USB power pack a jine zdroje napajeni

solární panely, mobilní telefony, atd.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod mike » pát črc 15, 2022 1:41

To je docela tragicky clanek. Autor sice jednotlivosti zna, ale neumi si je dat spravne dohromady. Navic moc neumi psat, a tak mota pate pres devate a ve vysledku to jednak spis zamlzi a jednak si sam odporuje. Njn, holt dneska muze na webu zverejnit kdokoliv cokoliv...

Vsiml sis, ze tam na dokonce cely odstavec, kde prevadi napeti zpatky z 5 V na 3.7 V?

V předchozích kapitolách jsme si ukázali, jak zjistit efektivní kapacitu při 5V, aby bylo možné provést standardní nabíjení přes USB, ovšem kapacita baterie v telefonu je obvykle (stejně jako u powerbank) udávána při napětí 3,7V. Na toto napětí je tedy nutné kapacitu opět zpět převést.
...
V našem případě budeme uvažovat ztrátu 20% a pro převod z 5V na 3,7V využijeme trik s přepočtem na celkovou energii ve Wh. Tedy 3863 mAh (efektivní kapacita powerbanky) x 5V (napětí z powerbanky) x 0,8 (účinnost) / 3,7V (napětí baterie v telefonu) = 4172 mAh


Ty dva opacne prevody se navzajem vyrusi, proto pisu, ze je to nesmysl, nema zadny vyznam. On to sice napsal, ale pak na to zapomnel a ve finalnim vzorecku uz s tim nepocital :roll: Odpovez si na tu mou otazku v prechozim prispevku, to je namet k zamysleni, na kterem je videt, proc je to nesmysl.

tor88 píše:reálná kapacita powerbanky je obvykle o 30-45% nižší než je udávána na obale.

Tohle je taky kravina. Realna kapacita je takova, jaka je uvedena, jinak je vyrobce podvodnik. Ovsem ucinnost nabijeni je mensi, nez 100 %, takze do nabijene baterky neprelejes vsechnu energii. Pricemz ta ucinnost zalezi na vic vecech, takze se lisi pro konkretni pripad.

V zasade je to uplne jednoduche. Dobijitelna kapacita = kapacita powerbanky x ucinnost nabijeni. Ucinnost nabijeni je 1 - ztraty na vystupu z powerbanky - ztraty na kabelu - ztraty na vstupu pri nabijeni - ztraty na baterce pri samotnem nabijeni. Podle mych zkusenosti je 0.7 - 0.8, ale muze se lisit, vzdycky to zalezi na konkretni konfiguraci, klidne muze byt podstatne mensi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod apuka » pát črc 15, 2022 7:59

@tor88: Myslim si, ze si hodne pletes pojmy... Mike to napsal "presne" (v uvozovkach je to proto, ze to neni presny vzorecek, do ktereho zadas jen kapacitu a vyjde vysledek, jako Tvuj, zato presne popisuje, jak to je :wink: ):
mike píše:Realna kapacita je takova, jaka je uvedena, jinak je vyrobce podvodnik. Ovsem ucinnost nabijeni je mensi, nez 100 %, takze do nabijene baterky neprelejes vsechnu energii. Pricemz ta ucinnost zalezi na vic vecech, takze se lisi pro konkretni pripad.
K tomu bych jeste pro Tebe dodal, ze napriklad podle mych pozorovani vypada, ze cim "silnejsi" nabijeni pouzijes (tj. vyssi hodnotu Voltu a/nebo Amperu), tak na stejne nabijecce budes mit tim vyssi ztraty. (Podle mne, "elektrickeho" lamu to zjistis rychle, kdyz nejakou chvili nabijeni chytis do ruky jak nabijecku, tak i mobil - pri pomalem nabijeni budou oba studene, pri vysokorychlostnim hodne teple. To teplo je energicky "odpad", tj. taky ztrata - a vubec ne zanedbatelna.)
Tudiz mit nejaky "standardni" vzorecek na ucinnost nabijeni platni "vzdy a vsude" je podle mne - uz jen pro uvedene - kravina.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod mike » pát črc 15, 2022 14:52

