen ujišťovali, jestli je zobrazená poloha správná nebo ji chtěli upřesnit. Mapy v mobilu jsou fakt skvělá věc; papírová mapa by na orientaci stačila, ale momentální poloha by se z ní určovala blbě.

BTW, nepřijela záchranka, ale auto Horské služby, takže ty informace si pak stejně předávali. Asi to vyhodnotili jako vhodnější; plně vybavená sanitka nebyla potřeba, protože chlapeček s obličejem celým od krve sice vypadal děsivě, ale v ohrožení života nebyl, potřeboval jen zašít ránu na čele. A bylo potřeba odvézt nejenom malého pacienta s otcem, ale ještě další dvě děti, takže větší auto Horské služby s řidičem, který to tam zná, bylo asi lepší.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jake mobilni aplikace jsou pro vas zasadni?

Příspěvekod apuka » čtv srp 15, 2019 12:36

@GM: Jak jsi napsala o HS, mne napadlo, ze by to "overovani" mohlo byt i kvuli poloze. Nevim, jak je to presne v CR, ale na SK kdyz se neco deje a treba zasahnout (hlavne "zdravotne") v lesnim, horskem, ... terenu, tak se tam posila prvotne HS. oni udelaji prvotni zasah, zajisti zivotni funkce/osetri zraneni a v pripade potreby prijde sanitka/vrtulnik podle jejich "setreni" na nejake dobre dostupne misto (asfaltka), tam pacienta dopravi HS. Taky je mozne, ze ta GPS u manzela fungovala dobre, ale na Tvem mobilu mohla "uskocit" kousek nekam. U HS jednak mas pravdu, meli by to tam znat lip, jsou vybaveni do terenu (i autama), jsou vzdelani v zachrane, mohou snest cloveka i z terenu, atd.
A pri veskere ucte k cemukoliv, ale bezny zasah zdravotni sluzby neresi potrebu odvest dalsi nezranene osoby. To neni otazka sanitky. HS je odvest muze, protoze nekdy tim i predejdou svemu dalsimu zasahu u zbylych osob za nejakou dobu a jim muze jedno, jestli pujdou dolu s polopradnym autem nebo nalozi vsechny co se tam vlezou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jake mobilni aplikace jsou pro vas zasadni?

Příspěvekod Hafi » čtv srp 15, 2019 12:51

@apuka...jakože pokud je někde rodič s dětmi, tak v případě zranění rodiče odveze záchranka rodiče a děti nechá na místě? Teoreticky si dokážu představit, že je tam nechají v doprovodu policie, ale pokud není čas na ní čekat, očekával bych, že náloží všechny potřebné.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Jake mobilni aplikace jsou pro vas zasadni?

Příspěvekod apuka » čtv srp 15, 2019 13:53

Houbelec. Podivej se na to ocima zachranaru a ne nejake socialni nebo moralisticke sluzby:
- pokud staci osetreni na miste a neni treba do nemocnice, tak zachranari fakt neresi (a ani nemohou resit) "odvoz" napr. k autu nebo na ubytovani.
- pokud potrebujes nekoho odvest do nemocnice, hlavne kdyz je zraneny vazne nebo potrebuje delat zasah v sanitce v prubehu prevozu, myslis si vazne, ze by nalozili decka do prostoru pro zraneneho (dopredu nesmi, nemaji 12 a asi nevozi sebou detske sedacky) a budou se snazit "pracovat" na zranenem (staci napriklad udrzovat dychani nebo delat masaz srdce) kdyz vedle nich v tom omezenem prostoru budou rvat dalsi dve decka a snazit se skakat jim po cemkoliv? Navic tam nebudou mit moznost ty decka nikam pripoutat, na to taky neni sanitka vybavena a bude to pro ty deti nebezpecne. To by asi porusili docela dost bezpecnostnich predpisu - a byt zdravotnikem, kdyby Ti umrel ten pacient pod rukama kvuli tomu, ze ses nemohl plne soustredit na jeho zachranu nebo ze do Tebe nejake decko zduchlo nebo koplo, tak je Ti jasne, ze bys s tim mel hodne velke problemy, stejne tak asi se svym svedomim.
Neznam presne predpisy, ale rekl bych, ze v podobnych pripadech je na rodicovi, jestli pujde s deckem do nemocnice a zaridi pohlidani/odvoz tech dalsich nebo necha odvest zraneneho do nemocnice, zustane s dalsimi deckama a vezme jich domu, zaridi odvoz a hlidani a potom pojede do nemocnice. Myslim, ze ty zdravotnici v podobnych pripadech opravdu privolaji policii/mestskou policii kdyby to bylo nutne. A kdyby nebyl cas cekat na policii, tak se bude resit zachrana zivota a klidne nevezmou ani rodice, kdyby prekazel a nebudou resit ty, co tam zustali. Nemohou si brat na triko napr. pripadne umrti nebo nasledky kvuli cekani na dohled na zdrave decka. To neni nic amoralniho - jde tu jednoduse o zivot a zdravi.
Stejne nejhorsi situaci by byla, kdyz je rodic sam se trema deckama a rodic se zrani a musi jej odvest do nemocnice.

