Mobil jako přístupový bod na internet - ve světě (?)

solární panely, mobilní telefony, atd.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Mobil jako přístupový bod na internet - ve světě (?)

Příspěvekod Chromý kůň » úte led 20, 2015 13:52

Podotýkám, že o tomhle nic moc nevím, jako mobil používám desetiletou nokii a jako noťas nějaký jabko co mi dali v práci a proto se ptám. Forum jsem proskoumal a žádnou podobnou problematiku jsem zde nenašel, tak snad kladu dotaz do správnýho oddělení.
O co mi jde? Čím dál častěji se setkávám s fenoménem, že cestovatelé a dobrodruzi (ponechme stranou, zda si zaslouží toto pojmenování) ze svých expedic vedou přímé - on-line - vstupy do svých blogů. Jak se to dělá? Umím si představit maličký odolný notebook do kterého se stáhnou fotky, dopíše text a jak to teď dostat na síť, přes mobil? Satelitní? V Norsku jsem wifi antény viděl i na dost obskurdních místech, ale pořád je to poměrně civlizovaná země... :((
Naposledy upravil Chromý kůň dne úte led 20, 2015 16:35, celkově upraveno 1
kostejuv.blogspot.cz
Chromý kůň
nováček
nováček
 
Příspěvky: 51
Registrován: ned dub 4, 2010 15:37
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Mobil jako přístupový bod na internet - ve světě (?)

Příspěvekod wawrik » úte led 20, 2015 14:03

Na net sa dá dostať aj cez satelitný telefón. Je to síce veľmi pomalé, ale na text a občasnú menšiu fotku to stačí. Niektoré služby (napríklad blogspot.com) majú engine, ktorý z mejlu (poslaného na jeho preddefinovanú adresu) urobí blogový príspevok s fotkami. Niektoré to vedia aj z MMS alebo SMS správ, ak je GSM signál.

Dátovo väčšie balíky sa obyčajne posielajú zásobovacím vrtuľníkom/lietadlom naspäť do civilizovanejších oblastí na USB kľúčoch, kde to človek, čo robí zásobovací support pre expedíciu, odmejluje kam treba, alebo to rovno fukne na web. Tam už mobilný signál obyčajne je.

Noťasy sú obyčajne bežné, ale tie lepšie konštruované. Podstatná je (obyčajne) odnímateľná baterka, aby sa dala fuknúť do tepla, a kovový plášť, aby to znieslo nejaký náraz.

Nie že by takto museli fungovať úplne všetky expedície, ale je to taký modifikovateľný štandard.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Mobil jako přístupový bod na internet - ve světě (?)

Příspěvekod mike » úte led 20, 2015 17:30

wawrik píše:Na net sa dá dostať aj cez satelitný telefón. Je to síce veľmi pomalé, ale na text a občasnú menšiu fotku to stačí.

Tusis, kolik stoji datove prenosy pres satelitni telefon?

wawrik píše:Niektoré služby (napríklad blogspot.com) majú engine, ktorý z mejlu (poslaného na jeho preddefinovanú adresu) urobí blogový príspevok s fotkami.

Nedavno tu byl pripad, jak nekdo posilal zpravy na Facebook z trhliny, kam spadnul. Podle dementnich novinaru. A pak se ukazalo, ze mel satelitni messenger, ktery umi posilat GPS polohu a SOS zpravy. Z nich umi software na druhem konci udelat FB post, takze FB-pratele mohou sledovat, kde clovek prave je (ze to poslal az z te trhliny vylezl je dalsi vec).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49544
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mobil jako přístupový bod na internet - ve světě (?)

Příspěvekod Chromý kůň » úte led 20, 2015 18:04

To posílání krátkých zpráv a SOS hlášení je něco jinýho, to je SPOT satelite messenger, a to znám z moře, dobrá věcička, ale oproti PLB - personal local beacon se za to platí, a dle mého soudu celkem dost. SPOT umožňuje přednastavit cca tři krátké zprávy. Např. jsem O.K., došlo pivo, zásobování padákem na domluvené pozici a potom to SOS hlášení s GPS pozicí.
Mě šlo spíš o to, že pokud bych byl teoreticky rok, dvá na cestě a chtěl to pojmout trochu jako social event, teda aby se lidi dozvěděli kde jsem, co dělám a jak je to tam pěkný, tak jaký bych měl možnosti spojení. Satelitní telefon jsem měl v ruce a je to docela bednička a předplacený počet zpráv mi taky nepřijde jako levná záležitost.
kostejuv.blogspot.cz
Chromý kůň
nováček
nováček
 
Příspěvky: 51
Registrován: ned dub 4, 2010 15:37
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Mobil jako přístupový bod na internet - ve světě (?)