Samozrejme, ze cim rychleji nabijis, tim jsou vetsi okamzite ztraty, ktere se projevi jako odpadni teplo. Protoze prenasis vyssi vykon a ztraty jsou nejake procento z nej. Celkove ztraty za cele nabijeni nemusi byt nutne vetsi, ale obvykle jsou, jelikoz to procento muze s rostoucim vykonem rust taky. Zvlast pri velkych proudech a tenkych vodicich (odpor je umerny prurezu vodice), co jsou na USB. Proto se na USB-C zveda napeti, aby se nemusel tolik zvysovat proud. USB totiz takhle nebylo puvodne mysleno, je to datova sbernice, ktera zaroven umi napajet zarizeni s nizkym odberem (do 500 mA). Coz zpocatku stacilo i na nabijeni mensich baterek, jenze dnesni uz jsou jinde a nabijely by se moc dlouho, takze se to na USB-C holt snazi nejak vyresit.

Ona je hlavne kravina placat neco o realne kapacite. Ta je dana clanky v powerbance a zbytek je ucinnost, ktera zalezi na konkretnim pouziti. Kdyz tu powerbanku pouzijes treba jako zdroj pro LEDku, tak bude jinde, nez pri nabijeni mobilu. Kapacita je furt stejna, meni se ucinnost.

No a ten prepocet pres napeti svedci jen to tom, ze tomu dotycny vubec nerozumi. Ono je to sice technicky spravne, ale je to jen hrani s cisly, ktere nema zadny prakticky vyznam a uz vubec ne ten, ktery mu prisuzuji. Prenasi se totiz furt stejny vykon, nakonec to pres nej i prepocitavaji (a netrkne je to...). Za to muze kdosi v historii, kdo pouzil pro kapacitu baterek mAh. Kdyby se trochu zamyslel a pouzil spravne Wh, tak jsme si tohle mohli odpustit a bylo to vsem jasnejsi... Ono jim to nejak "vychazi", protoze prepocet z 3.7 na 5 V dela 26 % rozdilu a to je shodou okolnosti dost podobne realnym ztratam pri nabijeni :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod tor88 » pon črc 18, 2022 18:15

Tak nebudeme šermovat čísly. Ty říkáš, že s kvalitní powerbankou musím přenest minimálně 80+% její kapacity? Potvrdí to Někdo realným testem?

Dostat pomocí te "18650 powerbanky" z jednoho bězného 3500mAh članku do telefonu 2800-3000mAh tak neváhám.

Zakazat rychlonabíjení alespoň v Xiaomi founech určitě nejde. Stejně jako sehnat takhle nekvalitní kabel co dá např max 1A. MicroUSB-B mám X šmeček co dávali jen 0,5-0,7A i na rychlonabíjecím trafu.
Používám teď tohoto mrňouse https://www.alza.cz/alzapower-core-usb-c-usb-c-2-0-3a-60w?dq=6320823 Nedávno jedu na Štbske tou novou tramvají (zubačkou) všeci vybalej kabely a nabíjejí. Tak nebudu trhat partu. Vydoluji kabel a nic. Však nemám USB-A 8)
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod mike » pon črc 18, 2022 20:15

tor88 píše:Ty říkáš, že s kvalitní powerbankou musím přenest minimálně 80+% její kapacity?

#-o ne, nerikam. Psal jsem, ze podle mych zkusenosti je to 70 - 80 %, ale nikdy jsem to doopravdy nemeril. A taky rikam, ze to nezalezi jen na powerbance, ale i, a nekdy hlavne, na nabijenem zarizeni. Taky na kabelu.

Taky rikam, ze se to da jen hrube odhadnout, realne je to potreba zmerit, protoze jde o ucinnost cele soustavy od baterek v powerbance k baterce v nabijenem bazmeku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod lojzmen » čtv črc 21, 2022 20:51

Do vaší diskuze k nabíjení: z energetického hlediska prý není výhodné nabíjet LiOn doplna, ke konci prý klesá účinnost (zdroj nenajdu, tuším to bylo o elektromobilech a napsal to Musk uživatelům). I z důvodu životnosti je prý nejvhodnější cyklovat, a zde střelím - 50 - 80% nabití a vyhnout se velkým odběrům a rychlonabíjení. Asi každý typ článků to bude mít jinak.