Jeste taky ber do uvahy, ze zachranari maji co nejdrive po ukonceni zasahu se vratit zpatky, protoze jsou ve sluzbe a nikdy nemuzes vedet, jestli desetiminutove (v podstate zbytecne) zdrzeni nezpusobi pozdejsi dojezd nekam jinam vcetne vsech moznych nasledku. Zase na zachrannych stanicich az tolik posadek a sanitek v pohotovosti neni a nahoda je blbec.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jake mobilni aplikace jsou pro vas zasadni?

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv srp 15, 2019 14:49

K aplikacim:

Peakfinder - ne, ze bych z mapy nepoznal, ktery je ktery kopec, ale je fajn si udelat fotku s overlay kontur a nazvu kopcu pro pozdejsi identifikaci na fotkach. Plus skvela funkce zobrazeni vychodu a zapadu slunce primo v miste podle nadmorske vysky a kontur okolnich kopcu (dost dobre u vysokych hor okolo, planovani foceni atd.) i s moznou upravou vysky (nahoru, tj. "tady mi zapada v sest za kopcem, kdyz vylezu jeste pul kilaku, bude zapadat za kopcem az v sedm")

Commander Compass / Spyglass - hezky kompas se spoustou moznosti zobrazeni a jednotek, nejaky elektronicky kompas pro srovnani s magnetickym se hodi vzdycky (kdo si uz nekdy prepoloval magneticky kompas pitomym magnetem v zapinani bundy a pod. pochopi)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Jake mobilni aplikace jsou pro vas zasadni?

Příspěvekod apuka » čtv srp 15, 2019 15:03

Peakfinder :smt023. Mapa je vice-mene na houby, kdyz se chces podivat, co to mas alespon 30 kilometru daleko. Abych o kopcich vzdalenych 200+km ani napsal. Tolik map bych teda tahnout sebou nechtel :lol:
Skoda za ty ne uplne presne kontury, za to ale muze raster vyskoveho modelu (ten je "obecny", neni od vyrobce PF) a je to problem prakticky vsech podobnych programku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jake mobilni aplikace jsou pro vas zasadni?

Příspěvekod Mawenzi » čtv srp 15, 2019 15:52

pred mesicem sem byla svedkem toho jak kus za brnem prijela zachranka na konec rozumny cesty s tim, ze nejaka zenska zrejme bodnuta vosou se silnou reakci pouzila aplikaci ale na zadanych souradnicich ji jaksi nenasli, takze sme jen rikali zda jsme ji videli na ceste kudy jsme sli a oni ze to objedou z druhy strany a zkusi oblast vzit z tama...

pravda, v lese velkej skalni hrbet, mohlo to hodit polohu trochu mimo... ale pak se na to spolihej...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jake mobilni aplikace jsou pro vas zasadni?