Příspěvekod Aldo » úte led 20, 2015 21:01

Tohle mě taky zajímá. Když vyloučím satelitní tel , tak jediná možnost je GSM. Nic jiného asi není.
Ještě mě napadlo, že existuje spousta "privátních firemních" sítí, které umí tahat data ale normální člověk k nim přístup nemá. Viděl jsem to v Kyrgystánu, kde nebyla GSM síť ani náhodou ale montážníci na cestě si vesele volali a nebyly to vysílačky.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Mobil jako přístupový bod na internet - ve světě (?)

Příspěvekod scinkk » úte led 20, 2015 22:40

Ja bych si osobne tipnul, ze vse tohle online blogovani a online zaznam trasy probiha proste tam, kde je GSM signal a pokud by nebyl, tak by se dotycni cestovatele na neco takoveho vybodli. Teda aspon v ramci nadsencu amateru. V ramci nejake sponozrovane expedice apod. to mozna resi slozitejsi cestou. Ale treba se pletu.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Mobil jako přístupový bod na internet - ve světě (?)

Příspěvekod wawrik » úte led 20, 2015 22:48

Satelitné telefóny internet vedia. Stačí si pozrieť trebárs Thurayu. Ale lacné to naozaj nie je, aj keď s niektorými paušálmi to už vychádza(lo) celkom rozumne.

mike: Na dátový tok si neviem teraz spomenúť, ale marí sa mi niečo o 128 kbps. Zajtra to môžem nájsť, dnes nestíham.

Edit: Teraz som si spomenul na jednu dedinu na poslednom treku, kde nemali GSM signál, ale internet áno :-) Takže aj tak sa dá blogovať z „divočiny“ :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Mobil jako přístupový bod na internet - ve světě (?)

Příspěvekod Chromý kůň » úte led 20, 2015 23:40

No já právě sleduju (už asi třetí rok) blog Freyi Hoffmeistrové, která obepádlovává Jižní Ameriku.
http://freyahoffmeister.com/freyas-blog/
A téměř denně má krátký vstup s tím na jaké pozici spala, kolik dala km, jak přistávala a startovala, krátký komentář o etapě toho dne a občas fotku.
Tak určitě tam občas GSM signál bude.
kostejuv.blogspot.cz
Chromý kůň
nováček
nováček
 
Příspěvky: 51
Registrován: ned dub 4, 2010 15:37
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Mobil jako přístupový bod na internet - ve světě (?)

Příspěvekod wawrik » stř led 21, 2015 9:26

mike: keď som našiel toto, spomenul som si, ako to bolo s telefónom, čo som mal požičaný. Rýchlosť 128 kbps sedí (v tom linku je 60 downlink a 15 uplink, asi to závisí od predplatenej služby), a cena by bola 5 USD/MB (v tom linku je 3,50 účtovaných po 100 kB). Zato SMSky boli celkom lacné, okolo 10 centov za jednu.

Chromý kůň: mne to príde, že to sú všetko obývané (občas pomerne husto) oblasti, takže veľký problém s GSM signálom tam asi nebude, nie? Podľa mňa na takýto blog stačí aplikácia v smartfóne (kedysi som na jednu narazil, robila presne toto vrátane polohy), prípadne vhodný engine na strane blogovacej služby.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Mobil jako přístupový bod na internet - ve světě (?)

Příspěvekod mED » stř led 21, 2015 9:55

Záleží jakou chceš frekvenci příspěvků a kde se budeš pohybovat.
Pokud někde v naprosté divočině bez civilizace a bez GSM, tak satelitní telefon, který umí poslat/sdílet obrázky.
Pokud ti stačí post jednou za několik dní, když budeš v civilizaci, kde je GSM/internet, tak ani nepotřebuješ ntb a stačí zajít do @ kavárny nebo se domluvit s někým lokálním na přístup k počítači.
next!
mED
nováček
nováček
 
Příspěvky: 101
Registrován: sob čer 29, 2013 13:31

Re: Mobil jako přístupový bod na internet - ve světě (?)

Příspěvekod mike » stř led 21, 2015 17:01

wawrik píše:... a cena by bola 5 USD/MB (v tom linku je 3,50 účtovaných po 100 kB).

To se to blogovani pekne prodrazi, zvlast s fotkama.

wawrik píše:Zato SMSky boli celkom lacné, okolo 10 centov za jednu.

To je skoro jako u nas... ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49544
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Zpět na Elektronika