A další věc někde zde možná už vzpomenuta: ta powerbanka ThruNite C2 na články 18650 prý nenabíjí pod odběr cca 350mA. Malé spotřebiče s malou baterií, třeba typu blikačku na kolo, náramek, malé telefony.

A tímhle si můžete změřit proud a napětí v USB kabelu.
Je tam toho víc, tenhle umí navíc čas a mAh.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod mike » čtv črc 21, 2022 22:34

:smt023 tohle muzu kompletne podepsat. Existuji i takove testery s Wh, coz je nejlepsi, ale nechce se mi to hledat.

Na mobil jsem si nedavno nainstaloval aplikaci, co hlida nabijeni a defaultni hranice je nastavena na 80 %. Aplikace tvrdi, ze se takto spotrebuje jen 20 % nabijeciho cyklu. Tj. na zbylych 20 % kapacity se spotrebuje 80 % cyklu. Coz odpovida Paretovu pravidlu (az tak, ze se mi tomu nechce uplne verit).

Taky mi tvrdi, ze baterka je na 77 % puvodni kapacity, coz myslim po temer 4 letech neni spatne. Donedavna jsem nabijel na 100 %, ted na tech 80. Nenasel jsem zpusob, jak zjistit, kolik cyklu od zacatku probehlo (a nejspis ani neni), ale hrubym odhadem mi to vychazi na minimalne 400, spis k 500. To jen k zivotnosti baterky, o ktere tu byla rec nekdy driv.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod apuka » pát črc 22, 2022 8:21

lojzmen píše:A další věc někde zde možná už vzpomenuta: ta powerbanka ThruNite C2 na články 18650 prý nenabíjí pod odběr cca 350mA. Malé spotřebiče s malou baterií, třeba typu blikačku na kolo, náramek, malé telefony.
Ano, mnohe novejsi powerbanky, dokonce i nektere vykonnejsi nabijecky maji problem s nizkym odberem. Napr. nabijet hodiny manzelka nemuze ani v jende nasi powerbance a v nekterych nabijeckach - proste tam netece nic. Proto jen bud prime zapojeni do nekterych (starsich, vyrazne min vykonnych) nabijecek nebo do PC do klasickeho USB konektoru.

Nekteri vyrobci primo pisou, ze jejich powerbanka/nabijecka nabiji i veci s velice nizkym odberem.

Toto je dobre vedet a hlavne doma vyzkoset, kdyz chcete na delsi trek a chcete si hodinky nabijet z powerbanky. Je dost blbe na to prijit az kdyz je pozde...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod mike » pát črc 22, 2022 13:05

Velmi nizky odber bych povazoval za jednotky mA. Kdyz to nebere pod 350 mA, tak je tam neco spatne. Original USB ma maximalni odber 500 mA, standard je okolo 450 a bezna USB zarizeni berou do 100. Ano, doba se posunula, baterky zvetsily, ale to neni duvod posouvat spodni hranici az takhle. To spis svedci o nekompetenci vyrobce powerbanky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod apuka » pát črc 22, 2022 13:34

No ja nechci hodnotit kompetenci jakehokoliv vyrobce powerbanky nebo nabijecky, jen popisuji stav, ktery realne existuje. Pricemz nase powerbanky ani nabijecky nejsou zadne podradne levne znacky ale ocenovane produkty. Jen asi zamerene na potrebu moderni doby.