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv srp 15, 2019 19:34

apuka píše:Peakfinder :smt023. [...]
Skoda za ty ne uplne presne kontury, za to ale muze raster vyskoveho modelu (ten je "obecny", neni od vyrobce PF) a je to problem prakticky vsech podobnych programku.


To je obecny problem vetsiny map a topografickych modelu, presne modely nejsou pro velkou cast sveta k dispozici (nebo pochopitelne pro komercni pouziti potrebuji hodne drahou licenci, dvojice satelitu s radarem neni uplne levna zalezitost...). Staci se podivat na mapy.cz, jak totalne nepresne vrstevnice maji vsude krome CR (pouzivaji nejspis nejaky free model, ktery je v horach dost nanic, neda se podle toho mimo cesty vubec navigovat a vrcholek je semtam klidne o pekny kus mimo realitu). Mne by se taky libilo, kdyby meli vsichni tak dobry model terenu, jako treba Rakusaci, ale bohuzel...(a predpokladam, ze Rakusaci tenhle DEM taky nedavaji zdarma k dispozici kazdemu pro komercni pouziti, proc taky...)

K Zachrance - tak to je obecny problem, ze lidi moc nekriticky spolehaji na techniku, appka ma jen tak dobrou polohu, jakou vidi telefon a GPS chip, ktery v lese a v terenu zvlast hned po zapnuti muze dost dlouho upravovat polohu, klidne o pekne velky kus (zvlast kdyz byl telefon vypnuty nebo mel vypnute GPS sluzby treba u Androidu). Za to zadna aplikace nemuze, porad mnohem lepsi, nez triangulovat polohu volajiciho podle zakladnovych stanic.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Jake mobilni aplikace jsou pro vas zasadni?

Příspěvekod Hafi » čtv srp 15, 2019 23:35

apuka píše:Stejne nejhorsi situaci by byla, kdyz je rodic sam se trema deckama a rodic se zrani a musi jej odvest do nemocnice.

O tom jsem psal, a nemusí ty děti být tři, stačí jedno. Prostě otec nebo matka na procházce s dítětem třeba ročním v kočárku, rodiče píchne včela + alergická reakce, nebo třeba kousne zmije. Ještě před nástupem reakce rodič zavolá záchranku. Ta přijede naloží v tu chvíli už víceméně bezvládného rodiče a roční dítě v kočárku nechá v lese? To si neumím představit. Stejně tak jako čekání na benga kvůli dozoru nad dítětem, pokud by to mohlo ohrozit rodiče. Dle mě předpis nepředpis by zcela logicky naložili i dítě (a dokonce myslím, že by to ani nebylo proti předpisům, ale správný postup).
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Jake mobilni aplikace jsou pro vas zasadni?

Příspěvekod GreyMouse » čtv srp 15, 2019 23:45

@apuka: Jak se podobné situace řeší by musel říct někdo obeznámený s fungováním záchranky, ale já tak nějak doufám, že operátorka se snaží situaci vyřešit komplexně. Jde-li o život, vyslat na místou rychlou, ale pak se nějak postarat i o ty nezraněné děti. Určitě je lepší poslat na místo ještě další auto (třeba od té HS) i kdyby už tam jely dvě ze záchranky, než pak organizovat nějakou záchrannou akci. V "našem" případě o život nešlo. Já bych asi při pohledu na vlastní zkrvavené dítě panikařila, ale otec byl schopen do telefonu popsat situaci věcně; vysvětlit co se stalo, co potřebuje a že "záchranu" poněkud komplikuje skutečnost, že sebou má další dvě děti a čtyři kola. Kola, že zamkne ke stromu, ale děti že by potřeboval vzít sebou. Nedožadoval se sanitky jako taxíka na odvoz domů se zastávkou v nemocnici, jen popsal situaci, se kterou potřeboval pomoct. Předpokládám, že operátorky zvládají organizačně i složitější případy, takže pro ně není problém najít řešení nezahrnující zbytečné odebrání plačícího dítěte otci nebo ponechání malých dětí v lese. Větší "zdravotnické" auto HS mi přišlo jako dobré řešení pro tuhle situaci.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jake mobilni aplikace jsou pro vas zasadni?

Příspěvekod Mawenzi » pát srp 16, 2019 4:22

frantakrajta
rikal kamos, ze ta triangulace by byla i presnejsi, mininalne treba tady, kde je vysilacu plna prdel, ale asi jde zase o spolupraci zs X nekdo tteti.

Jinak treba tem levnejsim/horsim telefonum trva i par minut, nez se chyti...

jinak ja treba mam mobil bez volaci sim, tak premyslim, jak bych asi overovala... si to asi nainstaluu a prokzoumam.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jake mobilni aplikace jsou pro vas zasadni?

Příspěvekod Mawenzi » pát srp 16, 2019 5:26

hm jak pisete je nutnost zavolat a zprava s polohou atd je jen doplnek k hovoru, tzn. s datovou sim se muzu jit bodnout, clovek sice zavola treba ale tu polohu neposle a obcas se to blbe vysvetluje... nebo neni moc cas... ale jasne no taky by pak.moh kazdej debil posilat zpravy ...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jake mobilni aplikace jsou pro vas zasadni?

Příspěvekod apuka » pát srp 16, 2019 7:38

@GM, Hafi: ano, bylo by dobre, kdyby proces reseni podobnych pripadu vysvetlil nekdo zevnitr, kdo to zna presne. My vsichni se muzeme jen dohadaovat. Osobne si myslim, ze toto musi resit operatorka. Uz jsem parkrat zahledl info, ze je lepsi volat pri nutnosti zdravotniho zasahu 155, neco v tomto smyslu:
idnes píše:Kdy kam volat
155 – při akutním ohrožení zdraví a také při jakékoliv události, kde je třeba součinnost všech složek Integrovaného záchranného systému, třeba při hromadné nehodě. Pokud jsou na místě vážně zranění lidé, záchranáři uvědomí hasiče i policii.

Oni by uz v prubehu hovoru meli uvedomit policii, kdyz je treba.

Jinak se fakt zamyslete s tou sanitkou a nalozenyma detma. Tam to vubec nebude o (ne)ochote. Kolik lidi tvori asi posadka sanitky? Ridic, doktor (kdyz jde) a zachranar-asistent, jeste nekdo? Jak byste potom zajistili bezpecnost vsech v sanitce, kdyz nalozite deti a to jeste vystresovane, mozna v soku, proste chovajici se nepredvidatelne? Tak aby nenarusovali praci ridice, kdyz sedi vepredu a praci pri osetrovani, kdyz sedi vzadu? Kdo je tam bude hlidat? Nebo pichnout jim uklidnujici nebo uspavaci injekce -to snad ne.
Samozrejme, zase to neni uplne pripad, co popsala GM, ale pri vaznejsim problemu, napr. u te alergicke reakce nebo neceho jineho, kdyz fakt nemaji kapacitu se krome zachrane zivota pacienta venovat detem.
Myslim si, ze podobne veci ma (asi i ze zakona, ale nevim) resit prave policie/mestska policie, takze operatorka by tam mela poslat i jejich hlidku. A v horskem/lesnim terenu nebo alespon v zasahove oblasti mozna Horskou sluzbu. Asi nejvetsim problemem bude, ze kym zachranka ma dojezdovy cas velice kratky, policajti/MP mozna dorazi az uz sanitka odejde... To je totiz klasicky vetsinovy pohled u havarii - za chvili prijede zachranka a hasici a (rel.) dlouho po nich dorazi houkajic i policie.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jake mobilni aplikace jsou pro vas zasadni?

Příspěvekod Mawenzi » pát srp 16, 2019 7:41

a mezitim nechas samotny dvoulety dite uprostred lesa a budes doufat, ze az tam.za 30 minut ponodjezdu sanitly policajti dorazi, ze dite nekde nebude zmatene behat a nespadne nekde a.nezrani se treba smrtelne...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

PředchozíDalší

Zpět na Elektronika