Jak jsem psal, posledni dobou jsem si vsiml, ze nekteri vyrobci primo pisou, ze jejich zarizeni podporuje i nizky odber, takze asi s rozsirenim hodinek a pod. uz zjistili, ze tento segment je taky treba brat v uvahu.
Dokonce na powerbance, co jsme naposledy kupovali synovi ma byt primo tlacitko, kterym prepnes vykon prave do modu, kdy dava pouze standardni USB hodnoty.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: USB power pack ThruNite C2

Příspěvekod lojzmen » ned srp 7, 2022 19:32

Malá předběžná zkušenost s powerbankou na článek 18650 ThruNite C2 a na dva články 18650 Samsung 3300mAh. Také jsem používal starou powerbanku Celly 3600 mAh.
Měření proudu a mAh provedeno posléze doma při nabíjení tímto.

Pět dní na horách, dobíjeny tři mobily, snahou bylo nabít jen do asi 85%, bez použití měřáku.
Redmi 4X (4100 mAh)
Samsung Galaxy A5 (2016) (2900 mAh)
Samsung Galaxy Aněco, (velký nový později zjistím)

Redmi jsem nabíjel přednostně 2x a nebyly problémy i s částečně vybitým článkem.
A5 se na částečně vybitý článek nechytal a C2 se zasekla.
Aněco byla tragédie, nabíjel cca 30sec a C2 se zasekla. Několikrát po sobě.
S Celly nebyl problém, pokud nějakou energie ještě měla.
Zaseknutá C2 byla nefunkční, bylo třeba resetnout vyjmutím článku.


Doma jsem k nabíjení použil 5V adaptér 2,2A.
Oba články 18650 3300mAh byly vybité, C2 svítila fialově a nenabíjela.
Jeden článek se nabil 2247 mAh, počáteční nabíjecí proud byl cca 1,4A, pak klesal, trvalo to asi 2:30hod.
Druhý článek se nabil 2092 mAh, proud také 1,4A, čas asi 1:44 hod.
Oba články jsou nové a mají za sebou 2 cykly vybití/nabití.
Stará Celly 3600 mAh se nabila 2624 mAh, proud ze začátku 1A, později třeba 80 mA, čas asi 4:30 hod, ale čas není jistý, Celly furt ucucávala nějaké drobné a tak měřák furt počítal čas.

Na zkoušku jsem nabil Redmi4X powerbankou C2 z 91% na 100%. Počáteční proud do mobilu 0,7A, při 98% cca 0,2A, při 100% 80mA a to už možná byl jen odběr mobilu s vypnutým displejem. To znamená, že na "hodné" spotřebiče C2 nekašle a jede furt. Nabito do mobilu asi 273mAh za 1 hod.
Poté do svého článku C2 vrátila 409 mAh, počátečním proudem 1,5A, za 31 min.
Nepočítejte účinnost, mobil byl při nabíjení z powerbanky zapnutý, a bylo to z 91 do 100% nabití, kdy je asi účinnost špatná.

Další pokus bude, až se mobil vybije na cca 50 - 60%. Vypnu jej a budu nabíjet 60 minut, nějaké mAh. Po zapnutí odhadnu podle procent, kolik mAh by mohlo být do mobilu vloženo a odhadnu účinnost.
Velmi nepřesné.
Nebo to nebudu řešit.
Čas jsou taky peníze. Tady na tomto textu jsem už propálil snad dvě stovky ;-)
Asi si koupím další dva články.

Mimochodem, Hadex kapacitu článků měří a zde uvádí:
Kapacita 2586mAh při vybíjecím proudu 2,2A, 2180mAh při vybíj. proudu 10A.
Napětí článku je například 3,7V, výstup powerbanky 5V. Má-li C2 max.proud 3A při 5V, je proud z článku 4A (bez ztrát) a asi úměrně nižší kapacita.

EDIT:
Tak z těch mých 3300mAh článků jsem dostal od plného nabití do vypnutí nabíjení powerbankou C2 pouze 1690 a 1640mAh.
Naposledy upravil lojzmen dne stř srp 10, 2022 23:10, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: USB power pack ThruNite C2

Příspěvekod mike » pon srp 8, 2022 1:03

lojzmen píše:Čas jsou taky peníze. Tady na tomto textu jsem už propálil snad dvě stovky ;-)

:D tak to ja jsem tu uz nejpis nechal aspon milion ;-)

Jestli to chces nejak seriozne merit, sezen si merak, ktery umi Wh. mAh musis prepocitat na aktualni napeti a je celou dobu stejne?

ThruNite C2 vypada na prvni pohled skvele, ale co jsem cetl, tak ma problemy s malymi proudy a mozna i dalsimi vecmi. Dal bych prednost funkcnosti pred designem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod oodoow » pon srp 8, 2022 7:26

Škoda, že ten ThruNite C2 není na USB-C. Micro USB se postupně zbavuji ať nemusím tahat více kabelů a poslední věc, co mám na micro usb je právě takováhle minimalistická nabíječka 18650 baterií.

apuka píše:Jak jsem psal, posledni dobou jsem si vsiml, ze nekteri vyrobci primo pisou, ze jejich zarizeni podporuje i nizky odber, takze asi s rozsirenim hodinek a pod. uz zjistili, ze tento segment je taky treba brat v uvahu.
Dokonce na powerbance, co jsme naposledy kupovali synovi ma byt primo tlacitko, kterym prepnes vykon prave do modu, kdy dava pouze standardni USB hodnoty.

Jj, moje NiteCore NB10000 má nějaký spešl mód nízkého proudu. Ještě jsem to nikdy nepoužil, hodinky to nabije i normálně.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc
User is Online!

Re: USB power pack ThruNite C2

Příspěvekod lojzmen » pon srp 8, 2022 20:04

mike píše:...ThruNite C2 vypada na prvni pohled skvele, ale co jsem cetl, tak ma problemy s malymi proudy a mozna i dalsimi vecmi. ...


Ten Redmi 4X bral ke konci 80mA. Všiml jsem si, že mobily při nabíjení občas lavírují s proudem.
A nyní jen domněnka - protože se C2 zasekla do nefunkčnosti, je možné, že se tam vyskytlo něco, co překročilo nastavené ochrany a mají tam bug.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: USB power pack ThruNite C2

Příspěvekod tor88 » úte srp 9, 2022 7:47

lojzmen píše:Mimochodem, Hadex kapacitu článků měří


:mrgreen: Tak to možná používám 1500mAh článeky a jak jsem spokojený. Mám 4ks těchto ale už strašnych let přímo z Čajny. Kdoví jestli origo OEM Panasoniky s deklarovanou kapacitou myslím 2800-3000 mAh nebo tyto fejky 8) Potisk vč čísla to má stejný
https://www.hadex.cz/r578-nabijeci-clanek-li-ion-ncr18650b-37v1500mah---par/

Toho Redmi 4X jsem taky používal snad 3-4 roky. Si ho držíš protože je to poslední malý telefon? To byl muj případ. Jen baterka KO později v chladu nedala ze zaplou HDR ani jednu fotku.
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: USB power pack ThruNite C2

Příspěvekod lojzmen » stř srp 10, 2022 23:07

tor88 píše: Tak to možná používám 1500mAh článeky a jak jsem spokojený. ..

Tak z těch mých 3300mAh článků jsem dostal od plného nabití do vypnutí nabíjení powerbankou C2 pouze 1690 a 1640mAh.

tor88 píše:Toho Redmi 4X jsem taky používal snad 3-4 roky. Si ho držíš protože je to poslední malý telefon? ...

Ano. Malý telefon s velkou baterií bylo kritérium výběru. Koupil jsem ho dost pozdě, v r. 2018
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod lojzmen » stř srp 24, 2022 23:13

Tak konečné shrnutí - měřil jsem.
Powerbanka na jeden článek 18650 ThruNite C2 má účinnost při nabíjení mobilu asi 90%.

Články 18650 z LedExpert mají deklarovanou kapacitu min 3000mAh, skutečnou něco pod 2000mAh. Hmotnost článku je 49g, což je v pořádku. Ochrana článku vypíná při asi 2 - 2,5A (nepodařilo se mi to dobře změřit). To znamená, že při odběru z powerbanky nad 1,5A se vypne.

Články 18650 z Hadexu mají Hadexem změřenou kapacitu 1500mAh, skutečná je +- 1500mAh. Jsou bez ochrany, hmotnost 41g.
Článků 18650 se stejným popisem jsou na webu mraky s různými kapacitami. Byl bych opatrný.

Tester USB z Hadexu podměřuje proud a kapacitu asi o 5%.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod tor88 » čtv srp 25, 2022 11:07

90% Jako fakt? Takže z 3300mAh članku do mobilu dostal 3000?

První recenze google a test učinosti sotva 50% :wink:
https://turbofuture.com/consumer-electronics/ThruNite-C2-Mini-3-400-mAh-Compact-Portable-Charger-Review

3,400 mAh baterkou nabijel mobil Sony Xperia XZ s kapacitou 2,900 mAh a zvladl to z 15%-67%

I fully drained the ThruNite charger in 1 hour and 27 minutes. From my phone's 15% critical charge state, I was able to bring it up to the 67% mark. It was a bit disappointing to see that it only charged my phone half full essentially. The efficiency loss of having a removable battery must be higher than otherwise anticipated.
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod lojzmen » čtv srp 25, 2022 19:21

Já jsem opravdu měřil napětí článku při odběru (dostat se do ThruNite C2 bylo docela nesnadné, bo tlustý článek, vytvořil jsem si vodič z alobalu a lepící pásky), měřil proud z článku, napětí na vstupu do C2 (bo úbytek napětí na ampérmetru), napětí a proud na výstupu z C2, spotřeba šla do odporové zátěže, nikoli do mobilu.
Papírky s čísly jsem už vyhodil, ale co si pamatuji, účinnost 88% při výstupu z C2 1,2A a 2,9V na vstupu do C2.
A 92% při 0,47A na výstupu a cca 3,6V na vstupu do C2. Vybitý článek a velký odběr = nižší účinnost.

A upozorňuji, já měřil účinnost přeměny energie z článku na výstup C2. Jenom účinnost C2.
Dále upozorňuji na to, že kapacita Li-On článku klesá s vyššími odběry proudu.
Takže deklarovaná kapacita je tak trochu fiktivní.
Příklad: můj článek 3000mAh měl při odběru 1,7A a později 0,7A kapacitu 2000mAh.
Dále, při jakém napětí je článek považován za vybitý? Powerbanka se vypne při, dejme tomu, 2,9V.
Výrobce měří kapacitu třeba až do 2,5V.

S jakou účinností funguje nabíjení Li-On jsem neměřil. Nabíjení 18650 jsem schopen změřit, ale jak to nabíjení prasí ten který mobil, neřeším. Na mobilu vidím nějaká fiktivní procenta.
Každý se s tím musí popasovat. Víme/tušíme, že je energeticky nejvhodnější udržovat mobil mezi 50 - 80%.
Pod 50 ne, aby baterie mobilu neměla kratší životnost, nad 80 totéž a ještě jsou tam velké ztráty.

Na odkaz jsem se nedíval. Z měření vím, že ten konec doplna sežere asi 25% vstupní energie. A pokud je mobil zapnutý, má 100% a něco většího dělá, C2 furt nabíjí, třeba jen 80mA.

Pokud jsem dříve psal, že při nabíjení nějakého mobilu se to po pár vteřinách vypnulo a bylo nutno přerušit odběr z článku vyšroubováním víčka C2, bylo to zcela jistě způsobeno ochranou článku. Můj článek má limit asi 2 - 2,5A a při rychlonabíjení to bylo překročeno.
Proto je vhodné použít články doporučené prodejcem C2, nebo nějaké na vyšší odběr (cca 5A).

Teď mne dodatečně napadlo, že výhoda rychlonabíjení 3A z této powerbanky je vlastně nevýhoda. Velký proud rychlonabíjení sníží kapacitu článku.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod mike » pát srp 26, 2022 0:46

lojzmen píše:A upozorňuji, já měřil účinnost přeměny energie z článku na výstup C2. Jenom účinnost C2.

Aha, pak to dava smysl, ale z prvniho prispevku to patrne nebylo. Je to sice zajimave cislo, ale realne nas zajima, kolik energie prelejeme z baterky do baterky.

lojzmen píše:Dále, při jakém napětí je článek považován za vybitý? Powerbanka se vypne při, dejme tomu, 2,9V.
Výrobce měří kapacitu třeba až do 2,5V.

Koukni na graf. Kapacita je v podstate integral vybijeci krivky a ta ve stredni casti klesa docela pomalu, zato pri nizsich napeti se zlomi a klesa velmi rychle. Tj. rozdil mezi 2.9 a 2.5 V muze byt docela maly.

lojzmen píše:Každý se s tím musí popasovat. Víme/tušíme, že je energeticky nejvhodnější udržovat mobil mezi 50 - 80%.
Pod 50 ne, aby baterie mobilu neměla kratší životnost, nad 80 totéž a ještě jsou tam velké ztráty.

Mel jsem zato, ze nejvyhodnejsi je udrzovat mezi 20 a 80 %. Pricemz spodni hranice je volnejsi, jelikoz mobil se vypne jeste kdyz je v baterce nejaka rezerva. Spatne je hlavne prebijeni, takze tech 80 % je rozumne. Sam jsem na to uz u mobilu presel. Nainstaloval jsem si aplikaci, u ktere si muzes nastavit hranici (80 % je default) a pri jejim prekroceni zacne vrestet, takze mobil jeste rad odpojis ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod lojzmen » úte srp 30, 2022 22:42

Současnou kapacitu baterie mobilu po pěti letech neznám, nový měl 4100mAh.

Do vypnutého mobilu s baterií 4100mAh: z 57% na 79% = 820mAh. Opětovné nabití vybité 1500 mAh powerbanky C2 = 1010mAh. +123%

Do zapnutého 4100mAh: z 49% na 69% = 1010mAh, proud asi 1,2A. Opětovné nabití vybité 1500 mAh powerbanky C2 proudem 0,5A = 1296mAh. +128%

Do zapnutého 4100mAh: z 63% na 92% = 1022mAh. Opětovné nabití vybité 1500 mAh powerbanky C2 proudem 1,5A = 1404mAh. +137%

Do zapnutého 4100mAh: = 1018mAh. Opětovné nabití vybité 1500 mAh powerbanky C2 = 1329mAh. +131%
Do zapnutého 4100mAh: = 1000mAh. Opětovné nabití vybité 1500 mAh powerbanky C2 = 1412mAh. +141%

Do zapnutého 4100mAh: z 26% na 67% = 1566mAh, proud asi 1,2A. Opětovné nabití vybité 3500 mAh powerbanky CELLY proudem 1A = 2500mAh. +160%

Vybíjení 1500 mAh powerbanky C2 do odporu proudem 1,5A = 981mAh. Opětovné nabití vybité 1500 mAh powerbanky C2 proudem 1,6A = 1369mAh. +142%
Vybíjení 1500 mAh powerbanky C2 do odporu proudem 0,9A = 1024mAh. Opětovné nabití vybité 1500 mAh powerbanky C2 proudem 1,6A = 1391mAh. +136%
Vybíjení 1500 mAh powerbanky C2 do odporu proudem 1,9A = 1011mAh. Opětovné nabití vybité 1500 mAh powerbanky C2 proudem 1,6A = 1417mAh. +140%
Vybíjení 2000 mAh powerbanky C2 do odporu proudem 0,9A = 1709mAh. Opětovné nabití vybité 2000 mAh powerbanky C2 proudem 1,6A = 2447mAh. +143%

Vybíjení 1500 mAh powerbanky za 42Kč do odporu proudem 0,9A = 926mAh. Opětovné nabití vybité 1500 mAh powerbanky za 42Kč proudem 0,6A = 1459mAh. +158%

Ta powerbanka za 42Kč se rozpadne, bude-li používána.
Ke konci C2 už nedržela napětí, proud do mobilu klesal.
Všechna vybíjení a nabíjení ukončila powerbanka podle napětí na článku (pod 3,15V a 4,2V)
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Předchozí

Zpět na Elektronika